Posted:
Merhaba,

İçerik ağından tam olarak faydalanamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Anahtar kelime hedefli ve yerleşim hedefli içerik ağı kampanyalarını oluşturabilir ve optimize edebilirsiniz. Bu seminerimizde anahtar kelime hedefli içerik ağı kampanyaları hakkında detaylı bilgi ve örnekler verip, yerleşim hedefli kampanyalarınızda websitelerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

AdWords hesabınızın İçerik Ağı performansını ve başarısını arttırmanıza yardımcı olmak için, sizleri AdWords uzmanları tarafından hazırlanan yeni hedefleme ürünümüz Yeniden Pazarlama (Remarketing) ürünümüzü tanıtmak üzere ücretsiz online seminerimize davet etmek istiyoruz

Bu seminere kimler katılmalı?

Müşterilerinizin İnternet’te en çok zaman geçirdikleri mecra olan Google İçerik Ağı ve Yeniden Pazarlama (Remarketing) hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyen herkes.

İçerik ağı performansını arttırmak için ipuçları almak ve geri dönüşümünü arttırmak için bu canlı seminerimizi kaçırmayın!

Seminer konusu: Etkili Google İçerik Ağı Reklamcılığı

Semineri Sunan: Can Demirezen - Online Medya Planlama Uzmanı

Tarih:11.05.2010

Saat:15:30 (Türkiye saati)

Bağlantı: https://googleemea. connect solutions.com/etkiliicerikagi/event/registration_login.html

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Seminerde görüşmek üzere!

Aslıhan Ulutaş, Online AdWords Seminerleri Ekibi tarafindan yayınlanmıştır.

Posted:
Mobil arama sorgularının yaklaşık üçte biri yerel bir amaca hizmet etmektedir. Bu da, yerel işletmelerin, satış noktasının yakınında bulunan ve hemen harekete geçmeye hazır olan mobil cihaz kullanıcılarına ulaşma şansına sahip olduğu anlamına gelir. Aşağıda, yakınınızdaki ve mobil durumdaki potansiyel müşterilere nasıl ulaşabileceğinizle ilgili birkaç ipucu verilmiştir.

1) İşletmenizin Organik Arama Sonuçlarında Nasıl Göründüğünü Kontrol Edin


Başka kaynaklara göre çevrimiçi ortamda işletme arayan kullanıcı sayısı daha fazla olduğundan, işletme girişinizin Google.com.tr'de ve Google Haritalar'da kolayca bulunmasını sağlamanız büyük önem taşır. Google Rehber'de bir işletme girişi oluşturarak potansiyel müşterilerin sizi bulacağından emin olabilir, diğer yandan da işletme girişinizin nasıl göründüğüyle ilgili tam kontrole sahip olabilirsiniz.

şletmeniz zaten bir arama sonucu olarak görünüyorsa, Google Rehber’i kullanarak
girişinizin kaydını talep edebilir ve fotoğraflar, çalışma saatleri, web sitesi ve benzeri başka bilgiler girebilirsiniz.


2) Yakınınızdaki Daha Fazla Sayıda Potansiyel Müşteriye Ulaşın


Google AdWords hesabınızda bir kampanya oluşturduğunuzda, reklamlarınızı yalnızca işletmenize yakın kullanıcılara göstermek için
yer hedeflemeyi kullanabilirsiniz. Mesajınızı kullanıcılara, bölge, şehir veya metropol alanı düzeyinde göstermeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, belirli bir noktanın etrafında bir yarıçap tanımlayabilir veya daha kesin bir erişim için sınırlar belirleyebilirsiniz. Yer hedefleme, yakınınızda bulunan ve bu nedenle harekete geçme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılara odaklanıp, reklam kampanyalarınızdan elde ettiğiniz YG'yi artırmanıza yardımcı olabilir.3) Yer Uzantıları Sayesinde Yerel İşlemlerin Artmasını Sağlayın

Yer Uzantıları, bulunduğu yeri veya arama terimlerini temel alarak kullanıcıya en yakınındaki işletme adresini gösteren isteğe bağlı ek reklam metni satırlarıdır. Kullanıcılar, işletmenizin bulunduğu yerin etrafındaki bölgenin bir haritasını görmek üzere adresi tıklayabilir. Reklam, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda göründüğünde, kullanıcılar ilgili işletmeyle doğrudan telefonla bağlantı kurmaya yarayan tıkla ve ara telefon numarası da görebilir.

Google Rehber hesabınızdaki işletme bilgileriyle kolayca Yer Uzantıları oluşturabilirsiniz veya bilgileri manuel olarak girebilirsiniz. Reklamınız, hedeflenen tüm coğrafi yerlerde kullanıcılara gösterilse de, Yer Uzantılarının yalnızca, konum sinyallerine göre, yerel işletme bilgileriyle alakalı olan kullanıcılara gösterileceğini unutmayın.

