Posted:

Daha birkaç ay önce Google+'ı ilk çıkardığımızdan bu yana 40 milyonu aşkın kişiyle buluştuk ve 100'den fazla yeni özellik sunduk. Ancak tüm bu kişiler için hala eksik olan bir şey var ki, o da işletmeniz.

Müşterilerinizle yüz yüze kurabildiğiniz kalıcı bağlantıları çevrimiçi olarak da kurabilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden, müşterilerinizle yakınlaşmanızı sağlayacak araçların ve ürünlerin bir arada olduğu Google+ ile İş Dünyası (İNG) 'nı sizlerle tanıştırıyoruz. Bunun temelinde ise Google+'daki işletme kimliğiniz olan Google+ Sayfaları (İNG) yer almaktadır.

Google+ Sayfaları: Doğru kişilerle gerçek sohbetler gerçekleştirin

İşletmenizi Google+'da göstermek için öncelikle bir Google+ Sayfası oluşturmanız gerekir. Bu sayfada, işinizle ilgili güncellemeleri ve haberleri yayınlayabilir, müşterilerinizle sohbetlere katılabilir, belirli gruplara özel mesajlar gönderebilir ve internette kaç +1'iniz olduğunu görebilirsiniz. İşte size ilişkilerinizde yardımı dokunacağını düşündüğümüz birkaç Google+ Sayfaları özelliği:Videoyla Sohbet

Bazen müşterilerinizle yüz yüze sohbet etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir kitapçı dükkanı işletiyorsanız bir yazarı davet edip son romanı hakkında konuşmasını isteyebilirsiniz ya da bir kozmetik sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, güzellik uzmanları, makyaj teknikleri hakkında pratik gösterimler gerçekleştirmek isteyebilir. Videoyla Sohbet, tek bir tıklamayla dokuz müşteriye ulaşıp onlarla kaliteli video sohbetler gerçekleştirmenize olanak sağlayarak bunu kolaylaştırır. Ürün hakkında geribildirim almak, sorun çözümünde yardım almak veya basitçe kişileri daha iyi tanımak için Videoyla Sohbet'i kullanabilirsiniz.Çevreler

Çevreler, Sayfanızın takipçilerini küçük kitleler halinde gruplandırmanıza olanak tanır. Böylece belirli mesajları belirli gruplarla paylaşabilme imkanına sahip olursunuz. Örneğin, en daimi müşterilerinizi içeren bir Çevre oluşturabilir ve onlara özel bir indirim teklifi sunabilirsiniz.

+1 düğmesi ve Google+ kimlik kartı: Mevcut müşterilerinizi size yeni müşteriler önermeleri için teşvik edin

Google+ Sayfaları, kullanıcıların, arkadaşlarıyla kolay paylaşabilecekleri mükemmel içerik sağlamanıza da yardımcı olur. Müşterilerinizin internette sizi tavsiye edebilmeleri için +1 düğmesini kullanıma sunduk. Bu özellik, Google aramada, reklamlarınızda, internetteki siteler arasında ve mobil cihazlarda bulunmaktadır. Artık müşterileriniz, sizi kendi arkadaşlarına doğrudan, yalnızca bir birey ya da işletme olarak değil de bir marka olarak tavsiye etmek üzere Sayfanıza +1 verebilir.

Müşterilerinizin sayfanızı bulup paylaşmasına yardımcı olmak üzere, Google+ kimlik kartı yapılandırıcımızı ziyaret ederek sitenize ekleyebileceğiniz iki düğmemiz bulunmaktadır:
● Google+ simgesi, doğrudan Sayfanıza bağlanan küçük bir simgedir.
● İlerleyen günlerde, kişilere, sayfanızdan ayrılmadan, sayfanızı çevrelerine ekleme olanağı sağlayan Google+ kimlik kartını tanıştıracağız. Bu sayede Google+ ile işletmeniz hakkındaki güncel bilgileri alabilecekler.Reklamlarınızın performansını iyileştirerek +1'lerinizin sayısını artırın

Pek yakında, Sayfanızdaki, web sitenizdeki, reklamlar ve arama sonuçlarındaki tüm +1'lerin bir arada hesaplanarak tek bir toplam olarak görünmesi için Sayfanızı, siteniz için hazırladığınız AdWords kampanyalarınıza da bağlayabileceğiz. Tüketiciler bir reklama, bir arama sonucuna ya da sayfanıza bakarken işletmenize yönelik tüm önerileri görebilecekler. Böylece +1'lerinizi sadece 40 milyon Google+ kullanıcısı değil, her gün Google'a giren herkes görebilecek. Sayfanızı AdWords kampanyalarınıza bağlamak için, AdWords Yardım Merkezi'ndeki talimatları uygulayın.

  • +sayfasının görüntüsünü bu +1’ların ortasına yerleştirin
  • adwords'teki sosyal uzantının ekran görüntüsünü ekleyin

Google+'ı, Google'ın tüm alanlarına taşıma

Google+ için asıl vizyonumuz genel Google deneyimini, kimliğin ortak kullanımı ve paylaşımı yoluyla tüm ürünlerimize yaymaktır. Bugünden itibaren Direct Connect adı verilen yeni bir özelliğin denenmesine başlıyoruz. Bu sayede müşterileriniz, Google aramasından Google+ Sayfanızı kolayca bulabilecekler. Bir kişi, önüne ‘+’ işareti koyarak işletmenizi ararsa, Direct Connect bu kişiyi doğrudan Sayfanıza yönlendirecektir. Örneğin Google'da ‘+YouTube’ araması yapmayı deneyin. İnsanlara, Direct Connect yoluyla buldukları Sayfaları otomatik olarak çevrelerine ekleyip eklemeyecekleri de sorulacaktır. Direct Connect herkesin işine yaramaz. Sayfanızın uygun olup olmadığını öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için, Yardım Merkezi'ne bakın.Bu sadece bir başlangıç

İşletmenizi Google+'a en kısa sürede taşımada size yardımcı olmak istediğimiz için, Google+ Sayfaları alan denemesini herkese açık olarak başlatıyoruz. Bir Google+ Sayfası oluşturmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Başlangıç için, kişisel bir Google+ profilinizin olması gerekiyor. Bir Google hesabınız yoksa, hesap oluşturarak kolayca bize katılabilirsiniz. Bu konuda cesaretlendirilmeniz gerekiyorsa, Sayfalarını yapılandırmaya başlamış olan şirketlere göz atarak başlayabilirsiniz.

Google+'ın işletmeniz için nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Google+ ile İş Dünyası sitesine bakın. Şu an yalnızca başlangıç aşamasındayız, önümüzdeki haftalarda ve aylarda çok daha fazla özellik hizmete girecektir. En son haberler ve ipuçlarından haberdar olmak için, Google+ ile İş Dünyası sayfasını çevrelerinize ekleyin. İşletmeniz için Google+'ı nasıl geliştirebileceğimize ilişkin fikirleriniz varsa, değerli görüşlerinizi memnuniyetle öğrenmek isteriz.

Dennis Troper, Ürün Yönetimi Direktörü, Google+ Sayfaları

Posted:
Geçtiğimiz birkaç aydır, kullanıcılara daha sorunsuz ve tutarlı bir çevrimiçi deneyim sunmak için Google Arama dahil olmak üzere tüm ürünlerimizin tasarımını ve kullanım deneyimini güncelliyoruz. Görünüm ve izlenimde yaptığımız bu değişikliklerin bir parçası olarak, şimdi Google Arama'da yeni reklam yerleşimlerini kullanıma sunuyoruz.

Bugünden itibaren, daha önce sonuçların yanında gösterilen reklamlar, bazı durumlarda sonuçların altında görünebilecek. Kullanıcılarımıza en iyi deneyimi sağlamak amacıyla her bir arama sayfasını, sayfada gösterilen reklamlarla birlikte dinamik olarak optimize ediyoruz.Kullanıcılar sayfayı yukarıdan aşağıya doğru taradığından, birçok durumda reklamları arama sonuçlarının altında göstermenin kullanıcının sayfayı görüntüleme şekline daha uygun olduğunu fark ettik. Bu yerleşim, testlerimizde, tıklama oranı açısından yan taraftaki reklamlara göre ortalamada daha iyi bir performans gösterdi.Reklamlarınızın Üst konumlardaki performansını, diğer tüm konumlardaki performansıyla karşılaştırmak istiyorsanız, "Üstte/Yanda" segmentini kullanabilirsiniz. Bu yeni yerleşimin kullanıma sunulmasıyla birlikte, yandaki ve alttaki tüm gösterimlerin yanı sıra deneme gösterimlerinin tamamı artık "Diğer" olarak sınıflandırılacaktır. Böylece, üstteki reklam yerleşimlerinizin performansını, sayfanın geri kalanındaki yerleşimlerin performansıyla daha kolay bir şekilde karşılaştırabileceksiniz. Önümüzdeki haftalarda "Üstte/Yanda" segmentinin adı "Üstte/Diğer" olarak değiştirilecektir.

