Posted:
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı süresince gerçekleşen dönemsel trendlerden yararlanarak Google reklamlarınızın performansını nasıl artıracağına göz atacağız. Google Görüntülü Reklam Ağı ile, reklamlarınızın:
• belirlediğiniz temaları içeren sayfalarda yayınlanmasını
• belirlediğiniz sitelerde, ya da belirlediğiniz “konu”lardaki site gruplarında yayınlanmasını
• belirlediğiniz ilgi alanlarındaki kişilere gösterilecek şekilde yayınlanmasını
sağlayarak, arama kampanyanızın etkisini artırabilirsiniz.

Dilerseniz Ramazan Ayı’na özgü trendleri inceleyerek ipuçlarına geçelim...
-İçeriğe Dayalı Hedefleme: Ramazan ayı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos ayını kapsıyor. Geçen yıl bu dönemde “yemek tarifi ” ve “şeker” gibi kelimelerin arama miktarlarında hızlı bir artış görmekteyiz.

İnternet kullanıcılarının yemek tarifleri ile ilgili artan taleplerinden yararlanmak için, İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı kullanarak, yemek / yemek tarifi temalı sayfaları hedefleyebilir ve reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Benzer olarak Ramazan ayının özellikle başlangıcında, bu döneme özel “ramazan”, “oruç”, “iftar”, “sahur” gibi temalardan da yararlanabilirsiniz. Ramazan ayına özel kampanyalarınızın kısa sürede hızlıca sonuç verebilmesi için kampanyaya yüksek tekliflerle başlayıp, daha sonra tekliflerinizi düzenlemenizi öneririz.

-Konu Hedefleme: Bir önceki ipucunda da olduğu üzere, yılın bu döneminde kullanıcıların hangi sitelerde vakit geçireceğini öngörerek reklamlarınızı bu sitelerde yayınlayabilirsiniz. Bu dönem başında bayram tatili odaklı aramaların artması, seyahat sitelerinin de reklamlarınız için uygun olduğuna bir işarettir. Ramazan ayı boyunca internet kullanıcılarının yeme - içme sitelerinde daha çok vakit geçirdiğine değinmiştik, ayrıca alışveriş, oyun, arkadaşlık siteleri ile şehir portali gibi yerel sitelere de talep artacaktır. Peki bu siteleri nasıl hedeflemeliyiz? Kısa sürede reklamlarınızın daha çok bu tip sitelerde yer alması için, bu sitelerin yer aldığı “Konu” ları hedeflemenizi öneriririz. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda belirtilen kategorilerdeki siteleri incelemek ve hedeflemek için hesabınızdaki Yerleşim Aracı’nı kullanabilirsiniz.

-İlgi Alanı Kategorileri ile Kitleleri Hedefleme: Ramazan ayı kampanyalarınızda web siteleri ya da web sayfası içeriğini hedefleyebileceğiniz gibi, hedeflediğiniz kitlelere de reklamlarınızı gösterebilirsiniz. İlgi Alanı Kategorileri ile, “yemek ile ilgilenenler”, “seyahat ile ilgilenenler“, “alışveriş ile ilgilenenler” gibi kitleleri kategori listesinden seçerek, bu kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.


Bu hedefleme yöntemi ile hazırladığınız reklamlar, bu alanlarla ilgilenen kullanıcılara Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerini ziyaret ederken ulaşacak, kampanyanızın kısa sürede bu ilgili ve aktif kitleye erişmesini sağlayacaktır. Bu sayede, Ramazan ayı süresince ve akabinde yoğunlaşacak trafiği kaçırmazken, kısa sürede sitenize bu kitleyi çekebileceksiniz. Hedeflediğiniz kitlelerin reklamlarınızı belli sayfalarda görmesini isterseniz, İlgi Alanı Kategorileri ile Konu Hedeflemeyi beraber kullanabilir, Seyahat ile ilgilenen kitlelere sadece Seyahat ile ilgili siteler üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu tür hedefleme kombinasyonları reklamlarınızın daha özelleşmiş kişilere gösterilmesine olanak verecektir.

