Posted:


Google AdWords Ekibi

Posted:

Geçtiğimiz Haziran ayında AdWords raporlarını Kampanyalar sekmesine taşımaya başlamıştık. O zamandan bu yana bütün temel AdWords raporlarının kopyalarını aldık ve verilerinizi kampanyalarınızı yönettiğiniz sayfalardan hızlı bir şekilde indirebilmenize olanak sağladık.

Önümüzdeki haftalarda bu geçişi tamamlayıp Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız. Sonrasında, tüm raporlarınızı AdWords kampanya yönetimi sayfalarından planlayıp indireceksiniz.

Bu yeni raporlama yöntemine geçişi aşamalı bir biçimde, reklamverenlerin görüşlerini alıp, bu görüşlere uygun değişiklikleri yaparak gerçekleştirdik. Son olarak, yorumlarınıza dayanarak Kampanyalar sekmesindeki raporlama özelliği üzerinde birkaç değişiklik daha yaptık.

Bize çeşitli rapor türlerine hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan bağlantıların eksikliğini hissettiğinizi iletmiştiniz. Biz de, doğrudan Kontrol Paneli ve Kütüphane'nizin Raporlar bölümünden temel rapor türlerinden her birine ulaşmanızı sağlayan kısayollar ekledik.

Ayrıca, hesabınızdaki belirli raporlama seçeneklerini bulmakta güçlük yaşadığınızı da duyduk. Bu sorunun giderilebilmesi amacıyla Kampanyalar sekmesindeki indirme menülerine alakalı SSS'leri ekleyerek, ilgilendiğiniz görünümleri ve metrikleri daha kolay bulmanıza yardımcı olduk.

Şu anda Kampanyalar sekmesinden raporlar indiriyorsanız, değişikliklerin çoğuna artık uyum sağlamış olmalısınız ve planlanmış raporlarınızın her birinin Kontrol Paneli ve Kütüphane'ye kopyalandığını görebilirsiniz. Kasım ayının başında, planlanmış raporların tüm eski sürümlerini Raporlar sekmesinden sileceğiz. Ondan kısa bir süre sonra da, Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız.

Rapor Merkezi'nin devre dışı kalmasına hazırlanmak için, Kontrol Paneli ve Kütüphane'nizin Raporlar bölümündeki planlanmış raporları, Rapor Merkezi'ndeki planlanmış raporlarınızın eski sürümleriyle karşılaştırıp, istediğiniz verileri, isteğiniz biçimde aldığınızdan emin olmak için gerekli her türlü değişikliği yapabilirsiniz.

Değişikliklerle ilgili size yardımcı olacak ek kaynaklar arıyorsanız, raporlarla ilgili makaleleri okumak için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, en sık kullanılan AdWords raporlarından birinin çalıştırılmasına yönelik adım adım eğitim vermek amacıyla, anahtar kelime raporlamada önceki ve sonraki durumu açıklayan bir kılavuz da yayınladık.

Bu geçiş süreci esnasında gösterdiğiniz anlayış için tekrar teşekkür ederiz. AdWords raporlama sistemiyle ilgili başka görüşleriniz varsa, lütfen bize iletmeye (EN) devam edin.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
Bu dizinin önceki gönderilerinde (1 ve 2), web sitesi optimizasyonuyla ilgili bazı faydalı ipuçları verdik ve en iyi uygulamaları paylaştık.

Bugünkü gönderide, reklamverenlerin bütünsel bir çevrimiçi kampanya yönetimi için kullanması gereken araçları ele alacağız.

İnceleme

Sitenizi, geliştirilmesi gereken alanları saptamanıza, ziyaretçilerin sitenizden ayrılmasının nedenlerini teşhis etmenize ve sonuç elde etmek üzere uyguladığınız değişiklikleri test etmenize yardımcı olacak ücretsiz araçlarla inceleyin.