4) Her Şeyi Bir Araya Getirin

Reklamlar mobil cihazlarda göründüğünde coğrafi hedefleme ile yer uzantıları birlikte nasıl işlev görür? Bölgede birden fazla şubesi bulunan bir çiçekçi işlettiğinizi varsayalım. Ahmet, bir ev partisine giderken, yolunun üzerindeki bir yerden çiçek almak isteyen potansiyel bir müşteri olsun. Ahmet, "çiçekçi" aramak için cep telefonunu kullanabilir. Dükkanlarınızdan birinin yakınında olduğunda, reklamınız en yakın işletme adresini ve telefon numarasını gösteren bir Yer Uzantısıyla birlikte görünür. Ahmet, bir harita görmek ve yol tarifi almak üzere işletme adresini tıklar. Sonra da, dükkanınızın açık olduğundan ve hazır buketlerin bulunduğundan emin olmak üzere sizi aramak için telefon numaranızı tıklar.

Mobil cihaz kullanıcıları genellikle, arabayla yoldayken bir mağazaya gitmek veya mağazada aradığı ürünün bulunduğundan emin olmak için önceden aramak gibi hemen harekete geçme eğilimindedir. Müşterilerinizi işletmenize kolayca yönlendirmek için bu özellikleri deneyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bu yaz dönemi AdWords reklamlarınızdan olası en yüksek başarıyı elde etmeniz için, internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıları hedefleyen ana ipuçlarımızı aşağıda sizin için sıraladık. Yaza özel AdWords optimizasyon ipuçları:


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

1. Yaz dönemine özel reklam metni oluşturun

Hesabınızda bulunan reklamlarınızla birlikte dönecek şekilde yaz sezonuna özel bir reklam metni oluşturmayı deneyebilirsiniz. Web sitenizde sunduğunuz promosyon ve özel teklifleri reklam metninize eklemeyi unutmayın.

Örnek Reklam Metni 1:

Erken Rezervasyon Fırsatı

XX TL'den Başlayan Oteller 6 Taksit

ve İptal Garantisiyle. Hemen Bakın!

www.XYZtatil.com/Erken_Rezervasyon

Örnek Reklam Metni 2:

XX TL'den Tatil Fırsatı

Antalya, Alanya, Bodrum, Marmaris

Kaliteli ve Uygun Oteller Burada!

www.XYZtatil.com/Tatil.com

2. Doğru Açılış Sayfası Seçin

Kullanıcıyı reklam metninizde söz verdiğiniz promosyon veya ürüne yönlendirmeniz gerekmektedir.

3. Kullanıcıları Alakalı Anahtar Kelimelerle Hedefleyin

Potansiyel müşterilerinizi 'tatil', 'tatil köyleri', 'antalya otelleri', 'erken rezervasyon' gibi anahtar kelimeler ve otel isimleriyle hedefleyin. Ayrıca, yaz sezonu temalı anahtar kelimeler eklemeyi ihmal etmeyin, örneğin, 'uygun tatil' veya 'ucuz tatil' gibi.

4. Stratejik Negatif Anahtar Kelimeler Ekleyin

Negatif anahtar kelimeler alakasız gösterimleri eleyerek TO'nızı korumaya yardımcı olur. Satın almayı düşünmeyen kullanıcıları elemek için 'karşılaştır', 'şikayet', 'yorum' veya 'yorumlar' gibi negatif anahtar kelimeler eklemeyi düşünebilirsiniz. Yazın iş arayan kullanıcıları elemek için 'insan kaynakları' veya 'iş' gibi negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz

5. Günlük Bütçenizi Artırın

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte web sitenize olan tıklama sayısında artış gözlemleyebilirsiniz. Reklamınızın alabileceği tıklama sayısını karşılamak ve artan müşteri sayısını hedeflemek için günlük bütçenizi artırmanızı öneririz. Günlük bütçenizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları izleyin.

6. Stratejik Teklif Verin:

Trafik ve tıklama sayısındaki artışla birlikte, anahtar kelimelerinizin performansını yakından izlemeyi ve tekliflerinizi ona göre ayarlamayı öneririz. Örneğin, anahtar kelimelerinizden birinin alt sıralarda dönüşüm getirmediğini görebilirsiniz. Bu durumda, reklamınızın daha yüksek konumlarda görüntülenmesi ve yüksek dönüşüm oranına sahip olması için bu anahtar kelimenin TBM teklifini artırmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde, fazla dönüşüm getirmeyen anahtar kelimelerin alakalılık düzeyi ve Kalite Puanını artırmak için bu anahtar kelimeyi optimize etmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, TBM teklifinizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları izleyin.

7. Tüm Ürün veya Hizmetlerinizi Tanıtmaya Özen Gösterin:

Web sitenizde olup da AdWords hesabınızda bulunmayan beldeler, oteller ve diğer hizmetler varsa onları da yeni kampanya ya da reklam grupları altına ekleyip reklamını yapmayı unutmayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

Tıklamalar ve gösterimler, reklamınızı görüntüleyen ve tıklayan kişi hacmini belirlemeye yardımcı olsa da, AdWords yoluyla aldığınız dönüşüm sayısına bakmak daha önemlidir. Dönüşüm, bir kullanıcının sitenizde gerçekleştirmesini istediğiniz, ürün satın alma veya daha fazla bilgi isteme gibi bir eylemdir. Dönüşümlerin izlenmesi, AdWords reklamlarınızla elde edilen satın alma sayısını ve gelir tutarını belirlemenize yardımcı olur. Bu seminer, AdWords yatırım getirisini yeni izlemeye başlayan reklamverenler veya hiç başlamamış olan reklamverenler için uygundur.

