Posted:
Size, Google+'da herkese açık bir kimlik oluşturmanız için yeni bir yöntem sunmak üzere, geçen ay Google+ Sayfaları'nın lansmanını yapmıştık. Geri bildirimlerinizi yakından takip ediyoruz ve bugünden itibaren, sayfalarınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak birkaç yeni araç ve denetimi kullanıma sunuyoruz. Bu yeni özellikler, önümüzdeki birkaç gün içinde Google+ hesaplarında görünmeye başlayacak. Dolayısıyla, söz konusu değişikliği bugün görmüyorsanız, haftanın ilerleyen günlerinde hesabınıza geri dönüp tekrar kontrol etmeyi unutmayın.

Birden Çok Yönetici ve Sahipliğin Devri
Pek çoğunuz, birden çok kişinin sayfalarınızı kendi kimlik bilgileriyle yönetebilmesini istediğinizi bildirdiniz. Bugünden itibaren, yeni Sayfa Ayarları paneline giderek sayfanız için en fazla 50 olacak şekilde yönetici ekleyebileceksiniz. Yöneticiler; yayın gönderebilecek, yorumları yanıtlayabilecek, fotoğraf ekleyebilecek, profil bilgilerini değiştirebilecek ve hatta diğer yöneticileri ekleyip çıkarabilecektir.

Eklenen bir diğer özellik de sayfa sahipliğini devretme olanağıdır. Sayfa sahipliği yalnızca mevcut bir yöneticiye devredilebilecektir. Bunu yapmak için, Sayfa Ayarları bölümündeki "Sahipliği Devret" bağlantısını tıklayın ve ardından, sahipliği devralmasını istediğiniz yöneticiyi seçin.

Bildirim Ayarları
Üzerinde çalıştığımız bir diğer özellik ise, sayfa sahibi olarak, sayfanızda gerçekleşen işlemlerle ilgili bildirim almanızı sağlayacak bir yöntem. Bu değişiklikle, işletme sayfanızla ilgili bildirimleri, kişisel profilinizden ayrı olarak özelleştirebilecek ve sizin için en uygun ayrıntı düzeyini seçme olanağına sahip olacaksınız. Bu yeni ayarlar, size, sayfa bildirimlerinin gönderildiği e-posta adresini değiştirme, haberdar olmak istediğiniz konuları özelleştirme ve bildirimleri nasıl almak istediğinizi düzenleme fırsatı sunmaktadır.

Bu ayarları düzenlemek için, Sayfa Ayarları bağlantısını tıklayın ve "Bildirim tercihlerini ayarla" bölümünü bulun. Burada, hangi işlemlerle ilgili bildirim almak istediğinizi belirleyebilir ve isteğe bağlı olarak, sayfa bildirimleriniz için (kişisel e-posta adresinizden) farklı bir e-posta adresi belirtebilirsiniz. Hesabınızda birden çok yönetici varsa, e-posta adresini, herkesin erişebileceği bir ekip adresi olarak değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Birleştirilmiş +1 ve Çevre Sayısı
Google+ Sayfanızda gösterilen +1 sayısıyla ilgili de bir değişiklik yapıyoruz. Bugünden itibaren, sayfanızda kalın yazı tipiyle gösterilen sayı, hem Google+'daki hem de web'deki +1’lerinizi ve sizi çevrelerine ekleyen kişilerin sayısını içerecektir. Bu değişiklik, +1’lerin reklamlarda veya arama sonuçlarında sayılma veya görüntülenme biçimini etkilemeyecektir. Birleştirilmiş sayı, yalnızca Sayfanızda ve sitenizdeki Google+ Rozetinizde görünecektir.

Bu basit değişikliğin, kullanıcıların işletmenizi Google aracılığıyla kaç şekilde önerdiğini ve takip ettiğini daha iyi vurgulayacağını düşünüyoruz.

Bu yeni özelliklerle ilgili daha fazla bilgiyi Google+ Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz. İşletmeniz için Google+ deneyimini geliştirmek üzere daha da fazla yöntem üzerinde çalışıyoruz. Dolayısıyla, lütfen geri bildirim göndermeye devam edin ve 2012'deki yeniliklere hazır olun!

