Posted:
Geleneksel reklamcılık yöntemlerinin aksine, çevrimiçi reklamcılığın temel avantajlarından birinin, hedef kitlenin kesin bir şekilde seçilebilmesi olduğu bir sır değildir. Reklamları, en ilgili kullanıcılara göstererek, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarıyor ve kullanıcıların alakalı bilgilere ulaşmasını kolaylaştırıyoruz. Kitlemizi sınırlandırmanın temel yollarından birisi Coğrafi Hedefleme aracıdır. Bu araç, doğru bir şekilde kullanıldığında kullanıcı tabanını kesin bir şekilde seçebilmemize olanak verirken, ayarı hatalı yaptığımız durumda olası tüm gösterimleri kesebilir, daha da kötüsü, reklamlarımızı hedef bölgemizin dışındaki yerlerde gösterebilir.

Bu nedenle, çözüm gerektiren çok yaygın sorunlardan biri üzerinden (bir şehirdeki belirli bir ürün veya hizmet türünün, başka bir şehirdeki kullanıcılara reklamını yapmak) Coğrafi Hedeflemenin mantığını daha ayrıntılı olarak ele almaya karar verdik. Bu makale ile yalnızca bu özel sorunun çözümünü göstermeyi değil, uygulamada Coğrafi Hedefleme özelliğinin kullanımına ilişkin daha ayrıntılı bilgi vermeyi de amaçlıyoruz. Sonuçta, İstanbul'da bulunan kullanıcılara Antalya'daki otellerin reklamını yapmaya çalışacağız.

1) En doğrudan yol

Bu size çok kolay gelebilir. "Antalya'da otel" anahtar kelimesini oluşturup kampanyanın hedefi olarak İstanbul'u seçmenin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında o kadar kolay değildir. Sistem kullanıcıların yerini yalnızca IP adreslerine göre belirlemez, yer belirlemek için arama sorgusunu da kullanır. Üstelik, arama sorgusuna öncelik verir. Bu örnekte neler olduğuna bakalım. İstanbul'daki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" aramasını yapar ve sistem, arama sorgusunun önceliği nedeniyle fiziksel yeri yok sayarak, arama sorgusunu kullanıp bu kullanıcının Antalya Reklamları ile ilgilendiğini saptar. Ancak, kampanyamızın hedefi, Antalya değil, İstanbul'dur! Sonuç olarak bir hedefleme uyumsuzluğuyla karşılaşırız, reklamımız yayınlanmaz ve aşağıdaki anahtar kelime teşhis mesajı verilir:


Not: Bazı nadir durumlarda, şehrin adı arama sorgusunun başında veya sonunda değil, "konaklama için Antalya otelleri" örneğinde olduğu gibi ortasındadır ve reklamınız yine de görüntülenebilir (bu örnekte sorgu ayrıştırma işe yaramaz). Ancak, önemli sayıda gösterim (ve potansiyel müşteri) kaybettiğimiz için bu durumu kabul edemeyiz.

2) Hatalarımızdan ders çıkaralım ve yenilerini yapmaktan korkmayalım

İlk olarak hedef yerlerimiz arasına Antalya'yı ekleyip sorunu çözmeye çalışabiliriz. Tek çözüm buysa, artık reklamlarımızı bu yolla hem İstanbul'daki hem de Antalya'daki kullanıcılara göstermeye hazır hale geliriz. Bu, başlangıçta işe yarıyormuş gibi görünür. Reklamlarımızın İstanbul'da görünüp görünmediğini kontrol etiğimizde göründüğünü saptayıp mutlu oluruz. Peki sonrasında ne olur?

İzmir'deki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" araması yapmış ve reklamımızı görmüştür! Bunun nedeni, sistemin, kullanıcının fiziksel olarak bulunduğu yeri yok sayıp yalnızca arama sorgusuna bakmasıdır. Aslında yaptığımız, hedef bölgeler arasına Antalya'yı ekleyerek reklamlarımızı artık Türkiye'deki herkese göstermektir. Bu, sistemin arama sorgusuna bakması, sorgunun Antalya ile alakalı olduğunu saptaması ve reklamı kullanıcının bulunduğu fiziksel yerden bağımsız olarak göstermesi nedeniyle böyle olur.
Bu deneme başarısızdır çünkü, reklamlarımızı herkese göstermek istemiyoruz. Öyleyse başka çözümler aramaya koyulalım.

