Posted:
Reklamverenlerimize yardımcı olması amacı ile nasıl 25 dakikada bir AdWords hesabı oluşturacağınıza dair adım adım açıklamalı bilgileri 'Reklamınız birkaç dakikada Google'da' sitesinde topladık. İster yeni hesap oluşturmak isteyen bir reklamveren olun, ister her gün yeni hesap oluşturan bir reklam ajansı olun, bu sayfadaki bilgiler, AdWords'e hesabı oluşturmak ile ilgili mükemmel bir kaynaktır.

AdWords ile Google.com.tr'da reklam vermek istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru adrestesiniz. 'Reklamınız birkaç dakikada Google'da sayfasındaki adımları takip ederek sadece 25 dakika'da bir AdWords hesabına sahip olabilirsiniz. Bir AdWords hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız vardır.

 • Bir adet Google e-posta hesabı
 • Bir adet reklamını vermek istediğiniz İnternet sitesi
 • Bir adet anahtar kelime listesi
 • Bir adet reklam metni
 • ve fatura bilgileriniz (kredi kartı veya banka havalesi)

Hesabınızı oluşturduktan sonra, reklamlarınız onaylanır ve Google'da yayınlanmaya başlar. Bazı reklamların reklam politikalarımıza göre incelenmeden yayınlanmayacağını bilmenizi isteriz.

'Reklamınız birkaç dakikada Google'da sitesi sayesinde, Google AdWords hesabı oluşturmak ile iligli merak ettiğiniz sorulara anında yanıt bulmuş olursunuz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.


Posted:

AdWords hesabınız bir self servis bir programı olmakla birlikte, reklam yayınlamaya yeni başladığınızda doğru bilgiyi doğru zamanda bulmakta oldukça zorlanabileceğinizi biliyoruz. AdWords reklamverenlerimizin AdWords destek kanalarının pek çoğunun farkında olmadıklarını fark ettik. Bu nedenle, bu haftaki yazımızda AdWords destek kanallarının tam bir listesini açıklamaları ile birlikte sizinle paylaşmak istedik. İster yeni bir hesap açmış olun, ister yıllardır reklam veren birisi olun, bugünkü yazımızdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.


AdWords Yardım Merkezi

AdWords Yardım Merkezi'nde AdWords'ü kullanmaya ilişkin ipuçları ve eğitici bilgilerin yanı sıra çok sık sorulan soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

AdWords Yardım Merkezi'ndeki bilgiler aşağıdaki bölümlere ayrılmıştır:

Ayrıca, alakalı bilgileri aramak için Yardım Merkezindeki arama kutusunu da kullanabilirsiniz.


AdWords Öğrenim Merkezi

Öğrenim Merkezi, reklamverenler için özel olarak hazırlanmış eğitim derslerini içerir. İster AdWords'ü yeni kullanmaya başlıyor olun, ister reklam performansınızı artırmak istiyor olun, AdWords Öğrenim Merkezi kendinizi geliştirmek için harika bir kaynaktır

AdWords Öğrenim Merkezi'ndeki bilgiler aşağıdaki bölümlere ayrılmıştır:

Örneğin yeni başlayanlara, uzmanlara ve Google AdWords'ün Temelleri Sınavına yönelik dersler gibi AdWords'le ilgili multimedya derslerini içerir.


AdWords Yardım forumu

AdWords Yardım forumu, AdWords kullanıcılarının çeşitli konularda birbirilerine sorular sordukları ve yanıtladıkları anında aldıkları bir forumdur. Yardım Forumunun amacı reklamverenlerin birbirleriyle AdWords'le ilgili sorularını, deneyimlerini ve başarılarını tartışmalarını sağlamaktır. Bu özelliğiyle Yardım forumu, sorularınıza hızla yanıt bulabileceğiniz, yeni ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenebileceğiniz harika bir yerdir.

Yardım forumu, aşağıdaki sorunları kapsayan tartışma kategorilerinden oluşur:


Bu türdeki tartışmalara katılmayla ilgili bilgi için lütfen Başlarken kılavuzumuza bakın. Yardım forumuna zaten kaydolduysanız, giriş yapabilir ve sorularınızı anında gönderebilirsiniz.


