Posted:


“Google AdWords olmasaydı 20 dakikada bir çiçek gönderen bir şirketten 80 saniyede bir çiçek gönderen bir şirkete dönüşme başarısına ulaşamazdık.”CicekSepeti.com, kurucusu Emre Aydın

CicekSepeti.com bugün Türkiye’nin her yerine dünyanın her yerinden aldığı çiçek siparişlerini teslim ediyor. Her 80 saniyede bir çiçek teslim eden CicekSepeti.com online çiçekçilik sektörünün liderleri arasında. 2001 yılında kurulan CicekSepeti.com, İstanbul ve Ankara’da 31 personeli ile 4 şubede hizmet veriyor.

Doğrudan satışları arttırmak ve marka bilinirliğini arttırmak için, Google AdWords Arama reklamları ve Google İçerik Ağı reklamlarını kullanan CicekSepeti.com, bir yıl boyunca her ay yüzde 10-40 arasında büyüme oranı elde etti ve satışları tam 15 katına çıkarmayı başardı.

CicekSepeti.com: “İşe yeni başlayan bir internet girişimcisiyseniz farklı mecralara reklam verme şansınız pek olmaz. Fakat Google AdWords ile istediğiniz kadar düşük bütçeyle internetteki her kesime ulaşabilirsiniz. Normalde hiçbir zaman ulaşamayacağınız reklam mecralarına ulaşabilirsiniz. Örneğin İngiltere’deki Türklerin ziyaret ettiği sitelere Google sayesinde ulaşıp yurtdışından çiçek siparişi alabildik. Sıfırdan başlayan bir şirketseniz yapamayacağınız şeyleri Google ile başarabiliyorsunuz.”

CicekSepeti.com: “İçerik ağı reklamlarını pazarlama faaliyeti olarak değerlendirmek gerektiğini söylüyor: “Google İçerik Ağı reklamlarının, internet kullanıcısında marka bilinirliğini arttırdığına çok açık şahit oldum. İnsanların internette dolaşırken içerik ağındaki reklamını sık gördüğü markaları seçtiğini öğrendim. Kullanıcılar sizinle ne kadar çok farklı mecralarda karşılaşırsa markanıza duyduğu güven o kadar artıyor, bu yaklaşım sizi diğer markalar arasından bir adım öne çıkarıyor.“

CicekSepeti.com'un başarı öyküsünün tamanını okumak için bu sayfayı ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Google İçerik Ağı sayesinde, tanınmış hedefleme teknolojimiz ve reklamcılık araçlarımız, kaliteli sitelerden oluşan devasa ağımızdaki milyonlarca web kullanıcısına erişebilmenizi sağlar. Pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanabilmek için, başarılı İçerik Ağı reklam kampanyaları oluşturmak ve yönetmek üzere bu basit 10 yöntemi izleyin.


Güçlü bir temel inşa edin: Kampanyanızı oluşturduğunuz andan itibaren hep başarıyı hedefleyin.

1. Kampanya hedeflerinizi karşılayacak doğru hedefleme seçeneğini belirleyin:
Doğrudan yanıt hedeflerine ulaşmak için, temaya göre gruplandırılmış anahtar kelimeler ile içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanın. Marka bilinci oluşturma hedefleri doğrultusunda, belirli alanlara ve sayfalara erişmek için yerleşim hedeflemeyi kullanın. Yerleşimler reklamlarınızın Google İçerik Ağında görüntülendiği yerlerdir.

2. Daha fazla denetim için ayrı kampanyalar oluşturun:

İçerik ağı anahtar kelimelerini, yerleşimleri, teklifleri ve bütçeleri özelleştirmek için arama ağı kampanyalarını ve içerik ağı kampanyalarını ayrı ayrı yönetin. Bu, size, arama ağı kampanyası performansınızı etkilemeden içerik ağı stratejilerinizi test etme esnekliği sağlar.

3. Dönüşümleri ölçün ve izleyin:

İçerik ağı kampanyalarınızı da kapsayacak şekilde hesabınızın tümü için Google dönüşüm izleme özelliğini kurun. Dönüşüm izleme sayesinde, optimizasyon kararlarınızı daha bilinçli bir şekilde verebilmek üzere, her bir reklam grubu ve yerleşimi için edinme başına maliyetinizi (
EBM) ölçebilirsiniz. Birden fazla dönüşüm hedefi de oluşturabilirsiniz. Böylece, örneğin, hangi reklamların en fazla bülten aboneliği getirdiğini ve hangilerinin en fazla satışı sağladığını izleyebilirsiniz.


Tüketicilerinizi yönlendirin: Kullanıcıların teklifinize yanıt vermesini kolaylaştırın

4. Çarpıcı reklamlarla kullanıcıları harekete geçmeye teşvik edin:
Reklam metninizde dikkat çekici ve açıklayıcı mesajlarla benzersiz satış noktalarını ve promosyonları vurgulayarak potansiyel müşterileri reklamınıza çekin. İstediğiniz bir tıklama sonrası işlemi teşvik etmek için reklamınıza harekete geçirme ifadeleri ekleyin. İçerik Ağında farklı reklam biçimlerini deneyebilirsiniz.

5. Hedef URL’leri, reklamınızda reklamı yapılan öğeyle eşleştirin:
Reklamınızı, reklamdaki teklif veya ürünle doğrudan ilgili bir açılış sayfasına bağlayarak, kusursuz bir deneyim sunun ve potansiyel müşterilerin ilgisini canlı tutun.

6. Akıl karıştırıcı öğeleri kaldırın ve dönüşümlerin yolunu açın:
Reklamınızda sunduğunuz ürünü veya teklifi bulmaları için kullanıcılara kolay bir yol sağlayın. Harekete geçirme ifadesi düğmenizi, açılış sayfasının üst yarısına, görünürlüğün yüksek olduğu kısma yerleştirin.


İzleyin, ince ayar yapın ve fazlalıkları atın: Performansı sürekli olarak izleyin ve düzenlemeler yapın.

