Posted:
Geniş eşleme, AdWords'teki en etkileyici, ancak aynı zamanda en tartışmalı araçlardan biridir. İleride bu aracın güçlerinden bilinçli şekilde yararlanabilmeniz için, bugün çalışma şeklini tam olarak açıklayacağız.

Geniş Eşleme Nasıl Çalışır?

Geniş eşleme, iki olası eşleme türünün ortak adıdır. Klasik versiyonu, "kesilmiş kırmızı çiçekler" şeklindeki kullanıcı sorgusunun "kırmızı çiçekler" anahtar kelimesini tetiklemesini sağlar. Bu eşleme türü ile sıralı eşleme arasındaki temel fark kelime sırasıdır. Geniş eşlemede, kelimelerin tam olarak kullanıcı tarafından sıralandığı şekilde bulunması gerekmez. Ancak, sıralı eşlemede bu çok önemlidir.

Diğeri ise "genişleme" olarak adlandırılan bir eşleme türüdür. Çoğunlukla Google kullanıcılarının arama geçmişine dayanır. Elimizdeki çok büyük miktarda kullanıcı sorgusu verileri sayesinde, çeşitli kelimeler arasında istatistiksel bağlantılar bulabilmekteyiz. Dolayısıyla, bu kelimelerin aynı veya benzer anlamlara sahip olduğu varsayımında bulunabiliriz. Bu sayede, bir anahtar kelimenin bir bölümünü eş anlamlısıyla veya alakalı bir kelime öbeğiyle değiştirebiliriz. Sonuçta, bu anahtar kelime daha fazla kullanıcı sorgusunda gösterilmeye uygun hale gelir. Çiçeklerle ilgili örnekten devam edersek, geniş eşlemede "kırmızı güller" kullanıcı sorgusu "kırmızı çiçekler"i hedefleyen bir reklamı tetikliyorsa, burada anlam bakımından bir genişleme söz konusu olduğunu ("güller" - "çiçekler") söyleyebiliriz. Reklamverenlerin bakış açısından, bu genellikle değerli bir reklam gösterimidir.

Geniş Eşleme Neden Kullanılmalı?

Geniş eşleme birçok nedenle değerlidir. Öncelikle, kullanıcıların kendilerine özgü dilini anlayabilir. Yalnızca yazım hatalarını değil (kaç kişi "profesyonel" kelimesini hatasız yazabilir?), kullanıcılar tarafından girilen "naif", bir uzmanın elinden çıkmadığı çok belli ifadeleri de kastediyoruz. Kendi işletmenizi kullanıcıların gözünden görmeye çalışmak yararlı olacaktır. Her biriniz kendi işinizin profesyoneli olduğuna göre, sektördeki jargonu çok iyi bildiğinizi ve hatasız kullandığınızı tahmin etmek hiç zor değil. Ancak, müşterilerinizin tümü aynı mesleki dili kullanıyor mu? Örnek olarak, elektronik ev eşyaları satın alacak potansiyel müşterilerin çoğu "LCD ekran" veya "LED ekran" yerine "düz ekran" terimini aratacaklardır. Yalnızca belli lehçelerde kullanılan kelime varyasyonları şeklinde ifade edebileceğimiz bölgelere özgü farklılıkları da göz önünde bulundurmak gerekir. Geniş eşleme, reklamverenlere, arama yapanların kullandığı tam doğru olmayan bu terimlerin çoğunu yakalama olanağı sağlar.

Geniş eşleme ayrıca önemli bir dönüşüm kaynağıdır. Çalışmalarımız, geniş eşlemenin daha düşük bir TO'ya sahip olabileceğini (mutlaka öyle olması gerekmez), ancak diğer eşleme türlerindeki anahtar kelimelerle aynı dönüşüm oranını sağladığını göstermiştir. Bu şüphesiz ki mantıklıdır. Bir reklamı tıklayan müşteriler, önce bunun arama sorguları için doğru reklam olduğunu düşünmüş olmalıdır.

Efsane Avı

Geniş eşlemeye ilişkin efsanelerden birkaçına daha yakından bakıp doğruluklarını kontrol etmek yerinde olacaktır.

1. Efsane: Geniş eşleme her zaman daha pahalıdır

Gerçek: Her zaman değil. Deneyimli bir SEM kampanyası yöneticisi, geçmişteki performansa ve aynı anahtar kelimelerin farklı eşleme türlerindeki fiyatlarına bakarak bu tür bir yargıya varabilir. İstatistiksel açıdan bunun doğru olduğu söylenebilir. Ancak, yine de olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak, sistemin gerçekte nasıl çalıştığını hesaba katmamız gerekir. Sigorta sektöründe kullanılan yüksek rekabet gücüne sahip bazı anahtar kelimeler örnek olarak gösterilebilir. Deneyimli bir reklamveren büyük olasılıkla, güçlü eşleme türlerinde sektördeki en tipik anahtar kelimeleri kullanacaktır. Birçok reklamveren aynı şekilde davranıp aynı tekniği kullanacağından, popüler anahtar kelimeler fazla yaygın şekilde kullanılmaya başlayacak ve gerekli TBM'leri yükselecektir. Aynı zamanda, kullanıcıların girdiği daha uzun ve biraz daha belirgin kelime öbekleri çoğu zaman çok daha düşük bir maliyete ve daha iyi bir yatırım getirisine sahip olabilir. Bu "ayrıntılı" girişlerin yararlarından biri, kullanıcıların yaratıcılığının sınırlarını kestirmenin önceden imkansız olmasıdır.

2. Efsane: Geniş eşleme çoğu zaman alakasızdır

Gerçek: Doğru değil. Geniş eşlemenin işleyiş şekli tümüyle mükemmel olmayabilir. Ancak, zaman zaman karşılaşılan alakasız eşlemelere çok fazla önem yüklemek de doğru değildir. Eşleşmelerin büyük çoğunluğunda, doğru şekilde uygulanan geniş eşleme değerli bir araçtır. Google ayrıca tüm eşlemelerin performansını izler. Sistemimiz belirli bir eşlemenin kullanıcı tıklaması sağlamadığını saptarsa, bu eşlemeyi daha nadir kullanır. Bu nedenle, alakasız eşlemeler uzun vadede sorun olmayacaktır. Bununla birlikte, en akıllı sistemin bile işletmenizin sunduklarını ve/veya ürün grubunuzu tam olarak anlaması mümkün değildir. Çiçek örneğimizden devam edersek, lale ve papatya satıyor ancak gül satmıyorsanız, reklamlarınızı "kırmızı çiçekler" anahtar kelimesi için göstermek üzere genişleyen "kırmızı güller" arama sorgusu sizi tatmin etmeyecektir. Bu eşlemenin kendi başına alakasız olmadığına dikkat edin. Bu iyi bir eşlemedir, yalnızca sizin ürün grubunuzla alakalı değildir. Bu durumda, negatif anahtar kelime olarak "güller"i eklemeniz gerekir.

3. Efsane: Geniş eşleme yalnızca deneyimsiz reklamverenler tarafından kullanılır

Gerçek: Doğru değil. En iyi sektör uzmanları, tüm anahtar kelime eşleme türlerini, bunların yararlarını ve potansiyel risklerini tam olarak bilerek kullanır. Aşağıda, geniş eşlemeyi gerçek bir profesyonel olarak kullanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verilmiştir.

Verilere Dayanarak Hareket Edin

Bir AdWords hesabını yönetirken, tahminde bulunmaktan kaçınmanız gerekir. Bu teknolojinin avantajı, önemli kararları bilinçli şekilde vermenize destek olacak verilerin toplanmasının nispeten daha kolay olmasında yatar. Dönüşüm İzleme veya Google Analytics gibi çözümleri kullanabilir ve belirli anahtar kelimelerin yatırım getirilerini hesaplayabilirsiniz. Bu yolla, geniş eşlemeli anahtar kelimelerden elde ettiğiniz getiriyi öğrenebilirsiniz.