Online AdWords Seminerleri

AdWords web seminerleri, AdWords uzmanları tarafından verilen ücretsiz çevrimiçi seminerlerdir. Web seminerlerimiz, işinizi AdWords'le büyütmeye ilişkin öneriler ve kılavuzluk sunacak şekilde tasarlanmıştır. AdWords hesabınızı anlamanıza ve etkili şekilde yönetmenize yardımcı olacak çeşitli konularda canlı ve etkileşimli olarak yapılan sunumlara katılabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli konulardaki canlı web seminerlerinin kayıtlarını da izleyebilirsiniz.

Web seminerlerimizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen SSS bölümümüzü inceleyin. Yaklaşan canlı web seminerleriyle ilgili düzenli e-postalar almak istiyorsanız, şimdi grubumuza katılın!


Inside AdWords blogu

Son olarak, Inside AdWords Türkçe blogu reklamverenlere AdWords'le ilgili haber, bilgi, ürün özellikleri, etkinlikler ve internet reklamcılığı ile ilgili ipuçları sağlar. AdWords Blog'una ait yazıların e-posta olarak almak istiyorsanız, grubumuza buradan katılabilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
AdWords bildirimleriniz için hesap giriş bilgilerinizden farklı bir e-posta adresi kullanmak istediğiniz oldu mu? veya Salt rapor erişimine sahip kullanıcılardan, kampanya performansınızı incelemek amacıyla Kampanyalar sekmesindeki gelişmiş raporlama araçlarını kullanamadığı için hayal kırıklığına uğrayanlar oldu mu? Bugün, AdWords hesaplarının kullanıcı erişim düzeylerinde değişiklikler yaparak bu sorunları çözüyoruz.

Salt e-posta erişimi

Salt e-posta erişimi, AdWords bildirimleri için ek e-posta adresleri belirtme olanağıyla gelen yeni bir erişim düzeyidir. Salt e-posta erişimine sahip kullanıcılar, hesabınızdaki raporlama veya kampanya yönetimine erişemezler. Bu kullanıcılar, yalnızca AdWords'ün e-postayla hesap uyarıları göndermesini istediğiniz kişilerdir. Örneğin, muhasebe departmanınızdan bir kişiyi salt e-posta erişimine sahip kullanıcı olarak ekleyebilirsiniz. Bu durumda AdWords, ödemelerle ilgili sorunlar hakkında bilgilendirmek için bu kişilere faturalandırma uyarıları gönderebilir.

Birden fazla AdWords hesabı için aynı e-posta adresini salt e-posta erişimine sahip kullanıcı olarak belirtebilirsiniz. Diğer bir deyişle, birden fazla AdWords hesabınız varsa, artık tüm AdWords bildirimlerinizi tek bir iletişim noktasından yönetebilirsiniz. Salt e-posta erişimine sahip kullanıcıları hesabınıza nasıl ekleyeceğinizi AdWords Yardım Merkezi'nde öğrenebilirsiniz.

Salt okuma erişimi

Salt okuma erişimi, AdWords'teki salt rapor erişim düzeyinin yerini alacaktır. Temel özellikler aynıdır: Salt okuma erişimine sahip kullanıcılar yalnızca rapor görüntüleyebilir ve çalıştırabilir, kampanyalarda düzenleme yapamaz. İkisi arasındaki fark ise, daha önce salt rapor erişimine sahip kullanıcılar Raporlar sekmesiyle sınırlandırılmışken, salt okuma erişimine sahip kullanıcıların Kampanyalar sekmesi dahil bir hesabın her bölümünü görüntüleyebilecek olmasıdır.

Kampanyalar sekmesindeki raporlara erişmek, salt okuma erişimine sahip kullanıcıların, örneğin grafikler, filtreler ve veri segmentasyonu gibi gelişmiş raporlama araçlarına erişmelerine olanak tanır. Bu da, hesap performansı ve yapısına ilişkin daha net bir fikir elde etmelerini sağlayacaktır. Kampanyalar sekmesine, zaman içindebaşka raporlama seçenekleri de eklemeyi planlıyoruz ve bu değişiklik, salt okuma erişimine sahip kullanıcıların en son ve en önemli AdWords araçlarına erişmeye devam etmesini sağlayacaktır.

