Posted:
AdWords yeni arayüzün ana hedeflerinden biri, kampanyalarınızı daha etkili bir şekilde yönetmenizi ve hızlı bir şeklide hareket etmenizi sağlamaktır. Bu nedenle, diğer Google ürünlerinde de bulabileceğiniz klavye kısa yolları gibi bazı özellikleri yeni AdWords arayüzüne uyguladık. Gmail'de olduğu gibi, farenizi kullanmak zorunda kalmadan, hesabınızda hızla gezinebilirsiniz. Klavye kısa yollarını kullanarak, AdWords yeni arayüzünde hızlıca dolaşabilir, anında değişiklikler yapabilir ve kampanyalarınızı yönetebilirsiniz.

Yeni AdWords arayüzünde, elinizin altında bir dizi klavye kısa yolu bulunmaktadır:

1. Genel gezinme

g ardından o: Tüm Çevrimiçi Kampanyalar'a git
g ardından c: Kampanyalar sekmesine git
g ardından r: Reklam grupları sekmesine git
g ardından k: Anahtar Kelimeler sekmesine git
g ardından n: Ağlar sekmesine git
g ardından a: Reklamlar sekmesine git
g ardından s: Ayarlar sekmesine git

2. Tabloda gezinme ve işlemler

j/k: Ana veri tablosunda önceki/sonraki satır
x: Geçerli satırı seç (birden çok satır için Üstkarakter + x kullanın)
e: Düzenle
p: Duraklat
n: Etkinleştir
d: Sil
l: İndir

3. Reklam gruplarını ve anahtar kelimeleri düzenleme

e: Seçili satırları düzenle
Ctrl + Ok Tuşları: Düzenlenebilir alanlar arasında gezin
Ctrl + s: Değişiklikleri kaydet
Esc: Düzenleme modunu iptal et

Bir kısa yolu unutursanız, istediğiniz zaman, hesabınızın sol alt tarafındaki 'Klavye Kısayolları' yardım linkinden kısayol listesine ulaşabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Reklam verenlerimiz için yeni bir yazı dizisi başlatıyoruz:
AdWords3.0 Perşembeleri.

Yeni AdWords arayüzünü test etmekte olduğumuzu duymuş olabilirsiniz. Birçok reklam verenimiz AdWords yeni arayüzünü kullanmaya başlama sürecindeyken, yeni arayüz ile ilgili daha fazla bilgi vermek için, her Perşembe günü yeni AdWords arayüzü hakkında muhteşem ipuçlarını yayınlayacağız.

Her hafta, AdWords yeni arayüzünün bazı yeni özelliklerini, ürün güncellemelerini, pratik ipuçlarını ve püf noktalarını açıklayacağız. Her hafta yeni arayüzü farklı bir açıdan ele alacağız. Ayrıca, yeni AdWords arayüzü ile ilgili duyuruları da buradan takip edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugün, Yatırım Gelirlerinizi (YG) arttırmak için AdWords kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi, alakalı tıklamaları nasıl arttıracağınızı ve tıklamalarınızı nasıl satışlara veya potansiyel satışlara dönüştüreceğinizi ele alacağız. AdWords reklam kampanyalarınızı oluştururken, aşağıdaki üç püf noktaya dikkat ederseniz, Yatırım Gelirinizi artırma yolunda doğru bir adım atmış olursunuz:

1. Anahtar Kelimelerinizi Reklam Metninizde Kullanın

Tüketicilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha kolay bulmaları için, sitenizde tanıttığınız her ürün ve hizmet için ayrı bir reklam grubu oluşturun. Tüketicilerin ürünlerinizi bulmak için kullandığı anahtar kelimelerin ve anahtar kelime varyasyonlarının reklam gruplarınızda bulunmasına özen gösterin. Reklam metninizde ürünlerinizi tanımlayan ana anahtar kelime terimini dahil etmeyi unutmayın. Bu sayede, reklamlarınızın alaka düzeyi artar ve buna bağlı olarak, kalite puanınız ve reklam konumunuzu etkileyen Tıklama Oranızı (TO) da artar.

