Posted:
Google Analytics'i kullanarak web sitenizdeki dönüşümleri kolayca takip edebilirsiniz. Sitenize gelen kullanıcıların sitenizdeki davranışları takip etmek, sitenizde ne kaldıklarını, hangi sayfaları daha fazla ziyaret ettiklerini veya hangi ürünleri daha fazla satın aldıklarını takip etmek için Google Analytics'i kullanabilirsiniz. Google AdWords ile reklam veriyorsanız ve bu reklamlarınızın size ne kadar trafik sağladığını, reklam yatırımınızdan ne kadar geri dönüşüm sağladığınızı ayrıntılı bir şekilde Google Analytics ile görebilirsiniz. Bu yazımızda Google Analytics'ı nasıl kullanacağınızı ve Analytics hesabınızı dönüşümlerinizi izlemek için nasıl kuracağınızı açıklayacağız.
Hedef ve dönüşüm nedir?
Web sitenizin yatırım getirisini (YG)'sini izlemek için önce hedefleri ve dönüşümleri tanımlamak önemlidir. Hedef, ziyaretçilerin sitenize geldiklerinde gerçekleştirmelerini istediğiniz eylemdir. Eylemler arasında, anket doldurma, form indirme, abone olma, satın alma, tamamlanmış bir satın alma olabilir. Sitenizde bulunan eylemleri tanımladıktan sonra, Google Analytics içerisinde hedeflerinizi belirlersiniz.
Hedefler nasıl belirlenir?

Hedeflerinizi Google Analytics'in içinden kolayca belirleyebilir ve ziyaretçilerin bu hedeflere ne sıklıkta ulaştığını (veya sitenizde ne sıklıkta dönüşüm sağladıklarını) ölçebilirsiniz. Örneğin, ana sayfanıza ulaşıp ardından alışveriş yapan kullanıcıların, ana sayfaya ulaşan tüm kullanıcılara oranı nedir? Ayrıca, bir hedefe (ör. satın alma veya potansiyel satış) ulaştıracak adımları belirleyebilir ve kaç ziyaretçinin bu adımları izlediğini ölçebilirsiniz. Google Analytics hesabınızdaki her profil için en fazla 4 hedef oluşturabilirsiniz. Hedefinizi etkinleştirdikten sonra Google Analytics hesabınızdaki 'Hedefler' raporunun altında veri birikmeye başladığını göreceksiniz.

Hedefleri belirlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayınız.
E-ticaret işlemleri nasıl izlenir?
İnternet üzerinde satış yapan bir E-ticaret sitesine sahipseniz, Google Analytics'i çok seveceksiniz. Çünkü Google Analytics, sitenizde gerçekleşen her işlemi izlemenize yardımcı olarak, size düzenli olarak günlük, aylık, yıllık raporlar sunacaktır. Bu raporlar internet reklamcılığı yatırımınızın geri dönüşümleri hakkında size detaylı bilgiler sunar ve internet sitenizde geliştirmeniz gereken alanlar hakkında fikirler verir.
Google Analytics ile ziyaretçilerin internet sitenizdeki E-ticaret hareketlerini takip etmek için, tek yapmanız gereken, Google Analytics kodunu sitenizde takip etmek istediğiniz sayfalara yerleştirmek ve Google Analytics profilinizde 'E-ticaret İzlemeyi etkinleştirmektir. E-ticaret işlemlerini Google Analytics'te nasıl etkinleştireceğiniz hakkındaki adımları burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, 3. taraf sitesinde barındırılan bir alışveriş sepetiniz varsa (örneğin: alışveriş işlemleriniz bankanız üzerinden gerçekleşiyorsa veya www.magazam.com.tr adresinizden www.guvenliksepeti.com.tr adresine müşterilerinizi gönderirseniz), farklı bir Google Analytics kodu kullanmanız gerekir. 3. taraf alışveriş sepetlerini izleme hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.
Google Analytics kodlarını sitenizde kurduktan sonra, en fazla kar sağlayan müşterilerinizin hangi sitelerden geldiğini görebilir, müşterilerin alışveriş yaparken hangi sayfalardan sitenizi terk ettiğini tespit edebilir ve size en çok trafik sağlayan reklamlarınızı görebilirsiniz. Google Analytics reklam getirinizi izlemenizin en etkili yoludur.

