Posted:

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugün, AdWords Editör'ün bazı gelişmiş özelliklerini ele alacağız. İleri düzeyde bir AdWords kullanıcısıysanız ve henüz AdWords Editör'ü keşfetmediyseniz, hesap optimizasyonu için tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir araç olan AdWords Editör'ü hemen kullanmanızı tavsiye ederiz.

En yaygın kullanılan bazı özelliklerine değinmeden önce AdWords Editör arayüzüne göz atalım.

Sol tarafta bulunan gezinme menüsü; ortada kampanya, reklam metni, anahtar kelime sekmeleri; en altta seçili öğelerin düzenlenmesi şeklinde yapılandırılmıştır. Aslında, yeni arayüz AdWords Editör temel alınarak tasarlanmıştır. En üstteki menü çubuğundan, html veya csv dosyalarını içe/dışa aktarma, seçili öğelerdeki metni değiştirme ve bu öğelere metin ekleme veya tekrarlanan anahtar kelimeleri bulma gibi ek özelliklere erişilebilir.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

"Reklam grubumu farklı bir kampanyaya nasıl taşıyabilirim?"

AdWords hesabınızın öğelerini taşımak veya kopyalamak isteyeceğiniz birçok durum olabilir. Bu durumlara örnek olarak, farklı ürünler için farklı reklam grupları oluşturarmak, reklam kampanyanızı daha iyi şekilde yapılandırmak, başka bir ülkede reklam yayınlamak için yeni bir kampanya oluşturmak gösterilebilir. AdWords Editör ile, anahtar kelimelerden ve reklamlardan, kampanyaların tamamına kadar hesabınızın tüm öğelerini kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz. Hesaplar arasında bile öğe kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz. Hesaplar arasında kopyalama ve yapıştırma yapma adımları için burayı tıklayın.

"Değişikliklerime yorum eklemek istiyorum"

Yorumlar, kişisel anımsatıcı olarak veya hesapta çalışan diğer kullanıcılar için açıklama olarak yardımcı olur. Hesabın her düzeyinde yorum ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız ilgili öğenin yanında görünen bir raptiye simgesiyle işaretlenir ve imleci, bu raptiye simgesinin üstüne getirerek yorumu okuyabilirsiniz. Yorumlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

"Bir defada 100'den fazla anahtar kelimeyi görüntülemek/düzenlemek istiyorum."

AdWords Editör büyük hesapları yönetmek için özel olarak tasarlanmıştır. AdWords Editör'de değişiklik yapmanın birkaç yolu vardır:

Anahtar kelimelerin TBM teklifleri gibi temel değişiklikler için öğeleri seçin ve değişiklikleri toplu halde yapın. İşlemi hızlandırmak için klavye kısayollarını
Reklam metninin seçili kısımlarını düzenlemek, teklifleri belirli ölçütlere göre ayarlamak veya URL'lerinize izleme değişkeni eklemek gibi gelişmiş düzenleme seçeneklerini kullanın. Düzenleme için kullanabileceğiniz araçlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Editör Yardımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

"Kampanyalarımın CSV dosyalarını yüklemek/indirmek istiyorum"

AdWords hesap verilerinizi saklamak ve paylaşmak için csv dosyası oluşturabilir, html olarak saklayabilir, içe/dışa aktarabilirsiniz. Bu özellikleri menü seçeneği altında bulabilirsiniz. AdWords Editör'den içe/dışa veri aktarma seçenekleri öğrenmek için burayı tıklayın.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

AdWords Editör Yardım Kılavuzunu okumanızı ve pdf olarak paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Hesabınızda değişiklikleri daha hızlı, daha etkili ve daha kolay bir şekilde yapmak için size harika bir önerimiz var: 'Google AdWords Editör'

Reklamverenlerimiz en çok 'AdWords Editör'ün kullanımı hakkında sorular yönetlmektedir. Aşağıdakiler size tanıdık geliyor mu?

"Büyük bir hesabım var. Hesabımda değişiklik yaparken hesabım içinde gezinmek çok vaktimi alıyor."
"Bir defada 100'den fazla anahtar kelimeyi görüntülemek ve düzenlemek istiyorum."
"Reklam grubumu farklı bir kampanyaya veya kampanyamı yeni bir hesaba nasıl taşıyabilirim?"
"Hesabımdaki reklam kampanyalarını optimize etmek istiyorum."

AdWords Editör ile yukarıdaki değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.

AdWords Editör nedir ve nasıl çalışır?

AdWords Editör, ücretsiz bilgisayarınıza indirebileceğiniz, çok sayıda hesap değişikliğini anında yapabileceğiniz, hesabınızı inşa ederken kullanabileceğiniz, taslak kampanya oluştrabileceğiniz, güçlü bir masaüstü uygulamasıdır. AdWords Editör'e bir çeşit karalama tahtası da diyebiliriz. Hesabınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri topluca AdWords Editör üzerinden yapabilir ve çalışmanız bittikten sonra, tüm değişiklikleri aynı anda hesabınıza yükleyebilirsiniz.