Arama Terimlerinize Yakından Bakın

Geniş eşleme kullanırken, hangi kullanıcı sorgularının reklamlarınızı tetiklediğini düzenli şekilde kontrol etmek yararlı olacaktır. Bunu yapmak için, "Anahtar kelimeler" sekmesine gidin ve "Arama terimlerini görüntüle..." düğmesini tıklayın. Yalnızca birkaç seçili anahtar kelimeyi tetikleyen sorguları kontrol etmek istiyorsanız, açılır menüden "Seçili"yi belirtebilirsiniz. Veya daha geniş bir bakış açısı sağlayan "Tümü"nü seçebilirsiniz. Bu düzeyde, anahtar kelimeleri hemen ekleyebilir veya hariç tutabilirsiniz. Bu size çok zaman kazandırır.


Bu tür raporlarda yer alan veriler, kapsamlı bir optimizasyon gerçekleştirmenizi sağlar. Eşleme doğruluk düzeyine, ziyaret sayısına, bu sorguların ortalama maliyetine, tıklama ve dönüşüm oranlarına bakmanız gerekir. Negatif anahtar kelimelerin listesini genişleterek alakasız eşlemeler ortadan kaldırılmalıdır. Bunun karşılığında, belirli alakalı sorgular için gösterim sayısı yüksek olursa, bunları anahtar kelime olarak eklemeniz gerekir. Bu size daha iyi bir kontrol olanağı sağlayacaktır. Çok iyi bir yatırım getirisi sağlayan bir sorgu bulursanız, bunu yalnızca anahtar kelime listesine eklemekle kalmayıp, aynı zamanda TBM'sini de artırın. Böylece, bu sorgu her girildiğinde reklamınızın yüksek bir konumda gösterilmesini sağlarsınız.

Yöntemli Hareket Edin

Hesap yönetiminde yönteme dayalı, dikkatli ve verileri temel alan bir yaklaşım, her zaman başarının anahtarı olacaktır ve bu geniş eşleme için de geçerlidir. Böylesine güçlü bir araç, sürekli ve çok özenli bir ilgi gerektirir.


Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
Müşteri Merkezim'i (MM) kullanıyorsanız, son birkaç haftadır MM arayüzünüze yeni özellikler eklediğimizi fark etmişsinizdir. Hesaplarda arama yapma işlevini, etiketleri ve basitleştirilmiş gösterge tablosu düğmelerini kullanıma sunduk.

Hesaplarda arama yapma

Bu özellikle MM'nize bağlı hesapların tümünde birden arama yapabilirsiniz. Arama yaptığınızda, elde ettiğiniz sonuçlar arama teriminizle eşleşen hesapları, kampanyaları, reklam gruplarını, anahtar kelimeleri ve yerleşimleri içerir. Kanada ile alakalı tüm anahtar kelimeleri bulmak istediğinizi varsayalım. Arama terimi olarak "kanada" girdiğinizde, bu terimle eşleşen sonuçları gösteririz. Buradan fazla bilgi edinebilirsiniz.


Etiketler

Etiketler, hesaplarınızı gruplar halinde düzenlemenize veya özel dikkat gerektiren müşterileri işaretlemenize yardımcı olur. Önemli müşterileri "Yüksek Öncelik" etiketiyle tanımlayabilir, etkin ve etkin olmayan hesapları işaretleyebilir veya aynı müşteriye ait hesapları belirleyebilirsiniz. Sonra da, gösterge tablonuza filtre uygulayarak belirli bir etiketi taşıyan tüm hesapları hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Buradan fazla bilgi edinebilirsiniz.

Basitleştirilmiş gösterge tablosu düğmeleri

Yeni MM arayüzüne özellikler ekledikçe, gösterge tablosundaki düğmelerin biraz kalabalıklaşmaya başladığını fark ettik. İşlevleri sadeleştirip müşteri hesaplarınızı hızlı bir şekilde yönetebilmenizi kolaylaştırmak amacıyla bazı değişiklikler yaptık.


Bu özellikler ve yeni arayüzle ilgili ne düşündüğünüzü bize iletmek için hesabınızdaki "Görüş Bildir" bağlantısını tıklayın.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır

Posted:
Reklamınızı arayıp bulamadığınız için müthiş gerildiğiniz oldu mu hiç? Daha önce bu duruma düştüyseniz korkmayın, sorunlarınızın çözümü bizde!

Her şeyden önce ilk önerimiz, reklamınızı Google'da aramaya son vermek olacak. Bu, durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu şekilde, birçok gösterim alırken hiç tıklama almazsınız. Reklamınızı Google’da aradığınızda, reklamınız çok sayıda gösterim alacak ama kimse tıklamayacak. Bu nedenle, AdWords sistemi reklamınızın uygun olmadığını varsayacak. Reklamınız gittikçe daha az gösterilecektir. Reklamınızı Google’da sürekli ararsanız, reklamınızın konumunu ve hesap performansınızı olumsuz etkilemiş olursunuz.

Reklamınızın yayınlanmadığından şüphelendiğinizde, ilk adım olarak Reklam Önizleme Aracı'nı kullanmanızı öneririz.

Bu araçla gereken kontrolü yaptıktan sonra, reklamınızın neden yayınlanmadığını anlamanız için ikinci önerimiz, hesabınızdaki "Fırsatlar" sekmesinde veya her anahtar kelimenin yanında bulabileceğiniz, çok kullanışlı başka bir araç olan Reklam Teşhis Aracı'nı kullanmaktır. Bu araç, hangi anahtar kelimelerin reklamınızı tetiklemediğine ve bunun nedenlerine anlamanızı almanızı sağlar.

Bu iki önemli kontrolü yaptıktan sonra, artık olası nedenleri saptamaya ve sorunu çözmeye hazır duruma gelirsiniz.

Reklam Onayı: "Kampanyalar" sekmesine gidip "Reklamlar"ı ve "Durum" sütununu seçerek reklamın onay durumunu kontrol edin. "Onaylanmadı" mesajını görürseniz, Reklamcılık Politikalarımızı göz önünde bulundurarak nedenini araştırın.

Kampanya durumunuzun tanımı: Kampanyalarınızın duraklatılmış veya silinmiş olup olmadığını kontrol edin.

Hedefledikleriniz: Kampanyanızın konum ve dil ayarını kontrol edin. Reklamınızın gösterilmesi için belirlenmiş fiziksel alan (ör. şehir veya ülke) IP adreslerinizden biriyle aynı değilse, reklamınızı aradığınızda göremezsiniz. Benzer şekilde, kampanyanız için belirlediğiniz dil, Google arama tercihleriniz için belirlediğiniz dille aynı değilse reklamınızı göremezsiniz.

Kalite Puanınızı optimize edin: Anahtar kelimelerinizin kalite puanını her zaman kontrol edin. Bazen, reklamınız aslında yayınlanır, ancak ilk sayfada değildir. Bunun nedeni, reklamın açık artırmadaki rekabette başarılı olmasına izin vermeyen kötü kalite puanıdır. Günlük bütçenizi artırmak zorunda kalmadan kalite puanınızı artırmak için, kalite puanınızı optimize etmeye odaklanmanızı öneririz.

Günlük bütçenize ulaşma: Reklamınız günlük bütçeniz dikkate alınarak yayınlanır. Günlük bütçeniz tükenirse reklam yayınınız kesilebilir. Reklamınızın performansı çok iyi olduğundan çok sayıda tıklama alarak günlük bütçenize ulaşılmasına neden olmuş ve bu nedenle reklam yayınınız askıya alınmış olabilir. Bu sorunu çözmek için günlük bütçenizi yükseltebilir veya anahtar kelimelerinizi optimize ederek TBM'nizi düşürebilirsiniz.

Ödeme zorlukları: Sonradan ödeme yöntemini kullanan bir hesabınız varsa, ödemelerinizin sorunsuz yapılıp yapılmadığını kontrol edin (kayıtlı kredi kartınızın kredi limiti dolmuş veya son kullanma tarihi geçmiş olabilir veya banka havalesiyle ödeme yapıyorsanız, ödemeleriniz bankanız tarafından geri çevrilmiş olabilir). Her iki durumda da bir yedek kredi kartı ekleyerek reklamınızın askıya alınmasını önleyebilirsiniz. Hesabınız için ön ödemeli ödeme yöntemini seçtiyseniz, hesapta yeterli para olup olmadığını kontrol edin.