AdWords Reklam Yatırımınız Google Analytics'te nasıl izlenir?

AdWords reklam vereniyseniz, her iki hesaba da ayrı ayrı giriş yapmak yerine Google Analytics'i AdWords'e bağlayabilirsiniz. Analytics, AdWords hesabınıza bağlandığında, AdWords reklamlarınızdan gelen ziyaretçi davranışlarını otomatik olarak izleyerek AdWords bütçenizin yatırım getirisini ölçmenize olanak sağlar. Bu AdWords hesabınızın yatırım getirini takip etmenin en etkili yoludur. Ayrıca, Google Analytic verilerine bakarak, AdWords reklamlarınızı daha fazla dönüşüm sağlayacak şekilde optimize edebilirsiniz.
Google Analytics ve AdWords hesabınızı bağlamayla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Açılış sayfası kalitesi bir anahtar kelimenin Kalite Puanını belirleyen birçok faktörden biridir. Bu yazımızda açılış sayfası kalitesi hakkında daha fazla bilgi vermek ve bunu nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında bazı ipuçlarını açıklayacağız. Bu yazımızdan faydalanarak açılış sayfanızın kalite puanını arttırabilirsiniz.

Google, reklamları tıklayan kullanıcılara daha kaliteli bir hizmet sunmak, daha alakalı reklamları sisteminde bulundurmak amacı ile reklam verenlerin açılış sayfası kalitesini kontrol etmektedir. Google, açılık sayfanızın kalite puanını değerlendirmek için çeşitli faktörleri göz önünde bulundur. Bu faktörler anahtar kelimelerinizin kalite puanlarına etki eder. Bu faktörlerden arasında açılık sayfasında sağlanan bilgilerin reklamlarınız ile alakası, açılış sayfasının yüklenme süresi ve kullanıcıların açılış sayfasında kolayca gezinebilmesi gibi faktörler bulunmaktadır. Açılış sayfanızın kalite puanını arttırdığınız zaman, anahtar kelimelerinizin kalite puanı artar ve tıklama başı maliyetleriniz (TBM) düşmesini sağlar.

Açılış sayfanızın Kalite Puanını arttırın!


Açılış sayfası Kalite Puanının üç ana bileşeni vardır: Alakalı ve orijinal içerik, Şeffaflık ve Gezinebilirliktir. Aşağıda açılış sayfanızın kalite puanını arttırmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizin için sıraladık.

1. Alakalı ve orijinal içerik
 • Ziyaretçilerin reklamın söz verdiği şeyi sitenizde kolayca bulabilmesini sağlayın. Reklamlarınızı tıklayan kullanıcılar ne kadar kolay ürünlerinizi bulursa, o kadar hızlı alış-veriş yapabilirler.
 • Reklamlarınızı ürün ve hizmetleriniz hakkında en yararlı bilgilerin sunulduğu sayfaya veya ürünlerinizin satıldığı sayfaya yönlendirin. Örneğin, reklamlarınızı tüm ürünlerinizin bulunduğu ana sayfanız yerine, direkt reklamını verdiğiniz ürünün satıldığı sayfaya yönlendirin.
 • Sitenizde kullanıcıları ara bağlantı sayfası veya hoş geldiniz sayfası ile karşılıyorsanız veya yansıtma sayfası kullanıyorsanız, reklamlarınızı bu sayfalara değil, kullanıcılar ürünlerinizi satın alacakları veya ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi alabilecekleri sayfalara yönlendirin.

2. Şeffaflık

 • Siteniz otomatik olarak yazılım yüklemesi yapıyorsa yüklemeyi açıkça belirtin ve kolayca kaldırılmasına olanak tanıyın.
 • Kullanıcıların sitenizin içeriğine kaydolmaya gerek olmadan erişmesine izin verin veya kullanıcıların kaydolarak erişebileceği bilgilerin bir ön izlemesini sağlayın.
 • Kullanıcıların güvenlik tarayıcı davranışlarını veya bilgisayar ayarlarını değiştirmekten kaçının. (güvenlik duvarının kapatılması, geri düğmesi işlevi veya tarayıcı penceresi boyutu gibi)

3. Gezinilebilirlik

 • Sitenizde pop-up'ları, arkada açılır pencereleri ve diğer rahatsızlık verici unsurları kullanmaktan kaçının.
 • Kullanıcılara reklamınızda sunduğunuz ürünü ve hizmetler satın almasında kısa ve kolay bir yöntem sunun.
 • Açılış sayfanızın hızlı yüklendiğinden emin olun. Yükleme sürenizi kısaltmanın yollarıyla ilgili bilgi edinmek için burayı tıklayınız.