  • AdWords Reklamlarızın satışlarınıza etkisini nasıl ölçüyorsunuz?
  • AdWords hesabınızın performansını nasıl takip ediyorsunuz?
  • Dönüşüm başına maliyet ne demektir?

Seminer konusu : AdWords Yatırım Getirinizi Dönüşüm İzleme'yi Kullanarak İzleyin
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/donusumizleme/event/registration_login.html

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz.
Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords Ekibi, AdWords hesabınızı tanımanıza yardımcı olmak ve çevrimiçi reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için size zaman zaman e-postalar gönderir. Bu değerli bilgileri kaçırmamak için, onları almayı seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Seçip seçmediğinize bakmak için aşağıdaki üç adımı izlemeniz yeterlidir!
1. AdWords Hesabınıza giriş yapın
2. Hesabım sekmesine gidin
3. Bildirim ayarlarını tıklayın
4. E-posta sütunu altında, "Özel yardım ve performans önerileri"nin ve "Bültenler"in karşısında "Evet"in seçili olduğundan emin olun

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


“Lider oldukları kulvarlarda iş yapan veya lider olma potansiyeline sahip olabildikleri kulvarlara adım atmak isteyen girişimcilere AdWords’ü kullanmalarını kesinlikle öneririm.” Hamit Kekeç, Bonnyfood.

Bonnyfood, faaliyetlerine 2009’un Mart ayında başladı. Daha önceleri sadece “Meyve Çiçekleri” satılan Türkiye pazarını; meyve, kurabiye, kek ve çikolata gibi malzemelerden üretilen “Lezzet Çiçekleri” adını verdikleri bir üst kategoriyle zenginleştiren Bonnyfood, alanında öncü ve lider bir şirket durumunda bulunuyor.

Google’ın online reklamcılık hizmetleriyle daha önceki işi çerçevesinde, bir internet portalına “doğru trafik” sağlama çalışmaları sırasında tanışan Hamit Kekeç, aramalarda üst sıralarda çıkmak, ürün satışlarını artırarak Bonnyfood markasını büyütmek, reklam dönüşümlerini ayrıntılı bir şekilde takip edebilmek ve Bonnyfood’un hedef kitlelerin algısında yer etmesini sağlamak amacıyla, satış faaliyetleri ve diğer mecralardaki reklam çalışmalarına paralel olarak yoğun bir şekilde Adwords reklamları vermeye başladı. Bonnyfood, AdWords sayesinde dönüşüm maliyetlerini kayda değer ölçüde azaltırken; marka bilinirliğine paralel olarak, satış hacmi ve websitesi ziyaretçi sayısında da devamlı bir artış gözlemledi.

Bonnyfood'un başarı öyküsünün tamanını okumak için Başarı Hikayeleri sayfamızı ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Reklam veren birçok kullanıcımız, internet reklamcılığının inceliklerini öğrenmek ve elde ettikleri sonuçları geliştirmek için bizden uygulamalı AdWords eğitimi isteğinde bulundu.

Biz de bu isteği yerine getiriyor ve sizi Google Seminar Leader sertifikasına sahip Bilge Adam Kurumsal eğitim merkezi ve ANT Eğitim Danışmanlık merkezinin deneyimli ve tarafsız eğitmenleri tarafından sunulan Google AdWords İnternet Reklamcılığı eğitimlerine davet ediyoruz.

“AdWords ile Başarının Temelleri“ adı altında toplam 37 ilde gerçekleştirilecek eğitimler Kobilere ücretsiz olarak sunulacak ve Gaziantep, Bursa, Yalova, Bolu, Adapazarı, Kocaeli, Düzce, Gebze, Ankara, İzmir, Gaziantep, Denizli, Eskişehir, Kayseri, Konya, Adana, Trabzon, Samsun, Malatya, Uşak, Elazığ, Erzurum, Uşak, Afyon, Çorum, Tekirdağ, Mersin ve Kahramanmaraş illerinde gerçekleştirilecek. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgiye program Google Seminer Leader anasayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Binlerce küçük veya büyük ölçekli iş sahibi reklamverenimiz, AdWords ile iş hacimleri büyütüyor, marka bilinirliklerini arttırıyor.Siz de Google AdWords İnternet Reklamcılığı eğitimlerine katılın ve AdWords harcadığınız para ve zamandan en iyi verimi elde ettiğinizden emin olun.

Size en etkili ve verimli reklamcılık hizmetini sunmayı umuyoruz.