Google AdWords, çevrimiçi ortamda daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza olanak sağlar. Hedef kitleniz üzerinde sonuç elde etme konusunda en başarılı arama terimlerini ve reklam metinlerini öğrenmek için Anahtar Kelime Aracı'nı kullanırsanız, kampanyanız en iyi sonucu verecektir.

İdeal AdWords kampanyasını oluşturduktan sonra, Dönüşüm İzleme ile AdWords raporlarınızda dönüşüm verilerine erişebilir ve böylece çevrimiçi reklamcılıkla ilgili, özellikle hangi reklamlara ve anahtar kelimelere yatırım yapacağınızı belirlemek üzere, bilinçli ve dolayısıyla daha akıllıca kararlar verebilirsiniz. Daha iyi verilere sahip olduğunuzda, AdWords kampanyalarınızdan elde ettiğiniz toplam yatırım getirisini (YG) daha iyi ölçebilirsiniz.

Google Analytics web sitenizdeki eğilimleri anlamanıza yardımcı olur. Bu ücretsiz araç sayesinde, ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini izleyebilir ve daha fazla müşteriyi elde tutmak amacıyla satın alma işleminin hangi bölümlerinin iyileştirilebileceğine ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kampanyalarınız için yararlanmanız gereken son araç Google Web Sitesi Optimize Edici'dir. Bu araç tahmin yürütmeyi bırakıp test etmeye başlamanıza yardımcı olur. Bu araç sayesinde, en fazla satış ve potansiyel satış getiren içeriği (resimler, metinler, genel site düzeni vb.) test edebilir ve izleyebilirsiniz.

Bu gönderi dizisinin, web sitenizin kullanışlılığı üzerine düşünmenizi sağladığını ve site ziyaretçilerinizi alıcılara dönüştürmek için kullanımınıza sunulan ücretsiz araçları daha iyi anlamanıza yardımcı olduğunu umarız.

Lotem Lev-Ari, Google AdWords Ekibi

Posted:
Daha önce birinci bölümünü yayınladığımız işletmenizi uluslararası ticarete açmayla ilgili dizimizin ikinci bölümü ile karşınızdayız. Hangi piyasaya açılacağınıza karar verdikten sonra, sıra bunun pratik şartlarını düşünmekte.

Bir önceki blog gönderimizden tanıdığınız, hayali işletme sahibimiz Katrina ile devam edelim. Katrina, günümüz trendine uygun, geri dönüştürülmüş ahşaptan mobilyalar tasarlamaktaydı. Yeni piyasalara açılmaya hazırlanan Katrina, üretimi artırmak için ne gerektiğini öğrenmek üzere üretim ekibine danışır. Katrina, çok fazla yatırım gerekmediğinden emin olduktan sonra, artık nakliye lojistiği üzerinde durmaktadır.

Nakliye maliyetleri, satılan ürüne göre değişir. Mobilya taşımacılığı kitap nakliyesinden daha pahalıdır. Bir anti virüs programı için hiçbir nakliye maliyeti söz konusu değildir ve programı tüm dünya çapında satabilirsiniz. Katrina, ürünlerini Finlandiya'ya ve İsveç'e teslim etmek için bir nakliye şirketiyle çalışmaktadır. Nakliye seçeneklerini genişletmek üzere onlarla görüşecektir. Katrina ayrıca, farklı ülkelere ürün göndermeye ilişkin vergi politikalarını da araştırmalıdır. Katrina yaptığı araştırmada Almanya'ya ürün göndermek için web sitesini Almancaya çevirmesi gerektiğini öğrenir. Katrina, şu anda Fince ve İngilizce sürümleri olan web sitesini diğer dillere de çevirmek istemektedir.