Açılış sayfası ve Site kalitesi yönergeleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz:

Bu yazını, açılış sayfanızın kalite puanını arttırmada size yardımcı olduğunu umuyoruz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Google İçerik Ağı yazı dizimizde, nasıl Google İçerik Ağını kullanarak daha fazla müşteri çekebileceğiniz ile ilgili önemli bilgileri sizinle paylaşmıştık.

İçerik Ağı hedef müşteri kitlenize ulaşmada son derece etkini bir yoldur. Müşterilerinizin internet üzerindeki zamanlarınını %95'ini Google İçerik Ağındaki haber sitelerinde, bloglarda ve ürün araştırmalarında geçirdiğini biliyor muydunuz? Google İçerik Ağını kullanarak, hedef müşteri kitlenize anında ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. İçerik Ağını kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmak için aşağıdaki, İçerik Ağı yazı dizimizin kısa bir özetini okumanızı tavsiye ederiz.

Yayın 1: Hedefleme

Google İçerik Ağı milyonlarca değerli marka yayınlardan, önemli bloglardan ve birçok belirli ve kişiye özel konular hakkında yazan forumlardan oluşur. İçerik Ağı reklam kampanyanızdan en yüksek verimi, reklamlarınızı ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgilenen potansiyel müşterilere göstererek elde edersiniz. Google İçerik Ağına dayalı hedefleme teknolojisi sayesinde, reklamlarınızı otomatik olarak, sizin belirlediğiniz şekilde internet üzerindeki alakalı içerik sitelerinde yayınlanır. Böylece, reklamlarınız doğru hedef kitleye anında ulaştırılır. Google İçerik ağında nasıl hedefleme yapacağınızı bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yayın 2: Stratejik teklif verme

İçerik Ağı reklam kampanyalarınızdan en yüksek reklam getirisini elde etmeniz için, sadece reklamlarınız tıklandığı zaman ödeme yaparsınız. Reklam yatırımlarınızdan en yüksek getiriyi elde etmeniz için, nasıl stratejik teklif verileceğini ve nasıl maliyetlerinizi kontrol edeceğinizi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yayın 3: Reklam Biçimleri

Google İçerik Ağında metin reklamların yanı sıra, resim ve video gibi farklı reklam biçimleri kullanma imkânınız vardır. Müşterilerinizin daha fazla dikkatini çekmesi için resim veya video reklam oluşturabilirsiniz. Ayrıca, resim reklamınız yoksa Google'ın yeni görüntülü reklam oluşturucu aracını kullanarak 60 saniye içerisinde kendi resim reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Görüntülü reklam oluşturucu aracı kullanımı ücretsiz bir araçtır.

Yayın 4: Performansı izleme

Google İçerik Ağı reklam kampanyalarınızın performansını takip etmek için, Google size çeşitli ücretsiz araçlar sunmaktadır. Hangi reklam biçimini kullanmayı seçerseniz seçin veya hangi hedeflemeyi uygularsanız uygulayın, reklam performansınızı düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Google İçerik Ağı hedefli reklam kampanyalarınızın performansını takip etmeniz için size ücretsiz harika araçlar sunmaktadır. Reklamlarınızın performansını nasıl takip edeceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Google İçerik Ağı ile ilgili yazı dizimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. İçerik ağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayınız.

Ciaran Russell, Google Pazarlama Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Reklamlarınızın Kalite Puanını arttırarak, reklam maliyetlerinizi düşürebilir ve reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda Kalite Puanınızı nasıl arttırabileceğinizi ile ilgili önemli ipuçlarını açıklayacağız. Kalite puanı yüksek olan reklamlar daha üst konumlarda yayınlanır ve daha az tıklama başı maliyeti öderler. Kalite puanınızı arttırarak, reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Kalite Puanı nasıl hesaplanır?