7. Yerleşim düzeyinde performansı değerlendirin:

Hesabınızdaki Ağlar sekmesini kullanarak veya bir Yerleşim Performansı Raporu (YPR) aracılığıyla reklamlarınızın nerede gösterildiğini öğrenin. En çok harcama yaptığınız siteleri değerlendirmek için daha fazla zaman harcayın. İçerik Ağında kullanabileceğiniz araçlar için burayı tıklayın.

8. Başarılı uygulamaları tekrarlayarak erişiminizi genişletin:
Reklamlarınızın iyi performans gösterdiği yerleri belirleyin. Daha sonra, benzer reklam grupları oluşturun ve ilgili yerleşimleri, İçerik Ağı’nda potansiyeli yüksek daha fazla kullanıcıya erişecek şekilde hedefleyin.

9. YG’yi artırmak için reklam gruplarını hassaslaştırın:

Kötü performans gösteren yerleşimlerin teklifini düşürerek, istenmeyen yerleşimleri hariç tutarak ve negatif anahtar kelimeler eklemek yoluyla hedeflemenizi hassaslaştırarak, etkili olmayan öğeleri devreden çıkarın ve reklamlarınızı Yatırım Gelirinizi (YG) arttırmak için optimize edin.

10. Dönüşüm Optimize Edici ile otomatik olarak optimizasyon yapın:

Dönüşüm Optimize Edici, tekliflerinizi, maksimum EBM’nizi aşmadan en fazla dönüşümü sağlayacak şekilde otomatik olarak yöneten ücretsiz bir araçtır. Dönüşüm Optimize Edici’nin sunduğu avantajlardan yararlanabilmek için dönüşüm izleme özelliğini uygulayın. Reklam performansınızı izlemek için kullanabileceğiniz araçların listesi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

24 Şubat 2010, Çarşamba saat 15:30’da düzenleyeceğimiz AdWords Hesap Optimizasyonu ve Temelleri konulu ücretsiz seminerimize sizi davet etmek istiyoruz.

Kampanyanızın performansını arttırarak ve potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabileceğiniz reklam kampanyaları hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgiye bu seminerle ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıda bulunan bağlantıya tıklayıp seminerimize kaydolabilirsiniz.

Seminerde görüşmek üzere!

Seminer konusu : AdWords Hesap Optimizasyonu ve Temelleri
Tarih:24.02.2010
Saat:15:30 (Türkiye saati)
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/hesapopti_tr/event/registration.html

Aslıhan Ulutaş Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bugünkü yazımızda, AdWords hakkında merak edilen bazı konuları sizinle paylaşacağız. Google İçerik ağı fırsatlarını nasıl kullanacağınızı, kalite puanınızın AdWords reklamlarınıza etkisi, AdWords sistemi ve maliyetler, AdWords başarı hikayeleri, eğitim ve destek kaynakları hakkında merak ettiklerinizi açıklayacağız.

1. Google İçerik Ağı ve Araçları

Google İçerik ağı marka bilinirliğini arttırmak için harika fırsatlar sunar. Google, İçerik Ağı'nda başarılı olmanız için size kullanımı ücretsiz araçlar, eğitim kaynakları ve optimizasyon ipuçları sunar. Kullanımı ücretsiz olan Görüntülü Reklam Oluşturma aracı sayesinde bir kaç dakikada resim reklam oluşturabilirsiniz. İçerik Ağı'nin en önemli avantajlarından bir tanesi, farklı reklam biçimlerinizi kullanabilmenizdir. (Metin reklamlar, Resim reklamlar, Video reklamlar ve Flash reklamlar). İçerik Ağı'nda başarılı olmak için en iyi uygulamaları takip etmenizi öneririz.

2. Kalite Puanı Etkisi

Başarılı bir reklam kampanyasına sahip olmanın altın kurallarından bir tanesi güçlü bir Kalite Puanına sahip olmaktır. Kalite Puanınızı arttırarak maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Kalite Puanını arttırmak ile ilgili yazımızı okumak için burayı tıklayın.

3. AdWords Maliyetleri

AdWords sistemi nasıl çalışır, reklam bütçenize nasıl karar vermelisiniz ve başarılı olmak için nasıl teklif vermelisiniz. AdWords maliyetleri hakkındaki sorularınız için burayı tıklayınız. AdWords yatırımlarınızdan en yüksek getiriyi elde etmeniz için reklamcılık hedeflerinizi belirlemelisiniz. Reklamcılık hedefleriniz, marka bilinirliğinizi arttırmak, sitenize daha fazla trafik çekmek, satışlarınızı arttırmak olabilir. Yatırım gelirleriniz için bütçenizi yönetin ve yatırım gelirleriniz için tıklama başı teklif verin yazılarımıza okumanızı öneririz.

4. Eğitim Kaynakları

AdWords uzmanlarımızca hazırlanan Online AdWords Seminerleri, ücretsiz seminer sağlamakla birlikte AdWords ile uzun vadede başarıyı yakalamanıza yardımcı olur. Google AdWords Reklamcılık programıyla ilgili derslere Öğrenim Merkezimizden ulaşabilirsiniz. AdWords hakkında daha fazla bilgi için AdWords Yardım Merkezimizi kullanabilirsiniz.

5. AdWords Destek Kaynakları

AdWords hesabınızda merak ettiğiniz bir sorunuz olduğu zaman, istediğiniz zaman AdWords Destek Ekibi ile irtibata geçebilirsiniz. Acil AdWords Yardım listesi sayfamızdan ekibimize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

E-ticaret için web tasarımı dizimizin üçüncü gönderisiyle karşınızdayız. İlk gönderimizde, satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak için web sitenizi nasıl tasarlayacağınız ve sitede gezinmeyi nasıl optimize edeceğinizle ilgili öneriler ve bilgiler sunmuştuk. İkinci gönderimizde, potansiyel alıcılara en iyi alışveriş deneyimini sunmak ve web sitenizi kârlı duruma getirmek için ürün kategorisi sayfalarının ve çıkış işleminin tasarlanmasına odaklandık.

