Posted:
Bir önceki yazımızda reklam konumunun nasıl belirlendiğini açıklamıştık. Bu yazımızda, nasıl reklam konumunuzu iyileştirerek, reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasını sağlayacağınızı ele alacağız. Reklam konumunuzun belirlenmesinde hem Kalite Puanınız hem de maksimum Tıklama Başı Maliyet teklifiniz (TBM) önemli rol oynar.

Ek bir maliyet getirmeden, reklam kampanyanızı optimize edebilir, Kalite Puanınızı arttırabilir ve reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Reklam kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kalite Puanınızı arttırmak için üç ipucumuz:

  • Reklam metninizde dikkat çekici ve eylem bildiren kelimeler kullanın. Örnek: Hemen Arayın, Satın Alın, %10 İndirim Burada, Kampanyamız için Arayın....vb.
  • Anahtar kelimelerinizi seçerken, ürünleriniz ile doğrudan alakalı olmasına dikkat edin. Ürünleriniz ile alakalı olan anahtar kelimeleri Anahtar Kelime Aracı'nı kullanarak bulabilirsiniz.
  • Reklam kampanyalarınızı internet sitenizdeki ürünlere göre organize edin. Her bir ürün için bir reklam kampanyası, reklam gurubu oluşturun ve anahtar kelime listesi hazırlayınız.

Örnek: İnternet sitenizde yurt içi ve yurt dışı tatil paketleri satmakta olduğunu ve yurt içi tatil paketlerinizde çeşitli illere ait tatil paketlerinin olduğunu varsayalım.

1. Adım: Öncelikle, AdWords reklam kampanyanızı oluştururken, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki farklı reklam kampanyası oluşturunuz. Çünkü her iki reklam kampanyasında farklı dilleri veya bölgeleri hedeflemek isteyebilirsiniz.

2. Adım: Daha sonra, yurt içi reklam kampanyanız altında, her yurt içi tatil paketiniz için farklı bir reklam grubu oluşturunuz. Bu sayede, her il için farklı bir reklam metni ve anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz.

3. Adım: Her reklam grubunda, bir anahtar kelime listesi ve reklam metni oluşturunuz.

Aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz şemadan faydalanabilirsiniz:

Reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasının başka bir yolu da maksimum Tıklama Başı tekliflerini (TBM) arttırmaktır. Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa olsun, çok düşük bir TBM teklifiniz var ise, reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmayabilir. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, reklamlarınızın konumu hem Kalite Puanınıza hem de TBM teklifinize bağlıdır. (Reklam Sıralaması = TBM Teklifi x Kalite Puanı)

Örneğin, 0.01TL olarak verilen bir TBM teklifi, reklamlarınızın ilk sayfada en üst sırada yayınlanması için yeterli olmayabilir. Bu durumda, istediğiniz reklam konumunu elde etmek için, TBM teklifinizi arttırmanız gerekmektedir. TBM tekliflerinizi nasıl arttıracağınızı burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda, 'Konum Tercih Aracını' kullanarak, bütçenizi arttırmadan nasıl reklamlarınızın istediğiniz konumlarda yayınlanmasını sağlayacağınızı açıklayacağız. Sürprizlere hazırlıklı olun!

Posted:
AdWords reklamınızın sırasının nasıl belirlendiğini hiç merak ettiniz mi? Neden reklamınız bazen ilk sırada ve bazen alt sıralarda yayınlanır?

Bu yazımızda 'Reklam konumunuz' hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve reklamlarınızın ilk sayfada en üst sırada yayınlanmasını başarabilirsiniz.

Reklam Konumu nasıl belirlenir?


Google'da yapılan aramalarda kullanılan her anahtar kelime için, sistemimiz, bir reklamın sırası belirler. Reklam sıranız, anahtar kelimenizin Tıklama Başı Maliyet (TBM) teklifi ile Kalite Puanının, rakiplerinizin TBM ve Kalite Puanı ile karşılaştırılmasına dayanır. Bildiğiniz gibi, Google AdWords sistemi, bir çeşit açık arttırma gibi çalışır. Yüksek TBM teklifi ile yüksek kalite puanına sahip anahtar kelimeler, daha üst sıralarda yayınlanır.

