Posted:

Google AdWords sayesinde işletmenizin nasıl büyüdüğünü, müşterilerinizi ve karınızı nasıl arttırdığınızı diğer reklamverenlerimizle paylaşabilirsiniz.

Başarı hikayenizi;diğer örneklerini de bulabileceğiniz 'AdWords Başarı Hikayeleri' sayfasından tüm diğer reklamverenlerimize duyurabilir ve markanızın bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.

Siz de başarı hikayenizin yayınlanmasını istiyorsanız aşağıdaki formu eksiksiz doldurun. Her başvurunun başarı hikayesi yapılacağını garanti edemesek de, her başvuruyu değerlendireceğiz.Posted:
Bugün, son 5 aydır devam etmekt olan 'AdWords 3.0 Perşembeleri' yazı dizimize son veriyoruz. Bu yazı dizimizde AdWords'ün yeni arayüzü ile ilgili sayısız ipucu ve bilgileri sizinle paylaştık. Yeni AdWords arayüzü yalnızca AdWords haline gelirken bu seriyi noktalıyoruz. Ancak, size küçük bir hediye vermeden yazı dizimizi sonlandırmak istemedik.

Bize adresinizi bu sayfadan gönderirseniz, size hesabınızda daha hızlı bir gezinmenize yardımcı olacak AdWords klavye kısayollarını gösteren etiketleri* posta yoluyla göndereceğiz. Çalışmalarınızı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bu etiketleri klavyenize yapıştırın.


*Etilketler stoklarla sınırlıdır.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Geçtiğimiz yıl içinde özellikle kurumsal kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına hitap eden bir dizi yeni Google Analytics özelliğini hayata geçirdik. Bu yıl da yeni özellikler sunmaya devam ediyoruz.

Google Analytics'in, verileri herkesin kullanımına sunma ve somut adımlar atmayı sağlayacak bilgileri toplama felsefesi doğrultusunda bu kullanışlı özellikler herkesin kullanımına sunuldu. Bu yeni özelliklerin başlangıç seviyesindeki kullanıcılardan uzman analistlere kadar herkese fayda sağlayacağını umuyoruz.

Aşağıda bu özelliklerin her birinin özetini bulabilir, daha fazla bilgi edinmek için de yardım merkezimizi ziyaret edebilirsiniz...

Analytics Daha Güçlü.

1. Mobil İzleme

Mobil izleme ve raporlama, mobil web sitelerini ve JavaScript özelliğine sahip olup olmadığına bakılmaksızın web'e bağlanabilme özelliği olan tüm mobil cihazları izlemenizi sağlar. Elbette Android ve iPhone gibi en yüksek teknolojiye sahip telefonları da izleyebilirsiniz. Dahası, mobil cihazlardaki uygulama kullanımını da izleyebilirsiniz.

2. Geliştirilmiş Hedefler ve Bağlılık Hedefleri

Google Analytics profillerindeki hedef sayısını 4'ten 20'ye yükselttik. URL Hedefi ile belirlemeye ek olarak 2 yeni hedef türü belirleme kriteri oluşturduk. Bu yeni hedef türlerinin amacı kullanıcı bağlılığını ve marka bilinci oluşturma başarısını ölçmek. Artık Sitede Geçirilen Süre ve Sayfa/Ziyaret kriterleriyle de hedef belirleyebilirsiniz.


3. Özetleme ve İkincil Boyutlar

Özetleme ve İkincil Boyutlar ile Google Analytics, gelişmiş veri analizi için ekstra analitik güç sunar. Özetleme, aynı rapor tablosu bilgilerini farklı açılardan incelemenize ve önemli veri bağıntılarını ve eğilimleri görmenize yardımcı olur. Bu özellik basit ve tek boyutlu raporunuzu, bir boyutun başka bir boyutu çevrelediği "çapraz sekme" raporu haline getirir. Bunun yanı sıra içinde tablo olan raporların çoğunda ikinci bir Boyut açılır menüsü vardır. Bu şekilde iki boyutu ve metriklerini aynı Analytics raporu tablosunda görebilirsiniz.

Özet tabloları ve ikincil boyutlar sayesinde verilerinizi elektronik tablo araçlarına aktarmaya gerek kalmadan detaylı analiz yapabilirsiniz.

