Posted:
Bu hafta sizlerden birini, AdWords Yardım Forumunun en aktif üyelerinden Serbay Arda Ayzit'i konuk ettik.

· Bize kendinizden bahseder misiniz?

1982 doğumluyum, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyorum. Eğitim hayatımın çoğunu Eskişehir’de geçirdim. Üniversiteyi Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde İşletme bölümünde tamamladım, hemen arkasından İstanbul’da Galatasaray Üniversitesinde Pazarlama İletişimi Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans yaptım. Pazarlamaya olan ilgim üniversitede başladı ve hiç farklı bir alana geçiş yapmadan üniversitede işletme, masterda pazarlama alanlarında eğitim alarak ve bunun üstüne iş hayatında da pazarlama uzmanı olarak çalışarak sevdiğim alanda devam ettim. İş hayatıma bir e-ticaret sitesinde başlamıştım, internette pazarlama ile ilgili çok fazla şey öğrenmiştim ve bizzat uygulama fırsatı bulmuştum. Daha sonra ise bravoo! markasında online pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başladım. Mevcut işimde çok şey öğrenmeye ve uygulamaya devam ediyorum. Ayrıca, kişisel blog'larımda online pazarlama ile ilgili deneyimlerimi ve bildiklerimi Türkçe ve İngilizce olarak paylaşıyorum.

· İnternet reklamcılığını bir pazarlama aracı olarak kullanmanın avantajları sizce neler?

Aslında internet reklamcılığı dediğimiz alan yeni yeni oluşmakta, önceleri eğlence için girdiğimiz siteler şimdilerde en büyük reklam mecraları olarak kullanılıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de, özellikle gençler başta olmak üzere popülasyonun büyük çoğunluğunun internette olması. Markalar ile hedef kitlelerini buluşturma görevi internet reklamcılığına düşüyor. Bunun en büyük nedeni ise; diğer mecraların aksine internette hedefli reklamlar verebilme olasılığınızın çok yüksek ve ölçülebilir olması. Size gelen kullanıcının maliyetini, sitenizdeki hareketlerini iyi ölçümleyip pazarlama faaliyetlerinizi ona göre ayarlayabiliyorsanız interneti en etkin pazarlama aracı olarak kullanabiliyorsunuz demektir.

· AdWords’ü ilk ne zaman kullanmaya başladınız?

AdWords ile tanışmam 2007 sonunda ilk şirketimde olmuştu, o zamanki yöneticim beni AdWords girdabının içine itince ve gün geçtikçe özelliklerini anlamaya başlayınca her gün saatlerce AdWords ile uğraşır olmuştum ve fazlasıyla tecrübe kazandım. Öğrendiklerimi kendi AdWords hesabımı yönetirken halen uyguluyorum.

· AdWords hesabınızı yönetirken hangi araçları kullanırsınız?

AdWords içerisinde anahtar kelime aracı işimi en çok kolaylaştıran araçlardan bir tanesi. Ayrıca, anahtar kelime aracını SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarımda da sıkça kullanıyorum. Hatta bazı yazılarımda somut veriler verirken de fazlasıyla işime yarıyor. Hesabı yönetmek için ise AdWords Editor benim kurtarıcım diyebilirim. Normalde saatler sürecek işlemleri offline olarak basitçe yapıp, hemen hesabıma entegre edebiliyorum. Kesinlikle AdWords Editör’ü kullanıcılara öneriyorum.

· Son olarak, AdWords kullanıcılarının kendi hesaplarını yönetme konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri için ne yapmalarını önerirsiniz?

AdWords birçok ülkede çok kullanılan bir pazarlama aracı konumunda. En büyük avantajı da hesabınızı kendinizin yönetebilmesi. İnternette AdWords hesap yönetimi ile ilgili bir sürü blog'da yazılar bulunmakta. Hesaplarını kendi yöneten kişiler bu tip sitelere mutlaka bakmalılar. Bu tarz sitelerin haricinde, diğer bir önemli kaynak da Google AdWords Yardım Forumları ve AdWords Öğrenim Merkezidir. Bu tip kaynakları kullanıcıların birbirlerine yardımcı olmaları ve kendi deneyimlerini paylaşmaları açısından çok faydalı buluyorum.