Google'da arama yaptığınızda, arama sonuç sayfasında iki tür giriş görüntülenir: sayfanın solunda ücretsiz arama sonuçları ve sayfanın sağında AdWords reklamları. Sağda, maksimum sekiz adet reklam görünür. Arama sonuçlarının üstünde ise maksimum üç adet reklam yayınlanır. Kısaca, Google aramalarının ilk sayfasında en fazla 11 adet farklı reklam yayınlanır. Eğer 11'de fazla AdWords reklamvereni sizinle aynı anahtar kelimeyi kullanıyorsa ve sizin TBM teklifiniz ile Kalite Puanınız reklamınızın ilk sayfada gösterilmesi için yeterli değilse, reklamınız ikinci veya sonraki sayfalarda yayınlanır.

Reklamlarınızın şu anda hangi konumda yayınlandığını öğrenmek için, AdWords hesabında Reklam Grubu sayfasındaki 'Ortalama Konum' sütununa bakınız. Bu sütunda, her bir anahtar kelime için reklamlarınızın yayınlandığı ortalama sırayı görebilirsiniz. Eğer reklamlarınız ilk sayfada birinci konumda yayınlanıyorsa, ortalama konum sütunundaki rakam 1'i gösterir. Eğer ortalama konum sütunundaki rakam 9 veya 10'u gösteriyorsa, reklamınız ilk sayfada dokuzuncu veya onuncu konumunda yayınlanır. Eğer bu sütunundaki rakam 1,5 gösteriyorsa, bu reklamınızın birinci veya ikinci konumda yayınlandığını gösterir.

Google'ın reklamları nasıl sıraladığını öğrenmek için burayı tıklayınız. Anahtar kelimelerinizin Kalite Puanını hesabınızda nasıl görüntülendiğini öğrenmek için burayı tıklayınız. Reklam konumuzun ağırlıklı olarak Tıklama Başı Maliyet (TBM) teklifinize ve Kalite Puanınıza bağlıdır. Bu iki öğenin reklam konumunuza nasıl etki ettiğini aşağıdaki örneklerimizi inceleyerek görebilirsiniz:

Örnek 1: Kalite Puanı yüksek olan kazanır!

Tenis raketi anahtar kelimesi için somut bir örnek:

A Müşterisi:
Açılış sayfası: Her çeşit spor kıyafeti
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,30 TL: (Yüksek TBM teklifi)

B Müşterisi:
Açılış sayfası: Tenis raketi
Kalite Puanı: 9/10 (Yüksek Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,23 TL: (Düşük TBM teklifi)

A müşterisi daha yüksek teklif vermiştir ancak, B müşterisi daha yüksek bir Kalite Puanına sahip olduğu için, B müşterisinin reklamı büyük olasılıkla daha üst sırada gösterilecektir. Çünkü kalite puanı yüksek olan kazanır!

Örnek 2: Yüksek TBM teklifi vermekten çekinmeyin!
AdWords İndirimcisi ile sadece en yakın rakibinizin sadece 1 kuruş fazlasını ödersiniz!

Spor ayakkabısı anahtar kelimesi için somut bir örnek:

C Müşterisi:
Açılış sayfası: Her çeşit spor ayakkabısı
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,30 TL (Düşük TBM teklifi)

D Müşterisi:
Açılış sayfası: Spor Ayakkabı
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,70 TL (Yüksek TBM teklifi) AdWords İndirimcisi sayesinde D müşterisi sadece 0.31 kuruş öder.

Her iki müşterinin kalite puanları aynıdır ancak, D müşterisi daha yüksek bir TBM teklifi verdiği için, D müşterisinin reklamı büyük olasılıkla C müşterisinin reklamından daha üst sırada gösterilecektir.

Her AdWords reklamverenin otomatik olarak faydalandığı bir hizmet olan 'AdWords İndirimcisi' sayesinde, D müşterisi sadece en yakın rakibinin vermiş olduğu TBM teklifinden sadece 1 kuruş fazlasını öder. Sonuç olarak, D müşterisi daha yüksek TBM teklifi vererek, hem reklamlarının üst sırada yayınmasını sağlar, hem de sadece 0.31 kuruş öder.

Reklamınızın konumu değişebilir!

AdWords dinamik bir yapıya sahiptir. Her gün yeni reklamverenler AdWords'e üye olmakta ve bu yeni reklamverenlere ait rakip reklamlar AdWords'e eklenmektedir. Ayrıca, mevcut AdWords reklamverenleri anahtar kelimelerinde her gün değişiklik yapmakta, yeni anahtar kelimeler eklemekte veya TBM tekliflerini değiştirmektedir. Unutmamak gerekir ki, Google'da arama yapan kullanıcıların da arama davranışları dönemsel olarak değişmektedir. Örneğin, yaz aylarında 'klima' anahtar kelimesi çok aranırken, kış aylarında 'kombi' anahtar kelimesi çok kullanılmaktadır. Anahtar kelimelerinizde gerçekleşen değişimleri 'Anahtar Kelime Aracını' kullanarak takip edebilirsiniz.