Bugün, web sitenizi birden çok pazar ve dil için tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktaları ele alacağız. Dünyada İnternet kullanan kişilerin %63'ü İngilizce dışında bir dil kullanıyor*. Avrupa ve Türkiye dahilinde çevrimiçi alışveriş de hızla artıyor. Avurpa ve Türkiye vatandaşlarının üçte biri internet üzerinden başka bir ülkeden ürün satın almaya hazır (**). Birçok çevrimiçi işletme için yurt dışına sevkıyat yapmak bir gereklilik haline geliyor. Ancak, yurt dışına satış söz konusu olduğunda web tasarımına ve içeriğine kimi zaman yeteri kadar önem verilmiyor.

Dil ve kültür farklılıkları bazen bir müşterinin ürün satın almaya ne kadar hızlı karar vereceğini belirleyebilir. Siteniz için seçtiğiniz renkler, yazı tipleri ve müşterilerle konuşma şekliniz gibi faktörler, farklı bölgelerdeki potansiyel alıcılara ürün satarken önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Diğer diller ve ülkeler için web sitesi tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken noktalara bir kaçına göz atalım:

1. Tercüme Kalitesi: Çevirilerinizi profesyonel bir çevirmene yaptırmalısınız. Profesyonel bir çevirmen, doğrudan orijinal metni çevirmek yerine içeriğin ziyaretçilerinizle kültürel açıdan alakalı olmasını sağlamalıdır. Ayrıca, sayfanızda yer alan ve müşteri hizmetlerine ilişkin önemli bilgiler içeren başlıkların ve alt başlıkların da çevrildiğinden emin olun.

2. İletişim bilgileri: Telefon numarası veya adres gibi yerel iletişim bilgileri sağlayın. Müşterilerinizin kendi dillerini konuşan bir kişiyle konuşabilmeleri için doğru kaynakları hazır bulundurun.

3. Fiyatlar ve teslimat: Tüm fiyatların yerel para biriminde belirtildiğinden ve teslimat bilgilerinin, kullanıcılarınızın bulunduğu ülkeye özgü olduğundan emin olun.

4. Dönemsellik: AdWords kampanyalarınıza özel teklifler eklemek veya bu kampanyalardaki mesajları değiştirmek için farklı ülkelerdeki yerel tatillerden yararlanın.

5. Renkler ve çizimler: Farklı renklerin ve çizimlerin kültürel açıdan ifade ettiği anlamları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Örneğin, yeşilin bazı ülkelerde dinsel bir anlam içerdiğini, diğer yandan pembenin batı ülkelerinde kadınla ilişkili çağrışımlar yaparken Kore'de güveni simgelediğini biliyor muydunuz? Sitenizi farklı ülkeler için tasarlarken kültürel farklılıkları göz önünde bulundurun.

Bu dizinin, web sitenizin performansını izlemek için kullanacağınız temel ve ücretsiz AdWords araçlarıyla ilgili bilgiler vereceğimiz son gönderisini kaçırmayın!

(*) Kaynak: Searchenginewatch.com, Eylül 2009
(**) Kaynak: European Interactive Advertising Association, Nisan 2009

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

24 Şubat 2010, Perşembe saat 15:30’da düzenleyeceğimiz AdWords Hesap Optimizasyonu ve Temelleri konulu ücretsiz seminerimize sizi davet etmek istiyoruz.

Reklamınızın daha üst sıralarda görünmesini sağlamak, kampanyanızı iyi yapılandırmak ve tıklamalarını arttırıp aynı zamanda da maliyetlerinizi düşürmek optimizasyon ipuçlarını merak mı ediyorsunuz ?

Kampanyanızın performansını arttırarak ve potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabileceğiniz reklam kampanyaları hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgiye bu seminerle ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıda bulunan bağlantıya tıklayıp seminerimize kaydolabilirsiniz.

İnternet üzerinden canlı olarak sunacağımız bu seminerde;
 • AdWords hesabım için optimizasyon neden gereklidir?
 • Anahtar kelimeleri seçerken nelere dikkat etmeliyim ?
 • Optimizasyonumu hangi hedefe göre belirlemeliyim ?
 • Daha fazla tıklama ile maliyetlerimi nasıl düşürebilirim ?
Seminer boyunca AdWords uzmanlarımıza sorularınızı yöneltebilir annda sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Seminerde görüşmek üzere!

Seminer konusu : AdWords Hesap Optimizasyonu ve Temelleri
Tarih:24.02.2010
Saat:15:30 (Türkiye saati)
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/hesapopti_tr/event/registration.html

Aslıhan Ulutaş

Google AdWords Ekibi

Posted:
20 Şubat 2010 Cumartesi günü Türkiye saati ile 18:00 ile 22:00 arası AdWords sistemi, bakım nedeni ile kapalı kalacaktır. Bu süre içerisinde, AdWords hesabınıza giriş yapamayacaksınız, ancak, reklamlarınız yayınlanmaya devam edecektir. Hesabınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri önceden gerçekleştirmenizi öneririz.

AdWords Sistem Bakımı genel olarak, her ayın ikinci Cumartesi günü Türkiye saati ile 20:00 ile 24:00 arası gerçekleşmektedir.

Reklamverenlerimizi blog yazılarımız ve hesap içerisinde yer alan küçük uyarılar ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords reklamlarınızın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda gösterildiğini elbette biliyorsunuz. Peki, reklamlarınızı tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazları da hedefleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Biz Google'da bu akıllı telefonları Android, iPhone ve Palm WebOS cihazları olarak sınıflandırıyoruz.

Geçtiğimiz yıl, akıllı telefonlarla yapılan, arama sorgularının büyük bir çoğunluğunun internet üzerinden yapılan alışverişler ilgili olduğunu gözlemledik. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenen müşteriler akıllı telefonlar sayesinde, Google AdWords ile verdiğiniz reklamlarınıza görebilir ve mobil cihazlar ile alışveriş yapabilirler. Akıllı telefonlardan gelen online trafiği kaçırmamak için AdWords reklam kampanyanızın hedefleme ayarlarını değiştirmenizi öneririz. Hedefleme ayarlarınızı değiştirmek için 'Reklamlarınız Mobil Cihazlar için Hazır mı?' blog yazımızı okumanızı öneririz. AdWords reklamlarınızın hangi platformlarda yayınlandığını öğrenmek için burayı tıklayın.

