Posted:
Hedefleme, optimizasyon ve ölçüm konularında bugün yaptığımız yenilikler Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızla daha yüksek performans elde etmenize yardımcı olabilir. Bu alanlara büyük yatırım yapıyoruz ve görüntülü reklamcılık kampanyalarınız için daha iyi ölçüm yapmanıza, daha fazla şeffaflık ve değer elde etmenize olanak veren birkaç aracın duyurusunu yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Daha iyi ölçüm

1. Göreli TO: Web sayfalarındaki kullanıcı davranışı, kullanıcıların bulundukları sayfa türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin, kullanıcıların bir ürün inceleme sayfasındaki reklamlarla etkileşimi, bir blogdaki reklamlarla etkileşiminden farklı olabilir. Tıklama oranı (TO), kullanıcıların reklamlarınızı hangi sıklıkla tıkladığı söyler. Ancak TO, reklamlarınızın performansının aynı sayfadaki diğer reklamlarla karşılaştırıldığında nasıl olduğunu söyleyemez.

Göreli TO, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızın performansını daha iyi ölçmek amacıyla reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nda aynı yerlerde yayınlanan diğer reklamlara göre performansını gösterir. Bu da, performansınızı Görüntülü Reklam Ağı'nda karşılaştırmanıza olanak verir. Örneğin, görüntülü reklamlarınızın TO'su %0,04 iken Görüntülü Reklam Ağı'nda aynı yerlerdeki başka reklamların TO'su %0,02'yse, Göreli TO'nuz (0,04)/(0,02) = 2x olur.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde (İNG) AdWords'teki Göreli TO değerleri gösterilmiştir:


Göreli TO neden önemlidir?

İlk bakışta %0,04'lük bir TO düşük görünebilir. Ancak bu değerin rakip reklamların TO'sunun iki katı olduğunu bildiğinizde, reklamlarınızın aynı sayfadaki reklamlardan TO olarak aslında daha iyi bir performans sergilediğini öğrenmiş olursunuz. Bu, reklam içeriğinizin reklamlarınızın göründüğü web sitelerine uygun olduğu ve kitlenizin mesajınıza karşılık verdiği anlamına gelir.

Başka bir durumda, Göreli TO'nuzun 0,5x olduğunu görebilirsiniz. Bu da, reklamlarınızın ortalama tıklama oranının yalnızca yarısını elde ettiği anlamına gelir. Bu, reklamlarınızın ulaşmaya çalıştığınız kullanıcılar üzerinde etki yaratmıyor olabileceğini ve reklam içerikleriniz üzerinde değişiklik yaparak performansı yükseltebileceğinizi gösterir.

AdWords hesabınızdaki göreli TO'yu görüntülemek için "Reklam grupları" sekmesine gidin ve "Sütunlar" açılır menüsünde "Sütunları özelleştir"i tıklayın ve sonra da "Göreli TO"yu seçin. Bunu yaptığınızda kampanya veya reklam grubu düzeyinde Göreli TO görünür.

2. Gösterim Payı (GP): Açık artırma modelinde, bir web sayfasındaki aynı reklam alanları için çok sayıda reklamveren rekabet eder. Çevrimiçi ortamda ne düzeyde var olduğunuzun ölçülebilmesi için gösterim payı metriğini geliştirdik. Bu metrik, reklamlarınızın gösterilme sayısının, reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilmeye uygun bulunduğu toplam mevcut gösterim sayısına oranını yüzde cinsinden temsil eder. Bir başka deyişle, gösterim payı size çevrimiçi ortamda reklamlarınızın görünme oranını verir.

GP verilerini temel alıp, bütçenizi ayarlayarak veya Reklam Sıralamanızı yükselterek reklam görünme oranınızı artırabilirsiniz. Kaybedilen GP (bütçe) metriği bütçeniz nedeniyle kaybettiğiniz gösterim sayısını, Kaybedilen GP (sıralama) metriği ise Reklam Sıralaması nedeniyle kaybettiğiniz gösterim sayısını size söyler.