Web sitenizin çevirisini yapmak için uzman bir çeviri ajansından yararlanmanızı öneririz. Dilbilgisinin ve yazımın doğru olduğundan bu şekilde emin olabilirsiniz. Ayrıca böyle bir ajans, işletmenin diline ve üslubuna da özen gösterebilir. Katrina, gelecekte uzman çevirmenlerle çalışmak istemekle birlikte, şu anda daha düşük maliyetli bir çözüm aramaktadır. Ücretsiz bir araç olan Google Translate'i denemeye karar verir. Katrina kutuya web sitesinin URL'sini girer ve hedef dili seçer. Ardından, sağ tarafta çevrilmiş Almanca siteyi tıklar ve site aynı pencerede açılır.


Artık çevirisi yapılmış bir web sitesi olduğuna göre, Katrina, .de veya .nl gibi doğru dil uzantısını eklemeyi düşünmektedir. Katrina, araştırmaları sırasında, belirli ülkeler söz konusu olduğunda (ör. Fransa), ihracat yapılmak istenen ülkede fiziksel bir ofisinin bulunması gerektiğini öğrenir. Bu pek pratik bir durum değildir. Ayrıca web sitesinin ana sayfasında, birden çok ülke seçeneği için uygun, genel .com uzantısını da kullanabilir.

Katrina’nın kontrol listesindeki bir sonraki madde, farklı ülkelere yönelik müşteri hizmetidir. Katrina, mobilya satışında tüm ürünleri için bir yıl garanti vermektedir. Müşterilerin kendisiyle bağlantı kurabilmesini istediğini için, web sitesine, yerel e-posta adresinin ve telefon numarasının yer aldığı "Bize ulaşın" bölümünü ekler. Katrina, müşterilerin sorularına onların kendi dillerinde yanıt vermeyi planlamaktadır. Uzman bir çevirmenden yararlanabilir veya Google Translate'i kullanabilir.

Katrina işletmesini farklı ülkelere açmaya hazır olduktan sonra, uluslararası kampanyaları üzerinde çalışmaya başlar. Yabancı uzantılı bir alan adı kullanıp kullanamayacağını öğrenmek için AdWords politikalarını inceler. Yardım Merkezi sayfalarında, görünen URL ile hedef URL'nin aynı alana ait olması gerektiğini okur. Katrina, görünen URL'sinin açılış sayfasının alanıyla eşleştiğinden emin olduktan sonra, artık ilk Almanca AdWords kampanyasını oluşturabilir.

İşletmenizle İhracat Yapma konulu blog dizimizin üçüncü ve son bölümü için bu sayfayı takip edin!

Posted:
Bugün, görüntülü reklamcılık kampanyalarınızdan daha iyi bir performansı daha kolay elde etmenize yardımcı olacak iki aracı kullanımınıza sunuyoruz: Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Optimize Edici ve İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı (EN).

Kampanyalarınızdan en iyi sonucu almanız için görüntülü reklamcılık etkinliklerinizden daha iyi bir performans elde etmenize yardımcı olmak için çalışıyoruz. Ancak kullanıcılar sayıları giderek artan sitelerde daha fazla zaman harcadıkça, görüntülü reklamcılık daha zor bir iş haline geliyor. Yalnızca geçtiğimiz yıl 47 milyon yeni web sitesi oluşturuldu. Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki (EN) içeriğe dayalı hedefleme, reklamlarınızı kullanıcılara otomatik olarak ürünlerinizle alakalı sayfalarda göstererek faydalı olabilir. Ancak, kampanyaları oluşturmak ve yönetmek hala çok vakit ve çaba gerektirebilir.