Örneğin, tenis ve basketbol ayakkabıları satıyorsanız, AdWords reklam kampanyanızda iki adet alt reklam grubu oluşturun: "tenis ayakkabıları", "basketbol ayakkabıları". Daha sonra, her bir reklam grubu için, ürüne odaklı birer anahtar kelime listesi ve reklam metni oluşturun. Reklam metninizde ürününüzü anlatan ana anahtar kelimeyi eklemeyi unutmayın. Bu şekilde, bir kullanıcı anahtar kelimenizi Google'da aradığında, o kelime reklam metninizde yer alıyorsa, reklam metninizde kalın olarak görüneceğinden, reklamınızın daha çok dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

2. Ürünlerinize Odaklı Anahtar Kelime Listeleri Oluşturun

Reklam gruplarınıza YG odaklı anahtar kelime varyasyonları ekleyin. Örneğin, "basketbol ayakkabıları" reklam grubu için "basketbol ayakkabıları" terimini ekleyebilir ve "satın al, alışveriş yap, mağaza, indirim, teklif, teklifler, fiyat" gibi terimleri ana terime ekleyerek, anahtar kelime varyasyonlarını genişletebilirsiniz. (Örn. Basketbol ayakkabıları satın al....vb).

Reklamınızın henüz satın almaya hazır olmayan, internet üzerinde fiyat araştırması yapan kişilere gösterilmesini istemiyorsanız, "bilgi", "inceleme" veya "karşılaştırma" gibi anahtar kelimeleri reklam kampanyanıza negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Böylece, reklamlarınız 'basketbol ayakkabıları karşılaştırma....vb' aramalarda yayınlanmaz. Reklamlarınız negatif anahtar kelimeler için yayınlanmaz.

Ayrıca, reklamlarınızın ürünleriniz ve hizmetleriniz ile alakasız aramalarda yayınlanmasını önlemek için de negatif anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Örn. mobilya satıyor, ancak onarım hizmeti vermiyorsanız "-onarım" terimini veya pahalı ürünler satıyorsanız "-ucuz" terimini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.

3. Genel Anahtar Kelimelerden Kaçının

Çok genel ve yüksek trafikli anahtar kelimelerin Yatırım Gelirinizi artırma olasılığının düşük olduğunu unutmayın. Genel anahtar kelimeler genellikle yüksek gösterim, çok düşük tıklama, çok düşük dönüşümle sonuçlanır. Sonuç olarak, genel anahtar kelimeler reklam grubunun Tıklama Oranını ve Reklam Konumunu düşürür. Bunun nedeni, genel anahtar kelimeler, ürünleriniz ve hizmetlerinizi genel olarak tanıtmakta ve ürünleriniz ve hizmetleriniz ise kullanıcılar tarafından farklı arama sorguları ile aranmaktadır. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi seçerken, kullanıcıların hangi terimleri kullanarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi aradığını göz önünde bulundurun.

Örn. İnternet'ten halı sattığınızı ve modayla ilgilenen geniş bir çevrimiçi kitlenin dikkatini çekmek istediğinizi düşünün. Kullanıcıların halı satın almasını teşvik etmek için, reklam gruplarınıza "ev" ve "zemin" gibi anahtar kelimeler ekliyorsunuz. Ancak, "ev" veya "zemin" terimlerini arayan kullanıcıların ürününüzle ilgilenme olasılıkları çok düşüktür veya henüz satın almaya hazır değillerdir. Bu nedenle, anahtar kelimeleriniz düşük performans gösterir ve reklam performansınızı olumsuz şekilde etkiler. Ayrıca, "ev" anahtar kelimesini eklediğiniz zaman, reklamlarınız 'satılık ev, kiralık ev' gibi alakasız aramalarda da yayınlanır ve AdWords reklam performansınızı olumsuz etkiler.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords kampanyalarınızı oluşturduğunuzu, anahtar kelime listelerini seçtiğinizi, reklam gruplarınızı dikkatlice tasarladığınızı ve her reklam grubuna birden çok reklam metni eklediğinizi varsayalım. Performansınızı düzenli olarak izliyorsunuz, ancak aldığınız trafik miktarının, tıklama sayısının ve dönüşüm sayısının yeterli olmadığını ve performansınızı artırmanız gerektiğini görüyorsunuz.

Endişe etmeyin! Reklam verenlerimize, kampanya performansını iyileştirme konusunda her zaman iyi ve pratik ipuçları vermeye hazırız.

AdWords hesabınızı yönetirken üç temel kavramı uygulayarak işe başlayabilirsiniz:

1. Web Sitenizi Optimize Edin

Web sitenizin iyi tasarlandığından ve kullanıcıların ürün bilgilerini kolayca bulabildiğinden, fiyatları ve diğer ayrıntılı bilgilerin rahatlıkla görüldüğünden emin olun.

