Posted:
AdWords Şartlar ve Koşullarının Güncellenmesi Hakkında

Birçok işletme gibi, Google'ın da reklamverenleri için şartlar ve koşullarını zaman zaman güncellemesi gerekmektedir. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da geçerli olan şartlarımızı, reklamverenlerimize sunduğumuz ürünlerle hizmetler ve müşterilerimizle iletişim kurma yöntemimizdeki değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelleyeceğiz.

Yeni şartlarımızın olağanüstü değişiklikler içerdiğini düşünmüyoruz. Amacımız, genel olarak, değerli bir hizmet sunmaya devam etmemizi sağlayacak şekilde Google'la çalışmanızı kolaylaştırmaktır. Önümüzdeki aylarda hesabınıza giriş yaparken bizden bu konuda yeni bilgiler almaya devam edeceksiniz.

Matthew Leske, Ürün Müdürü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Raporlarla Optimize Etme


Performans ve kullanıcı bilgileri raporlarıyla ilgili önceki mesajımızda, raporları AdWords kampanyalarınızı optimize etmek için kullanmanın yollarına değinmiştik. Bu yayınımızda, bu konuyu daha ayrıntılı olarak ele almak ve reklamlarınızın farklı özelliklerini iyileştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli raporları göstermek istiyoruz.
İpucu: Kampanya yönetimi bölümündeki herhangi bir raporda ve bunun yanı sıra Rapor Merkezinde bulunan istatistikleri sütun başlığını tıklayarak sıralayabilirsiniz.

Reklam metinleri ve URL'ler

En başarılı reklamlar hangileridir? En çok satışı hangi hedef URL'ler oluşturuyor? Bunların hangisine daha çok dikkat etmeniz gerekiyor? AdWords hesabınızın tüm özelliklerini değerlendirirken olduğu gibi, Tıklama oranları (TO) , Tıklama başına maliyet (TBM) ve ortalama konum, reklam metinlerinizin ve URL'lerin performansını karşılaştırırken bakacağınız ilk ölçümlerdir. Yatırım Getirisini (YG) optimize ederken, dönüşüm ölçümlerine odaklanmanız ve dönüşüm maliyetlerini en aza indirmeyi amaçlamanız gerekir. Bazı reklam metinleri ve URL'lerin diğerlerinden daha çok dönüşüm sağladığını ve bunların dönüşüm maliyetlerinin daha düşük olduğunu, ancak bazılarının daha düşük performans gösterdiğini fark edebilirsiniz. Dönüşüm istatistiklerinizi izleyerek, dönüşüm maliyetlerini azaltmak için bilinçli kararlara dayalı işlemler yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Hesabınızdaki verileri ve anahtar kelime performansı raporunu kullanarak, mevcut anahtar kelimelerinizin ne kadar başarılı olduğunu kolayca izleyebilir ve yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz! Yeni arayüzde, mevcut anahtar kelimeleri izlerken en iyi eşleşen anahtar kelime seçeneği belirlemek için kullanabileceğiniz eşsiz bir özellik vardır. Her bir anahtar kelimeyi, arama teriminin eşleme türüne göre bölümleyebilirsiniz. Böylece, geniş eşlemeli bir anahtar kelimeniz varsa, bu anahtar kelime için geniş, sıralı ve tam eşlemede elde ettiğiniz gösterim ve tıklama sayısını görebilirsiniz. Bu sayede, gösterimlerinizi en üst düzeye çıkarmak için bu anahtar kelimeyi geniş eşleme ile kullanmaya devam mı etmeniz, yoksa geniş eşlemenin TO'su çok düşük olduğu için, daha belirgin bir eşleme seçeneği mi kullanmanız ve/veya negatif anahtar kelimeler mi eklemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Yeni kullanıcı arayüzünün eşsiz özelliklerinden biri de "Anahtar Kelime" sekmesindeki "Arama terimlerini görüntüle" düğmesidir. Bu, reklamınızın gerçekte hangi sorgularda yayınlandığını görmenizi sağlar ve böylece, alakasız arama sorgularında gösterilmesini önlemek için negatif anahtar kelimeler bulmanıza ve daha önce düşünmediğiniz yeni alakalı anahtar kelimeler belirlemenize yardımcı olur. Yeni arayüz Perşembeleri eğitim programımızın önceki bir yayınında, bu özellikle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Raporlar bölümündeki "Anahtar Kelime Performansı" raporunu, anahtar kelimelerinizin tüm kampanyalarda veya seçili kampanyalarda nasıl performans gösterdiğini belirlemek için kullanabilirsiniz.