Artık bu iki araç, bir yandan görüntülü reklam ağı kampanyalarınızın performansını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olurken, diğer yandan değerli vaktinizden ve kaynaklarınızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Optimize Edici. Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızın hedefleme ve teklif verme işlevlerini, reklamcılık hedeflerinizi karşılarken dönüşümlerinizi artıracak şekilde otomatik olarak yönetir. Bize hedeflediğiniz edinme başına maliyeti (EBM), reklamlarınızı ve bütçenizi vermeniz yeterlidir. Gerisini Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Optimize Edici üstlenir ve reklamlarınızı otomatik olarak hep doğru yerlerde gösterir. Kampanyanızın performansını izleyip, hedefleme ve teklif ayarlarınızı gerçek zamanlı olarak yapar. Araç, süreç içinde "öğrenip" işe yarayan müdahaleleri daha fazla, işe yaramayanları daha az yaptığından kampanyalarınız sürekli optimize edilmiş olur.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Optimize Edici artık, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda yayınlanan daha büyük kampanyalar için global düzeyde kullanıma sunulmuştur.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı. Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Optimize Edici tüm ağır işleri sizin adınıza yapan otomatik bir çözümdür. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı ise görüntülü reklam ağı kampanyalarınızı daha verimli bir şekilde inşa etmenize yardımcı olur. Bu araç, kampanyalarının hedefleme ve teklif verme işlevlerinin şeffaflığını ve kontrolünü korumak isteyen reklamverenler için idealdir. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı, görüntülü reklam ağı kampanyalarınız için, reklamlarınızın hedefini içeriğe dayalı olarak belirlemek amacıyla kullanılan, teması net olarak belirlenmiş anahtar kelime listeleri oluşturur. Teması net olarak belirlenmiş anahtar kelime listeleri etkili bir içeriğe dayalı hedeflemenin temelini oluşturur. Bu aracı kullanarak, dakikalar içinde düzinelerce, hatta yüzlerce reklam grubu oluşturabilir, kampanyanız için isabetli hedefleme ve kontrol elde ederken, kampanyanızın performansını hızlı bir şekilde ölçeklendirebilirsiniz.

Örneğin, yoga gereçleri satıyorsanız, yoga minderleri, yoga kıyafetleri, yoga araçları gibi her bir ürün dizisi için ayrı reklam grupları oluşturursunuz. Her bir ürün kategorisini ("yoga minderleri" gibi) İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı'na girmek, "tasarım ürünü yoga minderleri", "kalın yoga minderleri", "desenli yoga minderleri" gibi daha da belirgin reklam grupları oluşturulmasıyla sonuçlanır. Bunlar, daha fazla trafik ve satış elde etmenize yardımcı olabilecek, ancak kampanyalarınızı manuel olarak oluştururken mutlaka oluşturmayı düşünmeyeceğiniz ek reklam gruplarıdır.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı'nı bu hafta aşamalı olarak kullanıma sunmaya başlıyoruz. Araç, önümüzdeki haftalar ve aylarda daha fazla reklamverenin kullanımına sunulacaktır.

Görüntülü reklam ağı kampanyalarınızı yönetmenin verimli yollarını veya daha sağlam ve otomatik bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da bu araçlar, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki kampanyalarınızla en yüksek performansa kolayca ve verimli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
Kısa bir süre önce, "Ziyaretçiler alıcıya nasıl dönüştürülür?" başlıklı dizimizin 1. Bölümünü yayınladık. Bugün bu dizinin ikinci bölümünde, ziyaretçileri sitenizde bir işlemi gerçekleştirmekten alıkoyabilecek bazı yaygın hatalarla ilgili bilgi edineceğiz.

Kayıt

"Web siteleriyle ilgili kafamı kurcalayan konulardan biri, bir ürün satın alabilmek için önce neden kayıt yaptırmam gerektiğidir. Önüme neden giriş bilgileri ve şifreler oluşturma gibi engeller çıkarılıyor? Oysa sadece, sizinle bağlantı kurmanın veya sizden bir ürün satın almanın hızlı ve güvenli bir yolunu arıyorum."*

Kayıt işlemi olmadan satın almaya olanak tanıyın: Müşterilerin hesap oluşturmadan sizden ürün satın almasına izin verin. E-posta adresleri gibi bilgileri ödeme ayrıntıları formunuzdan elde edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize satış sonrasında kaydolma seçeneği de sunabilirsiniz.
Satış işlemini kolaylaştırın: Kaydolmak için gerekli bilgi miktarını azaltın. Size gerçekten gereken ayrıntılara odaklanın.
Kaydolmanın faydalarını vurgulayın: Müşterileri, kaydolmaya teşvik etmek istiyorsanız, bunun onların yararına olduğunu anlamalarını sağlayın.