AdWords Editör'ü kullanmak çok kolaydır. AdWords Editör'ü bilgisayarınıza yükleyin. Sonra, değişiklik yapmak istediğiniz AdWords hesabınızı AdWords Editör'e indirin. Gerekli değişiklikleri yapın ve daha sonra düzeltilen kampanyalarınızı hesabınıza yükleyin. AdWords Editör üzerinde yaptığınız değişiklikler, siz hesabınıza değişiklikleri yüklemeden aktif olmaz. Bu nedenle, AdWords Editör üzerinde çalışırken rahat edebilirsiniz.

AdWords Editör'ü bilgisayarınıza ücretsiz yüklemek için bu sayfayı ziyaret edin. (AdWords Editör Windows veya Mac uyumludur.) AdWords Editör'ün kullanım adımları için burayı tıklayın.

AdWords Editör'ü neden kullanmalıyım?

Daha hızlı gezinin: AdWords Editör, hesabınızda çok daha hızlı gezinmenizi ve değişiklikler yaparken çok daha hızlı çalışmanızı sağlar. Hesabınızın farklı düzeyleri ve öğeleri arasında gezinmek AdWords Editör'de daha hızlıdır.

Büyük hesapları etkili şekilde yönetin: Örneğin, bir reklam ajansıysanız, birçok relkam kampanyanız varsa veya geniş anahtar kelime listeleriniz varsa, AdWords Editör sizin için mükemmel bir araçtır. AdWords Editör üzerinde, birden fazla AdWords hesabını saklayabilir ve bunlar üzerinde gezinebilirsiniz. AdWords Editör, reklam ajansları ve birden fazla AdWords hesabı olan reklamverenlerimiz için harika bir çözümdür.

Karmaşık yönetim görevlerini yürütün: Büyük bir reklam kampanyanız ve pek çok anahtar kelimeniz olduğu zaman, hesabınız içerisinde tekrar eden anahtar kelimeleri yakalamanız sizin için zor olabilir. AdWords Editör'ün en büyük avantajları, gelişmiş arama/değiştirme özellikleri, tekrarlanan anahtar kelimeleri arama veya anahtar kelimeleri sıralama gibi daha karmaşık yönetim seçenekleridir. Bu seçenekler, hesaplarınızı yönetirken size kolaylık sağlar.

AdWords Editör'ün en önemli özellikleri nelerdir?
  • Mac veya PC’nizde çevrimdışı çalışabilirsiniz.
  • Değişiklikleri istediğiniz zaman hesabınıza yükleyebilirsiniz.
  • Bir veya birden çok hesabı saklayabilir ve bu hesaplarda gezinebilirsiniz.
  • Hızla büyük ölçekli değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Gelişmiş arama ve düzenlemeler yapabilirsiniz.
  • Değişiklikleriniz için açıklamalar ekleyebilirsiniz.
  • Performans istatistiklerini sıralayabilir ve görüntüleyebilirsiniz.
  • Kampanyalar, reklam grupları ve hesaplar arasında öğe kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz.
  • Arşivleme veya paylaşma amacıyla hesabınızın anlık görüntüsünü dışa aktarabilirsiniz.
  • Bir arşivi içe aktarabilir veya dosya paylaşabilir ve önerilen değişiklikleri inceleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?

AdWords Editör Yardım Kılavuzunu okumanızı ve pdf olarak paylaşmanızı tavsiye ederiz.
AdWords Editör'ün özellikleriyle ilgili bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edin.
AdWords Editör'ü kullanırken Hızlı Başvuru sayfasını (kısa yolları) yazdırabilirsiniz (Windows için) ve (Mac için).

Bir sonraki yazımızda, bu konuya devam edeceğiz ve AdWords Editör'ün önemli özelliklerini ayrıntılı olarak ele alacağız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Görüntülü Reklam Oluşturucu aracı ile, kendi yılbaşı temalı resim reklamlarınızı hemen oluşturun. Görüntülü Reklam Oluşturucu aracı birkaç dakika içinde kendi resim reklamlarınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Resim reklamlar, Google İçerik Ağı'ndaki alakalı web sitelerinde işletmenizin profilini yükseltmek, marka bilinirliğinizi arttırmak, daha geniş kitlelere ulaşmak için harika bir yoldur.

Yılbaşı sezonu yaklaşıyor ve İnternet üzerinde satış yapan işletmeler ve perakendeciler bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arıyor. Daha fazla potansiyel müşteriye erişmenize ve bu fırsattan yararlanmanıza yardımcı olmak için, şimdi Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz olarak AdWords hesabınızda yılbaşı temalı, animasyonlu resim reklamları anında oluşturabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Oluşturucu'ya erişmek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

1. www.adwords.google.com.tr adresinden hesabınıza giriş yapın
2. Resim reklamlarınızı oluşturmak istediğiniz kampanyayı ve reklam grubunu seçin.
3. "Reklam Varyasyonları" sekmesinde "Yeni Reklam" düğmesini tıklayın, sonra "Görüntülü Reklam Oluşturucu" seçeneğini belirtin.

Kendi resim reklamlarınızı oluşturmak için tek yapmanız gereken, hesabınızdan bir tasarım şablonu seçmektir. Metin reklamlarınızda olduğu gibi kendi mesajınızı yazın, gerekiyorsa yazı tiplerini ve renkleri değiştirin ve işletmenizi temsil eden resmi yükleyin. Aracımız gerisini halleder.

