Posted:

Aklınıza yeni anahtar kelime fikirleri gelmiyor mu? Artık endişelenmeyin; yeni anahtar kelimeler bulmak ve mevcut anahtar kelime listelerinize çekidüzen vermek için aşağıdaki en faydalı ipuçlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Yeni anahtar kelime fikirleri üretmenin ve mevcut anahtar kelimelerinizi değiştirme yolları bulmanın bazen zor bir iş olabileceğini farkındayız. Bu gönderide, size bu konuda yardımcı olmak ve anahtar kelimelerinizi kolayca yenilemenin üç yolunu size tanıtmak istiyoruz!

1. Anahtar Kelime Aracı
Anahtar kelime aracını hesabınızdaki Fırsatlar sekmesinin altında bulabilirsiniz.
Anahtar kelime aracı sayesinde, anahtar kelime fikirleri oluşturabilir, mevcut ve yeni anahtar kelimeler için trafik tahminlerini ve rekabet verilerini inceleyebilirsiniz. Bu araç ayrıca, doğrudan reklam gruplarınıza alakalı anahtar kelimeler eklemenize veya seçilen anahtar kelimeleri daha sonra kullanmak ya da AdWords Editör ile kullanmak üzere indirmenize olanak tanır.

2. "Arama terimleri" raporu
Anahtar kelimeler sekmesinin altında "Arama terimleri" raporunu bulun. Önce "arama terimlerini görüntüle"yi, sonra da "tümü"nü veya yalnızca belirli anahtar kelimelere ait verileri görmek istiyorsanız "seçili"yi tıklayın.
"Arama terimleri" raporu, reklamınızın gösterilmesine, sonra da tıklanmasına yol açan her arama sorgusuyla ilgili ayrıntıları görmenize olanak verir. Sayfada arama terimleri listesi görüntülenir ve zaten hesabınızda yer alan anahtar kelimeleri, yeşil bir "Eklendi" etiketiyle vurgulandıkları için fark edebilirsiniz. Listeden reklam grubu anahtar kelime listenize arama terimleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca, belirli terimlerin reklamınızı tetiklemesini durdurmak istiyorsanız, bu terimleri negatif anahtar kelimeler olarak ekleyebilirsiniz.

3. Arama Sorgusu Performans raporu
Hesabınızın Raporlar sekmesinin altında Arama Sorgusu Performans raporunu bulun ve önce "Raporlar"ı, sonra da "Yeni rapor oluştur"u seçin.
Arama Sorgusu Performans raporu, reklamlarınızın gösterilmesine yol açan her arama sorgusu için performans istatistiklerini gösterir. Arama terimleri raporundan farklı olarak, Arama Sorgusu Performans raporundan doğrudan hesabınıza anahtar kelimeler ekleyemezsiniz. Ancak rapor, bir .CSV dosyasına aktarılabilir ve anahtar kelimeleri bu dosyadan kopyalayabilirsiniz. Bunun yanında, Arama Sorgusu Performans raporunu, düzenli aralıklarla otomatik olarak oluşturulup size e-posta ile gönderilecek şekilde planlayabilirsiniz. Bölüm 4 "Şablonlar, Planlama ve E-posta" altında "Yeni rapor oluştur"u tıklayarak, raporun hangi sıklıkla çalıştırılmasını ve e-posta ile nereye gönderilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Artık anahtar kelimeler konusunda yaratıcılığınızı göstermeye başlamak için tam olarak hazır olduğunuzu umuyoruz. Öyleyse neden bugün başlayıp AdWords hesabınıza giriş yapmıyorsunuz?

Not: Anahtar kelime fikirlerini nasıl oluşturuyorsunuz? Yorumlar bölümünde yöntemlerinizi paylaşın!