Yerleşimler


Reklamlarınızı Google İçerik Ağı'nda yayınlarken, hangi sitelerde gösterileceğini belirlemek için iki seçeneğiniz vardır. Anahtar kelimeler kullanıyorsanız, sistemimiz anahtar kelime listenizi alakalı içerik siteleriyle eşleştirir. Siteleri kendiniz de belirtmeyi seçebilirsiniz. Her iki durumda da, reklam yayınladığınız sitelerle ilgili performans istatistiklerini hem AdWords hesabınızın kampanya yönetimi bölümündeki "Ağlar" sekmesinde hem de rapor merkezinde bulabilirsiniz.
- Yönetilen Yerleşimleriniz
"Yerleşim / Anahtar Kelime Performansı" Raporunda gösterilir. "Kampanyalar" > "Ağlar" altındaki birleşik görünüm, bunları tek bir yerde izlemenizi ve yönetmenizi sağlar.
- Eskiden, (anahtar kelimelerinize dayalı) Otomatik Yerleşimleriniz yalnızca rapor merkezinin "Yerleşim Performansı" Raporunda gösteriliyordu. Yeni kullanıcı arayüzünde, bu bilgileri, daha yararlı olması için kampanya yönetimiyle birleştirdik. Bu nedenle, "Ağlar" sekmesinde reklamınızı yayınladığınız sitelerin listesi bulunmaktadır. Bunları incelerken, yüksek değerli yerleşimleri Yönetilen Yerleşimler listenize ayrı bir teklifle ekleyebilir veya düşük değerli yerleşimleri, reklamınızın söz konusu sitede tekrar gösterilmesini önlemek için hariç tutabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için önceden düzenlemiş olduğumuz Optimizasyon ve Raporlar konulu Online AdWords Seminerimizi ücretsiz olarak izleyebilir veya Online AdWords Seminerleri Anasayfamızı ziyaret ederek ileride düzenleyeceğimiz seminerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Artık çoğu reklamveren yalnızca yeni arayüzü kullanıyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, yeni arayüzün potansiyelinden gerçek anlamda faydalanmanızı sağlayacak bazı önemli ipuçlarını sizinle bügünkü yazımızda paylaşmak istiyoruz.

Hesabınızda önemli noktalara odaklanma

Anahtar Kelimeler sekmesinde, sizin için önemli olan hususlara odaklanmanıza yardımcı olacak bazı araçlar bulunmaktadır.

İlk olarak, yalnızca ilgilendiğiniz ölçümleri istediğiniz sırada görüntülemek için sütunları özelleştirebilirsiniz. Ardından, belirli bir ölçütle eşleşen anahtar kelimelere odaklanmak için filtreleri kullanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca iyi dönüşüm sağlayan anahtar kelimelere bakmak isteyebilirsiniz. Filtreler sayesinde, sizin için en önemli olan konulara yoğunlaşabilirsiniz. Deneyebileceğiniz etkili filtre örnekleri için burayı tıklayın.

Ne aradığınızı bildikten sonra, gerisini AdWords'e bırakabilirsiniz. Özel uyarıları kullanarak, AdWords'e sizin için hangi değişikliklerin önemli olduğunu bildirebilir ve bu değişiklikler gerçekleştiğinde hem hesabınızdan uyarı hem de e-posta yoluyla anında uyarı alabilirsiniz. Örneğin, filtreleri kullanarak, en iyi dönüşüm sağlayan yüksek hacimli anahtar kelimeleri saptayabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin dönüşüm oranı bir önceki haftaya oranla düştüğünde sizi bilgilendirecek bir uyarı oluşturabilirsiniz.

Bir Müşteri Merkezim hesabıyla çalışıyorsanız, şimdilik, özel uyarılar oluştururken tek bir AdWords hesabına doğrudan giriş yapmanız gerekeceğini unutmayın.

Birçok değişikliği tek seferde yapma

Sizin için önemli olan şeyleri bulduktan sonra, yeni arayüz, anahtar kelimelerinizde toplu değişiklikler yapmanızı kolaylaştırır. Öncelikle tek seferde birçok anahtar kelime seçebilir ve tüm alanları düzenlemeye açmak için Düzenle'yi tıklayabilirsiniz. Zaman kazanmak için bu işlemin tamamını klavye kısa yollarını kullanarak yapabilirsiniz: X ile anahtar kelimeler seçebilir, J ve K tuşlarını kullanarak satırları yukarı ve aşağı taşıyabilir ve E'ye basarak düzenleme moduna geçebilirsiniz. Ardışık anahtar kelimelerden oluşan bir liste seçmek isterseniz, ilk anahtar kelimeyi seçip Shift tuşunu basılı tutun ve ardından seçmek istediğiniz son anahtar kelimeyi tıklayın.

Düzenleme modundayken anahtar kelimeleri duraklatabilir, Maks. TBM'nizi ayarlayabilir, hedef URL'yi ve eşleme türünü değiştirebilirsiniz. Bunun yanında, teklifleri ve hedef URL'leri tüm satırlara kopyalayabilirsiniz. Ayrıca, yakın bir zamanda tüm geçerli anahtar kelime tekliflerini, ilk sayfa TBM tekliflerine yükseltme özelliğini de ekledik. Bunu yapmak için düzenleme modunda Tüm TBM'leri ilk sayfa teklifiyle önceden doldur'u tıklamanız yeterlidir.

