Posted:
Erdal Fettahoğlu 2009 yılında Google Yardım Forumunda 'En Üst Düzey Katılımcı' olarak katılmış ve yüzlerce AdWords reklamverenine yardım etmiştir.

Google AdWords Qualified Professional ve Google Analytics Individual Qualification sertifiklarına sahip olan Erdal'ın süper güçleri arasında az köfte ile çok ekmek yapmak ve internet reklamcılığında harikalar yaratmak var.

Blog'umuzdaki ilk konuk yazar olma özelliğini bulunduran Erdal, bakalım blog'umuzda neler yazmış.

Reklam metni yazarken zorlanıyor musunuz?

Toplam 95 karakterlik başarılı reklam metini yazmak çok kolay olmasa da aşağıdaki süper formülü dikkate alarak her zaman başarılı ve çarpıcı AdWords reklam metinleri yazabileceksiniz.

AdWords reklamlarında başarıya ulaşmanızı sağlayacak temel faktörlerden biri olan çarpıcı reklam metinleri ile tıklama oranını yükseltebilir ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek, ziyaretçileri müşteriye çevirme konusunda büyük fırsatları yakalayabilirsiniz. Reklamlarınızdan yüksek tıklama oranına (TO) sahip olmak, daha üst konumlarda reklamlarınızın çıkmasına ve daha düşük tıklama başı maliyetleri (TBM) ödemenize yardımcı olacaktır.

Reklam metni başlık, açıklama ve görünen URL olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Öncelikle her bir bölümü detaylı bir şekilde inceleyelim ve bu bölümlerde özellikle hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğini tek tek birlikte öğrenelim.

1) Başlık

Reklam metni başlığında, reklamını oluşturduğunuz ilgili reklam grubunun en önemli anahtar kelimesini mutlaka kullanmalısınız. Bu genellikle reklam grubu içinde en fazla gösterim alan anahtar kelimedir fakat bazı durumlarda en çok dönüşüm oluşturan anahtar kelime de reklam metni başlığında kullanabilir. Doğru anahtar kelimeyi kullandığınızda ve kullanıcılar bu anahtar kelime ile arama yaptığında reklam metni başlığınız kalın bir yazıyla görecektir. Özellikle kalın bir yazıyla görünen bir reklam metnine sahip olmanız diğer reklamverenlerin reklam metinlerinden çok daha farklı olmanızı sağlayacaktır.


2) Açıklama


Başlık bölümünden sonra en çok dikkat edilen 2 satırdan oluşan açıklama bölümünde satışı yapılan ürün veya vermiş olduğunuz hizmetin açıklaması basit ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Bu bölümde özellikle ürün veya hizmetinizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleri belirleyin ve bunları reklamınızda vurgulayın. Açıklama bölümünde ürün veya hizmetinizi basit şekilde anlattıktan sonra kullanıcıları hedefinize yönlendirmelisiniz. Bu yönlendirmeyi de yapabilmek için kullanıcıları harekete geçirecek ifadeler kullanmanız gerekiyor. Harekete geçirici ifadeler kullanıcıları hedefinize ulaşmalarını sağlamak için öncelikle reklamınıza tıklamasını ve daha sonra da bu kullanıcılardan ne yapmalarını beklediğinizi net bir şekilde anlamalarını sağlar. Satış odaklı reklam çalışmalarında örnek olarak 'Hemen Alın, Hemen Sipariş Verin, Satın Alın ve Sipariş Verin' gibi harekete geçirici ifadeler verilebilir.

3) Görünen URL


Daha alakalı reklam metini hazırlamak için ürün veya hizmetinizle ilgili bir kelimeyi görünen URL bölümüne ekleyebilirsiniz. Böylelikle arama yapan kullanıcılara reklamın daha çarpıcı gözükmesini ve reklama tıklama yaparak siteyi incelemelerini sağlayabilirsiniz.
Aşağıda başarılı ve vasat iki reklam metininin bir karşılaştırmasını görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Reklam bölümlerini detaylı bir şekilde inceledikten sonra, reklam metni yazarken dikkat edilmesi gereken 6 önemli püf noktayı sizinle paylaşalım.