Bu sezonluk özel temaların yanı sıra, vermek istediğiniz mesaja ve işletmenize uygun biçimi bulmak için 150'den fazla farklı şablon arasından da seçim yapabilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Seçiminize bağlı olarak, Görüntülü Reklam Oluşturucu, sizin için standart boyutlarda 6 adet resim reklam sürümü oluşturur (120 x 600, 160 x 600, 468 x 60, 300 x 250, 728 x 90, 336 x 280 piksel). Animasyonlu resim reklamlarınız artık İçerik Ağı'nda gösterilmeye hazırdır. İçerik Ağı'na katılmış olduğunuzdan emin olmak için, AdWords hesabınızda "Kampanya ayarları" sayfasına gidin ve "Ağlar, cihazlar, uzantılar" adlı bölümü bulun.

Görüntülü reklam oluşturma ve yayınlamayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Görüntülü Reklamlar 101 eğitimini inceleyebilirsiniz.

İnternet'teki herhangi bir reklamcılık ağında yayınlanan resim veya flash reklamlarınız varsa, bunları hemen Google İçerik Ağı'na yükleyebilir ve burada da gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezindeki önemli yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçerik Ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmeniz için önceden hazırlanmış olan kısa videolarımızı izleyebilirsiniz.

Video 1: İçerik Ağı nedir?
Video 2: Reklam Biçimlerinde Esneklik
Video 3: Performans İzleme

Resim reklamlar ile yılbaşı fırsatlarını yakalamak için hemen bugün hesabınıza giriş yapın ve yeni şablonlarımızı deneyin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Sizi 24 Kasım 2009 Salı günü, Türkiye saati ile 15:00'da 'İnternet Reklamcılığı Trendleri Online AdWords Seminerine bekliyoruz.

Bu seminerde Türkiye'deki internet reklamcılığı trendlerini sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu seminerin ardından, pazarlama planınızı yaparken internet reklamcılığını diğer mecralarla nasıl kıyaslayabileceğiniz ve reklam bütçelerinizi en etkili şekilde nasıl kullanabileceğiniz konularında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca seminer esnasında sorularınızı AdWords internet reklamcılığı uzmanlarımıza yöneltebileceksiniz.

Kayıt için bu sayfayı ziyaret edin. Diğer tüm Online AdWords Seminerleri için Online AdWords Seminerleri Takvimi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Ömer Keser, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
19 Kasım 2009 Perşembe günü, Türkiye saati ile 15:30'da 'Google Analytics 2: Analytics Hesabınızı Yönetmek' konulu ücretsiz webinarımızı (online seminerimizi) kaçırmayın! Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir webinar olacaktır. AdWords hesabınız hakkında etkili ipuçlarını bu webinarımız anında öğrenebilirsiniz. Bu haftaki webinarımız için hemen kayıt yaptırın!

Tarih: 19 Kasım 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google Analytics 2: Analytics Hesabınızı Yönetmek, websitenizi Google Analytics ile takip etmenin yollarını öğrenin.

AdWords Webinar'larına İnternet üzerinden katılmak için, e-posta adresinizi ve 10 haneli AdWords hesabınızı kullanarak AdWords Webinar Takvimi'den hemen kayıt yaptırın. Ayrıca, daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş webinarlarımızı da izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

14 Kasım 2009 Cumartesi günü Türkiye saati ile 20:00 ile 24:00 arası AdWords sistemi, bakım nedeni ile kapalı kalacaktır. Bu süre içerisinde, AdWords hesabınıza giriş yapamayacaksınız, ancak, reklamlarınız yayınlanmaya devam edecektir. Hesabınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri önceden gerçekleştirmenizi öneririz.


AdWords Sistem Bakımı genel olarak, her ayın ikinci Cumartesi günü Türkiye saati ile 20:00 ile 24:00 arası gerçekleşmektedir.

Reklamverenlerimizi blog yazılarımız ve hesap içerisinde yer alan küçük uyarılar ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Geçen haftaki yazımızın bir devamı olarak, bu hafta reklam bütçenizin reklam yayınına nasıl etki ettiğini ve reklam yayınınızın kesintiye uğramaması için alabileceğiniz önlemleri ele alacağız.

Bütçem, reklamımın gösterilip gösterilmemesini nasıl etkiliyor?

Sizin de mutlaka bildiğiniz gibi, Google AdWords ile reklam verirken bütçenizi kendiniz seçersiniz. Reklamınızın gösterilip gösterilmemesi, büyük ölçüde bütçenize bağlıdır.

Örneğin, Ankara'da yaşayan bir ressam olan Mehmet, resim dersleri reklamı için 2 TL tutarında bir günlük bütçe belirlemiştir. Ancak, reklamı oldukça rağbet görmüştür ve çok tıklanmaktadır. Günlük bütçesine ulaşıldığı için reklamının yayını günün erken saatlerinde durdurulmaktadır. Bu durumda Mehmet, günlük bütçesini artırmayı veya anahtar kelimelerini optimize etmeyi seçebilir. Mehmet'in anahtar kelimesi ne kadar belirgin, alakalı ve özel olursa, tıklama başı maliyeti (TBM)'si o kadar düşük olur. Dolayısı ile, Mehmet reklamının daha sık yayınlanmasını ve aynı günlük bütçe için daha fazla tıklama almasını sağlayabilir. AdWords sistemi, yüksek alakalı anahtar kelimeler seçtiği için Mehmet'i daha düşük TBM ve daha yüksek reklam konumları ile "ödüllendirir".