Toplu değişiklikler yapmak için klavye kısa yollarını özelliğini kullanabilirsiniz. E-tablo düzenleme özelliği sayesinde anahtar kelimelerinizle bir e-tablo kullanıyormuş gibi çalışabilirsiniz. Formül kullanabilir, kopyalama yapıştırma işlemleri yapabilir ve bul ve değiştir özelliğini de kullanabilirsiniz. Diğer işlemler'i, ardından E-tablo düzenleme'yi tıklayarak e-tablo düzenlemeye ulaşırsınız. E-tablo düzenleme özelliğinin yalnızca bir reklam grubu içinde kullanılabileceğini unutmayın.

Kopyalama özelliği ile öğelerin yerini değiştirme

İyi bir hesap yapısı oluşturmak, başarılı AdWords kampanyaları için yapılacak temel işlemlerden biridir. Bu nedenle, daha hassas ve alaka düzeyi yüksek anahtar kelime ve reklam metinleri oluşturmak için zaman zaman öğelerin yerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Kopyalama özelliği tam burada işinize yarar. E-tablo düzenleme gibi, kopyalama işlevini de Diğer işlemler'in altında bulabilirsiniz. Anahtar kelimeleri başka bir reklam grubuna veya kampanyaya kopyalayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri kopyalarken, teklif ve hedef URL'yi de kopyalama seçeneğine sahipsiniz.

Bu ipuçlarının, anahtar kelimelerinizi daha etkin bir şekilde yönetmenize ve AdWords kampanyalarınızı geliştirmenize yardımcı olmasını dileriz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords kampanyalarınız istediğiniz performansı gösteriyor mu? AdWords Raport Merkezi dışında, AdWords hesabınızın genel performansını görmek için üç ayrıntı düzeyinde rapor seçebilirsiniz: Hesap, Kampanya ve Reklam grubu düzeyi. Performans raporlarını çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz: Örneğin, bu raporları, hesap performansını izlemek ve Tıklama oranları (TO), Tıklama Başına Maliyet (TBM) değerleri veya Reklam Konumları gibi temel ölçümleri takip etmek için kullanabilirsiniz. Sapmalar olduğunu fark ederseniz, bunun nedenini anlamak için durumu daha ayrıntılı olarak inceleyebilir ve gerekli işlemleri anında yapabilirsiniz.

İpucu: Yeni AdWords arayüzünde, tüm temel ölçümler için özel uyarılar belirleyebileceğiniz bir uyarı seçeneği vardır. Özel Uyarılar yolu ile, bir ölçüm belirlenen değerin üstüne çıktığında veya altına düştüğünde e-posta ile otomatik bildirimi alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken özel uyarıları etkinleştirmeniz ve e-posta almak için ayarlamanızdır. Bu uyarı özelliğini, "Kampanya" sekmesindeki "Diğer işlemler"in altında ve "Reklam Grupları" sekmesinde bulabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Ayrıca, Hesap performansı raporu ve kampanya performansı raporu başka ölçümler de sağlar. Gösterim Payınız, reklamlarınızın alakalı arama sorgularının yüzde kaçında gösterildiğiyle ilgili bilgi sağlar.Geçersiz tıklama verileri, sistemimiz tarafından geçersiz olarak tanımlanan ve bu nedenle AdWords harcamalarınıza eklenmeyen tıklama sayısını gösterir.

Hedef Kitle/Kullanıcı Raporları

Pazarlama çalışmalarınızda hedeflediğiniz kullanıcılar, sonradan müşteriniz oldular mı? Bu kullanıcılar nereden geliyor? AdWords'ün, reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların yaş grubu ve cinsiyetiyle ilgili size daha fazla bilgi verebileceğini biliyor muydunuz? Potansiyel müşterilerinizle ilgili daha fazla bilgi edinmeniz, AdWords kampanyanızı optimize etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel pazarlama ve satış stratejinizle ilgili kararlarınızda kullanacağınız veriler de sağlar.

Coğrafi Performans Raporu, anahtar kelimelerinizi arayan ve reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların nerede bulunduğunu, seçiliyse büyük şehir bölgesi ve şehir düzeyinde gösterir. (Raporlar > Yeni Rapor Oluştur > 3.Gelişmiş Ayarlar > Sütun Ekle veya Kaldır altında Coğrafi Performans raporlarına ulaşabilirsiniz). Bu rapor, reklamlarda ince ayar yapmak, reklamların özellikle popüler olduğu alanlara odaklanmak veya daha az alakalı görünen alanları hariç tutmak için kullanışlıdır. Aynı zamanda, ürünleriniz ve hizmetlerinize geçerli hedef bölgenizin dışında büyük ilgi gösterildiğini fark edebilir ve isterseniz işinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. İpucu: Tüm AdWords ölçümlerinde olduğu gibi, coğrafi performans bilgileri Dönüşüm İzleme verileriyle birleştirildiğinde daha fazla değer kazanır.