Örneğin, gösterim payının %25'ini bütçe sınırlamaları nedeniyle kaybettiğinizi ve daha fazla gösterim almak için ilgili kampanyanın günlük bütçesini artırmanız gerektiğini görebilirsiniz. Başka bir durumda ise, gösterim payının %35'ini Reklam Sıralaması nedeniyle kaybettiğinizi ve tekliflerinizi yükseltmeniz veya reklamlarınızı iyileştirmeniz gerekebileceğini fark edebilirsiniz.

Daha fazla şeffaflık

Reklamlarınız Görüntülü Reklam Ağı'nda milyonlarca sitede yayınlanırken, reklamlarınızın nerede yayınlandığını ve nerede yayınlanmadığını izlemek zor olabilir. Görüntülü Reklam Ağı Reklam Teşhis Aracı (GRARTA) size reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nda neden görünmediğini söyler. Örneğin, yerleşim hedefli reklam gruplarınızın açık artırmayı kaybettikleri için yayınlanmadığını görebilirsiniz (İNG):


Ayrıca reklamınızın ne zaman ve spesifik olarak hangi yerleşimlerde yayınlandığını da görebilirsiniz (İNG):


GRARTA'yı Haziran ayının ortasında az sayıda reklamverenin kullanımına sunmaya başlayacağız, tam sürümü ise Temmuz ayının başlarında çıkaracağız.

Çevrimiçi görüntülü reklamcılık yatırımınızdan daha fazla değer elde edin

Kullanıcıların, bir web sayfasındaki reklamlarınızı görmek için genellikle sayfayı kaydırması gerekir. Bir kullanıcı sayfayı reklamınızı görüntülemeye yetecek kadar kaydırmazsa, bu görülmeyen gösterimler reklamınızın etkisini azaltır ve harcamalarınızın israf olmasına yol açar. Kısa bir süre önce, Görülmeyen Gösterim Filtresi adı verilen ve BGBM reklamverenlerinden, kullanıcıların görme olasılığı düşük gösterimler için ücret alınmamasını sağlayan bir özelliği kullanıma sunduk.

Bir kullanıcının, reklamınızın ekranın alt kısmında yayınlandığı bir yayıncı sitesine gittiğini varsayalım (İNG):


Sizden yalnızca, kullanıcının reklamınızı görmek üzere gerçekten sayfayı kaydıracağını öngördüğümüzde ücret alınır (İNG):


Bu özelliğin otomatik olarak etkin durumda olduğunu, bir denetim veya kurulum gerektirmediğini unutmayın.

Özet

Bu araçların ve özelliklerin (Göreli TO, Gösterim Payı, Görüntülü Reklam Ağı Reklam Teşhis Aracı ve Görülmeyen Gösterim Filtresi) dördü de tüm AdWords dillerinde kullanıma sunulmuştur. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Hedef ister farkındalık oluşturmak ister satışları artırmak olsun, tüm pazarlamacıların ortak bir amacı vardır: Ürünleri veya hizmetleriyle ilgilenme olasılığı bulunan kişilere ulaşmak. Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki içeriğe dayalı hedefleme özelliği sayesinde, alakalı içeriğe göz atarak ilgisini ifade eden kişilere tam o anda ulaşabilirsiniz. Ancak, fotoğraf makinelerine göz atan bir kişi, daha sonra başka bir haber sitesini veya beğendiği bir blogu okumaya geçerse ne olacak? Fotoğraf makinesi satan bir şirketin pazarlamacısı, ürünleriyle ilgilenen bu kullanıcıya reklam göstermek ister, ancak kullanıcının bulunduğu site alakasız olduğu için içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanamaz.