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Birkaç hafta önceki Google Görüntülü Reklam Ağı'nı tanıtan gönderimizi görmüş olabilirsiniz. Bugünkü yazımızda, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda reklam yatırımınızdan en yüksek getiriyi nasıl alacağınızı açıklayan önemli ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Google Görüntülü Reklam Ağı, metin, resim veya video reklamlarınızı görüntüleyebileceğiniz çok büyük bir web sitesi topluluğudur. Aralarında Google Haritalar veya Gmail gibi Google'a ait siteler, yüksek profilli haber siteleri ile özel ilgi alanlarına yönelik küçük siteler (ör. bloglar veya sosyal ağ siteleri) ve Google iş ortağı sitelerinin yer aldığı yüz binlerce siteden oluşur. Google Görüntülü Reklam Ağı'nda, reklamları en alakalı sayfalara yerleştirebilir, en ilgili kitleleri bulabilir ve Arama Ağı'ndakilerle karşılaştırılabilecek EBM değerleri elde edebilirsiniz.

Reklamınızın mümkün olan en alakalı web sitelerinde gösterilmesine yardımcı olacak ve size daha fazla satış, olası satış ve dönüşüm elde etmenizi sağlayacak bazı basit adımları gözden geçirelim.

1. Adım: Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmeye uygun olmasını sağlayın.
2. Adım: Güçlü bir kampanya oluşturun.
3. Adım: Performansınızı izleyin.
4. Adım: Reklamlarınızı odaklayın.

1. Adım: Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmeye uygun olmasını sağlayın.

Reklamlarınızın alakalı web sitelerinde gösterilmesini sağlamak için, kampanyalarınızı Google Görüntülü Reklam Ağı'na dahil edin. Bunu AdWords hesabınız yoluyla yapabilirsiniz.

Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:
1. http://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Ayarlamak istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
3. "Ayarlar" sekmesini tıklayın, "Ağlar ve cihazlar" bölümünü bulun ve "Ağlar"ın yanındaki "Düzenle"yi tıklayın.
4. "Tüm mevcut siteler"i seçin.
5. Seçiminizi tamamladığınızda "Kaydet"i tıklayın.

2. Adım: Güçlü bir kampanya oluşturun.

Reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'ndaki performansı, Arama Ağı'nda olduğu gibi, kampanyanızın içeriği ve yapısıyla yakından ilişkilidir.

Hedefleme teknolojimiz hedef kitlenizle alakalı siteleri bulmak için İnternet'teki milyonlarca siteyi taradığından, reklamını yapmak istediğiniz her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı reklam gruplarında belirgin anahtar kelimeler ve reklam metinleri oluşturmanız gerekir. Ardından, metin, resim veya video reklamlarınızı işletmenizle ve müşterilerinizle alakalı web sayfalarına yerleştiririz. Temalı ve ürün veya hizmete özel reklam grupları oluşturarak, Arama Ağı'nda ve Görüntülü Reklam Ağı'nda en yüksek performansı elde edersiniz.

3. Adım: Performansınızı izleyin.

Kampanyalarınızı Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilmek üzere dahil ettikten sonra, Google, reklamlarınızı temaya göre alakalı web siteleriyle eşleştirir. Bu "otomatik yerleşimlerin" sizin için nasıl performans gösterdiğini AdWords hesabınızda izleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin.
1. İzlemek istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
2. Kampanyanızdaki "Ağlar" sekmesini seçin.
3. "Otomatik yerleşimler"in yanındaki "ayrıntıları göster"i tıklayın.

Gösterildikleri farklı siteler arasında reklamlarınızın performanslarını karşılaştırmak için bu görünümü kullanın. Reklamlarınızın performansını, her bir sitede görüntülendiklerinde elde ettikleri tıklama, gösterim, maliyet veya dönüşüm değerlerine bakarak ölçebilir ve işletmeniz için en kârlı sitelerin hangileri olduğunu görebilirsiniz.

4. Adım: Reklam bütçenizi odaklayın.

Ayrıca, iyi performans gösteren siteleri tek tek seçebilir ve bunları yönetilen yerleşimler olarak ekleyerek bütçenizi bu sitelere odaklayabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz:
1. İzlemek istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
2. Kampanyanızdaki "Ağlar" sekmesini seçin.
3. "Otomatik yerleşimler"in yanındaki "ayrıntıları göster"i tıklayın.
4. Ayrı ayrı yönetmek istediğiniz siteleri seçin.
5. "Yerleşim ve teklifi yönet"i tıklayın.

