Posted:
Google Görüntülü Reklam Ağı için reklamcılık ipuçları yazı dizimizin ilk bölümü ile karşınızdayız.

Görüntülü Reklam Ağı'ndaki reklamların iyi performans göstermesini sağlamak amacıyla, kampanyalarınızda Görüntülü Reklam Ağı için geçerli bazı "oyun kurallarına" uygun ayarlamalar yapmanız gerekir. Şimdi, ilk Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızı oluşturmanıza ve optimize etmenize yardımcı olacak ipuçlarına bakalım.

1. Hedef Kitlemi Nasıl Tanımlarım?

Önce, kampanyanızın kimleri hedeflemek üzere oluşturulduğunu düşünün. İlk müşteri grubunu tanımlamak kolaydır. Sunduğunuz bir ürün veya hizmetle ilgilenen herkesi kapsar. Ancak, reklamlarınızın tamamlayıcı veya ek ürünlerle ilgilenen kullanıcıları da hedeflemesini isteyebilirsiniz.

Örneğin, bir çiçekçi dükkanınız varsa ve evlere teslim hizmeti sunuyorsanız, çiçekler, çiçekçiler, çiçek buketleri vb. konulara ayrılmış sayfalara göz atan kullanıcıları hedeflemek isteyeceğiniz çok açıktır. Ancak, çikolata ve şekerlemelere ayrılmış sayfalara göz atan kullanıcıları da hedeflemek isteyebilirsiniz. Zira, dostlarını ve akrabalarını çikolatayla memnun etmek isteyen kişiler onlara çiçek de vermek isteyebilir! Ve bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Birbirini tanıyan, ancak aralarında uzak mesafe bulunan kişileri hedeflemek nasıl olurdu?

2. Anahtar Kelimelerimi Nasıl Seçebilirim?

Tercihiniz otomatik yerleşim ise, sistemimiz reklamlarınızı Google Görüntülü Reklam Ağı web sitelerine anahtar kelimelerinize göre yerleştirir. Görüntülü Reklam Ağı hedefli bir anahtar kelime listesi, Arama Ağı hedefli bir anahtar kelime listesinden bariz şekilde farklıdır.

Arama Ağı kullanıcıları genellikle ne istediklerini tam olarak bilir. Bir ürünle ilgili bilgi bulmak için belirli arama sorgularını kullanırlar. Diğer yandan, Görüntülü Reklam Ağı kullanıcılarının çoğu, belirli bir ürünü aramak yerine, ilginç buldukları konuları içeren web sitelerine göz atar.

• Önce, hedef kitlenizin hangi siteleri ziyaret ettiğini düşünün.
• Ardından, bu web sitelerinde bulunan kelime öbeklerini görselleştirin (ör. makalelerde ve açıklamalarda).
• Anahtar kelimeleri ayrı ayrı konulara göre reklam gruplarına atayın.

Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında, kullanıcılar henüz belirli bir üründe karar kılmadıkları için daha genel kelimeler seçebilirsiniz.
Örneğin, evlere teslim hizmeti sunan bir çiçekçi dükkanı için uygun potansiyel anahtar kelime listelerini karşılaştıralım.

3. Akılda Kalıcı Reklam Metinlerini Nasıl Yazarım?

Arama Ağı reklamcılığını biliyorsanız, etkili bir reklam metni oluşturmanın altın kurallarını da bildiğinizden eminiz. Arama Ağı ile karşılaştırıldığında, Görüntülü Reklam Ağı kullanıcılarının davranışları farklıdır ve farklı beklentileri vardır. Reklam metninizi buna göre ayarlamanız gerekir.

• Metin daha yaratıcı olabilir. Görüntülendiği web sitesinin içeriğine uygun olmalıdır. Arama ağı reklamlarının belirli teklifleri içermesi gerekirken, Görüntülü Reklam Ağı reklamları daha uzun ve eğlenceli olabilir. Amaç, kullanıcıların ilgisini çekmek ve dikkatlerini göz attıkları içerikten başka bir yere yöneltmelerini sağlamaktır. Ancak, Görüntülü Reklam Ağı kullanıcılarının reklamı tıkladıktan sonra ne beklemeleri gerektiğini onlara açıkça bildirmek her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin, çikolata satan web sitelerini hedefleyen bir çiçekçiyseniz şunu yazabilirsiniz: "Tek Bir Hediye Yetmediğinde - Çikolata VE Çiçek Mükemmel İkilidir!"