AdWords reklamlarınıza mobil cihazlardan gelen trafiği kontrol edebilmeniz için yeni bir AdWords raporunu kullanıma sunduğumuzu bildirmekten mutluluk duyuyoruz. AdWords hesabınız içerisinde, masaüstü bilgisayarlar ve ileri teknoloji mobil cihazlardan gelen, tıklama sayısı, gösterim sayısı, tıklama oranı ve diğer performans ölçümlerini karşılaştırarak görüntüleyebilirsiniz.

Mobil cihaz istatistiklerini Kampanya Özeti, Reklam Grupları veya Reklamlar raporlarında görüntüleyebilirsiniz. "Bölümlere Ayır" açılır menüsündeki "Cihazlar" segmenti seçmeniz yeterlidir. Bu verilerin yalnızca 3 Haziran 2009'dan bu yana toplandığını unutmayın.Bu veriler sayesinde mobil cihazlardan gelen trafiği daha kolay analiz edebilirsiniz. Eğer mobil cihazlardan yüksek trafik elde ediyorsanız, mobil cihazlarda gösterilecek reklamlarınız için ayrı kampanyalar ve reklam grupları oluşturabilirsiniz. Bu, performansı optimize etmek için reklamlarınızı, anahtar kelimelerinizi ve tekliflerinizi özelleştirmenizi daha da kolaylaştıracaktır. Mobil cihaz platformu hedefleme hakkında daha fazla için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Peki reklamlarınız hazır mı?

Her sene olduğu gibi bu sene de Ocak ayından itibaren 'erken rezervasyon' ile ilgili aramalarda artış görüyoruz. Turizm alanında reklam veriyorsanız bu potansiyelden nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size ipuçları vermek istedik.

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz gibi geçen sene Şubat ayı başında başlayıp Mart ayının ilk haftası en yüksek arama hacmine ulaşan 'erken rezervasyon' aramaları, bu sene daha erken başladı ve artarak devam ediyor.* Yukarıdaki veriler Google Arama Trendleri aracından elde edilmiştir.

Bu potansiyelden yararlanmak ve kullanıcılara sunulan tatil seçenekleri arasında yerinizi almak için (eğer hala başlamadıysanız) bir an önce 'erken rezervasyon' kelimelerini ve bu kelimelerle eşleşecek reklam metinlerini kullanacağınız yeni bir kampanya oluşturmanızı öneririz.

Bu kelimeleri mevcut kampanyanıza eklemek yerine, ayrı bir kampanya oluşturursanız kampanyanızın bütçesini dilediğiniz gibi ayarlayıp kontrol etme, performans takibini ve reklamlarınızın optimizasyonunu daha verimli bir şekilde yapma şansınız olacaktır.


Ekleyebileceğiniz örnek kelimeler:

erken rezervasyon
erken rezervasyon 2010
erken rezervasyon otelleri 2010
erken rezervasyon otelleri
2010 erken rezervasyon fırsatları
2010 erken rezervasyon otelleri

erken rezervasyon tatil
erken rezervasyon tur
erken rezervasyon tatili

Eğer Erken Rezervasyona özel mevcut bir kampanyanız varsa:

Rekabetin daha da yoğunlaşacağı bu dönemde performansı maksimum düzeyde tutmak için sürekli performans takibi yapmanızı öneririz:
 • Reklam gruplarınıza daha fazla anahtar kelime ve negatif anahtar kelime eklemek için Anahtar Kelime Aracımızdan faydalanın. Ancak size geri dönüşüm getirmeyecek alakasız kelimeleri eklemeyin.
 • Reklamlarınızın ilk sayfada görünüp görünmediğini kontrol edin ve gerekiyorsa reklamlarınızı optimize edin ve/veya tıklama başı maliyet tekliflerinizi düzenleyin.
 • Arama Terimleri Raporu alarak reklamlarınızın anahtar kelimeleriniz dışında hangi kelimelerde gösterildiğini inceleyin. Bu kelimeler alakalı ise kampanyanıza ekleyin. Eğer değilse negatif anahtar kelime olarak ekleyin.
 • (Örneğin; reklamınız geniş eşleme 'erken rezervasyon' kelimeniz yüzünden 'erken rezervasyon tur' diye arandığında da çıkıyorsa, ancak siz tur satmıyorsanız, 'erken rezervasyon tur' aramasında çıkmamak için 'tur' kelimesini negatif olarak ekleyebilirsiniz.)
Google İçerik Ağı ile daha fazla kullanıcıya ulaşın

Arama hedefli kampanyalarınıza ek olarak oluşturacağınız İçerik Ağı'nı hedefleyen bir kampanya ile yoğun rekabet döneminde öne çıkabilir ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Örneğin; yerleşim hedefli bir kampanya ile haber, turizm, yaşam, iş, finans, kadın ilgi alanları, eğlence vb. gibi kategorilerdeki sitelerde metin ve görsel reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

İçerik Ağı hedefli kampanyanız için Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz ve kolayca banner reklamlar oluşturabilirsiniz.

Aşağıda birkaç örnek şablon bulabilirsiniz:
Ayrıca, geri dönüşüm takibini kullanıyorsanız görüntüleme geri dönüşümü sayesinde resim reklamlarınızı görüp reklama tıklamadan satın alma gerçekleştiren müşterilerinizi de raporlayabilirsiniz.

Bol rezervasyonlu bir erken rezervasyon dönemi geçirmeniz dileğiyle.

Nilgün Kopuzoğlu, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

17 Şubat 2010, Çarşamba (bugün) saat 15:00’e ertelenen Google Reklamcılığının Temelleri Sınavını konulu ücretsiz canlı seminerimize davetlisiniz.

Google Reklamcılığının Temelleri Sınavını geçmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri içeren bu canlı seminerimizde yeni sınav hakkında detaylı bilgileri bulabileceksiniz. Yeni sınavın, eski GAP uzmanlığı sınavından farklarını öğrenebilecek ve merak ettiğiniz soruları AdWords uzmanlarımıza anında yöneltebileceksiniz. Google Reklamcılığı Temelleri sınavına girmeden önce mutlaka bu seminerimizi izleyin.