Hesabınızın durumu: Hesabınızı yeni oluşturduysanız güvenlik nedeniyle incelemeye alınacağı için, reklamlarınız büyük olasılıkla henüz yayınlanmayacaktır. Yeni oluşturulan tüm hesaplar uzmanlarımız tarafından incelendiğinden, hesabınızı oluşturduktan sonraki birkaç gün içinde reklam yayınınızda gecikmeler olabilir veya reklamlarınız hiç yayınlanmaz.


Berna Akin, Google AdWords Ekibi

Posted:
En yüksek performansı gösteren reklamlarınızdan daha da iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak için, Reklam Site Bağlantıları özelliğini Kasım ayında kullanıma sunmuştuk. O zamandan bu yana, Reklam Site Bağlantıları sayesinde reklamverenlerin tıklama oranlarını ortalamada %30'dan fazla arttırdıklarını gördük. Haziran ayının sonunda, yeni bir tek satırlı biçimi kullanıma sunduk. Böylece, daha genel ve markasız kampanyalarınız dahil olmak üzere, Reklam Site Bağlantıları'ndan daha fazla kampanyadan yararlanmanız mümkün.

Buna ilaveten, istediğiniz kampanya için Reklam Site Bağlantıları oluşturma seçeneğini de etkinleştiriyoruz. Böylece, Reklam Site Bağlantıları oluşturabilmek için önce kampanyalarınızın uygun bulunmasını beklemeniz gerekmiyor.


Bir kullanıcının sorgusu, Reklam Site Bağlantıları özelliğini kullandığınız kampanyanızdaki bir anahtar kelimeyle eşleştiği zaman Google, reklamınızın Reklam Site Bağlantıları göstermeye uygun olup olmadığını ve söz konusu reklamın kalitesini temel alır. Bunu sonucunda, iki satırlı biçimin mi yoksa tek satırlı biçimin mi gösterileceği otomatik olarak belirlenir. Şu anda iki satırlı biçim için uygun bulunan reklamlar, yeni tek satırlı biçimin eklenmesinden etkilenmeyecekler.
Unutulmaması gereken nokta, Reklam Site Bağlantıları özelliğinin kampanya düzeyinde bir uzantı olduğu, bu nedenle, oluşturduğunuz bağlantıların ilgili kampanyadaki tüm reklamlarla alakalı olması gerektiğidir.

Reklam Site Bağlantıları oluşturma seçeneğini hesabınızın Kampanya Ayarları sekmesinde bulabilirsiniz. Bu seçenek "Reklam uzantıları" bölümü altında "Siteme ek bağlantılar göster" olarak görünür.

Reklam Site Bağlantıları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezindeki SSS bölümümüzü okuyabilirsiniz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır

Posted:
Dönüşümlerinizi Artırın, YG'nizi Yükseltin

YG'nizi (Yatırım Getirisi) yükseltmenize yardımcı olacak yeni bir otomatik teklif verme özelliği olan Geliştirilmiş TBM'nin kullanıma sunulduğunu bildirmekten heyecan duyuyoruz. Geliştirilmiş TBM’nin otomatik teklif verme özelliği ile, reklamınız görünmeye uygun olduğu zamanlarda Maksimum TBM teklifinizi otomatik olarak ayarlar. Bu, reklamınızın dönüşüm sağlama olasılığına dayandırılarak ve kampanyanızın geçmişteki dönüşüm izleme verilerini kullanarak yapar. Sonucunda, genel EBM'niz (Edinme Başı Maliyet) aynı kalırken veya düşerken, daha fazla dönüşüm alırsınız ve Maksimum TBM tekliflerinizi yönetmek için daha az zaman harcarsınız.

Nasıl Çalışır?

Bir örnek üzerinden gidelim. Ozan, model uçak kitleri satmaktadır ve kampanyasında Geliştirilmiş TBM'yi etkinleştirmiştir. Her birinin Maksimum TBM teklifi 0,45 TL'ye ayarlanmış şu anahtar kelimeleri içermektedir: "model uçak", "model uçak kitleri" ve "model uçak yapın". Bir kullanıcı "model uçak kitleri" araması yaptığında, AdWords sistemi, bu terimin geçmişte Ozan için yüksek oranda dönüşüm sağladığını belirler ve dolayısıyla bu açık artırma için Maksimum TBM teklifini 0,48 TL'ye yükseltir. Dönüşüm sağlama olasılığı çok yüksekse Geliştirilmiş TBM, teklifi Maksimum TBM'den %30'a varan oranda yüksek olabilir. Diğer bir deyişle, Ozan bir tıklama için en fazla 0,59 TL ile ücretlendirilir.

Diğer yandan, bir kullanıcı daha genel bir terim olan "model uçak" araması yaptığında, AdWords sistemi, bu terimin geçmişte Ozan için yüksek oranda dönüşüm sağlamadığını belirler ve bu açık artırma için Maksimum TBM teklifini 0,30 TL'ye düşürür. AdWords sistemi, teklifleri Ozan'ın dönüşüm verilerine göre ayarlayarak, ortalama dönüşüm başına maliyetini korurken veya azaltırken, satışları artırmada Ozan'a yardımcı olur.

Geliştirilmiş TBM, dönüşüm olasılığını tahmin ederken birkaç faktörü hesaba katmak gibi benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Aşağıda, Geliştirilmiş TBM'nin yapabileceklerine ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

 • Teklifinizi, Google ağındaki belirli bir arama veya içerik ağı ortağı sitesinin geçmişte sizin için ne kadar yüksek oranda dönüşüm sağladığını hesaba katarak ayarlar
 • Bir anahtar kelimedeki belirli kelimeler (ör. "kitler") iyi dönüşüm sağladığında bunu saptar ve kullanıcılar bu terimin varyasyonlarıyla arama yaptığında (ör. "çocuklar için model uçak kitleri") teklifinizi ayarlar
 • Kullanıcının bulunduğu yer, dil ayarları, tarayıcısı ve işletim sistemi gibi nitelikleri tespit eder ve bu niteliklerin, reklamınızın dönüşüm sağlama olasılığını nasıl etkileyebileceğini analiz eder

Nasıl Başlangıç Yapacaksınız?

Geliştirilmiş TBM'yi kullanmak için, önce kampanyalarınızda Dönüşüm İzleme'yi etkinleştirmeniz gerekir. Dönüşüm İzleme, yalnızca Geliştirilmiş TBM gibi YG'yi artıran özelliklerden yararlanmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda, reklamlarınızın ne sıklıkta satışa dönüştüğü ve bu dönüşümler için ne kadar ödeme yaptığınızla ilgili önemli bilgiler de sağlar.

Dönüşüm İzleme'yi zaten kullanıyorsanız, başlangıç yapmanız kolay olacaktır. Kampanyanızın ayarlar sekmesindeki "Teklif Verme ve Bütçe Oluşturma" bölümüne gidip "Geliştirilmiş TBM"nin altındaki onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

YG'nizi artırmak üzere kullanacağınız yöntem olarak Geliştirilmiş TBM ve Dönüşüm Optimize Edici arasında bir seçim yapacaksanız, söz konusu araçlar arasında ne gibi farklar olduğuyla ilgili daha fazla bilgi için bu SSS'yi okuyabilirsiniz.

Geliştirilmiş TBM ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve Dönüşüm İzleme'yi etkinleştirme talimatlarını görüntülemek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Geçtiğimiz günlerde, AdWords Destek Ekibi'nin yardımı ile 'AdWords Efsanelerini Düzeltme Zamanı' başlıklı üç parçalık bir yazı dizisi yayınlamıştık. (Bölüm 1, Bölüm 2, Bölüm 3). Bugünkü yazımızda ise, 'AdWords Yanılgıları ve Gerçekler' ile reklam ajanslarının karşılaştığı bazı AdWords yanılgıları ve gerçekleri ele alacağız.

Her gün internet reklam ajansları AdWords ile ilgili çok yaygın yanılgılarla ve söylentilerle uğraşmaktadırlar. İster 'Kimse reklamları tıklamaz' gibi iddialar olsun, isterse 'SEM ile SEO arasındaki kavram karışıklığı' olsun, bugünkü blog yazımız ile, internet reklamcılığı konusundaki en yaygın yanlış anlamaları gidermeye ve söylentilere açıklık getirmeye çalışacağız.