3) Hariç tutma işlevini kullanma

Bu noktada, belirli yerleri ekleyerek bir çözüm elde edemediğimiz açıktır. Ancak belki, hariç tutma işlevini kullanabiliriz. Bu işlevin iyi tarafı, hesaptaki Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarları sayesinde, artık kullanıcıları, arama sorgusuna göre değil yalnızca fiziksel olarak bulundukları yerlere göre hariç tutabiliyor olmamızdır. Bunun için izlememiz gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

a) Kampanyanın ayarlarında Ülke olarak Türkiye'nin tamamını seçeriz ve "Seçtiğiniz yerlerde bazı alanları hariç tutun"u tıklayarak, Türkiye'nin İstanbul dışındaki tüm bölgelerini hariç tutarız.

b) Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarımızda varsayılan değerlerin seçili olduğundan ve ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olmamız gerekir:


İşte oldu! Reklamlarımız yayınlanıyor. Üstelik yalnızca İstanbul'daki kullanıcılara!


Not: Reklamlarımız google.com.tr web sitesinde arama yapan, ancak IP Adresleri, hariç tutulan bölgelerden değil, söz gelimi Berlin veya Londra gibi bölgelerden olan kullanıcılara da gösterilebilir. Bu da kabul etmemiz gereken çok küçük bir risktir.

Sonuç

Bu makalenin Coğrafi Hedeflemenin mantığına biraz ışık tutacağını ve bu özel sorunun çözümünü sağlayacağını, ancak en önemlisi olası diğer sorunların nasıl çözüleceğiyle ilgili bir fikir vereceğini umuyoruz. Coğrafi Hedefleme işlevinin kullanımıyla ilgili başka püf noktaları bulduğumuzda bunları hemen sizinle paylaşacağız. Bu nedenle Blogumuzdaki güncellemeleri kaçırmayın!

Alexey Petrov, Google AdWords Ekibi

Posted:
Bir AdWords reklamında, görünen URL en alt satırda yer alır; ancak kullanıcıların reklamınıza tıklama kararını vermesinde üst sıralarda yer alan faktörlerden birisidir.

O nedenle bundan sonra; Google'daki arama sonuçlarının yukarısında yayınlanan bazı reklamlardaki görünen URL, otomatik olarak ilk satıra taşınacaktır. Bu sayede markanız reklamınızda daha ön plana çıkacak ve reklamınızın başlığında daha farklı bilgilere yer verebiliyor olacaksınız. Bunun sonucunda potansiyel müşterileriniz reklamınıza tıkladıktan sonra ulaşacakları siteyi, diğer bir deyişle markanızı, daha kolay olarak ayırt edebileceklerdir.Görünen URL reklam başlığınızda gösterildiğinde, başlıkta yer alan metinden dik bir çizgi ile ayrılacaktır ve reklam başlığında yer alan görünen URL, "www." veya başka bir alt alan adını başında içermeyecek şekilde görüntülenecektir. Bunun yanı sıra, görünen URL reklamınızın son satırında eskiden olduğu gibi yer almaya devam edecektir. Eğer mevcut reklam metninizin başlığında zaten görünen URL'nize yer verdiyseniz, görünen URL'nizi reklam başlığına taşımayacağız. Ayrıca; daha uzun başlıklar özelliği sayesinde reklamınızdaki 1. açıklama satırı başlığa taşınsa bile, reklam başlığınız 68 karakter sınırını geçmediği sürece görünen URL'niz başlığa taşınabilir.

Bu dünya çapında yapılan ve tüm ülkeleri/dilleri etkileyen bir değişikliktir. Daha fazla bilgi için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Ajanslar ve büyük reklamverenler için hesap yönetimi araçlarını iyileştirmek amacıyla devam eden çabalarımızın bir parçası olarak, bir giriş adı veya şifre olmadan MM içinde yeni bir AdWords hesabı oluşturmayı mümkün kılarak Müşteri Merkezim (MM) içinde hesap oluşturma sürecini kolaylaştıran yeni bir özellik olan "isteğe bağlı giriş hesaplarını" kullanıma sunduk.