• Arama ağı reklamlarının tersine, reklamın yalnızca Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde görüntüleneceğini varsayarsak, reklam metninde anahtar kelimeler kullanmanız gerekmez. Endişelenmeyin. Bu, reklamınızın kalite puanını etkilemez, çünkü kalite puanını hesaplamak için kullanılan faktörler, anahtar kelimeler ve reklam metni arasındaki karşılıklı ilişkiyi dikkate almaz.

Etkili Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları oluşturmada önemli noktaların neler olduğunu artık daha iyi anlamış olduğunuzu umuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu gönderinin sonraki bölümünü kaçırmayın. Bu bölüm, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarını oluşturup genişletmek için kullanabileceğiniz araçlar ve özelliklere ayrılmıştır.

Google AdWords Ekibi

Posted:
Bize sık sık Kalite Puanınızı nasıl yükseltebileceğinizi soruyorsunuz. Sanırız, sizden sakladığımız gizli ve çok ilginç bilgilere sahip olduğumuzu düşünüyorsunuz. İtiraf edelim ki, yüzyıllardır kullanılmakta olan basit bir yöntemimiz var. Önce, AdWords hesabınızda, Kalite Puanını yükseltmek istediğiniz reklam grubunun "Anahtar kelimeler" sekmesini açın. Ardından, elinize bir kurbağa alıp anahtar kelimeleri bununla ovuşturmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra, yıldızlı bir gecede bir yol kavşağına gidip "yüksel puan yüksel" büyülü sözcüklerini üç defa tekrarlamanız yeterli.

Bir Sahtekarın Kalite Puanı ile ne İlgisi Olabilir?

Yukarıda anlattığımız yöntem işe yaramazsa, deneyebileceğiniz başka bir yaklaşım daha var. Bu yaklaşım, Kalite Puanı kavramını anlamakla ilgili. Kiraya vermek istediğiniz bir daireniz olduğunu varsayalım. Dairenizi tutmak isteyen iki kişi var. Bunlardan biri çok parası olmayan ama çok dürüst bir öğrenci, diğeri ise bol paralı bir sahtekar. Öğrenci size 800 TL teklif ediyor, sahtekar ise 2500 TL'lik bir teklifte bulunuyor. Öğrencinin kirasını ödeyeceğinden %95 eminsiniz ve sahtekarın kirayı ödemesinin yalnızca %25'lik bir olasılık olduğunu biliyorsunuz. Basit bir hesaplamayla, öğrenciden elde edeceğiniz kira geliri 760 TL iken, sahtekardan elde edeceğiniz gelir 625 TL olacaktır. Mantıklı bir karar vererek dairenizi öğrenciye kiralarsınız.

Bunun AdWords programıyla ne ilgisi var? Yukarıda verilen örnekteki ev sahibine benzer şekilde, Google'ın da sanal bir "gayrimenkulü" vardır. Google.com web sitesinde, arama sonuçlarının yukarısında ve sağ tarafında reklam yerleşimleri bulunur. İş ortağı sitelerindeki reklam alanları da gayrimenkul gibi düşünülebilir. Kalite Puanı ise, kiranın ödenme olasılığına benzer. Böyle bir olasılık nasıl tahmin edilebilir? En sağlam yol, o kişinin geçmişte yaptıklarını analiz etmektir. Tıklama oranı (TO) ve Kalite Puanı arasındaki bağımlılık bu mantıkla işler. Reklama yapılan bir tıklamayı kira ödemesi olarak düşünebiliriz. Buradan yola çıkarak, Kalite Puanındaki en önemli faktörün bariz şekilde TO olduğu sonucuna varabiliriz.

Google Kullanıcıları Nasıl Oy Verir?

Tıklama oranı, reklamın alaka düzeyini gösteren mükemmel bir ölçüdür. Bizler alaka düzeyini kelimenin düz anlamıyla, yani anlamlı bir bağlantı olarak değerlendiririz. Ama BT sistemleri sayılara bakar. Tıklama oranı, biraz oy vermeye benzer. Örneğin, bir kullanıcı "yapma çiçek" terimini aratıp reklamlardan birini tıkladığında, o reklam için "evet" ve diğer tüm reklamlar için "hayır" oyu kullanmış sayılabilir. Sistem, bizler gibi sezgisel anlamlar çıkaramaz. Ancak, seçimlerimizden yararlanarak, kararlarımızı belirli rakamlara dönüştürüp Kalite Puanına ekler.