Yaklaşık iki yıl önce, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda ilgi alanı kategorilerinin bir beta sürümünü duyurmuştuk (İNG). O zamandan beri, yavaş yavaş daha fazla sayıda reklamverene bu özelliği kullanma olanağı verdik. Bugün itibarıyla da ilgi alanı kategorileri artık tüm AdWords reklamverenlerinin kullanımına sunulmuştur. Süreç şöyle işler: Sistemimiz bir kullanıcının ziyaret ettiği sayfaların türlerine, bu sayfaların ne kadar yakın zaman önce ve ne sıklıkta ziyaret edildiğini de dikkate alarak bakar ve ardından o kullanıcının tarayıcısını alakalı ilgi alanı kategorileriyle ilişkilendirir. Siz de bu kategorileri kullanarak, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara reklamlar gösterebilirsiniz. Bu kullanıcılara, içerik açısından alakalı sitelerin yanı sıra Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki tüm site türlerinde de ulaşabilirsiniz.

Ekoturizmden cep telefonlarına kadar, 1000'i aşkın ilgi alanı kategorisiyle, her reklamverenin işletmesine uygun bir kategori bulacağından eminiz. Bu kategorilerle ilgilenen ve Görüntülü Reklam Ağı'nı her gün ziyaret eden 500 milyondan fazla kullanıcıyla, çok fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşabileceksiniz. Her zaman olduğu gibi, yalnızca tıklamalar veya gösterimler için açık artırma fiyatlarında ödeme yaparsınız. Beta sürümden yararlanan reklamverenlerimiz, ilgi alanı kategorilerini kullanarak her türlü amaçlarına başarıyla ulaştılar. Örneğin, bir reklamveren marka sağlamlaştırmayı %40 artırırken, ayakkabı satan başka bir reklamveren satış başına daha düşük bir reklam maliyetiyle %400 daha fazla dönüşüm elde etti.

İlgi alanı kategorilerinden daha çok sayıda reklamverenin yararlanmasını sağlayarak, kullanıcılara en üst düzeyde kontrol ve şeffaflık sağlama sözümüzü tutmuş olduk. Kullanıcılar istedikleri zaman ilgili alanı kategorilerini görüntüleyip düzenleyebilir veya Reklam Tercihleri Yöneticisi yoluyla, kalıcı olarak bütünüyle ilgi alanına dayalı reklamların kapsamı dışında kalmayı seçebilir. Ayrıca, kullanıcılara gördükleri reklamlarla ilgili bildirim ve seçenek sunmak için reklamlarımızı Google Reklamları logosuyla etiketlemekteyiz.

Bu ilgi alanı kategorilerini, reklam kampanyalarınızı geliştirmek için kullanacağınızı umarız. Daha fazla sayıda ilgili kullanıcıya erişmek, ürünleriniz ve hizmetlerinize ilişkin farkındalığı artırmak ve sonuç olarak daha fazla satış elde etmek için ilgi alanı kategorilerini etkili bir yol olarak göreceğinize inanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Jon Krafcik, Ürün Yöneticisi
Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bu makale, temel hesap optimizasyonuyla ilgili dizimizin bir parçasını oluşturmaktadır. Bir önceki makalede hesabımızın doğru yapılandırıldığından ve etkili reklamlar ile anahtar kelime listesi içerdiğinden nasıl emin olacağımızı açıklamıştık. Bu makalede ise, iki temel kampanya ayarını ele alacağız: hedefleme ve bütçe oluşturma.

1. Hedefleme

Birbiriyle bağlantılı iki hedefleme türü vardır: dil ve yer. Doğal olarak, potansiyel müşterilerinizin nerede bulunduğunu en iyi siz bilirsiniz. Mantıklı olan, reklamlarınızı tüm dünyaya yaymak yerine, en yüksek potansiyele sahip ülkelere yoğunlaştırmaktır. Verdiğiniz hizmetler, yerel bir nitelik mi taşıyor? Bu sorunun yanıtı evetse, ülkenin tamamını değil, belirli bir şehri veya bölgeyi seçin.