"Arama motoru optimizasyonu ile AdWords arasındaki fark nedir?"

Reklam ajansları hemen hemen her gün SEM ile SEO kavramlarını karıştıran sorularla karşılaşmaktadır. Örneğin, telefonda arama motoru optimizasyonu (SEO) ile iligili bilgi isteyen müşteri, aslında arama moturu pazarlamacılığı (SEM) ve AdWords ile ilgilenmektedir. Müşteri SEM ile SEO kavramlarını birbirine karıştırmaktadır.

SEM "Search Engine Marketing" (Arama Motoru Pazarlamacılığı): Bir internet sitesinin arama sonuçları sayfasında reklam vererek siteye daha fazla trafik çekme işlemidir.
SEO "Search Engine Optimization" (Arama Motoru Optimizasyonu): Bir web sitesinin ücretsiz arama sonuçları sayfasındaki sıralamasının iyileştirilmesi işlemidir.

Sonuç olarak, arama motoru optimizasyonunun (SEO), Google AdWords reklamlarıyla bir alakası yoktur.

"Hangi teklif önerisi daha uygundur: Tıklama Başına Teklif (TBM) mı? Gösterim Başına Teklif (BGBM) mi?

Arama motoru reklamcılığının avantajı tıklama başına maliyet ödeme modelidir. Bu, müşterinin reklamın gösterildiği an, gösterim başına değil; reklamının tıklandığı an, tıklanması başına ödeme yaptığı anlamına gelir.

Genellikle gösterimler temel alınarak ödeme yapılan "geleneksel" çevrimiçi reklamcılıktan farklı olarak, AdWords müşterileri yalnızca, potansiyel bir müşteri (arama yapan kullanıcı) gerçekten reklamı tıklar ve bu şekilde, sunulan ürün ve hizmete yönelik somut bir ilgi gösterirse ödeme yapar. Önemli avantaj: Yalnızca web sitenizin gerçek ziyaretçileri için ödeme yapar ve reklam gösteriminin ölçümü zor etkileri için ödeme yapmazsınız.

Sonuç olarak, tıklama başına maliyet şeklindeki reklamcılık özellikle, satış veya olası satış gibi doğrudan pazarlamayı tercih eden reklamverenler arasında popülerdir. Diğer yandan, gösterimler temel alınarak ödeme yapılan reklamcılık özellikle marka bilinirliğini artırmak isteyen reklamverenler için uygundur. Bu durumda müşteriler genellikle, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilebilen görüntülü reklamlardan yararlanır. Kısa süre önce kullanıma sunulan AdWords görüntüleme dönüşümü raporu bu türden reklamların başarısını ölçmeye olanak vermektedir. Rapor bu şekilde, eskiden beri var olan, ödemesi gösterimler temel alınarak yapılan reklamların başarısını ölçme sorununu giderir.

"Web sitem, ücretsiz arama sonuçlarında ilk sayfada görünüyor, SEM'e ihtiyacım yok."


Web siteleri organik arama sonuçlarında yüksek sıralamalara sahipse, web sitesi sahipleri genellikle, AdWords reklamlarından da yararlanmalarının gereksiz olduğunu düşünür. Ancak, bu aşamada "Katlamalı Etki" kuralını hatırlatmak isteriz. Bir web sitesine yönelik trafiğin, web sitesi her iki kanalda birden aynı anda (SEO ve SEM) yer aldığında (her bir kanalda ayrı ayrı yer aldığı durumun aksine) çok daha fazla olmasına neden olur. Bunun nedeni, bir web sitesi hem organik hem de ücretli arama sonuçlarında görünür olduğunda potansiyel bir müşteriye kazandırılan ek güven duygusudur. Sonuç olaraki SEO ve SEM aynı anda kullanmanızı öneririz.

"Bütçe hızla tükendi ve hiçbir sonuç göremedim!"


Müşterilerimizden bir çoğu AdWords'ü daha önce "kurcalamıştır". Deneyim, dönüşüm izleme ve hesap optimizasyonla ilgili bilgi eksikliği nedeniyle bütçe hızla tükenir. Bu nedenle, başarıları kesin olarak tespit etmek çok zordur ve kanal hiç kârlı olmadığı düşünülerek fazla hızlı bir şekilde başarısız olarak nitelendirilir. Ancak SEM, başka hiçbir kanalda olmayan bir şekilde, dönüşüm izleme ve Google Analytics kullanarak başarıyı ölçme fırsatı sunmaktadır.

Başka bir sorun ise, müşterilerimizin çok sıklıkla yaptığı gibi çok düşük bütçe kullanımıdır. Rekabetin yüksek düzeyde olduğu bir sektörde reklam açık artırmasına katılmak istiyorsanız, yalnızca 100 TL harcayıp kanalın kârlılığıyla ilgili objektif bir yargıda bulunmanız genellikle mümkün değildir. Bu nedenle, rekabet ettiğiniz sektöre göre bir bütçe belirleyemenizi öneririz.

Önümüzdeki günlerde, bu yazı dizimizin ikinci bölümünü sizlerle paylaşacağız. İkinci yazımızı sakın kaçırmayın!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Geçen yılın sonuna doğru, güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'nın bir beta sürümünü duyurmuştuk. Bu sürüm ile, daha fazla sayıda işlevden ve hesabınız için yeni anahtar kelimeler belirlemeye yönelik daha etkin hale getirilmiş bir yöntemden yararlanabiliyordunuz.

Kısa süre önce, bu güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'na kalıcı olarak geçmeye yönelik planımızı açıklamıştık. Geçişin son aşamasına gittikçe yaklaşıyoruz.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, Anahtar Kelime Aracı'nın önceki ve güncellenmiş sürümleri arasında geçiş yapabileceksiniz. Bu süre geçtikten sonra, "Önceki Arayüz" bağlantısını kaldıracağız ve yalnızca güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'na erişebileceksiniz. Geçiş tamamlandığında ve güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı beta döneminden çıktığında (ve adından "güncellenmiş" ibaresi kaldırıldığında) bunu ayrıca duyuracağız.

Güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'nın önceki araca göre birçok avantajı vardır:
Esnek arama seçenekleri: Anahtar kelime, web sitesi/URL ve kategorinin (varsa) herhangi bir kombinasyonuna göre arama yapıp tek bir sonuçlar kümesi elde edebilirsiniz.
Kolay Anahtar Kelime Hassaslaştırma: Sonuçlara, kelimeye veya anahtar kelime eşleme türüne göre filtre uygulayabilirsiniz.
Gelişmiş seçenekler: Mobil arama istatistiklerini görüntüleyebilir ve yerel aramaları, arama ile reklam paylaşımını ve diğer verileri temel alan veri filtreleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca, sizlerden gelen yorumlara da kulak verdik ve tamamen yeni özellikler ekledik:
Yinelenen Anahtar Kelimeleri Kaldırma: Anahtar Kelime Aracı'na bir reklam grubunun içinden eriştiğinizde, o reklam grubunda zaten yer alan anahtar kelimeler yanlarında "Reklam grubunda zaten var" mesajıyla görüntülenecektir.

Negatif Anahtar Kelimeler Ekleme: Artık anahtar kelime fikirlerini, doğrudan anahtar kelime fikirleri listenizden negatif anahtar kelime olarak kolayca ekleyebilirsiniz. Bunun için, bir anahtar kelimeyi tıklamanız ve negatif anahtar kelimenizi seçip kaydetmek üzere açılır menüyü kullanmanız yeterlidir.

Güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'nı, sizin için daha kullanışlı hale getirmek üzere geliştirmeye devam edeceğiz. Yeni görünümünden ve özelliklerinden henüz yararlanmadıysanız aracı denemenizi öneririz. İhtiyaç duyduğunuzda, AdWords'e giriş yapmadan araca her zaman erişebilirsiniz. Ancak, en iyi sonuçları almak için araca hesabınızın içinden erişmeniz gerekir. Bunun için Fırsatlar sekmesindeki "Anahtar Kelime Aracı" bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Araca erişmek ve aracı kullanmakla ilgili talimatların tamamı için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Yeni Faturalandırma sekmesinin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz! Görüşleriniz doğrultusunda yenilenen faturalandırma sekmesi sayesinde, ne zaman ve ne kadar ücretlendirileceğiniz üzerinde daha fazla denetim sahibi olacaksınız. Halihazırda bazı hesaplarda kullanılmakta olan Yeni Faturalandırma sekmesini, önümüzdeki aylarda tüm reklamverenlerin kullanımına sunacağız. Bu yeni Faturalandırma sekmesini kullanmak için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Faturalandırma yönteminiz ve ödeme şekliniz aynı kalacaktır. Şimdi, geliştirilen özelliklere birlikte bakalım.

Yenilenen Faturalandırma sekmesinden neler bekleyebilirsiniz?
 • Daha fazla denetime sahip olun. Hesabınıza istediğiniz zaman ödeme yapabilirsiniz ve ülke ve para birimi ayarlarınız için geçerli olan herhangi bir ödeme şeklini kullanabilirsiniz.
 • Doğrudan faturalandırma özeti sayfanızdan ödeme yapabilirsiniz. Ödemelerinizi, "Ödeme yap" düğmesini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Otomatik ve manuel ödemeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Artık bunlardan birini kullanma seçeneğine sahipsiniz.
 • Birden fazla ödeme şekli ekleyebilir ve bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Hesabınıza istediğiniz kadar ödeme şekli ekleyebilir ve dilediğiniz zaman bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
 • Farklı işletme ve fatura adresleri kullanabilirsiniz. İşletme adresinizin fatura adresinizle aynı olması zorunlu değildir. Ayrıca, her ödeme şekli için farklı bir fatura adresi tanımlayabilirsiniz.
 • Gelişmiş yardım içeriğine anında erişebilirsiniz. Yeni Faturalandırma sekmesinde ve yardım merkezinde gelişmiş yardım içeriği bulunacaktır.
Ayrıca, terimlerde yapılan aşağıdaki değişiklikler yenilenen Faturalandırma sekmenize yansıtılacaktır. Bununla birlikte, isimlerinin değişmesine rağmen söz konusu faturalandırma yöntemlerinin işlevlerinin değişmeyeceğini unutmayın.
 • Sonradan ödeme teriminin yerini "otomatik ödemeler" aldı. Yalnızca reklam maliyeti tahakkuk ettikten sonra otomatik olarak ücretlendirileceksiniz.
 • Ön ödeme terimi artık "manuel ödemeler" olarak adlandırılıyor. Hesabınıza dilediğiniz zaman, dilediğiniz miktarda ödeme yapabilirsiniz. Reklam maliyetleriniz bu tutarlardan düşülecektir.
 • Banka havalesi yerine artık "para transferi" kullanılıyor. Ödemelerinizi Google'ın banka hesabına para transfer ederek yapabilirsiniz.
Yeni Faturalandırma sekmesiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ndeki ilgili SSS bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Ramazan ayında ve sonrasında bayramın gelmesi ile birlikte, bazı kelimelerle yapılan aramalarda artış yaşanıyor. AdWords reklamverenleri bu mevsimsel artışlar sayesinde daha çok satış yapma fırsatını yakalayabilirler. Bu yazımızda, geçen sene Ramazan ayında, bayram süresince ve bayram sonrasında hangi kelimelerin aramalarında artış yaşandığını açıklayıp bu seneki reklam kampanyalarınız için önerilerde bulunacağız.

Geçen sene Ramazan ayı süresince, bayram zamanı ve bayramın hemen sonrasında, zayıflama ile ilgili aramalarda büyük bir artış olmuş. Zayıflamaya yardımcı ürünler satan ya da benzer hizmetler sunan reklamverenler bu dönemde kampanyalarını optimize edip reklam metinlerini iyileştirebilir, kampanya ayarlarına girip günlük bütçelerini reklam gösterimi gün içerisinde durmayacak ve reklamları hızlandırılmış gösterim alacak şekilde düzenleyebilirler.

Bayram turları kelimesinin aranma hacmi geçtiğimiz ay artmaya başladı. Bayramın hemen öncesindeki hafta tepe noktasına ulaşmasını bekliyoruz. Bu nedenle seyahat acentaları, oteller, tur operatörleri, havayolu firmaları ve diğer turizm firmaları bayram tatili promosyonlarını ve bayram tur paketlerini Google AdWords reklamları ile duyurabilirler. Turizm sektöründeki reklamverenler için geçen sene hazırladığımız bayram yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ramazan Bayramı’nın hemen öncesinde özellikle şehirler arası otobüs firmaları ile ilgili kelimelerin ve firma isimlerinin çok arandığını saptadık. Ulaşım hizmeti veren reklamverenler bayram öncesinde AdWords kampanyalarının tozunu alıp bu döneme uygun olarak düzenleyebilirler.

Ramazan ayı süresince ‘güllaç’, bayramın hemen öncesinde ise ‘baklava’ kelimeleri ile yapılan aramaların hacminde olağanüstü bir artış var. Baklavacılar, pastaneler ve börekçiler gibi tatlı ve şekerleme sektöründeki reklamverenlerimiz bu artışları kâra dönüştürebilirler.

Bayramda ve sonrasındaki dört hafta gibi uzun bir süre ‘akü’, ‘oto aksesuar’, ‘lastik’ ve ‘yedek parça’ gibi otomotiv sektörü ile ilgili aramalarda yoğunluk var; otomotiv sektöründeki reklamverenlerimizin ilgisini çekebilir.

Bayrama özel bir kampanya için:

Aşağıda arama ağı kampanyanız için faydalı ipuçları bulabilirsiniz.

- Reklam gruplarınıza ürün ve hizmetlerinizle alakalı daha fazla anahtar kelime bulup eklemek için Anahtar Kelime Aracımızdan faydalanın.

- Reklamlarınızın ilk sayfada görünüp görünmediğini kontrol edin ve gerekiyorsa reklamlarınızı optimize edin ve/veya tıklama başı maliyet tekliflerinizi düzenleyin.

- Etkin reklamlarınız için Arama Terimleri Raporu alarak reklamlarınızın anahtar kelimeleriniz dışında hangi kelimelerde gösterildiğini inceleyin. Bu kelimeler alakalı ise kampanyanıza ekleyin.

- Alakasız aramalarda gösterilmemek ve toplam maliyetlerinizi gereksiz yere arttırmamak için kampanyanıza, bayramla ilgili olan ancak tatille ilgili olmayan kelimeleri (örnek; mesajları, kredisi, resimleri, hoca, şiirleri, namazı, tebrikleri vb.) negatif anahtar kelime olarak ekleyin.

- AdWords kampanyalarınızın size maddi getirisini görebilmeniz için dönüşüm takibi özelliğini etkinleştirip ne kadar geri dönüş elde ettiğinizi görün.

Bayram öncesi Google Görüntülü Reklam Ağı ile daha fazla müşteriye ulaşın

Arama hedefli kampanyanıza ek olarak Google Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyerek az zamanda ve uygun maliyete çok sayıda kullanıcıya reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Kullanıcılar internette en çok web sitelerinde zaman geçirdikleri için özellikle banner reklamlarınız markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini, buna paralel olarak da geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlar.


Arama kampanyalarınıza ek olarak oluşturacağınız görüntülü reklam ağı hedefli bir kampanya maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Bayram kampanyalarınızın kısa süreli olması nedeniyle ulaşabileceğiniz kullanıcı sayısını en yükseğe çıkarmak için ister otomatik ister yönetilen yerleşim seçeneği ile başta haber ve turizm siteleri olmak üzere yaşam, iş, finans, eğlence vb. kategorilerdeki siteleri görüntülü reklam ağı kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz ve kolayca bayrama özel banner reklamlar oluşturabilirsiniz.

Geri dönüşüm takibini kullanıyorsanız görüntüleme geri dönüşümü verisi sayesinde bir web sitesinde resim reklamlarınızı gören ancak tıklamayan, sonraki 30 gün içinde sitenize gelip dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların dönüşüm sayılarını görebiliyorsunuz.

Hepinize şimdiden iyi bayramlar dileriz.