-Reklamlarınızın Hazır Olduğundan Emin Olun: Bu dönemde reklam formatlarınıza video ya da banner gibi zengin medya içerikli reklamlarını da ekleyerek, müşterilerinizle etkileşimi artırabilirsiniz.
Ramazan ayı boyunca internet kullanım trendi sadece web siteleri ya da içerik ile sınırılı değildir. Bu dönemde kullanıcıların interneti kullandığı saatlerin de değiştiğini ve önem kazandığını vurgulamak isteriz. Ramazan ayı boyunca İnternet kullanımının yoğun olduğu gece geç ve sabah erken saatlerde reklamlarınızın gösterildiğinden emin olmak için, bu zaman aralığındaki gösterimler veya tıklamalar için daha yüksek tekliflerde bulunabilirsiniz.

Şimdiden Güzel bir Ramazan dileriz.

Aslı Gücüyener, Online Medya UzmanıPosted:

Kısa bir süre önce, Google Görüntülü Reklam Ağı kampanya ayarlarının çalışma şeklinde küçük bir değişiklik yaptık. Bu değişiklik aşağıdaki ölçütlere uyan kampanyaları etkilemektedir:
• Google Görüntülü Reklam Ağı'na dahil edilen kampanyalar
• Yalnızca, en az bir reklam grubundaki anahtar kelimeleri hedefleyen kampanyalar
• "Yalnızca yönettiğim yerleşimlerde, kitlelerde ve konularda bulunan alakalı sayfalar" kampanya ayarına sahip kampanyalar

Arka Plan

Bir Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturduğunuzda, aşağıdaki iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz:
• 1. Ağın tamamındaki alakalı sayfalar
• 2. Yalnızca yönettiğim yerleşimlerde, kitlelerde ve konularda bulunan alakalı sayfalar

1. seçenekte Google, kampanyanızdaki anahtar kelimeleri temel alarak reklamınızı otomatik olarak alakalı web sayfalarına yerleştirir. 2. seçenekte, reklamınızın nerede görüntüleneceği konusunda daha fazla kontrol sahibi olursunuz: Reklamlarınız yalnızca belirtilen yerleşimlerde, kitlelerde veya konularda bulunan alakalı web sayfalarında görünür.

Şu anda, 2. seçeneği belirtmeniz ve yalnızca anahtar kelimeler eklemeniz durumunda, reklamlarınız görüntülenmeye uygun olmaz. Bunun sonucunda, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda söz konusu reklam grupları için sıfır gösterim alırsınız.

Örneğin, tenis ayakkabıları sattığınızı ve "spor ayakkabıları", "tenis ayakkabıları" ve "lastik ayakkabılar" anahtar kelimelerini kullandığınızı varsayalım. Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı'na dahilseniz ve "Yalnızca yönettiğim yerleşimlerde, kitlelerde ve konularda bulunan alakalı sayfalar" ayarını seçtiyseniz, reklamlarınız yalnızca belirtilen yerleşimlerde, kitlelerde veya konularda görüntülenmeye uygun olur. Herhangi bir konu, yerleşim veya kitle kullanmadığınız için, reklamlarınız Google Görüntülü Reklam Ağı'nda görüntülenmez.

Ne değişecek?


Kısa süre önce yapılan değişiklikle birlikte, ayarlarında bu tür bir çelişkinin olduğu reklamlar, anahtar kelimeleriniz temelinde Google Ağı'nın tamamındaki alakalı sayfalarda görünmeye başlayacak. Yukarıda verilen örneğe başvurursak, reklamlar Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki "spor ayakkabıları", "tenis ayakkabıları" ve "lastik ayakkabılar" ile ilgili sayfalarda gösterilecek.

Bir yerleşim, kitle veya konu eklerseniz, reklamınız bu yerleşim, kitle veya konuda bulunan alakalı sayfalarda görüntülenmeye devam edecek.

