Posted:
Giderek daha fazla kullanıcı İnternet'e mobil cihazlarından eriştiğinden, bu eğilimden yararlanmanın ilk adımı, reklam kampanyalarınızın, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda gösterim kapsamında olduğundan emin olmaktır.

İşleri bir ileri düzeye taşımak istiyorsanız, anahtar kelimelerinizi, reklam metninizi ve açılış sayfalarınızı kullanıcıların mobil platformda mesajınızı algılama biçimine göre optimize edebilmek için, mobil cihaz kullanıcılarına odaklanan ayrı kampanyalar oluşturmanız yerinde olacaktır.


Aşağıda, ABD'deki global bir dijital reklam ajansı olan Razorfish'in, perakende sektöründeki müşterilerinden biri için uyguladığı yaklaşımı bulabilirsiniz:


 • Razorfish ekibi, mevcut masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarının bir kopyasını alıp, ayarlarını tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazları hedefleyecek şekilde değiştirerek işe başladı.
 • Müşterileri çok tanınmış bir marka olduğundan, başlangıç olarak marka anahtar kelime terimlerine odaklandılar. Bu şekilde, kampanyaları için en çok neyin işe yarayacağını hızla öğrenebilmelerine yetecek kadar yüksek bir trafik elde etmeyi hedefliyorlardı.
 • Performansı ölçmek için, mobil cihaz kullanıcısının fiziksel bir mağaza arayıp aramadığı veya web sitesinden bir kupon indirip indirmediği gibi birkaç dönüşüm ölçümünü izlediler. Hemen işin başında, mobil cihazlarda dönüşüm başına maliyette %7,5 oranında daha fazla verim elde ettiler ve mobil kampanyaları optimize etmenin yollarını test etmeye karar verdiler.
 • İlk olarak, kampanyanın açılış sayfasındaki varyasyonların dönüşüm oranlarını etkileyip etkilemediğini test ettiler. Ekip, mobil cihaz kullanıcılarının belirli bir işleme yatkın olduğunu ve kullanıcı deneyimini söz konusu işleme yaklaştırarak müşterinin daha iyi sonuçlar elde edeceği hipotezini temel aldı. Sonuçta gerçekten de kullanıcı, yakındaki mağazaları gösteren bir açılış sayfasına yönlendirildiğinde, söz konusu müşteri için dönüşüm oranlarının çok daha yüksek olduğunu gördüler.
 • İkinci olarak reklam metni varyasyonlarını test ettiler. Masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarda kullanılan, ilk baştaki metin de dahil olmak üzere dört reklam metni sürümünü test ettiler. Üç yeni sürümün her biri, masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarındaki en yüksek performanslı metne oranla %9,3 daha yüksek bir dönüşüm oranı sağladı.

Daha fazla bilgi için AdWords Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Aslıhan Ulutaş Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

*Reklamım Google’da gerçekten gösteriliyor mu?
*Reklamımın neden gösterilmediğini belirleyebilir miyim?
*Reklamlarımı yeniden yayınlanabilir hale nasıl getiririm?

Bu seminer, reklamınızı görememenizin olası nedenleri üzerine adım adım bir kılavuz niteliğindedir. Reklamınızı neden göremediğinizi tespit etmek için Google uzmanlarının kullandıkları adımların aynısını izleyin. Bizimle birlikte, sorunun ne olduğunu ve reklamlarınızın yeniden yayınlanmasını sağlamayı, aynı zamanda, reklamınızı görememeye yol açan ana nedenlerin ayrıntılı açıklamasını bulacaksınız. Bu seminer, reklamlarını Google'da göremeyen ve bu sorunu nasıl çözeceklerini öğrenmek isteyen reklamverenler için uygundur.

Seminer konusu : Reklamımı Neden Göremiyorum?
Bağlantı:Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimini inceleyebilirsiniz.

Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Aslıhan Ulutaş - Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Kısa bir süre önce, iPhone, Android veya Palm Pre gibi tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda gösterilen yerel reklamlar için yeni tıkla ve ara telefon numaraları özelliğinin duyurusunu Inside AdWords Blog'umuzda yapmıştık.