4. Gelişmiş Filtreleme

Çoğu tabloya Gelişmiş Filtreler de eklendi. Artık bir tablonun satırlarını metrik değerlere göre filtreleyebilirsiniz. Bir metrik seçin, eşik değerini girin ve filtreleyin; bu kadar kolay.


Analytics Daha Esnek.

1. Özel Değişkenler

Gelişmiş Google Analytics kullanıcılarına hitap eden Birden Çok Özel Değişken özelliği artık beş adede kadar Kullanıcı Tanımlı değer sağlar. Bu Kullanıcı Tanımlı Değerler ziyaretçi, oturum ve etkileşim düzeylerinde birden çok hatta eş zamanlı izleme segmenti tanımlamanıza olanak verir. Web sayfalarınıza basit JavaScript kodları ekleyerek ziyaretçileri uygun segmentlere atayabilir, ardından toplu sonuçları raporlarınızda görebilirsiniz.

2. Segmentleri ve Özel Rapor Şablonlarını Paylaşma

Gelişmiş Segmentler veya Özel Raporlar özelliklerini kullanıyorsanız, bu segmentlerin ve raporların görüntülendiği profiller üzerinde daha fazla kontrol sahibisiniz. Artık özel rapor şablonlarını yalnızca bir bağlantı ileterek paylaşabilirsiniz. Satış Ekibiniz için oluşturduğunuz bir Özel Rapor mu var? Bu rapor şablonlarının bağlantısını Analytics hesabı olan birine gönderdiğinizde önceden biçimlendirilmiş Satış raporu şablonu onların hesabına otomatik olarak aktarılır.

Analytics Daha Akıllı.

1. Analytics ile Bilgi Edinme ve Özel Uyarılar

Bilgi edinme raporları bölümü ve özel uyarılarla Google Analytics artık daha akıllı. Önemli değişiklikleri bulmak için verilerin arasında kaybolmak yerine hesabınızdaki önemli değişiklikleri otomatik uyarılarla alın. Raporları takip etmenize gerek yok. Zamanınızı, verileri daha yaratıcı olarak kullanmaya harcayabilirsiniz.

Özelleştirilebilir Uyarılar sayesinde belirli türdeki değişiklikler size bildirilir. Belirli boyutlar ve metrikler için günlük, haftalık ve aylık uyarılar belirleyebilir, bu durumların oluşması halinde e-postayla veya kullanıcı arayüzünden bilgilendirilmeyi seçebilirsiniz.

Bu yeni özellikleri kullanışlı bulacağınızı umuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Analytics Yardım merkezini ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords Blog yazılarını düzenli takip eden okuyucularımızdan gelen yoğun istek üzerine, blogumuzda sosyal paylaşım ikonlarını kullanıma açtık. Her blog yazısının altında bulunan bu küçük sevimli ikonları kullanarak, beğendiğiniz blog yazılarını hemen arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

Blog yazılarımızı paylaşmak için tek yapmanız gereken, her yazının altında bulunan küçük ikonlardan kullanmak istediğiniz bir tanesini tıklamak ve blog yazısını arkadaşlarınız ile paylaşmak. Ne demişler bilgi paylaştıkça güzelleşir. Haydi hemen blog yazılarımızı arkadaşlarınıza ve sevdiklerinizi göndermeye başlayın!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords hesabınızda reklamlarınızı başarı ile oluşturdunuz. Reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek için reklamlarınızı Google'da aradınız ancak reklamlarınızı bir türlü göremiyorsunuz? Her gün müşterilerimizden AdWords reklamlarını neden göremedikleri hakkında sayısız e-posta alıyoruz. Müşterilerimiz reklamlarını Google'da arayıp göremedikleri zaman, bu sorunu çözmek için yapmaları gerekenleri öğrenmek için Google AdWords Destek Ekibimize e-posta gönderiyorlar. Reklamlarınızı göremediğiniz zaman yapmanız gerekenleri bu yazı dizimizde anında öğrenebilirsiniz. Bu yazı dizimizi sakın kaçırmayın!