Yeterince birikmiş tıklama verisi yoksa, sistemimiz reklamın gelecekteki tıklama oranının tahmin edilmesini sağlayacak diğer faktörlere bakar. Sistem sırasıyla, tüm reklam grubunun (benzer şekilde, arkadaşlarına bakarak bir kişinin davranışı hakkında aşağı yukarı bir tahminde bulunabiliriz), kampanyanın, aynı URL'ye hedeflenmiş reklamların performansını ve benzer anahtar kelimeler kullanan diğer reklamverenlerin performansını dikkate alır. Sistem daha alakalı verileri her zaman ilk önce ele alır. Örneğin, reklam grubunun geçmişi, diğer reklamverenlerin etkinliklerinden daha önemlidir. Bununla birlikte, belirli bir anahtar kelime çoğu hesapta yararlı olamamışsa, zayıf performansı kısa süre içinde düşük bir Kalite Puanına neden olur.

Kalite Puanını Yükseltme Tarifi

O halde, Kalite Puanınızı nasıl yükseltebilirsiniz? Reklamlarınızın tıklama oranlarını artırarak. Anahtar kelime listenizi hassaslaştırarak ve alaka düzeyi yüksek metin reklamlar oluşturarak en yüksek tıklama oranına ulaşabilirsiniz. İdeal bir reklam grubunda en fazla 15-20 anahtar kelime bulunmalıdır. Bu sayı aşıldıktan sonra, reklam grubunu bölmeniz ve yeni bir reklam grubu oluşturmanız gerekir. Bu yeni reklam grubu daha özelleştirilmiş olmalı ve daha iyi bir reklam metnine sahip olmalıdır.

Kalite Puanını takıntı haline getirmemeniz gerekir. Sonuçta bu, son derece soyut bir değerdir. Belirli bir tıklamanın sağladığı ortalama gelirle ilgili pek fazla bir fikir vermez. İnternet reklamlarına profesyonel bir yaklaşım için, anahtar kelimelerinizle ilişkilendirilmiş soyut sayılardan çok, YG'nize odaklanmanız gerekir. Ne kadar yüksek olursa olsun, Kalite Puanının satışları garanti etmediğini unutmamanız gerekir. Bu, özellikle reklamın açılış sayfasının sıradan veya zor gezinilebilir olduğu durumlar için geçerlidir.

Google, etkili bir strateji oluşturmanıza yardımcı olmak için Dönüşüm izleme mekanizması ve Dönüşüm optimize edici gibi araçlar sunar. Bu araçların her ikisi de tıklama sonrası kullanıcı davranışı üzerine yoğunlaşarak, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kurbağa kullanmaktan çok daha kolaydırlar :)

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:


Google AdWords Ekibi

Posted:
Reklamlarını yerleşimlere hedefleyen reklamverenlerin, değerli tıklamalar ve yüksek sayıda satış sağladığı için tercih ettiği birkaç iş ortağı sitesi mutlaka vardır. Doğal olarak, bu tür sitelerdeki performansınızı artırmak istersiniz. Bunu yapmanın basit bir yolu vardır. Reklamlarınızı iş ortağı sitesinin görsel temasına uygun hale getirmelisiniz. Bununla birlikte, reklamverenlerin çoğu, reklamlarındaki renk ve stillerin kendi açılış sayfalarıyla uyumlu olmasını tercih etmektedir. Bu bazen, ticari markayı çekici bir yolla sunmak amacıyla veya benzer nedenlerle yapılmaktadır. Ancak, bunun böyle olmasının genel nedeni, renk temasının reklam performansını belirgin şekilde etkilemeyeceği yönündeki inanıştır. Bu doğru değildir! Gösterildikleri sayfayla uyumlu renk şemalarına sahip reklamların tıklama oranları, uyumsuz renk şeması içeren reklamların iki katına kadar çıkabilir.