Satın alma döngünüzü kısa ve etkili tutmaya çalışın. Tipik bir satın alma döngüsünün ana aşamaları genellikle, dikkati yöneltme, ilgi duyma, arzulama ve eyleme geçme şeklinde sıralanabilir. Dolayısıyla, reklamlarınızı markanızın tanınırlığını artırmak veya satış elde etmek amacına bağlı olarak, doğru sayfaya yönlendirdiğinizden emin olun. Örneğin, ürünlerinizin satışını arttırmak istiyorsanız, reklamlarınızı ana sayfanız yerine, direkt olarak ürünlerin olduğu sayfaya yönlendirin. İstenen etkiyi hızlı bir şekilde elde etmek için, reklamlarınızı yönlendirdiğiniz sayfanın doğru olduğundan emin olun.

Google Web Yöneticisini kullanarak web sitenizi ücretsiz optimize edin. AdWords reklamınızı tıklayan kullanıcıların aradıkları ürünü hemen bulmalarına yardımcı olun. Kullanıcının aradığı ürünü bulmak için üç defadan fazla tıklaması gerekiyorsa, hevesinin kırılacağı ve siteyi terk edeceği çok iyi bilinen bir gerçektir. Bu nedenle internet sitenizi ziyaret eden müşterilerin aradıklarını kolayca bulmalarını sağlayın. Eğer internet üzerinden satış yapıyorsanız, satın alma döngünüzü 3 tıklamadan daha fazla olmayacak şekilde yeniden düzenleyiniz ve satın alma döngünüzü kısa tutunuz!

2. Kampanyalarınızı Reklamcılık Hedeflerinize Göre Oluşturun

Her reklam verenin reklamcılık hedefleri ve bütçeleri farklıdır. Eğer belirli ürünlerin satışına öncelik vermeniz gerekiyorsa, sadece bu ürünlerin tanıtıldığı ayrı bir reklam kampanyası oluşturun ki, harcadığınız günlük bütçenizi rahatlıkla kontrol edebilesiniz. Bildiğiniz gibi, ayrı bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda, reklam bütçenizi, reklam kampanya dilini, reklamlarınızın yayınlandığı ülkeyi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, yurt dışına sadece yazın ihracat yapıyorsunuz ve Almanya pazarına satış yapıyorsunuz. Ürünlerinizi tanıtmak için Almanya hedefli, Almanca bir reklam kampanyası oluşturabilir ve harcamak istediğiniz ayrı bir reklam bütçesi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, yaz sezonu bittiğinde reklam kampanyanızı durdurabilir ve gelecek yıl aynı reklam kampanyasını yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede, tek tek anahtar kelime silmenize veya eklemenize gerek kalmaz.

Ayrıca, farklı ülkelerdeki satışları izlemek istiyorsanız veya dönemsel reklam kampanya performanslarını takip etmek istiyorsanız, ayrı ayrı reklam kampanyaları oluşturun. Asla, aynı reklam kampanyasında birden fazla reklamcılık hedefinizi gerçekleştirmeye çalışmayın. Örneğin, 1. kampanya satışları arttırmak için ise, 2. kampanya dönemsel satışları arttırmak için olmalıdır. İki amacı aynı reklam kampanyada karıştırdığınız zaman, AdWords'ten düşük verim alırsınız.

3. Reklam Performansınız Ücretsiz Takip Edin


Web sitenizin ve AdWords kampanyanızın performansını sadece AdWords istatistiklerine bakarak takip mi ediyorsunuz? Google reklam verenlerin reklam performanslarını daha iyi takip etmeleri için ücretsiz araçlar sunmaktadır. Bu araçları kullanarak, İnternet sitenize gelen tıklamaların nereden geldiğini, hangi tıklamaların satışa dönüştüğünü, hangi sayfaların daha fazla satış ve potansiyel satış sağladığını ve potansiyel alıcılarınızın hangi noktada sitenizi terk ettiğini ücretsiz AdWords araçlarını
Dönüşüm İzleme Aracı ve Analytics Aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Google içerik ağı, AdWords reklamlarınızı belirli müşteriler ve alakalı içerikle eşleştirmenize olanak sağlayan, çok çeşitli web sitelerinden oluşan büyük bir internet ağıdır.