Bazı siteler için tekliflerinizi düşürebilir ve hatta reklamlarınızın genel başarısını artıracağını düşünüyorsanız, siteleri bütünüyle hariç tutabilirsiniz.

Arama ağı reklamcılığında olduğu gibi, Görüntülü Reklam Ağı'nda da ödediğiniz tutarın kontrolünün her zaman sizde olduğunu unutmayın. Tıklamalar ve dönüşümler (ör. satış veya olası satış) gibi daha doğrudan pazarlama odaklı hedefler için, tıklama başına maliyet (TBM) fiyatlandırmasını seçerek yalnızca kullanıcılar reklamlarınızı tıkladığında ödeme yapabilirsiniz. Reklam gösterimlerini en üst düzeye çıkarmak veya markanızın görünürlüğünü artırmak gibi marka bilinci oluşturma odaklı hedefleriniz varsa, BGBM fiyatlandırmasını seçerek reklamınızın aldığı her 1000 gösterim için ödeme yapabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords hesabınızı optimize ederken, büyük olasılıkla, ulaşmak istediğiniz en önemli hedefi düşünerek işe başlarsınız. Bazı reklamverenler trafiği artırmaya odaklanırken, bazıları için maliyetleri düşük tutmak veya yatırım getirisini izlemek daha önemlidir.

Şu anda Fırsatlar sekmesinde gördüğünüz anahtar kelime, teklif ve bütçe fikirleri, trafiği artırmak ve maliyetleri korumak hedefleri arasında bir denge sağlamanızı amaçlar. Ancak, bugünden başlayarak, genel optimizasyon amaçlarınızla uyumlu üç yaygın reklamveren hedefi arasından seçim yapabileceksiniz. Bu olanak önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada devreye sokulacaktır. Bu üç yeni seçenek aşağıda açıklanmıştır:

 1. Maliyet ve Trafiği Dengeleme: Trafiği artırmaya veya maliyetleri azaltmaya yönelik çeşitli fikirleri inceleyin. Daha önce, Fırsatlar sekmeniz bu hedefe ulaşmaya yönelik fikirler gösteriyordu.
 2. Maliyeti Koruma veya Azaltma: Şu anki harcamanızı korumanıza veya azaltmanıza yardımcı olabilecek fikirleri belirleyin.
 3. Trafiği Artırma: Değişik maliyet düzeylerinde daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olabilecek fikirleri belirleyin.

Hesabınız için bir hedef seçtikten sonra, Fırsatlar sekmesinde gördüğünüz fikirler, seçiminizle uyumlu olacak şekilde özelleştirilir. Fırsatlar sekmesi, siz değiştirmediğiniz sürece seçtiğiniz hedefi hatırlayacaktır ve seçiminizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.


Bu seçeneklerin hesabınızı optimize etmeye yönelik daha da iyi fikirler sağlayacağını umuyor ve gelecekte size daha fazla hedef türü sunmak için sabırsızlanıyoruz. Fırsatlar sekmesiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

İster 10, isterse 1000 anahtar kelimeniz olsun, reklamlarınızın gösterildiğinden emin olmak bir reklamveren olarak sizin için her şeyden önemlidir. Reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını tespit etmek için, Google 'Gelişmiş Anahtar Kelime Teşhis Özelliği'i hizmetinize sunuyor. Gelişmiş anahtar kelime teşhis özelliğini kullanmak için, 'Anahtar Kelime' sekmesinin altında 'Diğer İşlemler' menüsünden 'Anahtar kelimeleri teşhis edin'i tıklayın. Bu özellik sayesinde, birden çok anahtar kelime için hemen ayrıntılı teşhis bilgileri elde edebilirsiniz.Karşınıza çıkan anahtar kelime teşhis menüsünde, bağımsız Reklam Teşhis Aracı'nda kullanıma sunulan tüm seçenekler mevcuttur. Örneğin, belirli bir yerdeki reklam görünürlüğüyle ilgileniyorsanız, teşhis işleminizin kapsamını daraltmak için Yer açılır menüsünü kullanabilirsiniz."Testi çalıştır"ı tıkladıktan sonra, her bir anahtar kelimenin yanındaki Durum sütununda gerçek zamanlı sonuçların görüntülendiğini göreceksiniz. Her şey yolundaysa "Reklam gösteriliyor"u görürsünüz. Değilse, soruna ilişkin kısa bir açıklama görüntülenir (örneğin, "Düşük teklif veya kalite puanı"):


