Posted:
Kulaktan kulağa iletişim güçlüdür. Bir seçim yapmak durumunda olduğunuzda, güvendiğiniz insanlara yönelirsiniz. Peki ya İnternet'te tıklamalar arasında bir iletişim olabilir mi? İhtiyaç duyduğunuzda bir arkadaştan veya iş arkadaşından öneri almak, nasıl olur da ayaküstü bir sohbet kadar kolay, hatta bundan bile kolay olabilir?

Google kullanıcılarının, arama yaparken güvendikleri insanlardan öneri almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. İşte bu nedenle +1 düğmesini (İNG) kullanıma sunuyoruz. +1, oturum açmış Google kullanıcılarının İnternet'te beğendikleri içeriği tam da en yararlı olduğu anda, yani Google aramada, arkadaşlarına ve listelerindeki kişilere tek bir tıklamayla önerebilmelerine olanak sağlar.


+1, basit bir fikirdir. Örnek olarak, Barış isimli bir kullanıcı olduğunu hayal edelim. Barış, Google hesabında oturum açıp Google'da reklamlarınızdan birini veya organik arama sonuçlarınızı gördüğünde, +1 düğmesini tıklayarak sayfanızı tüm dünyaya önerebilir.

Barış'ın arkadaşı Meltem, oturum açıp Google'da arama yaparken sayfanızı gördüğünde, kişiselleştirilmiş ek bir not da görebilir ve böylece Barış'ın bu sayfa için +1 düğmesini tıkladığını anlar. Yani Barış'ın +1'i, Meltem'in sitenizin incelenmeye değer olduğuna karar vermesine yardımcı olur.


Kişiselleştirilmiş ek notların, kullanıcıların reklamlarınızın ve organik arama sonuçlarınızın kendileriyle alakalı olduğunu bilmesini sağlayacağını, bunun bir sonucu olarak da sitenizi ziyaret etme olasılıklarının yükseleceğini düşünüyoruz. Reklam stratejinizde +1 düğmesi sebebiyle değişiklik yapmanız gerekmeyecektir ve Kalite Puanı hesaplama yöntemimiz değişmemektedir (ancak +1'ler, organik arama sıralamasını hesaplarken kullandığımız birçok işaretten biri olacak). +1 düğmelerini,zaten başarılı olan Arama Ağı kampanyalarınızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilecek bir geliştirme olarak düşünebilirsiniz.

Başlangıçta +1 düğmesi yalnızca Google.com'daki İngilizce aramalarda görünecek. Ancak, gelecekte daha fazla dil eklemek için çalışıyoruz. +1 düğmelerinden yararlanmak için kampanyalarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmeyecektir. Önümüzdeki haftalarda, Google.com'daki reklamlara ve arama sonuçlarına +1 düğmeleri ekleyeceğiz.

Ancak, +1 düğmeleri yalnızca arama sayfaları için değildir. Sayfalarınıza da koyabileceğiniz bir +1 düğmesi üzerinde çalışıyoruz. Böylece, kullanıcıların Google aramalarında içeriğinizi önermek için sitenizden ayrılması gerekmeyecek. Web sitenizde +1 düğmesini kullanmaya başlayabileceğiniz zamanın bildirilmesini istiyorsanız, +1 web yöneticisi sitemizden (İNG) e-posta güncellemelerine kaydolabilirsiniz.

+1 düğmesi, alaka düzeyini İnternet'teki ilişkiler üzerinden bulma çabamızdaki son adımdır. Arama Ağı'nı ve Arama Ağı kampanyalarınızı daha kişisel, daha alakalı ve daha çarpıcı hale getirmek üzere+1 düğmelerini kullanacağımız için çok heyecanlıyız. Umarız siz de heyecanlanmışsınızdır!