Başarılı Reklam Metni Yazmanın 6 Kuralı


1. Birden çok reklam metni deneyin

Her reklam grubu için en az iki reklam metni yazarak hangi reklam metninin daha başarılı olduğunu ölçümleyebilirsiniz. Reklamlarınız yeterli seviyede yayınlandıktan sonra başarılı olan reklam metninin dışındaki reklam metinlerini duraklatarak yerlerine daha farklı teklifler ve harekete geçirici ifadeler kullanarak daha başarılı reklam metinleri yazmaya çalışın.


2. Dönüşümleri izleyin


Her zaman tıklama oranı yüksek reklam metinleri ürün veya hizmetinizin satışını gerçekleştirmeyebilir. Bu yüzden dönüşüm izleme aracını kullanarak hangi reklam metinlerin dönüşüm oluşturduğunu tespit edin ve daha başarılı reklam metinleri yazmaya çalışın.


3. Anahtar kelimeler ekleyin


Reklam metninin açıklama bölümünde kullandığınız anahtar kelime arandığında reklam metni başlığında da olduğu gibi kalın bir yazı tipiyle gözükecektir ve böylece daha alakalı reklam metinlerine sahip olacaksınız.


4. Büyük harfleri doğru kullanın

Çarpıcı reklam metinleri hazırlamak için büyük harfleri doğru kullanmalısınız. Her kelimenin ilk harfini büyük yazarak çarpıcı reklam metinlerine sahip olabilirsiniz. Büyük harfleri düzenli ve doğru kullanarak, düzensiz büyük harf kullanan reklam metinlerinden çok daha fazla etkili reklam metinlere sahip olabilirsiniz.


5. En alakalı hedef URL'i kullanın

Eğer belirli bir ürün veya hizmet için reklamınız varsa, bu reklam için direkt sitenizin ana sayfa URL'ni vermektense en alakalı iniş sayfasını kullanarak reklamlarınızdan daha fazla dönüşüm oluşturabilirsiniz.


6. Promosyonları belirtin


Herhangi bir indirim, ücretsiz kargo gibi özel bir teklif veya diğer reklamverenlerden daha cazip bir satış fiyatınız ve hizmetiniz varsa bunu reklam metninde net bir şekilde belirterek tüm dikkatleri üstünüze çekebilirsiniz.


Erdal Fettahoğu tarafından hazırlanmış, Esra Öğücü ve Hüseyin Savaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Yaygınlaşan akıllı mobil cihazları sayesinde İnternet’e cep telefonu ile bağlanan kullanıcı sayısı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenen mobil cihazlar ile İnternet’te gezinen potansiyel müşterileri yakalamak için AdWords reklam kampanyalarınızda mobil kullanıcılar için hedeflemenizi öneririz.

AdWords reklamlarınızın mobil cihazları hedeflemesi için kampanya ayarlarınızda ufak bir değişiklik yapmanız yeterlidir. Reklam kampanyanızın 'Ayarlar' sekmesi altında 'Ağlar, Cihazlar ve Uzantılar' kısmında 'Cihazlar'ı düzenleyi tıklayın.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

'Cihazlar' ayarı sayesinde, reklamlarınızın hangi cihazlar ile görüntüleneceği belirlersiniz. Bu cihazlar masaüstü/dizüstü bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarıdır.Reklamlarınızın akıllı mobil cihazlarında gösterilmesi içinreklam kampanyanızda hedeflemek istediğiniz cihazları seçin. Aşağıda hedefleyebileceğiniz cihaz seçeneklerini görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

İsterseniz, sadece akıllı cep telefon kullanıcılarını hedefleyen yeni bir reklam kampanyası oluşturabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Mobil reklam kampanyanız için size yardımcı olacak en iyi uygulamalar şunlardır:

  • Mobil kullanıcıları hedeflemek için ayrı bir reklam kampanyası oluşturun.
  • Kampanya ayarlarınız sayfasından cihaz ayarlarınızı düzenleyin ve sadece 'iPhone'lar ve tam işlevli internet tarayıcılarına sahip diğer mobil cihazlar'ı seçin.
  • Bu ayar sayesinde, reklamlarınız sadece akıllı mobil cihaz kullanıcılarına gösterilecektir. Sadece mobil kullanıcıları hedeflemek için ayrı bir reklam kampanyası oluşturmanızın size faydası, kampanya performansınızı çok kolay takip edebilmenizdir. Ayrıca, farklı bir kampanya oluşturduğunuz zaman, reklam kampanyanızın bütçesinde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerinizi seçin ve reklam metinlerinizi yazın.
  • Reklam metinlerinizi oluştururken, reklamlarınızı yönlendirdiğiniz Hedef ULR web sayfasında çok az Flash olmasına, tercihen hiç Flash olmamasına özen gösterin. Çoğu akıllı mobil cihazları ağırlılı Flash olan web sitelerini açmakta zorlanabilmektedir.
  • Mobil kullanıcıları hedeflediğiniz reklam kampanyanıza ait reklamları bir iki hafta deneyin ve performansınızı AdWords raporlarını çalıştırarak değerlendirin.
Bu ipuçlarının mobil cihazlarına hedefli reklam kampanyaları oluşturmakta size yardımcı olduğunu umuyoruz. Mobil reklamlar hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Yılın son günlerine yaklaşırken bugünlerde alışveriş için mağazaları dolaşmaya başladıysanız, perakendecilerin şimdiden yeni yıl kampanyalarını başlattıklarını görmüşsünüzdür. Google.com.tr üzerindeki yılbaşı aramalarını incelediğimizde tüketicilerin de şimdiden yılbaşı için arama yapmaya başladıklarını görüyoruz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

AdWords Kampanyalarınızda Ne Yapabilirsiniz?

1-Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Kullanıcıların bu dönemde aradıkları ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri seçerek dönemsel bir yeni yıl kampanyası oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime fikirleri almak için Anahtar Kelime Aracını kullanabilirsiniz.

Sizin için seçtiğimiz örnek anahtar kelimeleri aşağıda bulabilirsiniz:

yılbaşı hediye, yılbaşı hediyeleri, yılbaşı hediyeler, yılbaşı hediyesi, yılbaşı için, yılbaşı sepetleri,
yılbaşı paketi, yılbaşı hediyelik, sevgiliye yılbaşı hediyesi, yılbaşı için hediyeler, güzel yılbaşı hediyeleri, yilbasi hediyesi, yılbaşı için hediye, en güzel yılbaşı hediyeleri, yılbaşı hediye seçenekleri
ilginç yılbaşı hediyeleri, yılbaşında ne hediye, yilbasi hediyeleri, en güzel yılbaşı hediyesi, erkek yılbaşı hediyesi, yılbaşı hediyelik eşya, ucuz yılbaşı hediyeleri, özel yılbaşı hediyeleri, yılbaşı özel,yılbaşı turları, yılbaşı otelleri, yılbaşı yurtdışı otelleri...

2-Reklam Metinlerinizi Özelleştirin

Reklam metinlerinizi aramalara göre özelleştirmeniz tıklanma oranlarınızın artmasına yardımcı olabilir. Örneğin, 'ucuz yılbaşı hediyeleri' araması yapan bir kullanıcı için indirim ve taksit seçenekleri önem taşıyacaktır. Bu kullanıcının ilgisini çekmek için reklam metinlerinizde indirim, taksit ve kargo avantajlarınızı vurgulamanız yerinde olacaktır.

Sizin için seçtiğimiz örnek reklam metinlerini aşağıda bulabilirsiniz:3-Bütçenizi Kontrol Edin ve Esnek Olun

Bu dönemde artan arama hacimleri ve rekabet nedeniyle tıklama başı maliyetlerinizi ve günlük bütçenizi yükseltmeniz gerekebilir. Bu nedenle reklam performansınızı yakından takip etmenizi ve gerekli ayarlamaları yapmanızı öneriyoruz.