Salt rapor erişimine sahip kullanıcılarınızın salt okuma erişimine sahip kullanıcılar haline gelmesinin ardından, erişim düzeylerini değiştirmek isterseniz, lütfen bu talimatları izleyin.

Bu değişikliklerin, işletmenizin her bir farklı bölümü için AdWords'ü daha yararlı kılmasını dileriz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Becerilerinizi tazeleyin, yeni Google Reklamcılığının Temelleri sınavına girin ve sertifikanızı yenileyin. Google Reklam Uzmanları Programında sunduğumuz eğitimi geliştirme yönünde devam eden çalışmalarımız kapsamında, sertifikasyon sınavı ve öğrenim merkezini geliştirdik ve 21 dilde güncelledik.

Daha zorlu ve strateji odaklı olacak yeni Google Reklamcılığının Temelleri sınavı, bugün itibariyle, eski standart Google Reklam Uzmanları sınavının yerini alıyor. Bugünden başlayarak, sınava yeni girecek olanlar ve sınav sonuçlarının geçerlilik süresi dolmuş olup sınava tekrar girecek olanlar güncellenmiş sınava yönlendirilecekler. Ekiplerimiz, reklam uzmanlarına AdWords kampanyalarının yönetimi için faydalı ve amaca uygun bir eğitim sağlayabilmek adına yeni müfredat ve sınav üzerinde yoğun bir çalışma yürüttüler.
Değişikliklerin özetini aşağıda bulabilirsiniz:
 • AdWords ile ilgili bilgilerinizi daha kapsamlı olarak test ediyoruz ve geçme puanı eski sınav için %75 iken artık %85.
 • Reklam kalitesi ve hesap optimizasyonu gibi öncelikli konulara daha fazla ağırlık veriliyor ve testte özellikler ve işlevlerle ilgili en iyi uygulamalara ve bunların kullanımına daha fazla yoğunlaşılıyor.
 • Yeni içerikte, genişletilen kapsamıyla Google İçerik Ağı hedefleme seçenekleri ve aynı zamanda Reklam Uzantıları gibi yeni AdWords özellikleri bulunuyor.
Reklam uzmanlarının artık şirket değiştirdikleri takdirde kendilerine ait geçme notunu yanlarında götürebilecek olmaları da diğer bir temel fayda olarak göze çarpıyor. İşverenler, çalışanları kendi şirket hesaplarına katılmaya davet ederek bir çalışanın aldığı geçme notunu Şirket düzeyinde kredi olarak kullanabilecek, ancak çalışanlar da diledikleri zaman işten ayrılırken sınavdan aldıkları notu yanlarında götürebilecek. Sınava erişim biraz farklı olduğundan, aşağıda bu konuyla ilgili birkaç ipucu verilmiştir:
 • Yeni sınava bir Google Reklam Uzmanları hesabı üzerinden erişebilirsiniz. Mevcut hesabınızda oturum açtıktan sonra veya yeni bir hesap oluşturduktan sonra Sınavlarım sekmesine gidin.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)
 • Sınavlarım sekmesinde aday kimliğinizi bulun ve ardından Öğrenim Merkezine veya hazırsanız Sınav Test Sitesine götüren bağlantıları izleyin.
(Resmi büyütmek için tıklayın.)
 • Sonuçlarınızı tanımlayabilmemiz ve Google Reklam Uzmanları hesabınıza kredi olarak yansıtabilmemiz için test sitemizde aday kimliğinizi girmeniz gerekecektir.
(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Yeni sınav şimdi 21 dilde kullanılabilir - Arapça, Brezilya Portekizcesi, Basitleştirilmiş Çince, Çekçe, Hollandaca, İngilizce İngiltere, ABD İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice, Macaristan, İtalyan geleneksel Çince, Korece, Lehçe, Romence, Rusça Japonca , İspanyolca,Türkçe ve Ukraynaca.