Bu ilk yayınımızda, reklamınızın gösterilip gösterilmediğini nasıl kontrol edeceğinizi, reklamınızın gösterilmeme nedenini nasıl belirleyeceğinizi, reklam hedeflemesinin reklam yayınınıza nasıl etkileyebileceğini öğrenebilirsiniz. Bu yazıyı izleyen sonraki iki yazımızda, anahtar kelime kalite puanının ve bütçenizin, reklamınızın gösterilip gösterilmemesini nasıl etkileyebileceğini anlatacağız.

Şimdi reklamlarınızı görmekte sorun yaşıyorsanızi aşağıdaki kontrol listemizi hemen uygulayın! AdWords yetkilileri e-posta gönderdiğiniz zamanda, hesabınızda bir sorun olup olmadığını aşağıdaki listede yazılanları uygulayarak, sorunu tespit etmektedir. Bu püf noktaları kullanarak, reklamlarınızın neden yayınlanmadığını anında tespit edebilirsiniz. Bu yöntem size, önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağlar. Kendinizi, teşhis koymaya çalışan bir doktor gibi görün!

1. Adım: Reklam Önizleme Aracı

Reklamınızın gösterilip gösterilmediğini kontrol etmek için Reklam Önizleme aracını kullanın! Bu önemli araç, reklamınızın Google'da yayınlanıp yayınlanmadığını anında öğrenmenizi sağlar. AdWords yetkilileri de, bu aracı kullanarak, reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını tespit etmektedir. Bu araç sizin en yakın dostunuzdur.

Bildiğiniz gibi, AdWords sistemi dinamik bir sistemdir ve reklamlarınızı Google'da aradığınız zaman göremeyebilirsiniz. Ancak, bu reklamlarınızın Google'da yayınlanmadığı anlamına gelmez. Google sistemi, reklamlarınızdan maksimum getiriyi elde etmeniz için reklamlarınızı günün belirli saatlerine yayarak reklamlarınızı yayınlar. Sadece Reklam Önizleme Aracı sayesinde, reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını anında görebilirsiniz.

Ayrıca, Reklam Önizleme Aracı ile reklamınızı aradığınız zaman, reklamınız için fazladan gösterim oluşturmazsınız. Birçok reklamveren, reklamlarını anahtar kelimeleri ile Google'da sık sık arama yaparak, reklam performanslarını olumsuz etkilediklerinin farkında değildir. Reklamlarınızı Google'da anahtar kelimeleriniz ile aradığınız zaman, reklamlarınız gösterim almış olur, ancak reklamlarınızı tıklamadığınız için, sistem reklamlarınızı anahtar keliemeleriniz ile alakasız olarak değerlendirir. Sonuç olarak, reklamlarınızın kalite puanı düşer, reklamlarınız daha seyrek gösterilir, reklamlarınız daha düşük konumlarda yayınlanır. Reklam performansınızı olumsuz etkilememek için Reklam Önizleme aracını kullanın. Bu araçta yaptınız aramalar sonucunda elde ettiğiniz gösterimler reklamlarınızı olumsuz etkilemez.

Bu araçta gördüğünüz reklamlar, Google'da yayınlanmak için hazır bekleyen reklamları gösterir. Eğer reklamlarınızı Reklam Önizleme aracında aradığınız zaman görüyorsanız, reklamlarınız etkin ve yayınlanmaktadır. Eğer reklamlarınızı bulamıyorsanız, bir sonraki adımı deneyin.

2. Adım: Reklam Teşhis Aracı

Reklamınızın neden gösterilmediğini belirlemek için Reklam Teşhis aracını kullanın!

Eğer, reklamınız Reklam Önizleme aracının arama sonuçlarında görünmüyorsa, gerçekten de Google arama sonuçlarında gösterilmiyor demektir. Atmanız gereken bir sonraki adım, Reklam Teşhis aracını kullanarak reklamın hangi sorundan dolayı gösterilmediğini tespit etmektir. Bu araç hesabınızdaki her türlü teknik sorun için size bilgi ve destek sunar. Örneğin, Reklam Teşhis aracı, reklam onay durumunuzu, kalite puanınızın düşük olması durumunu, bütçe ve ödeme sorunlarınızı size bildirir. Ayrıca, Reklam Teşhiz aracı reklamlarınızın yeniden yayınlanmasını sağlamanız için yapabilecekleriniz konusunda size önerilerde bulunur!