Önceki yayınımızda belirttiğimiz gibi Kalite Puanı her anahtar kelimeniz için ayrı ayrı hesaplanır. Bu, anahtar kelimenizin reklam metninizle ve bir kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu ölçen çeşitli faktörlere dayanır:

* Anahtar kelimenin ve eşleşen reklamın Google'daki tıklama oranı (TO) geçmişi
* Hesabınızdaki tüm reklamların ve anahtar kelimelerin TO'suyla ölçülen hesabınızın geçmiş performansı
* Reklam grubundaki görünen URL'lerin tıklama oranı geçmişi
* Açılış sayfanızın kalitesi
* Anahtar kelimenin, bulunduğu reklam grubundaki reklamlarla alaka düzeyi
* Anahtar kelimenin ve eşleşen reklamın arama sorgusu ile alaka düzeyi
* Hesabınızın reklamın gösterileceği coğrafi bölgedeki performansı

Anahtar kelimelerinizin Kalite Puanını kontrol etmek için hesabınızda Reklam Teşhis Aracı'nı kullanın. Anahtar kelimelerin hemen yanında bulunan büyüteç simgesini tıklayarak bu araca kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer Anahtar Kelime Aracı'nda Kalite Puanınız yetersiz olduğunu görürseniz, Kalite Puanınızı nasıl iyileştireceğinizle ilgili olarak aşağıda sağladığımız ipuçlarına göz atın.

Kalite Puanınızı nasıl artırabilirsiniz?


Anahtar kelimelerinizin Kalite Puanını arttırmanın en iyi yolu, anahtar kelimelerinizi optimize etmektir. Eğer anahtar kelimelerinizin Kalite Puanı yetersiz ise, bu anahtar kelimelerinizin yeterince iyi hedeflenmediğini veya yeterince alakalı olan anahtar kelimeleri, reklam metinlerini veya açılış sayfasını seçmediğinizi gösterir. Anahtar kelimelerinizi optimize etmek için aşağıdaki ipuçlarını uygulamanızı öneririz.

1. Öncelikle, reklamcılık hedeflerinizi ve stratejinizi belirleyin. Reklamcılık hedeflerinizi ve stratejinizi göz önünde bulundurarak, anahtar kelimelerinizi rahatlıkla optimize edersiniz.

Örneğin, yatırım getirinizi artırmak istiyorsanız, yalnızca sunduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgilenen kullanıcılara ulaşmak üzere, yüksek kaliteli reklamlar oluşturmaya odaklanırsınız ve reklamlarınızı direkt olarak sunduğunuz ürün ve hizmetlerin olduğu açılış sayfasına yönlendirirsiniz.

2. Hesabınızı maksimum etkinlik sağlayacak şekilde organize edin ve gerekirse kampanyalarınızı yeniden düzenleyin.

Örneğin, emlak ajansıysanız 'ev satmak' ve 'satın almak' için en az iki ayrı kampanya oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu reklam kampanyaları altında 'Yeni evler' ve 'Sahibinden evler' gibi reklam grupları oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizi yalnızca İstanbul'da veya İstanbul'un belirli bölgelerinde satıyorsanız, bölgesel hedeflemeyi göz önünde bulunduran 'İstanbul Kiralık Evler' 'Ataköy Satılık Evler' gibi bölgesel anahtar kelimeler de kullanarak, reklamlarınızın doğru kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Reklam kampanyalarınızda reklamını verdiğiniz ürün ve hizmetler ile doğrudan alakalı olan anahtar kelimeleri seçin. Hangi anahtar kelimelerin ürününüzü veya hizmetinizi en iyi şekilde açıkladığını düşünün ve bu anahtar kelimeleri kullanın. Ayrıca, sunduğunuz ürün ve hizmetler ile alakalı olmayan, anahtar kelimelerin reklamlarınızı yayınlamasını önlemek için negatif anahtar kelimeler kullanın.

Örneğin, emlak ajansı olarak reklam veriyorsunuz ve reklam kampanyanızda 'kiralık' anahtar kelimesini kullandığınız. Reklamlarınız 'Kiralık Oto' veya 'Kiralık Araba' anahtar kelimesi ile arandığı zaman, reklamlarınızın yayınlanmasını engellemek için, 'Oto' ve 'Araba' anahtar kelimelerini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Bu sayede, reklamlarınızın gereksiz gösterim almasını engellersiniz.