+1 düğmesiyle ve bunun Arama Ağı reklamlarınızı nasıl etkileyeceğiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Emily Moxley, Ürün Müdürü

Posted:
Birçoğunuz, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda, potansiyel müşterilere ürün veya hizmetlerinizle doğrudan alakalı web içeriğini okudukları sırada ulaşmak için içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanıyorsunuz. Bugüne kadar, bunu, reklamlarınızı alakalı web sayfalarında göstermek üzere birlikte çalışan anahtar kelimeler belirleyerek yapabiliyordunuz. Bu haftadan itibaren, reklamlarınız için Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sayfaları içeriğe dayalı olarak hedeflemek üzere konular da belirleyebileceksiniz. İçeriğe dayalı bu ek hedefleme seçeneği ile, reklamlarınızı hedeflemek için 1750'den fazla konu ve alt konu arasından seçim yapabileceksiniz. Böylece, web'de işletmenizle alakalı içerikle etkin bir şekilde ilgilenen çok geniş bir kitleye ulaşmanız kolaylaşacak.


Reklam hedeflemede konu kullanımıyla anahtar kelime kullanımının karşılaştırması

Reklamlarınızı içeriğe dayalı olarak hedeflemek için konu kullanmak, geniş bir hedefleme ve erişim olanağı sunmaktadır. Bu, bilinirlik sağlamak veya satışları artırmak üzere geniş bir kitleye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanın iyi bir yoludur. Konu hedefleme kullanıldığında, sistemimiz bir sayfanın konusunu belirlemek için sayfadaki tüm terimleri inceler ve belirli anahtar kelimelere daha az bağımlı bir şekilde hareket eder. Diğer yandan, içeriğe dayalı hedefleme için anahtar kelimeleri kullandığınızda reklam gruplarınızda bir tema oluşturmak üzere tek tek anahtar kelimeler girersiniz. Bu da reklamlarınız için Görüntülü Reklam Ağı'nda daha belirgin sayfalar hedefleyebilmenizi sağlar. Ancak, her iki hedefleme seçeneği, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki bir kitleye etkin bir şekilde erişmek için birlikte de kullanılabilir. Bir örnek üzerinden gidelim.

Dijital fotoğraf makinesi sattığınızı varsayalım. Bilinirlik sağlama ve satışları artırma gibi farklı kampanya hedeflerini gerçekleştirmek için anahtar kelime ve konuya göre içeriğe dayalı hedeflemeyi nasıl birlikte kullanabileceğiniz aşağıda anlatılmaktadır.

1. Fotoğraf makinelerinizin teknoloji meraklıları arasındaki bilinirliğini artırmak üzere, bir görüntülü reklam ile Haberler ve Güncel Olaylar >> Teknoloji Haberleri alt konusunu hedefleyen bir reklam grubu oluşturun.

2. Daha sonra, fotoğraf makineleriyle ilgilenen kişileri ürünlerinizin özellikleri ve avantajları konusunda bilgilendirmek için bir görüntülü veya zengin medya reklam biçimini kullanarak, Fotoğraf ve Video >> Fotoğraf Makineleri alt konusunu hedefleyin.

3. Son olarak, belirli bir marka veya fotoğraf makinesi modeline odaklanan anahtar kelimeler ile anahtar kelimeye göre içeriğe dayalı hedefleme kullanan ayrı bir reklam grubu oluşturun. Ardından, söz konusu Fotoğraf Makinesi markası veya modeliyle ilgili inceleme yazılarını okuyan kullanıcılar arasında satışları artırmak üzere, fotoğraf makineniz için özel bir teklif veya indirim içeren bir metin veya görüntülü reklam yayınlayın.