Demografik Performans Raporu, hedeflediğiniz kullanıcı kategorileri ile reklamlarınıza verilen tepki arasındaki bağlantıları ortaya çıkarır. Demografik yaş ve cinsiyet verilerinin, yalnızca MySpace.com ve Friendster.com gibi, Google içerik ağına katılan sosyal ağ sitelerinin gösterimleri ve tıklamaları için mevcut olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, bu rapor, yalnızca reklamınız İçerik Ağı'ndaki bu tür sitelerde yayınlanıyorsa kullanılabilir.Bu rapor, müşterilerinizin demografik bileşimiyle ilgili değerli bilgiler sağlayabilir.

İpucu: Bu raporları, yüksek değerli demografik segmentler için tekliflerinizi artırmak veya yoğun trafiğe sahip, düşük değerli demografik grupları hariç tutmak amacıyla, demografik teklif verme özelliğimizle birlikte kullanın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
The Official Google Blog'da yayınlanmış olan yazımızda, yeni DoubleClick "Reklam Alım Satım sistemi" Google İçerik Ağı'na dahil olduğu duyurulmuştur. Bu sistem, gerçek zamanlı görüntülü reklam alanı satın alma ve satma işlemlerinin yapıldığı bir platformdur.

Bu sisteminde, reklam alanı satanlar genellikle kendi reklam ağları ve kendi reklam sunumu olan reklam ajansları veya reklam platformlarıdır. Diğer taraftan reklam alanı satın alanlar ise büyük veya küçük reklam yayıncılardır.
Yeni geliştirilmiş 'Reklam Alım Satım' sisteminin hizmete girmesini reklamverenlerimize duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

AdWords hesabınız ile, Google İçerik Ağı'nin bir parçası olarak, yeni reklam alım satım sitelerinde de reklam verebilirsiniz. Reklam Alım Satıma izin veren site yayıncıları AdWords reklamlarının sitelerinde yayınlanması için onay vermişlerse, bu sitelerde AdSense politikalarına uyacak şekilde
reklamlarınız yayınlanır. Eğer Google İçerik Ağı'nda içerik hedeflemesi yapıyorsanız, reklamlarınız hem Google İçerik Ağı'ndaki binlerce alakalı yerleşimlerin yanı sıra, hem de binlerce kaliteli Reklam Alım Satım sisteminde bulunan alakalı sitelerde yavyınlanır.

Bu yerleşimler AdWords raporlarında herhangi bir içerik ağı yerleşimi gibi görünür. İçerik Ağı'ndaki yerleşimlerinde olduğu gibi, Yerleşim Performansı Raporu'nu kullanarak reklamlarınızın hangi sitelerde daha iyi performans gösterdiğini görebilir, yüksek performans gösteren siteleri tespit edebilir ve teklifleriniz her site için arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Bazı durumlarda, yerleşim site sahibi sistemde 'anonim' olarak kalmak isteyebilir, bu durumda yerleşim performans raporunuzda bazı siteler anonim olarak görünür. Örnek:
"123456.anonymous.google." İstediğiniz zaman, bu anonim siteleri yerleşim listenizden çıkarabilirsiniz. Bu işlem performans hedeflerinize uymayan bazı Google İçerik Ağı yerleşimleri listenizden çıkarmak ile aynıdır.

Google İçerik Ağı'nda kullanmakta olduğunuz, AdWords yerleşim hedefleme, teklif verme, farklı reklam biçimleri deneme, raporlama ve performans kontrol etme işlemlerinin hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Yeni DoubleClick 'Reklam Alım Satım Sistemi' sonucu reklamlarınızın yayınlanması için daha kaliteli yerleşim sitelerini kullanabileceksiniz.

Her zaman olduğu gibi, bu sisteme dahil olmak isteyen yerleşim siteleri sistemdeki tüm yerleşim sitelerine uygulanan Google İçerik Ağı kalite kriterlerine uyması gerekmektedir. Ayrıca, bu değişiklik sadece İçerik Ağı'nda yayınlanan reklam kampanyalarınızı etkilemekte, Google aramalarında yayınlanan reklam kampanyalarınızı etkilememektedir.

Yeni DoubleClick "Reklam Alım Satım sistemi" hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

İçerik Ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmeniz için önceden hazırlanmış olan kısa videolarımızı izleyebilirsiniz.

Eğer Google İçerik Ağı'nı kullanmıyorsanız, Google İçerik Ağı'na dahil olmak ve İçerik Ağı reklam kampanyası oluşturmak için burayı tıklayın. İçerik Ağı'nda görüntülü resim reklam (banner) hazırlamak için 'Görüntülü Reklam Oluşturma' aracını kullanmak için burayı tıklayın. Bu aracı kullanarak sadece bir kaç dakikada resim reklam oluşturabilirsiniz!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
'Süper Kahraman' tanımı size uyuyor mu?AdWords reklam kampanyalarınız çalışıyor ama henüz AdWords hakkında bilmeniz gerekenlerin tümünü öğrenecek kadar zamanınız olmadı. Kampanyalarınız her hafta biraz daha iyileştirmek istiyorsunuz, ama nereden başlasanız ki? Keşke her şeyi aynı anda analiz etmek için doğaüstü güçlere sahip olsaydınız!