Serbay Bey'e bize zaman ayırdığı ve deneyimlerini paylaştığı için teşekkür ederiz.

Posted:
Ekonomik duraklama dönemlerinde, doğru müşterilerin işletmenize ulaşmasını ve ürün veya hizmetlerinizden faydalanmalarını sağlamanız çok önemlidir. Geçmişteki ekonomik durgunluk dönemlerine baktığımızda, büyümeye yatırım yapan ve maliyetlerini akıllıca kontrol eden işletmelerin, bu dönemlerden eskisine kıyasla daha da güçlenmiş olarak çıktıklarını görüyoruz. Bu koşullarda, Google sizlere, başarıya ulaşmanız için gereken araçları ve bilgi birikimini sunuyor.

Reklamlarınızı Öne Çıkarın

Müşterilerinizin, aradıkları şeyin sizde olduğunu bilmelerini sağlayın. Google’daki reklamlarınızla rakiplerinizinkileri karşılaştırdığınızda, işletmenizin öne çıktığını söyleyebilir misiniz? Reklam metinleriniz, ister ücretsiz teslimat hizmetiniz, ister indirimli fiyatlarınız, isterse de hizmet hızınız olsun, şu anda sahip olduğunuz benzersiz özelliklerinizi vurgulamalıdır. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi reklam metninizde kullanmanızın da faydası olacaktır. Kullanıcılar reklam metninize eklediğiniz bir anahtar kelimeyi aradıklarında, söz konusu anahtar kelime aradıkları şeyin sizde olduğunu vurgulayacak şekilde kalın harflerle yazılır.

Reklamlarınızı Doğru Kullanıcılara Gösterin

Belirlediğiniz anahtar kelimeleriniz sunduğunuz ürün veya hizmetle ne kadar alakalıysa, olumlu sonuç alma olasılığınız o kadar yüksek olur. İşletmenize yönelik seçenekleri incelemek üzere anahtar kelime aracından yararlanabilirsiniz. Örneğin, farklı türlerde spor ayakkabılar satan bir mağazaysanız, “erkek spor ayakkabısı” ifadesi, “ayakkabı” ya da “spor” gibi daha genel anahtar kelimeler ile karşılaştırıldığında daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Satış Sürecini Web Sitenizde Tamamlayın

Kullanıcılar, aradıklarını hemen bulamadıkları web sitelerinde çok fazla vakit geçirmezler. Açılış sayfanızın içeriği, reklam metniniz ve anahtar kelimelerinizle uyumlu olursa, ziyaretçilerinizin müşterilere dönüşme olasılığı artacaktır. Genellikle, reklamınızda ana sayfanıza bağlantı vermek yapabileceğiniz en iyi şey değildir. Hedef URL’nizi müşterilerin alışveriş yapabileceği veya size ulaşabileceği, ürün ya da hizmetlerinize yönelik bir sayfaya doğrudan bağlayacak şekilde düzenleyin.

Reklamınızın Google’daki Sıralamasını Yükseltin

Reklamlarınızın, diğer reklamlar arasındaki konumunu belirleyen şey sıralamasıdır. Anahtar kelimeniz için verdiğiniz teklifin, reklamınızın sıralamasını belirleyen faktörlerden yalnızca biri olduğunu biliyor muydunuz? Alakalı reklamları, Kalite Puanına bağlı olacak şekilde daha yüksek konumlarda göstererek ödüllendiririz. Genel olarak, reklamınız ne kadar çok tıklama alırsa reklamınızın Kalite Puanı ve sıralaması da o kadar yüksek olur. Anahtar kelimeleriniz ve reklam metninizin alakalı olması, maliyetlerinizi kontrol altında tutmanıza ve reklamınızın görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olur.