Bu, bilinirlik sağlamak, ilgi uyandırmak ve satışları artırmak için konu ve anahtar kelimeye göre içeriğe dayalı hedeflemeyi nasıl birlikte kullanılabileceğinize dair yalnızca bir örnektir. Ayrıca, hedeflemenizi hassaslaştırmak için istediğiniz konuları ve alt konuları hariç de tutabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer hedefleme seçeneklerinde de olduğu gibi, konuya göre içeriğe dayalı hedefleme, metin, görüntülü, video ve zengin medya gibi tüm reklam biçimlerinin yanı sıra tıklama başına maliyet (TBM), bin gösterim başına maliyet (BGBM) ve edinme başına maliyet (EBM) gibi teklif seçeneklerimizin de tümünü desteklemektedir. Ayrıca, URL düzeyinde raporlamaya ve Dönüşüm Optimize Edici gibi diğer araçlara erişmeye devam edebilirsiniz.

Bu hedefleme seçeneğinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için en iyi uygulamalarımızı okuyabilirsiniz. Daha sonra Yardım Merkezi makalelerimizi okuyarak konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Emel Mutlu, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
Bugün, Google İş Ortağı Arama'da, hesap yönetim desteği arayan reklamverenlerin bir olası satış formu doldurarak sertifikalı iş ortaklarıyla doğrudan iletişim başlatmasını ve sertifikalı iş ortaklarının gelen sorguları kolayca incelemesini ve yanıtlamasını sağlayan yeni bir işlevi kullanıma sunduk. Bu değişikliği, hem reklamverenler hem de sertifikalı iş ortaklarından, müşterileri sorgulamaya ilişkin talep işlemlerinin yanı sıra olası satış yönetiminin de geliştirilmesi yönünde aldığımız geri bildirimlere yanıt olarak gerçekleştiriyoruz.

Google İş Ortağı Arama Nisan 2009'da ilk olarak kullanıma sunulduğunda, bir iş ortağı girişi bulup o şirketle bağlantı kurmak isterseniz, iletişim bilgilerine ulaşmak için doğrudan şirketin sitesine gitmeniz gerekiyordu.

Şimdi, olası satış yönetimi işlemlerini daha verimli hale getirmek için, şirketin profil sayfasına "Bize ulaşın" düğmesi ekledik ve böylece sertifikalı iş ortaklarıyla doğrudan İş Ortağı Arama yoluyla bağlantı kurmanızı ve onları incelemenizi sağladık:


Olası satışın gönderildiğini onaylayan bir e-posta size otomatik olarak gönderilir ve potansiyel iş ortağı, yeni bir olası satışın incelenmeye hazır olduğunu bildiren bir e-posta uyarısı alır. İş ortakları, olası satışları, Google AdWords Sertifikasyon Programı sayfasındaki Olası Satış Yönetimi işlevinin içinden inceleyebilir ve yine buradan, olası satışı takip edip etmemeyi seçebilirler.

Bir iş ortağı şirketinizle çalışmayı tercih etmezse bir bildirim e-postası alırsınız. Böyle bir durum söz konusuysa, başka iş ortaklarıyla bağlantı kurmanızı öneririz. İşletmeniz için uygun bir iş ortağı bulma olasılığını artırmak amacıyla, yaklaşık bütçenizi girmenizi öneririz.

Sertifikalı bir iş ortağıysanız ve örneğin profilinizi yönetmek için en iyi uygulamalar gibi, bu özelliklerin avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Agency Ad Solutions Bloğunu (İNG) ziyaret edebilirsiniz. Google Sertifikasyon Programı ve İş Ortakları Arama Motoru'nun bu ve diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Denemeler yalnızca sonuçları kadar yararlıdır. Anahtar kelimeleriniz, teklifleriniz, yerleşimleriniz, reklam gruplarınız, reklamlarınız ve diğer öğeler üzerinde deneme yapmak için AdWords Kampanya Denemeleri'ni (AKD) kullanıyorsanız, AdWords'teki yeni bir rapor sayesinde sonuçlarınızı değerlendirmenin artık daha kolay olduğunu öğrenmekten memnun olacaksınız.