4. Hedefli ve harekete geçirici reklam metinleri oluşturun. Reklam metninizde müşterilerin dikkatini çekecek, rakiplerinizden sizi ayıracak öğeler kullanın.

Örneğin, tatil paketleri satıyor ve erken rezervasyonlarda 10% indirim uyguluyorsanız, reklam metninizde '%10 indirim' öğesini kullanmaya özen gösterin. Diğer başarılı örnekler arasında 'Hemen sipariş ver', 'Buradan al', 'Eve teslim', 'promosyon', 'ücretsiz kargo', '25 yıllık hizmet'....vb. Hizmetlerinizin ve ürünlerinizin farkınızı öne çıkaran reklam metinleri hazırlayın.

5. Web sitenizi optimize edin. Reklamlarınızdan elde ettiğiniz yatırım getirinizi artırmak istiyorsanız, reklamlarınıza tıklayan müşterilerin ürün veya hizmetlerini kolayca bulmasını sağlayın.

Örneğin, reklamınız Türkiye ve Bodrum'da yeni bir ev satın almakla ilgilenen kullanıcıları hedefliyorsa, reklamınız tıklandığında Bodrum'da satılık yeni evler sunan bir web sayfasına yönlendirmelidir. Reklamlarınızı ana sayfanıza yönlendirdiğiniz zaman, müşteriler sitenizde aradıklarını bulamayıp, rakip firmalara yönelebilirler. Bu nedenle, reklam metninizde 'Bodrum yeni evler' ile ilgili reklamlar veriyorsanız, reklamlarınız direkt olarak Bodrum'da satılık olan ev ilanlarına yönlendirilmelidir. Bu sayede, reklamlarınızdan daha fazla yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

6. Hesabınızın performansını izleyin ve istediğiniz sonucu almak için kampanyalarınızı düzenli olarak kontrol edin. Reklamınızın nasıl bir performans gösterdiğini anlamanın en iyi yolu hesap verilerinizi izlemektir. Rapor çalıştırarak veya TO, Kalite Puanı ve ilk sayfa teklif tahminleri gibi hesap istatistiklerini izleyerek, hesabınızın performansını kontrol edebilirsiniz. Hangi kampanyaların, reklam gruplarının, reklamların ve anahtar kelimelerin en iyi performansı gösterdiğini, hangilerinin ise iyileştirilmesi gerektiğini görebilmek için düzenli rapor oluşturabilirsiniz. Raporlar hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Son olarak, bu sayfada yer alan diğer optimizasyon ipuçlarımızı okumanızı da öneriyoruz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords'ün maliyeti nedir?


Google AdWords'ün başlıca avantajlarından biri, ne kadar ödemek istediğinize sizin karar vermenizdir. Reklamlarınızı bütçenize göre uyarlayabilir, bütçenizi istediğiniz bir düzeyde tutarken hangi anahtar kelimelerin sizin için en iyi sonucu verdiğini test edebilirsiniz. Google AdWords ile reklam yayınlarken, yalnızca bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında size bir masraf tahakkuk eder.

AdWords hesabınıza iki şekilde ödeme yaparsınız: I. Ön ödeme veya II. Sonradan ödeme. Ön ödeme yönteminde banka havalesi ve kredi kartı kabul edilmektedir. Ön ödeme yönteminde reklamlarınız yayınlanmadan önce bir ön ödeme yaparsınız. Sonradan ödeme yönteminde ise sadece kredi kartı kabul edilir. Sonradan ödeme yönteminde ise reklamlarınız yayınlandıktan sonra ödemeniz kredi kartınızdan otomatik olarak alınır. Ödeme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.


Ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Google AdWords'te minimum veya sabit reklam yayınlama ücreti alınmaz. Reklam maliyetleriniz seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere ve bu kelimelerin maliyetlerine göre değişir. Reklamınızın maliyetini doğru olarak tahmin etmenin en iyi yolu Trafik Tahmincisi Aracını kullanmaktır. Bu araç günlük ortalama tıklamaları, ortalama arama hacmini, ortalama tıklama başına maliyeti ve ilgilendiğiniz her bir anahtar kelimenin ortalama konumunu tahmin etmenizi sağlar.