İpucu: Anahtar kelime listenize hangi anahtar kelimeleri ekleyeceğinize ilişkin fikir almak istiyorsanız, pratik Anahtar Kelime Aracımızı kullanabilirsiniz.

Maksimum TBM teklifim reklamlarımı nasıl etkiler?

Birçok reklamveren, maksimum TBM tekliflerini olabildiğince düşük ayarlamaya çalışır. Ancak bu yöntem, reklamlarının görüntülenmemesiyle sonuçlanır. Örneğin Mehmet, resimlerini de satmaya çalışmaktadır ve AdWords ile reklam vermektedir. Maksimum TBM tekliflerini 0,20 TL olan "satılık resimler", "manzara resimleri" ve Ankara gibi çok sayıda anahtar kelime kullanır.

Mehmet Ankara'da çalıştığından, "Ankara" anahtar kelimesi ona alakalı gelebilir. Ancak, bir İnternet kullanıcısı Ankara yazdığında, büyük olasılıkla Mehmet'in resim galerisini değil, Ankara şehiri ile ilgili bilgiler arıyordur. Ayrıca, "Ankara", açık artırmada birçok reklamverenin rekabet ettiği, çok genel bir anahtar kelimedir. Dolayısıyla, "Ankara" için 0,20 TL tutarında bir TBM teklifi, Mehmet'in reklamını göstermeyecektir. Bu durumda Mehmet'in yapması gereken, anahtar kelimesini "Ankara Satılık Resimler" gibi daha da özelleştirmesi veya maksimum TBM tekliflerini arttırması gerekecektir.

Bildiğiniz gibi, AdWords sistemi içerisindeki reklamlar açık arttırma prensibi ile çalışır. Maksimum TBM tekliflerinizi arttırdığınız zaman, her tıklama için verdiğiniz maksimum teklif değeri artar. AdWords İndirimcisi sayesinde, reklamlarınız tıklandığı zaman, en yakın rakibinizin biraz üstünü ödeyerek, açık arttırmayı kazanır ve reklamlarınızı yayınlatırsınız.

Örneğin, Mehmet "Ankara Satılık Resimler" reklamları için maksimum TBM teklifini 1TL'ye çıkardı. Mehmet'in en yakın rakibi aynı anahtar kelime için sadece 0.50 TL maksimum TBM teklifi verdi. Bu durumda, Mehmet'in reklamları daha üst sırada, yaklaşık 0.51 TL'lik bir maliyetle yayınlanır. Mehmet reklamlarının yayınlanması için sadece en yakın rakibinin biraz üstünü öder.

Maksimum TBM teklifinizin reklamınızı nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi edinmek için, AdWords ayarları sayfasına bakabilirsiniz.

Ödemeyle ilgili ne gibi sorunlar olabilir?

AdWords'ün iki ader ödeme yöntemi vardır: Ön Ödeme (kredi kartı ve banka havalesi) ve Sonradan Ödeme (sadece kredi kartı)

Reklamınızın ödemeyle ilgili bir sorunlardan dolayı gösterilmeme olasılığı vardır. Hesabınızda reklamınız gösterilmiyorsa, ödemelerinizde bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu kontrolü, "Hesabım" sekmesindeki Fatura özeti sayfanıza

Aşağıda ödeme yöntemlerinde sık karşılaşılan sorunlar ve yapmanız gereken adımlar açıklanmıştır.

1. Ön Ödemeli Hesaplar

Hesabınızda ön ödeme bakiyeniz olup olmadığını kontrol edin!

Reklamınız gösterilmiyorsa ve hesbaınızda kampanyanızın askıya alındığını bildiren bir uyarı varsa, bu genellikle ön ödeme bütçenizin 0 TL olduğu veya hesabınızdaki bakiyenin azalmakta olduğu anlamına gelir. Bu durumda, reklamlarınızın tekrar gösterilebilmesi için bir havale yapmanız veya kredi kartı ile ödeme yapmanız gerekir.

A. Banka Havalesi:

Banka havalesi yöntemini kullanan reklamverenlerin yaptıkları ödemenin hesaplarına aktarılması 5-10 iş günü alabilmektedir. Ödemenizi yaparken tek kullanımlık referans numaranızı havale yaparken belirtmeyi unutmayınız. AdWords hesabınızda oluşturduğunuz referans numarası banka havalenizin AdWords hesabınız ile eşleşmesi için kullanılmaktadır. Ödemenizi takip edebilmemiz için bu referans numarasının havale yaparken mutlaka belirtilmeniz gerekmektedir. İki hafta geçmesine rağmen tutar hesabınıza aktarılmazsa, lütfen bize ödeme dekontunuz ile başvurun. Harici fatura ortağı AFS'mize ödeme dekontunuzu gönderek ödeme durumu araştırırız.