3. Adım: Bölgesel Hedefleme Ayarları

Reklam kampanyanızın bölgesel hedefleme ayarlarınızı kontrol edin!

Reklamınızın hedeflediği bölge ile IP adresinizin bağlı olduğu bölge (örneğin şehir, il veya ilçe) eşleşmiyor olabilir. Bu durumda, reklamınızı aradığınız zaman göremezsiniz

Örneğin, Mehmet, İstanbul'de yaşayan bir matematik öğretmenidir ve reklamıyla matematik dersleri vermek için Ankara'yı hedeflemektedir. Mehmet'in IP adresi Ankara'ya bağlı olan IP adresi ile aynı değildir. Mehmet internet'e İstanbul üzerinden bağlanmaktadır. Mehmet reklamlarını aradığı zaman, IP adresi İstanbul olması ve reklamları sadece Ankara'yı hedeflemesi sonucu, reklamlarını göremeyecektir.

Bu sorunu gidermek için, bölgesel hedefleme kampanya ayarlarınızı 'Türkiye' olarak değiştirmenizi ve bölgesel hedefleme yapmak için anahtar kelimelerinize 'Ankara matematik dersi' 'Ankara özel ders' gibi bölgesel hedefli anahtar kelimeler seçmenizi öneririz. Bu sayede, reklamlarınızı aradığınız zaman görebilir ve bölgesel hedefleme yapabilirsiniz.

4. Adım: Dil Hedefleme Ayarları

Google arama dili ayarlarınızı kontrol edin!

Reklamlarınızı Google'da aradığınız zaman görememenizin bir diğer nedeni de, Google arama moturunun dil ayarlarının reklam kampanyanızda hedeflediğiniz dilden farklı olmasıdır. Eğer reklam kampanyanızda İngilizce reklamlara yer verdiyseniz, reklamlarınızı görmek için, Google arama moturunun dil ayarlarını 'İngilizce' olarak değiştirdikten sonra reklamlarınızı İngilizce anahtar kelimeler ile aramalısınız.

Örneğin, Ali'nin İngilizce reklamları bulunmaktadır. Ali Google.com.tr arama moturunun dil ayarlarını Türkçe olarak seçmiştir. Ali'nin reklamlarını Google.com.tr'de görmesi için arama moturunun dil ayarlarını İngilizce olarak değiştirmesi gerekir.

Google dil tercihlerinizi düzenlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Google ana sayfasındaki Arama Kutusunun sağında yer alan 'Tercihler' bağlantısını tıklayın.
2. Sizin için uygun olan Arayüz Dilini 'Türkçe' seçin ve 'Tercihleri Kaydet' düğmesini tıklayın.

Bugünkü yazımızda, reklamlarınızın yayınlanmaması durumunda yapmanız gerekenleri tek tek ele aldık. Bu diziyi takip eden sonraki yazılarda, reklamınızın gösterilmeme nedenleriyle ilgili olarak, anahtar kelimelerinizin kalite puanını ele alacağız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Yılbaşında daha birkaç ay olduğunu düşünebilirsiniz, ancak siz yaz tatilinde çektirdiğiniz resimlerinize bakıp nostalji yaşarken, birçok insan ilerisini planlıyor ve Yılşabın'da yaşanacak alışveriş ve tatil yoğunluğuna hazırlanıyor! Bu durumda, Yılbaşı sezonunda en yüksek kazancı elde etmenizi sağlamak için ne yapmanız gerekiyor? Sizi ve AdWords reklamlarınızı Yılbaşı'a hazırlamayla ilgili en önemli bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni Reklam Grupları Oluşturun

Yılbaşı ürünlerinin tanıtımını yapmak için yeni reklam grupları oluşturun. Mağazanız için dönüşüm sağlayacak olan en sık yapılan aramaları belirlemek ve bunları anahtar kelime listenize eklemek için Arama Tabanlı Anahtar Kelime Aracını ve Arama Trendleri'ni kullanın.