Renk Eşleme

Görüntülü Reklam Oluşturucu aracımız, arka plan rengini, reklam metni rengini, bağlantı rengini ve diğer renkleri hızla değiştirmenizi sağlar. Bu aracı kullanmaktan çekinmeyin. Bunun ön koşulu, reklamların görüntüleneceği sayfanın renk şemasını analiz etmektir. Bu işlem, belli bir sayfada kullanılan renkleri tam olarak belirlemenizi gerektirir. Modern işletim sistemleri ve tarayıcı eklentileri, renkleri tam olarak saptamanıza olanak tanır. Mac OS X'te "DigitalColor Meter" uygulamasını kullanabilirsiniz. Windows kullanıcıları ise ücretsiz ColorPic uygulamasını indirebilir. Ayrıca, benzer işlevler sağlayan Chrome tarayıcısı eklentisi Eye Dropper'ı da öneririz. Her iki araçta da fare imlecini, saptamak istediğiniz rengin üstüne getirmeniz yeterlidir. Bu rengin verisi, birkaç olası biçimden birinde sağlanacaktır.

Çoğu reklamveren için bu onaltılık biçimdir. Bu tür bir biçim, altı tane onaltılık sayıdan oluşur. Bu altı sayı, kırmızı, yeşil ve mavi renklere karşılık gelen çiftler halinde gruplandırılmıştır. Görüntülü Reklam Oluşturucu, rengi, renk alanlarından birine manuel olarak girmenizi sağlar.

Deneme Yapma

Reklamı iş ortağının sayfasıyla olabildiğince uyumlu hale getirmek için, hem arka plan hem de yazı tipi renklerini web sitesinin renk şemasıyla eşleşecek şekilde güncellemeniz gerekir. Yaratıcı bir çalışma yapmak istiyorsanız, İnternet'teki platformlardan birini kullanarak renklerle denemeler yapabilirsiniz. Bu tür platformların en popüler olanı Adobe Kuler uygulamasıdır. Bu araç, bir temel renkten renk paletleri oluşturmanızı sağlar. Benzer, tamamlayıcı veya zıt renklerden oluşan bir renk gamı oluşturabilirsiniz. Bu tür araçlar, çekici renk paletleri oluşturmak için matematik formüllerini kullanır. Efektler sanatsal bir duygudan yoksun olabilir, ancak reklamın daha iyi algılanmasına kolayca destek olurlar.

Böyle bir strateji, reklamverenin reklamı en değerlilerinden az sayıda yerleşime hedeflerken, her bir renk varyasyonu için ayrı bir reklam grubu oluşturmasını gerektirir. Bu varyasyonlarla da deneme yapabilirsiniz (yazı tipi ve reklam renklerini tersine çevirmek gibi). Bunların performansını incelemek için her bir reklam varyasyonunun tıklama oranını hesaba katmanız gerekir.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
Reklamlarının tıklama oranının (TO) (ve dolayısıyla Kalite Puanının) düşük olması ve sitelerini ziyaret eden müşterilerin siteden hemen ayrılması, küçük bir Google AdWords reklamvereninin kabusudur. Reklamveren mantıklı bir açıklama arar. Şüphesiz ki, reklamları rakipleri tarafından kasıtlı olarak tıklanmaktadır!

Böyle bir teori, ne kadar inanma isteği uyandırsa da, genellik tümüyle yanlıştır. Google'ın en önem verdiği konulardan biri en yüksek tıklama kalitesini sağlamak olduğundan, bu tür stratejileri saptayan ve engelleyen güncel algoritmalardan oluşan çok katmanlı bir kombinasyon kullanırız.

Kritik Yaklaşım

Komplo teorilerini devreden çıkardıktan sonra, AdWords hesabınıza ve açılış sayfanıza daha net bir bakış kazanabilirsiniz. Düşük bir TO genellikle reklam kalitesini düşük ve/veya reklamların belirli bir terimle alakasız olduğunu gösterir. Örneğin, şirketiniz futbol aksesuarları satıyorsa, sorun "top" anahtar kelimesinde olabilir. Bu kelimeyi giren kullanıcılardan bazılarının, maç yaparken tekme atılan, deriden yapılma o eşyayı aradığına şüphe yoktur. Ancak çoğu, futbolcularla ilgili magazin dedikodularını öğrenmek, geçmiş şampiyonalardaki en güzel golleri izlemek veya bir tenis topu satın almak gibi konularla ilgilenmektedir. Hatta bazıları "top" kelimesiyle, ateşli silah olan topları kastediyor bile olabilir! Aniden, "top" kelimesinin çok geniş bir anlamı olduğu ortaya çıkar.