İnternet üzerinden canlı olarak sunacağımız bu seminerde
Yeni sınav hakkında öğrenmek istediklerinizi,
150 çoktan seçmeli soruyu yanıtlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini,
Online eğitim merkezinden nasıl yararlanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Seminer boyunca AdWords uzmanlarımıza sorularınızı yöneltebilir annda sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Seminerde buluşmak üzere!

Seminer konusu : Google Reklamcılığının Temelleri Sınavı

Tarih:11.02.2010
Saat:15:00 (Türkiye saati ile)
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/grt_tr/event/registration_login.html

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Google Analytics, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunmak için neler yapabileceğinizi gösterir.

Bu bilgiler ile, web sitenizin yatırım getirisini ve dönüşümleri artırabilir ve web'de daha çok para kazanabilirsiniz. Google Analytics tamamen ücretsizdir! Google Analytics'e www.google.com.tr/analytics adresindeki ana sayfayı ziyaret ederek kaydolabilirsiniz.


Google Analytics size ziyaretçilerin sitenizi nasıl bulduğunu ve sitenizle nasıl etkileşim kurduklarını gösterir. Tek tek reklamlarınızdan, anahtar kelimelerinizden, arama motorlarından ve e-postalardan yönlendirilen ziyaretçilerin davranışlarını ve kârlılığını karşılaştırabilir ve sitenizin içeriğini ve tasarımını nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz konusunda değerli bilgiler kazanırsınız. Siteniz ister büyük ister küçük olsun, sitenize gerek ödenmeyen aramalardan, gerekse ortak sitelerden AdWords'ten veya başka tıklama-başı-maliyet programlarından ne kadar çok trafik yönlendirirseniz yönlendirin, Google Analytics tamamını tıklamadan dönüşüme varıncaya dek izler.

Google Analytics ürün özellikleri, AdWords kullanıcıları için, Google Analytics sizlere tüm kampanyalarınızın maliyet verilerini izleyerek ve bu verileri sayfa sayfa dönüşüm bilgileriyle birleştirerek yatırım getirinizi artırmak için kullanabileceğiniz harekete geçirici bilgiler sağlar.

Google Analytics, AdWords kampanyalarınızın etkinliğini izleyebilmeniz için AdWords maliyet verilerinizi otomatik olarak içe aktarır; hiç çaba harcamadan anahtar kelime ve kampanya dönüşüm oranlarınızı izleyebilmeniz için AdWords hedef URL'lerinizi otomatik olarak etiketler! Google Analytics nasıl kurulduğu ile ilgili adımlar için Yardım Kılavuzumuzu kullanın.

Google Analytics eğitimlerine katılarak, ürün hakkındaki bilginizi arttırabilir ve reklam kampanlarınızın performansını geliştirebilirsiniz. Ayrıca, Google'ın dünya çapındaki Yetkili Danışmanlar ağıyla çalışmak, yapabileceğiniz en makul yatırımlardan biridir. Google Analytics Türkiye Yetkili Danışmanları, Google Analytics, Web Sitesi Optimize Edici ve Urchin Yazılımı gibi konularda uzmanlaşmıştır. Yetkili Danışman olmak için gerekli adımları bu sayfada bulabilirsiniz. Google Analytics hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Geçtiğimiz birkaç aydır, kampanya verilerini analiz etme ve bölümlere ayırmayla ilgili yeni yollar sunmaktayız. Daha fazla veri türünü kullanıma sunmaya devam ederken, bu raporlama denetimlerine kolayca erişebilmenizi istiyoruz. Bu nedenle, hesabınızın Kampanyalar sekmesine yeni bir analiz araç çubuğu ekledik. Bu araç çubuğu, "Filtreleme ve görünüm" ve "Diğer işlemler" menülerindeki önemli işlevleri birleştirmiştir ve veri tablolarınızın her birinin yukarısında görünür:

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Araç çubuğunu, görüntülediğiniz verilere hızlı bir şekilde filtre uygulamak veya sekmelerdeki sütunları özelleştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, "Bölümlere ayır" seçeneğini kullanarak, farklı ağlardaki veya zaman dilimlerindeki performansınızla ilgili önemli bilgiler de edinebilirsiniz:

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Bu araç çubuğunda, duraklatılan veya silinen kampanyalar ve reklam gruplarını göstermek veya gizlemek için denetimler de bulunmaktadır:

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Tıpkı Kampanyalar sekmesine popüler Arama Sorgusu ve Yerleşim Performansı Raporlarının entegrasyonunda olduğu gibi, bu yeni araç çubuğunun raporlamayı daha da kolaylaştıracağını ve AdWords verilerinizden ve reklam kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugün, ürünlerinizi potansiyel alıcılara nasıl sunacağınız ve satış elde etmek için satın alma döngünüzü nasıl etkili hale getireceğinizle ilgili web sitesi tasarımı ile ilgili önerilerimiz sizinle paylaşacağız. Web siteniz ana satış aracınızdır ve ürünlerinizi sunma ve satın alma döngünüzü yapılandırma şekliniz, elde edeceğiniz çevrimiçi satışların sayısını belirleyecektir. Ürün sayfalarınızı nasıl tasarlayacağınız ve web sayfalarınızdaki satın alma döngüsünü nasıl yapılandıracağınızla ilgili olarak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Ürün kategorileri:

Gezinmeyi mümkün olduğu kadar basitleştirmeli ve kullanıcılar için ürün kategorilerine göz atmayı ve sayfalarda geri ve ileri gitmeyi kolaylaştırmalısınız.
Ürün gruplarını anlaşılır şekilde görüntüleyin:
 • Bağlantıları, tüm sayfalarda görünen bir statik kenar çubuğuna yerleştirerek kategori bölümlerinin bulunmasını kolaylaştırın. Bu yolla, kullanıcılarınız belirli bir türdeki ürüne nasıl döneceklerini her zaman bileceklerdir.
 • Buna ek olarak, herhangi bir özel ürün teklifiniz veya indiriminiz varsa, harekete geçirici bir mesaj veya simgeyle o ürün bölümünün diğerlerine göre daha dikkat çekici olmasını sağlayın.
 • Karmaşıklığı mümkün olduğu kadar en aza indirin. Amaç, müşterilerinize aradıkları ürünleri mümkün olduğu kadar hızlı ve açık bir şekilde sunmak olduğu için, yazı tipi ve resim boyutu veya arka plan renkleri müşterilerin yapacakları işlemlerde etkili olacaktır.