Aynen eski sınavda olduğu gibi, dili listede yer almayan bir ülkeden sınava katılmak isteyenler, mevcut dillerden birini tercih ederek o dilde çalışma ve sınava girme şansına sahip olacak.

Dili değiştirmek için, test sitesini veya öğrenim merkezini ziyaret edin ve o sayfadaki açılır listeden dili değiştirin.


Materyalleri ve sınavı, AdWords kampanyalarının yürütülmesi ve yönetilmesine yardımcı olmak üzere tüm mevcut ürünleri ve en iyi uygulamaları kapsayacak şekilde güncellemeyi ve kullanıcılarımızın şirket değiştirdiklerinde sınavdan aldıkları geçer notları yanlarında götürebilme isteklerine cevap vermeyi amaçladık.

Programın tamamını geliştirmeye odaklandığımız için daha fazla değişikliğe hazır olun.
Yeni sınavlara giren ve bu sınavlarda başarılı olanları tebrik eder ve tüm katılacaklara iyi şanslar dileriz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
14 Şubat Sevgililer Günü satışlarını yakalamak için sezonluk bir kampanya oluşturmanın tam zamanı!

Ocak ve Şubat aylarında Sevgililer Günü ile ilgili yapılan aramalar zirveye ulaşır. Arama yapan kullanıcılar ilk olarak reklam metinleriniz ile karşılaşırlar. Bu nedenle, AdWords reklamlarınızı doğrudan Sevgililer Günü aramaları yapan kullanıcıları hedefleyecek şekilde optimize ederseniz daha çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşabilir ve satışlarınızı daha da arttırabilirsiniz.

İnternet üzerinden satış yapmakta olan bir çiçek satıcısının Sevgililer Günü'ne özel oluşturduğu iki adet reklam metnini aşağıda birlikte inceleyelim.

Örnek Reklam Metni 1

Güzel Güller
Güllerinizi Buradan Satın Alın!
Ücretsiz ve Hızlı Teslim.
www.guller.com

Örnek Reklam Metni 2

Sevgililer Günü Gülleri
Kırmızı Güllerde 10% İndirim Burada
Ücretsiz Kargo Teslim, Hemen Alın.
www.guller.com/KırmızıGul

Şimdi, Sevgililer Günü için hediye arayan bir kullanıcının yukarıdaki reklamları aynı sayfada gördüğünü varsayalım. Birinci reklam metni, ücretsiz teslimat sunduğu için kullanıcının dikkatini çekebilir. Ancak, ikinci reklam metninde hem ücretsiz teslimat hem de 10% indirim teklifi kullanıcının dikkatını daha çok çekeceğinden, kullanıcının ikinci reklam metnine tıklama olasılığı daha yüksektir.

Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi sunmakta olduğunuz ürün ve hizmetlere özel promosyonlarınızı, indirimlerinizi, ürünle beraber vermekte olduğunuz hediyeleri veya sunmakta olduğunuz ücretsiz kargo hizmetlerini, sunmakta olduğunuz ödeme kolaylıklarını reklam metninizde kullanmaya özen gösterin. Hemen şimdi hesabınıza giriş yaparak, Sevgililer Günü'ne reklam kampanyalarınızı hazırlayın, daha fazla satış fırsatlarını kaçırmayın. Reklam metninizi optimize etmek hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Ayrıca, çarpıcı reklam metni yazmak için 'Başarılı Reklam Metni Yazmanın 6 Kuralı' ve 'Süper Reklam Metni Nasıl Yazılır?' sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.Posted:

Yeni yılın ilk yazısında AdWords hesabınızı daha iyi takip etmek için hesabınızda kontrol etmeniz gereken 6 önemli temel noktayı sizinle paylaşacağız. Hemen şimdi AdWords hesabınıza giriş yaparak aşağıdaki listemizi gözden geçirin ve hesabınızı 2010 yılına hazırlayın.