Aşağıdaki adımları uygulayarak, ödeme yapmak için banka havalesi işlemlerine başlayabilirsiniz:

1. https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. 'Hesabım' sekmesini ve sonra 'Ödeme Yap' bağlantısını tıklayın.
3. AdWords hesabınıza transfer etmek istediğiniz para miktarını girin.
4. Tek seferlik referans numarası ve bir banka havalesi yapmak için ihtiyacınız olan önemli bilgilerin tümünü içeren havale bilgi formunu oluşturmak için 'Git' düğmesini tıklayın. Çoğu ülkede referans numaraları gereklidir. Bu numara, ülkeniz için gerekiyorsa, havale bilgi formunuz üzerinde açıkça belirtilecektir.
5. Verilmiş olan referans numarasını ve ek havale bilgilerini yazdırın veya kopyalayın.
6. Havale bilgilerini kullanarak bankanızdan bir banka havalesi gerçekleştirin.
Ödeme ve referans numarasının tamamı bize ulaştığında, bir e-posta alırsınız ve reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

B. Kredi Kartı:

Kredi kartı ile ön ödeme yapmadan önce, kredi kartı limitinizin müsait olduğundan emin olunuz. Kredi kartı ile ödeme yaptığınız zaman, kredi kartınız red ediliyorsa, başka bir kredi kartı tanımlayarak, ödeme yapmayı deneyebilirsiniz. Reklamlarınız ödemenizi başarıyla tamamladığınızda hemen yayınlanmaya başlar. İşlemizi takip eden 24 saat içinde Faturalandırma Özeti sayfanızda ödeme kaydını görebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca ön ödeme yapabilirsiniz.

1. https://adwords.google.com.tr/ sayfasında AdWords hesabınızda oturum açın.
2. 'Hesabım' sekmesini seçin.
3. 'Ödeme Yap' öğesini tıklayın.
4. 'Ödeme tutarı' alanına ödemek istediğiniz tutarı girin.
5. Tutarı girdikten sonra 'Git'i ve ardından 'Tamam'ı tıklayın.

Kredi kartı aracılığıyla yapılan gerçek zamanlı aktarımlarda, sunucu gecikmesi nedeniyle tutar hesabınıza her zamankinden biraz geç aktarılabilmektedir. Ancak, tutar 24 saat içinde hesabınıza geçmezse, teknik bir sorun söz konusu olabileceğinden bizimle bağlantı kurmanızı öneririz.

2. Sonradan Ödemeli Hesaplar

Sonradan ödemeli hesaplar reklamlar yayınlandıktan sonra ödeme yaparlar. Ödemeleriniz hangisinin önce gerçekleştiğine bağlı olarak, ya 30 günde bir, ya da belirli bir ödeme eşiğine ulaştığı zaman kredi kartınızdan otomatik olarak alınır. Ödeme eşiği 75 TL'den başlar, ardından önce 300 TL'ye, sonra 525 TL'ye ve ardından son tutar olan 750 TL'ye çıkar.

Kredi kartı ödemelerinizi kontrol edin. Reklamınız yayınlamıyorsa, ödenmemiş bakiye kredi kartınızdan çekilememiş ve kredi kartınız red edilmiş olabilir. Kredi limitinize ulaşılmış veya kredi kartınızın geçerlilik süresi dolmuş olabilir. Çoğu zaman bir ödemenin neden onaylanmadığını göremediğimizden, kredi kartı şirketinize veya bankanıza başvurmanızı öneririz.

Çoğu durumda, "Faturalandırma Tercihlerini Düzenle" sayfasında "Yeniden dene" düğmesini tıklayarak sorunu hızlı bir şekilde çözebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca, bu sayfada ayrıca yeni kredi kartı bilgileri girebilir veya bir yedek kredi kartı girebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.
giderek yapabilirsiniz.

Posted:
AdWords Webinar'ları hesabınızı daha iyi anlamanıza ve daha etkili yönetmenize yardımcı olan ücretsiz seminerlerdir. Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir webinar olacaktır!

Bu ay online olarak düzenleyeceğimiz webinar'lar:

Tarih: 3 Kasım 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: İçerik Ağı Optimizasyonu, İçerik Ağı reklam kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi öğrenin.

Tarih: 19 Kasım 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google Analytics 2: Analytics Hesabınızı Yönetmek, websitenizi Google Analytics ile takip etmenin yollarını öğrenin.

Tarih: 24 Kasım 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: İnternet Reklamcılığı Trendleri, Türkiye'deki internet reklamcılığı trendleri hakkında bilgi sahibi olun ve reklam bütçenizi en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

AdWords Webinar Takvimini
inceleyip 10 haneli AdWords hesap numaranız ve emailiniz ile hemen kayıt olabilirsiniz. Ayrıca daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş webinarlarımızı da izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Geçen haftaki yazımızın bir devamı olarak, bu hafta hesabınız reklamlarınız yayınlanmadığı zaman hesabınızda kontrol etmeniz gerekenleri ve alabileceğiniz pratik önlemleri sizinle paylaşacağız.

Kalite puanınızı kontrol edin!

Eyvah AdWords reklamlarınız yayınlanmıyor! Meraklanmayın, anahtar kelime kalite puanlarınızı kontrol ettiniz mi?