Reklamlarınızın konumu size ve AdWords'te bulunan diğer reklamverenlere göre değişir.

Önemli Not: AdWords adil rekabete dayalı bir sistem olduğundan, hiç bir reklamveren ilk sayfa konumlarını satın alınamaz veya uzun vadede aynı konumda bulunmayı garantileyemez.

Posted:

Bugün, içerik ağında yayınlanan reklamların dönüşümlerini nasıl izleyebileceğinizi ve nasıl reklam performansınızı geliştireceğinizi ele alacağız.

Dönüşüm İzleme - İçerik Ağı Dönüşümlerini İzleme

Dönüşüm İzleme aracı, reklam dönüşümlerinizi takip etmenin en hızlı ve kolay yoludur. Tamamı ile ücretsiz olan Dönüşüm İzleme Aracı sayesinde, reklamlarınıza yapılan her tıklamayı ve bu tıklamanın getirdiği geri dönüşü takip edebilirsiniz. Reklamınıza yapılan bir tıklamanın, ne zaman satın almaya, ne zaman sitenizde bulunan bir formu doldurmaya veya ne zaman e-posta ile soru göndermeye dönüştüğünü izleyebilirsiniz.

Hesabınızda Dönüşüm İzleme aracını bir kez kurduğunuz zaman, hem Google arama ağında yayınlanan reklamlarınızın, hem de içerik ağındaki reklamlarınızın performanslarını ayrı ayrı izleyebilirsiniz. Dönüşüm izleme aracının nasıl kurulduğunu öğrenmek için burayı tıklayınız.

Dönüşüm Optimize Edici - Akıllı Teklif Verme Aracı

Dönüşüm Optimize Edici aracı kârınızı ve reklam dönüşümlerinizi arttırmanıza yarayan harika bir araçtır. Bu aracımız sayesinde maksimum Tıklama Başı Tekliflerinizi (TBM) sürekli izlemek ve düzenli olarak değiştirmek zorunda değilsiniz. Bu araç ile zamandan tasarruf sağlarsınız.

Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanmak için tek yapmanız gereken, her bir reklam dönüşümü için ödemek istediğiniz en yüksek tutarı, yani 'Edinme Başına Maliyeti' teklifinizi (EBM) belirlemektir. Teklifinizi belirledikten sonra, reklamlarınız her açık arttırmaya girdiğinde, tıklama başı teklifiniz EBM teklifinizi baz alınarak, otomatik ayarlanır. Reklamlarınız bütçenizden en yüksek dönüşümü alacak şekilde yayınlanır.

Dönüşüm Optimize Edici, reklamınızın geçmişte sizin ve sizinle aynı kategoride bulunanlar firmalar için en yüksek performans göstermiş olan içerik ağı sitelerini belirler ve reklamlarınızın bu sitelerde yayınlanmasını sağlar.

Örneğin, reklamlarınız A sitesinde yüksek bir dönüşüm elde ediyorsa, Dönüşüm Optimize Edici aracı, o sitedeki kullanıcılara daha çok görünmenizi sağlamak için, TBM teklifinizi yükseltir. Bu sayede, reklamlarınız dönüşüm oranı yüksek olan sitelerde daha fazla yayınlanmış olur. Diğer yandan, reklamlarınız B sitesinde çok fazla dönüşüm elde etmiyorsa, reklamlarınızın B sitesinde görünmenizi engellemek için TBM teklifleriniz azaltılır. Böylece, B sitesindeki tıklama maliyetinden tasarruf edersiniz. Sonuç olarak, bütçenizi daha kârlı kullanırsınız.

2009 yılında Google şirket içinde yapılan bir araştırmaya göre, Dönüşüm Optimize Edici aracının ortalama dönüşümleri %21 arttırdığı tespit edilmiştir. Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanan AdWords reklamverenlerimizin başarı hikayelerini okumanızı tavsiye ediyoruz. Reklamverenlerimiz Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanarak, reklam yatırımlarından yüksek dönüşüm elde etmişlerdir.

Reklam kampanyanızın Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanmaya uygun olup olmadığını, burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Dönüşüm Optimize Edici aracımızın AdWords hesabınızda nasıl kurulduğunu öğrenmek için burayı tıklayınız.


Yerleşim Performansı Raporları - Hangi İçerik Ağı Sitesi En İyisi?