Belirli ürün sayfaları:
 • Ürün düzeni: Resim ve metinden oluşan doğru kombinasyonu bulun. Biri diğerine göre baskın olmamalıdır. Ayrıca, ürününüzle ilgili anlaşılır ve alakalı bilgiler sunmak da çok önemlidir (ör. kesin fiyatı ve temel özellikleri ve/veya avantajları)ç
 • Görüntüleme seçenekleri: Ürünün olabildiğince gerçektekine benzer şekilde görülebileceği yakınlaştırma seçenekleri sunun. Bunu yanı sıra, resimlerin yeterli büyüklükte olduğundan emin olun.
 • Karşılaştırmalar ve incelemeler: Kullanıcıların ve alıcıların ürünleri karşılaştırmak istemeleri çok doğaldır. İstediğiniz bir ürünü satın almadan önce, satın almış kişilerden kaç defa fikir aldınız? Ürün incelemelerinin ve karşılaştırma tablolarının, alıcılar için bir ürün satın almadan önce çok yararlı olmasının nedeni budur.
 • Müşterilerinize bir sonraki adımda nereye gideceklerini gösterin: Müşterinin bir sonraki gideceği yeri kendisinin bulmasına gerek kalmaması için ürün ayrıntısı sayfasına net bir harekete geçirici mesaj düğmesi ekleyin.

Satın alma döngüsü:

 • Ürününüzü satın alma işlemini mümkün olduğu kadar kolay hale getirin. Satın alma döngünüzün mümkün olduğu kadar etkili ve kısa olmasını sağlayın ve gereksiz hiçbir adım eklemeyin.
 • Kullanıcıların kaç adım tamamlaması gerektiğini göstermek için, tüm sayfaların başında işleme ilişkin bir durum çubuğu kullanın. Bu yöntem, kullanıcılarınızın daha sabırlı olmasına yardımcı olacaktır.
 • Güven sağlayın: Çıkış işleminizin ilk sayfasında iadeler, kesin fiyat ve teslimat hakkında bilgi verin. Bu, ürününüzü satın almaya karar vermeden önce kullanıcılarınızda hizmetlerinizle ilgili güven uyandırır.
 • Sayfalarınızın güvenli olduğunu belirtin. Kısa bir cümleyle veya kilit gibi bazı yaygın simgelerle güvenlik konusunda müşterilerinizin içini rahatlatın.
 • Kayıt işleminden kaçının. Kullanıcılar e-posta adreslerini ödeme ayrıntıları formuna girebilir ve ek ürün bilgisi alma yönünde tercih belirtebilecekleri bir onay kutusu ekleyebilirsiniz. Sitenizde başka ne yapmak istediklerine bırakın kullanıcılarınız karar versin.
 • İşlemi uzatmayın: Müşterinizden alakasız ayrıntılar veya gereksiz bilgiler istemeyin. Mesleklerini gerçekten bilmeniz gerekiyor mu?
 • Satın alma işlemini mümkün olduğunca hızlandırın. Alanları otomatik olarak doldurmaya çalışın.
 • Dikkat dağıtıcı öğeler kullanmayın. Şu an diğer ürünlerin reklamını yapma zamanı değildir. Odaklanmanız gereken nokta, web sitenizde satış gerçekleştirmek için kullanıcının ürününüzü satın alma işlemini tamamlamasını sağlamaktır.

Bu yazının, web sitenizi geliştirme yönünde bazı fikirler edinmenize yardımcı olduğunu umarız. Ücretsiz AdWords araçlarıyla performansınızı nasıl izleyeceğinizi ve web sitenizdeki tasarım öğelerini nasıl test edeceğinizi ele alan bir sonraki gönderimizi kaçırmayın!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,


11 Şubat 2010, Perşembe saat 15:00’te düzenleyeceğimiz Google Reklamcılığının Temelleri Sınavını konulu ücretsiz canlı Online AdWords Seminerlerimize davetlisiniz.

Google Reklamcılığının Temelleri Sınavını geçmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri içeren bu canlı seminerimizde yeni sınav hakkında detaylı bilgileri bulabileceksiniz. Yeni sınavın, eski GAP uzmanlığı sınavından farklarını öğrenebilecek ve merak ettiğiniz soruları AdWords uzmanlarımıza anında yöneltebileceksiniz. Google Reklamcılığı Temelleri sınavına girmeden önce mutlaka bu seminerimizi izleyin.

 • İnternet üzerinden canlı olarak sunacağımız bu seminerde
 • Yeni sınav hakkında öğrenmek istediklerinizi,
 • 150 çoktan seçmeli soruyu yanıtlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini,
 • Online eğitim merkezinden nasıl yararlanabileceğinizi öğreneceksiniz.
Seminer boyunca AdWords uzmanlarımıza sorularınızı yöneltebilir annda sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Online AdWords Semineri konusu : Google Reklamcılığının Temelleri Sınavı

Tarih:11.02.2010

Saat:15:00 (Türkiye saati ile)


Seminerde buluşmak üzere!


Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Reklamverenlerimiz için en yeni ve en interaktif çevrimiçi eğitimler hazırladık: Online AdWords Seminerleri!

AdWords uzmanlarımızın sunduğu temel AdWords konularını içeren ücretsiz, uygulamalı çevrimiçi eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Çoğu, istediğiniz zaman kendi hızınızla izleyebileceğiniz 15-20 dakika süren kısa seminerlerden oluşur. Aynı zamanda, sizin de katılıp başkalarının soru ve yanıtlarını dinleyebileceğiniz Soru-Cevap bölümü olan canlı seminerlerimiz de olacaktır!

AdWords hesabınızın performansını iyileştirmeyi düşünüyorsanız, aşağıdaki popüler konuları izlemeyi düşünebilirsiniz.