Dil ve yer hedeflemeyle ilgili birkaç ipucu aşağıda verilmiştir:
 • Türkiye pazarıyla mı ilgileniyorsunuz? Türkçe dilini hedefleyen ayrı bir kampanya oluşturun ve uygun reklamlar ile anahtar kelimeleri ekleyin. Reklamlarınızın olabildiğince alakalı olmasını sağlamak için, tüm reklamları ve anahtar kelimeleri sadece tek bir kampanyada kullanmayın.
 • Kampanyanızın ülkeye göre etkinliğini kontrol edin ("İstatistikler" sekmesi - ardından "Coğrafi rapor") ve en düşük TO'ya veya daha da iyisi, dönüşüm oranı değerine sahip ülkeleri silin.
 • Coğrafi hedefleme ayarlarında ülke olarak İngiltere'yi seçerseniz, Türkiye'de bulunan ziyaretçileriniz Google.co.uk'de arama yaparken reklamlarınızı görür. İngiltere dışındaki ziyaretçilerle ilgilenmiyor musunuz? Ülke olarak İngiltere'yi seçmek yerine, her bölgeyi (Coğrafi hedefleme) manuel olarak eklediğinizde sorun çözülür.
 • Tek bir kampanya = tek bir dil. Türkçe konuşanlara Almanca reklamlar göstermenin bir anlamı yoktur. Yine de bu durumun bir istisnası vardır. Belirli bir ülkedeki tüm kullanıcıları kapsamak istiyorsanız, ulusal dillerin yanına İngilizceyi de eklemek bazen akıllıca olur. Ancak bu durumda, coğrafi hedeflemenizin yalnızca alakalı ülkelere yönelik olduğundan emin olmanız gerekir. İstanbul'daki kuru temizlemecilere ait reklamları Avustralya'daki İngilizce konuşan kullanıcılara göstermek istenen bir durum değildir.
2. Bütçe

Bütçenizi nasıl seçersiniz? Reklamcılığa harcanacak paranın miktarı nedir? Siz yalnızca ilk soruyu yanıtlayabilirsiniz, ikinci sorunun cevabını ise istatistikler verir. Üç kampanyanız olduğunu, ancak reklamcılığa ayda 600 TL'den fazla harcayamadığınızı varsayalım. Bu, her kampanya için ayda 200 TL gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, varsayılan olarak, her kampanyanın günlük bütçesi yaklaşık 6,66 TL olur. Kampanyalardan biri, diğer ikisinden daha mı önemli? Yayınlanması için bu kampanyaya günde 12,00 TL ve diğer ikisine 4,00 TL verin.

Günlük bütçe belirlemeye yönelik tavsiyeler ve bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:
 • Yetersiz bütçe nedeniyle ne kadar gösterim kaybettiğinizi kontrol edin. Bunu yapmak için, tüm kampanyalarınıza ait genel görünümün sunulduğu sayfada, grafiğin üst kısmındaki "Sütunlar" düğmesini tıklayın ve "Performans" başlıklı kutuyu işaretleyin. Her bir kampanya için, bütçeniz nedeniyle kaybedilen gösterim yüzdesini görebilirsiniz.
 • Bütçeniz nedeniyle gösterim kaybınız çok mu veya reklamlarınızın gösterilmesi bütçeniz tükendiği için mi durduruldu? Bütçenizi kampanyalara yeniden dağıtmayı deneyin. Buna rağmen bütçeniz yeterli değil mi? Hesabın bütününe ait bütçeyi artırmayı düşünmek ve kaynaklarınızı çeşitli kampanyalara yaymak iyi bir fikir olabilir.
 • Kampanya ayarlarında ("Konum tercihi", "Yayınlanma yöntemi") hızlandırılmış yayın veya standart seçeneğini belirtebilirsiniz. Birinci seçenekte sistem, reklamlarınızı bütçeden bağımsız bir şekilde mümkün olduğu kadar sık gösterir, ikinci seçenek ise bütçenizi günün tamamına eşit bir şekilde dağıtmaya çalışır.
 • Bazı günlerde sistem, hesap bütçesinin aşılmasına izin verebilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Bütçeyi aşan tutar, başka bir gün reklamın az yayınlanmasıyla veya bir kredi ayarlamasıyla telafi edilir. Her durumda, ortalama olarak, dönemin her bir günü için günlük bütçenizden daha fazla ödeme yapmazsınız.
Bu ve önceki makalede, uygun bütçe ve hedeflere sahip doğru yapılandırılmış bir hesabın nasıl oluşturulacağını öğrenmiş olduk. Geriye birkaç konu kalıyor: yerleşimler ile teklifleri doğru olarak ayarlama ve hesabınızın performansını izleme. Bu konular gelecek makalelerde ele alınacaktır.

Yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin bir sonraki gönderisini kaçırmayın!

Aleksei Petrov, Inside AdWords Ekibi

Posted:
Bazı reklamverenlerimizin hesaplarının etkinliğini optimize etme ve artırma konusunda çalışırken, çok çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. Ve bu sorunların birçoğu hesaba özgün olsa da, çoğunluğu genel yaklaşımlarla ele alınabilir. Bu makalede, bir hesabın ilk optimizasyonunda nelere odaklandığımızı kısaca açıklamaya çalıştım. Artık her reklamveren kendisini bir optimizasyon uzmanı olarak görüp hesabının temel ayarlarını yapabilir.

1. Hesap Yapısı

Bir hesap yapısının başladığı ve bittiği yer kampanya ve reklam grubudur. Doğru hesap yapısına sahip olmak işin temelidir. Bu temel olmadan daha sonraki optimizasyonların bir anlamı olmaz. Bir evi çatıdan temele doğru inşa edemezsiniz. Bu nedenle, sonraki aşamalara geçmeden önce aşağıdakilerden emin olun:
 • Reklam kampanyanız, sunduğunuz ürünlerin ve hizmetlerin türlerini yansıtan ve sitenize açılan "pencere" olmalıdır.
 • Genel parametreleri (hedefleme, bütçe) Kampanya düzeyinde ayarlamış olmalısınız.
Ürünlerinizin her bir için yalnızca bir ürüne özel, ayrı Reklam grupları oluşturmuş olmalısınız. Tek bir temaya sahip veya tek bir ziyaretçi grubuna yönelik Reklam grupları, Kampanya düzeyinde gruplandırılır. Çok sayıda Reklam grubuna sahip olmak sizi endişelendirmesin. Bu, etkili bir hesabın göstergesidir.