Hediye sepeti satan bir şirket için aşağıdaki gibi potansiyel anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz:
Eve teslim Yılbaşı sepeti, Gurme yılbaşı sepetleri, Yılbaşı yemek sepeti, Adrese teslim Yılbaşı sepetleri, Şirket Yılbaşı sepetleri, Lüks Yılbaşı sepetleri, Yılbaşı yemek sepetleri...vb.

Reklamın alakalı olmayan aramalarda gösterilmesini önlemek için aşağıdaki negatif anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz:
Süslemeler, Kart, Çam Ağacı....vb

Reklam Metninizi Düzenleyin

Reklam metinlerinizi, sezonluk anahtar kelimeler ekleyerek Yılbaşı dönemi için uyarlayın. Hediye sepeti satan bir şirket için test edilebilecek olan bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

Yılbaşı Sepetleri
Lüks Yemek ve İçecek Sepetleri
Harika Sepetler, Hemen Satın Alın!
www.hamperads.co.uk

Yüzlerce Sepet
Çevrimiçi İnceleyin ve Satın Alın
Ertesi Gün Ücretsiz Teslim!
www.hamperads.co.uk

Hediye Sepetleri
Kaliteli Yiyecek ve İçecek
Şirket hediyesi. Şimdi Sipariş Edin
www.hamperads.co.uk

İçerik Ağından Faydalanın

Sık ziyaret ettikleri web sitelerinde gezinen tüketicilerin dikkatini çekmek için, içerik ağı kampanyalarını Yılbaşından uzun bir süre önce yayınlamaya başlayın.

İçerik Ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmeniz için önceden hazırlanmış olan kısa videolarımızı izleyebilirsiniz.
Video 1: İçerik Ağı nedir?
Video 2: Reklam Biçimlerinde Esneklik
Video 3: Performans İzleme

İçerik Ağı'nda reklam yayınlamayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Görüntülü Resim Reklam Kullanın

Yılbaşı için tasarlanmış olan Görüntülü Reklam şablonlarını kullanın. Görüntülü Reklam Oluşturucusu aracını kullanmak ile ilgili kısa eğitim videomuzu izlemek için burayı tıklayın.

Raporlar ile Performansınızı Takip Edin

Yılbaşı yaklaşırken, aşağıdaki raporları düzenli olarak çalıştırmanızı öneririz:

1. Yerleşim / anahtar kelime performansı: Hangi anahtar kelimelerin dönüşüm sağladığıyla ilgili bilgi edinin. Ortalama konumunuz nedir?
2. Kampanya performansı: En kârlı kampanya hangisi? Gösterim payı sabit mi, bütçe veya teklif kaybına yol açıyor mu?
3.Arama Sorgusu Raporu: Eklemek için yeni anahtar kelimeler ve negatif anahtar kelimeler bulun. Hangi aramaların reklamınız için tıklama sağladığına bakın.
4. İçerik ağına katıldıysanız, reklamlarınızın nerede gösterildiğini ve neyin işe yaradığını görmek için Yerleşim Performansı Raporunu kullanın.

Neyi ne zaman yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz?

AdWords reklam kampanyanızı planlamanıza yardımcı olması için kullanışlı bir takvimi aşağıda bulabilirsiniz...

Ekim:
Sezonluk anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı, stratejik negatif anahtar kelimelerinizle birlikte arama ağı kampanyalarınız için hazırlayın.
En yüksek trafiği almak üzere tüm ürünlerinizin dahil edilmesini sağlayın ve istediğiniz dönüşüm maliyeti gibi YG ölçümlerinizi belirleyin.
Harekete geçirme ifadeleri/anahtar kelimeler ve promosyon ifadeleri (indirim, fırsatlar, ücretsiz ürünler/ücretsiz gönderim vb.) ekleyin
Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, artık müşteriler Noel için etkin şekilde arama yapmak yerine etkin şekilde alışveriş yapmaya başladıkları için, Noel'e ilişkin arama ağı kampanyalarınızı etkinleştirmenizin zamanı gelmiştir. Noel yaklaşırken, reklam metinlerinizi ve anahtar kelimelerinizi de önceden test etmeye başlamanız gerekir.