Bu hafta, aynı tıkla ve ara avantajlarını telefon uzantıları üzerinden ulusal reklamverenlere sunmaya başlıyoruz. Telefon uzantıları, kullanıcının bulunduğu yerden bağımsız olarak, reklamınız her tetiklendiğinde gösterilecek bir telefon numarası eklemenize olanak tanır. Numaranız mevcut veya yeni kampanyalardaki reklam metinlerinin son satırı olarak görünür. Müşterileriniz bu sayede doğrudan reklamda görünen telefon numarasını arayarak işletmenizle bağlantı kurabilir. Bu, özellikle müşterilerin sorularıyla ilgilenen bir çağrı merkeziniz olduğunda faydalı bir özelliktir.(Resmi tam boyutlarıyla görmek için tıklayın.)

İşletmenizin yurtiçi telefon numarasını tam işlevli tarayıcılara sahip mobil cihazlarda göstermek için aşağıdaki iki adımı izleyin:

1. Telefon uzantılarını ayarlayın ve işletmenizin telefon numarasını ekleyin. Böylece müşteriler, işletmenizi doğrudan reklamınızı tıklayarak arayabilir.


(Resmi tam boyutlarıyla görmek için tıklayın)

2. Kampanya ayarlarınızda, iPhone'larda ve tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip diğer mobil cihazlarda reklamlarınızı gösterme seçeneğini belirttiğinizden emin olun.


(Resmi tam boyutlarıyla görmek için tıklayın)

AdWords'teki Kampanyalar sayfasında, her bir anahtar kelime, reklam grubu veya kampanya için
kaç arama aldığınızı görebilirsiniz. Kampanyalar sayfasındaki Kampanyalar, Reklam grupları veya Anahtar kelimeler sekmelerinde, istatistikler tablosunun üst kısmında bulunan "Bölümlere ayır" düğmesini tıklayın. Hangi tıklamaların web sitenizi ziyaretle veya telefon aramalarıyla sonuçlandığını görmek için "Tıklama Türü"nü seçin.


AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Google AdWords ve Google Analytics hesaplarınızı bağlayarak, AdWords reklamlarınızı tıklayan ziyaretçilerin davranışlarını izleyebilirsiniz. Böylece, AdWords bütçenizin yatırım getirisini çok daha kolay bir şekilde ölçebilir ve gerektiğinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu, AdWords trafiğinizin niceliğinin yanı sıra niteliğini de görmenize olanak sağlayan ücretsiz bir özelliktir. AdWords hesabınızı Analytics hesabınıza bağlama adımları için burayı tıklayınız.

Google AdWords ve Analytics entegrasyonu, ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, popüler olan içeriği ve en önemlisi, kullanıcılarınızın nerede dönüşüm gerçekleştirdiğini görmenize olanak sağlar. Hesaplarınızı bağlamanın diğer bir yararı da AdWords hesabınızdaki Analytics sekmesini tıklayarak kolaylıkla Google Analytics'e ulaşabilecek olmanızdır.

AdWords ve Analytics'i entegre ederek kullanıcılarınızın reklamınızı tıkladıktan sonraki davranışlarını izleyebilirsiniz. İstatistikler aracılığıyla, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların aşağıda örnekleri verilen etkinliklerini izleyebilirsiniz:

 • AdWords'ten gelen her bir ziyaret başına görüntülenen sayfa sayısı.
 • Sitede geçirilen ortalama süre
 • Hangi AdWords kampanyalarının ziyaretçi getirdiğini ve sitenizde kimlerin kaldığı
 • Bu ziyaretçilerden web sitenize ilk kez gelenlerin yüzdesi.
 • Hemen Çıkma Oranı - (Hemen Çıkma Oranı, tek sayfalık ziyaretlerin veya kullanıcıların daha giriş sayfasında sitenizden ayrıldığı ziyaretlerin yüzdesidir.)
 • Tıklama Başına Gelir (TBG). Örneğin, ortalama TBM'niz 0,6 ve Tıklama Başına Geliriniz 2,78 ise, yatırımınızdan önemli miktarda getiri elde ediyorsunuz demektir
 • Bir anahtar kelimeden elde edilen %100'lük bir YG, harcadığınızın iki katını kazandığınız anlamına gelir. Doğal olarak, bu oran ne kadar yüksekse sizin için o kadar iyidir.