İçerik ağının avantajı, potansiyel müşterilere satın alma döngüsünün farklı noktalarında erişebilmesidir. Her potansiyel müşterinin amacı arama yapmak değildir. Aynı şekilde, her ziyaretçi de her an satın almaya hazır değildir. Zor olan, doğru zamanda ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmaktır. İçerik ağını kullanarak bunu başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Artık reklam verenlerimiz, satışlarını kısa zamanda ve düşük maliyetler ile en yüksek düzeye çıkarmayı istemektedir. İçerik ağındaki reklamcılık etkinliğinizi artırarak, arama ağının dışında da kârınızı ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

İçerik ağını kullanarak satış ve potansiyel satışlarınızı nasıl artıracağınızla ilgili bilgi vermek için, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz kısa bir video hazırladık.

İçerik ağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için İçerik Ağı web sitemizi inceleyebilirsiniz.

video

Posted:
Google ile hedef kitlenize reklamcılık mesajınızı iletmenin birçok yolu vardır. Google.com.tr'deki alakalı arama sonuçlarının yanında gördüğünüz metin reklamlar gibi, İçerik Ağındaki metin reklamlar da , kullanıcıların göz attığı alakalı içerik sitelerinin içerisinde gösterilir. İçerik ağı için metin reklam oluşturmak, arama ağı için reklam oluşturmakla aynı şekilde gerçekleştirilir.

Ayrıca, Google İçerik Ağı'nda, video, resim reklam gibi farklı reklam biçimlerini kullanabilirsiniz. Ek bir reklam sunma ücreti ödemeden resim ve video reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Resim reklamlarınız yoksa, Google'ın yeni Görüntülü Reklam Oluşturucu Aracı ile ücretsiz olarak, 1 dakika içerisinde, kolayca resim reklamlar oluşturabilirsiniz. Resim reklam oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey, şirketinizin logosu ve resim reklamdaki reklam metninizdir.

Google İçerik Ağı, reklam verenlerimize birden çok reklam biçimini denemenize, sizin için en uygun olan reklam biçimlerinizi kullanmanıza ve sizin için doğru sonuç vermeyen reklam biçimlerini istediğiniz zaman eleme esnekliğini sunar.

İçerik ağında kullanabileceğiniz reklam biçimleri hakkında daha bilgi vermek için, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz kısa bir video hazırladık.

İçerik ağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için İçerik Ağı web sitemizi inceleyebilirsiniz.


video


Posted:
Reklamlarınızdan en iyi sonuçları nasıl alabileceğinizi anlamak için, reklam kampanyanızın her adımında, kullandığınız reklam biçimi veya hedefleme yöntemi farketmeksizin, reklam kampanyalarınızın performanısı hakkında düzenli bilgi almanız gerekir.

Google Arama gibi, Google İçerik Ağı da, performansınızı izlemek, oluşturduğunuz etkiyi ölçmek ve yatırımınızdan daha yüksek bir getiri elde etmek üzere optimizasyon yapmak için gereksinim duyacağınız tüm araçları size sunmaktadır.

Google İçerik Ağında verdiğiniz reklamların performansını izlemek hakkında daha fazla bilgi vermek için, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz kısa bir video hazırladık.

İçerik ağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için İçerik Ağı web sitemizi inceleyebilirsiniz.
video


Posted:

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca yeni AdWords arayüzünü test ettik. Yeni AdWords arayüzü şu anda tüm reklam verenlerin kullanımına açıldı. Yeni arayüz sayesinde, reklam kampanyalarınızı yönetimini daha hızlı, daha kullanışlı ve daha anlaşılır hale getiriyor. Yeni arayüz ile reklam gruplarında en önemli anahtar kelimelerinizi bulabilir, hesabınızda hızlı bir şekilde gezinebilir, hesabınızı kolayca düzenleyebilirsiniz.

Yeni AdWords arayüzü üzerinde çalışmayı sürdürdük ve beta sürümünü test eden reklam verenlerimizden gelen görüşleri dikkate alarak, değişiklikler yaptık.

Şimdi yeni arayüzü, Türkçe dahil dünya genelinde daha da çok dilde kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Test etmekte olduğumuz heyecan verici özelliklerden birkaçını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Performans Grafikleri: Her kampanya yönetimi sayfasındaki özel grafikler ile zaman içinde oluşan canlı hesap hareketlerini, reklam gösterimlerini, tıklamaları ve maliyetleri hemen görebilirsiniz.

