Posted:
Reklamınızın gösterim sırası anahtar kelimenizin tıklama başı maliyet (TBM) teklifine ve Kalite Puanına bağlıdır.

Reklamınızın sıralaması için kullanılan Kalite Puanı aşağıdakilere göre belirlenir:

- Anahtar kelimenin ve reklamın arama sorgusu ile alaka düzeyi
- Reklamın ve eşleşen anahtar kelimenin Google'daki Tıklama Oranı geçmişi
- Hesabınızdaki tüm reklamlar ve anahtar kelimelerin Tıklama Oranı ile ölçülen hesap geçmişiniz
- Alaka düzeyiyle ilgili diğer faktörler

Tıklama Oranı neye yarar?

Tıklama Oranı önemlidir, çünkü reklamın alakalılığını, Kalite Puanını ve sonuçta reklamın gösterim sırasını belirler.

Tıklama Oranı = (Tıklamalar / Gösterimler) x 100

Güçlü bir Tıklama Oranı yakalamanın en iyi yöntemlerinden birisi hesap yapısını iyileştirmektir. Bunu yapmak için optimizasyon önerilerimize göz atabilirsiniz.

Reklamlarınızın üst sıralarda görünmesi ve Tıklama Oranlarını hızla artırabilmeniz için başlangıçta TBM’lerinizi yüksek tutmanızı tavsiye ederiz. Tıklama Oranınız arttıkça, reklamınızın sırasının yükselme olasılığı artacaktır veTBM’niz düşecektir.

Reklamınızın alakalı olması ne demek?

Anahtar kelimelerinizin reklam metniniz ve açılış sayfanızla uyumlu olması, yani anahtar kelimenizle arama yapan kullanıcıyı hedeflemesi demek.

Alaka düzeyi yüksek reklamlar ile alakalı müşterilere ulaşarak Tıklama Oranınızı ve buna bağlı olarak Kalite Puanınızı arttırabilir, minimum teklifleri yani maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Alaka düzeyi yüksek reklamlar, yüksek sıralarda yer alırlar.

Son olarak, reklamınızın en üst konumda yer alması için AdWords Uzmanları tarafından incelenmiş ve onaylanmış olması gerektiğini hatırlatalım.

Posted:
AdWords reklamverenlerimizin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birinin kredi kartlarının reddedilmesi olduğunun farkındayız. Bu sebeple, bu sorunun olası sebeplerine ve çözüm için yapabileceklerinize kısaca göz atalım, ne dersiniz?

Kredi kartım neden reddedildi?

Öncelikle, kredi kartlarının onay ya da ret kararlarının Google tarafından değil, bankanız tarafından verildiğini vurgulamak istiyoruz. Çoğu durumda kredi kartınızın neden reddedildiğinin cevabını bankanız verecektir. Bu nedenle, bu tür durumlarda önce bankanızla irtibata geçmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak, size bu konuda yardımcı olabilmek için, biz de, kredi kartlarının reddedilmesinin genel sebepleriyle ilgili bir liste hazırladık.

Sanal kart kullanıyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Sanal kart kullanıyorsanız, otomatik limit sıfırlama seçeneğini iptal etmenizi ve limitinizi borcunuzun en az iki katı tutarında belirlemenizi öneriyoruz. Onay işleminden dolayı normal borcunuzdan daha fazla bakiye bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca, onay ile tahsilat işlemleri arasında zaman farkı olduğunu göz önünde bulundurup sanal kartınızın bakiyesini sıfırlamak için borcunuzun tamamen tahsil edilmesini beklemeniz gerekmektedir.

Reklamlarım askıya alındı, ne yapmalıyım?

Kredi kartınızın reddedilirse, reklamlarınızı ödeme sorunu çözülene kadar askıya alıyoruz. Bu durumda birkaç basit adımda reklamlarınızı kolayca yeniden etkin hale getirebilirsiniz.
Talimatları uyguladım, şimdi ne olacak?
Bankanızın kartınızı onaylaması, hesap bilgilerinizi güncellemeniz ve ödemenizin başarıyla işleme koyulmasını takiben, 24 saat içinde reklamlarınız otomatik olarak yayınlanmaya başlayacaktır.

Hepinize sorunsuz ve verimli bir reklamcılık deneyimi diliyoruz!