İsteğe bağlı giriş hesaplarının avantajı, ajansların ve müşterilerin MM ile, yeni hesaba özel e-posta adresi ve şifre oluşturmaya gerek kalmadan yeni AdWords hesapları oluşturmalarına olanak sağlamasıdır.

Bu özellikten yararlanmanıza yardımcı olabilecek bazı bilgiler aşağıda verilmiştir:

1. AdWords'te isteğe bağlı bir giriş hesabını nasıl oluşturabilirim?
MM'niz içinde "Hesap Oluştur" düğmesini tıkladıktan sonra üç zorunlu alanı doldurun: hesap adı, saat dilimi ve para birimi. Ayrıca, hesaba bir kullanıcı davet etme seçeneği sunan "Başka kullanıcı davet et (isteğe bağlı)" küçültülebilir bağlantısını da göreceksiniz. Kullanıcı davet etmeyi seçmeseniz bile, kaydet'i tıkladığınızda, yeni ve çalışır durumda bir hesabınız olacak.

2. Bir hesabın giriş bilgilerinin olmasını istiyorsam ne yapabilirim?
Hesap oluşturma işlemi sırasında "Başka kullanıcı davet et (isteğe bağlı)" seçeneğini kullanabilir ya da bir AdWords hesabına kullanıcı davet etmek için kullanılan normal işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, "Hesabım" sekmesine gidin, "Hesap Erişimi"ni tıklayın ve "Diğer kullanıcıları davet et" bağlantısını seçin.

3. İsteğe bağlı giriş hesaplarının bildirimleri nereye gönderilir?
Kırmızı Uyarı Hesap Bildirimleri (faturalandırma bildirimleri veya politika ihlalleri ile ilgili e-postalar) MM ile ilişkili e-posta adresine gönderilir. Kırmızı uyarılar dışındaki uyarılar için MM düzeyinde, "Müşteri Ayarlarım" sayfasında bildirimleri etkinleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, özellikle isteğe bağlı giriş hesabı için "Performans önerileri"ni ve "Bültenler"i de etkinleştirebilirsiniz. Bu tür bildirimler, MM ile ilişkili e-posta adresine gönderilir.

İsteğe bağlı giriş hesabının oluşturulmasıyla ilgili diğer sorular ve cevapları, AdWords Yardım Merkezi'nin MM bölümünde bulunmaktadır.

Müşteri Merkezim ve büyük ölçekli hesapları etkin bir şekilde yönetmek amacıyla kullanılabilecek diğer araçlarla ilgili daha fazla kaynak için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Katie Miller, Ajans Pazarlama

Posted:
AdWords, reklamverenler ve reklamları tıklayan kullanıcılar için güvenli, adil ve güvenilen bir pazar olmalıdır. Bu nedenle, birçok AdWords politikasının odak noktası, şeffaflık, kullanıcı güvenliği ve emniyetidir.

17 Mayıs tarihinde, mevcut AdWords politikalarımıza, kişisel bilgilerin açıklanması ve kullanımıyla ilgili üç şart ekleyeceğiz. Bu şartlar, AdWords'ün kullanılabildiği her yerde geçerli olacak.

Siteniz, ziyaretçilerden ödeme bilgileri, mali bilgiler veya kişisel bilgiler istiyorsa, lütfen bu yeni şartları inceleyin ve reklamlarınızın askıya alınmasını önlemek için gerekli değişiklikleri yapın.

1. Ziyaretçiler kişisel bilgileri göndermeden önce net ve erişilebilir açıklama
Mevcut politikamız reklamverenlerin, talep ettikleri tüm kişisel bilgilerin nasıl kullanılacağını net olarak açıklamasını şart koşuyor. Pek yakında, açıklamanızın, site ziyaretçileri, bilgilerini göndermeden önce kolayca erişilebilir olmasını da şart koşacağız.