AdWords ve Analytics entegrasyonu sayesinde, hedef dönüşüm veya e-ticarete ilişkin AdWords verilerinizi anında görüntüleyebilirsiniz;

Örneğin, Google Analytics'in AdWords bölümdeki anahtar kelimeler raporunu ele alırsak;

Karşılaştırma Düğmesini tıklayarak Site Ortalamasıyla karşılaştırabilirsiniz. Daha sonra ise Hedef Dönüşüm/E-Ticaret'e göre bölümleyebilirsiniz. Böylece, hangi anahtar kelimelerin performansının site ortalamasının altında, hangilerininse üstünde olduğunu öğrenebiliriz. Sonuç olarak, en çok değer getiren Anahtar Kelimelerin hangileri olduğunu görebilir ve tekliflerimizi buna göre artırabilir veya azaltabiliriz. Alternatif olarak, her bir anahtar kelimenin Hemen Çıkma Oranına bakabilirsiniz. Bu istatistik de hangi anahtar kelimelerin performansının site ortalamasının altında, hangilerininse üstünde olduğunu öğrenmemize olanak sağlar. Sonuç olarak, en çok değer getiren Anahtar Kelimelerin hangileri olduğunu görebilir ve tekliflerimizi buna göre artırabilir veya azaltabiliriz.

Google AdWords ve Analytics'in artık bağlı olması, yalnızca AdWords bölümleriyle sınırlı olduğunuz veya AdWords performansınızı artırmak için Google Analytics'teki diğer araçları kullanamayacağınız anlamına gelmez;

AdWords reklamlarınızı potansiyel olarak hedefleyebileceğiniz yeni yerleşimler keşfetmek için Google Analytics'i kullanmayı düşündünüz mü?

Google Analytics hesabınızın Trafik Kaynakları bölümündeki Yönlendirme Siteleri raporlarına bakarak trafiğinizin nereden geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu siteleri incelerseniz, büyük olasılıkla çoğunun AdWords Reklamlarının bulunduğu bloglar veya forumlar olduğunu görürsünüz. Yani, yerleşim reklamlarınız için bu siteleri potansiyel olarak hedefleyebilirsiniz. Yönlendirmelerin listesini bir .csv dosyasına aktarıp listeyi hedeflemek istediğiniz siteleri içerecek şekilde düzenledikten sonra bu siteleri kopyalamanız ve yerleşim kampanyanıza yapıştırmanız yeterlidir. Böylece, iyi hedeflenmiş bir AdWords kampanyasına sahip olabilirsiniz.

Google Analytics raporları hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bir önceki mobil yazımızda, mobil cihaz kullanan ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini öğrenmek için Google Analytics'i nasıl kullanabileceğinizi ve AdWords kampanyalarınızı nasıl optimize edebileceğinizi göstermiştik. Bu hafta ise, kampanyalarınızı en alakalı mobil cihaz kullanıcılarına ulaşmak için nasıl uyarlayabileceğinizi göstereceğiz.

Hangi mobil cihazı kullanıyorlar?

Reklamınızın, yalnızca ilgili mobil cihazları kullanan kitlelere gösterilmesini sağlayın. Örneğin, iPhone aksesuarları satıyorsanız, reklamınız büyük bir olasılıkla Android cihaz sahipleriyle alakalı olmayacaktır. Bu durumda, gelişmiş mobil cihaz hedefleme seçenekleriyle, reklamınızı yalnızca iPhone sahibi kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz. Hatta, yalnızca belirli mobil operatörleri hedeflemeyi bile seçebilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Neredeler?


Google Analytics sayesinde web sitenize gelen trafiğin ağırlıklı olarak nereden ve hangi mobil cihazlardan kaynaklandığını görebilirsiniz. Bir işletmenizin bulunduğu yerden çok sayıda ziyaret aldığınızı fark ederseniz, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda gösterilen reklamlarda
ilgili işletmenin adresini veya telefon numarasını görüntüleyebilirsiniz.
Bu, reklaml arınızın alaka düzeyini yükseltir ve müşterilerin arama olanağı (tıklama ile) sunarak mobil cihaz kullanıcısı müşterilerin istedikleri işlemleri hemen yapmalarını sağlayabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Bu ipuçlarının, hareket halindeki doğru kullanıcı kitlelerine ulaşabilmeniz için kampanyalarınızı "mobilize" etmenize yardımcı olmasını dileriz. Mobil ortama geçişle ilgili bir sonraki gönderimizi gelecek blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords'e yeni başlayanlar için harika bir kılavuz hazırladık.

Reklamverenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan, 'AdWords ile İşletmenizi Nasıl Büyüteceğiniz' hakkındaki en önemli püf noktalarını bu yardım kılavuzunda sizinle paylaştık.

İster AdWords ile yıllardır reklam vermekte olan tecrübeli bir reklamveren olun, ister AdWords ile yeni reklam vermekte olan bir reklamveren olun, bu yardım kılavuzundaki bilgiler sayesinde işletmenizi AdWords kullanarak nasıl büyüteceğinize dair harika ipuçlarını bulacaksınız.

Bu kılavuz işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak bilgileri size adım adım açıklamaktadır:

 • Hesap Yapısı: Kampanyalarınızın başarılı olmasını sağlamak için hesabınızı nasıl yapılandıracağınıza dair bilgiler
 • Anahtar Kelimeler: Müşterilerinizi hedeflemek için doğru anahtar kelimeleri nasıl seçeceğiniz ile ilgili bilgiler
 • Reklamlar: Dikkat çekici başarılı reklamların nasıl yazılacağı ile ilgili bilgiler
 • İçerik Ağı: İnternet'te gezinen müşterileri hedefleyerek nasıl daha geniş kitlelere ulaşacağınıza dair bilgiler
 • Başarınızı Ölçün: Performansınızı nasıl ölçeceğiniz ile ilgili bilgiler

Ekonomik koşullar ne olursa olsun, işletmenizin daha fazla dönüşüm elde etmesini sağlamak için "Tıklamalar nasıl kâra dönüştürülür" kılavuzunu hemen şimdi indirin. Kılavuzumuz PDF halinde olduğundan, bu kılavuzu yazdırabilirsiniz. İşletmenizi AdWords ile büyütmeye devam edin!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Bu seminerimizi izleyip hesabınza nasıl optimizasyon yapabileceğinizi, kampanyalarınızı yapılandırmayı, anahtar kelimelerinizi doğru seçmeyi ve etkili reklam metinleri oluşturmanın ipuçları da dahil AdWords hesabınızın performansını iyileştirmeyi öğreneceksiniz. Bu seminer, AdWords hesap performansını iyileştirip, daha üst sıralarda reklamlarının yayınlanmasını isteyen reklamverenler için uygundur. Ücretsiz kayıtlı seminerimizde aşağıdaki sorulara cevap bulabilirsiniz:

*Reklamlarınızın birinci sırada yer almıyor mu ?

*Anahtar kelimelerinizin maliyetleri çok mu yüksek ?

*AdWords tıklamalarınızı kara mı dönüştürmek istiyorsunuz?

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz.

Seminer konusu : AdWords Hesap Performansınızı Arttırın
Bağlantı:https://googleemea.connectsolutions.com/optimizasyon1/event/registration_login.html


İyi Seyirler!


Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Blogumuzu düzenli olarak okuyorsanız, sık gerçekleştirilen güncellemeleri takip etmekte zaman zaman zorlanıyor olabilirsiniz. Düzenli olarak okuduğunuz birçok blog ve çevrimiçi haber sitesi varsa, bu durum daha da güç olabilir. Bu kaynaklardaki tüm içeriği yakından takip etmekte oldukça zorlanabilirsiniz. Bu sorunlarla karşılaşıyorsanız, Google Reader'ı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Google Reader, web üzerinden okuduğunuz tüm ilgi çekici blogları ve web sitelerini toplamak, okumak ve paylaşmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Çoğu web sitesi, RSS yayını denen bir hizmet sunmaktadır. RSS yayını, kullanıma sunulan yeni içeriği dağıtmak için web siteleri tarafından kullanılan bir yöntemdir. Bu kılavuzun amacı, size Google Reader'ın ana özelliklerini tanıtmaktır. Böylece, yayınlara abone olmaya ve yayınları paylaşmaya başlayabilirsiniz.