ACE raporları, kampanyalar sekmesinden (veya API üzerinden) çalıştırabileceğiniz birçok rapor arasında artık yerini almıştır. "Denemeye" göre segmentlere bölünmüş bir rapor çalıştırdığınızda, kontrol ve deneme bölümlerinizin performanslarının yan yana gösterildiği bir karşılaştırmayı ve metriklerdeki farkların istatistiksel açıdan ne düzeyde anlamlı olduğunu göreceksiniz. Deneme performansınızı anlamak, yaptığınız değişikliklerin tamamını kabul etmek, değişiklikleri kaldırmak veya denemenizi çalıştırmayı sürdürmek için yeterli veriye sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca raporlar, değişikliklerinizi kabul ettikten veya kaldırdıktan sonra geçmiş deneme verilerinizi göremeyeceğinizden, deneme sonuçları için önemli bir kayıt da oluşturur.


ACE size, kampanya değişikliklerinin hesabınızı nasıl etkilediğiyle ilgili paha biçilmez, gerçek zamanlı veriler sağlar. Önemli iyileştirmeler yapmanız gerektiğini ya da hesabınızın iyi durumda olduğunu düşünebilirsiniz. İki durumda da, her deneme iyi bir denemedir! ACE'yle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Daha ne bekliyorsunuz? Haydi, test etmeye başlayın!

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin yedinci bölümünde, Reklam Önizleme Aracı'nın sağladığı avantajları ve aracı nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız.

Reklam Önizleme Aracı, reklamları, fazladan gösterim almalarına yol açmadan, normal bir Google arama sonuçları sayfasındaki gibi görüntülemenizi sağlar. Reklamlarınızı, bu aracı kullanmak yerine, doğrudan arama ağında arayıp tıklamazsanız, görüntüleme sayısı artarken tıklama sayısı değişmez. Bu da Kalite Puanınızı düşürebilir.

Reklam Önizleme Aracı'nı kullanırken, araçtaki ayarların kampanya ayarlarınıza uygun olduğundan emin olun.

Reklam, aşağıdaki durumlarda büyük ihtimalle gösterilmez:
TBM veya Kalite Puanı çok düşüktür.
Günlük bütçe tüketilmiştir.
• Kullanıcı hedeflenen bölgede değildir.
• Reklamın konumu ikinci arama sayfasındadır.
Hedef dil Google Kullanıcı Arayüzü ayarlarından farklıdır.
• Reklam incelenmektedir veya onaylanmamıştır.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Ayrıca, Çevrimiçi AdWords Sınıfı'nı ziyaret edip, reklamlarınızı göremiyor olmanızın nedenleriyle ilgili bu ücretsiz eğitimi izleyebilirsiniz. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin altıncı bölümünde iyi bir hesap yapısının önemini ele alacağız.

Bildiğiniz gibi AdWords hesabınız üç düzeyden oluşmaktadır: hesap, kampanya ve reklam grubu. Aşağıda, hesabınızı yapılandırırken akılda tutmakta fayda olabilecek genel kuralları bulacaksınız.

• AdWords Hesabınızı web sitelerinize ve sunduğunuz ürünlere/hizmetlere göre yapılandırın.
• Kampanyaları ve Reklam Gruplarını web sitelerinize ve sunduğunuz ürünlere/hizmetlere göre adlandırın.
• Her bir Reklam Grubu 10-20 Pozitif Anahtar Kelime ve 5-10 Negatif Anahtar Kelime içermelidir.

Örneğin, İsveç ve Danimarka'da reklam vermek isteyen bir ikinci el otomobil satıcısı olduğunuzu varsayalım. İşe, İsveç'teki İsveççe konuşanları hedefleyen bir kampanya ve Danimarka'daki Danca konuşanları hedefleyen ayrı bir kampanya oluşturarak başlayabilirsiniz. Ayrıca, iki tür otomobil satıyorsanız (bu örnekte Volvo ve Saab) kampanya başına her biri için bir Reklam grubu oluşturacaksınız.