  • Reklam gruplarıyla ilgi bilgi: Her sayfada yeni kapsamlı görünüm ile, hesabınızın en önemli bölümlerine tek bir sayfada odaklanabilirsiniz. Tek bir sekmede tüm, reklam gruplarına ait anahtar kelimeleri, yerleşimleri veya reklamları görebilir ve anında düzenleyebilirsiniz.

  • Yerinde düzenleme: Bir anahtar kelimeyi veya teklifi değiştirmek mi istiyorsunuz? İstediğiniz anahtar kelimeyi veya teklifi tıklayarak, ayrı bir sayfa yüklemek yerine, yerinde anında değişiklik yapabilirsiniz.

  • Daha kolay içerik ağı yönetimi: Yeni Ağlar sekmesinden içerik ağı performansını görebilirsiniz. Reklamlarınızın göründüğü yerleşimlerin istatistiklerine bakabilir, sonra benzersiz teklifler belirleyerek veya yerleşimleri doğrudan çıkararak gerekli işlemleri anında yerinde yapabilirsiniz.

Yeni AdWords arayüzünde bulunan özellikler sayesinde, reklam verenlerimizi daha verimli bir reklamcılık hizmeti almasını hedefliyoruz. Bilmenizi isteriz ki, yeni AdWords arayüzü reklamlarınızın yayınlanma şeklini kesinlikle değiştirmez. Reklamlarınız önceden olduğu gibi, sizin belirlediğiniz ayarlar ile yayınlanmaya devam eder.

Yeni AdWords arayüzünde, Teklif verme, Kalite Puanı, Reklam Sunumu, Reklam Sıralaması prensiplerinde hiç bir değişiklik söz konusu değildir.

Yeni arayüz üzerindeki çalışmalar sürdüğünden, önceki AdWords arayüzünde bulunan özelliklerin bazıları şu anda desteklenmemektedir. Şimdilik, AdWords araçlarının ve raporlarının tümüne gereksiniminiz olması halinde, bunlara erişmeye devam edebilmek için eski ve yeni arayüzler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için yeni AdWords arayüzü web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Anahtar kelime listenize yeni anahtar kelimeler eklemek için Anahtar Kelime Aracımızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Anahtar Kelime Aracı sayesinde internet siteniz ile alakalı anahtar kelimeleri görebilir, reklamlarınız veya ürünleriniz ile alakalı anahtar kelimeleri listenize kolayca ekleyebilirsiniz. Anahtar Kelime aracının kullanımı kolaydır ve tamamıyla ücretsizdir.


Neden Anahtar Kelime Aracı'nı kullanmalıyım?

Anahtar Kelime Aracına bir anahtar kelime girdiğiniz zaman, Google sisteminde bulunan alakalı arama sorgularını, alakalı anahtar kelimeleri, rakipleri ve anahtar kelimelerin arama hacimleri ve minimum TBM teklifleri ile birlikte görürsünüz. Anahtar Kelime Aracını kullanarak, reklam kampanyanızı optimize edebilir, yeni anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Anahtar Kelime Aracı sayesinde:

* yeni anahtar kelimeler bulur ve bu anahtar kelimeleri istediğiniz reklam grubuna ekleyebilirsiniz
* istenmeyen gösterimleri ve tıklamaları önlemek için negatif anahtar kelimeler bulabilir ve bu anahtar kelimeleri listenize ekleyebilirsiniz. Negatif anahtar kelimeler için reklamlarınız yayınlanmaz.
* mevcut anahtar kelimeler listenizi hassaslaştırabilir ve daha alakalı anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz
* bu anahtar kelimeleri eklediğiniz zaman, elde edeceğiniz trafiği tahmin edebilirsiniz

Tek kelime ile harikalar yaratan bu aracı kullanmanızı öneririz. Anahtar Kelime Aracının özellikleri hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Anahtar Kelime Aracını nerede bulabilirim?

Anahtar Kelime aracına erişmenin üç yolu vardır:

* AdWords hesabımızda 'Araçlar' sekmesi altında bulabilirsiniz.
* AdWords kampanyanızın reklam grubu düzeyinde, anahtar kelime listenizin hemen üstünde bulabilirsiniz.
* Harici URL yoluyla burada bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime aracını reklam grubu düzeyinde kullandığınız zaman, sistem, kampanya ayarlarınızı ve hesabınızın geçmiş performansını dikkate alır. Ancak, Anahtar Kelime Aracına AdWords hesabınızda 'Araçlar' sekmesi altından veya harici URL'den eriştiğiniz zaman, hesap verileriniz kullanılmaz. Bu durumda, araç içerisinde hedeflediğiniz ülkeyi (Türkiye) ve dili (Türkçe) seçmeniz gerekmektedir.