Burak Taşpınar, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


Reklamcılık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir AdWords kampanyasını geliştirmeye zaman ve çaba harcadıktan sonra, vakit ayırıp başarı düzeyinizi mutlaka düzenli aralıklarla kontrol etmeniz ve gerekli değişiklikleri yapmanız gerekir. Değişiklik yapmak zaman zaman gözünüzü korkutabilir, ancak işletmeniz için en iyi sonuçları ve Yatırım Getirisini (YG) elde edebilmek için sonuçları analiz etmeye ve buna göre anahtar kelimelerinizin, reklamlarınızın ve kampanyalarınızın yapısı üzerinde ayarlamalar yapmaya vakit ayırmanız büyük önem taşıdığından, bu durumun hevesinizi kırmasına izin vermeyin.

Kampanyanızı nasıl değiştireceğiniz konusundaki kararı, yalnızca reklamlarınızın elde ettiği tıklama sayısına dayandırmaktan kaçının. Satışlar ve olası satışlar elde etmeye çalışıyorsanız, Google Analytics veya Dönüşüm İzleme ile dönüşümleri de izlemelisiniz.

Yeni oluşturduğunuz bir kampanyayı yayınlandığınızda, bir miktar performans verisi toplamanıza olanak vermesi için kısa bir süre geçmesini bekleyin. Her bir reklamın aldığı tıklama oranı (TO) veya dönüşüm sayısı değerlerine göz atın. Bu bilgileri hesabınızın "Kampanyalar" > "Reklamlar" sekmesi altında bulabilirsiniz. En iyi sonuçları hangi reklamların sağladığını belirleyin, aynı ölçüde iyi performans göstermeyen reklamlarda değişiklik yapın ve en başarılı reklamlardan öğrendikleriniz doğrultusunda başka reklamlar oluşturun.

Ardından, "Anahtar kelimeler" sekmenize göz atın. Aynı şekilde, dönüşüm ve tıklama sayılarını izleyin. Kaliteli trafik üretmeyen anahtar kelimeleri silmeyi, istenmeyen tıklamaları önlemek için yeni negatif anahtar kelimeler eklemeyi ve anahtar kelimelerinizin eşleme türünü gözden geçirmeyi düşünün. Tüm değişiklikleri kaydettikten sonra, kampanyayı makul bir süre yeniden yayınlayıp aynı işlemi tekrarlayın. Reklam kampanyanızı optimize etmek hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

AdWords'le ilgili en önemli nokta, işletmeniz için neyin işe yaradığını test etmektir. Bütçenizin işletmeniz için en iyi şekilde kullanıldığından emin olmak üzere hesabınızı haftalık olarak izlemenizi öneririz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords sisteminde meydana gelen teknik arızaları reklamverenlerimize duyurmak için 'Bilinen AdWords Sorunları' sayfasını hizmete sunduk. Bu yeni sitede, AdWords sisteminde meydana gelen bilinen AdWords sorunlarını takip edebilir ve teknik sorunlar giderildiği zaman bilgilendirme alabilirsiniz. Ayrıca, hesabınız içerisindeki 'Uyarılar' sayesinde de, AdWords sistemi hakkında bilgilendirme alabilirsiniz. Bilinen Sorunlar sayfasına AdWords Yardım Merkezi'nden ulaşabilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

AdWords Reklam Politikalarında meydana gelen değişiklikleri duyurmak için AdWords Politika Değişikliği Günlüğü'nü Yardım Merkezinde kullanıma sunduk. Bu yeni site, AdWords politikalarında yapılacak değişikliklerden haberdar olmanızı sağlayacaktır. Yürürlüğe girecek her bir politika değişikliği için, söz konusu değişikten etkilenen ülkeyi ve bölgeyi içeren kısa bir özetini bu yeni sitede bulabilirsiniz.


Ayrıca, hesabınızın yapılacak bir politika değişikliğinden doğrudan etkileneceğini öngörmemiz halinde, değişiklikten haberdar olmanızı garantilemek üzere size e-postayla bir hizmet duyurusu da göndereceğiz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


AdWords Yardım Forumu’muzdaki “Günün Sorusu” Yarışmamız tamamlandı. Bu yarışmamızda sorulan soruları ve cevapları sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Google İçerik Ağı'nın yeni adı nedir?
-Google Görüntülü Reklam Ağı

2. Hangi anahtar kelime eşleme türü, reklamınızın belirli kelime öbeği veya tam eşlemelerle ilgili olarak görünmesini engelleyebilmenizi sağlar? Örnek: -[xxx yyy zzz]
-Katıştırmalı Eşleme

3. Animasyonlu resim reklamlarında, animasyonun uzunluğu maksimum ne kadar (saniye/dakika) olmalıdır?
-30 Saniye

4. IP Adresi Hariç Tutma Aracını kullanarak, hesabınızdaki her bir kampanya için, en fazla kaç IP adresini veya adres aralığını hariç tutabilirsiniz?
-20

5. Reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nda, aynı kullanıcıya gösterilme sayısını sınırlandıran ayara ne ad verilir?
-Sıklık Sınırı

6. Kullanıcıların farenin imlecini reklamın üzerinde bir saniyeden daha uzun bir süre tuttuğu gösterimlerin yüzde cinsinden değerine ne ad verilir?
-Mouseover Oranı

6. Bir Google AdWords hesabı içinde en fazla kaç adet kampanya oluşturulabilir?
-25

7. Maksimum TBM teklifi en az ne kadar olmalıdır (Kuruş/TL)?
-0,01 TL

8. Metin reklamlarda Görünen URL en fazla kaç karakterden oluşabilir?
-35

9. Kullanıcı trafiğinin çok olduğu günlerde, Google bir gün içerisinde reklamlarınızın günlük bütçenizde belirtilenden yüzde kaç daha fazla tıklama almasına izin verebilir?
-%20

10. Rakiplerinizi izleyen ve reklamınızın sayfadaki konumu için mümkün olan en düşük ücreti ödemenizi sağlamak üzere gerçek tıklama başına maliyetinizi otomatik olarak düşüren özelliğe ne ad verilir?
-AdWords İndirimcisi

11. AdWords hesabınızdaki hangi sekme, tek bir merkezi noktadan tüm hesabınıza ilişkin anahtar kelime ve bütçe optimizasyon fikirleri sağlar?
-Fırsatlar Sekmesi

12. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere ulaşmanıza ve doğru kişilere doğru mesajı iletmenize olanak sağlayan ilgi alanına dayalı reklamcılık özelliğine ne nedir?
-Yeniden Pazarlama (Remarketing)

13. Bir AdWords hesabında en fazla kaç tane rapor saklanabilir?
-15

14. Bir kullanıcının Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sitelerden birinde bir görüntülü reklamı gördüğü halde reklamı tıklamaması durumunda, bu tarihten sonraki 30 gün içinde gerçekleşen çevrimiçi dönüşümlerin sayısına ilişkin bir ölçüm sağlayan özelliğe ne ad verilir?
-Görüntüleme Dönüşümü İzleme

15. Google AdWords hesabınızdaki hangi araç, farklı bir anahtar kelime maksimum TBM teklifi kullanmış olsaydınız reklamlarınızdan almış olabileceğiniz olası sonuçları görmenizi sağlar?
-Teklif Simülasyon Aracı

16. Dönüşüm Optimize Edici’yi kullanmaya başlamak için kampanyanızın son 30 günde en az kaç tane dönüşüm elde etmiş olması gerekir?
-15

17. Hangi rapor reklamlarınızı kaç kişinin gördüğünü ve bu kişilerin reklamlarınızı belirli bir zaman zarfında kaç kez gördüğünü gösterir?
-Erişim ve Sıklık Raporu

18. Her bir kampanyada en fazla kaç tane yerleşim hariç tutulabilir?
-5000

19. Bir kampanyanın bütçesi gün içerisinde en faz kaç defa değiştirilebilir?
-10

20. Mevcut bir reklam grubuna eklemek üzere yeni anahtar kelimeler seçmenizin ardından, otomatik olarak anahtar kelimelerinizin her biri için tahmini bir anahtar kelime durumu, arama hacmi, ortalama tıklama başına maliyet ve tahmini reklam konumları sağlayan araç hangisidir?
-Trafik Tahmincisi