2. Doğrudan iletişimi kesme seçeneği
Kişisel bilgilerin nasıl kullanılacağıyla ilgili aynı açıklamada, kullanıcıların gelecekteki e-posta mesajlarının, telefon aramalarının veya diğer doğrudan iletişimlerin kapsamı dışında kalmayı nasıl seçebileceğine yer vermenizi de şart koşacağız.

3. Ödemeleri tahsil ederken ve belirli mali ve kişisel bilgileri toplarken SSL kullanımı
Birçok web sitesi, tarayıcınız ile sunucuları arasında gidip gelen hassas bilgileri şifrelemek için Güvenli Yuva Katmanı (SSL) bağlantıları olarak bilinen yöntemi kullanmaktadır. Kullanıcı güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için, AdWords politikası, tüm reklamverenlerin, ödemeleri tahsil ederken ve belirli mali ve kişisel bilgileri (banka hesabı ve sosyal güvenlik numaraları gibi) toplarken SSL kullanmasını şart koşacaktır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki kaynakları inceleyin:

Tüm AdWords politikası değişikliklerinden haberdar olmak için AdWords Politika Değişikliği Günlüğü'ne gidebilirsiniz.

Dan Friedman, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
1989'da bir İngiliz mobil telefon perakendecisi olarak yola çıkan Carphone Warehouse, şu anda, dokuz Avrupa ülkesinde binlerce mağazalık bir portföye ve bunun yanı sıra bir e-ticaret sitesine sahip.

Müşterilerinin ürünlere erişmek için kullanabileceği farklı kanallar hesaba katıldığında, bu kanalları bir mobil pazarlama stratejisiyle birbirine bağlamak akıllıca bir tercihti. "Carphone Warehouse'un gelişmekte olan mobil ürünler alanında yerleşik bir konuma sahip olduğu açık bir gerçek. Şirket olarak bu durumu verimli satışlar yapmanın ve aynı zamanda çok kanallı destek olarak andığımız işlevi yerine getirmenin temel yolu olarak görüyoruz" diyor, internet pazarlaması bölümü müdürü Gareth Jones.

Birinci adım, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmaktı. "Eskiden mobil cihazınızdan "carphone" arattığınızda ".com" uzantılı siteye yönlendiriliyordunuz. Böyle de satış yapıyorduk ancak kullanıcının sayfayı yakınlaştırmak, kaydırmak ve en sonunda satın alma işlemini tamamlamak için ısrarlı ve sabırlı olması gerekiyordu." Mobil site ise, kullanıcının çağrı merkeziyle bağlantı kurup ürün satın almasını sağlayan tıkla ve ara işleviyle telefonun yeteneklerinden yararlanıyor.

İkinci adımda, anahtar kelime listelerini hassaslaştırmak üzere sık sık sonuçları analiz ederek, özel olarak mobil cihazlara yönelik bir kampanya oluşturmayı planladılar ve bunun için ajansları ile yoğun bir çalışma yürüttüler. Ayrıca, şirketin metin reklamlarına "tıkla ve ara numarası" eklediler. Gareth bu işlevle ilgili gözlemini şöyle aktarıyor: "Tıkla ve ara, bizim için son derece verimli dönüşümler sağlayan çağrıları tetiklediğinden, ödemeli pazarlama stratejimizin önemli bir öğesidir."

Sonrasında, mobil cihazlar için tasarlanmış yeni AdWords reklam biçimlerini keşfetmeye başladılar. Carphone Warehouse, ileri teknolojiye sahip mobil cihazlarda görüntülenen AdWords metin reklamında bir sitenin alt sayfalarındaki içeriğe ait iki bağlantıya yer verilmesine olanak veren Mobil Reklam Site Bağlantıları özelliğinden yararlanarak, mağaza bulma sayfasının bir bağlantısını reklama ekledi. Gareth bu durumu şöyle açıklıyor: "Bu, çok kanallı bir dinamik oluşturdu. Yolda giderken bir telefon almak istiyorsunuz, Carphone Warehouse'un nerede olduğunu öğrenmeniz gerekiyor ve bunu yapmak için mobil arama işlevini kullanıyorsunuz". Mobil Reklam Site Bağlantıları (İNG) için tıklama oranı, Site Bağlantılarının görünmediği sayfalardaki mobil arama etkinliğine göre %312 daha fazla oldu.

Carphone Warehouse örnek olay incelemesinin PDF sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Michael Schipper, Google Mobil Reklamlar Pazarlama Ekibi

Posted:
Önümüzdeki iki yılda kullanıcılara ulaşması beklenen tablet cihaz sayısının 165 milyondan fazla olması (İNG), bu cihazların, meraklı ve teknoloji konusunda birikimli tüketiciler arasında popüler hale geldiğini gösteriyor. Dolayısıyla, bu kitleye daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmak için yeni hedefleme seçenekleri geliştirdiğimizi bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. AdWords reklamlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlamak için tablet cihazları hedefleme biçiminizi değiştiriyoruz.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdWords hesabınızdaki Ayarlar sekmenizin "Ağlar ve Cihazlar" bölümüne "Tam işlevli tarayıcılara sahip tablet bilgisayarlar" başlıklı yeni bir hedefleme seçeneği eklenecek. Eskiden sadece Apple iPad cihazları hedefleyebiliyordunuz. Bu yeni seçenek sayesinde, reklamlarınızla tablet cihaz kategorisinin tamamını kolayca hedefleyebileceksiniz. Ayrıca, AdWords reklamlarınızın görüneceği cihaz türlerini ve işletim sistemlerini daha kesin bir şekilde seçebileceksiniz. Örneğin, reklamlarınızı Apple iPad cihazlarda görüntülemek için cihaz hedefleme ayarı olarak "Tam işlevli tarayıcılara sahip tablet bilgisayarlar"ı ve işletim sistemi ayarı olarak "iOS"yi seçebileceksiniz. Tablet cihaz hedefleme, başlangıçta Apple cihazlar için kullanıma sunulacak, ancak pek yakında, reklam sunumunun kapsamını diğer spesifik cihazları içine alacak şekilde genişleteceğiz.

Bu seçenek hesabınızda kullanıma sunulduktan sonra, reklamlarınız tablet cihazlarda otomatik olarak yayınlanmaya başlayacak ve sizin başka herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecek. Kampanyalarınız eskiden Apple iPad cihazları hedeflemekteyse, biz reklam sunma seçeneklerimiz arasına başka tablet cihazları ekledikçe gösterimler ve maliyetlerde bir artış fark edebilirsiniz. Reklamlarınızın tablet cihazlarda görüntülenmesini istemiyorsanız, bu tercihinizi, cihaz hedefleme ayarlarınızda bu adım adım talimatları izleyerek belirtebileceksiniz.

Tablet cihazlarda yalnızca standart metin ve resim reklamların gösterilebileceğini hatırlatmak isteriz. Kullanıcıların, çoğunlukla Flash içeren veya doğru bir şekilde gösterilemeyecek başka içeriğe sahip bir açılış sayfasına yönlendirildiklerini tespit edersek, sistemimiz reklamlarınızın tablet cihazlarda yayınlanmasını otomatik olarak önleyecektir. Bu nedenle açılış sayfanızın tablet cihazlarda doğru bir şekilde gösterildiğinden emin olun. Daha fazla bilgi edinmek için bu Yardım Merkezi makalesini inceleyebilirsiniz.

Reklamverenlerimize, AdWords kampanyaları için yeni hedefleme olanakları sağlamak üzere çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz. Bu hedefleme seçenekleri sayesinde, çeşitli cihazlar ve platformlar üzerinden müşterilerinize başarılı bir şekilde erişebileceğinizi umuyoruz.

Surojit Chatterjee, Google Mobil Reklamlar Ürün Müdürü

Posted:

Google AdWords Ekibi

Posted:
Bugün, Reklam Site Bağlantıları ve ileri teknoloji mobil cihaz hedefleme gibi yeni reklam özelliklerini geniş ölçekli bir biçimde yönetmenize ve hesaplarınızda daha etkili bir şekilde değişiklik yapmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bazı yeni özelliklere sahip AdWords Editör Sürüm 9.0'ı kullanıma sunuyoruz. Önemli değişiklikler aşağıda belirtilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için AdWords Editör Sürüm 9.0 ile ilgili sürüm notlarını okuyabilirsiniz.