2. Reklamlar

Reklamverenler sıklıkla "Bu sizce iyi bir reklam mıdır?" diye sorar. Bu soruyu objektif bir biçimde yanıtlamak zordur. Reklam yazmak, yaratıcı bir süreçtir. AdWords'te her bir reklamın benzersiz olması, reklamı hem ziyaretçiler hem de reklamverenler için ilgi çekici hale getiren faktördür. Aynı zamanda aşağıdakilerden de emin olmalısınız:
 • Reklamınız basit ancak profesyonel olmalıdır. Anlamının net olması, dilbilgisi hatasının bulunmaması ve benzersizlik; reklamınızı, ziyaretçileriniz için ilgi çekici ve çarpıcı hale getirir.
 • Her reklam grubunda iki ila üç reklam oluşturun ve İnternet'te aynı anda görünmelerini sağlayın. Bu sayede, her bir reklamın ne ölçüde etkili olduğunu değerlendirebilirsiniz.
 • "Ücretsiz Teslimat" gibi dikkat çekici ifadeler kullanın (teslimat gerçekten ücretsiz olmalıdır).
 • Açılış sayfası URL'si, web sitesinin ana sayfasına değil, reklamı yapılan ürüne yönlendirirse reklamlar daha iyi sonuç verir. Ziyaretçi buzdolabı arıyorsa, ütü tahtalarıyla ilgilenmeyecektir.
3. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler ziyaretçiyi reklamınıza ve web sitenize bağlayan bir köprü görevi görür. Bu nedenle, etkili bir anahtar kelime listesi, reklamınızın yalnızca, reklama ilgi gösterecek ziyaretçilere gösterilmesini garanti eder. Ayrıca, anahtar kelimenin kalite puanının, tıklama başına maliyet üzerinde doğrudan etkisi vardır: Kalite puanı ne kadar yüksek olursa, tıklama başına maliyet o kadar düşük olur (istisnasız, her zaman). Bu nedenle, anahtar kelime listesi oluştururken aşağıdakileri unutmayın:
 • Çoğu durum için, reklam grubunuz 10-20 anahtar kelimeden fazlasını içermemelidir. Anahtar kelime listeniz uzarsa, bu, reklam grubunuzun yeterince belirgin bir şekilde tanımlanmadığının açık bir göstergesidir. Bu uzun listeyi ikiye veya üçe bölmek iyi bir fikir olabilir.
 • İlk olarak, anahtar kelime fikirlerini kendi web sitenizden veya önceki deneyiminizden türetebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin yerine geçin ve kendinize ziyaretçilerin ürününüzü ararken hangi kelimeleri kullanacağını sorun. Aklınıza bir fikir gelmiyorsa, "Anahtar Kelime Aracı" size önerilerle yardımcı olabilir (Raporlar ve Araçlar sekmesi).
 • Negatif anahtar kelimeler dostlarınızdır. Negatif anahtar kelimeler, işe yaramayan aramaları filtreleyip dışarıda bırakmanıza yardımcı olur ve çok fazla para harcamanızı önler. Anahtar Kelimeler sekmesi altındaki "Arama terimlerini görüntüle..." işlevini kullanarak, hangi arama terimlerinin alakasız olduğunu öğrenip negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Bu ayrıca, yeni anahtar kelime fikirleri üretmenize de yardımcı olur. Arama terimlerini filtreleyip dışarıda bırakmak tüm optimizasyon çabalarının temelini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda periyodik olarak gerçekleştirmeniz gereken rutin bir görevdir. Bu, atlanmaması gereken bir iştir.
Yukarıdaki tavsiyeleri uygulayarak, sağlam bir temel oluşturmuş oluruz: Bu temel; etkili reklamlara ve anahtar kelimelere sahip yapılandırılmış bir hesap demektir. Gelecek makalelerde, coğrafi hedefleme, teklif verme ve bütçe oluşturma, reklam yerleşimleri ve kampanyalarınızın performansını izleme konularıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin bir sonraki gönderisini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Aleksei Petrov, Inside AdWords Ekibi

Posted:
Çevrimiçi reklamcılığın sunduğu temel avantajlardan biri, kampanyalarla şehir, bölge veya ülke gibi belirli yerleri hedefleyebilme olanağıdır. Örneğin, İzmir'deki kiralık araba arayan kullanıcılara ulaşmak için, bir araba kiralama şirketi İzmir'i hedefleyen bir kampanya hazırlayabilir ve reklamlarında yalnızca İzmir'e özel indirimlere yer verebilir.

Şubat ayında, şehir hedeflemeyi 17 ülkede daha kullanıma sunduk (İNG). Amacımız yer hedeflemeyi daha isabetli, kullanımı kolay ve esnek hale getirmek. Gelecekte yapılacak geliştirmelere ilişkin planlama kapsamında, AdWords yer hedefleme özelliklerimizde birkaç değişiklik yapıyoruz. Bu değişiklikler 8 Temmuz 2011 tarihinden sonra gerçekleşmeye başlayacak ve şunları içerecektir:

Mevcut yerlerde yapılan değişiklikler: Dünya coğrafyasındaki değişiklikler veya yinelenen ya da çakışan yer hedefleri nedeniyle, Japonya, Danimarka, İspanya, Hollanda ve diğer birkaç ülkedeki bazı yer hedeflerimizi kaldırıyoruz. Örneğin, 2010'da, Finlandiya'da altı eyalet feshedildi. Bu eyaletleri AdWords'te hedefleyemeyeceksiniz, ancak Finlandiya'daki şehirleri hedeflemeye devam edebileceksiniz. Değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra, burada listelenen yerleri (İNG) yeni kampanyalara ekleyemeyeceksiniz. Mevcut kampanyalarınızda halen bu yerlerden herhangi birini hedefliyorsanız, bunları listedeki önerilen hedeflere (İNG) taşımanız gerekir. Aksi takdirde, biz bu işlemi otomatik olarak yapacağız. Bu değişikliklerden bazıları daha büyük yerlere taşıma ile sonuçlanacağından, lütfen bu listeyi dikkatlice inceleyin.