Size kızılötesi görüş veya zamanı duraklatma gibi yetenekler veremeyiz belki ama, yeni kısa 'AdWords yardım klavuzumuzu' sizinle paylaşabiliriz.

Yeni AdWords arayüzünü kullanırken zamandan tasarruf etmek ve Google İnternet reklamcılığında kullanılan araçlar ile ilgili önemli püf noktalarını anında öğrenmek için bu kılavuzumuzu okuyun.

Bu pratik kitapçıkta sizi birbirinden yararlı bilgiler ve önemli püf noktaları bekliyor. 'Nasıl Arama Kahramanı Pazarlamacı Olunur' kılavuzumuzu pdf olarak indirebilir, süper kahraman pazarlamacı olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Posted:
AdWords hesabınızın performansını nasıl takip ediyorsunuz? Hesabınızın anlık görüntüsü, yeni arayüzde entegre raporlar ve Rapor Merkezi hesabınızın en önemli performans izleme öğeleridir. Ancak, hesabınızda kullanabileceğiniz çok miktarda veri olduğu için, bazen aradığınızı bulmanız kolay olmaz. Bugünkü yazımızda, size hesabınız içerisinde AdWords raporlarınızı bulabileceğiniz yerleri, hangi raporların hangi amaçla kullanıldığını açıklayacağız.

Hesap anlık görüntüsü

Hesap anlık görüntüsü hesap performansınızı ilk değerlendirdiğiniz yerdir. Hesabınızın genel performansına hızlı bir şekilde göz atabileceğiniz bir yerdir. Hesap anlık görüntüsünü kullanırken, iki farklı tarih aralığını seçebilir ve iki farklı ölçüm türünde reklam performansınızı kolayca karşılaştırabilirsiniz. Hesap anlık görüntüsü izleme ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.


Yeni arayüzdeki yerinde raporlar

Yeni arayüzün en belirgin özelliklerinden biri, yerinde performans özeti raporlarıdır. Bu özellik ile, hesabınızı yönetmeniz için gerekli olan bilgileri görebilir, reklam kampanyanızın performansınızı tespit edebilir ve hesabınızdaki gerekli değişiklikleri anında yapabilirsiniz. Böylece, AdWords hesabınızın raporlar ve kampanya yönetimi bölümlerinde sürekli geçiş yapmanıza gerek kalmadan, tek bir yerde performansınızı izleyebilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Ayrıca, hesabınızda izleme ve yönetme işlemlerini bir adım daha ileriye götürerek, hesabınızdaki yerinde performans raporlarından bazıları üzerinde anında işlem yapılabilmesini sağladık. Artık, yalnızca çalıştırdığınız arama sprgularını veya yerleşimleri görüntülemekle sınırlı değilsiniz.

Ayrıca, tüm etkin filtreler veya özelleştirilmiş sütun ayarları dahil, yerinde performans özeti raporlarınızda özel filtreler ayarlayabilir ve hesabınızın istatistiklerini çevrimdışı analiz etmek veya başkalarına iletmek için indirebilirsiniz.

Rapor merkezi

Rapor Merkezi hesabınızdaki tüm istatistiklere sistematik olarak erişmenizi sağlar. Birçok farklı rapor türü arasından seçim yapabilir ve raporları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, ayrıntılı raporları alabilir ve gelecekte rapor ayarlarınızı kullanmak için kaydebilirsiniz. Rapor Merkezinden raporları düzenli olarak çalıştırabilir, raporları çevrimdışı (offline) analiz edebilir ve raporları başkaları ile paylaşabilirsiniz.
 • Ayarlar bölümünde, kullanıcı arayüzünü yönetirken yaptığınız gibi, rapor almak istediğiniz zaman ve tarih aralığını anında belirleyebilirsiniz. Değişiklikleri izlemek için aylık, haftalık, günlük ve hatta, bazı raporlar için saatlik zaman ve tarihleri ayarlayın. Aynı zamanda, hangi kampanyaların ve reklam gruplarının raporlarını inceleneceğini de belirtebilirsiniz.
 • Ayrıca, her bir rapor türü için isteğe bağlı olarak hangi bilgilerin kullanılabileceğini görmek için Gelişmiş ayarlara göz atabilirsiniz. Örneğin, kampanya ve hesap genel bakış raporlarına geçersiz tıklama verilerini dahil edebilirsiniz. Dönüşüm izlemeyi kullanıyorsanız, raporlarınıza dönüşüm izleme istatistiklerini de ekleyebilirsiniz. İpucu: Raporunuzun karışık ve yanıltıcı olmasını önlemek amacıyla, raporunuz için yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan istatistikleri seçmenizi öneririz. Aynı zamanda, daha ayrıntılı bir inceleme yapmak için "Sonuçlarınıza filtre uygulayın" işlevini de kullanabilirsiniz.
 • Son olarak, hesabınızdaki şablonlar, planlama ve e-posta ayarlarını, rapor ayarlarınızı kaydetmek, oluşturduğunuz raporları düzenli olarak çalıştırmak, raporunuzu e-posta ile göndermek ve hesap verilerinizi html ve csv gibi bazı standart biçimlerde paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Yeni ders yılının başlamasına sayılı günler var. Öğrencilerin heyecanı artarken, ailelerin okul alışverişi telaşı, Ramazan Bayramı alışverişi ile birleşecek.