Önemli: Bu ölçütlere uyan reklam gruplarının ağın tamamındaki alakalı sayfalarda görüntülenmesi engelleneceğinden, mevcut reklam gruplarında değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Daha fazla bilgi edinin

Ayrıca, bu kampanya ayarlarını daha anlaşılır hale getirmek için, ayarları yeniden adlandırdık. Bu iki seçeneği aşağıdaki şekilde değiştirdik:
Reklamları en geniş hedefleme yöntemiyle eşleşen sayfalarda göster / Reklamları yalnızca tüm seçili hedefleme yöntemleriyle eşleşen sayfalarda göster

Değişiklikten Önce / Değişiklikten Sonra


"Ağın tamamındaki alakalı sayfalar" / "Reklamları en geniş hedefleme yöntemiyle eşleşen sayfalarda göster"
"Yalnızca yönettiğim yerleşimlerde, kitlelerde ve konularda bulunan alakalı sayfalar" / "Reklamları yalnızca tüm seçili hedefleme yöntemleriyle eşleşen sayfalarda göster"

Reklamlarınızın nerede görüntüleneceğini kontrol etmeye yönelik kampanya ayarlarımızı ve hedefleme yöntemlerimizi nasıl kullanacağınız konusunda daha fazla bilgi edinmek için, yardım merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Andrew Truong, Inside AdWords ekibi

Posted:

Reklamlarınızı İngilizce dışında bir dilde yazıyorsanız, görünen URL'nizi uluslararasılaştırılmış alan adınızı göstererek reklamınızla tutarlı hale getirmeyi istiyor olabilirsiniz. Bugün, aksan ve işaret kullanılan Latin ve Latin olmayan karakterler dahil, ASCII olmayan karakterleri görünen ve hedef URL'lerde artık desteklediğimizi bilginize sunuyoruz.

AdWords'te bir reklam oluştururken, görünen ve hedef URL alanlarına artık Unicode karakterler girebilirsiniz. Kullanıcıların sitenize ulaşabileceğinden emin olmak için URL'nin hem Unicode hem de Punycode olarak çalıştığını doğrulayacağız. Ayrıca, kullanıcılara kendi dillerinin dışındaki herhangi bir dilde URL'ler gösterilmediğinden de emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, görünen URL'yi yalnızca, dili kullanıcının Google arayüzü diliyle eşleştiği durumda Unicode karakterlerle görüntüleyeceğiz. Diğer tüm durumlarda, görünen URL Punycode olarak gösterilecektir.

Görünen ve hedef URL'lerle ilgili tüm AdWords politikalarımızın geçerli olmaya devam ettiğini unutmayın. Görünen ve hedef URL'lerin alanı mutlaka aynı olmalıdır. Dolayısıyla, görünen URL'de ASCII olmayan karakterler kullanıyorsanız hedef URL'de de ASCII olmayan karakterler kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, çok baytlı karakterlere yer veriyorsanız karakter sınırlarının değişebileceğini lütfen unutmayın.

Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Lisa Shieh, Inside AdWords ekibi

Posted:

Birkaç hafta önce, Baş Ekonomi Uzmanımız Hal Varian ortalama konum metriğini anlama (İNG) ile ilgili bir gönderi hazırlamıştı. Hal’in açıkladığı gibi, reklamlarınızın 1 numaralı konumda arama sonuçlarının yukarısında görünmesi ile 1 numaralı konumda yanda görünmesi arasında büyük bir fark vardır.  Hal şöyle diyor: “Ortalama olarak, arama sonuçlarının yukarısında görünen reklamlar, sağ tarafta görünen reklamlardan önemli ölçüde daha fazla tıklama alma eğiliminde olduğundan bu ayrım önemlidir.”  
Bu “önemli ayrımı” göz önüne alarak, yeni “Üst ve yan” AdWords rapor segmentini kullanıma sunduğumuzu bildirmekten heyecan duyuyoruz.