Söz konusu sorunu gidermek için, bu tür genel anahtar kelimeleri silmenizi ve şirket profilinizi daha net bir şekilde yansıtmanızı öneririz. Ne tür toplar satıyorsunuz? Nerede satıyorsunuz? Fiyatları ne kadar? Bu tür soruları yanıtlamak, anahtar kelimelerin, reklam metinlerinin (reklam metinlerine fiyat eklemek çok işe yarayacaktır!) ve kampanya hedeflemesinin hassaslaştırılmasını sağlar. Tüm anahtar kelimeleri içeren liste, büyük olasılıkla bir dizi alana bölünebilir. Örneğin, futbol topları, ragbi topları ve sağlık topları sattığınızı varsayalım. Bu top çeşitlerinin her biri için bir reklam grubu oluşturulmalıdır. Bu yolla, TO ve Kalite Puanı optimize edilebilir. Biriktirdiğiniz tıklamalar daha değerli hale gelebilir (zira müşteriler ürünle daha çok ilgilenecektir) ve maliyetleri düşer.

Web Sitesini İyileştirme

Birçok reklamveren bu noktada, sırtlarını sahip oldukları üne yaslar. Ancak unutmayın ki, bu başarıya giden yolun sadece yarısıdır. Google web sitenize trafik yönlendirse de, bu trafiği kullanmak size kalmıştır. Web sitenize tarafsız bir gözle bakmayı denemeniz gerekir. İnternet'te, iyi web siteleri tıklayan, satın alan ve memnuniyetini diğer kullanıcılarla paylaşan iyi müşteriler kazanır. Dünyanın en iyi toplarını üretiyor olabilirsiniz, ancak siteniz güncel değilse, güven vermiyorsa veya müşterinin temel estetik duygularını tatmin etmiyorsa, sizi hiçbir Kalite Puanı veya TO kurtaramaz.

Birçok reklamveren, web sitelerini, şirket yöneticilerini derin düşüncelere dalmış veya şirket partilerinde eğlenirken gösteren resimlerin yayınlandığı bir şaheser olarak görür, ancak şirket dışı bir uzmandan yardım istemek çoğu zaman akıllıca olacaktır. Böyle bir uzman, site içeriğine ve stiline eleştirel bir bakış getirebilir. Web sitesiyle ilgili aşağıdaki soruları kendinize sormanız gerekir:
• AdWords'te reklamını yapmak istediğimiz işletme, faaliyetlerinin tüm yönleriyle ilgili doğru bir genel bakış sağlıyor mu?
• Sitede gezinmek kolay mı? Müşteriler, yapmalarını istediğimiz şeyleri kolayca yapabiliyor mu?
• Uyumsuz renkler, kötü yazı tipi seçimi veya eskimiş bir görünüm ve tarz nedeniyle görsel tema ve/veya kullanıcı arayüzü çekiciliğini kaybetmiş olabilir mi?
• Sitenin içeriği ziyaretçiyle alakalı mı (ipucu: tanınmış bir politikacının komik surat yaptığı resmi mümkün olduğu kadar derinlerde gizlemek veya tümden silmek en iyisidir!)?

Site incelenip iyileştirme planı uygulandıktan sonra, güncellenmiş sitenizi AdWords hesabınızla senkronize etmeniz gerekir. Reklam grupları, doğrudan ilişkili sayfalara götürmelidir. Reklamlarınızdan biri halen ana sayfaya götürüyorsa, büyük olasılıkla sorun henüz çözülmemiştir. Yukarıda açıklanan işlemi tamamladıktan sonra kendinizi tebrik edebilir ve hiç bitmeyecek olan üçüncü aşamaya geçebilirsiniz: izleme ve optimize etme. İstatistiksel veriler bize, web sitesinin hangi bölümlerinin müşteriler için halen çekici olmaktan uzak olduğunu söyleyebilir. Bu tür sorunları, Web Sitesi Optimize Edici gibi uygun araçların yardımıyla giderebiliriz.

Daha Geniş bir Bakış

İnternet reklamcılığında başarının, doğrudan AdWords programında harcanan paranın miktarına bağlı olmadığını unutmamanız gerekir. Çoğu zaman, reklam bütçesinin bir bölümünü web sitesinin ve AdWords hesap yapısının iyileştirilmesine yönlendirerek satışları ve yatırım getirisini (YG) artırabilirsiniz. AdWords reklamlarını değerlendirirken, daha geniş bir bakış açısı yararlı olacaktır. Reklam bütçeleri ve tıklama başına maliyet, denklemdeki birçok faktörden yalnızca ikisidir. İyi şanslar!