Posted:
AdWords Destek Ekibimizin en sık aldığı sorulardan biri şöyle:
"Herşeyi doğru ayarladığımı düşünüyorum, ödeme de yaptım. Neden reklamımı göremiyorum?"
Siz de anahtar kelimelerinizle Google'da arama yapıp reklamınızı göremiyorsanız, aşağıdaki olası nedenleri gözden geçirebilirsiniz:

"Yeni bir reklam oluşturdum ve reklamımı göremiyorum"

* Hesabınız etkin mi? Geçerli faturalandırma bilgilerinizi girdiğinizde hesabınız etkinleştirilir.
* Reklamınız onaylanmış mı? Reklamınız onay sırasını beklediği için yayınlanmıyor olabilir.
* Reklamınız Google ücretsiz arama sonuçlarının ilk sayfasında değil, sonraki sayfalarında çıkıyor olabilir mi? Böyle bir durumda, arama sonuçlarının sonraki sayfalarına baktığınızda reklamınızı görebilirsiniz.
* Biraz beklemeniz gerek. Sunucudaki gecikmelerden dolayı reklamınızı oluşturduktan hemen sonra göremeyebilirsiniz, bir-iki saat bekledikten sonra tekrar aramayı deneyin.

"Reklamım daha önce yayınlanıyordu, artık göremiyorum"

* Günlük bütçeniz yeterli mi? Günlük bütçeniz, önerilen günlük bütçe miktarından daha düşükse, günlük bütçenizi aşmamak için sistem, reklamlarınızın yayınlanmasını yavaşlatabilir veya günlük bütçe sınırına ulaştıysanız durdurabilir.
* Reklamınız onaylanmamış olabilir mi? Reklamınızın yönergelerimize uymadığı tespit edildiğinde reklamlarınız 'reddedildi' olarak işaretlenerek yayından kaldırılır. Bu nedenle, daha önce yayınlanan reklamınızı artık görmüyor olabilirsiniz.
* Anahtar kelimeleriniz arama için pasif olabilir mi? Böyle bir durumda, anahtar kelimeleriniz reklamınızı tetiklemez.

"Hesabımdan baktığımda reklamım yayınlanıyor görünüyor ancak arama yaptığımda göremiyorum"

* Hedeflediğiniz coğrafi bölge içinde misiniz? Reklamınızı hedeflediğiniz bölgenin dışında bir yerde aratıyorsanız görmeyebilirsiniz.
* Dil hedefleme ayarlarınız Google arayüzünüzün dil ayarından farklı mı? Google arayüzünün dili kampanyanızın hedeflenen dil ayarıyla eşleşmiyorsa reklamınızı göremezsiniz.
* Reklam planlaması özelliği etkin mi? Reklamınızın yayınlanması için seçtiğiniz zaman diliminde değilseniz reklamınızı göremezsiniz.

Posted:
Banka havalesi ile ödeme yapıyorsanız, ‘Ödeme yap’ sayfasından alacağınız referans numarasını havale formunda doğru olarak belirtmeniz çok önemlidir. Ödemenizin AdWords hesabınız ile mümkün olan en kısa zamanda eşleşmesi için sistemimizin referans numarasını okuyabilmesi şarttır.

Havalenizi ister şubeden ister internetten yapın, tüm havale formlarında 'referans numarası' ya da 'açıklama' isimli alanlar bulunur. Referans numarasının önüne ya da arkasına bir ifade, rakam veya harf yazmadan, tek başına ve eksiksiz olarak bu alana yazılması gerekmektedir. Böylece sistemimiz yaptığınız ödemenin sizin hesabınız için olduğunu anlar ve ödemeyi otomatik olarak, mümkün olan en kısa zamanda hesabınızla eşleştirir. Ödemenizin alındığını AdWords hesabınızda gördükten sonra dört saat içinde reklamlarınızın yayına başlaması gerekir.

Referans numarasını eklemeyi unutur ya da hatalı yazarsanız ödemenizin hesabınızla otomatik olarak eşleşmesi gerçekleşmeyebilir. Böyle bir durumda dekontunuzun taranmış bir kopyası ile AdWords Destek Ekibimize ulaşabilirsiniz. Referans numarası hatalı ya da hiç belirtilmemiş olan ödemelerin işlenmesi dekontunuz bize ulaştıktan sonra 30 gün içinde tamamlanır.

Ancak, reklamlarınızın hemen yayınlanmaya başlamasını isterseniz, daha pratik bir çözümümüz var: Kredi kartıyla ön ödeme!

Siz kartınızdan dilediğiniz tutarda bir ön ödeme yaparsınız ve reklamlarınız hesabınızda bakiye olduğu sürece yayınlanır; bakiyeniz bittiğinde yayını durur. Banka havalesi metodundan kredi kartı metoduna geçiş yapmak oldukça kolaydır ve reklamlarınız ödemeniz alındıktan hemen sonra yayınlanmaya başlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bakiyenizin bitip bitmediğini düzenli olarak kontrol etmenizdir. Reklamlarınızın yayınının durdurulmasını istemiyorsanız günlük bütçenizin katları tutarında ve dilediğiniz ödeme sıklığına göre ödeme yapın. Günlük bütçenizin yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde fazla gösterim/tıklama olabileceği ihtimalini de göz önünde tutmanızı öneririz. Mesela, günlük bütçeniz 10,00 YTL ise ve 7 günde bir ödeme yapmak istiyorsanız günlük bütçenizin (7 x 1,2) 8,4 katı kadar yani (8,4 x 10) 84,00 YTL ödeme yapın.