Bu haftadan başlayarak, reklamlarınızın Google arama sonuçlarının yukarısında ve yanında nasıl performans gösterdiğini görmek için “Üst ve yan” rapor segmentini kullanabilirsiniz.  Bu yeni bilgiler sayesinde, reklamlarınızın yerleri ile aldıkları tıklamalar ve dönüşümler arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceleyerek arama ağı kampanyalarınızı daha iyi optimize edebilirsiniz.  Marka reklamverenleri de artık önemli marka terimlerinin arama sonuçlarının yukarısındaki reklamları ne zaman ve nerede tetiklediğini daha açık şekilde görebilirler.

"Üst ve yan" verileri nasıl görüntülenir?

Performans verilerinizi, reklamlarınızın Google ve Arama Ağı İş Ortağı arama sonuçları sayfalarında nerede göründüklerine bağlı olarak bölümlere ayırmak için, veri tablonuza “Üst ve Yan” segmentini eklemeniz yeterlidir. Bunu aşağıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz:

1. AdWords hesabınızın Kampanya, Reklam grupları, Reklamlar veya Anahtar kelimeler sekmesini seçin.
2. Veri tablonuzun yukarısındaki araç çubuğunda Bölümlere ayır düğmesini tıklayın.
3. Açılır menüden Üst ve yan'ı seçin. Sonuçlar, her bir reklamınızın altındaki satırlarda gösterilir.


Üst reklam konumu raporlaması ve üstteki reklamlarınızın gösterimlerini artırma ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Andrew Truong, Inside AdWords ekibi

Posted:


Mayıs (İNG) ayında sizlere, tablet cihaz hedefleme seçeneklerinin kısa bir süre içinde kullanıma sunulacağını bildirmiştik. Tablet cihaz hedefleme seçeneğini artık tüm reklamverenlerin kullanabileceğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Tablet cihaz hedefleme, reklamverenlere tablet cihazları hedeflemek ve bu cihazların sayısı giderek artan kullanıcılarına etkin bir şekilde erişmek için daha hassas bir kontrol olanağı sağlayan yeni bir AdWords kampanya hedefleme seçeneğidir.

Yeni "Tam işlevli tarayıcılara sahip tablet cihazlar" hedefleme seçeneğini, AdWords hesabınızdaki Ayarlar sekmenizin "Ağlar ve Cihazlar" bölümünde bulabilirsiniz. Eskiden, "Mobil cihazlar" altında yalnızca Apple iPad cihazları hedefleyebiliyordunuz. Bu yeni tablet cihaz hedefleme seçeneği ise, tablet cihazları ayrı bir cihaz kategorisi düzeyine yükseltiyor ve reklamlarınızla tüm tablet cihazları hedeflemenize olanak sağlıyor. Ayrıca, yeni tablet cihaz hedefleme seçeneği, belirli işletim sistemlerini de seçebilmenizi sağladığı için daha ayrıntılı bir kontrol olanağı sunuyor. Örneğin, reklamlarınızı yalnızca Apple iPad cihazlarda görüntülemek için cihaz hedefleme ayarı olarak "Tam işlevli tarayıcılara sahip tablet cihazlar"ı ve işletim sistemi ayarı olarak "iOS"yi seçersiniz. Tablet cihaz hedefleme, başlangıçta yalnızca Apple cihazlar için kullanıma sunuldu, ancak pek yakında, reklam sunumunun kapsamını diğer spesifik cihazları içine alacak şekilde genişleteceğiz.Bu seçenek kullanıma sunulduktan sonra, reklamlarınız tablet cihazlarda otomatik olarak yayınlanmaya başlayacak ve sizin başka herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecek. Kampanyalarınız daha önce Apple iPad cihazları hedefliyorduysa, biz reklam sunma seçeneklerimiz arasına başka tablet cihazları ekledikçe gösterimler ve maliyetlerde bir artış fark edebilirsiniz. Reklamlarınızın tablet cihazlarda görüntülenmesini istemiyorsanız, bu adım adım talimatları uygulayarak tablet cihaz hedefleme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Önümüzdeki iki yılda kullanıcılara ulaşması beklenen 165 milyondan fazla tablet cihaz ile (İNG) tablet cihazların benimsenmesi ve kullanımındaki hızlı büyümenin, pazarlamacılara, tüketicileriyle daha etkili ve alakalı yollardan bağlantı kurmak için önemli bir fırsat sunacağına inanıyoruz. Bu yeni tablet cihaz hedefleme seçeneğinin, söz konusu fırsatı daha iyi bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Surojit Chatterjee, Ürün Müdürü, Google Mobil Reklamlar