Bir anahtar kelimenin durumuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için, konuşma balonu simgesinin üzerine gelin. Yukarıdaki örnekte, 'saç ekim merkezleri' anahtar kelimesine ilişkin ayrıntılara bakıldığında, reklamın gösterilmesini engelleyen nedenin 'Bütçe sınırına ulaşıldığı veya aşıldıldığı' ilgili daha fazla bilgi görüntülenir. Her seferinde bir sorunu incelemek üzere, Anahtar Kelime Durumuna ilişkin hesabınızda filtreler oluşturmayı deneyin.

Anahtar kelimelerinizi tepeden tırnağa bir muayeneye tekrar ihtiyacı olduğunda veya reklamlarınızı yayınlayıp yayınlamadığını kontrol ettiğinizde, AdWords'ün Anahtar Kelime Teşhis Özelliğini kullanmayı deneyin. Kısa zamanda tüm anahtar kelimelerinizi kontrol etmenin yararını anında göreceksiniz!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Size AdWords raporlarmaları ile ilgili harika bir haberlerimiz var. Rapor Merkezi'ndeki bazı raporları doğrudan Kampanyalar sekmesine taşıdık. Bu sayede, 'Rapor Merkezi' içerisinde size yardımcı olacak verilerin pek çoğunu 'Kampanyalar' sekmesi altında bulabilir ve etkili bir kampanya yönetimi için gerekli bilgilerin ve denetimlerin hepsini bir arada kullanabilirsiniz.


Örneğin, artık arama terimleri ve otomatik yerleşimler üzerine ayrıntılı istatistikleri alabilir, anahtar kelime eşleme türü ve haftanın günü gibi boyutlarla verilerinizi bölebilir, paylaşmak istediğiniz verileri e-posta ile gönderebilir ve indirme işlemlerini zamanlayabilirsiniz. Tüm bunları kampanyaları yönettiğiniz sayfadan gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, ana performans verilerini bulmak (ve bu bulgulara göre davranmak) sizin için daha hızlı ve kolay bir hale geldi.

Kampanyalar sekmesinde çok sayıda kullanışlı veri bulunması sebebiyle, artık raporlama işlevlerini bulabileceğiniz en iyi yer AdWords Rapor Merkezi değildir. Çabalarımızı mümkün olan en yararlı raporlama araçlarını oluşturmaya yoğunlaştırmak amacıyla, mevcut raporları aşamalı olarak Rapor Merkezi'nden Kampanyalar sekmesine taşıyıp Rapor Merkezi'ni tümüyle devreden çıkarmayı planlıyoruz.

Değişiklikler şu şekilde gerçekleşecek:

 • Önümüzdeki haftalarda, Rapor Merkezi'ndeki bütün raporların temel işlevlerini Kampanyalar sekmesine taşıyacağız.
 • Bir rapor Kampanyalar sekmesinde kullanıma sunulur sunulmaz, bu tür raporları Rapor Merkezi'nde oluşturma seçeneğini kaldıracağız.
 • Merak etmeyin, söz konusu rapor türündeki planlanmış raporlar her zamanki gibi çalışmaya devam edecek. Diğer yandan, bu raporları Kontrol Paneli ve Kütüphanenizin "Raporlar" bölümüne de kopyalayacağız. Planlanmış raporlarınızın yeni sürümü sizin için yeterliyse, mükerrer e-postaları önlemek üzere eski raporlarınızı Rapor Merkezi'nden silebilirsiniz.
 • Bütün rapor türlerini Kampanyalar sekmesine taşımayı bitirdikten sonra Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız. Bu işlemden sonra raporlarınızı, yalnızca kampanyalarınızı yönettiğiniz sayfadan indirecek, planlayacak ve e-posta olarak göndereceksiniz.