Inside AdWords Ekibi

Posted:

Windows ve Mac için AdWords Editör 8.5 kullanıma sunuldu. Bu sürüm, bazı yeni AdWords özellikleri için destek sağlayarak AdWords hesabınızın yönetimini daha da kolaylaştırıyor. Sürüm 8.5, diğer eklemelerin yanı sıra, Kitleleri, Görüntülü Reklam Oluşturucu tarafından oluşturulan görüntülü reklamları ve WAP mobil resim reklamları yönetmek için yeni sekmeler içeriyor. Özelliklerin ve güncellemelerin tam listesini sürüm notlarımızda bulabilirsiniz.

AdWords Editör'ü zaten kullanıyorsanız, otomatik olarak yeni sürüme geçmeniz istenecektir. Yeni sürümü yükledikten sonra, hesabınızı yeniden indirmeniz gerekir. Yorumlarınızı ve yüklenmemiş değişikliklerinizi korumak için, otomatik yeni sürüme geçme isteminde "Yedekledikten Sonra Güncelle" seçeneğini belirtin, hesabı indirdikten sonra yedek dosyasını içe aktarın.

AdWords Editör'ü kullanmıyorsanız, web sitemizden bu programı AdWords hesaplarınızı yönetmek için nasıl kullanacağınızı öğrenebilir ve indirebilirsiniz. Ek bilgiler ve AdWords Editör'le ilgili sorularınızın yanıtları için Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:

Larry ve Sergey, Google'ı kurduktan yalnızca iki yıl sonra, 2000'de, çevrimiçi reklamcılık programımız AdWords'ü kullanıma sunduk (EN). Bu ürünün öyküsü gerçekte sizlerin, yani reklamverenlerimizin ve iş ortaklarımızın öyküsüdür. Geçtiğimiz on yıl boyunca bu yeni çevrimiçi dünyayı oluşturmak için çalışırken, sizlerin tutkunuzdan, yaratıcılığından ve yenilikçiliğinden ilham aldık.

Bu nedenle, bu anı anlamlı kılmanın en iyi yolunun, öykülerinizi ve başarılarınızı dünyayla paylaşarak siz AdWords reklamverenlerini alkışlamak ve onurlandırmak olduğunu düşündük. Bu Aralık ayında, AdWords'ün 10. doğum günü kutlamasının bir parçası olarak, bize öykülerini anlatan işletmelerin gösterildiği bir dünya haritası yayınlayacağız. Öykünüzü (kim olduğunuzu, iş alanınızı, işinizin nasıl geliştiğini ve çevrimiçi reklamcılığın başarınızda oynadığı rolü belirterek), kısa bir YouTube videosunda (üç dakika veya daha kısa) ya da yazılı olarak (en çok 750 karakter) anlatarak bize katılabilirsiniz.

Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sitede, öykülerin nasıl gönderileceğiyle ilgili talimatlar ve örnek videolar yer almaktadır. Bu blogu, elimize geçen en yeni AdWords 10. doğum günü haberleriyle güncellemeye devam edeceğiz.

Peki, sizin öykünüz nedir?

Gönderen: Jason Shafton, Inside AdWords Ekibi

Posted:
Kısa bir süre önce kullanıma sunduğumuz Arama Ağı Dönüşüm Hunileri özelliklerinin hemen ardından başka bir yeni özellikle karşınızdayız: En İyi Yollar (Sorgu Yolları) raporu.

AdWords hesabınızdaki geniş eşlemeli anahtar kelimeler, kullanıcılarınızın aradığı çeşitli anahtar kelimelerle eşleşebilir. Siz belirli anahtar kelimeleri satın almış olabilirsiniz, ancak bu anahtar kelimelerin eşleştiği gerçek sorgular için ne yapabilirsiniz? Arama Ağı Dönüşüm Hunilerinde Anahtar Kelime Yollarını görebiliyordunuz. Artık, Sorgu Yollarını da görebilirsiniz. Mevcut En İyi Yollar raporlarında:


Reklamlarınızla eşleşen ve bir dönüşüm öncesinde tıklanmış gerçek sorguları size göstermesi için Boyut açılır menüsündeki En İyi Yollar (Sorgu Yolları) seçeneğini kullanın.


Not: Bu seçenek yalnızca, tıklanan arama ağı reklamlarına ait (gösterimlere değil) sorguları gösterir.