Posted:
Bir AdWords hesabının temel optimizasyon işlemleriyle ilgili ipuçları konulu kısa dizimizin sonuna geliyoruz. Bundan önceki makalelerde bir hesabın yapısı, etkili reklamlar ve anahtar kelimeler, hedefleme ile bütçe, yerleşim ve teklif verme konularını işledik. Bu sonuç makalesinde, Google tarafından sağlanan kaynakları kullanarak bir reklam kampanyasının performansının nasıl değerlendirileceğine, özellikle AdWords'te dönüşüm izlemeye ve Google Analytics'e kısaca göz atacağız. Ayrıca "Boyutlar" sekmesi altında bulunan raporları yorumlamayla ilgili bazı önerilerde bulunacağız.

AdWords'te dönüşümleri izleme

Bir reklamverenin hesabına baktığınızda, en etkili reklamların veya anahtar kelimelerin hangileri olduğunu (diğer bir deyişle, reklamveren için en faydalı olanların hangileri olduğunu) söylemek bazen zordur. TO, ortalama tıklama başına maliyet gibi, aşağı yukarı aynı gibi görünür. Ancak tüm anahtar kelimeler aynı ölçüde başarılı değildir.

Anahtar kelime A için, ortalama tıklama başına maliyeti 10 kuruş olan 10 ziyaretçinin var olduğunu düşünün. Bu, toplam olarak 1 TL'ye eşittir. İkinci anahtar kelime B için, ortalama tıklama başına maliyeti 20 kuruş olan beş ziyaretçi var olsun. Burada, toplam maliyet 1 TL'dir. Hangi kelime daha etkilidir? "Elbette birincisi" derseniz, her zaman haklı olmazsınız. Birinci kelime sayesinde gelen 10 ziyaretçiden hiçbiri alışveriş yapmazken, ikinci kelimeyi tıkladıktan sonra gelen beş ziyaretçiden üçü alışveriş yaptıysa ne olacaktır? Açık bir şekilde, ikinci kelime kullanılarak reklam vermenin maliyetleri bir sonuca daha çok hizmet eder.

Dönüşüm izlemeyi veya bir istatistik programını kurmadıysak bunu hiç bilemeyiz: Dönüşüm izleme sayesinde, tüm kampanyalar, reklamlar ve anahtar kelimelere ait alakalı verileri AdWords hesabınızda görebilirsiniz. Dönüşüm izlemeyi kurmanın ayrıntılarına burada girmeyeceğiz (bu işlevle ilgili bilgi edinmek için Yardım Merkezi'ndeki bu makaleyi okuyabilirsiniz), ancak bazı genel önerilere göz atacağız:

Dönüşüm, mutlaka bir satın alma demek değildir. Dönüşüm bir ziyaretçini web sitenizde yaptığı ve onun bir müşteriye dönüşebileceğine inanmanıza yol açan tüm işlemlerdir. Bu, reklamın tıklanmasının sizin için yararlı olduğu anlamına gelir. Bu tür bir işlem, örneğin, İlgili Kişiler sayfanızın görüntülenmesi olabilir. Bu durumda söz konusu sayfaya bir izleme kodu yerleştirebilirsiniz.
● Reklamınızın hedef sayfasına bir izleme kodu yerleştirmeyin. Bu durumda, tıklama sayısı dönüşüm sayısına eşit olur. Bu da, bu tür bir istatistiği işe yaramaz hale getirir.
● Formların doldurulduğu yeri izliyorsanız, formun gönderilmiş olduğunun onaylandığı sayfaya bir izleme kodu ekleyin.
● Dönüşüm izleme sonuçlarına göre, daha az etkili anahtar kelimeleri duraklatabilir veya bu anahtar kelimelerin tekliflerini düşürebilirsiniz. Diğer yandan iyi dönüşüm sağlayan anahtar kelimeler, daha sık gösterilebilir. Aynısı, görüntülü reklam ağındaki web siteleri için de geçerlidir.
● Genel kanının aksine, dönüşüm izleme değişken sipariş fiyatı ile birlikte kullanılabilir.
● Dönüşümle ilgili veriler elde etmeye başlar başlamaz, sistemin, reklamcılık faaliyetlerinizi daha kârlı hale getirecek şekilde dönüşümlere yol açma olasılığı en yüksek olan tıklamalara odaklanmasını sağlamak için Geliştirilmiş TBM'den yararlanın. Bu işlevi, dönüşümleri Google Analytics'ten aktarsanız bile kullanabilirsiniz. İşe yarayan yönlendirmeler üzerinde daha da fazla yoğunlaşmak istiyorsanız Dönüşüm Optimize Edici'yi kullanın.