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhaba,

Maksimum edinme başı maliyet (EBM) teklifiniz, bir dönüşüm (satın alma veya kayıt işlemi gibi) karşılığında ödemek istediğiniz tutardır. Bu seminer sayesinde Maksimum Edinim Başı Maliyet (EBM) ayarını yapmanızı sağlayan ücretsiz AdWords teklif verme özelliği sayesinde zamandan tasarruf edin ve kârınızı artırın. Dönüşüm Optimize Edicinin nasıl çalıştığını öğrenmek ve AdWords arama ve içerik kampanyalarınız için daha düşük maliyetle nasıl daha fazla dönüşüm elde edebileceğinizi öğrenin. Bu seminer AdWords aracılığıyla dönüşümlerini maksimize etmek isteyen reklamverenler için uygundur.
  • AdWords tekliflerinizi nasıl yönetiyorsunuz?
  • Tekliflerini belirleyerek zamandan tasarruf ederken reklam
  • maliyetlerinizden en yüksek dönüşü elde edebilir misiniz?
  • Dönüşüm Optimize Edici'nin işime yarayıp yaramadığını nasıl bilebilirim?
Seminer konusu : Dönüşüm Optimize Edici ile Yatırım Getirinizi Arttırın
Bağlantı:https://googleemea.connectsolutions.com/donusumoptimizasyon/even /registration_login.html

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Birçoğunuz gibi biz de, pek yakında piyasaya çıkacak olan Apple iPad'i ve tablet bilgisayarların becerilerini (İngilizce) görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Apple iPad gibi yenilikçi ürünler, bilgiye ve içeriğe erişimi daha kolay ve daha eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen en son teknoloji ürünü cihazlar sınıfının başını çekmektedir.

Geçtiğimiz yıl boyunca reklamcılık ürünlerimizin heyecan verici yeni cihazlardan oluşan farklı bir sınıf (iPhone gibi tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip cep telefonları ve Android işletim sistemi kullanan cihazlar) üzerinde sorunsuz çalıştığından emin olma çabası içindeydik. Bu mobil cihazlar çok hızlı bir biçimde popülerlik kazandı ve reklamverenlerin erişimlerini giderek artırmalarına ve harika sonuçlar (İngilizce) elde etmelerine olanak verdi. Bu ileri teknoloji telefonlar mobil arama sorgularının %50'sini oluşturduğundan, bu kullanıcılarla bağlantı kurmak reklamverenler için son derece değerlidir.

Apple iPad, birçok açıdan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan çok bu mobil cihazlara benzemektedir. iPad bir mobil işletim sistemiyle çalışır, dokunmatik bir erkana sahiptir, mobil uygulamaları çalıştırır ve son derece portatif olup mobil İnternet deneyimine uygundur. Bu nedenle şu an için iPad'i AdWords'e, bir mobil cihaz olarak dahil etmeye karar verdik. Bu, AdWords reklamverenleri olarak mevcut reklam kampanyalarınızın erişimini, bu yeni türdeki cihazları içerecek şekilde kolayca genişletebileceğiniz anlamına gelir.

AdWords reklamlarınızın iPad gibi yeni mobil cihazlarda görünmesini sağlamak için, kampanya ayarlarınızda, "Ağlar ve cihazlar" bölümünün altındaki "tüm mobil cihazlar"ın seçili olduğundan emin olun. Ayrıca, "Kullanılabilir cihazların tümü" varsayılan ayarını da kullanabilirsiniz.

1. Adım: Kampanya sekmesi altında, Ayarları tıklayın.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)


Özel olarak iPad'i hedeflemek istiyorsanız, mühendislerimizin bunu olanaklı kılacak bir seçenek üzerinde son test çalışmalarını yapıyor olduklarını bilmenizi isteriz. Bu seçenek önümüzdeki günlerde, "yalnızca seçili mobil cihazları hedefle"yi seçtiğiniz zaman görünecek. Ancak endişelenmeyin, AdWords ayarlarınızı reklamlarınız bu mobil cihazlarda görünmeyecek şekilde değiştirdiyseniz, reklamlarınız iPad'de görünmeyecektir.

2. Adım: Kampanya ayarları sayfasından 'Ağlar ve Cihazlar' seçeneklerinden düzenleyi tıklayarak, reklamlarınızın hangi mobil cihazlarda yayınlanmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Hiç kuşkusuz iPad gibi birçok cihaz daha bebeklik evresinde ve bu cihazlar henüz öngörmediğimiz doğrultularda gelişebilir. Bu nedenle, gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz ve bir sonraki aşamada bu cihazlar hangi yönde gelişirse gelişsin, reklamverenlere reklam kampanyalarından mükemmel sonuçlar elde etmeleri için ihtiyaç duydukları erişimi, kontrolü ve özellikleri mutlaka sağlayacağız.Mobil reklamlar hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

İşletmeniz için en iyi sonuçları almanızı sağlayabilecek birçok ücretsiz AdWords aracına nasıl erişebileceğinizi biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda, bu araçlardan birkaçını ayrıntılı olarak anlatacağız. Bu araçları henüz kullanmaya başlamadıysanız, hemen denemeye ne dersiniz.


