Posted:
Bir önceki yazımızda kısaca bahsettiğimiz Google İçerik Ağı ile ilgili olarak blog okuyucularımızdan birçok e-posta aldık. Bu e-postalardan çıkardığımız sonuç, Google’da arama yapan kullanıcıların yanı sıra, asıl olarak, sunulan ürün veya hizmetle alakalı web sitelerini ziyaret edenlerin nasıl hedefleneceğinin öğrenilmek istendiği.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, Google içerik ağını ayrıntılı olarak anlatan ve hedef kitlenize ulaşmak için İçerik Ağından nasıl yararlanacağınızla ilgili ipuçları veren bir yazı dizisi sunacağız. Ayrıca, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak yeni özellik ve araçlardan da söz edeceğiz.

Google içerik ağı, “PCWorld”, “mezun.com” gibi farklı hedef kitlelerine sahip teknoloji, eğitim, blog, haber veya forum siteleri gibi çeşitli web sitelerinden oluşur.

Bu sitelerin hepsi bir arada, herhangi bir Internet portalı veya ağından daha fazla müşteriye ulaşır. Reklamlarınızı Google içerik ağında yayınlayarak, hitap ettiğiniz hedef kitlenizi genişletebilir ve sunduğunuz ürün veya hizmetinizle ilgili web sitelerini halihazırda her gün ziyaret eden potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Yazı dizimiz boyunca, içerik ağında reklam yayınlamaya nasıl başlayacağınız ve reklamlarınızın potansiyel müşterilerinize ulaşmasını sağlamak için dikkate almanız gerekenler üzerinde duracağız. Ayrıca, reklamlarınızın performansını ölçme ve daha iyi geri dönüşüm alabilmeniz için, hangi web sitelerini tercih etmeniz gerektiği konusunda önerilerde bulunacağız. Aynı şekilde, metin reklamlarının yanı sıra işletme sahipleri için yeni bir başlangıç oluşturabilecek görsel reklamları oluşturmaktan da bahsedeceğiz.

Bu sırada, zaten bir AdWords reklamvereni iseniz ve içerik ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burayı tıklayabilirsiniz. Henüz bir AdWords reklamvereni değilseniz ancak AdWords ile reklam vermeyi düşünüyorsanız, bu bağlantıyı tıklayarak hemen başlayabilirsiniz.

Posted:
Sevgililer Günü, özellikle perakende ve turizm sektörü için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için Sevgililer Günü reklamlarınızı 14 Şubat 2009 tarihinden en az 2 hafta önce yayınlamaya başlamanızı öneriyoruz.


Her sene 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi gözlemlenen önemli trafik artışını bu yıl da bekliyoruz.


Sevgililer Günü için hediye, tatil planı, özel bir sürpriz hazırlığı içinde olan kullanıcıları bu güne özel hazırlayacağınız bir reklam ile yakalayabilirsiniz. Özellikle, Sevgililer Günü öncesi çok yoğun olarak aranan önemli kelimeleri reklamlarınıza dahil ederek, bu güne özel reklamlar hazırlayabilirsiniz.
Yukarıdaki grafik Google Insights aracından elde edilmiştir.

Turizmciler İçin de Çok Önemli Bir Fırsat

Bu sene Sevgililer Günü'nün hafta sonuna denk gelmesi, perakendeye yönelik aramaların yanı sıra tatil ile ilgili aramaları ve talepleri de artıracaktır. Sevgilisiyle romantik bir akşam yemeği veya hafta sonu tatili planlayan kullanıcılar, bununla ilgili araştırma yapacaklardır. Uçak bileti, otel, tatil turları ve paketleri gibi promosyonlarınızın bu aramalarda yer alması sizin için kaçırılmaz bir fırsat!

İpuçları:


  • Sevgililer Günü temalı yeni bir kampanya veya reklam grubu oluşturun.

  • Sevgililer Günü'ne özel anahtar kelimeler, reklam metinleri ve resim reklamlar kullanın.

  • Anahtar kelime aracı sayesinde Sevgililer Günü'ne yönelik kelimeler bulun.

  • Google Insights for Search'ü kullanarak Sevgililer Günü'ne yönelik arama trendlerini inceleyin.

  • Reklamlarınızın ilk sayfada görünmesi için tıklama başı maliyetlerinizi gözden geçirin, sistemin önerdiği teklifleri dikkate alın.

  • Reklamınızın gün içerisinde en fazla görünüm elde edebileceği şekilde uygun bir günlük bütçe belirleyin ve gün içerisinde takip edin.

  • İçerik Ağı'nı kullanarak hedef kitlenizin bu dönemde yoğunlukla vakit geçirdiği sitelerde yer alın.

  • Web sitenizde reklamlarınıza parelel olarak Sevgililer Günü promosyonunuzu vurgulayın.
En Çok Aranan Anahtar Kelimelerden Bazıları: Sevgililer günü, sevgiliye hediye, sevgililer günü hediyesi, sevgililer günü hediyeleri, sevgiliye hediyeler, hediye, hediyeler, çiçek, sevgili...

İçerik Ağı Desteği ile Kısa Zamanda Maksimum Görünüm

Müşterilerinizin İnternette en çok zaman geçirdikleri mecra olan İçerik Ağı, sezonluk kampanyalarınız için büyük önem taşıyor. Sevgililer Günü için özellikle resim reklamları kullanarak önümüzdeki bu kısa zamanda maksimum görünüm ve buna paralel olarak da geri dönüşüm alabilirsiniz. Sevgililer Günü'ne özel reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz, aşağıda bazı örneklerini bulacağınız İçerik Ağı siteleri için Ortak Siteler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Reklamverenlerimizin Sevgililer Günü'nü şimdiden kutlar, AdWords ile bu özel günün başarıyla geçmesini dileriz.