21. Sitenizin açılış sayfasının altında bulunan diğer içeriğe giden en fazla 10 ek bağlantı dahil etmenizi sağlayan, arama tabanlı reklamlara yönelik özelliğe ne ad verilir?
-Reklam Site Bağlantıları

Günün Soruları ile ilgili daha detaylı bilgiye AdWords Yardım Forumu’ndaki Haberler ve Duyurular kategorisinden ulaşabilirsiniz. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google Görüntülü Reklam Ağı'nda konuya göre içeriğe dayalı hedefleme ile daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Birçoğunuz, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda, potansiyel müşterilere ürün veya hizmetlerinizle alakalı web içeriğini okudukları sırada ulaşmak için içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanıyorsunuz. Bugüne kadar, bunu, reklamlarınızı alakalı web sayfalarında tetiklemek üzere birlikte çalışan anahtar kelimeler belirleyerek yapabiliyordunuz. Bu haftadan itibaren, reklamlarınız için Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sayfaları içeriğe dayalı olarak hedeflemek üzere konuları'da belirleyebileceksiniz. İçeriğe dayalı bu ek hedefleme seçeneği ile, reklamlarınızı hedeflemek için 1750'den fazla konu ve alt konu arasından seçim yapabileceksiniz. Böylece, web çapında işletmenizle alakalı içerikle etkin bir şekilde ilgilenen geniş bir kitleye ulaşmanız kolaylaşacak.
Reklamlarınızı hedeflemek için konu veya anahtar kelime kullanma


İçeriğe dayalı hedefleme için konuların kullanılması, geniş bir hedefleme ve erişim olanağı sunar ve bilinirlik sağlamak veya satışları artırmak üzere geniş bir kitleye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak açısından iyi bir yoldur. Bu özellik, bir sayfanın konusunu belirlemek için sayfadaki tüm terimleri inceler ve belirli anahtar kelimelere daha az bağımlıdır. Diğer yandan, içeriğe dayalı hedefleme için anahtar kelimelerin kullanılması, reklam gruplarınızda bir tema oluşturmak üzere tek tek anahtar kelimeler kullandığınızdan, reklamlarınız için Görüntülü Reklam Ağı'nda daha belirgin bir sayfa grubunu hedefleyebilmenizi sağlar. Ancak, her iki hedefleme seçeneği, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki bir kitleye etkin bir şekilde erişmek için birlikte de kullanılabilir. Bir kullanım örneği üzerinden gidelim.


Örneğin, dijital fotoğraf makinesi sattığınızı varsayalım. Bilinirlik sağlama ve satışları artırma gibi farklı kampanya hedeflerini gerçekleştirmek için anahtar kelime ve konuya göre içeriğe dayalı hedeflemeyi nasıl birlikte kullanabileceğiniz aşağıda anlatılmaktadır.


 1. Önce, fotoğraf makinelerinizin teknoloji meraklıları arasındaki bilinirliğini artırmak üzere, bir görüntülü reklam ile Haberler ve Güncel Olaylar >> Teknoloji Haberleri alt başlığını hedefleyen bir reklam grubu oluşturun.
 2. Daha sonra, fotoğraf makineleriyle ilgilenen kişileri ürünlerinizin özellikleri ve avantajları konusunda bilgilendirmek için bir görüntülü veya zengin medya reklam biçimini kullanarak, Fotoğraf ve Video >> Fotoğraf Makineleri alt konusunu hedefleyin.
 3. Son olarak, belirli bir marka veya fotoğraf makinesi modeline odaklanan anahtar kelimeler ile anahtar kelimeye göre içeriğe dayalı hedefleme kullanan ayrı bir reklam grubu oluşturun. Ardından, söz konusu Fotoğraf Makinesi markası veya modeliyle ilgili inceleme yazılarını okuyan kullanıcılar arasında satışları artırmak üzere, fotoğraf makineniz için özel bir teklif veya indirim içeren bir metin veya görüntülü reklam yayınlayın.


Bu, bilinirlik sağlamak, ilgi uyandırmak ve satışları artırmak için konu ve anahtar kelimeye göre içeriğe dayalı hedeflemeyi nasıl birlikte kullanılabileceğinize dair yalnızca bir örnektir. Ayrıca, hedeflemenizi hassaslaştırmak için konuları ve alt konuları hariç de tutabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer hedefleme seçeneklerinde de olduğu gibi, konuya göre içeriğe dayalı hedefleme, metin, görüntülü, video ve zengin medya gibi tüm reklam biçimlerinin yanı sıra tıklama başına maliyet (TBM), bin gösterim başına maliyet (BGBM) ve edinme başına maliyet (EBM) gibi teklif seçeneklerimizin de tümünü desteklemektedir. Ayrıca, URL düzeyinde raporlamaya ve Dönüşüm Optimize Edici gibi diğer araçlara erişmeye devam edebilirsiniz.

Bu hedefleme seçeneğinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için en iyi uygulamalarımızı okuyabilirsiniz. Daha sonra Yardım Merkezi makalelerimizi okuyarak konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Bugünkü yazımızda, AdWords hesabınızdaki önemli özellikleri sayılar ile anlatacağız.

1. Sunduğunuz her bir ürün veya hizmet için BİR kampanya olmalıdır. Söz gelimi, fırın, çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge satan bir elektrikli eşya mağazası işletiyorsanız, ürünlerden her biri için ayrı bir kampanya oluşturmanız gerekir (ör. fırınlar için bir kampanya, çamaşır makineleri için bir kampanya, elektrikli süpürgeler için bir kampanya vb.).

2. Her bir kampanya içinde İKİ (veya daha fazla) reklam grubu bulunmalıdır. Reklam gruplarının sayısı, sunduğunuz ürünlerin/hizmetlerin varyasyonlarına bağlı olarak değişir. Söz gelimi, aydınlatma ürünleri satıyorsanız, farklı türdeki aydınlatma ürünlerini farklı reklam gruplarına bölmelisiniz. Örneğin, yatak odası lambaları için bir reklam grubu, masa lambaları için başka bir reklam grubu vb. oluşturabilirsiniz.

3. Tanıtımını yaptığınız her bir ürün için en az ÜÇ farklı reklam olmalıdır. Her bir kullanıcının maksimum ilgisini hangi reklamların çekeceğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Bu nedenle, farklı türdeki reklamları denemeli ve Tıklama Oranı (TO) en yüksek olanı öğrenmelisiniz.

4. Kullanabileceğiniz DÖRT farklı ödeme seçeneği bulunmaktadır: Kredi kartıyla ön ödeme, otomatik ön ödeme, kredi kartıyla sonradan ödeme veya sonradan otomatik ödeme. İlk başta bir karar verdikten sonra otomatik ödeme yöntemini değiştiremezsiniz, ancak paranın sağlandığı kaynağı değiştirebilirsiniz.

5. Hesap performansını yükseltmek için her bir reklam gurubunda en az BEŞ negatif anahtar kelime olmalıdır. Örneğin, yalnızca yeni kitap satan bir kitap mağazanız varsa "- kullanılmış" kelimesini hesabınıza negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar "kullanılmış kitap" terimini aradığı zaman reklamınız yayınlanmayacak ve hesap performansını olumsuz etkileyen alakasız gösterimler önlenmiş olacaksınız.

6. Reklamınızın performansını analiz etmek için kullanabileceğiniz ALTI farklı araç vardır. "Fırsatlar" sekmesine gidin, sol taraftaki araçlar bölümünün altına bakın ve "Diğer araçlar"ı tıklayın. "Reklam Performansınızı Analiz Edin" bölümü altında, reklamınızın performansını analiz etmenize yardımcı olabilecek çok çeşitli araçların bir listesini görebilirsiniz. Bu araçları kullanmanızı özellikle öneririz!