Formlar

Kimse form doldurmayı sevmez. Bir form ne kadar uzun ve karmaşık olursa, müşterinin vazgeçip sayfadan ayrılması o kadar olası hale gelir. Bu işlemi olabildiğince kolay ve sorunsuz hale getirmeyi denemelisiniz.

Gerekli olmayan ayrıntıları sormayın: Çıkış veya bilgi alma işleminizdeki alanların ve adımların sayısını azaltın. Müşterilerden yalnızca gerçekten gerekli bilgileri isteyin.
İşlemin aşamalarını gösterin: Müşterinin çıkış işleminin hangi aşamasında olduğunu göstermek için durum çubuğu kullanın. Bu, beklenti oluşturur ve işlemin yapılabilir görünmesini sağlar.
Kullanıcının dikkatini dağıtmamaya çalışın: Çıkış işleminin yapıldığı sayfalarınızdan reklamları ve gereksiz gezinme çubuklarını kaldırmak iyi bir fikirdir. Müşterinin dikkatini dağıtarak başka bir yere gitmesine yol açabilecek öğeleri en aza indirin.

Şeffaflık

Kullanıcılarınızın güvenini kazanmak için sitenizin şu üç ana alanda açık ve net olması gerekir: İşinizin niteliği, sitenizin ziyaretçinin bilgisayarıyla etkileşime girme yöntemi ve istediğiniz takdirde, ziyaretçinin kişisel bilgilerini ne şekilde kullanmayı hedeflediğiniz. Bu Yardım Merkezi makalesinde şeffaflıkla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

• İptallerle/iadelerle ilgili açık olun: Müşteriler uygun olmayan ürünleri iade edebileceklerini veya şartların değişmesi durumunda rezervasyonları iptal edebileceklerini bilmek ister.
• Fiyat konusunda şeffaf bir tavır sergileyin: Toplam maliyetler konusunda şeffaf olun ve müşterileri bütün ek teslimat veya rezervasyon ücretleri konusunda önceden bilgilendirin.
• Güvenlik sağlayın: Sayfalarınızın güvenli olduğundan emin olun ve sitenizin güvenliği olduğunu belirten bilinen simgeleri sayfalarınıza ekleyin.

Bu gönderi için bu kadarı yeter. Bu dizideki üçüncü ve son gönderimizde Google'ın, sitenizde yukarıdaki konulardan hangilerine odaklanmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak, en iyi ücretsiz araçlarından bazılarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz.

*"Web sitenizi işe yarar duruma getirin", Google, 2009.

Lotem Lev-Ari, Google AdWords Ekibi

Posted:
Ağustos ayının başlarında, güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı'nın beta aşamasının sonuna yaklaştığını duyurmuştuk. Bugün, güncellenmiş Anahtar Kelime aracının tam sürüm olarak kullanıma sunulduğunu bildirmek için yazıyoruz.

Tam sürüm, önceki anahtar kelime aracından birçok özellik aldığımız, bazı yeni özellikler eklediğimiz ve bu aracın önceki ve güncellenmiş sürümleri arasında geçiş yapma olanağını kaldırmış olduğumuzu ifade etmektedir. Güncellenmiş Anahtar Kelime Aracı artık AdWords'teki tek Anahtar Kelime Aracı'dır ve bu nedenle yalnızca "Anahtar Kelime Aracı" olarak adlandırılabilir.