Posted:

Bu yazı çevrimiçi güvenlik ile ilgilidir.

Milyonlarca kişi, yaklaşan bir felaketi önlemek için hemen harekete geçmelerini isteyen “acil” e-postalar almış durumda. “Bankamıza yeni güvenlik sistemi getirildi. Bilgilerinizi hemen şimdi güncellemeniz gerekiyor, aksi takdirde hesabınıza giriş yapamazsınız” veya “Bilgilerinizi doğrulayamadık; hesabınızı güncellemek için burayı tıklayın”. Bazen de e-postalarda, “Banka hesabınıza aktarmama yardımcı olmazsanız 30.000.000 ABD Doları devlete gidecek” cümlesindeki gibi gönderen kişinin (veya üçüncü bir şahsın) başına kötü bir şeyin geleceğine dair iddialar bulunabiliyor.

Bu e-postalardaki linklere tıklayan kişiler daha önce ziyaret etmiş oldukları yasal sitelere benzer bir web sitesiyle karşılaşabiliyorlar. Sayfa tanıdık geldiği için, ziyaretçiler kullanıcı adı, şifre ve diğer özel bilgilerini giriyorlar. Böylece, bilinmeyen üçüncü bir şahsa hesaplarına yetkisiz erişmeleri, paralarını çalmaları veya onlar adına yeni kredi limiti talebinde bulunmaları için gereken tüm bilgileri vermiş oluyorlar. Bu kullanıcılar phishing saldırısıyla karşı karşıyalar.

Böyle bir saldırının altında yatan mantık çok basit aslında: Birileri, kişisel veya diğer hassas bilgilerinizi paylaşacak şekilde sizi kandırmak için kendini bir başkası olarak tanıtıyor. ‘Phisher’ olarak bilinen bu dolandırıcılar karşınıza bankalar, e-posta veya uygulama sağlayıcıları, sanal tüccarlar, hatta devlet daireleri dahil her kılıkta çıkabiliyorlar. Ancak yine de, bu saldırılardan bazıları basit ve kolay tespit edilebilir olsa da, çoğu iyice düşünülmüş ve her ayrıntısıyla planlanmış tarzdadır. Dolayısıyla, “sizin bankanız”dan gelen sahte e-posta çok gerçekçi, yönlendirildiğiniz sahte “giriş sayfası” gayet yasal gelebilir.

Neyse ki, phishing saldırılarından korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

  • Hassas bilgiler girmenizi talep eden e-postalara yanıt verme konusunda dikkatli olun. Hesap numaraları, kullanıcı adları veya sosyal güvenlik numaraları gibi kişisel bilgilerinizi talep eden e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan veya bu e-postalara yanıt vermekten sakınmalısınız. Çoğu yasal işletme bu bilgileri hiçbir zaman e-posta aracılığıyla istemez. Bunlara Google da dahil.

  • Şüpheli e-postalardaki bağlantılara tıklamaktansa, söz konusu siteye doğrudan giriş yapın. Hassas bir bilgi isteyen ileti aldınız ve bunun yasal olabileceğini düşünüyorsanız, yeni bir tarayıcı penceresi açın ve kurumun web sitesine her zamanki gibi (yer imi kullanarak veya kurum web sitesinin adresini tarayıcıya yazarak) giriş yapın. Bunu yapmakla, bir phisher web sitesiyle değil de, söz konusu kurumun web sitesiyle irtibat halinde olduğunuz konusunda şansınızı artırmış olursunuz. Yapmanız gereken bir şey varsa da, genellikle web sitesinde bununla ilgili olarak bir duyuru bulunur. Aldığınız taleple ilgili şüpheleriniz varsa, bunu kuruma doğrudan sorma konusunda tereddüt etmeyin. Kurumun web sitesine giderek müşteri hizmetlerinin e-posta adresi veya telefon numarasını bulmak ve talebin yasal olup olmadığını öğrenmek en fazla birkaç dakikanızı alır.