Reklam konumlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Jerry Dischler, Google Arama Ağı Reklamları Ürün Yönetimi

Posted:
AdWords mühendislerimiz, reklamları daha alakalı ve yararlı hale getirmek için sürekli çalışıyor. Ayrıca, kullanıcılarımıza gördükleri reklamlarla ilgili olarak daha fazla şeffaflık ve seçim yapma olanağı sunmak için de çalışıyoruz. Bu çalışmalar, kullanıcıların güvenini korumaya yardımcı olur ve bu güven, AdWords'ün etkili olabilmesi için son derece önemlidir.

Bugün, Google arama sonuçlarında ve Gmail'de görüntülenen reklamların yanına "Neden bu reklam?" bağlantısını yerleştirmeye başladık. Kullanıcılar bağlantıyı tıkladığında, bağlantı genişleyerek her reklamın neden gösterildiğiyle ilgili ayrıntıları açıklar.
Kullanıcılar, Arama Ağı ve Gmail için Reklam Tercihleri Yöneticisi'ne de erişebilirler.Kullanıcılar, Reklam Tercihleri Yöneticisi'nde belirli reklamverenlerin reklamlarını engellemeyi veya kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmayı seçebilirler. Kullanıcılar kişiselleştirilmiş reklamlar görmeyi tercih ettiklerinde daha az sayıda ve daha alakalı reklam gösterebileceğimizden, kullanıcıların bilinçli seçim yapmalarına yardımcı olmak amacıyla istatistikler ve bir açıklama videosu da sunmaktayız.

Bir reklamveren olarak, bu değişikliklerin AdWords performansınızı nasıl etkileyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Reklamlarınızı engellemeyi tercih eden kullanıcıların, reklamınızı görseler bile büyük ihtimalle reklamı tıklamayacaklarını ve dönüşüm sağlamayacaklarını unutmayın. Bununla birlikte, reklamlarınız, arama sonuçları sayfaları ve Gmail'deki kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakan kullanıcılara gösterilmeye devam edebilir. Ancak hedefleme, kişiselleştirilmiş reklamları etkinleştirmiş kullanıcılar tarafından görülen reklamlarda olduğu kadar hassas olmayacaktır.

Arama Ağı ve Gmail için yeni Reklam Tercihleri Yöneticisi ile ilgili daha fazla bilgiyi Web Arama Yardım Merkezi'nden edinebilirsiniz.

Cüneyt Ünar, Google Adwords Ekibi

Posted:
Günümüzde, birçok işletme çevrimiçi reklam kampanyalarında doğru müşterilere ulaşmak ve kampanya performansını yükseltmek için yer hedeflemeyi kullanıyor. Örneğin, çevrimiçi çalışan bir ajans olan iProspect, müşterileri Talbots için yer hedeflemeyi en yüksek performans gösteren coğrafi alanlara odaklanmak amacıyla kullanıyor. Bunun sonucunda, tıklama başına maliyetlerini (TBM) % 36 oranında düşürebildiler ve daha kaliteli olası satışları daha düşük bir maliyetle sağladılar.

Reklamverenlerimize daha da iyi bir deneyim sağlamak için AdWords'teki yer hedefleme özelliğini Google Haritalar'a bağladık. Bu sayede yerlerle ilgili daha fazla bilgi verebileceğiz, alakalı yer önerileri yapabileceğiz ve yer hedefleme işlevimizin kesinlik düzeyini artırabileceğiz. Bu değişikliklerin yer hedeflemeyi kampanya sonuçlarınızı iyileştirmek üzere daha da yararlı bir araç haline getireceğini düşünüyoruz.

Bugün, bunlardan ilkini duyurmak istiyoruz: AdWords'teki yer hedefleme arayüzünde yaptığımız değişiklik. Yeni Yer Hedefleme Aracı, hedef olabilecek potansiyel yerleri keşfetmeyi ve bu yerlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almayı kolaylaştıracak.