Anahtar Kelime Aracı aşağıdaki avantajları sağlar:

Esnek arama seçenekleri: Anahtar kelime, web sitesi/URL ve kategorinin (varsa) herhangi bir kombinasyonuna göre arama yapıp tek bir sonuçlar kümesi elde edebilirsiniz.
Kolay Anahtar Kelime Hassaslaştırma: Sonuçlara, kelime veya anahtar kelime eşleme türüne göre filtre uygulayabilirsiniz.
Negatif anahtar kelimeler: Anahtar kelime fikirlerini, doğrudan anahtar kelime listenizden negatif anahtar kelime olarak kolayca ekleyebilirsiniz. Bunun için, bir anahtar kelimeyi tıklamanız ve negatif anahtar kelimenizi seçip kaydetmek üzere açılır menüyü kullanmanız yeterlidir.
Gelişmiş seçenekler: Mobil arama istatistiklerini görüntüleyebilir, yerel aramaları, arama ve reklam paylaşımını temel alan veri filtrelerini kullanabilir ve daha bir dizi başka işlem yapabilirsiniz.

Bu iyileştirmelere ek olarak, Genel Aylık Aramaları ve Yerel Aylık Aramaları hesaplama yöntemimizi de değiştirdik. Bu sütunlardaki istatistikler artık yalnızca Google.com arama trafiğini temel almaktadır. Söz konusu istatistikler daha önce arama ağı iş ortaklarından gelen trafiği de içeriyordu. Reklamverenlerden aldığımız geri bildirimlere dayanarak güncellediğimiz bu istatistikleri, anahtar kelime seçiminde daha yararlı bulacağınızı umarız.

Anahtar Kelime Aracı'nı AdWords'te oturum açarak kullanmanızı öneririz. Ancak, giriş yapmadan da bu araca erişebilirsiniz. Bu aracın daha kolay kullanılır hale getirilmiş yeni sürümünü beğeneceğinizi umuyoruz ve en kısa sürede size daha fazla özellik sunmayı amaçlıyoruz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
Web sitenizi ziyaret edenleri bir ürün satın almaya teşvik etmek, güç bir iş olabilir ve işletmenizin başarısını doğrudan etkileyebilir. Neyse ki, sitenizdeki ziyaretçileri dönüşüm sağlamak üzere etkilemek için atabileceğiniz çeşitli adımlar var.

3 gönderiden oluşan izleyen dizide, sitenizde ele almanız gereken değişikliklerin neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak birkaç öneri ve fikir sunacağız.

Bugünkü gönderide, doğru açılış sayfasını seçme konusu üzerinde duracağız ve bu konuyla ilgili bazı en iyi uygulamaları paylaşacağız.

En iyi hedef URL'yi seçin

Reklamını yaptığınız web sitesini inceleyin ve reklamınızda açıklanan bilgileri veya ürünü içeren sayfayı bulun. Kullanıcılar reklamda vadedileni siteye ulaşır ulaşmaz bulamazsa, web sitenizden ayrılma olasılıkları daha yüksek olur. Reklamınızda söz edilen bütün promosyonların veya ürünlerin açılış sayfanızda göründüğünden emin olun.

*İpucu: Reklamınızın başlığını açılış sayfasında tekrarlamayı deneyin. Bu şekilde müşteri, direkt doğru sayfada bulunduğundan hemen emin olacaktır.

Ana Sayfa

1) Markanız ve sitenizin amacını tekrar vurgulayın: Ziyaretçilerin doğru siteye geldiklerinden emin olmalarını sağlayın. Markanızı ve satışı artırıcı bütün benzersiz özellikleri açık bir şekilde görüntüleyin. Uzun tanıtımlardan kaçının. Müşteriler bu bilgileri "hakkımızda" bölümünde arar.

2) En uygun sayfa düzenini bulun: Ziyaretçilere, karışık olmayan ve tüm alakalı bilgilerin sayfanın üst kısmında mevcut olduğu temiz ve anlaşılması kolay bir ana sayfa gösterin.