Kasım başı:
İleriye dönük planlama yapın ve trafikteki ani artışı yakalamak için yeterli bütçe ayırın.
Aynı zamanda, açık artırmada rekabetin arttığı bu zamanda, maksimum TBM'leri artırmaya da hazır olun.

Kasım sonu/Aralık başı:
Aralık ayında, geleneksel olarak Aralık'ın ikinci Pazartesi günü olan "Siber" veya "Büyük" Pazartesi için hazırlanın. Bu, 2008'de çevrimiçi en çok alışveriş yapılan gündü. Bu yükseliş, Kasım sonundan Aralık'ın ikinci haftasına kadar uzanan bir dönemi kapsar.

Aralık ortası:
Noel yaklaştıkça, reklam metinlerinizi, son teslimat tarihleri ve sağlanan garantiler ("Ücretsiz Teslimat" veya "Ertesi Gün Teslim" gibi) ve sezonluk indirimler ya da indirim fırsatlarını tanıtacak şekilde düzenleyin
Noel ve sonrası:
Geçen yılın çevrimiçi alışverişte en yoğun günü Noel'in ertesi günü olduğu için, kampanyalarınızı Noel ertesinde de yayınlamaya devam edin. Çevrimiçi satışlar büyük ölçüde Noel Arifesi'nde başladığı ve trafik bu dönem boyunca sabit olduğu için, son teslimat tarihiniz geçtikten sonra, Noel sonrası satışlara odaklanmaya başlayın.

Ocak:
Ocak satışlarına bağlı olarak büyük ölçüde artan trafikten en iyi şekilde yararlanmaya hazır olun.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
22 Ekim 2009 Çarşamba günü, Türkiye saati ile 15:30'da 'Google Websitesi Optimize Edici' konulu ücretsiz webinarımızı (online seminerimizi) kaçırmayın! Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir webinar olacaktır. AdWords hesabınız hakkında etkili ipuçlarını bu webinarımız anında öğrenebilirsiniz. Bu haftaki webinarımız için hemen kayıt yaptırın!

Tarih: 22 Ekim 2009, Perşembe, 15:30 (Türkiye saati ile)
Konu: Google Websitesi Optimize Edici ile web sitenizi optimize edin.

AdWords Webinar'larına İnternet üzerinden katılmak için, e-posta adresinizi ve 10 haneli AdWords hesabınızı kullanarak AdWords Webinar Takvimi'den hemen kayıt yaptırın. Ayrıca, daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş webinarlarımızı da izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bu yılbaşı sezonunda AdWords reklamlarınızla en büyük başarıyı elde edebilmeniz için, online alışveriş yapan kitleyi hedeflerken faydalı bulabileceğiniz bazı ipuçları hazırladık.

Yılbaşı Optimizasyon İpuçları:

Yılbaşına özel bir reklam metni ekleyin

Eğer daha önce yılbaşına özel bir reklam metni kullanmadıysanız ve etkisinin nasıl olacağını test etmek istiyorsanız, yılbaşına özel reklam metninizi varolan reklam metinlerinize ekleyerek dönüşümlü şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek Tıklama Oranına sahip reklam metinleri daha sık çıkmaya başlayacaktır.

Reklam metninize indirim veya ücretsiz hediye gibi kampanyalarınızı ekleyin

Online müşterilerinizi hedeflemek için reklam metinlerinizi özelleştirin ve dönemsel kampanyalarınızdan, ücretsiz hediyelerden veya indirim oranlarınızdan bahsedin.

Doğru açılış sayfasını seçin

Ziyaretçiyi, reklamınızda bahsettiğiniz promosyon veya ürünün bulunduğu sayfaya yönlendirin.

Hızlı ve etkin teslimatı vurgulayın
Yılbaşı için online alışveriş yapan kitleyi hedeflerken "Bedava Teslimat", "24 Satte Teslimat", "Ertesi Gün Teslimat Garantisi" gibi hızlı ve etkin teslimat garantisini vurgulayın.

Alışveriş yapan kitleyi doğru anahtar kelimelerle hedefleyin

Yılbaşı alışverişini online yapanları hedeflemek için "satın al" ve "satış" gibi kelimeleri, bunun yanında marka ve model isimlerini anahtar kelime olarak kullanın.