Google Analytics

Google Analytics web siteleriyle ilgili her türden istatistiği toplamak için tasarlanmış kapsamlı bir ücretsiz yazılımdır. Gerçekten de bu ürünle ilgili, bir kitap değilse de, ayrı bir makale yazılmalıdır. Bu çok kapsamlı bir iş olacağından, burada Google Analytics'in kullanımıyla ilgili bazı ipuçları vermekle yetineceğim:
● Google Analytics hesabınız yoksa, doğrudan AdWords hesabınızda "Raporlar ve Araçlar" sekmesi altındaki "Google Analytics" bağlantısını tıklayarak bir tane oluşturabilirsiniz. Ücretsizdir.
● Google Analytics'te Hedefler belirlediğiniz durumda, bu hedefleri hesaplarınız birbirine bağlıysa AdWords'teki Dönüşümler'e aktarabilirsiniz ("Dönüşümler" sayfası).
● Yönlendirme kaynaklarının performansını belirlemek için en kullanışlı parametrelerden biri Hemen çıkma oranıdır. Hemen çıkma oranı en düşük ziyaretçileri hangi türde web sitelerinin çektiğini anlamaya çalışın ve görüntülü reklam ağındaki kampanyalara benzer web siteleri ekleyin ("Manuel reklam yerleşimi").

Boyutlar

Rapor Merkezi'ndeki raporların çoğu "Kampanyalar" altındaki "Boyutlar" sekmesine taşındı. Bu sekme hesapta her zaman hemen görünmeyebilir. Bazen, tüm sekmelerin sağındaki oku tıklamanız gerekir. Aşağıda, şu anda yapabileceğiniz işlemlere örnekler verilmiştir:
Coğrafi rapor'u görüntüleyebilirsiniz. Reklamınız belirli bölgelerde etkisizse (düşük TO veya performans puanı), o bölgeleri kampanyanızın coğrafi hedeflemesinden hariç tutabilirsiniz.
Günün saati raporunu görüntüleyebilirsiniz. Burada reklamınızın gün içinde en etkili olduğu saati saptayabilir, reklam gösterimi planlama işlevini kullanabilir ve ayrıca tıklama başına maliyet teklifini, reklamın performansının düşük olduğu saatlerde azaltabilir, reklamın etkili olduğu saatlerde ise artırabilirsiniz.
Demografi raporunu görüntüleyebilir ve kampanyanız için demografik pazarlama planı geliştirmek üzere kullanabilirsiniz.

Şimdi, temel hesap optimizasyonuyla ilgili dizimizin sonuna geldik. Artık bir hesap oluşturabilir ve performansını izleyebilirsiniz. Bu hesapta, gelecekte mutlaka ele alacağımız daha karmaşık işlemler yaparak, reklamcılık etkinliğinizi geliştirmeye ve bu etkinliğinizin kapsamını genişletmeye devam edebilirsiniz. Güncellemeler için blogumuzu izleyin!