7. Bütçeniz izin verdiği sürece kampanyalarınız YEDİ gün 24 saat yayınlanır. Ancak, reklamınızın görüntülendiği gün sayısını veya saatleri değiştirmek istiyorsanız, bunu, hesabınıza giriş yapıp sırasıyla "Kampanyalar" ve "Ayarlar" sekmelerini seçerek yapabilirsiniz. Bu sekmede, düzenlemek istediğiniz kampanyayı seçin, fareniz "Gelişmiş Ayarlar" başlığına ulaşana kadar aşağı doğru ilerleyin ve "Zaman Planlaması: Başlangıç Tarihi, Bitiş Tarihi, reklam yayını zaman planlaması" başlığı altındaki bilgileri düzenleyin. Bu başlık altında reklamların gösterileceği zamanı seçebilirsiniz.

8. Reklam Gruplarınızın her birinde en az SEKİZ anahtar kelime bulunmalıdır. Başlangıç olarak, başarılı bir şekilde yayınlanmasını sağlamak için kampanyanıza en fazla 15 tane anahtar kelime eklemenizi öneriyoruz. Reklamınıza gösterime yol açan, ancak tıklama sağlamayan gereksiz trafik çekebileceğinden, her bir reklam grubuna çok sayıda anahtar kelime eklemeyi önermiyoruz.

9. Hesabınızın arama ağındaki performansını yükseltmek için kullanabileceğiniz DOKUZ performans raporu vardır. Raporlarınızı "raporlar" sekmesini tıklayıp, önce "raporlar"ı sonra da "yeni rapor oluştur"u seçerek kontrol edin. Kampanyalarınızı iyileştirebilecek dokuz performans raporu (ve başka iki rapor) arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

10. ON, anahtar kelimenizin alabileceği maksimum kalite puanıdır. Hesabınıza giriş yapın ve önce "Kampanyalar" sekmesine, sonra da tüm anahtar kelimelerinizin bir listesini görebileceğiniz "Anahtar kelimeler" sekmesine gidin. "Durum" sütunu altında, tüm anahtar kelimelerin yanında bir bilgi balonu görünür. Bu balonu tıklayarak, anahtar kelimenin Kalite Puanını görüntüleyebilirsiniz. Kalite Puanı, anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın, kullanıcıların arama sorgusuyla alaka düzeyinin ölçüsüdür ve çeşitli faktörleri temel alır. Anahtar kelimelerin Kalite Puanı sık sık güncellenir ve bu güncelleme anahtar kelimelerin performansını çok etkiler. Genelde, kalite puanının yüksek olması, anahtar kelimenizin reklamları düşük bir teklifle daha yüksek bir konuma yerleştirecek şekilde tetikleyeceği anlamına gelir.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Geçtiğimiz günlerde, yeni bir AdWords hedefleme özelliği olan geniş eşleme değiştiricisinin tüm dünyada kullanıma sunulduğunu bildirmek istiyoruz. Bu yeni özellik sayesinde sıralı eşlemeden daha geniş erişime ve geniş eşlemeden daha fazla kontrole sahip anahtar kelimeler oluşturmanızı sağlayacak. Kampanyanıza değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelimeler eklemek, şu anda özellikle ağırlıklı olarak tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimeler kullanıyorsanız, iyi bir yatırım getirisi ile birlikte daha fazla tıklama ve dönüşüm almanıza yardımcı olabilir.

Bu değiştiriciyi, doğrudan, geniş eşlemeli bir anahtar kelimedeki bir veya daha fazla kelimenin başına artı işareti (+) ekleyerek uygulayabilirsiniz. Başında + işareti bulunan her kelime, kullanıcının aramasında birebir veya yakın bir varyasyon olarak yer almalıdır. Dile bağlı olarak yakın varyasyonlar, yazım hatalarını, tekil/çoğul formları, kısaltmaları, baş harflerle oluşturulmuş kelimeleri ve kökten türetilmiş kelimeleri ("mevsim" ve "mevsimlik" gibi) içerir. Eş anlamlılar (“süratli” ve “hızlı” gibi) ve alakalı aramalar (“çiçekler” ve “laleler” gibi) yakın varyasyon kabul edilmez.


Aşağıdaki şekil, farklı anahtar kelime stratejilerinin göreli erişimini göstermektedir. Değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelimeler, eşdeğer sıralı eşlemeli anahtar kelimeden daha fazla aramayla, ancak eşdeğer geniş eşlemeli anahtar kelimeden daha az aramayla eşleşir. Eşleme davranışı, hangi kelimeleri değiştirdiğinize de bağlıdır. Örneğin, resmi +ayakkabı anahtar kelimesi “gece ayakkabısı” aramasıyla eşleşir, ancak +resmi +ayakkabı anahtar kelimesi bu aramayla eşleşmez.Geniş Eşleşme Değiştiricisi hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Kısa süre önce bir AdWords kuponu aldıysanız ve kuponu nasıl etkinleştireceğiniz veya geçerliliğinin ne zaman sona ereceği gibi bir sorunuz varsa, size yardımcı olmak amacıyla kuponlarla ilgili en sık sorulan soruları bir araya getirdiğimiz bu yazıyı okumaya devam edin.

Kuponumu nasıl etkinleştirebilirim?

1. adwords.google.com.tr adresinden hesabınıza giriş yapın.
2. Faturalandırma menüsünden Faturalandırma Tercihleri bağlantısını seçin.
3. Kodunuzu, Promosyon kodları menü bölümü altındaki Kodu kullan alanına girin.
4. Kullan'ı tıklayın.
5. Faturalandırma sekmesinde yer alan Faturalandırma Özeti altındaki bakiyenizi kontrol edin. Tutar, Hizmet Ayarlaması olarak görüntülenir.

Kuponumu herhangi bir hesapta etkinleştirebilir miyim?

Bazı istisnaları olmakla birlikte promosyon kuponları yalnızca, Google AdWords programına adwords.google.com.tr sitesinden bireysel olarak kaydolmuş ve kuponun kullanıldığı sırada hesapları 14 günden eski olmayan hesap sahipleri tarafından kullanılabilir. Ayrıca, fatura adresinizin Türkiye için kayıtlı olması gerekir.

Promosyon kredisi devredilemez, satılamaz veya takas edilemez. Her müşteri tek bir promosyon kredisi kullanabilir. Promosyona ilişkin açıklamayı mutlaka kontrol edin! Belirli bir promosyondaki bazı koşulların farklı olması durumunda, promosyon açıklama broşüründe bu farklılıkla ilgili bilgilere yer veririz. Bu nedenle açıklamayı mutlaka okuyun.

Promosyon kuponunun son kullanma tarihi ne anlama gelir?

Promosyon kuponlarının geçerliliği, kuponlar düzenlendikten 3 ay sonra sona erer. Tam son kullanma tarihini promosyon açıklama broşüründe bulabilirsiniz.Kuponunuzu son kullanma tarihinden önce etkinleştirmeniz gerekir, ancak kupon tutarını hangi tarihe kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili bir sınırlama yoktur.

Promosyon tutarı hesabımla ne zaman eşleştirilir?

Promosyon kuponun değeri, fatura ayrıntılarınızı girip kodu göndermenizden sonra hesabınızla eşleştirilir.Faturalandırma seçeneği olarak sonradan ödemeyi tercih ettiyseniz, promosyon kuponu tutarından 7TL hesap etkinleştirme ücreti keseriz.

Faturalandırma seçeneği olarak ön ödemeyi tercih ettiyseniz, önce hesabınıza minimum 14TL tutarında bir ödeme yapmanız gerekir. Bu ödeme alındıktan sonra, hesabınız etkinleştirilir ve promosyon kuponu tutarı hesabınıza geçirilir. Etkinleştirme ücreti ön ödemeden kesilir.

Aşağıda, ödeme seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz:


1. Ön Ödeme
- Banka Havalesi
- Kredi Kartı

2. Sonradan Ödeme
- Kredi Kartı

Promosyon krediniz tükendikten sonra, kampanyalarınız için, karşılığında faturalandırılacağınız maliyetler tahakkuk etmeye devam eder. Promosyon kredinizi aşan bir maliyetin tahakkuk etmesini istemiyorsanız, reklam etkinliğini durdurmak üzere kampanyalarınızı istediğiniz noktada duraklatabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için Promosyon Kupon Şartlar ve Koşullar belgesini okuyabilirsiniz. Ayrıca, adresindeki Google Gizlilik Merkezi'ni inceleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.