Kampanya A: İkinci El Otomobiller - İsveç
Reklam Grubu A.1: Volvo
Reklam Grubu A.2: Saab

Kampanya B: İkinci El Otomobiller - Danimarka
Reklam Grubu B.1: Volvo
Reklam Grubu B.2: Saab

Reklam grubu A.1 (İsveç'te ikinci el Volvo otomobiller), sattığınız Volvo otomobillerle ilgili İsveççe reklamlar yazmalısınız. Anahtar kelimeler reklam metniyle veya açılış sayfasıyla son derece alakalı olmalı ve "ikinci el Volvo otomobil", "ikinci el Volvo satın al", "ucuz Volvo otomobil" ve benzeri bir içeriğe sahip olmalıdır.

İyi bir hesap yapısına sahip olmanın bir avantajı çevrimiçi pazarlama etkinliklerinize bir genel bakış sunmasıdır. Ayrıca bu yapının, web sitelerinizle ve sunduğunuz ürünlerle/hizmetlerle uyumunu korumak, hesapta değişiklik ve optimizasyon yapmayı daha kolay hale getirir.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
AdWords'te, dönüşümler için optimizasyon yapmanıza olanak verecek yeni bir reklam rotasyonu ayarının kullanıma sunulduğunu bildirmekten heyecan duyuyoruz. Daha önce iki seçeneğiniz vardı:
● Tıklamalar için optimize et: Daha fazla tıklama sağlaması beklenen reklamlar daha sık gösterilir
● Dönüşümlü yayınla: Reklamlar daha dengeli bir dağılımla gösterilir
Artık üçüncü bir seçenek sayesinde, daha fazla dönüşüm sağlaması beklenen reklamları daha sık göstermeyi seçebilirsiniz.

Her reklam grubunda birden fazla reklamı test etmenizi daima teşvik ettik ve en yüksek tıklama oranlarına sahip reklamları daha fazla göstererek size yardımcı olduk. Ancak, bazılarınız bize, en yüksek tıklama oranına sahip olan reklamın her zaman en yüksek dönüşüm oranına sahip olmadığını ve tıklamalar yerine dönüşümler için optimizasyon yapabilmeyi istediğinizi söylediniz. Bugünden itibaren, bunu yapabilmenize olanak sağlıyoruz.

Yeni ayarı kullanmak için, hesabınızda Dönüşüm İzleme'nin bulunması gerekir, çünkü dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek reklamı saptamak için bu aracın sunduğu verileri kullanıyoruz. Bir karara varmak için yeterli veriye sahip olmadığımızda, tıklama alma olasılığı en yüksek reklamı gösteririz. Hesabınızda Dönüşüm İzleme varsa, herhangi bir kampanyanın Ayarlar sekmesinde, Gelişmiş ayarlar altındaki Reklam yayını: Reklam rotasyonu, sıklık sınırı bölümünde Dönüşümler için optimize et seçeneğini bulabilirsiniz. Bu seçenek, etkinleştirildiğinde, Google'da ve arama ile görüntülü reklam ağı iş ortağı sitelerimizde görüntülenen tüm reklamlar için geçerli olur.


"En yüksek performans gösteren" reklamı farklı şekilde tanımlamanıza olanak sağlayarak, reklamlarınızla denemeler yapmanızı ve reklamcılık hedeflerinize daha kolay ulaşmanız için, hangi reklamların en başarılı olduğunu öğrenmenizi kolaylaştırdığımızı umuyoruz. Reklam rotasyonu ayarlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin beşinci bölümünde, Arama ağında reklam sıralamasının ve kalite puanının nasıl işlev gördüğünü ele alacağız.

Reklamların sponsorlu bağlantılar arasında nasıl konumlandırıldığı ve reklam sıralamasını iyileştirmek için neler yapılabileceği, birçok reklamverenimizin kendisine sorduğu sorulardır. Anahtar kelime hedefli bir reklam, arama sonucu sayfasında, eşleşen anahtar kelimenin maksimum tıklama başına maliyetine (TBM) ve Kalite Puanına göre sıralanır. Kalite puanı, anahtar kelimenin ve reklamınızın son performansını, ikisinin arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu ve diğer alakalı faktörleri temel alır.