Aleksei Petrov, Inside AdWords Ekibi

Posted:
Bir hesabın ilk kurulumu ve temel optimizasyonuyla ilgili ipuçları dizimize devam ediyoruz. Önceki makalelerde etkili bir yapıya, reklamlara ve anahtar kelimelere sahip bir hesap oluşturduk ve ayrıca kampanyalarımızın hedeflemesinde ve bütçesinde ince ayar yaptık. Bu bölümde, başka iki temel ayarı ele alacağız: tıklama başına maliyet teklifleri ve reklam yerleşimi. Ayrıca bu ayarların nasıl çalıştığını gösteren örnekler de vereceğiz.

Tıklama Başına Maliyet Teklifleri

Çoğu durumda AdWords sisteminde, yalnızca ziyaretçiler reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. "Kampanya ayarları" altında seçtiğiniz teklif türü otomatik (teklif tutarınız, bütçenizin izin verdiği en yüksek gösterim sayısını elde edecek şekilde sistem tarafından değiştirilir) veya manuel (teklif tutarınızı siz ayarlarsınız) olabilir. Teklif verme işlemini optimize ederken akılda tutulması gereken temel noktalar şunlardır:
 • Otomatik teklif ayarı, kampanyanızda ince ayar yapmaya çok fazla vakit harcamak istemediğiniz durumlar için idealdir. Ancak aynı zamanda, tatsız sürprizleri önlemek için tıklama başına maliyet üst sınırı da belirlemeniz gerekir.
 • Otomatik teklif verme sisteminde bazı işlevler (ör. planlanmış reklam gösterimleri) çalışmaz.
 • Sizi ilgilendiren; sitenize yapılan yönlendirmelerden ziyade reklamınızın gösterim sayısı mı? Öyleyse, Google görüntülü reklam ağı üzerinden yürütülen kampanyalarda, 1000 gösterim başına ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Dönüşüm izlemeyi kurdunuz mu? Dönüşüm başına maliyet optimize ediciyi veya Dönüşüm Optimize Edici'yi denemek iyi bir fikir olabilir. Dönüşüm başına maliyet optimize edicinin, otomatik teklif vermeyle bile etkinleştirilebileceğini lütfen unutmayın. Bu araç, dönüşüm verilerini kullanarak, sistemin tıklama başına maliyet tekliflerini %30'luk bir aralıkta yönetmesini sağlar. Bu da, genelde dönüşüm başına maliyetin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Her anahtar kelime için reklamınızın ortalama konumunu izleyin. Bazı anahtar kelimeler için konum çok aşağıdadır, ancak bu anahtar kelimeler sizin için ne kadar önemlidir? Herhangi bir anahtar kelime için tıklama başına maliyet teklifini her zaman artırabilirsiniz. Bu, reklamın konumunun yukarıya çıkmasını sağlar.
 • Belirli bir anahtar kelime diğerlerine göre daha mı etkili (yüksek TO, dönüşüm oranı)? Daha fazla ziyaretçi çekmek için bu kelimenin tıklama başına maliyet teklifini artırmaya değebilir. Bunun yanında, daha az etkili kelimeler için teklif tutarını düşürebilirsiniz veya bunları duraklatabilirsiniz.
 • Yukarıdaki öneri, yalnızca anahtar kelimelerle değil, aynı zamanda reklam yerleşimleriyle de ilgilidir. Belirli bir web sitesindeki gösterimler daha mı etkili? Manuel bir şekilde bu web sitesini bir yerleşim olarak ekleyebilirsiniz.
 • Yalnızca rakiplerinizi geçmenize yeterli olacak kadar ödeme yapacak olsanız da (normal şartlarda, belirlediğiniz maksimum tıklama başına maliyetten az), karşılayamayacaksanız, çok yüksek bir tıklama başına maliyet belirlemeyin. Çoğu durumda rekabetin nasıl bir seyir izleyeceği öngörülemez. Gerçek maliyetlerin maksimum tutara eşit olduğu durumlar söz konusu olabilir ve bütçeniz çok hızlı tükenir.
 • Belirli bir anahtar kelime için çok az gösterim olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni çok düşük bir tıklama başına maliyet teklifi belirlemiş olmanız olabilir. Çoğu durumda sistem, tıklama başına maliyet teklifinizin, belirli bir anahtar kelime için tahmini ilk sayfada görüntülenme maliyetinden düşük olduğu konusunda sizi uyarır. Bu bilgi "Anahtar Kelimeler" sekmesinin altında gösterilir.