3) Ziyaretçilerin sitenizin diğer bölümlerinde gezinmesini kolay hale getirin: Ziyaretçilerin ana sayfanızın ötesine geçmesini sağlamalısınız. Ziyaretçilerin potansiyel olarak gidebileceği çok fazla yol olduğunda, kaybolmayacaklarından emin olun. Bir sonraki adımda gidilecek yerle ilgili seçenekler açık ve basit olmalıdır.

Gezinilebilirlik

Ziyaretçileri müşterilere dönüştürmenin anahtarı, kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmaktır.

• Ürün/hizmet kategorilerinin görünür olmasını sağlayın: Kullanıcıların gezinmesi için, bunu nasıl yapacaklarını bilmeleri gerekir. Sunduğunuz ürün ve hizmet kategorilerini gösteren anlaşılır etiketler/başlıklar kullanın.

• Anlaşılması kolay terimler kullanın: Sunduğunuz ürün/hizmet kategorilerini etiketlerken, müşterilerinizin anlayacağı ve cazip bulacağı terimler kullandığınızdan emin olun. Mümkün olduğu kadar jargon kullanmaktan kaçının.

• Gidilecek bir sonraki yeri vurgulayın: Kullanıcıların, A noktasından B noktasına mümkün olan en kolay şekilde nasıl ulaşacaklarını anlamalarına yardımcı olun.

Bu noktada, kullanışlı bir hedef URL'nin ve site yapısının önemini kavradıktan sonra büyük olasılıkla, kendinizi sitenizle ilgili daha ileri ipuçlarını incelemeye hazır hissediyorsunuzdur. Bu dizinin pek yakında yayınlanacak ikinci bölümünü kaçırmayın.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
AdWords Blog’umuzda, AdWords Yardım Forumu’nun en üst düzey katılımcılarından Armağan Bengi’yi konuk ediyoruz.

Armağan Bengi 1984 yılında İzmir'de doğdu. 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında 2 yıl Red Bull Türkiye'de Öğrenci Marka Sorumlusu olarak, 1 yıl Litum RFID firmasında iş geliştirme uzman yardımcısı olarak çalıştı. 3 yıldır Netsis'te ERP satış danışmanı ve Netsis'in İnternet projelerinde iş geliştirme sorumlusu olarak çalışan Armağan Bengi'nin AdWords ile tanışması 2004 yılına dayanıyor. 2004 yılından beri yüzlerce AdWords müşteri hesabı yöneten Armağan 2007 yılından beri AdWords Sertifikalı Ortağı. İş ve öğrenim hayatı boyunca onlarca pazarlama projesinde görev aldı ve interneti yatırım getirisi en yüksek ve en kolay ölçümlenebilir pazarlama mecrası olarak görüyor. İnternet reklamlarının KOBİ’ler için çok uygun olduğunu düşünüyor. Yelken ve MotoCross, Armağan'ın hobileri arasında.

Ürün ve hizmetlerin her zamankinden daha çeşitli hale geldiği günümüzde maalesef tüm alternatifleri değerlendirecek vakit yok. Giderek daha hızlı akan hayat içinde tüketiciler satın alma kararlarını hem en doğru hem de en hızlı şekilde vermek istiyorlar. İnternet, ürün ve hizmetlere ait detaylı bilgiyi kısa sürede sağlarken, tüm alternatifler arasından seçim yapmakta yardımcı oluyor. Tüketicilerin internete artan ilgisiyle beraber internetteki bilgi de günden güne büyüyor, bu da veri kirliliğini beraberinde getiriyor. Bu kirlilik de tüketicilerin zamanına mal oluyor. Bu nedenle internet üzerindeki reklam ve pazarlama araçlarını doğru biçimde kullanarak tüketicinin ilgisini yönlendirebilen işletmeler büyük bir rekabet avantajı sağlıyor.