Nasıl Anahtar Kelime Aracını kullanırım?

Aşağıdaki ipuçları, reklamlarınız için alakalı anahtar kelimeleri daha kolay bulabilmenizi sağlayacaktır:

1. Anahtar kelime seçimi, niceliğe göre değil, niteliğe göre yapılmalıdır. Anahtar kelimelerin alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa, daha iyi sonuçlar elde etme olasılığınız o kadar artar. Arama hacmi veya reklam veren rekabeti yüksek olan anahtar kelimelerin, her zaman için daha nitelikli potansiyel satış sağlamayacağını unutmayın. Anahtar kelime seçimi ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

2. Anahtar Kelime Aracının, daha verimli anahtar kelime önerleri vermesi için, 1 veya 2 kelimeden daha fazla olmayacak şekilde kısa anahtar kelimeler kullanın.

3. Anahtar Kelime Aracı, negatif anahtar kelimeleri tanımlamak için kullanabilirsiniz. Reklamlarınızla, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile hiç alakası olmayan anahtar kelimeleri, bu aracı kullanarak görebilir ve bu anahtar kelimeleri listenize negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Reklamlarınız negatif anahtar kelimeler için gösterilmez. Reklamlarınızın alakasız aramalarda gösterilmesini önlemek ve reklamcılık masraflarınızdan tasarruf sağlamak için bu terimleri negatif anahtar kelimeler olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

4. Anahtar Kelime Aracına anahtar kelimelerinizi girmek yerine, "Web Sitesi içeriği" seçeneğini kullanın. Bu özellik sayesinde, işletmenizin web sitesi ile ilgili anahtar kelimelere ulaşırsınız. Bu anahtar kelimeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bu yazımızda, AdWords internet reklamcılığına yapmış olduğunuz reklamcılık yatırımlarınızın ne kadarının size geri döndüğünü hesaplayacağız ve Yatırım Getirinizi nasıl takip edeceğinizi ve nasıl arttıracağınızı açıklayacağız. AdWords ile yapmış olduğunuz harcamaların ne kadarının size geri döndüğünü hesapladığınız zaman,AdWords'ün size ne kadar getiri sağladığını görebilirsiniz. Ayrıca, Yatırım Getirinizi hesapladığınız zaman, AdWords reklam kampanyalarınızın yönetimi hakkında stratejik kararlar alabilir ve AdWords kampanyalarınızdan daha fazla verim elde edebilirsiniz. AdWords ile başarılı olmak söz konusu olduğunda, yatırım getirinizi (YG) anlamak önemlidir.

Yatırım Getirisi (ROI) nedir?

AdWords Yatırım Getirisi, AdWords'e yaptığınız yatırımlardan elde ettiğiniz gelirlerdir. Yatırım Gelirinizi belirlemek için önce reklamcılık hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Yaygın olarak belirlenen bazı hedefler aşağıda belirtilmiştir:

* Satış yapma veya satışları arttırma (çevrimiçi veya çevrimdışı)
* Ürününüzle ilgilenen tüketicilerden potansiyel satış elde etme
* Markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin tanınmasını sağlama veya marka bilinirliğini arttırma

AdWords reklamcılık hedeflerinizi belirlemek hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Yatırım Getirisi nasıl hesaplanır?

Bir reklamcılık hedefinin değerini (örn. bir satışın kar marjını) ve bu hedefe ulaşmak için AdWords ile ne kadar harcama yaptığınızı biliyorsanız, YG'nizi aşağıdaki formülü uygulayarak kolayca hesaplayabilirsiniz.

YG = [(AdWords'ten elde edilen brüt kar - AdWords maliyetleri)] x %100
AdWords maliyetleri

Örnek:

Bir kitapevi yeni yayınlanan yemek kitabı için AdWords'te reklam vermiştir. Her kitabın kar marjı 2 TL’dir ve kitapevi AdWords aracılığıyla günde 25 kitap satmaktadır. AdWords ile elde edilen brüt kar 25 x 2 = 50 TL'dir. Günlük AdWords kampanya maliyeti/bütçesi 20 TL'yse, kitapevinin Yatırım Getirisi: (50 - 20)/20 = 1,5 veya %150 olur. Yani, kitapevi, AdWords'e yaptığı her 2 TL'lik yatırım için 3 TL'lik getiri elde etmektedir. Yatırım Getiriniz pozitif ise, AdWords reklamlarınızdan gelir elde ediyorsunuz demektir. Diğer bir değiş ile, AdWords ile yaptığınız her reklam harcamanız, size satış olarak geri dönmektedir.