1. Ana sayfa bildirimleri ve hesap uyarılarını kontrol ettiniz mi?

AdWords hesabınıza giriş yaptığınızda, Google'ın gönderdiği bildirimleri ve hesap uyarılarını görürsünüz. Bu güncellemeler hesabınızla alakalı önemli bilgileri içerdiğinden, bunlara her zaman dikkat etmeniz önemlidir. Bu uyarılar sayesinde, hesabınızı daha yakından takip edebilirsiniz ve hesabınızda meydana gelebilecek sorunları anında çözebilirsiniz. Örneğin, ön ödemeli hesabınızın bakiyesi azalıyorsa, bu hesap uyarıları size ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

2. "Kampanyalar" sekmesinde zaman aralığını belirtiniz mi?

Zaman aralığı ayarı hesabınızın sağ üst köşesinde bulunur. Hesabınızın belirli bir döneme ait performansını analiz etmek için zaman aralığını buradan değiştirebilirsiniz. Reklam kampanyanızın performansınıza ilişkin en iyi göstergeleri elde etmek için 1-4 haftalık bir dönemi kapsayacak şekilde zaman ayarlanması yapmaya özen gösterin. Örneğin, bir önceki ayın reklam performansını analiz etmek için son 4 haftayı seçebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

3. Anahtar kelime performanslarınızı incelediniz mi?

Yeni yıl ile birlikte bazı anahtar kelimelerinizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. "Anahtar Kelimeler" sekmesi altında aşağıdakileri inceleyin:
 • Anahtar kelime tıklama oranı (TO). Hangi anahtar kelimeler en yüksek ve en düşük TO'ları alıyor? Düşük TO'nına sahip anahtar kelimelerin yerine yeni anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin.
 • Anahtar kelimeleriniz ve reklam konumu. Reklamlarınız, ilk sayfada, yani 1-11 arasındaki ortalama bir konumda görünüyor mu? Düşük konumlarda yayınlanan anahtar kelimeleri yeniden değerlendirin.
 • Anahtar kelime durumu. Reklamlarınız gösterilmeye uygun mu? Reklamlarınızı tetiklemeyen anahtar kelimeleri listenizden temizleyin.
 • Kalite puanı. Durum sütunundaki simgeyi tıklayarak her bir anahtar kelimenin kalite puanını görebilirsiniz. Kalite puanı düşük anahtar kelimelerin performansını arttırmayı deneyin.

4. Reklamlarınızın performansını incelediniz mi?

"Reklamlar" sekmesi altında aşağıdakini inceleyin:
 • Reklam TO'su. Her bir grupta birden çok reklamı test ediyorsanız, hangilerinin en iyi performansı gösterdiğini kontrol edin. Düşük performans gösteren reklam metinlerini yeniden düzenleyin.
 • Neden bir değişiklik yapıp, yeni bir reklam metni oluşturmuyor sunuz? Örneğin, yeni ürün grubunuzun, promosyonda olan ürünlerinizin, ücretsiz kargo hizmetlerinizi içeren yepyeni bir reklam metni yazabilirsiniz.
 • Dönüşüm izlemeyi etkinleştirdiyseniz, hangi reklamların ve anahtar kelimelerin satışa yol açtığını kontrol edin. Satış ile sonuçlanan reklam metinlerine benzer yeni reklam metinleri yazmayı deneyin.

5. Anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı hassaslaştırdınız mı?

 • En iyi performans gösteren anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini inceleyin. En iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı performansı artırmak için kılavuz olarak kullanarak, iyi performans göstermeyenleri yeniden düzenleyin.
 • Sürekli düşük performans gösteren anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini silin.
 • İstenmeyen gösterimleri elemek için negatif anahtar kelimeler kullanın.

6. Son olarak, kampanyalarınız için yeni anahtar kelimeleri ve reklamları test edin.

 • Kampanyanıza eklemek için yeni anahtar kelimeleri seçmek için anahtar kelime aracını kullanın.
 • Her reklam grubunda birden çok reklamınız yoksa, hangisinin size en büyük yararı sağladığını test etmek için birkaç reklam eklemeniz gerekir.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.