Anahtar kelimeleriniz için belirlediğiniz tekliflerle, AdWords'ün maliyetini kontrol edersiniz. Hesabınızdaki her bir reklam grubu veya anahtar kelime için maksimum tıklama başına maliyeti (TBM) belirleyerek, reklamınız her tıklandığında en fazla ne kadar ödeme yapmak istediğinizi kontrol edersiniz. Ancak bu reklamlarınız her tıklandığı zaman, belirlemiş olduğunuz maksimum tıklama başına maliyeti (TBM) ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Maksimum tıklama başına maliyeti (TBM) ile sadece bir üst limit belirlersiniz.

Bildiğiniz gibi AdWords açık arttırma gibi çalışmaktadır. Örneğin, 'çiçek' anahtar kelimesi için maksimum TBM teklifinizi 1TL olarak belirlediniz. AdWords açık arttırmasında, en yakın rakibinizin verdiği teklif 0.50 TL. Reklamınız tıklandığı zaman 1 TL değil, en yakın rakibinizin vermiş olduğu teklifin sadece 1 kuruş fazlasını, yani 0.51 kuruş ödersiniz. AdWords İndirimicisi sayesinde, reklam bütçenizden en fazla verimi elde edersiniz. Her reklamveren AdWords İndirimcisinden otomatik olarak faydalanmaktadır.

Unutmayınız ki, ödemek istediğiniz maksimum tıklama başına maliyetiniz (TBM) ne kadar yüksek ise, AdWords açık arttırmasında daha avantajlı konumda olursunuz. Maksimum tıklama başı teklifi (TBM) reklam konumunu belirleyen önemli faktörlerden biridir. TBM ne kadar yüksek olursa reklamınızın arama sonuçlarının yanındaki üst konumlarda gösterilme olasılığı o kadar artar.


Kalite Puanı nedir ve AdWords'ün maliyetini nasıl etkiler?


Kalite Puanı, anahtar kelimenizin, reklamınızla ve potansiyel bir müşterinin arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu belirlemek için kullanılan bir ölçümüdür. AdWords en kaliteli reklamları ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Yalnızca en alakalı reklamların yayınlanmasını sağlamak için, Google kalite puanı yüksek reklamverenleri ödüllendirir.

Kalite Puanı yüksek olan bir reklam, alakalı bir reklam metni ile anahtar kelimeler ve mümkün olan en alakalı açılış sayfasına bağladır. Örneğin, İstanbul'da emlakçılık yapıyorsunuz ve anahtar kelime listenizde 'ev' anahtar kelimesini kullanıyorsunuz. Kullanmış olduğunuz 'ev' anahtar kelimesi çok genel olabilir. Çünkü, kullanıcıların 'ev' anahtar kelimesini ekleyebileceği ancak, bir emlakçı aramadığı birçok potansiyel arama olabilir. Mesela, 'Bodrum'da ev kirala', 'ev dekorasyonu', 'ev restorasyonu' gibi. Bunun tersine, kalite puanı yüksek olan bir reklamda, sadece emlak arayan kullanıcıları hedeflemek için daha alakalı anahtar kelimeler kullanılır. Mesela, 'İstanbul'da satılık ev', 'İstanbul'da kiralık ev' gibi. Anahtar kelime listeniz ne kadar odaklı ve alakalı olursa, reklamlarınızın kalitesi o kadar yüksek olur.

Unutmayınız ki, Google yalnızca en alakalı reklamların gösterilmesini sağlamak için, kalite puanına bakar. Google, kalite puanı yüksek olan reklamverenleri ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Google kalite puanı yüksek olan reklamların daha üst konumlarda çıkmasını sağlar ve bu reklamların daha fazla yayınlanmasının sağlamak için gereken gerçek minimum TBM'yi düşürür. Maliyetleri düşük düzeyde tutan bu fırsattan faydalanmak için reklamlarınızın kalitesine puanını yükseltmeye ve kaliteli reklam kampanyaları oluşturmaya odaklanmanızı tavsiye ederiz. Maliyetlerinizi düşürmenin en iyi yolu reklamlarınızın kalite puanını arttırmaktır.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google’ın İçerik Ağı reklamların gösterilmesi için sayısız web sitesi sunar. Reklamlarınızın istediğiniz Google İçerik Ağı sayfalarında yayınlanması için iki yöntemden birisini kullanabilirsiniz: I. Anahtar kelimelerinizi seçerek (anahtar kelime hedefli reklamcılık) veya II. Web sitelerini belirterek (yerleşim hedefli reklamcılık). Yerleşimlerin ve anahtar kelimelerin içerik ağında nasıl çalıştığını öğrenmek için burayı tıklayınız.