Yatırım Getirisinin nasıl hesaplandığı ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

AdWords'ün değeri nasıl izlenir?

Google, AdWords Yatırım Getiri'nizi belirlemenize ve takip etmenize yardımcı olabilecek 2 adet ücretsiz araç sunmaktadır:

* Dönüşüm İzleme Aracı, her anahtar kelime, reklam metni veya yerleşimin kaç potansiyel satış getirdiğini size bildirir ve AdWords kampanyalarınızın performansını kolayca izlemenizi sağlar. Dönüşüm İzleme Aracı ücretsizdir.

* Google Analytics, internet sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarıyla ilgili (nereden geldikleri, ne kadar kaldıkları, hangi sayfaları görüntüledikleri vb.) kapsamlı bilgileri grafikler halinde sağlar. Ayrıca Analytics'te, istenen eylemleri/hedefleri tanımlayabilir ve bu hedefleri Google Analytics'te bulunan farklı ölçümler ile karşılaştırabilirsiniz. Google Analytics ücretsizdir.

Google Analytics ve Dönüşüm İzleme Aracı ile Yatırım Getiri'nizi artırmak için internet sitenizi iyileştirmenize veya Google AdWords reklam kampanyanızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

AdWords YG'si nasıl artırılabilir?

Dönüşüm İzleme veya Analytics verilerini elde ettikten sonra, Yatırım Getiri'nizi artırmak üzere kampanyalarınızı optimize etmeye odaklanabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle Yatırım Getiri'nizi artırmanıza yardımcı olmak için tasarlanan aşağıdaki iki ücretsiz aracı da kullanmanızı öneririz:

* Dönüşüm Optimize Edici, TBM'lerinizi, sizin için en yüksek dönüşüm sayısını getirecek şekilde, otomatik olarak yönetir. Bunun için, istediğiniz edinme başına maliyeti belirlemeniz yeterli olacaktır.
* Web Sitesi Optimize Edici, internet sitenizin içeriğini ve tasarımını test etmenizi ve dönüşümleri artıracak şekilde iyileştirmenizi sağlar.

Yatırım Getiri'nizi nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords sistemi içerisindeki reklamlar açık arttırma prensibi ile çalışır. Bu yazımızda, AdWords açık arttırma sisteminin nasıl çalıştığını açıklayacağız. AdWords açık arttırma sistemi, hangi reklamların yayınlanacağını, reklamların hangi sırada yayınlanacağını ve reklamların size ne kadara mal olacağını belirler.

I. Bilmeniz Gereken Terimler

* Maksimum tıklama başı maliyeti (Maks. TBM): AdWords açık arttırma sisteminde reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz maksimum tutardır. Reklamlarınız için maksimum TBM teklifinizden fazlasını ödemezsiniz

* Ortalama TBM: Toplam tıklama maliyetinin, reklam tıklama sayısına bölünmesiyle elde edilen tutardır.

* Gerçek TBM: Reklamınızın bir defa tıklanması için ödenen gerçek tutardır. Bu tutar, reklamınızın gösterilebileceği her bir arama sorgusu için ayrı ayrı hesaplanır. Tıklama için ödeyeceğiniz tutar, AdWords açık arttırmasındaki en yakın rakibinize ait reklamın Kalite Puanına ve maksimum TBM teklifine dayanır. AdWords İndirimcisi, reklamınızın konumunu korumak için olası en düşük fiyatı otomatik olarak size bildirir.

II. Tekliflerimi ve Maliyetlerimi nasıl yönetebilirim?

Tekliflerinizi ve maliyetlerinizi reklam grubu düzeyinde veya anahtar kelimeler ve yerleşim düzeyinde yönetebilirsiniz. İster reklam grubu düzeyinde bir TBM belirlersiniz, isterseniz anahtar kelime ve yerleşim düzeyinde bir TBM belirlersiniz. Hangisini seçerseniz seçin, AdWords size tekliflerinizi ve maliyetlerinizi yönetme konusunda tam kontrol sağlar. TBM tekliflerinizi nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için burayı tıklayınız.