1. Arama Ağı Araçları:

Arama Ağı reklamcılığı sayesinde reklamlarınız Google arama ağı'nda ve arama ortakları sayfalarında yayınlanır. Arama Ağı'nda iyi performans göstermek için aşağıdaki araçları kullanın.
Yeni anahtar kelime fikirleri mi bulmak istiyorsunuz? Öyleyse Anahtar Kelime Aracı'nı deneyin. Siz yalnızca web sitenizin URL'sini veya birkaç örnek anahtar kelime girin, araç doğrudan hesabınıza ekleyebileceğiniz yeni fikirler üretsin!
Reklamlarınızı dönemsel değişimlere göre hedeflemek büyük yararlar sağlayabilir. Arama Trendleri'yle, yıl boyunca sorguların hacminde yaşanan değişiklikleri saptayabilirsiniz. Bu sayede, söz konusu dönemsel eğilimlerin avantajlarından yararlanmak için bütçenizi ne zaman artırmanız veya reklam metninizi ne şekilde değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

2. Arama Ağı Reklam Kontrol Araçları:

Arama Ağı'ndaki reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek için aşağıdaki araçları kullanın.
Reklamınızı göremiyor ve bunun nedenini mi bilmek istiyorsunuz? Reklam Teşhis Aracı, reklamınızı aradığınızda neden görünmediğiyle ilgili özel bilgiler sunar.
Reklamınızın gösterilip gösterilmediğini mi kontrol etmek istiyorsunuz? Reklamınızı Google'da aramak Kalite Puanınızı etkileyebilir. Bunun yerine, Reklam Önizleme Aracı'nı deneyin. Bu araç, reklamınızın fazladan gösterim almasına yol açmadan, reklamları bir Google arama sonuçları sayfasında sunuldukları gibi gösterir.

3. İçerik Ağı Araçları:

İçerik Ağı sayesinde reklamlarınız İnternet’deki milyonlarca sitede, 100’den fazla ülke ve 20’den fazla dilde, farklı Internet kullanıcılarının % 75’inden daha fazlasına ulaşmaktadır. Google İçerik Ağı marka bilinirliğinizi arttırmada etkilidir. İçerik Ağı için hesabınızdan kullanabileceğiniz araçlar:
İçerik Ağı'nda daha fazla potansiyel müşteriye mi ulaşmak istiyorsunuz? Yerleşim Aracı'nı kullanarak reklam kampanyanızla alakalı web sitelerini bulabilir ve böylece hedeflenmiş yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.
Yerleşim Performansı raporu, kampanyanızın Google içerik ağındaki performansının şeffaflığını artırarak pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. İçerik ağında kampanyalarınızı yönetmenize Yatırım Getirisi (YG) hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için bu raporu kullanın.
Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara ulaşmanıza olanak sağlar ve bu kullanıcılar Web'e göz atarken onlara reklamlar gösterir. Yeniden pazarlama listelerinde, etkileyici bir mesajla tekrar bağlantı kurmak istediğiniz kullanıcılar bulunur.

4. Web Siteniz İçin Araçlar:

Web sitenize AdWords ile ne kadar trafik geldiğini kontrol etmek, sitenize gelen trafiğin ne kadarının bir satış ile sonuçlandığını tespit etmek, geri dönüşümlerinizi raporlamak ve web sitenizi satışlarınızı arttırmak için optimize etmek için aşağıdaki araçları kullanın.
Kaç kullanıcının reklamınızı tıkladıktan sonra bir satın alma işlemi veya değerli gördüğünüz bir işlemi yaptığını mı bilmek istiyorsunuz? Dönüşüm izleme, dönüşümleri ölçmeye yarayan bir araçtır. Dönüşüm, bir kullanıcı sitenizde değerli olarak kabul ettiğiniz bir işlemi tamamladığında gerçekleşir. Bu işlem satın alma, dosya indirme veya ek bilgi isteme olabilir. Dönüşümleri ölçerek hesabınızdaki reklamların ve AdWords anahtar kelimelerinin etkisini saptayabilir ve onları geliştirmek için gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
Ziyaretçilerin sitenizdeki davranışlarının ayrıntılı analizi için sizi Google Analytics'i denemeye davet ediyoruz. Analytics, ziyaretçilerin sitenizin adresini nasıl bulduklarını, sitenizde nasıl gezindiklerini ve ziyaretçilerin sitenizde gezinme deneyimlerini geliştirme yollarını gösterebilir. Bu bilgilerle, web sitenizin YG'sini ve dönüşümleri artırabilir, web’de daha çok para kazanabilirsiniz.
Web sitenizin yeterince etkili olduğundan emin değil misiniz? Web Sitesi Optimize Edici, web sayfalarında farklı içerikleri test etmenize ve hangi içeriğin daha fazla dönüşüm sağlayacağını belirlemenize olanak tanır. Siz, bir sayfanın test etmek istediğiniz bölümlerini (başlık, resim, tanıtım metni) seçin; araç, kullanıcılardan en iyi tepkiyi alan içeriği belirlemek için sürümleri karşılaştırmalı olarak test etsin.