  • Hassas bilgi girmenizi isteyen bir sitedeyseniz, şüpheli olabilecek herhangi bir şeyin olup olmadığını kontrol edin. Siteye nasıl girdiğinize bakmaksızın, hassas bilgi talep eden bir sitedeyseniz, sitenin söz konusu kurumun resmi web sitesi olduğunu gösteren bazı ipuçlarını kontrol edin. Örneğin, bulunduğunuz sayfanın kurum web sitesinin bir parçası olduğundan ve farklı bir domain’de sahte bir sayfa olmadığından (mybankk.com veya g00gle.com gibi) emin olmak için URL’yi kontrol edin. Koruması olması gereken bir sayfadaysanız (örn., kredi kartı bilgilerinizi girmenizi talep eden sayfa gibi), URL’nin başında “https”nin veya tarayıcıda kilit simgesinin olup olmadığını kontrol edin. (Firefox ve Internet Explorer 6’da kilit simgesi sağ alt köşede çıkarken Internet Explorer 7’de kilit simgesi adres çubuğunun sağında belirir.) Bu ipuçları yanıltmaz diye bir şey yok ancak iyi bir başlangıç noktası olabilir.

  • Ara sıra internette karşınıza çıkan “müthiş teklif”ler ve “harika ödül”lerden sakının. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen değildir ve bilginizi çalmak isteyen bir phisher dolandırıcısı olabilir. İnternette kişisel veya herhangi başka hassas bilgilerinizden yararlanmak üzere bunları girmenizi talep eden bir teklifle karşılaşırsanız, mümkün olduğunca çok soru sormayı ve söz konusu sitede herhangi şüpheli bir şeyin olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

  • Phishing filtresi olan internet tarayıcısı kullanın. Firefox, Internet Explorer ve Opera dahil son sürüm tarayıcıların çoğu olası phishing saldırılarını tespit etmenize yardımcı phishing filtresi içerir.


Her şey yeterince basit, değil mi? Uzun sözün kısası, internet ortamında birileri kişisel veya herhangi başka bir hassas bilginizi paylaşmanızı istediğinde, harekete geçmeden önce bu talep üzerinde iyice düşünün. Bu, hem sizin sanal ortamda güvende olmanızı sağlar hem de phisher dolandırıcılarını devre dışı bırakmak için hepimize yardımcı olur.

Posted:
“AdWords bana ne kadar mal olacak?’, “100 tıklama için ne kadar ödeyeceğim?” ya da “Aylık ne kadar para ayırmam gerekecek?” gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. Mini anketimizin sonuçlarına göre, bizden en çok potansiyel maliyetler konusunda yazı yazmamızı istediniz. Ben de bu hafta size AdWords maliyetlerinizi önceden nasıl hesaplayabileceğiniz ve kontrol edebileceğinizi anlatacağım.

AdWords kampanyanıza ne kadar harcama yapmak istediğinize tamamen kendiniz karar verirsiniz. Maliyet konusunda bütün kontrol sizin elinizdedir. Bu sebeple size ödeyeceğiniz tutarlar konusunda bir öneride ya da öngörüde bulunmamız mümkün değildir. Sadece, her reklamverenin, tek seferlik hesap etkinleştirme ücretini (şu anda 7 YTL) ödeyeceğini söyleyebiliriz.

Tahmini maliyetlerinizi AdWords Trafik Tahmincisini kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Bu aracı, bir AdWords hesabınız olsa da, olmasa da kullanabilirsiniz.

Kontrolü tamamıyla sizin elinizde olan AdWords maliyetlerinizi istediğiniz gibi ayarlayabilmenizi sağlayan temel üç öğeyi bilmeniz önemlidir:

1- Her bir kampanyanız için belirleyeceğiniz Günlük Bütçeniz
2- Reklamlarınıza her tıklandığında ödeyeceğiniz Maksimum Tıklama Başı Maliyet (TBM).
3- İçerik ağında yayınlanan reklamlarınız için belirleyebileceğiniz İçerik Teklifleri.

Şu anda, tüm kampanyalar için aylık tek bir bütçe* ayarlama seçeneği yoktur. Kampanyanız için ay başına ödemek istediğiniz miktarı 30'a bölerek günlük bütçenizi tespit edebilirsiniz. Örneğin, bir kampanyanız için aylık olarak toplam 300 YTL bütçe ayırdıysanız, o kampanyanız için günlük bütçenizi 300/30=10 YTL olarak seçmenizi tavsiye ederiz.

Maliyetlerinizle ilgili kararlarınızı daha bilinçli verebilmeniz için, farklı bütçelerin ve tıklama başı maliyet tekliflerinin reklam performansınızı nasıl etkileyeceğini gösteren etkileşimli bir aracın olduğunu da unutmayın.

Bu bilgiler ışığında, AdWords'ü daha büyük bir kolaylık ve rahatlıkla kullanabileceğinizi umuyoruz.

* Önemli Notlar:
- AdWords Başlangıç Sürümünü kullandığınızda, hesabınız için aylık bütçe belirlersiniz.
- Bütçe Optimize Edici aracını kullandığınızda da, 30 günlük hedef bütçe belirlersiniz.