4-İçerik Ağını Kullanın

Müşterilerinizin İnternette en çok zaman geçirdikleri mecra olan İçerik Ağı, sezonluk kampanyalarınız için büyük önem taşır. Yılbaşı kampanyalarınız için özellikle resim reklamları kullanarak önümüzdeki bu kısa zamanda maksimum reklam gösterimi alabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Oluşturucu aracıda bulunan hazır şablonlar sayesinde birkaç dakika içinde kendi resim reklamlarınızı oluşturmanıza yardımcı olur.

Görüntülü Reklam Oluşturucu'ya erişmek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

1. www.adwords.google.com.tr adresinden hesabınıza giriş yapın
2. Resim reklamlarınızı oluşturmak istediğiniz kampanyayı ve reklam grubunu seçin.
3. "Reklam Varyasyonları" sekmesinde "Yeni Reklam" düğmesini tıklayın, sonra "Görüntülü Reklam Oluşturucu" seçeneğini belirtin.

Ayrıca, Görüntülü Reklam Oluşturucu aracının nasıl kullanıldığına dair kısa eğitim videomuzu da izleyebilirsiniz.5-Son Dakika Alışverişlerini Unutmayın

Son dakikada gelecek olan siparişlerinizi artırmak için, aynı gün veya ertesi gün teslimat seçeneklerini ekleyebilir veya kargo indirimi sunabilirsiniz. Ayrıca, yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, alışverişlerini son dakikaya bırakanlar nedeniyle yılbaşından sonraki birkaç gün daha aramalar devam etmektedir. Bu kullanıcıları yakalamak için bir süre daha reklamlarınızı yayınlamanızı öneriyoruz.

Tüm reklamverenlerimizin yeni yılını şimdiden kutlarız.

Ömer Keser, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

16 Aralık 2009 Çarşamba günü, Türkiye saati ile 15:30'da 'Google Analytics 3: Analytics Raporlar ve AdWords Analizleri' konulu ücretsiz Online AdWords Seminerimizi kaçırmayın!

Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir seminer olacaktır. AdWords hesabınız hakkında etkili ipuçlarını bu seminerimiz anında öğrenebilirsiniz. Bu haftaki seminerimiz için hemen kayıt yaptırın!


AdWords kampanyalarınızı geliştirmek için Analytics raporlarını daha ayrıntılı olarak kullanabilirsiniz. AdWords hesap performansınızı arttırmak ve hedeflerinizi daha iyi belirlemek için Analytics verilerinizi artık çok daha etkin bir şekilde yorumlayıp değerlendirebileceksiniz.Bu seminere kimler katılmalı? Google Analytics kodlarını websitesine yerleştirmiş ve verilerini izleyebilen herkes.

Tarih: 16 Aralık 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google Analytics 3: Raporlar ve AdWords Analizleri

Online AdWords Seminerlerine İnternet üzerinden katılmak için, e-posta adresinizi ve 10 haneli AdWords hesabınızı kullanarak Online AdWords Seminerleri Takvimi'den hemen kayıt yaptırın. Ayrıca, daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş seminerlerimizi de izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bugün, İngiltere, Almanya ve Hollanda’da mevcut olan dönüşüm uzmanları programının Türkiye'de de hayata geçtiğini açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.

Google Dönüşüm Uzmanlar programı, web sitenizin karlılığını arttırmak için hazırlanmış geniş bir çözüm paketidir.

Sitenizin performansını ölçmek ve arttırmak için daha önce sunulmuş olan ürünlerden Google Analytics, Google Web Sitesi Optimize Edici, Adwords Dönüşüm İzleme gibi araçların en doğru şekilde birlikte kullanımı sitenizin verimliliğini en üst seviyeye çıkaracaktır. Ancak bu araçların doğru ve eksiksiz kullanımı için yeterli kaynak ve zaman bulamıyor olabilirsiniz.

Google dönüşüm uzmanları işinizi büyütmenize yardımcı olmak, dönüşümlerinizi arttırmak ve yatırım/dönüşüm oranınızı daha iyi seviyelere çekmek için sizlere yardımcı olmaya hazır uzmanlardır.