Reklam sıralaması = TBM teklifi × Kalite Puanı

Mümkün olan en iyi reklam sıralamasını, dolayısıyla daha yukarıda bir konumu elde etmek için aşağıdaki hususlar önemlidir:

• Google'da alakalı anahtar kelimelere ve reklam metnine, yüksek bir TO'ya ve yüksek bir TBM teklifine sahip olun. Bu sonuca, anahtar kelimelerin, açılış sayfasının ve reklam metninin tamamının birbiriyle alakalı olmasını sağlayarak ulaşabilirsiniz.
• Belirli bir Kalite düzeyini sağlamak amacıyla, web sitenizin Açılış Sayfası Yönergelerimize uygun olduğundan emin olun.
• Kullanıcılarımıza alakalı bilgiler sunmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak Google için büyük önem taşımaktadır. Kalite Puanı uygulamasının amacı budur. Bu nedenle, reklamın sıralamada yukarıda bir konumda yer alabilmesi için, öncelikle kalite puanının yüksek olması gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar ve Doğal Arama Sonuçları birbirlerinden bağımsız olarak işlev görür. SEO konusunda yardım isterseniz, gelecekte size yol göstermesi için bu "Web Yöneticisi Yönergeleri"ni kullanabilirsiniz.

Yukarıda söz edilen genel kurallara uyarak Kalite Puanınızı yükseltmekle kalmaz, reklam sıralamasında daha yüksek bir konum elde edersiniz ve aynı zamanda tıklama başına maliyetleriniz düşürülebilir. Başka bir deyişle, daha yüksek Kalite Puanı sayesinde, daha önceden belirlenmiş bütçeniz karşılığında daha fazla reklam elde edebilirsiniz.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Ayrıca, reklam sıralamasıyla ilgili daha da ayrıntılı bilgi almak için Çevrimiçi AdWords Sınıfı'ndaki bu ücretsiz eğitimi izleyebilirsiniz. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
Tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarla yapılan aramalar geçtiğimiz yıl içinde 4 katına çıktığından, hareket halindeki kullanıcılara erişme olanağı her geçen gün daha fazla artmakta. Kampanyalarınız mobil cihazlar için optimize edildi mi? Masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalardan ayrı olarak mobil cihazlara özel kampanyalar oluşturmak, reklamverenlerin mobil reklamlarından daha iyi performans almak için kullanabileceği en iyi uygulamalardan biridir. Mobil cihazları ve masaüstü bilgisayarları birlikte hedefleyen kampanyalardaki mobil TO'larıyla karşılaştırıldığında, mobil cihazlara yönelik ayrı bir kampanya yayınlayıp optimize eden reklamverenlerin mobil TO'larında ortalama %11,5 oranında bir artış olduğunu saptadık.

Neden mobil cihazlara özel ayrı kampanyalar oluşturulmalı?

Şu anda birçok reklamveren, hem masaüstü bilgisayarları hem de mobil cihazları hedefleyen melez kampanyalar yayınlamaktadır. Erişimi artırmak ve mobil reklam yayınlamaya başlamak için bu güçlü bir stratejidir, ancak rekabet üstünlüğü elde etmek ve mobil performanslarını en üst düzeye çıkarmak isteyen reklamverenler, mobil cihazlar için ayrı AdWords kampanyaları oluşturmalıdır. Bu yolla, performansı doğrudan etkileyen noktalar üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağınızdan, reklam stratejinizi özellikle mobil platform için optimize edebilirsiniz. Yalnızca mobil cihazlara yönelik bir kampanya oluşturduktan sonra, aşağıdaki optimizasyon ipuçlarını kullanmanızı öneririz:

