Posted:
Reklamınızın performansını artırmak mı istiyorsunuz? İşte size bazı fikirler:

Hesap Yapınızı Organize Edin:


Sağlam bir hesap yapısı başarının temelidir! En iyi sonuçlar için AdWords hesabınız web sitenizi/hizmetlerinizi yansıtmalıdır. Anahtar kelimeleri ve reklamları temaya veya ürüne göre gruplandırın. Reklamlarınız ürünlerinizle ne kadar yakından eşleşirse reklam maliyetleriniz o kadar uygun olur.

Anahtar Kelimelerinizi İyi Belirleyin:

Alakalı anahtar kelimeler sizi hedefinize ulaştırır. Çok genel, hedefsiz anahtar kelimeler ise zamanla yavaşlatılır, pasif duruma getirilir ve kampanyanızı çalıştırmaz.

* Anahtar kelimelerinizi reklam gruplarınızın konularıyla ilgili şekilde gruplandırın.
* AdWords’te, her anahtar kelimenin varyasyonları farklı bir kelime olarak görülür. Anahtar kelime eklerken bu kelimelerin çoğullarını ve yaygın yanlış yazılımlarını da ekleyin. (Örneğin Erkek Parfumu)
* Konunuzla ilgisi olmayan aramalarda reklamlarınızın görünmemesi için anahtar kelime listenize negatif anahtar kelimeler de ekleyin. Örneğin, anahtar kelimeniz “Erkek parfümü” ise, “arkadaş” kelimesini “erkek arkadaş” aramalarında görünmemek için negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.

Reklamınızın performansını artırma amaçlı anahtar kelimelerle ilgili fikirler almak için Anahtar Kelime Aracımızı kullanmayı deneyin.

Etkili Reklam Metni Oluşturun:


* Sunduğunuz ürünlerinizin/hizmetlerinizin eşsiz yönlerini belirleyin
* Reklam metninizde güçlü ve belirgin bir harekete geçirici ifade kullanın
* Ürünlerinizi/hizmetlerinizi açıkça belirtin
* Dilbilgisi kurallarına uygun ve net ifadeler kullanın
* Anahtar kelimelerinizi reklam metninize ekleyerek kullanıcıların dikkatini çekin

Posted:

Hesabım sekmesinde AdWords faturalandırmanızla ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Bu hafta, hesap ve faturalandırma tercihlerini düzenlemeyi inceleyeceğiz. Hesabım sekmesi dört sayfadan oluşmaktadır. Ancak, ön ödemeli bir hesabınız varsa ‘Ödemeleri Ayarla’ veya aylık olarak faturalandırılıyorsanız ‘Bütçe’ sayfasını da ‘Hesabım’ sekmesi altında görebilirsiniz.


1- Faturalandırma Özeti: ‘Hesabım’ sekmesine tıkladığınızda ilk olarak Faturalandırma Özeti sayfasını görürsünüz. Faturalandırma Özeti sayfasında hesabınızın ödemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Fatura numaraları veya reklamcılık masrafları bağlantılarını tıklayarak ödemeleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz. Google AdWords, şu anda faturaları reklamverenlere posta ya da e-posta yoluyla göndermemektedir. Ancak, bu sayfadan AdWords hesabınız için kredi kartı ödemeleri veya banka transferleriniz için fatura yazdırabilirsiniz.

2- Faturalandırma Tercihleri: Bu sayfada faturalandırma yönteminizi ve ödeme biçiminizi görebilirsiniz. Ayrıca, ödeme ayrıntılarınızı düzenleyebilir ve faturalandırma adresinizi ve telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz. Almış olduğunuz promosyon kodlarınızı da bu sayfada girebilirsiniz.
3- Ulaşım: AdWords hesabınızı başkalarıyla paylaştığınızda veya bir müşteri yöneticisi hesabınızın yönetimine yardım ettiğinde bu sayfa kullanışlı olacaktır. Bu sayfada, hesabı sizinle paylaşmaları için başka kullanıcıları davet edebilir, kullanıcılara erişim verebilir ve kullanıcı ya da müşteri yöneticisinin erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

4- Hesap Tercihleri: Bu sayfada giriş e-posta adresinizi, şifrenizi düzenleyebilir; almak istediğiniz bildirimleri ve bunları nasıl almak istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca, AdWords arayüzü görüntü dilinizi değiştirebilirsiniz.


5- Ödemeleri Ayarla: Ön ödemeli bir AdWords hesabınız varsa bir de ‘Ödemeleri Ayarla’ sayfası görürsünüz. Bu sayfada, banka transferi yapmak için ödeme tutarını girer ve ödeme için gerekli referans numarasını oluşturursunuz. Ya da kredi kartı ile ön ödeme yapıyorsanız, ödemek istediğinizi tutarı girer ve ödeme yaparsınız.

* Bütçe Sayfası: Aylık olarak faturalandırılmayı tercih eden uygun nitelikli reklamverenler için hesap düzeyi bütçeleri yayınlanır. Bu tip reklamverenler ‘Hesabım’ sekmesi altında bir de ‘Bütçe’ sayfası görürler. Bütçe sayfasında, sözleşme hesap bütçesini ve sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihini görebilirsiniz. Ayrıca, bu sayfa bugüne kadar ne kadarlık bir bölümün tüketildiğini de gösterir.