AdWords sistemi, Google ve Google Ağı'ndaki kullanıcıların yalnızca en alakalı reklamları görmelerini sağlamak için, anahtar kelime kalite puanını temel alır. Peki nedir bu kalite puanı ve anahtar kelimelerinizin kalite puanı reklamınızın görünüp görünmeyeceğini nasıl etkiler ve anahtar kelime kalite puanınızı (dolayısıyla reklam konumunuzu) nasıl yükseltebilirsiniz? Bütün bu sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kalite puanı tam olarak nedir?

Kalite puanı, anahtar kelimelerinizin her biri için hesaplanan dinamik bir değişkendir. Çeşitli faktörlerin bir kombinasyonudur ve anahtar kelimenizin reklam metninizle ve bir kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu ölçer. Kalite puanı ayrıca, açılış sayfanızın kalitesini de dikkate alır. Demek ki, kalite puanı reklam metniniz, anahtar kelime alaka düzeyi, açılış sayfası kalitesi ile doğru orantılıdır.

Kalite puanı, anahtar kelimeniz bir arama sorgusuyla her eşleştiğinde hesaplanır. Bu puan ayrıca, kullanıcı bir arama sorgusu girdiğinde, bir anahtar kelimenin reklam açık artırmasına girmek için uygun olup olmadığını ve eğer uygunsa, reklamın ne kadar üst bir konumda sıralanacağını da kısmen belirler. Genellikle, kalite puanınız ne kadar yüksekse, maliyetleriniz o kadar düşük ve reklamınızın konumu da o kadar iyi olur.

Kalite puanımı nasıl kontrol edebilirim?

Reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin iyi performans gösterdiğinden emin olmak için, bunların kalite puanını düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz. Reklam bütçenizi en etkili şekilde kullanmak için, maliyeti yüksek olduğu halde düşük performans gösteren anahtar kelimeleri kaldırmanız gerekir.

Aşağıdaki adımları izleyerek, hesabınızdaki her bir anahtar kelimenin kalite puanını kolayca kontrol edebilirsiniz:
1.https://adwords.google.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. "Kampanya" sekmesini tıklayın.
3. Bir reklam grubunu tıklayın.
4. "Anahtar Kelimeler"i seçin.
5. Anahtar kelimenin yanında, Durum sütunundaki resimyazıyı tıklayabilirsiniz.
6. Kalite puanı nasıl çalışır?
7. Reklamverenlerin, reklamlarını ilk sayfada göremediklerinde reklamlarının gösterilmediği kanısına varmaları da sık karşılaşılan bir durumdur. Sistem, kalite puanınızı genele göre düşük olarak belirlediğinde, reklamınızın 2., 3. veya daha sonraki sayfalarda gösterilebileceğini lütfen unutmayın.

Örneğin, Süleyman, Antalya'da profesyonel olarak lale yetiştiriyor. Yalnızca lale demetleri ve soğanları satıyor. Süleyman, anahtar kelimelerine çiçek kelimesini ekleyecek olsaydı, bu anahtar kelimenin kalite puanı oldukça düşük olurdu. Lale elbette bir çiçektir, ancak anahtar kelime olarak çiçek, Süleyman'ın sattığı ürün için yeterince belirgin değildir. Diğer yandan, "satılık laleler", "lale soğanları", "lale demetleri" ve "pembe lale" gibi anahtar kelimeler Süleyman'ın işiyle çok alakalıdır ve kalite puanları yüksek olacaktır. Diğer bir deyişle, reklamın ilk sayfada görünme olasılığı yüksektir ve dolayısıyla Süleyman daha fazla lale demeti ve soğanı satabilecektir.

Aşağıda, size yardımcı olacak bazı önemli ipuçları verilmiştir!

Düşük kalite puanı nedeniyle reklamınız gösterilmiyorsa veya reklam konumunuz yeterince yüksek değilse, kalite puanınızı artırmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

1.Tekil ve/veya genel anahtar kelimeler yerine birden çok kelimeden oluşan, belirgin anahtar kelimeler kullanın. Örneğin, "oda ve kahvaltı" yerine (çok genel), "oda ve kahvaltı İstanbul' (daha alakalı) anahtar kelimelerini kullanın.

2. Reklam metninde hedeflenen anahtar kelimelerinizi içeren yeni reklam grupları oluşturun. Reklamınız kullanıcının aramasında kullandığı kelimeleri içerdiğinde, bu kelimeler reklamınızda kalın biçimde görünecektir. Reklamınızın başlığı, gövdesi veya Görünen URL'si de buna dahildir. Kullanıcılar, daha bariz bir görünüme sahip olduğundan bu tür reklamları tıklamaya çok daha eğilimlidir.

3. Reklamınızın alaka düzeyini vurgulayacak tanımlayıcı ve konuya özel bir reklam metni kullanın. Ayrıca, "Şimdi arayın!", "Bize ulaşın" gibi bir "harekete geçirme ifadesi" kullanmak daakıllıca olacaktır.