Reklamlarınız içerik ağında da belirli reklam konumlarına sahiptir. Reklamlarınızın belirli bir sayfaya yerleştirmek üzere seçilip seçilmeyeceğini veya hangi konuma yerleştireceğini bilmeniz önemlidir. Google, İçerik Ağında reklamlarınızın konumunu belirlemek için, hesabınızda kullandığınız anahtar kelimelere veya yerleşimlere kullandığınıza dikkat eder. Aşağıda bu konu ile ilgili daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.


Anahtar kelime hedefli reklamların konumu nasıl belirlenir?

Reklamlarınızın Google İçerik Ağında sadece seçtiğiniz anahtar kelimeler ile yayınlanmasını istediğinizi düşünelim. Bu hedefinizi gerçekleştirmek için 'Anahtar Kelime Hedefli' bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekir. Reklam kampanyanızı oluşturduktan sonra reklamlarınız seçtiğiniz anahtar kelimeler ile Google İçerik Ağında yayınlanır. Reklam konumunuz ise iki faktöre bağlıdır: içeriğe özgü TBM teklifine ve reklam grubunun Kalite puanına


İçerik ağının Kalite Puanı aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

* Reklamın seçtiğiniz Web sitelerindeki tıklama oranına (TO) bağlı olarak önceki performansına
* Açılış sayfasının kalitesi
* Alaka düzeyiyle ilgili diğer faktörlere

İçerik ağı reklam kampanyanızda bulunan reklamları optimize ederek içerik ağındaki Web sitelerinde daha iyi bir konum elde edebilirsiniz. İçerik ağı reklamlarınızı nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayınız.


Yerleşim hedefli reklamların konumu nasıl belirlenir?

Reklamlarınızın Google içerik ağında sadece seçtiğiniz web site yerleşimlerinde yayınlanmasını istediğinizi düşünelim. Bu hedefinizi gerçekleştirmek için 'Yerleşim Hedefli' bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekir. Reklam kampanyanızı oluşturduktan sonra reklamlarınız seçtiğiniz yerleşim web sitelerinde yayınlanır. Yerleşim Hedefli reklam kampanyalarının genel amacı marka veya ürün farkındalığını arttırmaktır.

Birçok yerleşim hedefli kampanyada BGBM fiyatlandırma modeli (1000 Gösterim Başına Maliyet) kullanılır. Bu modelde kalite Puanının yalnızca açılış sayfasının kalitesine dayalıdır. Reklam metninin tıklama oranı veya alaka düzeyinin bir etkisi yoktur. BGBM teklifi kullanılan yerleşim hedefli reklamlar için istediğiniz konuma açılış sayfasının kalitesini artırarak ulaşabilirsiniz. Açılış sayfası kalite puanını arttırma ipuçlarını öğrenmek için burayı tıklayınız.


Ayrıca, yerleşim hedefli reklamlar TBM fiyatlandırma modeli kullanarak da yerleştirilebilir. Bu durumda, reklam sıralaması yalnızca açılış sayfasının kalitesiyle değil, aynı zamanda teklif ve tıklama oranı da hesaba katılarak belirlenir.


Yerleşim hedefli reklamlar anahtar kelime hedefli reklamlarla rekabet ediyor mu?

Evet. Reklam sıralamanıza bağlı olarak, yerleşim ve anahtar kelime hedefli reklamlar, bir içerik ağı sayfasında bulunan konumlara yerleştirilmek için rekabet eder. Yerleşim hedefli bir reklamın sıralaması tüm rakip anahtar kelime hedefli reklamların sıralamasından daha yüksekse ilgili reklam alanına yalnızca yerleşim hedefli reklam yerleştirilir.


AdWords yardımında, içerik ağıyla ilgili daha fazla bilgiyi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

En iyi konum nedir?


Birçok reklamverenimiz için tartışmasız 1. konum en çekici konum olarak görünmektedir. Ancak, birinci konumda yayınlanmak sizin için gerçekten doğru konum mudur?