Bu veriler, kullanıcıların sitenizde istediklerini bulup satın almadan önce yaptıkları aramalarla ilgili daha da açıklayıcı bilgi verir. Bu bilgilerle, söz konusu kullanıcıları, sizi nasıl bulduklarını anlayarak daha iyi hedefleyebilmeniz ve dönüşüm sağlayan veya dönüşüm yolunda destekleyici rol oynayan anahtar kelimeleri satın almak konusunda kendinize daha fazla güvenmeniz gerekir.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi

Posted:
İşletmenizi yurtdışına açma konulu dizimizin üçüncü ve son gönderisi ile karşınızdayız. 1. ve 2. bölümlerden hatırlayacağınız hayali mobilya üreticimiz Katrina'nın uluslararası piyasalara açılma hedefine doğru nasıl yol aldığını incelemeye devam edelim.

Pratik şartları yerine getirdikten sonra Katrina, uluslararası AdWords kampanyalarını oluşturmaya hazırdır. Google Arama Trendleri verilerine dayanarak, ilk önce Almanya'yı hedefleyen bir kampanya oluşturmak istemektedir ve bu kampanyanın sonuçlarına bağlı olarak Hollanda'yı da hedefleyecektir. Katrina, AdWords arayüzüne gidip "+ Yeni kampanya" düğmesini tıklar. Ardından, "Yerler ve Diller" altında "Almanca"yı seçer. Birden fazla dil seçilebilir ancak yalnızca bir dili hedeflemenizi öneririz. Ürüne özel bir reklam grubu oluşturduğunuzda yüksek bir kalite puanı elde edebilirsiniz. Bir reklam grubuna farklı dillerde anahtar kelimeler eklendiğinde, reklam grubu daha heterojen hale gelir ve bu, daha düşük bir kalite puanına yol açar. Bu nedenle, en iyi uygulama her kampanya için tek bir dili hedeflemektir.

Katrina, Almanca kampanyası için "tasarım mobilya" konusuyla alakalı tüm anahtar kelimeleri bulmak istemektedir. Katrina kapsamlı bir anahtar kelime listesini nasıl elde edebilir? İlk olarak, mevcut Fince kampanyasının bir çevirisini elde etmek üzere Çevirmen Araç Seti'ne gider. Mevcut kampanyanızı başka dillere nasıl çevirebileceğiniz aşağıda gösterilmiştir.Ancak Katrina, Alman piyasasına özgü anahtar kelimeleri atlayabileceği için tüm Fince anahtar kelimelerinin çevirisiyle yetinmek istememektedir. Katrina, Almancaya özgü anahtar kelimeleri bulmak için, dil ve yer ayarlarını Almanya olarak değiştirip Anahtar Kelime Aracı'nı kullanır.Katrina, artık çevrilmiş anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini içeren Almanca bir kampanyaya sahiptir ve bu kampanyaya Anahtar Kelime Aracı'ndan anahtar kelimeler eklemiştir. Bu aşamada, kampanyayı gözden geçirmek ve ince ayarlarını yapmak üzere Almanca için uzman bir çevirmen tutulabilir. Katrina'nın tek istediği çevirilerin doğru olduğundan emin olmak değildir, çevrilmiş terimlerin Almanya'da sık kullanılıp kullanılmadığını da öğrenmek istemektedir. Katrina, bir sonraki adımda, Alman piyasası için uygun TBM tekliflerini bulmak amacıyla Trafik Tahmincisi'ne bakar.

İki hafta sonra, Katrina AdWords hesabındaki Fırsatlar sekmesinden yeni anahtar kelimeler ekleyerek, Almanca kampanyasının performansını iyileştirmek istemektedir. Fırsatlar sekmesindeki Anahtar Kelime fikirleri, Google'ın arama verilerine dayanarak otomatik araçlar tarafından oluşturulur. Sistem genellikle, kampanyalarla ilgili arama verilerini analiz ederek, reklamlarınızla alakalı olan ve şu anda hesabınızda yer almayan yeni anahtar kelimeler bulabilir. Katrina, Fırsatlar sekmesinden alakalı anahtar kelimeleri seçip kampanyasına ekler. Kampanyanın performansını ölçmeye devam eder. Katrina şimdi, Almanca kampanyasının başarısına dayanarak, Flemenkçe bir kampanyayla başlayıp işletmesini daha da fazla piyasaya açmak için sabırsızlanmaktadır.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi