Posted:
Hem Google AdWords'ü hem de Google Analytics'i kullanıyorsanız, AdWords yoluyla gelen ziyaretçilerin web sitenizde nasıl davrandığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için bu iki hizmeti birbirine bağlayabileceğinizi biliyorsunuz. Hesaplarınızı bağladıktan sonra (otomatik etiketleme açık olarak) AdWords hesabınız kaynaklı istatistikler doğrudan Analytics'te gösterilir.

Bazen bize, Analytics'te yer alan AdWords raporundaki tıklama sayısının AdWords’den gelen ziyaret sayısıyla neden aynı olmadığını soruyorsunuz.

Bu durumun, Analytics Yardım Merkezi makalemizde daha ayrıntılı açıklanan birkaç nedeni olabilir. Bugün reklamverenlerin en yaygın olduğunu düşündüğü neden üzerinde duracağız. Bu, hedef URL'nizin otomatik olarak etiketlenmesiyle ve web sitenizi barındıran sunucunun ayarlarıyla ilgilidir. Öyleyse bu farkın kaynağını ve sorunu nasıl tespit edip çözebileceğinizi ele alalım.

AdWords'te ziyaretleri nasıl izleyebilirim?

İlk olarak, Analytics'in AdWords kaynaklı ziyaretleri nasıl kaydedebildiğini ele alacağız:

İlk seçenek manuel etiketleme işlevini kullanmaktır. Bu tür durumlarda, her bir hedef URL'yi etiketlemek için URL oluşturucuyu kullanın. Ayrıca kaynağınızı, aracınızı, anahtar kelimeyi, içeriği ve kampanyanın adını da seçebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak en doğru istatistikleri elde etmek istiyorsanız, her kampanyadaki her bir anahtar kelime için bir adet etiketli hedef URL oluşturmanız gerekir. Bu zaman alır ve dahası, bu yolla yalnızca sınırlı bir kapsamda bilgi edinebilirsiniz. Bu nedenle, bu yöntemi esas olarak AdWords dışında başka ücretli kampanyalar yayınlıyorsanız kullanmanızı öneririz.

AdWords söz konusu olduğunda, ikinci seçenek ise; en basit yöntem olan otomatik etiketlemeyi kullanmaktır. Bu durumda, önceki yöntemde manuel olarak eklemeniz gereken tüm parametreler, URL'ye otomatik olarak eklenir. Ayrıca bu, çok daha fazla bilgi (ilgili reklam grubu, reklamı tetikleyen terimin kendisi, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki konum, reklamın nerede gösterildiği vb.) alabilmenizi sağlar. Otomatik etiketleme AdWords hesabınızı Analytics'e ilk bağladığınızda varsayılan olarak açıktır.


Çoğu reklamveren otomatik etiketlemeyi kullanır. Bu yöntemi AdWords kampanyalarını izlemek için kullanmanızı öneririz, çünkü özellikle bu amaçla geliştirilmiştir. Ancak, herhangi bir nedenden ötürü manuel etiketleme yöntemini kullanmanız gerekiyorsa, bazı raporlarda veri tutarsızlıklarına yol açabileceğinden otomatik etiketlemeyi kapatmanızı öneririz.


Otomatik etiketleme nasıl çalışır?

Bu makalenin başında, otomatik etiketlemeyle ilgili olarak ziyaretlerle tıklamalar arasındaki fark üzerinde duracağımızı söylemiştik. Öyleyse, bu etiketleme yönteminin nasıl çalıştığını açıklayalım.

Reklamınız tıklandıktan sonra, hedef URL'nize "gclid" parametresi eklenir.

Sistemimiz hedef URL'nize "gclid" parametresini ekledikten sonra (ve dolayısıyla kullanıcıyı örneğin, http://www.ornek.com/?gclid=deneme adresine gönderdikten sonra), sunucunuzun ayarlarına bağlı olarak, dört durum ortaya çıkabilir.


Web sitenizi yükledikten sonra URL'deki "gclid" parametresi:
1- Korunur ve kullanıcı http://www.ornek.com/?gclid=deneme adresine gönderilir.
2- Korunur ancak kullanıcıya hata mesajı içeren bir sayfa gösterilir.
3- Korunmaz ve kullanıcı bu parametreyi barındırmayan, http://www.ornek.com gibi bir sayfaya gönderilir.
4- Korunmaz ve kullanıcı başka bir sayfaya yönlendirilir (ör. http://www.ornek.com/Bize_ulasin.php sayfası).

Birinci durum, sunucunun istenen davranışıdır. Sunucunun ayarları doğrudur ve dolayısıyla tıklama sayısıyla AdWords kaynaklı ziyaret sayısı arasındaki herhangi bir farkın başka bir nedeni olacaktır.

Başka durumlarda, tutarsızlıklar web sitenizi barındıran sunucunun ayarlarından kaynaklanır. Bu durum Analytics'teki AdWords raporlarına, tıklama sayısının yüksek olmasına rağmen, ziyaret sayısının çok düşük veya hatta sıfır olması şeklinde yansır.

Analytics'te yer alan AdWords raporundaki tıklama sayısının AdWords’den gelen ziyaret sayısıyla bazı durumlarda aynı olmamasının olası diğer nedenlerini bir sonraki yazıda paylaşmaya devam edeceğiz...

Peter Zeman, Google AdWords ekibi
(Cüneyt Ünar & Cemal Büyükgökçesu tarafından düzenlenmiştir.)

Posted:


Birkaç ay önce, kullanıcıların arama yaptıkları sırada güvendikleri kişilerden öneri almalarını kolaylaştırmak için +1 düğmesini kullanıma sunmuştuk. Listenizde yer alan güvendiğiniz bir kişiden alacağınız öneri, mevcut bilgi kaynaklarının en yararlı olanlarından biridir. O zamandan bu yana, +1 düğmesi, web'de günde 4 milyardan fazla gösterim alan milyonlarca web sitesine yerleştirildi. Önümüzdeki haftadan itibaren, bunu web genelinde görüntülü reklamları kapsayacak şekilde yaygınlaştırıyoruz.

Google Görüntülü Reklam Ağı 'nda görüntülü reklamlar yayınlıyorsanız, önümüzdeki haftadan itibaren reklamlarınızda +1 düğmesini ve önerileri görmeye başlayabilirsiniz. Kullanıcılar, reklamınızın açılış sayfasını arkadaşlarına ve listelerindeki kişilere tek bir tıklamayla önerebilir.

Görüntülü reklamlara kişisel öneriler eklemek, kullanıcıların reklamcılığı algılama biçimini değiştirme potansiyeli taşır. Kullanıcılar hangi arkadaşlarının ve listelerindeki hangi kişilerin bir sayfayı aktif olarak desteklemeyi seçtiğini görebildiğinde, görüntülü reklam çok daha güçlü hale gelir.

Örneğin, indirimli uçuşlarla ilgili bir reklam gören Elif'i ele alalım. Arkadaşlarının benzer indirimlerden yararlanabileceğini düşünerek reklamı +1'ler. Artık Elif'in arkadaşları ve listesindeki kişiler Google'a giriş yapıp indirimli uçuş reklamlarını gördüklerinde, reklamın alt kısmında Elif'in resmiyle birlikte, reklamı +1'lediğini belirten bir not görürler.+1 düğmesi ve öneriler, görüntülü reklamların alt kısmında görünür ve ardından, görüntüleyen kişi reklamın üzerine gelinceye dek yavaşça kaybolur. Yer paylaşımları, görüntüleyen kişinin "x" işaretini tıklamasıyla da kapanabilir.

Suzan'ın arkadaşlarının ve listesindeki kişilerin reklamı görme olasılıkları da daha yüksek olacaktır. Bir arkadaştan gelen öneri son derece güçlü bir alaka düzeyine işaret ettiğinden, Google Görüntülü Reklam Ağı, önerilen reklamlara, bu reklamları bir arkadaşın ziyaret ettiği herhangi bir sayfa için açık artırmaya dahil ederek ekstra destek sağlar. Elbette, belirli yerleşimleri veya kitle segmentlerini (ilgi alanı kategorileri ve yeniden pazarlama listeleri dahil) hedefliyorsanız, reklamlarınız yalnızca söz konusu sınırlamalara uyan sayfalarda gösterilir. Ayrıca, reklamlarınız hariç tutulacaklar listesindeki bir yerleşimde veya kategoride hiçbir zaman gösterilmez.

Bir reklamın üzerindeki +1'in, reklamın açılış sayfasına karşılık geldiğini unutmayın. Dolayısıyla, +1'in bir arama sonucu sayfası, web sitesi ya da görüntülü reklam üzerinde olması önemli değildir. Tek bir +1, nerede göründüğünden bağımsız olarak web genelinde aynı içeriğe uygulanır.