Bu yıl okulların açılmasından önce Ramazan Bayramı'nın kutlanacak olması sebebiyle, birçok tüketicinin okul alışverişini bayram alışverişi ile birlikte yapmalarını bekliyoruz. Bu önemli dönemi en etkili şekilde değerlendirebilmeniz için bazı önerilerimizi paylaşmak istedik.

Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 'okul alışverişi', 'okul çantası', 'kırtasiye' ve 'okul ayakkabısı' gibi okula yönelik aramaların yanı sıra 'laptop', 'cep telefonu' ve 'printer' gibi tüketici elektroniğine yönelik aramalar şimdiden artmaya başladı.


(Resmi büyütmek için tıklayın)

İpuçları:

 • Bu sezona yönelik olarak hangi ürünlere odaklanacağınızı tüketici ihtiyaçlarını düşünerek planlayın. Örneğin, üniversiteye yeni başlayacak olan bir öğrenci kırtasiyenin yanı sıra laptop'a veya hesap makinesine ihtiyaç duyabilir.
 • Google Arama Trendleri'ni kullanarak ürünlerinize yönelik arama eğilimlerini inceleyin.
 • Anahtar kelime aracı ile yeni anahtar kelimeler bulun.
 • Reklam metinlerinizde ve banner reklamlarınızda bu döneme ait indirim, kargo avantajı ve taksit gibi sizi farklı kılan özelliklerinizi vurgulayan cümleler ve görseller kullanın.
 • Reklamlarınızda vurguladığınız indirimleri veya ürünleri mutlaka web sayfanızda da ön plana çıkarın.
 • Reklamlarınızın ilk sayfada görünmesi için tıklama başı maliyetlerinizi gözden geçirin, sistemin önerdiği teklifleri dikkate alın.
 • Reklamınızın gün içerisinde en fazla görünüm elde edebileceği şekilde uygun bir günlük bütçe belirleyin ve gün içerisinde bütçenizi takip edin.

Bu Dönemde En Çok Aranan Anahtar Kelimelerden Bazıları:


(Resmi büyütmek için tıklayın)

Daha fazla örnek için anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Bazı AdWords Kaynakları:

Ömer Keser, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugünkü yazımızda, AdWords yeni arayüzü ile ilgili en sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Anahtar kelimelerimi nasıl silerim?

Bir anahtar kelimeyi silmek için, anahtar kelimenin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve arından 'Durumu değiştir' menüsünü tıklayın. Bu menüde silme seçeneğini göreceksiniz.

Reklamım incelenmeyi bekliyor. Bunun anlamı nedir?

Reklamınızın durumu 'İncelenmeyi Bekliyor' ise, reklamlarınız Google arama sayfalarında yayınlanabilir ancak, biz reklamınızı inceleyip onaylayana kadar, reklamlarınız arama ortaklarımızda veya İçerik Ağı yerleşimlerinde yayınlanmayacaktır.

Yeni bir reklam gönderdiğinizde veya mevcut reklamlarınızda değişiklik yaptığınızda, bu reklamlarınız otomatik olarak incelenme sırasına gönderilir. Reklamlarınız Google Reklam Politikalarına göre incelenmektedir. Bazı reklamların incelenmeden Google'da yayınlanmayacağını bilmenizi isteriz.

Önceki arayüzde, reklamlar aynı şekilde inceleniyor ve onaylanıyordu ama bu bilgiler hesap içerisinde görünmüyordu. Yeni arayüzde, reklamlarınızın onay durumunu anında görebilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızın neden onaylanmadığına dair bilgileri hesabınızda görebilir ve reklamlarınızda gerekli değişiklikleri yaparak, yeniden onaylanma sırasına gönderebilirsiniz.

E-tablo düzenleme özelliğini nerede bulabilirim?
E-tablo düzenleme özelliği yalnızca 'Reklam Grubu' düzeyinde kullanabilir. E-tablo özelliğini kullanmak için, herhangi bir reklam grubunun 'Anahtar kelimeler' sekmesine gidin, ardından 'Diğer işlemler' menüsünün altında 'E-tablo düzenleme' seçeneğini işaretleyin.

E-tablo düzenlemesi ile hesabınız içerisindeki reklam kampanyanıza ait tüm teklifleri ve anahtar kelimeleri bir e-tablo halinde görebilirsiniz. Bu e-tabloları müşterileriniz ile paylaşabilir veya hesabınızda yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

'Tıklama başına 1 dönüşüm' ile 'Tıklama başına birden çok dönüşüm' arasındaki fark nedir?

Önceki arayüzde dönüşümler adı ve 'Dönüşümler' terimi, yeni arayüzde 'Tıklama başına 1 dönüşüm' olarak değiştirilmiştir. Bu ölçüm, reklamlarınızın aldığı ve dönüşümlere yol açan benzersiz tıklamaları sayar. Örneğin, Ali sitesinde meydana gelen satışları/dönüşümleri takip ediyor. Ali'nin sitesinde bir reklam tıklaması, 1 işleme yol açtı ve sonuç olarak, 1 satış gerçekleşti. AdWords sistemi, Ali'ye 1 dönüşüm gösterir. Kısacası, 'Tıklama başına bir tek dönüşüm' sayılır.

Öte yandan, 'Tıklama başına birden çok dönüşümde' reklamınız bir tıklama aldıktan sonra gerçekleşen her bir dönüşüm sayılır. Örneğin, Mehmet'in reklamı tıklandıktan sonra, sitesinde 3 farklı işlem sonrası 1 satış gerçekleşiyor. AdWords sistemi, Mehmet'e 3 dönüşüm gösterir. Dolayısı ile reklamın aldığı ilk tıklamanın ardından 3 farklı işlem gerçekleştiği için tıklama başına 3 adet dönüşüm sayılır.

Tıklama başına 1 dönüşüm ve Tıklama başına birden çok dönüşüm hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Anahtar kelimelerin Hedef URL'lerini nasıl görüntülerim?

Anahtar kelimelerinizin hedef URL'lerini görüntülemek için 'Filtreleme ve Görünüm' seçeneğini tıklayın ve 'Sütunları Özelleştir' seçeneğini seçin. Sütunlarınızı 'Hedef URL'lerinizi görüntülemek için özelleştirin. Sütunları Özelleştir yazımızdan bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Reklamın yayınlanacağı zamanı planlama, sıklık sınırı, reklam rotasyonları vb. ayarları nerede bulunur?

'Kampanya Ayarları' sekmesinde, 'Gelişmiş' etiketini taşıyan birkaç bölüm bulunur. Örneğin, seçtiğiniz teklif türünü ve bütçenin altında konum tercihleri ve yayınlanma yöntemi için Gelişmiş Ayarlar bölümünü kullanmalısınız. Sayfanın en alt kısmında, reklam yayını zamana planlaması, reklam rotasyonu ayarları ve sıklık sınırı gibi ek Gelişmiş ayarlar yer alır. Kampanyanıza ilişkin temel bilgileri kolayca gözden geçirebilmeniz ve daha gelişmiş yapılandırma özelliklerini inceleme seçeneğine sahip olmanız için ayarlar sayfasını bu şekilde düzenledik.

AdWords yeni arayüzü hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

Posted:

Google İçerik Ağı ile ilgili önceki yazılarımızda, müşterilerinizin İnternet üzerindeki geçirdikleri zaman ve gerçekleştirdikleri etkinliklerden ve Google'ın içeriğe dayalı hedefleme teknolojisi ile, potansiyel müşterilere etkili olarak nasıl ulaşacağınızı açıklamıştık. Bugünkü yazımızda, reklamlarınızın ürün veya hizmetiniz ile en alakalı İnternet sitelerinde gösterilmesi için yapmanız gereken basit adımları gözden geçireceğiz. Bu basit adımlar sayesinde, Google içerik ağında zaman geçiren potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.


1. Adım: Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmeye uygun olmasını sağlayın
2. Adım: Güçlü bir kampanya oluşturun
3. Adım: Performansınızı izleyin
4. Adım: Reklamlarınızı odaklayın


1. Adım: Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmeye uygun olmasını sağlayın

Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmesi için, reklam kampanyalarınızın İçerik Ağı'nda yayınlanmaya ayarlamalısınız. Eğer reklamlarınız sadece 'Arama Ağı'nda yayınlanması için ayarlandıysa, reklamlarınız Google İçerik Ağı'nda gösterilmez. Reklamlarınızın İçerik Ağı'nda yayınlanmaya dahil etmek içinaşağıdaki adımları izleyin:

1. http://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Ayarlamak istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
3. "Ayarlar" sekmesinde, "Ağlar ve cihazlar" bölümünü bulun ve "Düzenle"yi tıklayın.
4. Reklamlarınızın ağda gösterilmesine ilişkin seçeneği işaretleyin.
5. Seçiminizi tamamladığınızda "Kaydet"i tıklayın.