İnternet ve arama motorları reklamları kitlesel reklamlara göre daha ekonomik ve verimli. AdWords ise şüphesiz bu alanda en önde. AdWords sayesinde işletmeler güncel kampanyalarını, yeni ürün ve hizmetlerini tüketicilere en hızlı şekilde sunabiliyor. Bazı ürün ve hizmetler için yapılan aramalarda firmalar en üst sıralarda yer alsalar bile, özel mesajlarını ve özel kampanyalarını duyurmak için Google AdWords'ü kullanıyor. Yüzlerce işletmenin AdWords kampanyaları oluşturmalarına ve mevcut kampanyalarını iyileştirmesinde, kişisel olarak karşılaştığım sonuçlar kimi zaman beni bile şaşkınlığa sürükledi. AdWords gerçekten mucizeler yaratabiliyor.

Bu yazı dizisinde AdWords'ün doğru olarak kullanıldığında ne kadar etkili olabileceği ve AdWords'ten sağlanan verimin nasıl arttırılabileceği konusundaki gerçek hayat deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

AdWords Neden Farklı

AdWords'ü diğer internet reklamlarından ayıran güçlü özellikleri var. Bu özellikleri AdWords'ü hem tüketici hem de işletmeler için daha yararlı bir reklam mecrası haline getiriyor.

Google AdWords, hangi reklamların görüntüleneceğine bir açık artırma sistemiyle karar verir.
Arama sonucu sayfalarındaki Reklam Sıralaması, anahtar kelimenizin Kalite Puanına ve tıklama başına maliyet (TBM) teklifine göre belirlenir. Böylelikle reklamların yayınlanması için daha adil bir ortam oluşur. Bu sayede en ufak işletmeler bile düşük reklam bütçeleri ile arama sonuçlarında en yukarılarda yer alarak büyük işletmeler ile rekabet edebilir. Ayrıca tüketiciler de en alakalı reklamları gördükleri için reklamlara tıklamanın gerçekten aradıkları ürünleri bulmada onlara vakit kazandıracağını bilirler.

Kontrol:
Google AdWords ile hangi anahtar kelimelerle görüntüleneceğinizi, ne kadar harcama yapacağınızı, her tıklanma için ne kadar ödeyeceğinizi anlık olarak belirleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayrıca hesabınızdaki harcamaları neredeyse canlı olarak takip edip reklamların gidişatına anında müdahale edebilirsiniz.

Tam Hedefleme:
Reklamların yayınlanacağı bölgeleri, saat aralıklarını ve reklamların yayınlanacağı Google ve Google Ağı’ndaki internet sitelerini ve reklamlarınızın konum tercihlerini belirleyerek reklamlarınızın tam olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizle alakalı bir kitleye ulaştığınız için, harcamalarınızın Yatırım Getirisi (ROI) son derece yüksek olur.

Yaratıcılık:
Kendi reklam metinlerinizi, kendi görüntülü ve hareketli reklamlarınızı oluşturmak son derece basittir. Reklamların değişik varyasyonlarını aynı anda test edebilir ve reklamlarınızı sürekli daha verimli hale getirebilirsiniz.

AdWords, sonuçları daha iyi analiz edip anında müdahale etmenizi sağlayan gelişmiş raporlar ve alarm özelliğine sahiptir. Bu raporlar ile kampanyanızı olumsuz etkileyen anahtar kelimeleri belirleyebilir, daha iyi sonuç almak için değişik reklam varyasyonlarını test edebilir ve reklamlarınızın belirli sayıdan az tıklandığında, bunu hemen fark edebilirsiniz.

Sonuç Odaklı:
AdWords'ün reklamcılık anlayışını belki de kökünden değiştiren özellikleri arasında en önemlisi, AdWords ile reklam verdiğinizde sadece reklamlar tıklandığında ücret ödersiniz. Bu da sadece işiniz ile ilgilenen gerçek kişiler ve gerçek iş fırsatları için size maliyet yansıdığı anlamına geliyor.

Armağan Bengi'ye bu yazıyı hazırladığı için teşekkür ederiz.

Tuğçe Kobaza & Berna Akın tarafından yayınlanmıştır, Google Adwords Ekibi