* AdWords performansınızı temel ipuçları ile iyileştirin

* Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşın

* Website Optimize Edici ile websitenizden en yüksek performansı elde edin

* AdWords yatırım getirinizi artırmak için Analytics raporlarından yararlanın

... ve bir sürü başka konu daha! Seminerlerimize kaydolmak için yalnızca AdWords e-posta adresinize ve 10 rakamdan oluşan hesap numarasına ihtiyacınız var.

Seminerlerimizde görüşmek üzere!

Not: Daha önceden Online AdWords Seminerleri programımızdan haberdar olanlar içinse Online AdWords Seminerleri sizlere sunduğumuz yeni ve gözden geçirilmiş online bir eğitimdir. Online AdWords Seminerlerini severek izleyeceğinizi umuyoruz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.


Posted:

Web Sitesi Optimize Edici, web sitenizin verimliliğini daha da artırmanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir araçtır. Bu araç, sitenizdeki kullanıcıların en iyi neye yanıt verdiğini bulmanıza yardımcı olarak dönüşüm oranınızı, satışlarınızı ve reklam yatırım getirinizi artırmanıza yardımcı olur. Bu aracı kullanarak, sitenizdeki içeriğin farklı versiyonlarını test ederek, hangilerinin en yüksek satış ve dönüşüm getirdiğini tespit edebilirsiniz. Bu araç sayesinde, siteninizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını analiz edebilir, sitenizde bazı iyileştirmeler yapabilir, satışlarınızı arttırmak için düzenlemeler yapabilirsiniz.

Web Sitesi Optimize Edici'nin Faydaları

 • Satış ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olur.
 • Açılış sayfalarını geliştirmenize ve kaybettiğiniz potansiyel müşterilerin sayısını azaltmanıza yardımcı olur.
 • Daha fazla potansiyel müşteri almak için sitenizde yapmanız gereken değişiklikleri tespit etmenize yardımcı olur.
 • Potansiyel müşterileri kaybetmeden, ihtiyacınız olan verileri almak için çevrimiçi potansiyel müşteri oluşturma formlarınızı kolaylaştırın.
 • Daha fazla dönüşüm elde etmek için sitenizi test etmenizi sağlar.
 • Sitenizde harcanan süreyi nasıl arttırmanız için en iyi içeriğinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.
 • Site tasarımınızı bilimsel olarak test etmenize ve en iyi site tasarımına karar vermenize yardımcı olur.
 • En iyi dönüşümü hangi sayfa sürümünün sağladığına karar veremediniz mi? Bir test yapın ve müşterilerinizin karar vermesini sağlayın.

Öncelikle, sitenizde test edilecek sayfaları ve içeriği seçin. Daha sonra, değişiklik yaptığınız sayfaları ziyaretçilerinizle test edin. Web Sitesi Optimize Edici, test sonuçlarını grafikler halinde gösterir ve sitenizin tasarım alternatiflerini tanımlar. Kullanışlı raporlar, en iyi site tasarımını bulmanıza ve uygulamanıza olanak tanır.

Web Sitesi Optimize Edici aracını kullaranak, hemen sitenizde bir test yapmaya ne dersiniz? Web Sitesi Optimize Edici'nin nasıl çalıştığına dair adımları bu sayfada bulabilirsiniz. Ayrıca, hızlı başlangıç kılavuzumuzu da burada bulabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Yoksa Hala Mobil Ortama Geçmediniz mi? Mobil teknolojinin kullanımı açısından oldukça heyecan verici bir dönemden geçiyoruz. Geçtiğimiz yıl tüketiciler, İnternet'e ulaşmak için mobil cihazlarını daha fazla tercih etmeye başladı. Kullanıcılar arama yapıyor, içeriğe göz atıyor, video izliyor ve mobil uygulamalarla etkileşime giriyor. İleriye dönük bilimsel tahminler, mobil cihazlar üzerinden İnternet kullanımının, geçmişte masaüstü bilgisayarlarda olduğundan daha büyük bir hızla artacağını gösteriyor.

Tüm bunlardan daha da heyecan verici olan ise, cep telefonu satın almaya yönelik yeni yaklaşımımız (yalnızca belirli ülkeler için geçerlidir). Nexus One, mobil teknolojilerin, mobil uygulamaların ve İnternet'in kavuşma noktasıdır. Kullanıcıların bilgiye, nerede bulunduklarından bağımsız olarak ve ihtiyaç duydukları anda, ceplerine sığan bir cihazdan ulaşabileceklerine ilişkin harika bir örnektir.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca, düzenli olarak mobil reklamcılıkla ilgili harika blog yazıları yayınlayacağız. Bu gönderiler önemli bilgileri, yeni özellikleri, en iyi uygulamaları vurgulayacak ve mobil reklam kampanyalarınızın optimize edilmesiyle ilgili size muhteşem ipuçları içerecektir.

Siz Mobil reklamcılığın planlarınıza nasıl dahil olacağını düşünmeye başlarken, bu harika yazı dizisinin size daha fazla bilgi vereceğini ve harika yeni fikirler edineceğinizi umuyoruz. Mobil reklamcılık ile ilgil ilk yazımızı gelecek hafta yayınlayacağız. Google Mobil sitesinden akıllı cep telefonunuz ile kullanabileceğiniz Google ürünlerini görebilirsiniz. Akıllı cep telefonunuz ile nasıl Google aramaları yapacağınıza dair adımlarıda bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Google Mobil hakkındaki son gelişmeleri Official Google Mobile Blog'tan takip edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştir.

Posted:

Web tasarımı yazı dizimize hoş geldiniz. E-ticarette başarılı olmanızı ve AdWords kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak bazı önemli web sitesi tasarımı kavramlarını sizinle paylaşmak istedik. Bugün, size web tasarımı ve açılış sayfası optimizasyonu ile ilgili en iyi uygulamaları açıklayacağız.

İşletmenizin çevrimiçi tanıtımını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey web sitenizi gerçek bir mağaza gibi düşünmenizdir. Bir mağazaya girerken beklentileriniz nelerdir?