Reklamınızın gösterilmeme nedenleriyle ilgili olarak, bütçeyle ilgili sorunları ele alacağımız bir sonraki yayınımızı da okuyabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Google İçerik Ağı raporlarınızda görebileceğiniz yeni AdWords özelliği olan Görüntüleme Dönüşümü İzleme ile ilgili duyurumuzu hatırlayacaksınız. Artık Google'ın bu yeni metriği "İyi de marka bilinirliği için verdiğim reklamların satışlarıma etkisini nasıl ölçeceğim?" sorunuza yanıt verecek. "Peki tam olarak nedir, ne işe yarar, nerde göreceğim bu raporu?" diyorsanız, Görüntüleme Dönüşümüyle ilgili bugünkü yazım sizin için.
Görüntüleme Dönüşümü İzleme tam olarak ne demek?

Tam olarak şu demek: Birisi AdWords görüntülü reklamınızı, AdSense üyesi bir sitede görüp tıklamaz ama sonraki 30 gün içinde reklamını verdiğiniz websitesini ziyaret ederek reklam hedefiniz olan davranışı gösterdiğinde, bunun bir dönüşüm olarak yansıdığı yeni bir metrik demek. Böylece, marka farkındalığı yaratmak ve satın almaya yönlendirmek konusunda çok etkili olan banner, flash banner veya video reklamlarınızın Google İçerik Ağında, sadece tıklamalar sonrasında elde ettiği dönüşümleri değil, görüntülenip tıklanmasalar da 30 gün süreyle elde ettiği dönüşümleri ölçebilirsiniz. Kısaca, tıklanmamış olan bir görüntülü reklamın hedef kitleniz üzerindeki etkisini, yani satışa veya reklam hedefinize dönüşüp dönüşmediğini bu rapordan görebilirsiniz.

Görüntüleme Dönüşümü İzleme, kendi ürününü veya servisini pazarlayan bir iş sahibiyseniz marka bilinirliğine ayırdığınız reklam bütçenizi artık daha da etkin yönetebilmeniz; bir ürün veya servisin reklam bütçesini yöneten bir pazarlama uzmanıysanız ise bütçe gerekçelerinizde size daha da yardımcı olacak çok kuvvetli yeni bir araç demek.

Görüntüleme Dönüşümü İzleme tam olarak bir de, aşağıda göreceğiniz gibi, alışkın olduğunuz AdWords Kampanyalar sayfasında yeni bir sütun demek.
Görüntüleme Dönüşümleri nasıl ölçülüyor?

Diyelim ki, bir sosyal ağ siteniz var ve bu site için iki reklam hedefinizden biri yeni üyeler elde etmek, ikincisi ise ziyaretçilerin siteyi arkadaşlarına önermesi. Bu durumda, AdWords Dönüşüm İzleme özelliğini kullanıyorsunuz ve bir dönüşüm izleme kodunu üye olduktan sonraki onay sayfasına, bir dönüşüm izleme kodunu da arkadaşa önerme sonrasındaki onay sayfasına çoktan koydunuz. Şimdi, bir kullanıcı reklamınızı gördü ama tıklamadı. Birkaç gün sonra ise doğrudan websitenize geldi ve üye oldu. Bu, AdWords Kampanyalar sayfanızda yukarıda kırmızıyla işaretlediğim sütunda 1 görüntüleme dönüşümü olarak görünür. Eğer, bu kullanıcı reklamınızı gördükten sonraki birkaç gün içinde hem üye olur hem de websitenizi bir arkadaşına önerirse, bu aynı sütunda 2 görüntüleme dönüşümü anlamına gelir.


Görüntüleme Dönüşümü raporu ne işe yarar?

Bu rapor size İçerik Ağı kampanyalarınızda kullandığınız görüntülü reklamların sağladığı değerle ilgili ekstra bilgiler verir. Bu sayede, kullanıcı davranışlarını detaylı olarak takip edebilir, en yüksek dönüşümü sağlayacağınız siteleri görebilir, kampanyalarınızı bu veriler doğrultusunda hedef kitlenizin tepkisine göre optimize edebilirsiniz.


Görüntüleme Dönüşümü verilerimi nerden göreceğim?

Görüntüleme Dönüşümü verilerini AdWords hesabınızda Kampanyalar sayfasında göremiyorsanız muhtemelen Dönüşüm İzleme özelliğini henüz etkinleştirmemişsinizdir. Görüntüleme Dönüşümü sütununu hesabınızda görebiliyor ancak veri göremiyorsanız (bkz. yukarıdaki ekran görüntüsünde raporun üçüncü satırı), kampanyanız sadece Arama Ağına açık olabilir veya İçerik Ağına açık olup görüntülü reklam içermiyor olabilir. Arama Ağındaki reklamlar ve İçerik Ağındaki metin reklamlar için görüntüleme dönüşümleri gösterilmiyor.

Websitenizdeki bir dönüşümden önce reklam tıklanmışsa, bunu Tıklama Dönüşümü sütununda göreceğinizi unutmayın.

Bizim ekipçe çok sevdiğimiz bu yeni özelliği güle güle kullanın.


Posted:
Her bayram öncesi olduğu gibi bayram tatili ile ilgili aramalarda gözlemlediğimiz artışı sizinle paylaşmak ve turizm alanında reklam veriyorsanız size bu potansiyelden nasıl yararlanabileceğiniz konusunda ipuçları vermek istedik.