AdWords Editör Sürüm 9.0'ın başlıca özellikleri:

Reklam Site Bağlantılarının ölçeklenebilir şekilde yönetimi
Sürüm 9.0, hesabınızdan indirme ve hesabınıza yükleme, düzeltmeler yapma, değişiklikleri kontrol etme, Site Bağlantılarını içeri ve dışarı aktarma dahil olmak üzere, Reklam Site Bağlantılarını tam olarak desteklemektedir.

Geliştirilmiş Birden Çok Öğe Ekleme/Güncelleme ve CSV Dosyası İçe Aktarma araçları
Birden Çok Öğe Ekleme/Güncelleme aracını kullanarak yeni veriler girerken artık, sütunlar herhangi bir sırada olmak üzere verilerinizi girebilir, her bir sütuna ilgili başlıkları atayabilir, bir sonraki içe aktarma işleminiz için sütunlarınızın sırasını hatırlama seçeneğini belirtebilir, tek bir tıklamayla hesaptaki değişiklikleri onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz. Ayrıca, CSV Dosyası İçe Aktarma aracı artık Metin Yapıştırmanın yanı sıra Dosyadan aktarma seçeneğini de içermektedir.

İleri teknoloji mobil cihaz hedefleme seçeneklerini belirleme
AdWords Editör artık Kampanya Ayarları'nda, ileri teknoloji mobil cihazları (Android, iPhone, iPad ve Palm dahil) ve operatörleri hedeflemeye yönelik kampanyalar belirleyebilmeyi desteklemektedir.

Birden çok hesabı ve MM'yi daha iyi bir şekilde yönetme
AdWords Editör artık, birden çok hesabı daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için, hesapları sıralama ve hesaplarda arama yapma, birden çok hesabı seçme ve kaldırma seçenekleri sunmaktadır. Bunlara ek olarak, AdWords Editör'deki Hesap ağacının üst kısmında yer alan yeni açılır menü, yakın zamanda erişilen hesapları görüntülemektedir. Böylece, hesaplar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca, Yeni AdWords Hesabı Ekle iletişim penceresinde bir MM hesabı eklerken, kullanılabilir alt hesapların listesi içinde arama yapabilir, ek sütunlar görüntüleyebilir ve MM hesap hiyerarşisindeki farklı bir düzeye geçiş yapabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeleri, yerleşimleri veya kitleleri daha kolay bulma ve bunlarda toplu değişiklikler yapma
Hesabınızdaki negatif anahtar kelimeleri, yerleşimleri veya kitleleri kolayca bulmak ve yönetmek için, AdWords Editör'de Negatif Öğeleri görüntüleme biçimini değiştirdik. Negatif Öğeler sekmesi kaldırıldı. Bunun yerine, her bir öğenin ilgili sekmesindeki Pozitif Öğeler veya Negatif Öğeler düğmesini tıklayarak negatif veya pozitif anahtar kelimeleri, yerleşimleri veya kitleleri görüntüleme arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yinelenen anahtar kelimeler görünüm modundayken, negatif anahtar kelimeler için Yinelenenleri Seç düğmesi artık kullanıma sunulmuştur.

AdWords Editör'de bir sonraki oturum açışınızda, yeni sürüme geçmeniz istenecektir. 9.0 Sürümünü AdWords Editör web sitesinden de indirebilirsiniz. Siz AdWords Editör'ün yeni sürümünü yükledikten sonra, hesaplarınızın yeniden indirilmesi gerekecektir. Yorumlarınızı ve yüklenmemiş değişikliklerinizi korumak için, otomatik yeni sürüme geçiş isteminde Yedekledikten Sonra Güncelle seçeneğini belirtin ve yedek dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. Ardından, hesabınızı yeniden indirin ve yedek dosyasını AdWords Editör'e aktarın.

Daha fazla bilgi edinmek için, sürüm notlarını okuyabilir ve AdWords Editör Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Katherine Miller, Ajans İlişkileri Takımı

Posted:
Görüntülü reklamcılığın, daha akıllı ve daha ölçülebilir olabileceğine ve daha iyi performans gösterebileceğine hep inandık. Bugün, görüntülü reklamcılık dünyasının önemli özelliklerinden birine, bu dönüşümü mümkün kılan yeniden pazarlamaya dikkat çekmek istiyoruz. Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara, web'deki diğer sitelere göz atarlarken alakalı bir mesajla ulaşmanıza olanak sağlar. Yeniden pazarlamayı bir yıl önce Google Görüntülü Reklam Ağı'nda kullanıma sunduk ve bu özelliğin son derece popüler olduğunu düşünüyoruz. 2010 yılında, yeniden pazarlamayı kullanan reklamverenlerin toplam sayısı, yeniden pazarlamanın kullanıma sunulmasını izleyen her çeyrekte ortalama %113 arttı. Bazılarınızın yeniden pazarlamayı nasıl çok etkili bir şekilde kullandığına dair birkaç örneği aşağıda görebilirsiniz:

Yankee Candle Şirketi, alışveriş yapan kullanıcılarla tekrar bağlantı kurmak için yeniden pazarlamayı kullandı ve dönüşüm başına maliyeti yarıya indirirken dönüşüm oranlarını %600 artırdı.
Lenovo bilgisayar üreticileri, yeniden pazarlamayı ve birden çok ağda yayınlanan görüntülü reklamları içeren bir kampanya ile satışlarını %20 artırdı ve toplam gider-gelir oranlarını %14 azalttı.
• Araç çekme parçaları satan çevrimiçi satıcı etrailer.com, yeniden pazarlama sayesinde normal görüntülü reklamcılık kampanyalarına kıyasla %75 daha düşük tıklama başına maliyet ile iki katı tıklama oranı elde etti.

Lansmanı izleyen bir yıl içinde, en büyük çaplı olanından en küçüğüne kadar tüm reklamverenler için yeniden pazarlamayı daha da güçlü hale getirmek amacıyla başlıca üç iyileştirme yaparak performansı ve ölçeği artırdık. İlk olarak, analizimiz tıklama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyorsa, potansiyel bir müşteri sitenizden ayrıldıktan hemen sonra alakalı bir reklam göstermenizi sağlıyoruz. İkincisi, bir kullanıcının reklamınızı tıklama olasılığını en üst düzeye çıkarmak amacıyla her gösterim için ne kadar ödemeniz gerektiğinin gerçek zamanlı olarak belirlenmesine yardımcı olan algoritmayı iyileştirdik. Son olarak, Google Görüntülü Reklam Ağı'nın artan erişimi, web'de giderek daha fazla sitede müşterilerinize ulaşabileceğiniz anlamına geliyor. Ortalama olarak, tipik bir yeniden pazarlama listesindeki kişilerin %84'üne erişiyor ve her ay dünya çapında 500 milyondan fazla İnternet kullanıcısına yüz milyarlarca reklam gösterimi sunuyoruz.

Daha fazla sitede daha alakalı reklamlar göstermeye devam etmemiz, reklamverenlerin yanı sıra daha fazla kullanıcının ve yayıncının yarar sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Yayıncılar, sitelerinde yeniden pazarlama reklamları yayınlamanın gelirlerinde önemli bir artış sağladığını görüyorlar. Çalışmalarımız, bir yeniden pazarlama reklamının diğer görüntülü reklamlara kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla gelir sağladığını göstermiştir.
Kullanıcılar, yeniden pazarlamanın sağladığı hedefi daha iyi belirlenmiş reklam deneyimini beğendiklerini bildirdiler. Vintage Fashion Directory'nin Kurucusu Marie DeOrio, yeniden pazarlama reklamlarının "etkileyici ve mükemmel" olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Reklamların, reklam gibi gelmediği bir deneyim. Reklamlar doğru bir şekilde hedeflenmişse ve ilgilendiğiniz bir şeyle alakalıysa, bu değerli bir bilgidir." Marie, yeniden pazarlama reklamlarının "kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağladığına" inandığı için, bu reklamları kendi web sitesinde yayınladığını belirtiyor.

Çalışmalarımızı bitirmedik. Önümüzdeki aylarda, yeniden pazarlamayı daha akıllı, daha hızlı ve daha dinamik yapacak bir dizi yeni özellik sunmayı planlıyoruz (İNG). Yeniden pazarlamaya yönelik ilginin büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bunun gerçekleşmesinde reklamverenlerin, yayıncıların ve kullanıcıların yeniden pazarlamanın yararlarını görmesi ve doğru reklamı, doğru kişiye, doğru zamanda göstermek olan nihai hedefe ulaşmak için yeni teknolojiler bulmaya devam etmemiz etkili olacak.

Aitan Weinberg, Ürün Müdürü

Posted:
Perakende sektöründe reklam veriyor ve Anneler Günü öncesi satışlarınızı artırmak istiyorsanız size bazı önerilerimiz var.

Anneler Günü gibi sezonluk kampanyalarda kısa sürede en yüksek düzeyde kullanıcıya ulaşabilmeniz ve AdWords reklam kampanyalarınızdan maksimum verimi sağlamanız için Google Görüntülü Reklam Ağı’ndan yararlanmanızı öneririz.

Anneler Günü için potansiyel hedef kitlenizi Görüntülü Reklam Ağı’nda yakalayabilirsiniz.Bunun için, eğer henüz Görüntülü Reklam Ağı’nı hedefleyen bir kampanyanız yoksa;

1. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracını kullanarak çok kısa sürede Görüntülü Reklam Ağı’ndaki alakalı tüm sayfaları hedefleyen bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Bu araç size tematik reklam grupları önerileri verecektir. Her reklam grubundaki reklamlar, o reklam grubundaki anahtar kelimelerin temasıyla alakalı içeriğe sahip sayfalarda gösterilir. Detaylı bilgi için bu araç ile ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Buna ek olarak, özellikle hedeflemek istediğiniz siteleri yerleşim hedefli bir kampanya oluşturarak burada hedefleyebilirsiniz. Bunun için alışveriş, haber, iş, finans, eğlence gibi çeşitli kategorilerde reklamınızın gösterilmesini istediğiniz siteleri yerleşim hedefli kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu yerleşimleri DoubleClick Ad Planner yardımıyla veya hesabınızdaki yerleşim aracını kullanarak seçebilirsiniz.

Metin reklamlarınıza ek olarak Anneler Gününe özel hazırladığınız banner'ları bu kampanyalara ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz ve kolayca banner oluşturabilirsiniz.

Eğer mevcut bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız varsa;

1. Yeni tematik reklam grupları ekleyerek daha fazla gösterim sağlayabilirsiniz. Bunun için yine İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracını kullanabilirsiniz. Örneğin; çiçek satıyorsanız, sadece çiçek kelimeleriyle ilgili bir reklam grubuna ek olarak haber, spor, iş, finans, seyahat, sosyal ağlar gibi çeşitli konulardaki siteleri hedeflemek için bu konulardaki kelime gruplarıyla reklam grupları oluşturabilirsiniz.

2. Yeni bir yerleşim hedefli kampanya oluşturabilirsiniz. Mevcut içerik kampanyanızın Yerleşim Performansı Raporuna (YPR) bakarak, iyi performans gösteren siteleri yerleşim hedefli bir kampanyada hedefleyerek kısa zamanda bu sitelerden daha fazla gösterim sağlayabilirsiniz.

3. Maksimum Tıklama Başı Maliyet (TBM) tekliflerinizi optimize edebilirsiniz. Kampanya istatistiklerinize göre gösterimlerinizi artırmak için tekliflerinizi artırmayı düşünebilirsiniz. İçeriğe dayalı hedefleme yaptığınız kampanyanızda reklam grubu bazında, yerleşim hedefli kampanyanızda ise yerleşim veya reklam grubu bazında tekliflerinizi artırabilirsiniz.

Tüm annelerin Anneler Günü'nü şimdiden kutlar ve tüm reklamverenlerimizin verimli bir hafta geçirmelerini dileriz.

Nilgün Bektaş, AdWords Hesap Yöneticisi