2. Adım: Güçlü bir reklam kampanyası oluşturun

Reklamlarınızın İçerik Ağı'ndaki performansı kampanyanızın içeriği ve yapısıyla yakından ilişkilidir.

İçerik hedefli bir reklam kampanyası altında, birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Reklamını yayınlamak istediğiniz her bir ürün veya hizmet için, ayrı bir reklam grubu oluşturun. Her bir reklam grubu için belirli anahtar kelime listesi ve reklam metinleri oluşturun. Bunun ardından, reklamlarınızı işletmeniz ve müşterilerinizle alakalı web sitelerine yerleştiririz.

Farklı temaları olan belirgin reklam grupları oluşturduğunuzda, Arama ve İçerik Ağı'nda en iyi performansı elde edersiniz.

3. Adım: Performansınızı izleyin

Kampanyalarınızı İçerik Ağı'nda gösterilmek üzere dahil ettikten sonra, Google, reklamlarınızı temaya göre alakalı web sitelerine yerleştirir. Bu "otomatik yerleşimlerin" AdWords hesabınızda sizin için nasıl performans gösterdiğini anında izleyebilirsiniz. Performansınızı izlemek için, aşağıda sağlanan talimatları izleyin.

1. Kampanyanızdaki "Ağlar" sekmesini seçin.
2. Otomatik yerleşimlerinizin yanındaki "ayrıntıları göster"i tıklayın.

Reklamlarınızın Google İçerik Ağı'nda gösterildikleri farklı web siteleri arasındaki performansları karşılaştırmak için bu talimatları kullanın. Performans ölçümleri, reklamlarınız her bir sitede gösterilirken sağlanan tıklama, gösterim, maliyet ve dönüşümlerden/satışlardan oluştur.

(Resmi büyütmek için tıklayın)

4. Adım: Reklam bütçenizi odaklayın

Aynı zamanda, iyi performans gösteren siteleri de tek tek seçebilir, reklamlarınızın bu sitelerde daha fazla yayınlanması için, bütçenizi bu siteler için arttırabilirsiniz. İyi performans gösteren siteleri 'Yönetilen Yerleşimler'e ekleyerek, bütçenizi özellikle iyi performans gösteren sitelere odaklayabilirsiniz. 'Yönetilen Yerleşimler'i belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Kampanyanızdaki "Ağlar" sekmesini seçin.
2. "Otomatik yerleşimler"in yanındaki "ayrıntıları göster"i tıklayın.
3. Ayrı ayrı yönetmek istediğiniz siteleri seçin.
4. "Yerleşim ve teklifi yönet"i tıklayın.

Buna benzer olarak, bazı siteler için tekliflerinizi düşürebilir ve hatta reklamlarınızın genel başarısını artıracağını düşünüyorsanız, siteleri bütünüyle hariç tutabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın)

İçerik Ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmeniz için önceden hazırlanmış olan kısa videolarımızı izleyebilirsiniz.

İçerik Ağı'nda reklam yayınlamayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

İster küçük bir işletme, ister uluslararası pazarda hizmet veren bir firma olun; siz de Google AdWords ile internette başarıyı yakalayabilir, daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Her gün binlerce kişi Google'da sizin sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizi arıyor. Google AdWords potansiyel müşterilere -tam onlar sizi ararken- ulaşmanız için ideal bir fırsat sunuyor. İşte bu fırsatı değerlendiren 2 küçük firmanın başarı hikayesi! Onların AdWords ile nasıl yeni müşterilere ulaştıklarını ve işlerini büyüttüklerini okurken, siz de kendi başarı hikayenizi yaratabilirsiniz. Üstelik sitemizden 50 TL değerinde ücretsiz AdWords deneme kuponu talep edip, başvurunuz onaylanınca internette reklam vermeye hemen başlayabilirsiniz!

Google Türkiye Pazarlama Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Google Analytics ile web siteniz kontrolünüzde! Google Analytics, ziyaretçilerin web sitenizde ne tip etkinliklerde bulundukları hakkında bilmek istediğiniz her şeyi anlatır.

 • Ne kadar sıklıkta web siteniz ziyaret edilmiş?
 • Hangi anahtar kelimeye ait arama sonucuna tıklandığında web sitenize ulaşılmış?
 • Sitenizin hangi sayfası daha çok okunuyor?
 • Hangi sayfada ziyaretçiler daha fazla vakit geçiriyor?

Siteniz hakkındaki tüm sorulara Analytics sayesinde yanıt bulabilir, elde ettiğiniz bilgiler sayesinde kampanya başarılarınızı ölçebilir, sitenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz. Google Analytics'in nasıl kullanıldığını öğrenmek için ve sitenizin performansını nasıl kontrol edildiğini görmek için bu Online AdWords Seminerimizi kaçırmayın.

Webinar Konusu: Google Anlaytics 1
Tarih: 07 Eylül 2009
Saat: 15:30 (Türkiye saati)


Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Online AdWords Seminerleri ile iligili sorularınız için bize webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.