Google Dönüşüm Uzmanlarının servislerinden bazıları:

  • Google Analytics servisinin eksiksiz kurulumu
  • Pazarlama etkinliğinizin arttırılması
  • Web sitenizin test ve analizlerle verimliliğinin arttırılması
  • Sunulan servis ve ürünlerin daha iyi sonuç verecek şekilde biçimlendirilmesi.

Google Dönüşüm Uzmanı programı hakkında daha detaylı bilgi almak ve bir Google Dönüşüm Uzmanına başvurmak için Google Dönüşüm Uzmanı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heni Hazbay, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Uyarılar, hesabınızdaki değişiklikler hakkında anında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Faturalandırma ve kampanya bakımı için halihazırda kullanılabilen hesap uyarılarına ek olarak, tıklama sayısı, maliyet ve bütçe gibi önemli ölçümlerdeki değişiklikleri anında izlemek için de özel uyarıları kullanabilirsiniz. Bugün size, kullanmaya başlayabileceğiniz iki yeni uyarı seçeneğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle, Fırsatlar sekmesine yeni fikirler için uyarılar ekledik. Şu anda beta olarak sunulan Fırsatlar sekmesini kullandıysanız, kampanyalar veya reklam grupları için birkaç haftada bir yeni anahtar kelime ve bütçe fikirleri oluşturulduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Bu sekmeyi düzenli olarak kontrol etmiyorsanız, kapsamınızı genişletip trafiğinizi artırabilecek fikirleri kaçırabilirsiniz. İnceleyebileceğiniz yeni fikirler olduğunda, artık, bunları diğer kampanya uyarılarınızla birlikte vurgulanmış olarak görebileceksiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Fırsatlar sekmesindeki fikirleri incelemek için "Görüntüle" bağlantısını veya uyarıyı mesajlarınızdan kaldırmak için "Kapat"ı tıklayın. Fırsatlar sekmesindeki uyarıları sık sık kapatırsanız, bunlar sizin için gitgide daha düşük sıklıkta görüntülenir.

Ayrıca, AdWords dönüşüm izlemeyi kullanıyorsanız, artık dönüşüm hacmi, dönüşüm oranı ve maliyet/dönüşüm değerindeki değişiklikler için özel uyarılar oluşturabilirsiniz. Dönüşüm verileriniz için uyarılar ayarlayarak, AdWords YG'nizdeki dalgalanmalardan mutlaka haberiniz olmasını sağlayabilir ve hızlı bir şekilde harekete geçebilirsiniz

Son olarak, bağlı hesaplarında özel uyarıları ne zaman kullanmaya başlayabileceklerini hala merak eden Müşteri Merkezim (MM) kullanıcıları için kısa bir not: Çalışmalarımız devam ediyor! Bu süre zarfında, doğrudan giriş yapabildiğiniz hesaplarınız için özel uyarılar ayarlamaya devam edebileceğinizi lütfen unutmayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

AdWords kampanyalarınızı olumlu etkileyeceğini düşündüğümüz kış dönemine yönelik önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Kış döneminin gelmesiyle birlikte kış lastiği ve kış bakımı gibi aramalar her yıl mevsimsel olarak artmaktadır. Bu sezonda, araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğu araçlarının kış ihtiyaçlarını İnternet'te arama motorlarında aramaktadırlar.

(Resmi büyütmek için tıklayın.

Siz de sitenize bu dönemde potansiyel müşterileri çekmek isterseniz, yeni bir kampanya oluşturabilir veya mevcut kampanyanıza bu dönemde aranan anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz örnek anahtar kelimeleri aşağıda bulabilirsiniz: kar lastiği, kış lastiği, kış lastikleri, ucuz kış lastiği, lastik fiyatları, kış lastiği fiyatları, kış lastiği Ankara.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Ayrıca kış kampanyalarınız için Google İçerik Ağı'nı da kullanarak daha genis kitlelere ulaşabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Bazı AdWords Kaynakları:

Google İçerik Ağı
AdWords Blog'u
AdWords Yardım Merkezi
AdWords Ögrenim Merkez
AdWords Yardım Grubu
AdWords Yardım Forumu

Tesekkürler,

Mutlu Balman, Google AdWords Ekibi
tarafindan yayınlanmıştır.