Özel şekillerin (çok noktalı veya çokgen hedefler) kullanımdan kaldırılması: AdWords'te artık çok noktalı hedefler ekleyemeyeceksiniz. Halen devam eden kampanyalarınızdaki mevcut şekilleri görüntülemeye ve silmeye devam edebilirsiniz. Bu şekilleri 2011'in sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. 2011'den sonra, AdWords kampanyalarınızda halen yer alan tüm çokgen hedefler, yakındaki bir şehir gibi kullanılabilir yerlere veya yarıçap belirtilerek daire çizilen bir harita noktasına taşınacaktır. Çokgen hedeflerinizi bu alternatiflerle değiştirmenizi öneririz. Aksi takdirde, 2011'in sonunda biz bu işlemi otomatik olarak yapacağız.

"Reklamda adres göster" özelliğinin kaldırılması: Şu anda bazı ülkelerde, bir harita noktasının çevresindeki bir alanı hedefleyen kampanyalar için "Adresin reklamımda gösterilmesine izin ver" seçeneğini işaretleyerek, reklamlarınızda bir adres gösterme olanağınız bulunmaktadır. Bu seçenek artık kullanılamayacaktır. İşletme adresinizi veya telefon numaranızı görüntülemek isterseniz, AdWords yer uzantılarını kullanmanız gerekecektir.

Bu özellikleri AdWords API ile kullanıyorsanız, orada yapılan değişikliklerle ilgili daha fazla bilgi için AdWords API Blogu'na (İNG) bakabilirsiniz.

Bu değişiklikler 8 Temmuz 2011 tarihinden sonra geçerli olacaktır. Kampanyalarınızın yer hedefleme ayarlarını, hemen mevcut alternatifleriyle değiştirmenizi öneririz.

Alexander Guibelalde, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
2009 yılında Reklam Site Bağlantılarını kullanıma sunduğumuzdan beri, daha fazla sorguda (İNG) ve daha fazla cihazda (İNG) gösterilmesi amacıyla biçimi genişletmek için çalıştık. Ayrıca, en yüksek performansı gösteren Site Bağlantılarınızı otomatik olarak daha sık göstermek için Reklam Site Bağlantılarını akıllı sunum ile geliştirdik. Bugün, hedefli bağlantıları reklamlarınıza entegre etmeyi daha da kolay hale getirecek, Reklam Site Bağlantılarının yeni bir özelliği olan gömülü site bağlantılarını kullanıma sunuyoruz.

Reklam Site Bağlantılarının gömülü biçimi sayesinde, metin reklamınızın sonuna ek satırlar eklenmeyecek. Bunun yerine, kampanyanızdaki bir veya daha fazla site bağlantısıyla tam olarak eşleşen reklam metniniz, otomatik olarak söz konusu site bağlantısının hedef URL'sine bağlanacak. Potansiyel müşteriler, gömülü site bağlantıları sayesinde reklamınızın o anki ilgi alanlarıyla doğrudan alakalı olan kısmını seçebilir ve o konuyla en alakalı sayfayı ziyaret edebilirler.

Örneğin, ev eşyaları satıyorsanız, reklamınız mutfak gereçleri, mobilya ve çatal kaşık takımları sattığınızı belirtebilir. "Mutfak gereçleri", "mobilya" ve "çatal bıçak takımı" kelimeleri için ayrı site bağlantıları oluşturduysanız, bu kelimeler reklam metninizde köprü bağlantılı olacak ve potansiyel müşterileri, reklamın ilgilerini çeken kısmıyla alakalı olan bir sayfaya yönlendirecektir. Bu alakalı hedef URL'lerin, daha fazla kullanıcıyı reklamınızı tıklamaya teşvik edebileceğini ve kullanıcılar sitenize girdiklerinde aradıkları şeyi bulmalarını kolaylaştıracağını düşünüyoruz.