 • Müşteriler genellikle bazı temel öğeleri ararlar. Öncelikle, ürünleri kolayca bulmak isterler. Dolayısıyla, organizasyon çok önemlidir.
 • İkincisi, fiyatlar ve tekliflerin açıkça belirtilmesi gerekir.
 • Son olarak, müşteriler iyi hizmet almayı beklerler ve bunu sağlayan da genellikle bir satış elemanıdır. Gerçek dünyada mağazada gezinip bir şeyler aramaya devam edebiliriz. Ancak, sanal dünyada satış yaparken, müşterileri içeride tutmak daha zordur.
 • Örneğin, ziyaretçilerin bir açılış sayfasında kalıp kalmamaya genellikle 8 saniye içinde karar verdiklerini biliyor muydunuz?

Ziyaretçilerinizin açılış sayfanızda kalma isteğini otomatik olarak kırabilecek bazı temel öğeler aşağıda verilmiştir. Sitenizde aşağıdaki öğeleri bulundurmaktan kaçının:
 • Pop-up'lar: Ziyaretçinizin sayfanızı görmesini engellememek ve gideceği bir sonraki yeri özgürce seçmesine izin vermek çok önemlidir
 • Sayfanın uzun sürede yüklenmesi: Çevrimiçi alışveriş yapanlar doğal olarak sabırsız ve tenkitçi kişilerdir. Dolayısıyla en iyisi, işleri onlar için olabildiğince kolaylaştırmaktır
 • Kayıt olma: Bir web sitesine erişim için kayıt yaptırmak veya hesap oluşturmak zorunda olmak kullanıcıların isteğini kıran başlıca unsurlardandır. Ziyaretçilerinizin kayıt olmaları sizin için gerçekten gerekliyse bunun faydalarını açıklayın ve işlemi basit tutun. Diğer bir iyi seçenek de kullanıcılara kayıt olmaları karşılığında gelecekteki alışverişleri için ek indirim teklifleri sunarak, kayıt konusunda, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra karar verme imkanı tanımaktır.

Yukarıdaki öğeleri sitenizden kaldırdıktan sonra, şimdi web sitenizin performansı için çok önemli olan üç alana geçelim: ana sayfa tasarımı, gezinme ve kategori sayfaları

1. Ana sayfa tasarımı

Ürün kategorileri ve özel teklifler gibi tüm önemli bilgileri sayfanın yukarısına, ekranın üst kısmına gelecek şekilde yerleştirin. "F" görünümünü kullanmayı düşünün. 2006 yılında Nielsen Norman Group tarafından yapılan göz izleme çalışması, kullanıcıların web sitesi içeriğini "F" düzeninde tarama eğilimi gösterdiklerini, özellikle sayfanın sol tarafına odaklandıktan sonra, üstteki alttakinden daha uzun olmak üzere iki yatay şerit çizdiklerini ortaya koymuştur. Bu "F" bazen "E" şeklini almaktadır. Aşağıda ana sayfa tasarımı hakkındaki ipuçlarını bulabilirsiniz:
 • Markanızın ve sitenizin amacının görünür olmasını sağlayın. Bu sayede müşterilerinizin marka bağlılığını artırır ve müşterilere güven verirsiniz.
 • Uzun tanıtımlardan kaçının. Bu bilgileri her zaman için "hakkımızda" bölümüne koyabilirsiniz.
 • Karmaşıklıktan kaçının. Web siteniz kolayca taranabilmeli ve ürün kategorileri, nakliye ve taşıma bilgisi veya iletişim bilgileri gibi sayfa bölümleri bir bakışta bulunabilmelidir.
 • Çevrimdışı veya sezonluk teklifler (ör. anneler günü) gibi farklı promosyonları test etmek için ana sayfanızı kullanın.
 • Ana sayfanızda dikkat çeken harekete geçirici ifadelere (ör. "Tüm Siparişlerde Hızlı, Ücretsiz Nakliye") yer verin.

2. Gezinme

Doğru açılış sayfasını kullanmayı özen gösterin. Kullanıcılar AdWords reklamlarınıza tıkladıktan sonra, web sitenizi ziyaret ettikleri zaman, sitenizde bir satın alma işlemi gerçekleştirecekleri anlamına gelmez. Onları doğru sayfaya yönlendirdiğinizden emin olmanız gerekir. Kullanıcıların satın alma işlemini kolayca yapabilmeleri için:

 • Ürüne özel anahtar kelimeler ve reklamlar, ürüne özel sayfalara bağlantı vermelidir. Ayrıca ürün sayfaları, satın alma sayfasına en fazla 2 tıklama uzaklıkta olmalıdır.
 • Reklamınızın başlığını açılış sayfanıza yansıtmaya çalışın.
 • Reklam metninizde belirtilen tüm satış artırıcı özellikleri (fiyatlar, teklifler, teslimat seçenekleri) açılış sayfanıza ekleyin.

Net etiket ve başlıklar kullanın. Gezinmeyi kolaylaştırmak için, ürün ve hizmet kategorilerini görünür hale getirerek ziyaretçilerinize yardımcı olmalısınız. Bunu net etiket ve başlıklar kullanarak yapabilirsiniz. Pratik ve anlamak için çaba gerektirmeyen bir gezinme yapısı sunmalısınız.

Basit Terminoloji kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca günlük kullanılan gereksiz terimleri sitenizde kullanmaktan kaçının ve ürününüz çok özel bir ürün olsa dahi müşterilerinizin web sitenizdeki tüm terimleri anlayabileceğinden emin olun.

Ana sayfa bağlantısı ve ilerleme göstergelerini kullanmaya özen gösterin. Sayfanızın en üstüne ilerleme göstergeleri ve bir ana sayfa bağlantısı yerleştirmeyi unutmayın. Ayrıca, site araması, üst veya yan gezinme çubuğu ya da ürün bağlantıları gibi net öğeler yardımıyla kullanıcılara bir sonraki hedeflerini gösterin.

Ayrıca, web tasarımı ve ziyaretçileri alıcılara dönüştürme konusunda daha fazla bilgi edinmek için Google Dönüşüm Merkezi sitemizdeki PDF e-kitabımızı da inceleyebilirsiniz. Web sitesi optimize edici aracımızı da kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.