5. Kampanya Yönetim Araçları:

Birden fazla AdWords hesabınız varsa, hesaplarınızı daha kolay yönetmek için Müşteri Merkezi hesbı oluşturabilir veya hesaplarınızda optimizasyon değişiklikleri yapmak için AdWords Editör'ü kullanabilirsiniz.
Hesabınızda hızlı ve etkili değişiklikler mi yapmak istiyorsunuz? AdWords Editör, hesabınızı yönetmek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve indirilebilir bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak toplu değişiklikler yapabilir, öğeleri reklam grupları ve kampanyalar arasında kopyalayıp taşıyabilir ve daha pek çok şeyi gerçekleştirebilirsiniz! Süreç basittir: Hesabınızı indirin, değişikliklerinizi yapın ve değişiklikler kesinleştiğinde, düzelttiğiniz kampanyaları yükleyin.
İster 5 tane AdWords hesabı olan bir işletme olun, ister yüzlerde AdWords hesabını yöneten bir reklam ajansı olun. AdWords hesaplarınızın hepsini tek bir merkezden yönetebilirsiniz. Müşteri Merkezim Hesabı (MM), birden çok AdWords hesabını yönetmeye yönelik güçlü bir araçtır. Hemen bir Müşteri Merkezi hesabı açarak, tüm hesaplarınızı MM hesabınıza bağlayabilirsiniz. Müşteri Merkezi hesabı hakkında daha fazla bilgi için Yardım Merkezimizi ziyaret ediniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

10 Nisan 2010 Cumartesi günü Türkiye saati ile 18:00 ile 22:00 arası AdWords sistemi, bakım nedeni ile kapalı kalacaktır. Bu süre içerisinde, AdWords hesabınıza giriş yapamayacaksınız, ancak, reklamlarınız yayınlanmaya devam edecektir. Hesabınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri önceden gerçekleştirmenizi öneririz.

AdWords Sistem Bakımı genel olarak, her ayın ikinci Cumartesi günü gerçekleşmektedir.

Reklamverenlerimizi blog yazılarımız ve hesap içerisinde yer alan küçük uyarılar ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Önceki gönderide veri olmamasına ilişkin sorunların yanı sıra AdWords ile Analytics'in bağlanmasıyla ilgili sorunları gidermeden söz ettik. Bugün, ayarlanmamış veri kayıtları, eksik AdWords verileri, e-Ticaret ve otomatik/manuel etiketlemeye ilişkin sorunların nasıl çözüleceğini anlatacağız.

1. Google Analytics, ziyaretçi verilerini kaydediyor ve AdWords tıklama ve gösterim verilerini alıyor, ancak AdWords ile ilişkili hiçbir ziyaret göremiyorum:

Öncelikle, Analytics ile AdWords'ün bağlanması gerekir. Ayrıca, Analytics'in AdWords reklamlarını tıklayan kullanıcıları doğru bir şekilde belirleyebilmesi için AdWords hesabınızda otomatik etiketleme özelliğini açmanız veya reklamlarınızı manuel olarak etiketlemeniz gerekmektedir. Reklamlarınızı manuel olarak etiketlemeyi tercih ederseniz, Analytics Yardım Merkezi'nde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz URL oluşturma aracından yararlanabilirsiniz. Otomatik ve manuel etiketlemeyi hiçbir zaman aynı anda kullanmamanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bu, sorunlara veya Analytics'te yanlış kayıtlara neden olabilir. Yukarıda anlatılanlarla ilgili herhangi bir sorun yoksa, aşağıdaki paragrafları inceleyin.

2. Hedef URL'lerinizi otomatik veya manuel olarak etiketlerseniz, aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

Açılış sayfanızda yeniden yönlendirme:

AdWords hedef URL'niz bir açılış sayfasına yönlendirir. Bu açılış sayfası daha sonra bir yeniden yönlendirme gerçekleştirir. Yeniden yönlendirme sırasında izleme parametresinin (gclid parametresi) yok sayılması veya kaldırılması sık karşılaşılan bir durumdur. Kaldırılan veya yok sayılan kampanya izleme parametreleri, kampanyaların yanlış bir şekilde izlenmesine neden olabilir.

Bu durumda, ilgili ziyaretler genellikle AdWords kampanyalarınızla ilişkilendirilmez. Bunun yerine, Analytics raporları yalnızca (ayarlanmamış) ifadesini gösterir veya ziyaretleri "organik" trafik, "yönlendirme" trafiği ya da "doğrudan" trafik olarak tanımlar. Bu durumda, en kolay çözüm AdWords'te hedef URL'nizi düzenlemektir. Hedef URL olarak son URL'yi (yeniden yönlendirmenin URL'si) kullanmanız yeterlidir. Alternatif olarak, gclid izleme parametrelerini URL'ye aktarabilirsiniz. Bunu ayarlaması için web yöneticinizden yardım istemelisiniz.

İzleme parametreleri sunucu hatalarına neden oluyor:

Hedef URL'lerin küçük bir yüzdesi, sunucu ayarları nedeniyle ek URL parametrelerini kabul etmez. Bu durum, gclid izleme parametresinin hata sayfası oluşturmasına neden olabilir. Reklamınızın istediğiniz gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, Google'da kendi reklamınızı aratın ve tıklayın (AdWords hesabınız bu tıklama için borçlandırılır). Alternatif olarak, bu Yardım Merkezi makalesindeki talimatları izleyerek ücretsiz bir test gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir hata mesajıyla karşılaşmadan sitenize ulaşıyorsanız ve tarayıcınızın adres çubuğundaki URL'de "gclid" izleme parametresi bulunuyorsa, her şey doğru çalışıyordur. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yukarıda sözü edilen yardım merkezi makalesini okuyun.