Reklam Performansınızı Düzenli Aralıklarla Gözden Geçirin

AdWords Rapor Merkezi, reklamcılık faaliyetlerinizin performansına ilişkin faydalı bilgiler sağlar. Sizin için özel olarak hazırlanmış, tıklama istatistiklerini kampanyalarınıza, reklam gruplarınıza ya da anahtar kelimelerinize göre gösteren raporların e-posta olarak gönderileceği zamanları planlayabilirsiniz. Dönüşüm izlemeyi kullanıyorsanız, raporlarınız, AdWords reklamlarınızdan elde ettiğiniz satışlar ve potansiyel müşteriler hakkında da bilgiler içerecektir.

AdWords çalışmalarınızda başarılar dileriz!

Posted:
Google Forum Yöneticileri Ekibi olarak, geliştirilmiş ve yenilenmiş Türkçe Google Yardım Forumlarımıza sizleri davet etmek isteriz.

Yardım Gruplarımız hakkında fikir ve önerilerinizi dinledik ve bu öneriler doğrultusunda tüm ürün yardım forumlarımızı geliştirilen yepyeni bir platforma taşıdık.

Bugünden itibaren eski Forumlarımızı kapatıyor ve Google Yardım Merkezinin kapı komşusu olan yeni platformumuzu devreye alıyoruz.


- Geliştirilmiş arama özelliği ve Google Yardım Merkezi entegrasyonu

- Yanıtları kolay bulmanıza yardımcı olacak Soru-Cevap formatı

- Foruma katılımınızı ödüllendiren katılım derecelendirme

- Cevaplarınıza resim, video, internet bağlantısı ekleyebilme

- Resim ve daha fazla detay eklenerek kişiselleştirilebilen kullanıcı profilinizi yaratabilme

- Yanıtları doğrudan e-posta adresinize alabilme

- Sorunuza verilen en iyi yanıtı oylayabilme

Yeni forumlarımıza gelip bir göz atıp, Google hesabınızla giriş yaparak hemen sorularınızı göndermeye başlayacağınızı umuyoruz.

AdWords Yardım Forumu
AdSense Yardım Forumu
Web Yöneticileri Yardım Forumu
Diğer Google Ürünleri Yardım Forumları


Posted:
Google Analytics dizimizin 1. bölümünde Google Analytics’in ne olduğu, nasıl kurulduğu, izleme kodunu nasıl alabileceğiniz ve raporları nasıl görüntüleyebileceğiniz hakkında konuşmuştuk.

Kayıt olma sürecinin sonunda yönetici hesabınızla ilgili önemli değişiklikler yapabileceğiniz Analytics ayarları sayfasına gelmiştik. Şimdi Analytics ayarlarının olduğu sayfada daha ayrıntılı bir gezinti yapalım.


(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)
Sayfanın ortasında yer alan gri başlıklı alan Web site profili veya profillerinizi gösterir. Profil, Analytics raporlarında ne tür verilerin gösterileceğine karar veren kuralların tamamını temsil eder. Belli bir profile ait kurallar, kullanıcı erişim seviyelerini, gelişmiş yapılandırmaları ve en önemlisi, izlenmekte olan web sitesini içerir. İstediğiniz kadar profil yaratabilirsiniz. Tek bir profil genellikle tek bir etki alanına karşılık gelmekle birlikte, tek bir etki alanını izlemek için birden çok profilin kullanıldığı durumlar da vardır. Bir Google Analytics hesabı için her zaman en az bir profilinizin olması gerekir.

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsü henüz Analytics kod yüklemesi tamamlanmamış bir hesaba aittir. İzleme kodunuzun yüklenme durumunu, Web Sitesi Profilleri tablosundan istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. İzleme kodunuzu yükledikten sonra "Durum" sütununda aşağıdaki ikonlardan birini göreceksiniz.

Veri Bekleniyor: İzleme kodu tespit edildi ve Google Analytics, raporlarınıza girmek için veri topluyor.


İzleme Bilinmiyor veya Doğrulanmadı: İzleme kodu web sitenizin ana sayfasında tespit edilemedi, bu nedenle lütfen izleme kodunuzu doğru bir şekilde yükleyip yüklemediğinizi kontrol edin.

Veri Alınıyor: İzleme kodu düzgün bir şekilde çalışıyor ve veriler raporlarınıza işleniyor.

Web sitesi Profilleri tablosunun sol tarafında Yardım Merkezimize yönlendiren Sık Sorulan Soruları bulacaksınız.

Web sitesi Profilleri tablosunun altında websitesi profili eklemek, kullanıcı erişimini yönetmek ve erişim filtreleri oluşturmak ile ilgili bağlantılar göreceksiniz. Bu araçlar doğru kurulduğunda size raporlarınızda hangi verilerin gösterileceğinin kontrolünü sağlamakla beraber web sitenize asıl trafiğin nereden geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Google Analytics Ayarlarının kurulumu ile ilgili kısım şimdilik bu kadar. 3. Bölümde web sitenizin performansını ölçmek için kullanılan ölçütleri ele alacağız. Google Analytics yazı dizimizi takip etmeye devam edin!

Posted:
Google içerik ağı ile ilgili önceki yazılarımızda, müşterilerinizin çevrimiçi gerçekleştirebileceği çok çeşitli etkinliklerden ve içeriğe dayalı hedefleme teknolojimizin, alakalı sitelerdeki potansiyel müşterilerinize ulaşmada nasıl yardımcı olabileceğinden bahsetmiştik. Bugün, içerik ağındaki reklamlarınızın maliyetini kontrol etme ile ilgili konuşacağız.

Esnek ve Dinamik Fiyatlandırma

İçerik ağında, ne kadar ödeme yapacağınızı her zaman kontrolünüz altında tutabilirsiniz. Tıklamalar ve dönüşümler (diğer bir deyişle, satış veya potansiyel satış) gibi daha doğrudan yanıt odaklı hedefler için, tıklama başına maliyet (TBM) fiyatlandırmasını seçerek, yalnızca kullanıcılar reklamlarınızı tıkladığında ödeme yapabilirsiniz. Reklam gösterimlerini en üst düzeye çıkarmak veya markanızın görünürlüğünü artırmak gibi marka tanıtımı odaklı hedefleriniz varsa, bin gösterim başı maliyet (BGBM) fiyatlandırmasını seçerek, reklamınızın aldığı her 1000 gösterim için ödeme yapabilirsiniz. Teklifinizi verdikten sonra, benzersiz AdWords fiyatlandırma sistemi, hiçbir zaman gereğinden fazla ödeme yapmamanızı şu şekilde sağlar: Reklam açık artırmasını kazandığınızda, teklif ettiğiniz tutar otomatik olarak azalacağından, söz konusu sayfadaki reklam konumunuzu korumak için gereken en düşük tutardan en çok iki kuruş daha fazla ödersiniz.

İçerik Ağı Teklifleri

İçerik ağındaki diğer bir önemli fiyatlandırma özelliği de içerik ağı teklifleridir. İçerik ağı tekliflerinde, reklamınız bir içerik ağı sayfasında gösterildiğinde farklı bir ücret ödemeyi seçebilirsiniz. İçerik ağından daha iyi potansiyel satış elde ettiğinizi saptarsanız, içerik ağı tekliflerini, reklam yatırımınızı uygun yerlere aktaracak şekilde kullanabilirsiniz.

Akıllı Fiyatlandırma

İçerik ağı tekliflerini etkinleştirmeseniz bile, AdWords akıllı fiyatlandırma özelliği, paranız karşılığında en iyi değeri elde etmenize yine yardımcı olacaktır. Akıllı fiyatlandırmada Google, belirli içerik ağı sayfalarının maksimum TBM tekliflerini, bu sayfaların sizin için potansiyel satış sağlama olasılığına dayanarak, otomatik olarak azaltacaktır. Bu yine, sistemimizin, reklam bütçenizi size en yüksek yatırım getirisi sağlayan yerlere yönlendirdiği anlamına gelir.

Ödemelerinizde Tam Kontrol!

Bu teklif yönetimi ve maliyet kontrolü araçları bir arada kullanıldığında, reklam harcamalarınızdan en yüksek getiriyi ve en iyi sonuçları elde etmenizi sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir sonraki bölümde, metin, resim veya video reklamlar gibi mesajınızı kullanıcılara iletme yöntemleri üzerinde duracağız. Yakında görüşmek üzere!