Reklamınızın gömülü site bağlantıları ile gösterilebilmesi için, kampanyanızda Reklam Site Bağlantılarının etkin olması gerekir. Ayrıca, reklamınız arama sonuçlarının üstünde görüntüleniyor olmalı ve reklam metninizin bir parçası, Reklam Site Bağlantılarınızdan biri veya daha fazlasıyla tam olarak eşleşmelidir. Bunun yanı sıra, gömülü site bağlantıları yalnızca, bir veya iki satırlı Reklam Site Bağlantılarının gereksinimlerinden bir veya daha fazlasını karşılamayan reklamlar için gösterilir.

Gömülü site bağlantıları şu anda, Çin, Japonya ve Kore hariç tüm dünyadaki AdWords kullanıcılarına sunulmuştur. Reklam Site Bağlantıları ve yeni kullanıma sunulan gömülü site bağlantıları özelliği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Dan Friedman, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
8 Haziran'da, Facebook ve Yahoo! gibi önemli web şirketleriyle birlikte, başlıca web sitelerimizde 24 saat süreyle IPv6'yı etkinleştireceğiz. Bu test, AdWords, AdSense ve DoubleClick dahil olmak üzere reklamveren ve yayıncı hizmetlerimizi kapsamayacaktır. Google, İnternet'in geleceği açısından son derece önemli olduğundan IPv6'yı desteklemektedir. İnternet, şu anda sınırlı adres alanı bulunması sebebiyle çok kalabalık durumda. Bunun en iyi çözümü ise IPv6.

Size iyi bir haberimiz var. Çoğu İnternet kullanıcısının Dünya IPv6 Günü'ne hazırlanmak için özel bir şey yapmasına gerek yok. Şu anki araştırmalarımız, kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğunun (%99.95) bu durumdan etkilenmeyeceğini gösteriyor. Ancak, nadir de olsa bazı kullanıcılar, yanlış yapılandırılmış veya uygunsuz ev ağı cihazları nedeniyle bağlantı sorunları yaşayabilirler.

Bağlantınızın IPv6 için uygun olup olmadığını kontrol etmek ister misiniz?
Test web sitemizi ziyaret edin. Web sitemiz IPv6 uyumluluğunu doğrulayacak ve gerekirse sizlere sorun giderme için ipuçları sağlayacaktır.

IPv6 ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yardım makalemizi inceleyebilir veya Dünya IPv6 Günü ile ilgili diğer yazıları okuyabilirsiniz (İNG).

Not: Bu duyuru 7 Haziran 2011'de güncellenmiştir.

Lisa Shieh, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
Bazı reklamverenler bize, AdWords Kampanya Denemeleri'ni (AKD) kullanmak istediklerini, ancak neleri test edeceklerinden emin olmadıklarını bildirdi. Bu reklamverenlerden biriyseniz, gerçekleştirmek isteyebileceğiniz bazı örnek denemelerde size kılavuzluk edecek beş demo video hazırladık.

Bu yeni videolarımızda, denemenizi kontrol ve deneme gruplarına nasıl ayıracağınızı (İNG) ve aynı zamanda, şu dört deneme türünü nasıl çalıştıracağınızı öğrenebilirsiniz:

anahtar kelime eşleme türleri (İNG), ör. Bir Geniş Eşleme Düzenleyici anahtar kelimesi eklemek, hesabımı nasıl etkiler?
teklifler (İNG), ör. Tekliflerimi %10 artırırsam ne olur?
reklamlar (İNG), ör. Yeni reklam metni ve yeni bir görünen URL, performansımı nasıl etkiler?
reklam grupları (İNG), ör. Benim için daha geniş temalı bir reklam grubu yapısı mı, yoksa teması net olarak belirlenmiş bir reklam grubu yapısı mı daha yararlı olur?

Bu videoların sizi AKD'yi kullanmaya teşvik etmeye yardımcı olmasını umuyoruz. İlk denemenizi nasıl hazırlayacağınız konusunda bilgilerinizi tazelemeye ihtiyaç duyarsanız, adım adım yol gösteren video kılavuzlarımızı burada izleyebilirsiniz.

Alexandra Kenin, Ürün Pazarlama Müdürü