RSS Yayını Nedir?

RSS, Really Simple Syndication (Gerçekten Basit Dağıtım) ifadesinin kısaltmasıdır. Bir RSS yayınını, bir bloga veya web sitesine ait en son girişlerin bulunduğu bir dosya olarak düşünebilirsiniz.

RSS yayınları, bu evrensel simge ile belirtilebilir. Bu simgeyi bir web sitesinde görür ve tıklarsanız, genellikle söz konusu sitenin yayınına yönlendirilirsiniz. Bundan sonra, Reader'da yayına abone olmak için bağlantıyı kopyalayıp yapıştırabilir veya çoğu tarayıcıda bir düğmeye tıklayarak doğrudan abone olabilirsiniz.

Google Reader'a Kaydolun

Google Reader'a kaydolmak oldukça basittir. Şu adımları izlemeniz yeterlidir. Henüz bir Google hesabınız yoksa, Google Reader'ı kullanabilmek için bir hesap oluşturmanız gerekir.

Bir yayına abone olun

Bir yayına abone olduğunuzda, söz konusu web sitesinde yeni bir gönderi veya giriş olursa Google Reader'da otomatik olarak bilgilendirilirsiniz. Yayınlar, siteleri güncellemeler için defalarca kontrol etme gereğini ortadan kaldırır ve en sevdiğiniz web sitelerini ayağınıza getirir. Güncellemelerimize abone olduysanız, blogumuzda yeni bir yazı yayınladığımız zaman Reader'da bilgilendirilirsiniz. Reader'da bir yayına nasıl abone olacağınızı buradan öğrenin.

Öğeleri Arkadaşlarınızla veya İş Arkadaşlarınızla Paylaşın

Reader, yayın oluşturmanıza ve kendi notlarınızın yanı sıra diğer yayınlarda bulduğunuz ilgi çekici öğelerin yayınlarını paylaşmanıza olanak sağlar. AdWords blogunda iş arkadaşlarınızın da okumasını istediğiniz ilgi çekici bir yazı gördüğünüzde, Google Reader'ı kullanarak bu yazıyı kolayca paylaşabilirsiniz. Bir öğeyi paylaşmak için, öğenin altında bulunan "Paylaş" veya "Notla paylaş" düğmesini tıklayın. Daha sonra bu öğeler, paylaşılan öğelerinizde görünür. Tek tek öğeleri doğrudan arkadaşlarınıza göndermek için "E-posta" düğmesini de tıklayabilirsiniz.

Paylaşılan öğelerinizi bir arkadaş listesiyle veya Gmail sohbet kişilerinizle otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız öğeleri kimlerin görebileceğini ve kimlerin paylaştığı öğeleri görmek istediğinizi belirtmek için Paylaşım ayarları bağlantısını tıklayın. Bu özellikle ilgili daha fazla bilgiyi şu adresten edinebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

*Websitenizi yenilemenin zamanı mı geldi?

*Websitenizde farklı tasarımlar deneyip hangisinin daha çok geri dönüşüm sağladığını merak ediyor musunuz ?

*Websitenizi gerçek ortamda test edip , potansiyel satışlarınızı arttırmak mı istiyorsunuz?

Bu seminerimizi izleyip Web Sitesi Optimize Edici'nin ne olduğunu ve online işletmeniz için ne kadar yararlı bilgiler kazandırabileceğini öğrenin. Bu seminerde Web Sitesi Optimize Edici'yi nasıl kuracağınız ve test etmeye başlama adımları dahil, Web Sitesi Optimize Edici ile ilgili giriş bilgilerini vereceğiz. Bu seminer, web site dönüşümlerini aktif bir şekilde izleyen ve dönüşüm oranlarını artırmak için daha fazla değişiklik yapmak isteyen reklamverenlerimiz için uygundur.

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz.

Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Seminer konusu : Websitesi Optimize Edici
Bağlantı:https://googleemea.connectsolutions.com/websitesioptimizasyon/
event/registration_login.html

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


“Her bir sayfa görüntülenmesi kullanıcılarda belirli bir etki yaratıyor ve bu etkiler marka bilinirliğimize katkıda bulunuyor. Ziyaretçi sayılarımızda kaydettiğimiz artış, Google AdWords’e güvenerek doğru bir seçim yaptığımızı gösteriyor.” E-Bebek.com, Genel Müdürü Halil Erdoğmuş

E-bebek.com bugün internet üzerinden bebek ürünleri satış ve pazarlama hizmeti veren Türkiye'nin en büyük perakende mağazalarından bir tanesidir. 2001 yılında kurulan e-bebek.com, hızlı ve istikrarlı büyüyerek, 2007 yılında aylık ortalama cirosunu 1 milyon TL'ye çıkarmayı başardı. Google AdWords ile satış rakamlarını ve kâr paylarını arttırdı. Şirket, Google AdWords kullanmaya başladıktan yaklaşık 1.5 ay sonra ürün satışlarını iki katına çıkardı ve bu kanal üzerinden çıkan istatistiklerle insanların hangi tip ürünleri aradıklarını tespit edebildi. Web sitesine ziyaretlerin sıklaşmasıyla satışları arttırmak için web sitesinde yeni düzenlemeler yapılmasına yol açtı.

E-Bebek.com, Google AdWords’ün etkili bir tanıtım kanalı olduğunu düşünerek, Google ile uzun zaman önce geleceğe yönelik bir iş birlikteliğine karar verdi. E-Bebek.com marka tanıtım maliyetlerini düşürmek için gerekli tüm özelliklerin sunması AdWords tarafından sunulması nedeni ile AdWords'ü tercih ettiklerini ve web sitelerine gelen ziyaretçi sayısındaki artışları memnuniyetle karşılıyorlar.

E-Bebek.com: “Dünyada Google’ı ziyaret eden milyonlarca kişi var. Bu kişilerin hepsinin sitemize yönlendirilmesi bizim Google AdWords’e ayırdığımız bütçemizi fazlasıyla zorlar. Google AdWords, bizlere sunduğu anlık bütçe seçenekleriyle tanıtım bütçemizi sigortalıyor. Günlük tanıtım bütçemizi görebiliyoruz.”

E-Bebek.com: “Google AdWords, ürün tanıtımları dışında bizim iş hayatına bakış açımızı değiştirdi. Bugün ziyaretçilerimizin yüzde 70'i bizi Google aracılığı ile buluyor ve toplam ziyaretçilerimizin yüzde 35'i Google AdWordsa kanalı ile geliyor.”

E-Bebek.com'un başarı öyküsünün tamanını okumak için bu sayfayı ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

*Websitenize günde kaç kişi nereden ziyaret ediyor ?

*AdWords kampanyanıza hangi yeni anahtar kelimeleri ekleypi potansiyel müşterilerinizi arttırabilirsiniz ?

*AdWords yatırımlarınızın geri dönüşlerini daha çok arrtırmak mı ve takibini istiyorsunuz?

Bu seminerimizi izleyip Google Analytics'in ne olduğunu ve online işletmeniz için ne kadar yararlı bilgiler kazandırabileceğini öğrenin. Bu seminer, yeni bir Analytics hesabı oluşturma, onu AdWords hesabına bağlama, ziyaretçi etkinliği ve dönüşümleri izlemek için web sitenize Analytics kodu ekleme gibi konuları içerecektir. Bu seminer henüz bir Google Analytics hesabı olmayanlar için uygundur.

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz.
Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Seminer konusu : AdWords Yatırım Getirinizi Analytics Kullanarak İzleme
Bağlantı:https://googleemea.connectsolutions.com/analytics2/event/
registration_login.html


Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords kampanyalarınızı geliştirirken web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini bilmek önemlidir. Bu gönderide, web sitenizin trafiğini analiz etmek ve AdWords kampanyalarınızı optimize etmek için Google Analytics'i nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.


Sitenize kimler geliyor?

Giderek artan sayıda kullanıcı, normal web sitelerine tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip cep telefonlarıyla erişiyor. Bu kullanıcılar, web sitelerini bir masaüstü bilgisayardan ziyaret edenlere göre farklı bilgiler arıyor veya belirli bir işlemi daha hızlı yapmak istiyor olabilir. Kaç ziyaretçinin sitenizi mobil cihazları üzerinden ziyaret ettiğini biliyor musunuz?


Bunu, Google Analytics'teki Ziyaretçiler başlıklı rapor bölümünde bulunan Mobil Cihazlar raporundan kolayca öğrenebilirsiniz. Trafiğin çoğu iPhone ve Android işletim sistemlerinden geliyorsa, AdWords kampanya ayarlarınızı, reklamlarınızı iPhone'lar ve benzeri cihazlarda gösterecek şekilde etkinleştirin ve böylece AdWords kampanyalarınızın söz konusu kitleye ulaşmasını sağlayın.

(Resmi büyütmek için tıklayın)


Kullanıcılar Neleri arıyorlar?

Google Analytics, mobil cihazlardan web sitenize gelen trafiği en fazla hangi arama ağı anahtar kelimelerinin çektiğini görmenize yardımcı olacaktır. Kullanıcıların neleri aradıklarını görmek için Mobil Cihaz raporunuzda ikincil boyut olarak "Anahtar Kelime"yi seçmeniz yeterlidir. Sonrasında, ayrı bir mobil kampanya oluşturup, kampanyada mobil cihazları hedefleyen reklam metnine yer vererek bu anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın)


Nereye gidiyorlar?

Mobil müşterilerin web sitenizde aradıkları bilgiler, masaüstü bilgisayarlarını kullanan müşterilerin aradıklarından farklı olabilir. Google Analytics sayesinde, mobil müşterilerin web sitenizde tam olarak hangi işlemleri farklı yaptığını görebilirsiniz. Bunun için, mobil cihazlara yönelik bir Gelişmiş Segment oluşturup İçerik raporlarına uygulamanız yeterlidir. Sonrasında, mobil cihazlara özgü, açılış sayfası URL'si farklı kampanyalar oluşturarak AdWords kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Örneğin, mobil kullanıcıların en çok ziyaret ettiği sayfa web sitenizin Mağaza Bulma sayfasıysa, bu sayfanın URL'sini açılış sayfanız olarak seçmeniz uygun olabilir.

(Resmi büyütmek için tıklayın)

Hemen Başlayın!

Bu ipuçlarının Mobil Ortama Geçerken size yardımcı olmasını dileriz! Google Analytics'i kullanmaya başlamak için özel tasarlanmış sayfamızı hemen ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

*Websitenize daha fazla trafik mi çekmek istiyorsunuz ?

*Yoksa sadece belli kategorileri hedefleyip reklamlarınızın sadece
potansiyel müşterilere mi gösterilmesini istiyorsunuz ?

*AdWords yatırımlarınızın geri dönüşlerini daha çok arrtırmak mı
istiyorsunuz?

Bu seminerimizi izleyip İçerik Ağından en iyi şekilde yararlanmaya
başlayabilir veya varolan İçerik Ağı kampanyalarınızı
geliştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini
inceleyebilirsiniz.

Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-
seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Seminer konusu : İçerik Ağı'ndan En İyi Şekilde Yararlanın
Bağlantı:
https://googleemea.connectsolutions.com/common/html/registration.html?&host=https://googleemea.connectsolutions.com&eventId=160256&locale=tr

Aslıhan Ulutaş Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugün, web sitenizdeki sonuçları test etmenize ve izlemenize yardımcı olabilecek bazı kaynakları vurgulamak istedik. Bir dizi ücretsiz AdWords aracıyla aşağıdakileri yapabilirsiniz:
 • Hangi düzenin en verimli olduğunu test etmek için web sitenizin tasarımında deneme niteliğinde değişiklikler yapabilirsiniz
 • Ziyaretçilerinizin bulunduğu yerler, konuştuğu diller ve çevrimiçi davranışlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz
 • Web sitenizde AdWords kampanyaları üzerinden gerçekleşen satışların sayısını ölçebilirsiniz

Yukarıdakilerin hepsini, üç AdWords aracıyla yapabilirsiniz:

 1. Web Sitesi Optimize Edici
 2. Dönüşüm İzleme
 3. Google Analytics.

1.Web Sitesi Optimize Edici

Web Sitesi Optimize Edici bir web sitesi test etme aracıdır. Web sitenizin içeriğinin farklı varyasyonlarını aynı anda çalıştırmanızı sağlar ve ardından sizin için dönüşüm (satış, olası satış veya sizin açınızdan değerli herhangi bir başka işlem) sağlamada hangi varyasyonun en başarılı olduğunu izler. Örneğin, resim eklediğiniz bir sayfa ile yalnızca metin içeren bir sayfanın dönüşüm oranlarını karşılaştırmak isteyebilirsiniz veya belirli bir sayfada farklı mesajlar vermeyi deneyebilirsiniz.

Yeterince veri toplandıktan sonra, işinizi geliştirmek için ayrıntılı raporlara erişebilirsiniz. Diğer bir deyişle, artık tahmin yürütmeniz gerekmez. Bunun yerine, web sitenizde değişiklik yaptıktan sonra somut veriler elde edebilir ve web sitenizin tasarımıyla ilgili olarak bilgiye dayalı bir seçim yapabilirsiniz! Web Sitesi Optimize Edici'yi kullanmaya nasıl başlayacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi burayı tıklayarak bulabilirsiniz.

2. Dönüşüm İzleme

Dönüşüm İzleme, Google AdWords hesabınızdan erişebileceğiniz ve AdWords'ten elde ettiğiniz getiriyi gösteren bir raporlama aracıdır. Kampanyalarınızın sitenizde satış ve olası satış oluşturmada ne kadar etkili olduğunu görmenin kolay ve kullanışlı bir yoludur. Bütçenizi harcayacağınız yerleri daha akıllıca belirmenize olanak tanıyarak, çevrimiçi harcamalarınızdan daha fazla kâr elde etmenizi sağlar.

Dönüşüm İzleme'yi web sitenize yükledikten sonra, AdWords reklamlarınız üzerinden kaç tıklama aldığınızı ve bu ziyaretçilerden kaçının ürününüzü satın aldığını karşılaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, doğru dönüşüm sayfasını (genellikle, bir kullanıcı "Sitemizde alışveriş yaptığınız için/sitemize kaydolduğunuz için teşekkür ederiz" sayfasını ziyaret ettikten sonra görüntülenen ve gerçekleşen satışı ya da işlemi onaylayan sayfa) seçmeniz ve sayfanızın gövde etiketleri arasına bir javascript kodu (AdWords hesabınızda sağlanır) eklemeniz yeterlidir. Bu gerçekten kolay bir işlemdir ve sizin ya da web yöneticinizin yalnızca birkaç dakikasını alacaktır. Daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

3. Google Analytics

Google Analytics, kullanıcılarınızın kimler olduğu ve web sitenizi ziyaret ettiklerinde neler yaptıklarıyla ilgili çok ayrıntılı ve ölçülebilir veriler elde etmenizi sağlayan güçlü bir web sitesi analiz aracıdır. Ziyaretçilerinizin hangi sayfalardan geldikleri (örneğin, yalnızca AdWords reklamlarınızdan değil, aynı zamanda organik arama sitelerinden veya yönlendiren sitelerden), nerelerde bulundukları veya hangi dilleri konuştuklarıyla ilgili raporlar alabilirsiniz. Ayrıca, ziyaretçilerin web sitenizin belirli sayfalarında ne kadar kaldıkları, bu sayfalardan bazılarının çıkış oranlarının ne olduğu ve her ziyaretçinin ortalama kaç sayfa görüntülediğine ilişkin kesin veriler de bulabilirsiniz.

Yükleme işlemi Dönüşüm İzleme ile benzerdir. Ancak aracın düzgün çalışması için, AdWords hesabınızda sağlanan javascript kodunun web sitenizin tüm sayfalarına eklenmesi gerekir. Bu kapsamlı araçla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Böylece web tasarımı dizimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Artık web sitenizle ilgili neler yapacağınız ve sitenizi verimli bir çevrimiçi satış aracı haline getirmek için nasıl geliştireceğiniz konusunda size yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Ziyaretçileri web sitenizde müşterilere nasıl dönüştüreceğinizle ilgili daha da fazla bilgi almak için gelin ve dönüşüm merkezimizi ziyaret edin!


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.