Yerleri kolayca keşfedin

Son AdWords kampanyanızla New York şehrini hedeflemek istediğinizi varsayalım. Kampanya Ayarları sekmenizde, siz yer hedefleme bölümündeki arama kutusuna "New York" yazarken anında faydalı arama önerileri göreceksiniz. Bu öneriler, (1) New York şehri gibi eşleşmeleri, (2) New York'u içine alan yerleri (New York eyaleti gibi) ve (3) girdiğiniz yerin yakınlarındaki, benzer bir isme sahip veya benzer bir isme sahip bir yeri içine alan alakalı yerleri içerir. Siz de, işletmeniz için en anlamlı seçenekleri belirleyebilir ve uygun bir seçimi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.


Seçtiğiniz yerleri, yerle ilgili ana hatları daha ayrıntılı olarak gösteren bir haritada da görüntüleyebilirsiniz. Yeni araç ayrıca, aynı anda seçtiğiniz birden fazla yerin sınırlarını da görüntülemenize olanak verir. Böylece, New York şehrinin (mavi gölgeli olarak belirtilen küçük bölge), New York metropol alanının (gri gölgeli olarak belirtilen büyük bölge) tamamına göre ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Bir yer seçtikten sonra, ilgili bağlantıları tıklayarak yakındaki yerleri ekleyebilir, hariç tutabilir veya görüntüleyebilirsiniz.


Yerlerle ilgili daha fazla ayrıntı

Artık, seçtiğiniz yer hedefindeki kitleyi tahmin etmenize yardımcı olmak amacıyla erişim sayılarını veriyoruz. Bu erişim sayıları, Google mülklerinde görülen kullanıcı sayısını temel almaktadır ve nüfus sayımı rakamlarından büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Erişim, bir yer hedefindeki kullanıcıların sayısını diğer yerlere göre saptamanıza yardımcı olmak açısından, yalnızca genel bir yol gösterici olarak kullanılmalıdır. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünden, Dallas metropol alanını hedeflemenin, Dallas şehrine göre üç kat daha geniş bir erişimle sonuçlanabileceğini görebilirsiniz.

Buna ek olarak kullanıcıları, cihazlarının İnternet Protokolü (IP) adresine dayanarak seçilen bir yerle ilişkilendiremeyebildiğimiz yerleri belirtmek için "Sınırlı erişim" etiketini kullanacağız. Bu örneklerde, söz konusu yerleri hedeflemek için cihaz yeri verilerini değil, esas olarak kullanıcının niyetini belirten verileri kullanacağız.


Bir yarıçap içinde kalan özel bir alanı hedeflediğinizde (yakın çevre hedefleme olarak da bilinir), "Bu hedef dahilindeki yerler" listesini göstereceğiz. Böylece, belirlediğiniz yarıçapın hangi bölgeleri içine aldığını tam olarak bileceksiniz. Ayrıca, belirlediğiniz yarıçap içindeki yerlerin tamamını eklemek için "Tümünü ekle" seçeneğini de kullanabilirsiniz.


Ek Değişiklikler

Yukarıda söz edilen yeni özelliklerin dışında, kampanyanızı planlarken bilmenizde fayda olacak birkaç değişikliği daha ele almak istiyoruz.

Yer hedefleme sınırları yükseltildi: Yer hedefi sınırlarını kampanya başına 300 yerden 10.000 yere (artı 500 yakın çevre hedefi) çıkardık.

Çokgen hedefleme özelliği taşınıyor: Mevcut çokgen hedefler için, söz konusu özelliği desteklemeye yıl sonuna kadar devam edeceğimizi belirten "özelliğin kaldırılması planlanıyor" ibaresini göreceksiniz. Belirlediğiniz yarıçap içinde kalan özel alandaki yerleri artık seçerek ekleme olanağı veren Özel Alan Hedefleme özelliğini kullanmanızı öneririz. Ayrıca, özel şekilleriniz içinde kalan yerlerden hangilerinin trafik aldığı hakkında fikir edinmek için bir coğrafi performans raporu çalıştırabilir ve tek tek bu yerleri hedefleyebilirsiniz.

Yeni Yer Hedefleme Aracı'ndan memnun kalacağınızı ve kampanyalarınızı optimize etmek için coğrafi raporlar ile yer hedefleme özelliğini kullanmanın yollarını keşfedeceğinizi umarız. Her zaman olduğu gibi AdWords'teki Bize Ulaşın bağlantısı yoluyla ileteceğiniz görüşlerinizi bekliyoruz. Ayrıca, daha ayrıntılı bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi üzerinden SSS(Sıkça Sorulan Sorular)'lerimizi incelemenizi öneririz.

Smita Hashim, Ürün Müdürü, Yerel Reklam Kalitesi