Günlük bütçenizi yükseltin

Yılbaşı sezonunun başlamasıyla web sitenize gelen trafikte bir artış olduğunu görebilirsiniz. Reklamlarınızın, bu artan trafikte en yüksek gösterimi alması için günlük bütçenizi arttırmanızı öneririz.

Stratejik teklifler belirleyin

Trafik ve tıklamalarda bir artış olabileceği için, anahtar kelimelerinizin performansını yakından takip etmenizi ve TBM'lerinizi gerekli şekilde revize etmenizi öneririz. Örneğin, bir anahtar kelimenizin düşük bir konumda iyi dönüşüm elde ettiğini görebilir ve daha yüksek bir konum elde edebilmek için TBM teklifinizi yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Böylece bu anahtar kelime ile daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edebilirsiniz. Benzer şekilde, bir anahtar kelimenizin iyi dönüşüm elde etmediğini farkederseniz bu anahtar kelimenizi optimize ederek alakasını ve Kalite Puanını iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

Reklamlarınızda tüm ürünlerinizin/hizmetlerinizin yer aldığından emin olun

Hesabınızı gözden geçirerek, bu dönemsel arama artışından faydalanmak için, daha önce durdurmuş olabileceğiniz Reklam Gruplarınız veya Kampanyalarınızı kontrol edin. Önümüzdeki yılbaşı sezonu tüm ürün veya hizmetlerinizin reklamını vermeye başlamanın en doğru zamanı.

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.


Posted:
14 Ekim 2009 Çarşamba günü, Türkiye saati ile 15:30'da 'Google AdWords Yatırım Getirinizi İzleme' konulu ücretsiz webinarımızı (online seminerimizi) kaçırmayın!

Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir webinar olacaktır.

AdWords hesabınız hakkında etkili ipuçlarını bu webinarımız anında öğrenebilirsiniz. Bu haftaki webinarımız için hemen kayıt yaptırın!

Tarih: 14 Ekim 2009, Çarşamba, 15:30 (Türkiye saati ile)
Konu: Google AdWords Yatırım Getirinizi İzleme, reklam yatırımlarınızın sonuçlarını daha iyi anlayıp izleyerek online dünyadaki kazancınızı arttırın.

AdWords Webinar'larına İnternet üzerinden katılmak için, e-posta adresinizi ve 10 haneli AdWords hesabınızı kullanarak AdWords Webinar Takvimi'den hemen kayıt yaptırın. Ayrıca, daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş webinarlarımızı da izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


İnternet reklamcılığı ve AdWords'le ilgilenen herkes için harika bir kaynak hazırladık. "Tıklamalar nasıl kâra dönüştürülür" yardım kılavuzunu sizinle paylaşmak istedik.

Bu kılavuz, kârlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilecek 5 Google ürününü size adım adım tanıtmaktadır. Kılavuzda tanıtılan 5 ürün aşağıdaki gibidir:
  • Arama Trendleri
  • Dönüşüm İzleme
  • Dönüşüm Optimize Edici
  • Google Analytics
  • Web Sitesi Optimize Edici.
İster bu ürünlerden birini veya tümünü yeni kullanmaya başlamış olun, ister deneyimli bir kullanıcı olun, çevrimiçi performansınızı izlemenize ve web sitenizde rekabet avantajınızı artıracak, yenilikler yapmanıza yardımcı olacak, harika ipuçlarını ve en iyi uygulamaları bu yardım kılavuzunda bulacaksınız. Web sitenizde geliştirebileceğiniz alanları saptamak ve kârınızı en çok hangi alanda artırabileceğinizi görmek için kullanacağınız araç ve bilgileri bu kılavuzda anında bulabilirsiniz. Kılavuzumuz PDF halinde olduğundan, bu kılavuzu yazdırabilirsiniz.

Ekonomik koşullar ne olursa olsun, işletmenizin daha fazla dönüşüm elde etmesini sağlamak için "Tıklamalar nasıl kâra dönüştürülür" kılavuzunu hemen şimdi buradan indirin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Online AdWords Seminerleri: Ekim ayında neler var ?

Online AdWords Seminerleri hesabınızı daha iyi anlamanıza ve daha etkili yönetmenize yardımcı olan ücretsiz seminerlerdir. Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir Online AdWords Semineri olacaktır!