Posted:

Arama Trendleri, dünyanın Google'da ne aradığına ilişkin bilgiler sağlayan ücretsiz bir araçtır. Yapmak istediğiniz şey uzun vadeli bir pazarlama stratejisi planlamak veya yalnızca AdWords'te anahtar kelime listenizi genişletmek de olsa, Arama Trendleri size yardımcı olabilir. Arama Trendleri ile pazarınız hakkında daha fazla bilgi edinerek, işletmenize daha fazla kazanç getirebilirsiniz.

Arama Trendleri'ni kullanarak, o anki müşteri eğilimlerini anında yansıtan reklam mesajları belirleyebilirsiniz. Örneğin araba satıyorsanız, en fazla dikkati çekmek için reklam kampanyalarınızda yakıt tasarrufu, emniyet veya motor performansı gibi noktalardan hangisini vurgulayacağınızı belirlemek üzere bu aracı kullanabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Yıllar içindeki eğilimi göstermesinin yanı sıra, Arama Trendleri size, ürün veya hizmetlerinize olan ilginin mevsimlik değişimleri hakkında da bilgi verir. Örneğin, potansiyel müşterilerinizin ne zaman kayak tatili, yılbaşı hediyeleri veya araba almak için Google'da arama yapmaya başladığını anında görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Ürünlerinizle yeni pazarlara mı girmeyi düşünüyorsunuz? Arama Trendleri, ürününüzün ülkelere göre sağladığı ilgi düzeyini belirlemenize yardımcı olan çok kullanışlı bir araçtır. Örneğin, araba dağıtımcısıysanız, arabalarınızın Almanya'da en fazla hangi şehirlerde talep ettiğini görebilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Bir marka sahibi olarak, markanızın zaman içinde rakiplerinize göre nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızın markanızın bilinirliğine nasıl bir etkisi olduğu konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, markanızı araca yazmak ve Google üzerindeki arama trendlerini incelemektir.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Arama Trendleri ayrıca işinize ilişkin tehditleri ve fırsatları görmenize de yardımcı olur. Örneğin, seyahat acenteniz varsa, zaman içinde tatillere ve tatil paketlerine olan ilginin nasıl arttığı veya azaldığı hakkında önemli trendleri ve turistik bölgeleri görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Arama Trendleri'nin nasıl çalıştığına ilişkin daha fazla bilgi edinmek için, özellikleri ve ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Yardım Merkezi özel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

9 Aralık 2009 Çarşamba günü, Türkiye saati ile 15:30'da ''Dönüşüm Optimize Edici'' konulu ücretsiz Online AdWords Seminerimizi kaçırmayın! Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir Online AdWords Semineri olacaktır. AdWords hesabınız hakkında etkili ipuçlarını bu seminerimiz sırasında öğrenebilirsiniz. Bu haftaki Online AdWords Seminerimiz için hemen kayıt yaptırın!

Tarih: 9 Aralik 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Dönüşüm Optimize Edici: AdWords Dönüşüm Optimize Edici ile hem zaman kazanın hem de yatırımlarınızın geri dönüşlerini arttırın. AdWords Arama ve İçerik ağı kampanyalarınızda Dönüşüm Optimize Edici'yi kullanarak daha düşük maliyetlerle daha çok dönüşümü nasıl elde edebileceğinizi öğrenin.

Online AdWords Seminerlerine İnternet üzerinden katılmak için, e-posta adresinizi ve 10 haneli AdWords hesabınızı kullanarak Online AdWords Seminerleri Takvimi'den hemen kayıt yaptırın. Ayrıca, daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş seminerlerimizi de izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Online AdWords Seminerleri hesabınızı daha iyi anlamanıza ve daha etkili yönetmenize yardımcı olan ücretsiz seminerlerdir. Uygulamalı ve interaktif bir şekilde AdWords hesabınız hakkında ipuçları öğrenebilirsiniz. AdWords'te ister uzun zamandır reklam veriyor olun isterseniz yeni başlamış olun, AdWords Uzmanlarının sizlere uygun hazırladığı mutlaka bir seminer olacaktır!