Bazı reklamverenlerimiz yatırım getirilerinin (YG veya ROI) düşük konumlarda daha yüksek olduğunu söylemektedirler. Reklamlarınız düşük konumlarda yayınlandığı zaman da yüksek yatırım getirisi elde edebilirler. Önemli olan, reklam yatırımınızden en yüksek yatırım getirisini elde etmektir. Reklamlarınız size hangi konumda daha fazla yatırım getirisi sağlıyorsa, reklamlarınızın bu konumlarda yayınlanması için ayarlamalısınız.

Benim için en iyi konumun hangisi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Sizin için en iyi reklam konumunun hangisi olduğunu tespit etmek için, ücretsiz Dönüşüm İzleme Aracını veya Google Analytics Aracını kullanmanızı tavisye ederiz. En iyi reklam konumları size en fazla satışı getirir, en fazla kayıt işlemlerini sağlar, en fazla trafiği elde eder veya en yüksek reklam getirisini sağlar.

Bu araçlardan birisini kullanarak, size en fazla reklam getirisi sağlayan reklam konumlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Belki de ikinci veya dördüncü reklam konumları size daha fazla reklam getirisi sağlamaktadır.


Reklamlarınızın yayınlanacağı konumlara siz karar verin!

Reklamlarınızın yayınlandığı konumları Konum Tercihi Aracı ile kontrol edebilirsiniz. Örneğin, reklamlarınızın sadece 1 ile 5'inci reklam konumlarında yayınlanmasını istiyorsanız, Konum Tercihi Aracını kullanarak, reklamlarınızın sadece istediğiniz konumlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Konum Tercihi aracı, karlı olmayan konumlardan kaçınmanızı ve etkili konumlar için yatırım yapmanızı sağlar.

Konum Tercihi Aracını kullanmak için sadece iki adım gerekir. I. Konum Tercihi Aracını etkinleştirin ve II. Reklam kampanyalarınızdaki her bir anahtar kelime için 1 ile 10+ arasında bir konum belirleyiniz. Konum Tercihi Aracını kullanmaya başlamak için her iki adımı da buradabulabilirsiniz.


Reklamım her zaman tercih ettiğim konumda gösterilecek mi?


Bir Konum Tercihi belirtseniz bile reklamınızın gerçekten tercih edilen konumda gösterileceğini garanti edemeyiz.

Reklamınızın yalnızca üst konumlarda görünmesine karar verseniz bile, gereken Kalite Puanı veya tıklama fiyatına ulaşılmamışsa reklamınız o konumlara yayınlanmaz. Bu nedenle, reklamlarınızı düzenli olarak kontrol ediniz.

Reklamınızın düşük konumlarda gösterilmesine karar verseniz bile reklamınız yine de daha yüksek bir konumda görünebilir. Örneğin, reklamınızın 1 ile 4 arasındaki konumlarda görünmesini istemiyorsanız ve ilgili anahtar kelime için bundan başka yalnızca iki reklam yerleştirilmişse reklamınız 3. konumda gösterilebilir.

Konum Tercihiyle ilgili daha fazla bilgiyi edinmek için burayı tıklayınız.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Anneler Gününe sayılı günler kala, hediye alışverişlerini son dakikaya bırakanları yakalayabilmeniz için size bazı önemli önerilerimiz var.

 • Anneler Günü'ne özel bir reklam kampanya oluşturarak en çok aranan ‘anneler günü’, ‘anneler günü hediye’ ve ‘anneler günü hediyesi’ kelimelerini ekleyebilirsiniz. Anneler Günü sonrası bu kampanyayı durdurarak önümüzdeki yıl küçük değişikliklerle tekrar kullanabilirsiniz.
 • İnternet sayfanızda sunduğunuz ürünleri ve promosyonları daha ön plana çıkaracak reklam metinleri hazırlayabilirsiniz. Bu sayede, sadece ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen tüketiciler reklamınıza tıklayacaktır.
 • Son dakikada gelecek olan siparişlerinizi artırmak için, aynı gün veya ertesi gün teslimat seçeneklerini ekleyebilir veya kargo indirimi sunabilirsiniz.
 • Online alışveriş yapmak isteyen ancak kredi kartı bilgilerini girmekten çekinen tüketiciler için alternatif ödeme yöntemleri sunabilirsiniz.

Tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlar, tüm reklamverenlerimizin verimli bir hafta geçirmelerini dileriz.

Ömer Keser, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.