Posted:
“Reklamımı neden göremiyorum?” sorunuzun yanıtını kolayca bulabilmeniz amacıyla sizin için Türkçe bir sunum hazırladık.

Hazırladığımız sunuma heme buradan ulaşabilirsiniz. Sunumu izlemek ve dinlemek için WebEx web sitesine yönlendirileceksiniz. Bu aşamada 'Playback' butonuna tıklayıp söz konusu yazılımı kurmanız gereklidir. Dinlemeye başlamadan önce hoparlörünüzün açık olduğundan emin olun. Yazılımı kurma veya sunumu dinleme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, 'webinars-tr@google.com' adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Posted:
Google AdWords kampanyalarınız için yeni bir hedefleme seçeneği daha sunuyoruz. Kampanya ayarlarınızda görebileceğiniz, “Cihaz Platformu Hedefleme Seçeneği” ile artık standart reklamlarınızın,

1. Sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda
2. Tam işlevli Internet tarayıcısına sahip diğer mobil cihazlarda
3. Ya da her iki platformda

gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik ile, kampanyalarınızı sadece mobil durumdaki, tam işlevli İnternet tarayıcısı bulunan mobil cihazlara sahip kullanıcıları hedefleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu tür cihazların tarayıcıları standart web sayfalarının gösterimini desteklediği için, Google Analytics veya AdWords dönüşüm izleme aracını kullanarak, reklamlarınızın performanslarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Google Analytics ile farklı cihaz platformlarındaki reklamlarınızın başarısını ölçmek istiyorsanız, kampanyanızın bir kopyasını oluşturmanızı, kampanyalarınızdan birini masaüstü ve dizüstü bilgisayarları, diğerini ise mobil cihazları hedefleyecek şekilde ayarlamanızı öneririz. “Cihaz Platformu Hedefleme” seçeneği ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Posted:
Reklamverenlerimizin en sık karşılaştıkları sorunlardan biri de düşük Kalite Puanı veya ilk sayfa tekliflerinin yetersiz olması nedeni ile reklamlarını görememeleridir. Bu nedenle, bugünkü yazımızda Kalite Puanı ile İlk Sayfa Teklifi Tahmininden kısaca bahsetmek istedik.

Reklam kampanyanızı oluştururken kendinizi müşterilerinizin yerine koyup “Bu anahtar kelime ile arama yaptığımda reklamımı tıklar mıydım?” veya “Gerçekten aradığım ürün veya hizmet bu mudur?” sorularını soruyorsanız, anahtar kelimelerinizin iyi bir Kalite Puanına sahip olması için ilk ve en önemli adımı atmışsınız demektir.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite Puanı, anahtar kelimenizin, reklam metniniz, "açılan" etkin web sayfanız ve kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu ölçer. Genellikle, Kalite Puanınız ne kadar yüksekse, maliyetleriniz o kadar düşük ve reklam konumunuz da o kadar iyi olur.

Anahtar kelimelerimin 'Durum' sütununda "Etkin: Düşük kalite puanı yüzünden reklamlar nadiren gösteriliyor" uyarısını görüyorum. Ne yapmalıyım?

Anahtar kelimelerinizin Kalite Puanını kampanyalarınızı optimize ederek yükseltebilirsiniz. İşte bazı ipuçları:

- Daha spesifik anahtar kelimeler kullanmanız gerekebilir. Örneğin, çocuk kitapları satıyorsanız "kitap" anahtar kelimesi yerine "çocuk kitabı" veya "masal kitabı" gibi anahtar kelimeler seçmeyi düşünebilirsiniz.
- Farklı anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Örneğin, negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.
- Reklam metninizle ilişkili reklam grupları oluşturabilirsiniz. Örneğin, hem çocuk kitapları hem de üniversite sınavlarına hazırlık kitaplarını satıyorsanız, her hedef kitleniz için ayrı bir reklam grubu oluşturabilirsiniz.
- Reklam metninizi, seçtiğiniz anahtar kelimeleri içerecek şekilde veya ürün veya hizmetinizi doğrudan yansıtacak şekilde yazabilirsiniz.
- Düşük Tıklama Oranına sahip anahtar kelimelerinizi kampanyanızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.
- Açılış sayfanızın kalitesini iyileştirebilirsiniz. İyi bir Kalite Puanını oluşturan unsurların başında açılış sayfanızın reklam metninizle alakalı olması, açılış sayfanızın kolay gezinebilir olması ve açılış sayfanızın yüklendiği süre gelir.

İlk Sayfa Teklifi Tahmini Nedir?

'İlk sayfa teklifi tahmini' denilen kriter, arama sorgusu ile anahtar kelime eşleştiğinde reklamınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında görüntülenmesi için gerekli olan Tıklama Başı Maliyet teklifini yaklaşık olarak tahmin eder. Bu tahmin, Kalite Puanı ve söz konusu anahtar kelime için geçerli reklamveren rekabetini temel alır. Bununla birlikte, önerilen İlk Sayfa Teklifini vermeniz reklamınızın ilk sayfada çıkacağını garantilemez. Reklamınızın görüntüleneceği konum, başta Kalite Puanı olmak üzere Tıklama Başı Maliyetiniz, bütçeniz, hesap ayarlarınız ve diğer reklamverenlerin davranışına bağlıdır.