Posted:
Bugünkü yazımızda, anahtar kelime eşleşme seçeneklerini açıklayacağız. Anahtar kelimeler, Google AdWords kampanyalarınızın temelidir. Reklamverenlerimizin çoğu anahtar kelime eşleşme seçeneği olarak sadece 'Geniş' eşleşmeyi seçmektedir ve diğer anahtar kelime eşleşme seçeneklerini kullanmamaktadır. Anahtar kelimelerinizin reklamlarınızı yayınlaması için AdWords'ün tam 3 adet anahtar kelime eşleşme seçeneği olduğunu biliyor muydunuz?

Anahtar kelimeler nasıl çalışır?

Anahtar kelime eşleşme seçeneklerine geçmeden önce, anahtar kelimelerin Google sisteminde nasıl çalıştığını açıklayacağız. Bir kullanıcı www.google.com.tr'de arama yapmak için bir arama sorgusu girer. Bunun ardından, Google bu arama sorgusuyla alakalı internet sitelerini arama sonuçları olarak ekranın sol tarafında yayınlar. Google aynı zamanda, anahtar kelimeler listesinde bu arama sorgusunu anahtar kelime olarak kullanan AdWords reklamlarını da (ücretsiz arama sonuçlarının sağında veya yukarısında) yayınlar.

Örnek: 'Bisiklet' terimini arayan kullanıcılar için, bir bisiklet satıcısı, reklamının alakalı arama sorgularında görüntülenmesini sağlamak üzere anahtar kelimeler listesine 'bisiklet' terimini ekleyebilir.

Anahtar kelime eşleşme seçenekleri nelerdir?

Anahtar kelimelerinizin reklamlarınızı yayınlaması için AdWords'ün tam 3 adet anahtar kelime eşleşme seçeneği vardır:

 • Geniş Eşleşme
 • Sıralı Eşleşme
 • Tam Eşleşme

Anahtar kelimelerinizin eşleşme seçeneklerini ilgili noktala işaretlerini kullanarak belirtebilirsiniz.

1. Geniş Eşleme

Geniş Eşleşme sayesinde reklamlarınız, anahtar kelimelerinizi içeren arama sorgularında, benzer kelime öbeklerinde, alakalı anahtar kelime varyasyonlarında ve genişletilmiş eşlemeler de gösterilir. Ayrıca, birden fazla kelime içeren bir anahtar kelime terimi kullandığınızda (bisiklet mağazası), seçtiğiniz anahtar kelime sırası ile arama sorgusundaki kelime sırasının aynı olması gerekmez. Reklamlarınız 'çocuk bisiklet mağazası' ve 'Mağazası Bisiklet' için de gösterilebilir.

Örnek: Bisiklet mağazası (noktalama işareti yok)

Reklamlarınız "online bisiklet mağazası", "çocuk bisiklet mağazası", "kaliteli bisiklet mağazası" sorguları için gösterilir.
Ayrıca, reklamınızın "bisiklet dükkanı", "bisiklet çarşısı" gibi arama sorguları için de gösterilmesini sağlamak amacıyla anahtar kelimeniz genişletilebilir.

Geniş eşlemeyi ne zaman kullanmalıyım?

Geniş eşleme, reklamınızın alakalı arama sorguları için en yüksek gösterimi garantilediğinden, AdWords'teki en çok kullanılan anahtar kelime seçeneğidir. Anahtar kelimelerinizden en fazla trafiği elde etmek istediğiniz zaman, Geniş eşleşmeyi seçebilirsiniz.

2. Sıralı Eşleme

Sıralı Eşleşme sayesinde reklamlarınız, seçtiğiniz anahtar kelime öbeği ile tam olarak eşleşen aramalarda gösterilir. Reklamınızın yayınlanması için, arama sorgularında, anahtar kelimenizdeki tüm terimleri seçtiğiniz sıra ile içermesi gerekir. Anahtar kelimeden önce veya sonra başka terimler içerebilir.

Örnek: "bisiklet mağazası" (kelime veya kelime öbeğini tırnak işareti "" içine alın)

Reklamlarınız "bisiklet mağazası uluslararası", "çevrimiçi bisiklet mağazası" sorguları için gösterilir.
Ancak, reklamlarınız "Bisiklet parçaları mağazası", "bisiklet dükkanı" sorguları için gösterilmez.

Sıralı eşlemeyi ne zaman kullanmalıyım?

Genişletilmiş eşlemeyi önlemek için 'Sıralı Eşleşme'yi kullanabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimelerinizin sırası, ürünleriniz ile alakalı olup olmadığını saptamaya yetecek kadar belirgin ise 'Sıralı Eşleşme'yi kullanabilirsiniz.

Örneğin, bisiklet gezileri düzenlemeyen, ancak bu tür geziler için üretilmiş bisikletler satan bir satıcı olduğunuzu varsayalım. Sıralı eşleşme ile "gezi bisikletinde kalite" anahtar kelimesini kullandığınız zaman, ürünleriniz ile alakalı olmayan "dağ bisikletinde gezi turları" gibi arama sorgularında gerçekleşen gereksiz gösterimleri önleyebilirsiniz.

3. Tam Eşleme

Tam Eşleşme sayesinde reklamınız, yalnızca seçtiğiniz anahtar kelime öbeği ile bire bir eşleşen aramalarda gösterilir. Reklamlarınızın yayınlanması için, arama sorgusu başka terimler içermemesi gerekir.

Örnek:
[bisiklet mağazası] (kelime veya kelime öbeğini köşeli parantez [] içine alın)

Reklamınız sadece "bisiklet mağazası" sorgusu için gösterilir.
Ancak, reklamlarınız "çevrimiçi bisiklet mağazası", "bisiklet parçaları mağazası" sorguları için gösterilmez.

Tam eşlemeyi ne zaman kullanmalıyım?

Genişletilmiş eşlemeyi önlemek için 'Tam Eşleşme'yi kullanabilirsiniz. Ayrıca, en fazla gösterime ulaşmak ve aynı zamanda, alakasız gösterimleri önlemek için 'Tam Eşleşmeyi' kullanabilirsiniz. Genel anahtar kelimeleri kullanmak istediğiniz zaman, 'Tam Eşleşme'yi kullanabilirsiniz.

Örneğin, 'bisiklet' satan, ancak 'bisiklet parçaları' satmayan bir satıcı olduğunuzu varsayalım. Reklamlarınızın sadece 'bisiklet' anahtar kelimesi için yayınlanmasını istiyorsunuz. Geniş eşleşme olan bisiklet yerine, tam eşleşme olan [bisiklet] anahtar kelimesini kullanarak, reklamlarınızın 'bisiklet parçaları', 'bisiklet kilitleri' ve 'bisiklet selesi' gibi arama sorgularında yayınlanmasını engellemiş olursunuz.

Reklamlarınızın, yalnızca anahtar kelime listenizin bir parçası olan terimler için gösterilmesini istiyorsanız. Örneğin, yalnızca belirli 'Shimano vites takımları' satan bir bisiklet satıcısı, reklamının kendi ürün aralığı dışındaki vites takımlarıyla ilgili sorgularda gösterilmesini engellemek amacıyla [shimano deore 530] veya [st m530] gibi tam eşlemeli anahtar kelimeler kullanarak, anahtar kelimeleri için doğru hedefleme seçeneğini seçmiş olur.

4. Negatif Eşleşme

Negatif Eşleşme sayesinde, reklamlarınızın belirli anahtar kelimeler ile yayınlanmasını engellersiniz. Reklamınızın, ürün veya hizmetinizle alakalı olmayan belirli arama sorgularında gösterilmesini engellemek için 'Negatif Eşleme'yi kullanmanızı öneririz. Bu yöntem, reklamınızın, belirli anahtar kelimeler için yayınlanmasını engeller.