Bu ay online olarak düzenleyeceğimiz Online AdWords Seminerleri:

Tarih: 9 Aralık 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Dönüşüm Optimize Edici'yi kullanarak daha düşük maliyetlerle daha çok dönüşümü nasıl elde edebileceğinizi öğrenin.

Tarih: 16 Aralık 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google Analytics 3: Raporlar ve AdWords Analizleri. AdWords kampanyalarınızı geliştirmek için Analytics raporlarını daha ayrıntılı olarak kullanabilirsiniz. Bu seminere kimler katılmalı? Google Analytics kodlarını websitesine yerleştirmiş ve verilerini izleyebilen herkes.

Tarih: 22 Aralık 2009 15:30 (Türkiye Saati)
Konu: Google Dönüşüm Uzmanları Programı. Google Dönüşüm Uzmanları programı, sitesinden maksimum verimlilik ve optimum dönüşümü almak isteyenlere özel gelişmiş bir programdır. Bu seminere kimler katılmalı? Websitesinden maksimum geri dönüşü almak isteyen herkes.

Online AdWords Seminerleri Takvimini inceleyip 10 haneli AdWords hesap numaranız ve emailiniz ile hemen kayıt olabilirsiniz. Ayrıca daha önceden yayınlanmış yoğun talep gören arşivlenmiş seminerlerimizi de izleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Çoğu kişi AdWords ile birlikte, oldukça güçlü bir etkiye sahip olan metin reklamlarını kullanmaktadır. Ancak, AdWords'te metin reklamların dışında birçok reklam biçimi daha vardır. Reklam hedefinize bağlı olarak, metin reklamın yanı sıra diğer reklam biçimlerinden bazılarını kullanmak çok faydalı olabilir. Bugünkü gönderimizde, bu diğer önemli reklam biçimlerini size kısaca tanıtacağız.


Resim reklamlar

Resim reklamlar, reklam mesajınızı renkli bir şekilde yayınlamanızı sağlar. Bu reklamlar statik veya animasyonlu olabilir ve Google İçerik Ağı'nda müşterinin ilgisini çekmek için kullanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Ayrıca, sıklık sınırı

sayesinde reklamlarınızın fazla gösterilmesi konusunda endişelenmenize de gerek yoktur.


Resim reklam tasarlama konusunda yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız, size yardımcı olacak önerilerin yer aldığı görüntülü reklam optimizasyon kılavuzumuzu okuyabilir veya AdWords Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu deneyebilirsiniz. Sezgi yoluyla öğrenebileceğiniz bu araç, kişiselleştirilmiş, animasyonlu resim reklamları yalnızca birkaç dakika içinde hazırlayıp yayınlamanızı sağlar. İsterseniz kendi logonuzu bile ekleyebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz 150'den fazla şablon vardır. Burada, boyut ve biçim gereksinimleri de dahil, resim reklamlarla

Video reklamlar

Video reklamlar, zengin bir mesaj iletmek ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Kullanılabilecek üç farklı biçimi vardır:

- Tıkla oynat video reklamların uzunluğu, birkaç saniye ile 2 dakika arasında olabilir. Bir video reklamın nasıl görünmesi gerektiğinden emin değilseniz, yardımcı ipuçları ve örneklerin yer aldığı tıkla oynat video reklam kılavuzumuzuvideo" kategorisini seçip, sevdiğiniz bir şablonu kişiselleştirmeniz yeterlidir.
- Yayın içi video reklamlar, ABD'de bir video yayıncısının içeriğine 15 veya 30 saniyelik bir video reklam yerleştirmenizi sağlar. Böylece, ABD'de ürün veya hizmet satıyorsanız, bu yeni reklam biçiminden yararlanabilirsiniz.