Seyahat acentaları, oteller, tur operatörleri, havayolu firmaları ve diğer turizm firmaları bayram tatili promosyonlarını Google AdWords reklamları ile duyurmaya devam ediyor. Siz de bayram tatiline yönelik kullanıcıların yoğunlukla aradığı kelimeleri kampanyalarınıza dahil ederek sezonluk turlarınız/seyahat hizmetleriniz için yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz gibi geçen sene Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi bayram tatili ile ilgili aramalarda artış görüyoruz.

(Resmi büyütmek için tıklayınız.)


Bayramla ilgili sezonluk aramalar bu sene de bayram öncesi artmıştır.

(Resmi büyütmek için tıklayınız.)

* Yukarıdaki veriler Google Arama Trendleri aracından elde edilmiştir.


Eğer henüz Kurban Bayramı'na yönelik bir kampanyanız yoksa:
Bir an önce bayram ile ilgili kelimeleri kullanmaya başlamanızı ve reklam kampanyalarınızı bayram için optimize etmenizi öneririz. Örneğin, mevcut bir kampanyanıza bayram temalı ayrı bir reklam grubu ekleyebilir veya bayram turlarınıza / otellerinize özel daha kapsamlı yeni bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Ekleyebileceğiniz örnek kelimeler:
bayram tatili
bayram turları
bayram otelleri
kurban bayramı tatili
kurban bayramı turları
bayram turları 2009
bayram tatili 2009
bayram tatilleri 2009
bayram turlari
kurban bayramı yurtdışı turları
kurban bayramı turları 2009

Bayrama özel mevcut bir kampanyanız varsa:

Eğer bayramla ilgili reklamlarınız zaten yayınlanıyorsa günlük performans takibi yapmanızı öneririz. Aşağıda arama kampanyanız için faydalı ipuçları bulabilirsiniz.

- Reklam gruplarınıza eklemek için daha fazla anahtar kelime ve negatif anahtar kelime bulmak için Anahtar Kelime Aracımızdan faydalanın.
- Reklamlarınızın ilk sayfada görünüp görünmediğini kontrol edin ve gerekiyorsa reklamlarınızı optimize edin ve/veya tıklama başı maliyet tekliflerinizi düzenleyin.
- Etkin reklamlarınız için Arama Terimleri Raporu alarak reklamlarınızın anahtar kelimeleriniz dışında hangi kelimelerde gösterildiğini inceleyin. Bu kelimeler alakalı ise kampanyanıza ekleyin.
- Alakasız aramalarda gösterilmemek için kampanyanıza, bayramla ilgili olan ancak tatille ilgili olmayan kelimeleri (örnek; mesajları, kredisi, resimleri, hoca, şiirleri, namazı, tebrikleri vb.) negatif anahtar kelime olarak ekleyin.


Bayram öncesi İçerik Ağı ile daha fazla müşteriye ulaşın

Arama hedefli kampanyanıza ek olarak İçerik Ağı'nı hedefleyerek az zamanda çok müşteri kazanabilirsiniz. Müşterilerinizin internette en çok süre geçirdikleri mecra olan İçerik Ağı, özellikle banner reklamlarınızla markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini, buna paralel olarak da geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlar.

Arama kampanyalarınıza ek olarak oluşturacağınız İçerik hedefli bir kampanya maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Bayram kampanyalarınızın kısa süreli olması nedeniyle ulaşabileceğiniz kullanıcıları en yüksek düzeyde tutmak için başta haber, turizm siteleri olmak üzere yaşam, iş, finans, eğlence vb. gibi kategorilerdeki siteleri yerleşim hedefli kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz. İçerik Ağı hedefli kampanyanız için Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz ve kolayca bayrama özel banner reklamlar oluşturabilirsiniz.Üstelik artık, geri dönüşüm takibini kullanıyorsanız görüntüleme geri dönüşümü sayesinde resim reklamlarınızı görüp reklama tıklamadan satın alma gerçekleştiren müşterilerinizi de AdWords hesabınızda raporlayabiliyorsunuz.

Hepinize şimdiden iyi bayramlar dileriz. Teşekkürler.

Nilgün Kopuzoğlu, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

İçerik ağından tam olarak faydalanamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Anahtar kelime hedefli ve yerleşim hedefli içerik ağı kampanyalarını oluşturabilir ve optimize edebilirsiniz. Bu Online AdWords Seminerimizde anahtar kelime hedefli içerik ağı kampanyaları hakkında detaylı bilgi ve örnekler verip, yerleşim hedefli kampanyalarınızda websitelerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bu seminere kimler katılmalı? İçerik ağı performansını arttırmak için ipuçları almak ve geri dönüşümünü arttırmak isteyen herkes.

Websiteniz hakkındaki tüm sorulara ve çözümlerine bu seminer sayesinde ulaşabilir, websitenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz. Websitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için bu Online AdWords Seminerini kaçırmayın.

Seminer konusu : İçerik Ağı Optimizasyonu

Tarih:03.11.2009

Saat:15:30 (Türkiye saati)

Bağlantı: https://googleonline.webex.com/googleonline/onstage/g.php?t=a&d=579531359

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Online AdWords Seminerleri ilgili sorularınız için bize webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.