Bu ay online olarak düzenleyeceğimiz seminerler:

Tarih: 7 Ekim 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: İçerik Ağı ve Görüntülü Reklamlar, İçerik Ağı'nda potansiyel müşteri kitlenizi nasıl arttırabileceğinizi öğrenin.

Tarih: 14 Ekim 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google AdWords Yatırım Getirinizi İzleme, Reklam yatırımlarınızın sonuçlarını daha iyi anlayıp izleyerek online dünyadaki kazancınızı arttrıın.

Tarih: 22 Ekim 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Websitesi Optimize Edici, websitenizin performansını arttıracak ipuçlarını öğrenin.

Online AdWords Seminerleri Takvimini
inceleyip 10 haneli AdWords hesap numaranız ve emailiniz ile hemen kayıt olabilirsiniz. Ayrıca daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş Online AdWords Seminerlerini de izleyebilirsiniz.

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google İçerik Ağı'nda Görüntüleme Dönüşümü Raporu Duyurusu

Bu yılın başlarında, Google İçerik Ağı'ndaki görüntülü reklam kampanyalarına ilişkin dönüşüm ölçümünü geliştirme planlarımızdan bahsetmiştik. Bugün, görüntülü reklam kampanyalarınızın değerini daha iyi ölçmenize yardımcı olmak üzere, Görüntüleme dönüşümü raporu adlı yeni bir Google İçerik Ağı özelliğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Görüntülü reklamlar marka farkındalığını artırma ve satın alma düşüncesini ortaya çıkarma konusunda etkilidir. Görüntüleme dönüşümü raporuyla, reklamınızın göründüğü ancak anında tıklanmadığı durumlarda görüntülü reklam kampanyalarının etkisini daha iyi ölçebilirsiniz. Daha açık olarak ifade edersek, Görüntüleme dönüşümü raporu, görüntülü reklamınızın yayınlandığı ancak hiç tıklama oluşturmadığı 30 günlük süre boyunca gerçekleşen dönüşüm sayısını ölçer.

Görüntüleme dönüşümü raporunu kullanarak, Google İçerik Ağı kampanyalarınızın performansını diğer görüntülü reklam kampanyalarınızın performansıyla daha kolay bir biçimde karşılaştırabilirsiniz. Bu özellik ayrıca, en iyi nasıl ve nerede reklam verebileceğinizi, görüntülü reklam kampanyalarınızı nasıl en iyi biçimde optimize edebileceğinizi ve hepsinden önemlisi, reklam bütçenizi nasıl daha etkin bir biçimde kullanacağınızı belirlemenize de yardımcı olur.

Görüntüleme dönüşümü raporunun nasıl çalıştığını şu örnekte görebilirsiniz: Çevrimiçi olarak evcil hayvan yemi sattığınızı ve sitenizin bülten kayıt bölümündeki ve alışveriş sepeti "Teşekkür ederiz" sayfalarınızdaki dönüşümlerini ölçtüğünüzü varsayalım. Bir kullanıcı görüntülü reklamınızı görür, tıklamaz ancak sonraki 30 gün içinde sitenizi yeniden ziyaret ederek e-posta bültenine kaydolur ve birkaç düzine organik kedi maması satın alırsa, AdWords Kampanyalar sekmenizde raporlanan iki Görüntüleme dönüşümü görürsünüz.

Bugünden itibaren, AdWords'te Kampanyalar sekmesini ziyaret edip isteğe bağlı Görüntüleme dönüşümü raporu sütununu etkinleştirebilirsiniz. Kampanyalarınızda Görüntüleme dönüşümü raporunu çalıştırmak için AdWords Dönüşüm İzleme 'nin yüklü olması gerekir.

Google İçerik Ağı'nda Görüntüleme dönüşümü raporunu kullanmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Bu özelliğin, kampanyalarınızla ilgili daha önemli bilgiler elde etmenize ve görüntülü reklam kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

İçerik Ağı ve Dönüşümleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için 07 Ekim 2009 tarihinde 15:30'da gerçekleştireceğimiz ücretsiz webinarımıza katılabilirsiniz.