Posted:
AdWords Standart Sürüm hesabınız reklamlarınız ve bütçenizi en iyi şekilde yönetebilmeniz için tasarlanmıştır. Bu hafta, ‘Kampanya Özeti’ sayfanızda gezinirken ara yüzümüzde nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakacağız.


1. Hesabınızın tüm sayfalarının sağ üst köşesinde giriş e-postanız ve müşteri numaranız bulunur. Sorularınıza çok daha hızlı cevap alabilmek için AdWords Destek Ekibiyle irtibata geçerken bu bilgilerin tam olmasına dikkat edin.
2. ‘Kampanya Yönetimi’ sekmesinin yanındaki ‘Raporlar’ sekmesinde performans değerlendirmesi için raporlar oluşturabilir, ‘Analytics’ ürünümüz ile site ziyaretçileriniz hakkındaki raporları görebilir veya ‘Hesabım’ sekmesinden hesabınız ve faturalarınıza ulaşabilirsiniz.
3. Bir tarih aralığı seçerek kampanyalarınızın performanslarını karşılaştırabilirsiniz.
4. Anahtar kelime hedefli veya yerleşim hedefli yeni kampanyalar oluşturabilirsiniz.
5. Birçok kampanyanız varsa silmiş veya duraklatmış olduğunuz kampanyalarınızı gizleyebilirsiniz.
6. Kampanyalarınızın yanındaki kutucukları işaretleyerek, duraklatabilir veya silebilirsiniz. Aynı şekilde duraklatmış veya silmiş olduğunuz kampanyalarınızı devam ettirebilirsiniz.
7. Seçtiğiniz kampanyaların bütçe, hedef dil ve ülke gibi ayarlarını değiştirebilirsiniz.
8. Buradaki sütün başlıklarından kampanyanızın performansı hakkında kısa bilgiler edinebilirsiniz.

Posted:
Siz de Google arama sonuçlarının sağında, bazen de üzerinde yer alan Google Sponsor Bağlantılarında mı yer almak istiyorsunuz? O halde gelin bir Adwords hesabı oluşturmanın 10 kolay adımını beraberce gözden geçirelim.

Diyelim ki “Pembe Buket Çiçekçilik” adlı bir çiçek dükkanınız var ve Anneler Günü yaklaşıyor! AdWords reklamları sayesinde hedeflediğiniz internet kullanıcılarının web sitenizi ziyaret ederek anneleri için sipariş vermelerini istiyorsunuz.

1. AdWords Anasayfası'nda Şimdi Kaydolun’u tıklayın.


2. Karşınıza ilk çıkan sayfada hangi AdWords sürümünü kullanmak istediğiniz sorulacak. Başlangıç Sürümü ile Standart Sürüm arasındaki farkları inceledikten sonra sizin için daha uygun olanı seçebilirsiniz. İlerde farklı çiçek çeşitleriniz için ayrı ayrı reklam grupları oluşturmak istediğinizi düşünürsek, Standart Sürüm'ü seçmenizi tavsiye ederiz.

3. Daha sonra sıra, hangi dili konuşan ve nereden arama yapan internet kullanıcılarını hedeflediğinizi seçmeye gelecek. Çiçek sipariş vermek üzere Google'da arama yapan kullanıcılar arasından Türkiye'de bulunan ve Türkçe konuşanları hedeflediğinizi farzedelim. Hedef dil olarak Türkçe ve hedef yer olarak da Türkiye’yi seçebilirsiniz.

4. Bir sonraki adımda, ilk reklamınızın metnini oluşturabileceğiniz pencereye geleceksiniz. Reklam metninizi boş görünen satırlara girdikçe satırların hemen üzerinde reklamımızın nasıl görüneceğini önceden izleyebilirsiniz.


5. Reklam metninizi tamamladıktan sonra sıra anahtar kelimelerinizi belirlemeye gelecek. Seçtiğiniz kelimeler reklam metniniz ve web sitenizle ne kadar ilişkili olursa reklamın üst sıralarda çıkma şansının o kadar artacağını unutmayın.


6. Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonraki adım bütçenizi belirlemek olacak. Reklamlarımız için harcamak istediğiniz bütçeyi ve bir tıklama başına ödemek istediğiniz en yüksek tutarı bu pencerede belirleyebilirsiniz.


7. Son olarak karşınıza çıkan “seçimleri inceleme” sayfasında, girdiğiniz tüm bu bilgileri bir kez daha kontrol ettikten sonra artık kaydolabilirsiniz.

8. Kayıt sayfasında e-posta adresinizi ve şifrenizi belirttikten sonra artık AdWords hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

9. Hesabınıza ilk kez eriştiğinizde, reklamlarınız yayınlanmaya başlamadan önce tamamlamanız gereken son bir adım daha var: Fatura ve ödeme bilgilerinizi girmek. Size en uygun olan ödeme seçeneğine karar verdikten sonra, hesabınıza fatura ve ödeme bilgilerinizi girin.

10. Arkanıza yaslanın ve Anneler Günü için artacak satışlarınızı düşünün! Tebrik ediyoruz, artık sizin de bir AdWords hesabınız var ve reklamınız çok yakında yayınlanmaya başlayacak!