ilgili tüm yanıtları bulabilirsiniz. inceleyebilirsiniz. Video reklamınızı hemen yüklemeyi tercih ederseniz, Görüntülü Reklam Oluşturucu'daki "video" kategorisini seçip, sevdiğiniz bir şablonu kişiselleştirmeniz yeterlidir.
- Yayın içi video reklamlar, ABD'de bir video yayıncısının içeriğine 15 veya 30 saniyelik bir video reklam yerleştirmenizi sağlar. Böylece, ABD'de ürün veya hizmet satıyorsanız, bu yeni reklam biçiminden yararlanabilirsiniz
.Mobil reklamlar

Web sayfanızın bir mobil sürümü varsa, mobil metin reklamlar tam sizin içindir. Hedef kitlenizdeki kişiler mobil cihazlarıyla Google'da arama yaparken veya web'e göz atarken onlara ulaşabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz. İngiltere, Kanada ve ABD'de, tıkla ve ara işlevi, kullanıcıların tek bir tıklamayla işletmenize bağlanmasını bile sağlayabilir.

Dahası, mobil resim reklamlar, çok sayıda AB devleti de dahil birçok ülkedemobil standartlara göre uyarlanmıştır. Burada, mobil resim reklamlar için boyut ve biçim gereksinimleriyle ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

kullanılabilir. Normal resim reklamlar gibi işlev görürler. Yalnızca reklam biçimi mobil standartlara göre uyarlanmıştır. Burada, mobil resim reklamlar için boyut ve biçim gereksinimleriyle ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords üzerinde gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerden sonra, Anahtar Kelime Aracı ve Yerleşim Aracı'nı güncelleyerek yeni beta sürümlerini reklamverenlerin kullanımına sunduk. Bu araçların temel işlevlerini koruduk ve sizin için daha yararlı olmalarını sağlayacak bazı yeni özellikler ekledik.

Güncellenen Anahtar Kelime Aracı (beta)

Anahtar Kelime Aracı'nın bu yeni sürümünde, Anahtar Kelime Aracı ile Arama Tabanlı Anahtar Kelime Aracı'nın özellikleri bir araya getirilmiştir. Bu, girdiğiniz anahtar kelimeleri, web sitesi içeriğinizi ve kullanıcı aramalarını temel alan anahtar kelime fikirlerini tek bir yerden alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, şimdi anahtar kelimeye göre, web sitesine/URL'ye göre arama yapabilir veya bu aramaları ayrı ayrı yapmak yerine ikisini bir arada gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir anahtar kelimeye ilişkin tüm eşleme türlerini aynı anda görebilir ve her eşleme türüne ilişkin istatistikleri karşılaştırabilirsiniz. Anahtar kelime listeniz son haline geldiğinde, tablodaki tüm anahtar kelime sonuçlarını veya yalnızca seçtiğiniz anahtar kelimeleri indirebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın)

Güncellenen Yerleşim Aracı (beta)

Güncellenen Anahtar Kelime Aracı'yla yaptığınız gibi, güncellenen Yerleşim Aracı'nı kullanarak yerleşimleri anahtar kelime, web sitesi/URL veya her ikisine göre arayabilirsiniz. Örneğin, yalnızca youtube.com'da bulunan ve aynı zamanda video yerleşimleri olan yerleşimleri arayabilirsiniz. Gelişmiş Seçenekler bölümünde, yerleşimlere, Ülke veya Dil, Günlük Gösterimler, Dahil Olan Reklam Boyutları (içerik yayıncısının kullanıma açık yerleşimleri için sunduğu boyutlar) ve demografik seçeneklere göre de filtre uygulayabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın)

Güncellenen Anahtar Kelime Aracı'na, mevcut Anahtar Kelime Aracı'nda bulunan bağlantıdan erişebilirsiniz. Güncellenen Yerleşim Aracı'na, Fırsatlar sekmesine gidip, Araçlar panelindeki "Diğer Araçlar" seçeneğini tıklayarak erişebilirsiniz. Burada, güncellenen Yerleşim Aracı'na ilişkin bağlantıyı görmeniz gerekir.

Bu bağlantıları, önümüzdeki birkaç hafta içinde sunacağız. Bu bağlantıları hesabınızda görürseniz, bu araçların yeni sürümlerini denemenizi öneririz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.