Google Görüntülü Reklam Ağı'nda (GDN) +1 düğmesi, resim reklamlara, animasyonlu GIF reklamlara, flash reklamlara ve Görüntülü Reklam Oluşturucu reklamları ile belirli bir mobil envantere (İNG) eklenecektir. Ayrıca +1 düğmesini, GDN kapsamında veya GDN kapsamı dışında yayınlanabilen DoubleClick Zengin Medya reklamlarınıza da dahil edebilirsiniz.

+1 düğmesini ve reklamlarınızla ilişkili önerileri istediğinizden emin değilseniz, bugünden itibaren, AdWords'te kampanya ayarlarına giderek kampanya düzeyinde bu uygulamanın kapsamı dışında kalmayı seçebilirsiniz.

Reklamları +1 düğmesini kapsayacak şekilde tasarlama ve Google Reklamları simgesinin yeni yeri ile ilgili daha fazla bilgi için AdWords yardım merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. +1 düğmesi ile +1 düğmesinin reklamlarınızı ve arama sonuçlarınızı nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi edinmek için +1 düğmesi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlayan: Eider Oliveira

Posted:

Google AdWords ile olan kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için artık duraklatılmış reklamları da etkin reklamları incelediğimiz gibi incelemeye başlıyoruz. Onaylanan reklamlarınızdaki gereksiz gecikmeleri ortadan kaldırmak ve nihai olarak kampanyaları planlama ve yönetme becerinizi geliştirmek için duraklatılmış reklamları proaktif olarak inceliyoruz.

Yeni ve mevcut incelenmemiş duraklatılmış reklamlar standart reklam onay süreci kullanılarak gönderilecektir. Bu, duraklatılmış reklamların AdWords reklamcılık politikalarımıza tabi olacağı ve politikalarımızdan bir veya daha fazlasını ihlal eden reklamların onaylanmayacağı anlamına gelir. Duraklatılmış reklamlarınız ilk başta onaylanmamışsa bunları incelenmek üzere kolaylıkla yeniden gönderebilirsiniz. AdWords Yardım Merkezi'nde bulunan yönergeleri kullanarak bunun nasıl yapılacağını öğrenin.

Ayrıntılar ve sık sorulan sorulara yanıtlar için lütfen AdWords Yardım Merkezi'ne bakın.

Cüneyt Ünar, Inside Adwords Ekibi

Posted:
Reklamlarınızı arama sonuçlarının yukarısında görünecek şekilde optimize etmede size ek yardım sağlamak üzere, AdWords'te, sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleri adlı yeni bir metriği kullanıma sunduğumuzu bildirmekten heyecan duyuyoruz. İlk sayfa teklifi tahminleri metriğine benzer şekilde, bu metrik de reklamınızın her zaman arama sonuçlarının yukarısındaki en üst konumlarda görünmesi için gereken tıklama başına maliyet (TBM) teklifini tahmini olarak hesaplar.

Bu özellik, reklamlarınızın Google arama sonuçlarının üstünde ve yanında nasıl performans gösterdiğini görmenizi sağlayan yeni “Üstte/Yanda” rapor segmentini tamamlayıcı niteliktedir. Bu bilgiler sayesinde, reklamlarınızın yerleri ile aldıkları tıklamalar ve dönüşümler arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceleyerek arama ağı kampanyalarınızı daha iyi optimize edebilirsiniz. Ortalama olarak, arama sonuçlarının yukarısında görünen reklamlar, yan tarafında görünen reklamlara göre çok daha fazla tıklama almaktadır. Bu bilgileri, sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleri adlı yeni metrikle birlikte kullanmak, teklif stratejinizi planlarken size daha aydınlatıcı bilgiler sağlayabilir.

Not: Sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleri, tekliflerinizi planlarken yol gösterici olabilir, ancak sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahmininden daha yüksek bir teklif vermek üst sıralarda bir reklam konumu sağlanacağını garanti etmez. Reklam konumu yine Kalite Puanı, TBM teklifiniz, bütçeniz ve hesap ayarlarınız ile kullanıcı ve rakip reklamveren davranışlarına bağlıdır.

Sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminlerinizi aşağıdaki yolla görüntüleyebilirsiniz:
1. Anahtar kelimeler sekmesine gidin.
2. Sütunlar düğmesini tıklayın.
3. Açılır menüden Sütunları özelleştir'i seçin.
4. Sayfanın üst kısmına ilişkin tah. teklif kutusunu işaretleyin ve Kaydet'i tıklayın.AdWords Anahtar kelimeler sekmesi

Sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Andrew Truong, Inside AdWords ekibi