Ziyaretçi verileri kaydediliyor ve veriler doğru bir şekilde AdWords ile ilişkilendiriliyor. Ancak, e-ticaret satışları AdWords ile değil, "doğrudan" kaynaklar veya "yönlendirme" kaynaklarıyla ilişkilendiriliyor:

Çevrimiçi bir mağaza işletiyor ve satışlarınızı Google Analytics e-ticaret koduyla izliyorsanız, satışların "doğrudan" kaynaklar veya "yönlendirme" kaynaklarıyla (çoğu durumda da kendi web sitenizle) ilişkilendirildiğini görebilirsiniz. Bu genellikle, satın alma işlemlerinin web sitenizin bir alt alanında veya üçüncü taraf bir alışveriş sepeti aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumunda gözlemlenir. İşlemlerin doğru bir şekilde izlenmesi ve ilişkilendirilmesi için Analytics kodunuzu nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmek üzere, Bir üçüncü taraf alışveriş sepetini izlemek için Google Analytics'i nasıl kullanırım? başlıklı Yardım Merkezi makalesini okuyabilirsiniz.

Bu özetin, en sık karşılaşılan Analytics sorunlarını giderme konusunda yararlı bilgiler verdiğini umuyoruz. Google Analytics ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Analytics Yardım Merkezimizi inceleyebilir, Analytics forumumuzda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google Analytics, web sitenizin kullanımını ve çevrimiçi reklam kampanyalarınızın başarısını ölçmenize ve analiz etmenize olanak sağlayan güçlü bir araçtır. Bu blog gönderisi dizisinde, Google Analytics'i kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı sorunlardan ve bu sorunları gidermek için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Öncelikle, verilerin anlamlı bir şekilde analiz edilebilmesi için AdWords hesabınızın Analytics hesabınıza bağlanması gerekir. Bağlama işlemi sırasında veya bağlantı gerçekleştirildikten sonra aşağıdakilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:

1. AdWords hesabım üzerinden Google Analytics'e ulaşamıyorum:

AdWords'te "Raporlar" sekmesi > "Google Analytics" üzerinden Analytics hesabınıza ulaşamıyorsanız, AdWords giriş e-posta adresiniz büyük olasılıkla Analytics'te erişim hakkına sahip değildir. Bu durumda, erişim yöneticisi aracılığıyla e-posta adresinizi ekleyebilmesi için Analytics hesabının yöneticisiyle iletişime geçmeniz gerekir. AdWords giriş e-posta adresinizin Analytics'e zaten erişimi varsa, AdWords hesabınız zaten başka bir Analytics hesabına bağlı olabilir. İkinci durumdan şüpheleniyorsanız, AdWords Destek Ekibi iletişime geçmeniz gerekir.

2. Analytics raporlarında veri yok:

Analytics profiliniz hiçbir veri kaydetmiyorsa, bunun çeşitli açıklamaları olabilir. Bunlardan en yaygın olanları aşağıda belirtilmiştir:

Web sitesinde izleme kodunun olmaması veya kodun hatalı olması:
Öncelikle,sitenizin kaynak kodunda Analytics kodunun bulunup bulunmadığını ve kodun doğru uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin. Kodunuzun nasıl olması gerektiğini kontrol etmek istiyorsanız, Analytics hesabınıza giderek "Analytics Ayarları"nı tıklayın, ardından ilgili profilin yanındaki "Düzenle"yi tıklayın ve son olarak sağ üst kısımda bulunan "Durumu kontrol et"i seçin.

Sitenizdeki izleme kodunda yanlış profil numarasının bulunması:

Bazen, web sitesine yanlışlıkla başka bir profilin veya hesabın izleme kodu yüklenmiş olabilir. Bu nedenle, sitenizin kaynak kodunda doğru profil numarasının (web mülkü kimliği veya UA numarası da denir) kullanıldığından emin olun. Doğru profil numarasını, yukarıda açıklandığı gibi "durumu kontrol et" bölümünden kontrol edebilirsiniz. Bu numara kaynak kodunuzdaki numaradan farklıysa, web sitenizin kaynak kodundaki izleme kodunu düzeltmeniz gerekir.

Hatalı filtre yapılandırması:

Filtreler, tüm trafik istenmeden filtrelenecek şekilde hatalı yapılandırılmış olabilir. Dolayısıyla, profilinizde etkin filtre veya filtreler olup olmadığını kontrol edin. Analytics'teki filtre hataların yönelik sorun giderme önerilerini şu adreste bulabilirsiniz.

Profil son 24-72 saat içinde oluşturulmuş:

Analytics kodu sitenize uygulandıktan sonra, ilk verilerin Analytics raporlarınızda görünmesi 24-72 saat sürebilir. Bunun nedeni, Analytics'in gerçek zamanlı bir raporlama aracı olmamasıdır. Bu durumda biraz sabırlı olmanızı rica ediyoruz.