Ayrıca, arama ve içerik ağlarında ayrı ayrı TBM teklifleri de verebilirsiniz. Bu size büyük kolaylık sağlar. Arama ve içerik ağı TBM tekliflerinizi ayarlamak için burayı tıklayınız.

Eğer isterseniz, TBM tekliflerinizi otomatik olarak, en fazla tıklamayı almak üzere AdWords de yönetebilir. Otomatik tekliflerinizi etkinleştirmek için burayı tıklayınız.

III. TBM Teklifleriniz Reklam Sıralamanızı nasıl etkiler?

Reklamlarınızın yayınlanma sırası iki faktörle bağlıdır: maksimum TBM teklifinize ve Kalite Puanınıza. Dolayısıyla, konumunuzu yükseltmek için maksimum TBM'nizi artırabilir veya kampanyalarınızı daha iyi bir Kalite Puanı elde edecek şekilde optimize edebilirsiniz. Reklam sıranızı nasıl yükselteceğinizi öğrenmek için burayı tıklayınız.

IV. Açık artırma tam olarak nasıl yapılır?

Sistemimiz, her bir arama sorgusu için anahtar kelimenizin TBM'sini ve Kalite Puanını diğer uygun reklamlarla karşılaştırır. Sistemimiz, belirli bir açık artırmadaki her bir reklam için maks. TBM ve Kalite Puanını ile çarpar. En yüksek TBM ve Kalite Puanına sahip reklam birinci olur ve ikinci sıradaki reklam verenin sadece 1 kuruş fazlasını öder.

Örnek: Reklam Sıralaması

Google AdWords ile reklam veren Tolga, Merve ve Can aynı anahtar kelime için reklam vermektedirler. Tolga maksimum TBM teklifi 5TL ve 2 Kalite puanı ile düşük bir kalite puanına sahiptir. Merve ise Tolga'dan daha az maksimum TBM teklifi 2TL teklif vermiş ve 8 kalite puanı ile yüksek bir kalite puanına sahiptir. AdWords açık arttırma sisteminde, Tolga ve Merve'nin teklifleri aşağıdaki gibi hesaplanır.

Maksimum TBM teklifi x Kalite Puanı = Reklam Puanı
  • Reklam Puanı yüksek olan, açık arttırmayı kazanır ve reklamları daha üst sıralarda yayınlanır.
  • Reklam Puanınızı arttırmak için TBM teklifinizi arttırabilir veya Kalite Puanınızı arttırabilirsiniz.


Aşağıda da görüldüğü gibi, Merve daha düşük TBM teklifi vermesine rağmen, Merve'nin reklamları Tolga'nın reklamlarından daha üst sırada yayınlanır, çünkü Merve'nin reklamları daha yüksek Kalite Puanına sahiptir ve açık arttırmada Merve daha yüksek bir Reklam Puanı elde etmiştir.


Maksimum TBM

Kalite Puanı

Maksimum TBM x Kalite Puanı = ReklamPuanı

Reklam Sırası

Tolga

5TL

2

10

2. sırada

Merve

2TL

8

16

1. sırada

Örnek: Reklam Maliyeti

Google AdWords ile reklam veren Merve, Tolga ve Can aynı anahtar kelime ile aynı maksimum TBM teklifi vermektedirler. Kalite Puanı sıralaması, Merve 8, Tolga 6, Can 3 Kalite Puanına sahiptir. Açık arttırmayı Merve kazanmış ve reklamları Tolga ve Can'ın reklamlarının üstünde yayınlanmaktadır. Merve'nin ödemesi gereken tıklama maliyeti, teklif etmiş olduğu maksimum TBM teklifi olan 4TL değildir. Merve AdWords İndirimcisi sayesinde, en yakın rakibi olan Tolga'nın sadece biraz fazlasını öder. Aşağıda Merve'nin ödemesi gereken Gerçek Tıklama maliyetinin nasıl hesaplandığını görebilirsiniz.


Maksimum TBM

Kalite Puanı

Maksimum TBM x Kalite Puanı = ReklamPuanı

Gerçek TBM

Merve

4TL

8

32

(24/8) = 3 TL'nin biraz fazlasını öder.

Tolga

4TL

6

24

(12/6) = 2 TL'nin biraz fazlasını öder.

Can

4TL

3

12

Min Tutarı öder.



Google AdWords'te yayınlanan reklamlarınızın aldığı bir tıklama için ne kadar ödeme yapacağınız hakkında daha fazla bilgi için burayı
tıklayınız.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.