Örnek: 'Yeni bisikletler' satan bir bisiklet satıcısı, reklamlarının 'kullanılmış bisikletler' için yapılan arama sorgularında gösterilmesini engellemek istemektedir. Bunu sağlamak için, '-kullanılmış' anahtar kelimesini negatif anahtar kelime olarak eklemesi yeterlidir.

Negatif eşleşmeyi ne zaman kullanmalıyım?

Reklamlarınızın belirli anahtar kelimeleri ile yayınlanmasını engellemek için 'Negatif Eşleşme'yi kullanabilirsiniz. Negatif Anahtar Kelimeler, alakasız arama sorguları için yapılacak gösterimleri önledikleri ve böylece Tıklama Oranınızı (TO) yükseltip, maksimum tıklama başı maliyetlerinizi (TBM) düşürdüklerinden, başarılı bir kampanyanın temel öğelerindendir. Bu nedenle, reklam kampanyalarınızda negatif anahtar kelimeleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bugünkü yazımızda, Google'in Chief Ekonomist'i olan Prof. Dr. Hal Varian'a ait bir yazıyı yayınlayacağız. Hal Varian, Google AdWords'ün reklam konumları ve reklam dönüşüm oranları hakkındaki bir araştırma gerçekleştirmiş ve bu araştırma sonucunda, reklam konumlarının reklam dönüşüm oranlarına çok fazla bir etkisi olmadığını tespit etmiştir. Yazımızda Hal Varian'ın araştırmasından alınan önemli bilgiler ile reklam performansınızı arttırabilirsiniz.

Reklamverenlerimizin en merak ettikleri konulardan biri, reklam dönüşüm oranlarının reklam konumuna göre nasıl değiştiğidir. Daha yüksek konumların daha fazla tıklama alma olasılığı ve bunun sonucunda toplamda daha fazla dönüşüm sağlaması ihtimalinin daha yüksek olduğunu herkes bilir. Ancak,burada cevap aranan soru, dönüşüm oranının (dönüşüm/tıklamalar) konuma göre nasıl değiştiğidir.

Bu, birkaç nedenden dolayı tuzaklı bir sorudur. Google, reklamları teklif çarpı reklam kalitesine göre sıraladığından, daha yüksek konumlardaki reklamlar daha kaliteli olma eğilim, gösterir ve daha kaliteli reklamlar da daha yüksek dönüşüm oranları saplama eğilimindedir. Bu yüzden, reklam kalitesinin etkisine bağlı olarak, açık arttırma konumuyla dönüşüm oranları arasında bir bağlantı görebilirsiniz. Ancak, asıl soru, dönüşüm oranının aynı reklamın farklı konumlarda gösterilmesine bağlı olarak nasıl değişeceğidir.

Bir başka zorluk, Google tarafından bildirilen ortalama konum değerinin, katıldığınız tüm açık arttırmalardaki genel ortalamanın alınmasıdır. Teklifinizi yükselttiğinizde, sayfadaki ortalama konumuzun daha düşük bir sıraya gerilediğini de görebilirsiniz! Bunun nedeni, teklifinizi yükselttiğinizde, reklamınızın yeni bir açık arttırma seviyesinde görünmesi ve bu yeni açık arttırmalarda alt sıralarada yer alma eğiliminde olmasıdır. Bunun etkisi, genel ortalama konumunuzu aşağıya çekecek kadar büyük olabilir. Ortalama konum ile iligili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Reklam konumları hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Bu etkileri hesaba katmak için istatistiksel bir model kullandık ve ortalama olarak, dönüşüm oranlarının aynı reklamın konumuna göre çok az değişiklik gösterdiğini saptadık. Örneğin, 11 reklamın gösterildiği sayfalarda dönüşüm oranı %5'ten az değişmiştir. Diğer bir deyişle, en iyi konumda olan reklam %1 dönüşüm oranı sağlamakta, en kötü konumda olan reklam ortalama olarak %0.95 düzeyinde bir dönüşüm oranı sağlamaktadır. Her iki konumda da çok iyi reklam dönüşümü elde edilmektedir.

Arama sonuçlarının yukarısındaki reklamların dönüşüm oranı, sağ tarafdaki konumların \pm 2%'si civarındadır. Kısacası, dönüşüm oranları, reklam konumuna göre çok fazla değişmemektedir.


Hal Varian, Google Chief Economist tarafından yazılmış, Esra Öğücü Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords hesabınızdaki önemli değişiklikleri aramak yerine, hesabınızda önemli değişiklikler olduğu zaman bu değişiklikleri anında öğrenmek istemez miydiniz? Bugün ki yazımızda, yeni arayüzde bulunan Özel Uyarıları ele alacağız.

Özel Uyarılar, hesabınızda önemli değişiklikler olduğu zaman bunları size bildirerek, hesabınızın performansını yakından izlemenize yardımcı olur. Örneğin, yüksek teklif verdiğiniz anahtar kelimelerinizin gösterim sayısında belirgin artışlar olduğunu öğrenmek için hesabınızda 'Özel Uyarılar' oluşturabilirsiniz.

Özel Uyarı Oluşturma

Takip etmek istediğiniz anahtar kelime için Özel Uyarı oluşturmak için, 'Kampanya' > 'Reklam Grubu' > 'Anahtar Kelime' sekmesi > 'Diğer İşlemler' > 'Özel Uyarı' oluştur tıklamanız yeterlidir.

(Resmi büyütmek için tıklayınız.)

Örneğin, bir kampanyanın bütçesinin bitiş zamanı yaklaştığında veya bir reklam grubundaki gösterimlerin bir önceki güne göre %20'den fazla arttığı zaman, bunun size bildirilmesini istediğinizi varsayalım. Bunu size bildirecek bir uyarıyı kolayca yukarıdaki adımları takip ederek tanımlayabilirsiniz.

Özel Uyarı Alma

Hesabınızda bir Özel Uyarı oluşturduğunz zaman, AdWords değişiklikleri izlemeye başlayacak ve sizi hesabınızın performansı hakkında bilgilendirecektir. Özel Uyarıları, hesabınızın üst tarafındaki 'Mesajlar' bölümünde görebilirsiniz. İstediğiniz zaman, hesabınızın üst kısmında görünen bu mesajları yok sayabilir veya 'Görüntüle'yi tıklayarak, hesabınızda özel uyarı oluşturduğunuz kısımları görebilirsiniz.

Ayrıca, AdWords hesabınızda e-posta bildirimi oluşturduysanız, hesabınıza giriş bile yapmadan, bu uyarıları e-posta olarak alırsınız. Hesabınızın 'Bildirim Tercihlerini' düzenlemek için, 'Hesabım' > 'Bildirim Tercihleri' > 'Düzenle'yi tıklayın. AdWords hesabınızda meydana gelen önemli değişiklikler size, e-posta veya cep telefonu mesajı olarak bildirilmesi için hesabınızın 'Bildirim Tercihlerini' düzenlemenizi öneririz.

Özel uyarılarınızı yönetme

Oluşturduğunuz uyarıları yeniden düzenlemek ve yönetmek için, 'Diğer İşlemler' menüsünün altında, 'Özel Uyarıları Yönet'i seçin. Özel Uyarılarınızı yönetirken, bir uyarıyı duraklatmak veya silmek gibi bir dizi değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca, yerinde düzenleme özelliğini kullanarak bir uyarının ayarlarını anında değiştirebilirsiniz. Son olarak, belirli bir uyarı için e-posta bildirimini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Özel uyarılar, yeni AdWords arayüzünün en beğenilen özelliklerinden biri. Hesabınızı yakından izlemek istiyorsanız, AdWords'ün bunu sizin için yapabileceğini unutmayın. AdWords yeni arayüzü hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Kaçırmış olduğunuz Online AdWords Seminerlerini, Online AdWords Seminerleri ana sayfasından dilediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Aşağıdaki konularda daha önce yapılmış olan seminerlerimizin arşivlenmiş haline hemen buradan ulaşabilirsiniz.

 • İçerik Ağı ve Görüntülü Reklamlar
 • Optimizasyon Giriş
 • Optimizasyon ve Raporlar
 • AdWords Yeni Arayüzü

Ayrıca 07 Eylül 2009 tarihinde 15:30'da gerçekleşecek Google Analytics seminerine kayıt olabilirsiniz. Seminerimizde AdWords Yetkililerine anında Analytics ile ilgili soru sorabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Seminerler ile ilgili sorularınız için bize webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Reklamverenlerimiz istedikleri zaman, AdWords faturalarına hesapları içerisinden anında ulaşabilirler. AdWords hesabınıza ait bütün güncel ve geçmiş faturalarınızın hepsini 'Faturalandırma' > ' Faturalandırma Özeti' sekmesi altında görebilir ve anında yazdırabilirsiniz.

Faturalarınızı nasıl yazdıracağınızı öğrenmek için burayı tıklayın. Faturalarınız güvenlik nedeni ile e-posta yoluyla veya posta yoluyla adresinize gönderilmemektedir.

Faturalarınızın geçerliliği

Faturalarınızı muhasebenize işlerken, unutmamanız gereken, faturalarınızın Google Ireland Ltd. tarafından kesildiğidir. Google Ireland Ltd.'nin Türkiye dışında bulunan ve yurtdışına hizmet veren bir şirkettir. İnternet üzerinde aldığınız faturalarınızın Türkiye'de kesilen standart faturalardan farklı olduğunu görebilirsiniz. Ancak, bu durum sizi faturalarınızın geçerliliği hakkında yanıltmasın. İnternet üzerinden aldığınız AdWords faturalarınız kanunen geçerlidir ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığınca alınan karar gereğince kabul edilmektedir.

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan alınan 15 Aralık 2004 tarihli ve GEL.0.29/2920-228-48-60202 sayılı yazıya göre, İnternet yoluyla yurtdışından alınan bir hizmet için alınan tüm çevrimiçi (İnternet üzerinden alınan) faturalar, kredi kartı fişleri veya banka havalesi makbuzları gibi yapılan ödemeyi gösterir belgelerle birlikte ibraz edildiği sürece geçerli ve yasaldır. İnternet üzerinden aldığınızı AdWords faturalarınızı muhasebenize işleyebilirsiniz.

Faturalandırma işlemeleri ile ilgili detayli bilgi için Öğrenim Merkezi sayfamızı buradan ziyaret ediniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Google AdWords Reklam Yayını Zaman Planlamasını kullanarak, reklamlarınızın haftanın belirli günlerinde, günün belirli saatlerinde yayınlanmasını sağlayabilirisiniz. Reklamlarınızı yalnızca işletmenize en yararlı olacak saatlerde görüntülemek için ne yapabilirsiniz?

Genelde 24 saat AdWords reklamları yayınlamak, çoğu işletmenin ihtiyaçlarını karşılar. Ancak, bazı işletmeler müşterilerin günün 24 saati boyunca yararlanabilecekleri bir ürün veya hizmeti sunmadıkları için, sadece çalışma saatleri içerisinde veya en fazla sipariş aldıkları saatlerde reklamlarının yayınlanmasını tercih etmektedir. Gece saatlerinde ertesi gün için daha fazla sipariş almak istiyorsanız veya markanızı tanıtmak isterseniz, reklamlarınızın gece saatlerinde yayınlanması için ayarlayabilirsiniz.

Reklamları her gece duraklatıp, sabah tekrar devam ettirmek pek pratik bir yöntem olmadığı için 'Reklam Yayını Zaman Planlama Aracını' kullanmanızı öneririz. Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz zaman dilimini, 15 dakikadan, günde 24 saate veya haftanın 7 gününe, işletmenizin gereksinimlerine bağlı olarak seçebilirsiniz.

Reklam Yayını Zaman Planlaması Aracı nasıl çalıştırılır?

Bu aracı kullanmak için, "Kampanya" > "Ayarlar" > "Gelişmiş ayarlar" > "Reklam yayını zaman planlaması" > "düzenle"ye gidin. Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz saatleri belirleyin. Reklamlarınızın yayınlanacağı zamanı planlamak için, istediğiniz günün yanındaki "Zaman aralığı" sütununu tıklayın. Reklamların gösterileceği zaman aralığını seçebileceğiniz küçük bir giriş kutusu açılır. İki veya daha fazla zaman aralığı girmek isterseniz "başka bir zaman aralığı ekle"yi tıklayın. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra "kaydet"i tıklayın. Reklamlarınız seçmiş olduğunuz zaman aralığında yayınlanmaya başlayacaktır.

Reklam Yayını Zaman Planlaması Aracı'nı kimler kullanmalıdır?

İşletmeniz sadece günün belirli saatlerinde veya haftanın belirli günlerinde hizmet sunuyorsa veya müşterileriniz firmanızı günün belirli saatlerinde ve haftanın belirli günlerinde İnternet üzerinde arıyorsa, bu aracı kullanabilirsiniz. Google içerisinde yaptığımız bir araştırmada, bu aracı özellikle B2B müşterilerinin kullandığını tespit ettik.

Bu aracı kullanan işletmeler, diğer işletmelerin arama olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda, örneğin çalışma saatleri içerisinde, reklamlarını en fazla göstermiş olurlar. Sizde reklamlarınızı en fazla geri dönüşü elde ettiğiniz zamana ayarlamak için Reklam Yayını Zaman Planlama Aracını kullanın.

Unutmamanız gereken önemli noktalar

Reklam Yayını Zaman Planlaması aracını kullanırken, dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç nokta bulunmaktadır.

1. AdWords hesabınızın saat dilimini kontrol edin. Hesabınızın zaman diliminin Türkiye olmasına özen gösteriniz. Hesabınızın zaman dilimi Türkiye değilse, lütfen AdWords Destek Ekibimiz ile irtibata geçiniz.

2. Farklı saat dilimlerinde yayınladığınız birkaç reklam kampanyası varsa, saat dilimleri arasındaki farkı doğru hesapladığınızdan emin olun.

Örnek: AdWords hesabınızın saat dilimi Türkiye'ye ayarlanmışsa ve reklamlarınızın İngiltere'de öğleden sonra 1-3 saatleri arasında yayınlanmasını istiyorsanız, iki ülke arasındaki saat farkını hesaplamalısınız. Türkiye'nin saati İngiltere'nin saatinin 2 saat ilerisindedir (GMT +2.00). Bu durumda, reklamlarınızın İngiltere'de 1-3 saatlerinde yayınlanması için, Türkiye saat dilimi ayarlanmış olan AdWords hesabınızda, reklam yayını zaman planlamanızı Türkiye saati ile öğleden sonra 3-5 olarak ayarlamalısınız ki, reklamlarınız İngiltere saati ile 1-3 arasında yayınlansın.

3. Müşterilerin ürün veya hizmetinizi ne zaman aradıklarından emin değilseniz, bir kampanya performansı raporu oluşturabilir ve performansı günün saatine göre göstermeyi seçebilirsiniz. Böylece, reklamlarınıza olan ilginin en yoğun olduğu saatler konusunda sağlam bir göstergeniz olur.

Gelişmiş Zaman Planlama seçeneği: teklifleri düzenle

Çok kullanışlı başka bir özellik de, maksimum TBM'nizi günün belli saatlerinde yükseltmenizi veya düşürmenizi sağlayan teklif düzenleme modu'dur. Reklamlarınızın öğlen 12'den öğleden sonra 2'ye ve öğleden sonra 6'dan 8'e kadar olan zaman aralıklarında en iyi performansı gösterdiğini beliyorsanız, reklamlarınızın reklam açık artırmasında iyi sonuçlar elde etmesi ve daha iyi bir reklam sıralamasına ulaşması için, bu saatlerde maksimum TBM'nizi, standart maksimum TBM teklifinin %120'sine yükseltebilirsiniz.

Benzer şekilde, işletmeniz açısından daha az öneme sahip zaman aralıklarında maksimum TBM'yi, örneğin standart maksimum TBM teklifinin %80'ine düşürme olanağınız da vardır. Reklam yayını zaman planlaması aracında maksimum TBM'yi yükselttiğinizde veya düşürdüğünüzde, bunun günlük bütçenizi etkilemeyeceğini, günlük bütçenin aynı kalacağını lütfen unutmayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Birçok reklamveren, AdWords kampanyalarını yönetirken teklif değiştirme, anahtar kelime listeleri oluşturma ve hedef URL'leri ayarlama gibi işlemleri kolaylaştırmak için e-tablolar (Excel dosyası gibi) kullanmaktadır. AdWords'ün yeni arayüzündeki yeni bir özellik sayesinde, hesabınız içerisinde reklam kampanyanıza ait tüm teklifleri ve anahtar kelimeleri bir e-tablo (Excel dosyası gibi) görebilirsiniz. Bu e-tabloları müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz veya hesabınızda yaptığınız değişiklikleri bu e-tabloda kaydedebilirsiniz.

E-tablo düzenleme özelliğine, yeni arayüzde herhangi bir reklam grubundaki 'Anahtar Kelimeler' sekmesinden erişebilirsiniz. Bu özelliği, 'Diğer işlemler' menüsü altında bulabilirsiniz. (Bknz Resim 1)

Resim 1 - (Resmi büyütmek için tıklayınız)

Geçmişte, anahtar kelime teklifleri ve hedef URL'leri ile birlikte girmek için gelişmiş yükleme özelliğini kullanmış olabilirsiniz. Artık, e-tablo düzenlemesi sayesinde, aynı işlemleri e-tablo görünümünden anında yapabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde hesabınızdaki değişiklikleri anında yapabilir ve yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

Başka bir e-tablo uygulaması kullanıyor olsanız bile, işinizi AdWords'e aktarmak oldukça kolaydır. Bunun için e-tablo uygulamanızın içeriğini kopyalayıp hesabınıza yapıştırmanız yeterlidir. Mesela Excel dosyasından e-tabloya aktarma yapabilirsiniz veya AdWords Editor'den direkt bu e-tabloya değişiklikleri kopyalayabilirsiniz.

Tıpkı bir e-tabloda olduğu gibi, anahtar kelimelerinizi ve tekliflerinizi düzenlemek için formüller kullanabilirsiniz. Örneğin, reklamınızın ilk sayfada gösterilmesini istiyorsanız, ancak teklifiniz ilk sayfa teklifinden düşükse, bu sorunu gidermek için bir formül oluşturabilirsiniz.


Resim 2 - (Resmi büyütmek için tıklayınız)

Yukarıdaki örnek'te maksimum TBM'yi ilk sayfa teklifinin (G2 hücresi) %120'si olarak belirledim. Bunu tüm anahtar kelimelerime uygulamak için kopyalayıp yapıştırmam yeterlidir. AdWords'e, formülleri değil yalnızca değerleri aktarıp kaydedilebileceğinizi lütfen unutmayın.

AdWords'ün yeni arayüzündeki, e-tablo düzenlemesini kullanarak, hesabınızda rahatlıkla değişiklikler yapabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
İnternet reklamcılığında kaliteli ve profesyonel resim reklamlar (banner) oluşturmak, çoğu reklamverene zor ve karmaşık gelen bir iştir. Google reklamverenlere daha hızlı ve kolayca resim reklam (banner) oluşturmaları için geçen yıl 'Görüntülü Reklam Oluşturucusu' aracını reklamverenlerin hizmetine sundu. Bu aracın kullanımı ücretsiz olup, sadece 1-2 dakikada resim reklam oluşturabilirsiniz.

Geçen yıldan bugüne, Google toplam 40 ülkede 90'dan fazla farklı resim reklam şablonu geliştirdi. Bugün, bir grup yeni resim reklam şablonunu Görüntülü Reklam Oluşturucusu aracına eklediğimizi duyurmaktan memnunuz.

Bu yeni şablonlar Görüntülü Reklam Oluşturucusu aracında, 'Genel' kategorisinin altında 'Şık' reklam şablonları arasında görebilirsiniz. Bu yüksek kaliteli yeni şablonlar içerisindeki hazır tıklama butonları ile yüksek kalitedeki arka fonlar kullanıcıların ilgisini çekmek amacı ile özel olarak tasarlanmıştır. Bu yeni şablonların en önemli özelliklerinden birisi, arka fonların sade tutularak, tıklama butonları farklı renklerde ve farklı şekillerde hazırlanmıştır. Yeni şablonların amacı karmaşık yazılımlar kullanmaya gerek kalmadan, 1-2 dakikada, yüksek kalitede, etkili resim reklamlar (banner) oluşturmanızı sağlamaktır. Aşağıda yeni şablonlar ile ilgili örnekleri görebilirsiniz:

(Resmi büyütmek için tıklayınız)


(Resmi büyütmek için tıklayınız)

Bu şablonlar sayesinde, sadece reklamını vermek istediğiniz ürünün resmini yüklemeniz, ürününüzü tanıtan bir iki reklam metni yazmanız, anında yüksek kalitede resim reklam oluşturmanıza yeterlidir. Resim reklam oluşturmak sadece 1-2 dakikanızı alır.

Yeni şablonlar ile resim reklam oluşturmaya hemen başlamak için, hesabınızdaki kampanyalar içerisinde, reklam oluşturduğunuz sayfada, 'Görüntülü Reklam Oluşturucu'suna tıklamanız yeterlidir. Görüntülü Reklam Oluşturucusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için 'Görüntülü Reklamlar 101' sayfasını ziyaret edebilir veya nasıl resim reklam oluşturulduğu hakkında önceki blog yazımızda bulunan kısa eğitim videosuna bakabilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bu günkü yazımızda, AdWords araçlarının en önemlilerinden biri olan Anahtar Kelime Aracı ile nasıl harikalar yaratacağınızı açıklayacağız. AdWords ile başarıya ulaşmak için Anahtar Kelime Aracının nasıl kullanıldığını mutlaka bilmeniz gerekir.

Anahtar Kelime Aracı nedir?

Anahtar Kelime Aracı, reklam kampanyanızda kullanabileceğiniz bütün alakalı anahtar kelimeleri tek bir noktada bulabileceğiniz süper kullanışlı bir araçtır. Anahtar Kelime Aracı'nda gördüğünüz sonuçlar, Google kullanıcılarının en çok kullandıkları arama terimleri ile alakalı anahtar kelimeleri içerir. Bu arama terimleri dönemsel olarak farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, reklam kampanyanızdan maksimum performans elde etmek için anahtar kelime listenizi düzenli olarak optimize etmenizi öneririz.

Anahtar Kelime Aracı'nın Avantajı Nedir?

Anahtar Kelime aracı, reklamcılık hedeflerinizi gerçekleştirmek, reklamlarınızdan maksimum performansı elde etmek için en iyi, en kaliteli ve en alakalı anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olur. Hesabınızda kullanabileceğiniz daha fazla anahtar kelime fikirleri mi arıyorsunuz? Bu aracı kullanarak, reklamlarınızda kullanabileceğiniz, yeni, potansiyeli yüksek, daha hesaplı, daha alakalı, daha fazla trafik getiren anahtar kelimeleri tespit edebilir ve hesabınıza bu anahtar kelimeleri anında ekleyebilirsiniz. Örneğin, yüksek trafik getiren ancak reklamverenler tarafında henüz keşfedilmemiş anahtar kelimeleri bulabilir, reklam kampanyanıza ekleyerek avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı'nı nasıl kullanırım?


Bu aracı kullanmak çok kolaydır. Anahtar Kelime Aracı'na hesabınızdan erişebilirsiniz. Anahtar Kelime Aracın'da arama yapmadan önce, aracın ülke ve dil ayarlarını 'Türkiye ve Türkçe' olarak değiştirmeyi unutmayın. Daha sonra, Anahtar Kelime Aracında iki türlü arama yapabilirsiniz: 1. web sitenizin URL adresini kullanarak veya 2. ürünleriniz ile doğrudan alakalı anahtar kelimeleri kullanarak.

Anahtar kelime aracındaki sonuçları istediğiniz gibi yeniden organize edebilirsiniz. "Görüntülenecek sütunları seç" menüsünden, görmek istediğiniz istatistikleri yeniden seçebilirsiniz. Ayrıca, sütunları istediğiniz gibi çoktan aza organize etmek için, sütun başlığına tıklamanız yeterlidir. Ayrıntılı kullanım talimatları için burayı tıklayın.

Örnek:

Anahtar Kelime Aracı'nı nasıl kullanacağınızı açıklamak için aşağıda bir örnek verilmiştir. Örneğinimizde, bir bisiklet mağazasının, her türlü gezi bisikleti satmakta olduğunu, ancak bisiklet aksesuarını satmamakta olduğun varsayalım. Bu durumda Anahtar Kelime Aracı kullanılarak, nasıl bir reklam kampanyası oluşturulacağını açıklayacağız.

1. Adım: Yeni bir kampanya için anahtar kelimeler bulma

Kampanyasını oluştururken bisiklet satıcısının yapacağı ilk şey, reklamını tetikleyecek alakalı anahtar kelimeler bulmaktır. "seyahat" veya "açık hava" gibi sorgular için reklam görüntülemek anlamsızdır, çünkü bu sorguların bisikletlerle alakalı olması ihtimali çok düşüktür. Satıcı bunun yerine, reklamlarını direkt olarak 'gezi bisikleti' aramakta olan kişilere göstermeye odaklanmalıdır.

Bisiklet satıcısı kendine şu soruyu sormalıdır: 'Gezi bisikletleriyle ilgilenen biri hangi terimleri arar?' Kendinizi müşterilerinizin yerine koymak her zaman akıllıca bir davranıştır. Bisiklet satıcısının aklına "gezi bisikleti" sorgusu gelir ve bunu anahtar kelime aracına girer.

Birçok kullanıcının "gezi bisikleti" veya "gezi bisikletleri" terimlerini aradığını hemen görür.

Bisiklet satıcısı, sattığı bisikletlerin ticari marka adlarını kullanmak için izin almaya karar verir. Gerekli izinleri aldıktan sonra, aşağıdaki anahtar kelime listesini oluşturur ve Anahtar Kelime Aracı'ndaki "Ekle" bağlantılarını kullanarak bu anahtar kelimeleri anında reklam kampanyasına ekler:

gezi bisikleti
gezi bisikletleri
gezi için bisiklet
uzun yol bisikleti
gezi bisikleti satışı
satılık gezi bisikleti
uzun yol bisikletleri
bisiklet gezi bisikleti
bayan gezi bisikleti
erkek gezi bisikleti
hızlı gezi bisikleti
spor gezi bisikleti
gezi bisikleti satın al
klasik gezi bisikleti
keşif gezi bisikleti

"Dikkate alınacak diğer anahtar kelimeler" bölümünde de değerlendirebileceği birkaç alakalı anahtar kelime olduğunu görür (tur bisikleti, tur bisikletleri, yol bisikleti, yol bisikletleri) ve bunları da anahtar kelime listesine ekler. Bisiklet satıcısı anahtar kelime listesini başarı ile oluşturdu.

2. Adım: Tıklama Oranını (TO) Optimize Etme

Bisiklet satıcısı, yeni AdWords kampanyasını oluşturduktan bir süre sonra, anahtar kelimelerin tıklama oranlarının (TO) birbirinden çok farklı olduğunu görür. 'Gezi bisikleti satın al' veya 'bayan gezi bisikleti' gibi anahtar kelimelerin TO'su %1'den yüksek olduğunu, ancak en önemli anahtar kelimeleri olan 'gezi bisikleti' veya 'gezi bisikletleri' anahtar kelimelerinin %1'den düşük bir TO'ya sahip olduğunu fark eder.

Bunun nedeni, 'gezi bisikleti satın al' veya 'bayan gezi bisikleti' anahtar kelimelerinin çok daha alakalı, belirgin ve satışa yönelik olmasıdır. Bu anahtar kelimeler ile arama yapan kullanıcılar, bu ürünleri satın almak ile yakından ilgilenmektedir. Bu nedenle, bu anahtar kelimelerin TO'su daha yüksektir.

Diğer taraftan, 'gezi bisikleti' anahtar kelimesi, "gezi bisikleti incelemeleri", "kullanılmış gezi bisikleti" veya "gezi bisikleti ipuçları" gibi alakasız sorgularda da reklamları tetiklemektedir. Bu nedenle, 'gezi bisikleti' anahtar kelimesinin TO'su daha düşüktür.

Bisiklet satıcısı bunu fark ettiğinde, negatif anahtar kelimeler kullanarak alakasız arama sorgularını hariç tutmaya karar verir. Hangi negatif anahtar kelimeleri kullanması gerektiğini bulmak için yine Anahtar Kelime Aracı'ndan yararlanır. Bu defa yapacağı şey, alakasız sorguları tespit etmek ve Anahtar Kelime Aracı'ndaki anahtar kelime listesinin sağ üst köşesindeki açılır menüden "Negatif" eşleme türünü seçerek bu sorguları negatif anahtar kelime olarak eklemektir. Negatif anahtar kelimeler için reklamlar yayınlanmaz.

Kampanyasına aşağıdaki negatif anahtar kelimeleri ekler:

-inceleme
-incelemeler
-kullanılmış
-ikinci el
-forum
-ipucu
-ipuçları
-rehber
-rehberler
-bmw
-honda

Bisiklet satıcısı anahtar kelime listesine TO'su düşük olan anahtar kelimeler için negatif anahtar kelimeler ekleyerek, reklamlarının gereksiz arama sorgularında yayınlanmasının önüne geçti ve reklam masraflarından tasarruf etmeyi başardı.

3. Adım: Daha fazla anahtar kelime bulma


Bisiklet satıcısı AdWords kampanyasını oluşturup optimize ettikten sonra, aldığı siparişlerin sayısı belirgin şekilde artar. Satıcı bu durumdan memnundur ve daha da fazla müşteri çekmek için kampanyalarını genişletmek istemektedir. Anahtar kelime eklemek için "Dikkate alınacak diğer anahtar kelimeler" bölümünü zaten kullanmıştır. Ancak Anahtar Kelime Aracı'nda, daha fazla anahtar kelime bulmasına yardımcı olacak başka bir bölüm vardır: "Web sitesi içeriği" bölümü.

Anahtar Kelime Aracı, web sitesindeki içeriği tarar ve konuya göre kategorize edilmiş anahtar kelimeleri anında önerir. AdWords kampanyanızda bu anahtar kelimeleri kullanmanın anlamlı olup olmadığına siz karar verirsiniz.

Bisiklet satıcısı, Anahtar Kelime Aracı'nda 'dağ bisikletleri' ile alakalı anahtar kelimeler bulur. Mağazasında sattığı bisikletlerden bazıları da, hem gezi hem de dağ bisikleti özelliklerine sahiptir. Bisiklet satıcısı, bu bisiklet türü için, alakalı anahtar kelimeler ve bunlara uygun reklam metinleriyle yeni bir reklam grubu oluşturarak, reklam kampanyasını başarı ile genişletir. Bisiklet satıcısı, Anahtar Kelime Aracı'nı kullanarak hesabında harikalar yarattı. AdWords hesabınızda da harikalar yaratmak için Anahtar Kelime Aracını kullanmaya başlamanızı öneririz.

Anahtar Kelime Aracı'nı kullanmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Yeni AdWords arayüzünde, teklifler, bütçeler ve Kalite Puanı gibi eski AdWords arayüzde bulabileceğiniz özellikler değişmedi. Yine de, bazen kendinize "Bu özellikler nerede?" diye sorarken bulabilirsiniz. Aşağıda, önceki AdWords arayüzde bulunan özelliklerin yeni AdWords arayüzünde nerede olduğunu gösteren ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kampanyalarda Arama Özelliği

Önceki arayüzde, hesabınızın üst köşesindeki arama kutusunu kullanarak kampanyalarınızda arama yapabiliyordunuz. Yeni arayüzde, bu işlevin yerini 'Filtreler' ve 'Metin filtreleri' aldı. Artık, hesabınızda reklamları veya anahtar kelimeleri bir metin filtresi oluşturarak arayabilirsiniz. Sık kullandığınız aramalar için, filtreyi kaydedebilir ve daha sonra kolayca erişebilirsiniz.

Filtreler yalnızca arama için kullanılmamaktadır. Filtrelerin en değerli verilerinize yoğunlaşmanıza nasıl yardımcı olacağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek üzere önceki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Hedef URL'lerini Toplu Değiştirme

Önceki arayüzde, hedef URL'lerinizi değiştirmek için tek tek reklamlarınızı düzenlemeniz gerekiyordu. Yeni arayüzde, bu düzenlemeyi toplu olarak, tek bir işlemde yapabilirsiniz.

Hedef URL'lerinizi düzenlemek için, düzenlemek istediğiniz anahtar kelimelerin yanındaki onay kutularını işaretleyip, tablonun üst kısmındaki "Düzenle" düğmesini tıklayarak, toplu Hedef URL düzenlemesi yapabilirsiniz. Düzenle'yi tıkladıktan sonra, AdWords hedef URL dahil tüm anahtar kelime alanlarını, sizin düzenlemeniz için açar. İstediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra, 'kaydet' tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hedef URL'lerinizi her zaman Anahtar Kelimeler sekmenizde görmek için, sütunları buna uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Sütunları özelleştirerek, Kalite Puanı gibi, görüntülemek ve tabloya eklemek isteyebileceğiniz diğer ölçümleri de bulabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelimeler Nerede?

Önceki arayüzde, negatif anahtar kelimeleri önlerine eksi (-) işareti koyarak oluşturuyordunuz. Örneğin, reklamınızın, 'ücretsiz' kelimesini içeren aramalarda görünmesini istemiyorsanız, '-ücretsiz' kelimesini ekliyordunuz. Negatif anahtar kelimeler, genel anahtar kelime listenizde normal anahtar kelimelerle birlikte görünüyordu.

Yeni arayüzde, negatif anahtar kelimelerin kendilerine ait bir yeri bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler sekmesinde normal anahtar kelimelerinizin altında, negatif anahtar kelimeler için ayrı bir bölüm hazırlanmıştır. Kampanya ve reklam grubu düzeyinde negatif anahtar kelimelerinizi yan yana da görüntüleyebilirsiniz.

Google Analytics ve Web Sitesi Optimize Edici nerede?

Önceki arayüzde, Analytics aracına ulaşmak için 'Analytics' sekmesi bulunmaktaydı. Yeni Arayüzde, bu sekmeyi kaldırdık. Google Analytics veya Web Sitesi Optimize Edici gibi raporlama araçlarını arıyorsanız, bu araçların hepsini, 'Raporlar' sekmesinde bulabilirsiniz.

Başka Sorularınız mı Var?

Sık yapılan işlemleri yeni arayüzde nasıl yerine getireceğinizle ilgili yan yana karşılaştırmalar görmek istiyorsanız, Yeni Arayüz web sitesinde 'Değişiklikler' sayfasına bakabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

AdWords uzmanlarımız aracılığıyla online (çevrimiçi) olarak, ulaşabileceğiniz ücretsiz Online AdWords Seminerleri serimize devam ediyoruz. AdWords'ten ne istediğinizi söylediniz, biz de dinledik. AdWords kampanya yönetimi, çalışmalarınızı hızlandırmak için yeniden tasarlandı.

AdWords Yeni Arayüzü ile ilgili aklınıza gelen tüm sorulara bu Online AdWords Seminerinde cevap bulabilirsiniz.

 • Yeni AdWords arayüzünde hangi faydalı araçlar bulunmaktadır?
 • En çok zaman harcadığınız hangi özellikleri kolaylaştırdık?
 • Hangi özellikleri kullanarak daha hızlı, daha kolay ve daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz?
Tek hamlede ulaşabileceğiniz birçok özelliğini öğrenmek ve hesap performansınızı maksimize etmek için bu Online AdWords Seminerini kaçırmayın!

Seminer Konusu: AdWords Yeni Arayüzü
Tarih: 18.08.2009
Saat: 15:30 (Türkiye saati)
Bağlantı:https://googleonline.webex.com/googleonline/onstage/g.php?t=a&d=576208471

Ayrıca, Yeni AdWords Arayüzü seminerine kayıt olup, katılan ilk 100 kişiye seminer sonrasında AdWords uzmanlarımız AdWords Yeni Arayüzünde hesap yönetimi hakkında ücretsiz tek seferlik danışmanlık vereceklerdir. *

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Online AdWords Seminerleri ile ilgili sorularınız için bize webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

*AdWords Uzmanlarının vereceği telefon desteği tek seferlik olup, görüşme belirli bir zaman dilimi süresinde gerçekleşecektir. ,

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi

Posted:
Google AdWords ücretsiz Dönüşüm İzleme Aracını kullanarak, reklamlarınızın web sitenizdeki satışlar ve potansiyel satışlar açısından ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Dönüşüm izleme aracındaki istatistikler ile, anahtar kelime teklif ve reklam bütçe kararlarınızı daha stratejik olarak yapabilirsiniz. Bir dönüşümün, sizin için ne kadar maddi değeri olduğunu tespit ederek, kampanyanızdaki değişiklikleri sadece trafik ve tıklamalar yerine, anahtar kelimelerinizin karlılığına bakarak yapabilirsiniz. Ekonomik durgunluk yaşadığımız bu dönemde, reklam bütçenizden maksimim Yatırım Getirisi (ROI) elde etmek, reklamverenlerimize önerdiğimiz önemli stratejilerden birisidir.

Anahtar kelimelerinizin Yatırım Getirisine (ROI) dayanarak stratejik teklifler vermek için, yeterli miktarda dönüşüm verinizin olması gerekir. Anahtar kelimelerinizin Yatırım Getirisi (ROI) performansını görmek için 1-3 hafta beklemeniz önerilir. Ancak, bunun AdWords'ten aldığınız dönüşüm sayısına bağlı olarak değişebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Anahtar kelimelerinizin performansına göre, tekliflerinizi tek tek anahtar kelime düzeyinde düzenleyebilirsiniz. Anahtar kelime tekliflerinizi Yatırım Getirisi (YG) istatistiklerine bakarak düzenlemeden önce, aşağıdaki önerilerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Tekliflerinizi düzenlerken, büyük ihtimalle aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşırsınız:

Durum 1: Dönüşüm başına maliyeti ve konumu düşük anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına, hem düşük maliyette hem de düşük reklam konumlarında yayınlanmaktadır. Reklamınızın daha fazla gösterilmesi ve potansiyel olarak daha fazla tıklama ve dönüşüm alması için, daha yüksek bir konumda görüntülenmesini sağlamak amacıyla, dönüşüm başına maliyetinizi yani anahtar kelime tekliflerinizi artırabilirsiniz. Bu sayede, reklamlarınızın daha iyi konumlarda daha fazla dönüşüm almalarını sağlayabilirsiniz.

Durum 2: Dönüşüm başına maliyeti düşük ve konumu yüksek anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına, düşük maliyetler ile yüksek reklam konumlarında yayınlanmaktadır. Bu durum, reklamverenlerimiz için en elverişli durumdur. Bu durumda olan anahtar kelimeleriniz için tavsiye ettiğimiz en önemli stratejilerden birisi, dönüşüm başı maliyetlerinizi kontrol etmek ve günlük bütçenizi optimize etmektir.

Dönüşüm başına maliyetleriniz, tek bir dönüşüm için harcamak istediğiniz en yüksek tutarın altındaysa ve bu anahtar kelimelerin ortalama reklam konumu 1'e yakınsa, günlük bütçenizin reklam gösterimlerinizi sınırlamadığından emin olmalısınız. Eğer günlük bütçeniz reklamlarınızın yayınlanmasını sınırlıyor ise, pozitif Yatırım Getirisi (ROI) sağlayan değerli düşük maliyetli tıklamaları kaçırıyor olabilirsiniz. Maliyeti düşük, konumu yüksek ve dönüşüm oranı yüksek olan, bu değerli tıklamaları kaçırmamak için günlük reklam bütçenizi arttırmanızı öneririz.

Durum 3: Dönüşüm başına maliyeti yüksek anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına yüksek maliyetlere ile yayınlanmaktadır. Reklamverenlerimizin reklam bütçelerinden maksimum geri dönüşü elde edemedikleri bu durumu değiştirmek için reklamverenlerimize anahtar kelimelerini optimize etmelerini ve negatif anahtar kelime kullanmalarını öneririz.

Öncelikle, dönüşüm oranı düşük anahtar kelimeleri tespit edin ve bu tıklamaların çoğuna negatif anahtar kelimeler uygulayarak, bu tıklamaları filtreleyin. Daha sonra, dönüşüm başına maliyeti yüksek anahtar kelimelerin tekliflerini de düşürmenizi öneririz. Bu, potansiyel olarak daha az tıklama ve dönüşüm alan daha düşük bir reklam konumuna yol açsa da, dönüşüm başına maliyetinizi, tek bir dönüşüm için harcamak istediğiniz en yüksek tutarın altında tutmanıza yardımcı olur. Maliyetleriniz yine de harcamak istediğiniz en yüksek tutarın üstündeyse, bu anahtar kelimeleri silebilir ve bütçenizi daha iyi performans gösteren anahtar kelimelere odaklayabilirsiniz.

İnternet trafiğinin ve rakiplerinizin faaliyetlerinin sürekli değiştiğini unutmayın. Lütfen kampanyanızın performansını düzenli aralıklarla yeniden değerlendirin ve değişikliklerinizi buna göre düzenli olarak yapın.

Posted:
Bugün, AdWords'teki Reklamlar sekmesine kısaca göz atacağız. Reklamlar sekmesi, tüm reklamlarınızı görüntülemenizi, reklamlarınızı düzenlemenizi, reklamlarınızın onay durumunu ve reklam performanslarınızı kontrol etmenizi sağlar. Yeni AdWords arayüzünde, kolaylıkla tüm kampanyalarınıza, tek tek reklam gruplarınıza, veya hesabınız genelinden 'Reklamlar Sekmesine' anında erişebilirsiniz. Yeni arayüzün bu özelliği, hesabınızda hızlı bir şekilde gezinmenizi sağlar.

Ayrıca, bildiğiniz gibi, yeni arayüzde, bulunduğunuz sayfa üzerinde anında düzenlemeler yapabilir, sütunları özelleştirebilirsiniz. Örneğin, yeni oluşturduğunuz bir reklamı arıyorsunuz. 'Reklamlar Sekmesinde' reklamlarınız için anında filtre uygulayarak, aradığınız reklamları hesabınızda dolaşmadan anında filtreleyerek bulabilirsiniz.

Yeni arayüze eklediğimiz bir özellik de hangi reklamların onaylanmayı beklediğini anında görebilmenizdir. Önceki arayüzde yalnızca, onaylanmayan reklamları görebilirken, yeni arayüzde, hem onaylanan reklamları, hem onaylanmayan reklamları hem de incelenmeyi bekleyen reklamları görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, Google bazı reklamları incelemeden yayınlanmasına izin vermemektedir. Eğer reklamlarınızı göremiyorsanız, reklamlarınızın onay durumunu, anında yeni arayüzden görebilirsiniz. Bu, reklamınızın Google Ağı'nda yayınlanmak için ne zaman uygun hale geleceği konusunda size yardımcı olur.(resmi büyütmek için tıklayın)

İncelenmeyi bekleyen tüm reklamları hızlı bir biçimde belirleyebilmek için hesabınızda filtre uygulamayı seçebilirsiniz.

 1. Yeni AdWords arayüzünde, 'Filtre ve görünümler'i tıklayın
 2. 'Reklamlara Filtre Uygula'yı seçin.
 3. Açılır menüden 'Onay Durumu'nu seçin ve sonra onay beklemede olan reklamları filtrelemek için 'Beklemede kutusunu' işaretleyin.
 4. Son olarak, 'Uygula'yı tıklayın.
 5. Tabloda yalnızca onay bekleyen reklamları görebilirsiniz.

Bu işlemi, onaylanmayan reklamlar için de yapabilirsiniz. Onaylanmamış bir reklamınız varsa, onaylanmama nedenini öğrenmek için Durum sütunundaki balon simgesini tıklayabilirsiniz.


(resmi büyütmek için tıklayın)

Ayrıca, kısa bir süre önce, yeni arayüze Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu da ekledik. 1-2 dakikada resim reklam oluşturmak için 'Görüntülü Reklam Oluşturucu' aracını kullanmanızı öneririz. Bu araca ulaşmak için, 'kampanya' sekmesi altında 'Reklamlar' sekmesini tıklayın. Yeni Reklam'ı tıklayıp Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu seçerek bu araca erişebilirsiniz. Kampanyalarınızı metin reklamların ötesine taşımak istiyorsanız, ancak sıfırdan bir görüntülü reklam oluşturacak vaktiniz olmadıysa, Görüntülü Reklam Oluşturucu aracını denemenin tam zamanıdır.

AdWords kampanyalarınızı yönetirken, reklamlarınızın onay durumunu görmek için ve reklam performanslarını takip etmek için yeni arayüzdeki 'Reklamlar sekmesini' yararlı bulacağınızdan eminiz.

Posted:
Günümüz ekonomik ortamında, doğru müşterileri doğru anda bulabilmek ve değişken müşteri davranışlarına hızlı tepki vermek işletmenizin devamlılığı için önemlidir. Düşük maliyetli pazarlama araçlarını ve İnterent'i avantajlı olarak kullanmak işletmenize bu ekonomik ortamı avantaja çevirmenize yardımcı olabilir. AdWords İnternet Reklamcılığı, hem reklamlarınızı doğru kitleye hedefleyebileceğiniz, hem de reklam harcamalarınızı kontrol edebileceğiniz etkili pazarlama ve reklamcılık çözümleri sunmaktadır.

AdWords ile bütçenizi ve tekliflerinizi etkili bir şekilde yönetebilir, daha fazla müşteri çekip maliyetlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. AdWords'e yapmış olduğunuz yatırımların getirisini takip edebilir ve yapmış olduğunuz yatırımlardan maksimum geri dönüşü elde edebilirsiniz. AdWords Yatırım Getirinizi (ROI) artırabilirsiniz. Bu yayın, bu hedefinizi başarmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış iki bölümlü bir dizisinin ilk bölümüdür.

Aşağıda, AdWords bütçenizi stratejik olarak yönetmek için bazı özet ipuçları verilmiştir:

1. AdWords ile oluşturulan satış ve gelirleri mutlaka izleyin

Tıklamalar ve gösterimler, reklamınızı görüntüleyen ve tıklayan kişi hacmini belirlemeye yardımcı olsa da, AdWords yoluyla aldığınız dönüşüm sayısına bakmak daha önemlidir. Dönüşüm, bir kullanıcının sitenizde gerçekleştirmesini istediğiniz, ürün satın alma veya daha fazla bilgi isteme gibi bir eylemdir. Dönüşümlerin izlenmesi, AdWords reklamlarınızla elde edilen satın alma sayısını ve gelir tutarını belirlemenize yardımcı olur.

AdWords'ün gelir bakımından işletmenize etkisini belirlemenize yardımcı olacak iki ücretsiz aracımız bulunmaktadır:

 • Dönüşüm izleme Aracı, hesabınızdaki hangi anahtar kelimelerin ve reklamların en çok dönüşümü sağladığını görebilmenizi sağlayan, kullanımı tamamen ücretsiz olan bir araçtır. Dönüşüm İzleme aracını nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın.

 • Google Analytics, web sitenizin aldığı trafik ve çevrimiçi pazarlama etkinlikleriyle ilgili raporlar sağlar ve web sitenizdeki alışveriş sepetiyle entegre edilebilir (E-Ticaret izlemeyi etkinleştirerek). Analytics Yükleme kılavuzundan daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.


AdWords yoluyla elde ettiğiniz satışları ve geliri henüz izlemiyorsanız, hemen başlamanızı öneririz. Elde ettiğiniz satışları ve gelirleri izlediğiniz zaman, hem AdWords performansınızı daha iyi anlayacaksınız hem de AdWords yatırım getirilerinizi (ROI) takip ederek daha bilinçli stratejik bütçe kararları verebileceksiniz. Yatırım Getirisinin nasıl hesaplandığı ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.


2. Bütçeyi yüksek getirili kampanyalara atayın

Kampanyalarınızın performans değerlerini izleyerek, bütçenizi size en çok iş getiren kampanyalara yönlendirebilirsiniz:

 • Bütçenizi, düşük yatırım getirisi olan kampanyalardan yüksek yatırım getirisi olan kampanyalara aktarın.

 • Yüksek yatırım getirili kampanyaların bütçesi gün içinde bitiyor ve gösterimi durduruluyorsa, bu kampanyalardaki bütçeyi artırın ve daha düşük yatırım getirili kampanyalar için bütçe sınırlamaları koyun.

 • Reklam bütçenizi stratejik olarak yönetin. Sizin için en önemli, en yüksek yatırım getirisi sağlayan veya en yüksek dönüşümleri sağlayan reklam kampanyalarına reklam bütçesi atarken öncelik tanıyın.


Bu sayede, reklam bütçenizden maksimum performans ve yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

3. Reklamları en karlı oldukları zaman yayınlayın

Her bir kampanya için en karlı saat ve günleri belirlemek üzere AdWords raporlamasını kullanın:

1. "Raporlama" sekmesini tıklayın ve "Raporlar"ı seçin
2. Yeni Rapor Oluştur"u seçin
3. "Kampanya Performansı" rapor türünü seçin, "Saatlik (tarihten bağımsız)" seçeneğini belirleyin ve istediğiniz tarih aralığını seçin.
4. "Gelişmiş Ayarlar" bölümünde "Sütun Ekle veya Kaldır"ı tıklayın ve ilgilendiğiniz performans ölçümlerini (Dönüşüm İzlemeyi etkinleştirdiyseniz, dönüşüm ölçümleri dahil) seçin
5. Raporunuza bir ad verin ve raporu oluşturun
6. Bu raporları düzenli e-posta olarak almak isterseniz 'E-posta ile raporları gönder'i seçin.
7. Eğer raporunuzu "Saatlik (
tarihten bağımsız)" yerine, "Haftanın Günü" olarak almak isterseniz yukarıdaki adımları, "Haftanın Günü" görünümünü (saat birimi) seçerek tekrarlayın.

Böylece, hangi saat ve günlerin en iyi performansı gösterdiğini görebilirsiniz. Reklam kampanyanızda hangi saatlerin size en fazla dönüşümü sağladığına bakarak, reklamlarınızı sadece bu saatlerde yayınlanması için ayarlayabilirsiniz.

Reklam Planlaması'nı kullanarak, reklamlarınızın günün belirli saatlerinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, Reklam Planlamasını, reklamlarınızın yalnızca hafta sonları veya her gün 15:00 - 18:00 arasında yayınlanmasını istiyorsunuz, reklam planlaması ile reklam kampanyanızdaki reklamların istediğiniz zamanlarda yayınlanması için ayarlayabilirsiniz.

Anahtar kelime maksimum TBM tekliflerinizi etkili bir şekilde yönetmeye odaklanan bir sonraki yazımızı bekleyin!


Posted:
Google AdWords'ten harika bir yenilik daha! Reklamverenlerimizden gelen yoğun istek üzerine, 'Teklif Simülasyon Aracını' geliştirdik.

Bu araç, yeni AdWords arayüzünün bir özelliğidir. Teklif Simülasyon Aracı sayesinde, anahtar kelime teklifinizin reklam sonuçlarınız üzerindeki potansiyel etkisini gösterebilirsiniz. Teklif simülasyon aracı geleceği öngöremez, ancak anahtar kelimelerinizde farklı teklifler vermiş olsaydınız, neler olabileceği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Daha önce, reklamverenlerimiz farklı bir TBM teklif verdiklerinde, reklamlarının ne kadar gösterim ve tıklama elde edeceğini veya daha fazla tıklama almak için ne kadar teklif vermek gerektiğini merak etmekteydiler. Reklamverenlerimiz en doğru teklifi bulmak için 'deneme yanılma' yöntemini kullanmaktaydılar. Bugün 'Teklif Simülasyon Aracını' reklamverenlerimizin hizmetine sunduğumuzu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Teklif Simülasyon Aracı Nasıl Çalışır?

Teklif simülasyon aracı, hesabınızdaki son yedi günün verilerini kullanarak, anahtar kelimenizde farklı bir teklif (maksimum TBM) seçmeniz durumunda, olacakları tahminsel olarak görmenizi sağlar. Teklif Simülasyon Aracı, anahtar kelimenizde farklı bir maksimum TBM teklifi seçtiğiniz zaman, reklamınızın görüntüleneceği yaklaşık gösterim sayısını, reklamınızın bu gösterimlerden yaklaşık kaç tıklama elde edeceğini ve söz konusu tıklamaların size yaklaşık ne kadara mal olacağını hesaplar. Bu özellik, AdWords açık artırma sisteminin daha şeffaf olmasını, reklamverenlerimiz daha bilinçli anahtar kelime teklifi vermelerini ve reklamverenlerimizin reklamcılık hedeflerine kolayca ulaşmalarını sağlar.

Teklif Simülasyon Aracı Verileri

Bu araçtan elde edeceğiniz simülasyon verileri, tıklama hacmi ve maliyetler arasında bir denge bulmanıza yardımcı olarak, aşağıdaki soruları daha büyük bir güvenle yanıtlamanızı sağlar:
 • Harcamamı hangi anahtar kelimelere yönlendirmeliyim?
 • Tekliflerimi arttırırsam, ne kadar gösterim ve trafik elde ederim?
 • Maliyetlerimi çok fazla yükseltmeden siteme gelen trafiği nasıl artırabilirim?
Geçmişteki performansın gelecekteki sonuçları garantilemediğini unutmamanız gerekir. Buna ek olarak, bir anahtar kelimeden simülasyon tahminleri alabilmeniz için, anahtar kelimenizin simülasyon yapmaya yetecek düzeyde trafik elde etmesi gerekmektedir. Bu simülasyonlar, şu anda yalnızca Google.com ve Google arama ağı için yapılmaktadır.

Teklif Simülasyon Aracına Nasıl Ulaşırım?

Bu araç, yeni AdWords arayüzünün bir özelliğidir. Teklif simülasyon aracı verilerini görmek için, AdWords hesabınızdaki "Anahtar Kelimeler" sekmesine gidin.


(resmi büyütmek için tıklayın)

Ardından, verilerini görmek istediğiniz anahtar kelime teklifinin yanındaki maksimum TBM sütununda bulunan teklif simülasyon aracı simgesini tıklayın.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Yukarıda da görüleceği gibi, 'Search email' anahtar kelimesine $0.8 maksimum TBM teklifi ile tahmini 698 gösterim, 94 tıklama ve 26,20 maliyet gösterilmektedir. Bu veriler sadece tahminidir. Ancak, reklamverenlerimize kampanyalarını ve bütçelerini yönetirken, büyük kolaylık olacağından eminiz.

Teklif Simülasyon Aracı hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.