İlk bölümün sonuna geldik. Bir sonraki gönderide, otomatik ve manuel etiketleme sorunlarının yanı sıra (ayarlanmamış) kayıtlar, eksik AdWords verileri ve e-Ticarete ilişkin sorunların nasıl giderileceğini inceleyeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bir turizm şirketi olduğunuzu ve tatil sezonunda Karayipler'e tropik seyahat fırsatları konusunda kullanıcıların ilgisini çekmeye çalıştığınızı varsayalım. Kullanıcılar web sitenize gelebilir, sunduğunuz seçeneklere göz atabilir ve bir seyahat için rezervasyon yaptırmayı düşünebilir, ancak yine de fiyatın yeterince ucuz olmadığı sonucuna varabilir. Sonra da, İnternet'e göz atmayı sürdürürler. Daha sonrasında, Karayipler için indirimli seçenekler sunmaya karar verirseniz, Karayipler seyahatiyle ilgilendiklerini daha önce göstermiş olan bu kullanıcılara nasıl ulaşacaksınız?

Bunu yapabilmenize olanak tanımak için, yeniden pazarlama adı verilen bir özelliği bu hafta tüm reklamverenlerimizin kullanımına sunuyoruz. Yeniden pazarlama özelliği, Google İçerik Ağı'ndaki kampanyalarda kullanılabilir ve kullanıcıların web sitenizdeki önceki etkileşimlerini temel alarak onlarla daha iyi bağlantı kurmanın basit bir yolunu oluşturur. Yeniden pazarlamanın reklamverenlere sunduğu avantajlar için burayı tıklayın.

Yeniden pazarlama, marka bilinirliğinde sıçrama kaydetmek isteyenlerden, tıklamaları ve satışları artırmak isteyenlere kadar çeşitli türdeki reklamverenler için, ister görüntülü reklam isterse metin reklam kullansınlar, iyi sonuç vermektedir. Bu özellik artık tüm AdWords reklamverenlerine açıktır.

AdWords'teki yeni "Hedef Kitleler" sekmesini kullanarak, Google İçerik Ağı'nda kolayca bir yeniden pazarlama kampanyası ayarlayabilir ve oluşturabilirsiniz. Yeniden pazarlama kampanyası, diğer AdWords kampanyalarında kullanımınıza sunulanlarla aynı özelliklerden ve raporlardan yararlanmanıza olanak verir. Yeniden pazarlama özelliği sadece, reklamınız için en iyi kitleye ulaşmanın yeni bir yoludur.

İşte size, yeniden pazarlama özelliğinin nasıl çalıştığını gösteren harika bir örnek:

Bir basketbol takımı olduğunuzu ve elinizde satmak istediğiniz biletler bulunduğunu varsayalım. Web sitenizdeki biletler sayfanıza, o sayfayı ziyaret eden herkese, daha sonra Google İçerik Ağı'ndaki sitelere göz attıklarında alakalı bilet reklamları (son dakika indirimleri gibi) göstermenize olanak veren bir kod parçası yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde Google İçerik Ağı'nda, YouTube'daki marka kanalınızı ziyaret eden veya YouTube ana sayfa reklamınızı tıklayan (bunlardan birine sahipseniz) herkese yönelik reklamlar yayınlayabilirsiniz.


Bir dizi yeniden pazarlama kampanyasını aynı anda yayınlayabilirsiniz. Örneğin, daha önce biletler sayfanızı ziyaret etmiş olan kullanıcılara indirimli maç biletleri sunabilir, "Spor salonuna nasıl gidilir?" sayfanızı tıklamış olan kullanıcılara VIP ağırlama paketlerinin tanıtımını yapabilir ve YouTube marka kanalınızı daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılara takım ürünlerindeki indirimin reklamını yapabilirsiniz.


Yeniden pazarlama, işletmeler için, reklamlarına ve sundukları özel fırsatlara yüksek düzeyde karşılık verebilecek kullanıcılara ulaşmak üzere çok etkili bir yoldur. Bu yöntem, reklamverenlerin ve web sitelerinin daha yüksek getiri elde etmelerine yardımcı olur.


Bu yöntem ayrıca, kullanıcılar için daha alakalı ve faydalı reklamlar ile ilgi duyabilecekleri özel fırsatlardan yararlanmaları ve indirimler elde etmeleri için daha fazla olanak anlamına gelmektedir. Gördükleri reklamların kontrolünü kullanıcılara vermek istiyoruz. Bu nedenle herkes, Reklam Tercihleri Yöneticisi'ni kullanarak yeniden pazarlamanın kapsamı dışında kalmayı seçebilir. Elbette, yeniden pazarlama ürünümüz, IAB UK (İnternet Reklamcılığı Bürosu, İngiltere) veya eşdeğeri öz denetim gruplarınca geliştirilmiş sektör standartlarına uygundur.


Yeniden pazarlama kampanyası yayınlamakla ilgileniyorsanız hemen Yardım Merkezimizden gerekli adımları hesabınıza uygulayın veya Yeniden Pazarlama sitemizden (İngilizce) daha fazla bilgi edebilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.