Daha fazla kontrol ve esneklik elde edin: Yalnızca mobil cihazlara yönelik ayrı bir kampanya kullanarak, mobil performansınızla ilgili daha çok bilgi sahibi olursunuz ve masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarınızı etkilemeden tekliflerinizi, anahtar kelime listelerinizi ve reklamlarınızı optimize etme konusunda daha fazla kontrol elde edersiniz.
Mobil reklamlar için ayrı bütçeler ve teklifler hazırlayın: Mobil cihazlar söz konusu olduğunda, reklamınızın masaüstü arama sonuçları sayfasındaki 10 reklam alanına karşın mobil arama sonuçları sayfasındaki 5 reklam alanında yayınlanması için rekabet edersiniz. Reklamlarınızın rekabet gücüne sahip olmasını ve göze çarpan şekilde görüntülenmesini sağlamak için yüksek teklif vermek önemlidir.
Reklamlarınızı mobil cihazlara uygun hale getirin: Reklamınızın mobil cihazlara özgü bir kopyasını oluşturun ve "Teklifler telefonunuza gelsin" gibi mobil cihaz sahibi tüketicilerin dikkatini daha fazla çekecek harekete geçirici mesajlar kullanın. Ayrıca Reklam Site Bağlantıları (İNG) gibi özellikleri özelleştirebilir ve kullanıcıları mobil cihazlarla daha alakalı içeriğe yönlendirebilirsiniz.
Mobil reklamlardan azami şekilde yararlanın: Tıkla ve ara işlevi ve hareket halindeki kullanıcılara daha alakalı ve kolay reklamlar sunan konuma dayalı hizmetler gibi, mobil reklamlara özgü güçlü özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Mobil cihazlara yönelik ayrı kampanyalar oluşturmaya nasıl başlayabilirim?

Mobil cihazlara yönelik ayrı bir kampanya oluşturmak için, yalnızca akıllı telefonları hedefleyen bir AdWords kampanyası oluşturmanız gerekir. Böylece, bu kampanya, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları hedefleyen kampanyalardan ayrılmış olur. Bunu yapmanın en hızlı ve en kolay yolu, kampanyanızı ve anahtar kelimelerinizi yalnızca mobil cihazlara yönelik ayrı bir kampanyaya kopyalamak için AdWords Editör'ü kullanmaktır. Kampanyanın tamamını kopyalayabilir veya mobil reklamlarda en yüksek performansı gösteren anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

AdWords Editör'ü kullanmıyorsanız, yalnızca mobil cihazlara yönelik yeni kampanyalar oluşturmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

2. Mevcut kampanyalarınızda bulunan anahtar kelimeleri ayrı bir e-tabloya veya metin dosyasına aktarın.
3. Hesabınızdaki Kampanyalar sekmesinde bulunan Yeni Kampanya düğmesini tıklayın.
4. Kampanya ayarlarınızda, Ağlar ve cihazlar bölümüne gidin, Cihazlar'ın altındaki "Ben Seçmek İstiyorum"u tıklayın ve "Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar" seçeneğinin işaretini kaldırın. Bundan sonra, hedeflemeniz, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazları seçtiğinizi göstermelidir.
5. Anahtar kelimelerinizi, alakalı reklam gruplarındaki yalnızca mobil cihazlara yönelik yeni kampanyaya yapıştırın.
6. Kopyalanan eski kampanyalarınızın Cihazlar ayarını yalnızca "Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar" olarak belirleyin.
7. Mevcut uzantılarınızdan herhangi birini (örneğin, yer ve telefon uzantıları) mobil cihazlara yönelik yeni kampanyalarınıza kolayca uygulamak için Paylaşılan Uzantılar özelliğini kullanın.

Mobil cihazlara yönelik bu en iyi uygulamadan yararlanacağınızı ve mobil reklamlarınızın stratejisini optimize etmek açısından bu uygulamayı etkili bulacağınızı umuyoruz!

Dai Pham, Google Mobil Reklamlar Ürün Pazarlaması