Yerleşim Performansı Raporu, reklamlarınızın içerik ağındaki sitelerde nasıl performans gösterdiğini belirlemenin en sağlıklı yoludur. Reklamlarınızın hangi sitelerde iyi performans gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız, yerleşim performansı raporlarını kullanmanızı öneririz. Bu rapor, reklamlarınızın hangi alakalı sitelerde ne kadar gösterildiğini, bu sitelerden kaç tıklama aldığını, site bazında (URL düzeyinde) maliyet ve dönüşüm sonuçlarının hepsini tek bir raporda değerlendirmenizi sağlar.

Aynı anda, Yerleşim Performansı raporunu ve Dönüşüm izleme aracını kullanarak, içerik ağında hangi sitelerin size yüksek dönüşüm getirdiğini belirler ve hedeflemeniz gereken siteleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Yerleşim Performansı raporuna bakarak, reklam kampanyanızı reklamcılık hedeflerinize göre optimize edebilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Örneğin, sizin için iyi performans gösteren, dönüşüm oranları yüksek olan sitelerde tekliflerinizi artırabilir ve reklamınızın daha fazla görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha düşük performans gösterdiğinize inandığınız sitelerdeyse reklamlarınızın gösterilmesini en aza indirmek için teklifleri azaltabilir veya bu siteleri listenizden çıkartabilirsiniz.

Yerleşim Performansı raporu oluşturmak ile ilgili adımları burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, raporunuzu nasıl analiz edeceğinize dair adımları da burayı tıklayınız.


Bir sonraki yazımızda, reklamcılık hedeflerinize uygun nasıl bir içerik kampanyası oluşturacağınızı açıklayacağız.

Yakında görüşmek üzere!


Posted:
AdWords hesabınızın performansını ve başarısını arttırmanıza yardımcı olmak için, sizleri AdWords uzmanları tarafından hazırlanan ücretsiz online seminerimize davet etmek istiyoruz.
Google Online Medya Planlama Uzmanı Can Demirezen'in İrlanda'daki Google ofisinden vereceği çevrimiçi (online) seminere izlemek için sadece kayıt yaptırmanız yeterlidir.

Google içerik ağı'nı etkin bir şekilde kullanıyor ama teknik yetersizliklerden dolayı görüntülü reklamlar (banner) oluşturamıyorsanız, AdWords hesabınızda bulunan ücretsiz Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu kullanmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AdWords İçerik Ağı ve Görüntülü Reklam Oluşturucusu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu çevrimiçi seminerde bulabilirsiniz.

Yaklaşık 1 saat sürecek olan seminerde, müşterlerinizin İnternette en çok zaman geçirdikleri mecra olan Google İçerik Ağı ve resim (banner) reklamların kampanyalarınız üzerindeki etkileri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir; ücretsiz Görüntülü Reklam Aracını en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

-------------------------------------------------------

Tarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba
Saat: 15:00 (Türkiye Saati ile)
Süre: 1 saat
Semineri Sunan: Can Demirezen - Online Medya Planlama - Google AdSense

Kayıt yaptırmak için, lütfen bu bağlantıyı tıklaynız.

-------------------------------------------------------

Aşağıdaki adımları uygulayarak 1-2 dakika içerisinde kayıt işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz:

· Kayıt sayfasına tıkladığınızda ulaştığınız sayfada, “Event status” bölümünde “(Register)” bağlantısına tıklayarak kayıt yaptırınız.
· Lütfen “First name” kısmına adınızı, “last name” kısmına soyadınızı yazınız.
· "Email address" ve “Confirm email address” kısmına ise aynı e-posta adresinizi iki defa yazınız.
· “AdWords Hesap Numarası” kısmına da ise AdWords Müşteri Numaranızı yazınız.
· Son olarak, sayfanın sağ alt tarafında yer alan “Submit” kısmına tıklayarak, kayıt işleminizi tamamlayınız.
· Kayıt konfirmasyonunuz İngilizce olarak e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir.

Bu seminer ücretsizdir. Ancak, seminer çevrimiçi (online) olacağından hızlı bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Düzgün görüntü ve ses kalitesi için Internet Explorer tarayıcısını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca, Webex programının MAC kullanıcıları için hatalı olarak çalıştığını gözlemledik, bu nedenle MAC dışında bir bilgisayar kullanmanızı öneririz.

-------------------------------------------------------

Kayıt yaptırdıktan sonra, çevrimiçi seminerimize izlemek için aynı bağlantıyı tıklayınız.

·“Your name” bölümüne isminizi ve “E-mail address” bölümüne e-posta adresinizi girdikten sonra “Join now” butonuna tıklayarak bağlanınız.
·Bu sırada, sizden gerekli yazılımı bilgisayarınızda kurmanız istenecektir. Ekranınızda "Warning - Security" başlığı ile "Do you want to run / install the application?" uyarısı çıkacaktır. Bu aşamada "Run" veya "Install" butonlarına tıklayınız.
·Ekranınızda "Event in Progress" yazısı görünecektir. Bu sırada pencerenizi kapatmamalısınız. Çok kısa bir süre sonra, seminer yeni bir pencerede açılacaktır. Bu pencereden çevrimiçi seminerimizi izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.
·Seminer sırasında, sunum içeriğini görebilecek ve VOIP teknolojisi ile dinleyebileceksiniz, bu nedenle hoparlörünüzü açık tutun!
·Ayrıca, seminer sırasında sunum ile ilgili merak ettiğiniz sorularınızı canlı sohbet yoluyla bize anında iletebileceksiniz.

Bazı dosyalar (rich media files) uygun oynatıcıları gerektirmektedir. Bu tip dosyaları seminer sırasında görüntüleyebilmek için, lütfen bilgisayarınızda gerekli oynatıcıların yüklü olup olmadığını bu bağlantıyı kullanarak, seminere katılmadan önce kontrol edin. Bu bağlantıda bulunan her bir program için ‘Check now’ bağlantısına tıklayarak, çıkan küçük ekranda ilgili oynatıcı programının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çevrimiçi sunumumuz ile ilgili sorularınız için bize Webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Posted:

Önceki yayınlarımızda, Google içerik ağını ve içeriğe dayalı hedefleme teknolojisini tanıtmıştık. Bugün, içerik ağının size sağladığı esnekliği ele alacağız. Arama ağının aksine, içerik ağı aralarından seçim yapabileceğiniz, çok sayıda reklam biçimi sunar. İçerik ağında metin reklamların yanı sıra, hem resim reklam hem de video reklam verebilirsiniz.

Metin reklamlar

Google.com.tr'deki alakalı arama sonuçlarının yan tarafında gördüğünüz metin reklamlar gibi, içerik ağındaki metin reklamlar da, alakalı web sitelerinde yayınlanır. İçerik ağında kullandığınız metin reklamlar, mesajınızı hedef kitlenize iletmenin düşük maliyetli bir yoludur ve güçlü harekete geçirme ifadeleri ile, kampanyanız için tıklama ve dönüşümler elde etmeye yönelik etkili bir araçtır.

Görüntülü Reklam Oluşturucu

Google içerik ağında ücretsiz olarak resim ve video reklamlar oluşturabilirsiniz. Resim reklamlarınız yoksa, Google'ın yeni Görüntülü Reklam Oluşturucu aracı kolayca resim reklam oluşturmanıza yardımcı olur.

Bunun için size yalnızca bir başlık, harekete geçirme ifadesi, varsa bir resim ve şirketinizin logosu gerekir. Daha sonra, profesyonel olarak tasarlanmış şablonlarımızdan birini seçebilir ve bunu özgün mesajınızla özelleştirebilirsiniz. Bir tasarımcıdan yardım almanız gerekmez, tüm işlem yalnızca birkaç dakika sürer ve en iyi tarafı da, tamamen ücretsiz olmasıdır!Sizin için en uygunu hangisi?


Görüntülü Reklam Oluşturucu aracını kullanarak, farklı reklam biçimlerini hızlı bir şekilde deneyebilir ve sizin için en uygun olanını belirleyebilirsiniz.

Bir kampanyada daha fazla satış elde etmek için geleneksel bir metin uygunken, başka bir kampanyada daha fazla resim ve renk kullanarak daha etkili bir şekilde potansiyel satış oluşturmanız mümkün olabilir. Her iki durumda da, içerik ağı size, hangi reklam biçiminin hedeflerinize en iyi şekilde uyduğunu kolayca belirleme özgürlüğü ve esnekliği sağlar.

Sırada ne var?

Bir sonraki yazımızda, kampanyanızın içerik ağındaki performansını ölçme ve değerlendirme üzerinde duracağız.

Yakında görüşmek üzere!

Posted:
Bugün içerik ağında reklam yayınlayan reklamverenlerimiz için, görsel reklam oluşturmayı kolaylaştıran yeni bir araç sunuyoruz: Google Görüntülü Reklam Oluşturucusu.

Bu aracımızın sunduğu yeni etkileşimli medya ve hazır şablonları sayesinde kullanıcılar reklamlarınızı tıklamadan önce ürünlerinizi tanımış ve reklamınızı tıklayıp tıklamama konusunda emin olmuş olurlar. Bir-iki dakika içerisinde resim veya video reklam oluşturabilir ve aynı resim reklam içerisinde birkaç ürün tanıtabilirsiniz. Görüntülü Reklam Oluşturucusunun video şablonları sayesinde, yeni video reklamlar oluşturabilir ve reklamlarınız ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde her tema grubu için farklı URL tanımlayabilirsiniz. Bu şekilde oluşturacağınız resim ve video reklamlarınız, Google içerik ağında ve binlerce ortak sitelerde yayınlanmaya uygun olacaktır. Aşağıda Google Görüntülü Reklam Oluşturucusu Aracında bulunan bazı örnek şablonları görebilirsiniz:Daha önce video reklam kullanmış olan reklamverenlerimizin fark edebileceği gibi, mevcut video reklam oluşturma sayfası artık kullanılmamaktadır. Bugünden itibaren video reklam oluşturmak için yeni Google Görüntülü Reklam Oluşturma Aracını kullanabilirsiniz. Bu aracımızın sunduğu hazır şablonlar, daha önce kullandığınız yöntemin bir gelişmiş halidir. Kullanımı daha kolay olan bu yeni aracımız sayesinde, reklamlarınız üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilir, firmanıza ait logonuzu ekleyebilirsiniz.


Etkileşimli medya nedir?

İnternet reklamcılığı alanında kullanılan bir terim olarak, "etkileşimli medya", "zengin" içeriğe sahip interaktif reklamları tanımlar. Bu tür metin ve resim reklamlar, kullanıcıların dikkatini çeker ve reklamınızı tıklayarak web sitenize ulaşmasını sağlar. Geleneksel olarak, etkileşimli medya yalnızca belirli bütçe ve zaman ayırabilecek özel internet pazarlama ekipleri olan büyük şirketlerin sahip olduğu bir imkandı. Bu şirket ve ajanslar, Google'a ait olan DoubleClick gibi büyük etkileşimli reklam hizmeti veren firmaların sunduğu hizmetlerden yararlanmaktadır. Görüntülü Reklam Oluşturucusu ile sunduğumuz etkileşimli medya şablonlarımız, bu alanda uzmanlaşmış şirketlerle rekabet etmek değil, bu hizmetten daha önce yararlanamamış olan reklamverenlerimize bu imkanı sunmaktır.

Görüntülü Reklam Oluşturucusunu Nasıl Kullanırım?

Google Görüntülü Reklam Oluşturma Aracına ulaşmak için, AdWords hesabınıza giriş yapınız. İlgili kampanyanızı Google İçerik Ağı'na dahil ettiğinizden emin olun. Reklam kampanyanız içerisindeki herhangi bir reklam grubu sayfasına girdikten sonra bu sayfada bulunan 'Reklam Varyasyonları' sekmesini tıklayınız. 'Görüntülü Reklam Oluşturucusu' aracının içerisindeki hazır şablonlardan birini seçerek bir-iki dakikada reklamınızı oluşturabilirsiniz.


Posted:
Google Analytics dizimizin bu bölümünde, kolaylıkla kullanabileceğiniz bazı istatistiklerden bahsedeceğiz. Şimdiye dek web sitenize izleme kodunu girdiğinizi ve elinizde inceleyebileceğiniz bir trafik olduğunu umuyoruz.

Google Analytics hesabınıza giriş yapıp ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısını tıkladığınızda otomatik olarak Gösterge Tablosuna yönlendirilirsiniz. Gösterge Tablosu size, ilk bakışta web sitenizin performansını görebileceğiniz genel bir veri özeti sağlar.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Grafiğin sol üst köşesindeki açılan menüyü kullanarak grafiğinizi altı farklı istatistiği gösterecek şekilde genişletebilirsiniz: Ziyaretler, Sayfa Görüntüleme Sayısı, Sayfa/Ziyaret, Sitede Geçirilen Ortalama Süre, Hemen Çıkma Oranı ve Yeni Ziyaret Yüzdesi.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Görüntülemek istediğiniz tarih aralığını seçmiş olmanız çok önemlidir. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan tarih belirleme bölümünden Takvim ya da Zaman Çizelgesi seçeneklerini kullanarak tarih aralığını belirleyebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Aşağıda yer alan diğer üç istatistik sitenizin trafiğiyle ilgili, site sahibi olarak size yardımcı olabilecek eşsiz bilgiler sağlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranı, daha giriş sayfasındayken sitenizden ayrılan kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesidir. Birçok site için yüksek bir Hemen Çıkma Oranı olumsuz bir göstergedir, çünkü bu, ziyaretçilerin siteye girip hızlı bir biçimde siteden ayrıldıklarını gösterir. Bunun sebebi siteyi kullanışlı bulmamaları ya da sitenin ilgi çekici olmaması olabilir. Hızlı çıkma oranınızı zaman içinde görüntüleyerek giriş sayfanızı optimize edebilir ve yaptığınız değişikliklerin etki edip etmediğini anlayabilirisiniz. Düşen bir oran, ziyaretçilerin yaptığınız değişiklikleri beğendiklerinin bir göstergesi olacaktır. Hemen Çıkma Oranı, farklı veri kümelerini karşılaştırmak için çok kullanışlıdır. Web sitelerinin ve endüstrilerin farklılığı burda sağlıklı bir Hemen Çıkma Oranı vermemizi engelliyor. Örneğin, blog’ların Hemen Çıkma Oranları oldukça yüksektir çünkü olağan ziyaretçi davranışı yeni haberleri okuduktan sonra siteyi terketmektir.

Sitede Geçirilen Ortalama Süre, bir ziyaretçinin sitenizin izlenen sayfalarında geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Yüksek bir rakam ziyaretçilerin sitenizde çok zaman geçirdiğini göstermektedir. Eğer siteniz, örneğin eğlence servisi sunuyorsa, yüksek bir rakam çok iyi bir göstergedir. Ancak siz bu istatistiğin yüksek olmasını tercih etmeyebilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve ziyaretçiler sitenizde uzun zaman harcıyorsa, bu, sitenizdeki satın alma işleminin uzun ve karmaşık olduğunu gösterebilir. Sizin için hangisinin en iyisi olduğuna karar verdikten sonra, Sitede Geçirilen Ortalama Süreyi hedeflediğiniz yönde değiştirmek için gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Yeni Ziyaret Yüzdesi, sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş ziyaretçilerin oranını gösterir. Eğer geniş kapsamlı bir reklam kampanyası yürüttüğünüz bir tarih aralığına bakıyorsanız, kampanyanızı görüntülemiş ve sitenizle ilgilenmiş yeni ziyaretçilerin sayısının artması olumlu bir göstergedir. Ancak, sitenize geri dönüşlerin çok olmasını ve ziyaretçilerizin sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini, bağlılık göstermesini de tercih edebilirsiniz. Yeni Ziyaret Yüzdesi istatistiğinin faydalı olabilmesi için daha çok içerik ve kesin rakamlara ihtiyacınız olabilir. Bu durumda ilgili bağlantıya tıklayarak daha ayrıntılı bir rapor görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm istatistikler için gerçekleştirebilirsiniz.

Google Analytics dizimzin 4. bölümünde tekrar görüşmek üzere.

Posted:
Türkiye'de internet reklamcılığı sektörünün en büyük etkinliği olan Google İnternet Reklamcılığı Günü için 30 Nisan'da biraraya geliyoruz.

Bu yıl "Durgun Ekonomide Hız Kesmeyin" temasını sunduğumuz bu etkinlikte Google'ın internet reklamcılığı vizyonu ve çözümlerini tanıyacak ve müşterilerinize bu alanda hizmet sunarken ihtiyaç duyduğunuz faydalı ipuçlarına erişeceksiniz.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen web tasarımcıları, reklam ajansları, teknoloji firmaları ve danışmanlarının Google yetkilileri ile buluşacağı tam günlük bu ücretsiz etkinliği kaçırmayın.

30 Nisan'da görüşmek üzere,

Google İnternet Reklamcılığı Programı Ekibi

Ne zaman?
30 Nisan 2009, Perşembe, 09.30 -17.00

Nerede?
Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi, Darülaceze Cad. Okmeydanı, Şişli / İstanbul Tel : (212) 314 42 42

Kayıt:
Lütfen katılım durumunuzu Google İnternet Reklamcılığı Programı sitesindeki Kontrol Paneli'nizdeki formu doldurarak bildiriniz. Bu etkinlik ücretsiz olup katılım her firmadan 2 kişi ile sınırlıdır. Kontenjan sebebiyle katılım formunun doldurulması zorunludur.

Gündem:
09.30-10.00 Kayıt
10.00-10.40 Google Dünyası ve Yeni Pazarlama Trendleri:
Mustafa İçil, Google Türkiye Pazarlama Direktörü
10.40-11.30 Google İnternet Reklamcılığı Programı:
Esra Güler, Google Türkiye Ürün Pazarlama Müdürü
11.30-11.50 Kahve Arası
11.50-12.30 Durgun Ekonomide Hız Kesmeyin*:
Arjan Dijk, Google EMEA Pazarlama Direktörü
12.30-13.30 Öğle Yemeği
13.30-14.00 Google Dostu Siteler Yaratın - Web Tasarımcıları için Araçlar:
Elif Erdoğan, Google İrlanda Arama Kalitesi Uzmanı
14.00-15.00 Yeni Müşteriler Kazanın - Google AdWords:
Abdullah Aydın, Google İrlanda AdWords Uzmanı
15.00-15.20 Kahve Arası
15.20-15.50 Sonuçları Ölçün ve Geliştirin - Google Analytics & Web Site Optimize Edici:
Cem Özkaynak, SEM Genel Müdürü, Google Analytics Yetkili Danışmanı
15.50-16.50 Google Ürünleri Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey*:
Google'ın yurtdışı ofislerinden katılan çeşitli ürün pazarlama uzmanları
16.50-17.00 Google İnternet Reklamcılığı Programı Hakkında Önemli Hatırlatmalar:
Mustafa İçil, Google Türkiye Pazarlama Direktörü & Esra Güler, Google Türkiye
Ürün Pazarlama Müdürü

*Simültane tercüme mevcuttur. Program akışında değişiklik yapılabilir.

Posted:
AdWords reklam yatırımlarınızın geri dönüşümlerini ölçümlemenin sizin için önemli olduğunun farkındayız. Bu ölçümleri yapmanın en kolay ve en etkili yollarından biri Dönüşüm İzleme Aracını kullanmaktır.

Dönüşüm İzleme Aracı Nedir?

AdWords Dönüşüm İzleme Aracı, bir kullanıcının reklamınızı tıkladığı andan itibaren web sitenizdeki davranışlarını takip eden ücretsiz bir araçtır. Sizin için önemli bir geri dönüş sayılabilecek “satın alma”, “kaydolma” veya “iletişim formu doldurma” gibi kullanıcı davranışlarının hangi anahtar kelimeleriniz sayesinde gerçekleştiğini gösterir.

Dönüşüm izleme yapılmadığı takdirde, en yüksek yatırım getirisini sağlayan tıklamaları hangi anahtar kelimeleriniz sayesinde aldığınızı belirlemek zor olacaktır. Satışlarınızın veya istediğiniz kullanıcı davranışlarının hangi anahtar kelimeler sayesinde gerçekleştiğini bilirseniz, bütçenizde en yüksek performansı gösteren anahtar kelime ve kelime öbeklerine ağırlık verebilirsiniz.

Örneğin, mobilya satan bir işletmeniz olduğunu varsayalım. AdWords kampanyanızın kaç tıklama aldığını zaten biliyorsunuz, ancak bu tıklamalardan hangilerinin web sitenizde bir satın alma işlemi ile sonuçlandığını öğrenmek istiyorsunuz. Dönüşüm İzleme Aracını kullanarak, “meşe mutfak masaları” anahtar kelimesinin günlük tıklama maliyeti 30 TL iken günlük satış tutarınızın 400 TL olduğunu saptadığınızı düşünelim. Aynı zamanda, “kanepeler” anahtar kelimesinin günlük tıklama maliyetinin 50 TL iken günlük 75 TL tutarında satışla sonuçlandığını varsayalım. Bu bilgiler doğrultusunda, “meşe mutfak masaları” için yaptığınız yatırımı artırmayı ve “kanepeler” anahtar kelimesini hassaslaştırarak “deri kanepeler” olarak değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Dolayısıyla, bu aracın, reklam bütçenizdeki ağırlığı, iyi performans gösteren anahtar kelimelere verirken getirisi olmayan anahtar kelimelerinizde gereken değişiklikleri yapmanızı sağladığını söyleyebiliriz.

Bu Aracı Nasıl Kurabilirim?

Dönüşüm İzleme Aracını kurmak için, "Kampanya Yönetimi" sekmesindeki "Dönüşüm İzleme" bağlantısını tıklayın. Bağlantı açıldıktan sonra, "Eylem oluştur" seçeneğini tıklayın ve kolayca uygulayabileceğiniz adım adım talimatları izleyin. Son adım, web sitenizin izlemek istediğiniz sayfasına bir kod pasajı eklemektir. Kodu ekledikten sonra, dönüşüm verilerinizi, hesabınızdaki üç yeni sütunda görebilirsiniz: "Dönş. Oranı", "Mlyt/Dönüş." ve "Dönüşümler".

Dönüşüm İzleme Aracının yatırım getirinizi artırmada yardımcı olacağını umuyoruz.