Yerleşimler

Yerleşim, reklamların AdWords yoluyla yerleştirilebileceği çeşitli platformlar anlamına gelir. Yardım Merkezi'nde reklam yerleşimleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, ancak şimdi, sizin için faydalı olabilecek bazı taktikleri ele alacağız:
 • Yalnızca Google arama ağında reklam vererek, arama motorlarını kullanmayan veya Google dışındaki arama servislerini kullanan potansiyel müşterileri kaybedersiniz. Reklamlarınızı arama ve görüntülü reklam ağlarının her ikisinde birden göstermeyi seçerek, daha geniş bir kitleye (ör. Facebook.com veya YouTube.com kullanıcıları) ulaşırsınız.
 • Arama ve görüntülü reklam ağları için her zaman ayrı kampanyalar oluştururuz. Bunun birkaç nedeni vardır. İlk olarak, arama ağı kampanyalarımız için, kullanıcı arama terimlerini olabildiğince doğru bir şekilde tahmin etmeye çalışarak anahtar kelime listeleri oluştururuz. Görüntülü reklam ağında, anahtar kelime listeleri, belirli bir web sitesinin temasının belirlenmesi işlemiyle birlikte sistem tarafından değerlendirilir. Çoğunlukla, görüntülü reklam ağındaki reklamlar, arama ağındakilerden daha geneldir. Tüm istatistikler bir bakışta görülebileceğinden (TO, dönüşümler vb.), arama ve görüntülü reklam ağları için ayrı kampanyalar oluşturmak; reklamcılık performansınızı değerlendirmek ve bu ağlardaki kampanyaları karşılaştırmak açısından daha yararlıdır.
 • Kampanyanız üzerinde ince ayar yapmaya biraz daha fazla zaman ayırmaya hazırsanız veya reklamlarınızın yalnızca alakalı web sitelerinde gösterildiğinden emin olmak istiyorsanız, reklam yerleşimlerinizi manuel olarak belirlemeniz daha iyi olur. Ayrıca, yerleşim aracı ("Raporlar ve Araçlar" sekmesi) doğru web sitelerini seçmenize yardımcı olur.
 • Otomatik olarak bir reklam yerleşimleri seti seçerseniz, reklamınızın gösterildiği web sitelerini düzenli olarak kontrol etmek (kampanyanızdaki "Ağlar" sekmesi) ve içeriği alakasız veya size düşük TO getiren siteleri hariç tutmak önemlidir.
 • Arama ağıyla karşılaştırıldığında görüntülü reklam ağındaki TO'nun çok daha düşük olması sizi endişelendirmesin, bu normal bir durumdur. Bunun yanında, görüntülü reklam ağındaki TO arama ağındaki performans puanlarını etkilemez. Bunun tersi de geçerlidir.
 • Reklam yerleşimlerinizi manuel olarak seçerseniz ve aynı zamanda anahtar kelimeler eklerseniz, reklamlarınız yalnızca anahtar kelimelerinizle alakalı sitelerde gösterilir. Reklamınızın, seçtiğiniz web sitelerinin tüm sayfalarında gösterilmesini mi istiyorsunuz? Bunun için, kampanyanızdan tüm anahtar kelimeleri silmeniz gerekir.
Temel kampanya ayarları konulu bölümün sonuna gelmiş olduk. İlk üç makaledeki bilgiler, etkili bir şekilde oluşturulmuş bir hesap ortaya çıkarmamıza yardımcı oldu. Bir sonraki makalede, kampanyamızdaki bir reklamın performansını izlemenin en iyi ve en kolay yollarını ele alacağız.

Yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin bir sonraki gönderisini kaçırmayın!

Aleksei Petrov, Inside AdWords Ekibi