Bu değişiklikler Rapor Merkezi'ni yalnızca bireysel hesaplar için etkileyecek. Müşteri Merkezim raporları bu geçişten etkilenmeyecek.

Peki, düzenlemeler için nasıl hazırlanmalısınız?

 • Başlangıç olarak, Online AdWords Seminerleri sayfamızda kampanyalar sekmesinde raporlama araçlarıyla ilgili eğitim seminerimizi izleyebilirsiniz.
 • Belirli bir öğenin raporlamasının nasıl değişeceğiyle ilgili soruları olan uzman bir Rapor Merkezi kullanıcısıysanız, geçişin tüm bileşenleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sağlayan kapsamlı bir PDF dosyası olan raporlama değişiklikleri kılavuzunu indirebilirsiniz.
 • Son olarak, geçiş işlemini, AdWords Yardım Merkezi'nde 'Raporlar' sayfasındaninceleyebilirsiniz.
AdWords raporları hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Daha önceden yaptığımız duyuruların bir devamı olarak, mobil web sitesi içeriği ve uygulamalar için tıkla ve ara özelliğinin artık bütün işlevleriyle çalışır durumda olduğunu ve tüm AdWords reklamverenlerinin kullanımına sunulduğunu size bildirmek istiyoruz. Mobil arama ağı reklamlarındaki popüler tıkla ve ara işlevimizin kapsamını mobil içeriği ve uygulamaları da içine alacak şekilde genişletmek, reklamverenlerin mobil İnternet'teki erişimlerini artırmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, mobil yayıncılar ve uygulama geliştiricilerine kazanç elde etmek ve işlerini büyütmek için daha da fazla yol sunmaktadır.

Tıkla ve ara sayesinde tüketiciler, en beğendikleri mobil uygulamaları kullanırken veya mobil cihazlarından İnternet'e göz atarken işletmeleri telefonla anında arayabilir. Reklamlar, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda, bir arama düğmesi içeren animasyonlu şerit reklamlar veya metin reklamlar olarak görüntülenir. Reklamverenlerin, bu yeni biçimi kullanmak için telefon uzantılarını etkinleştirmesi ve reklamlarını hem Google Görüntülü Reklam Ağı'nda hem de tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda yayınlaması gerekir.Mobil içerik ve uygulamalar için tıkla ve ara, reklamverenlerin mobil pazarlama hedeflerine ulaşmak üzere yararlanabilecekleri birçok reklam biçiminden biridir. Reklam biçimlerindeki bu çeşitlilik, reklamverenlere önemli seçenekler sunmanın yanı sıra mobil yayıncıların ve uygulama geliştiricilerinin mükemmel sonuçlar elde etmelerine de yardımcı olmaktadır.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Merhabalar,

Bugün AdWords Yardım Forumu’nda yepyeni bir yarışma başladı!

Sadece Temmuz ayı boyunca, AdWords Yardım Forumu'nda, hafta içi her gün yayınlacak olan ‘Günün Sorusu'na en çok ilk doğru yanıt veren katılımcılar, Google’dan sürpiz hediyeler kazanacaklar!

Yarışmamıza katılmak için, Yardım Forumumuza üye girişi yapmanız ve günlük olarak Haberler ve Duyurular bölümü altında yayınlanana günün sorularını yanıtlamanız yeterlidir. Yarışma sonunda, günün sorularına en çok ilk yanıt veren katılımcılar ile iletişime geçilerek ve hediyeleri adreslerine postalanacaktır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Günün Sorusu, sadece AdWords ile ilgili olacaktır.
 • Günün Sorusu, Yardım Forumu'nda Haberler ve Duyurular kategorisi altında günlük olarak yayınlanacaktır.
 • Günün Sorusu, gün içerisinde herhangi bir saatte forumda yayınlanabilir.
 • Günün Sorusuna ilk doğru yanıtı veren kişi, gün içerisinde forumda duyurulacaktır.

Ayrıca, AdWords hakkındaki bilgilerinizi Yardım Forumu’ndaki diğer sorularıda yanıtlayarak paylaşabilirsiniz.

Şimdiden herkese bol şanslar!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.