Michael Nestler, Google+ Mühendisi

Posted:
Google Analytics'in yeni sürümü şu an tüm Analytics kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. Google Analytics'i Twitter'da takip edebileceğinizi, en son güncellemelerden anında haberdar olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Daha önce tek bir Google Analytics hesabına yalnızca tek bir AdWords hesabı bağlanabiliyordu. Bu da, otomatik etiketleme özelliğinin ve Google Analytics içinde yer alan AdWords raporlarının kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Artık birden fazla AdWords hesabını Google Analytics hesabınıza bağlayabilirsiniz. Google Analytics hesabı ayarlarının yer aldığı alandaki veri kaynakları bölümü, birden fazla AdWords hesabı ile otomatik etiketleme özelliğinin kullanılmasını ve AdWords verilerinizin Google Analytics'e aktarılmasını kolaylaştırıyor.

Şimdi, bu ayarların nasıl yapılacağını görelim:

Başlamadan önce, hem Google Analytics hem de AdWords hesaplarınıza erişimi olan ve Analytics hesabı için bir Yönetici konumunda olan bir Google hesabı kullanıyor olduğunuzdan emin olun.

Tek bir Analytics hesabına birden fazla AdWords hesabı bağlamak istiyorsanız Analytics'in yeni sürümünü varsayılan olarak ayarlamanız gerekir:

1. http://www.google.com.tr/analytics adresinden Google Analytics'te oturum açın.
2. Sayfanın sağ üst kısmında bulunan Yeni Sürüm bağlantısını tıklayın.3. Bu sürümü varsayılan yap seçeneğini tıklayın.
Bu adımı atladığınız takdirde AdWords'te oturum açtığınızda yeni bağlama arayüzünü görmezsiniz.Hesaplarınızı Bağlama:

1. https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Raporlar ve Araçlar sekmesini, ardından da Google Analytics'i tıklayın.
3. Sağ üst kısımdaki dişli çark simgesini tıklayın.4. Sayfanın sol üst kısmında bulunan Tüm Hesaplar'ı tıklayın.5. AdWords hesabını bağlamak istediğiniz hesabı tıklayın.6. Veri Kaynakları sekmesini tıklayın.7. AdWords sekmesini tıklayın.
8. "Hesapları Bağla" düğmesini tıklayın.
Müşteri Merkezim alt hesabından bağlıyorsanız işlem hemen hemen aynıdır. Şu makaleden daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Analytics Hesaplarını Müşteri Merkezim (MM) Hesaplarına Bağlama.

AdWords hesabını birden fazla profile uygulamaya yönelik iyileştirmeler:

Google Analytics'e birden fazla Adwords hesabı bağlayabildiğinize göre artık Adwords verilerinizi de Google Analytics'teki birden fazla profile daha kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz. Bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini gösteren kısa bir video hazırladık (İNG):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3iwHqmVako0

Görerek öğrenmeyi tercih etmiyorsanız hesapları nasıl bağlayacağınıza ilişkin adımlara Google Analytics Yardım Merkezi'nden ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Gavin Doolan
Google Analytics Ekibi

Posted:

Reklamlarla doğru zamanda, doğru kullanıcıyı hedefleyebilmek AdWords'ün sunduğu temel avantajlardan biridir. Farklı ülkelerdeki birçok reklamveren, reklamları ülkenin tamamında yayınlamak yerine, belirli bir bölgeyi veya şehri hedefleyebildikleri için özellikle avantaj elde ediyor. Sonuç olarak, İstanbul'da hizmet veren bir taksi şirketiyseniz reklamlarınızın Ankara'da görüntülenmesine ihtiyacınız olmayabilir.

Yerel düzeyde hedefleme belirli ülkelerde kullanıma sunulmamıştı. Bu ülkelerdeki reklamverenler, alternatif bir çözüm olarak, belirli bir coğrafi yerin etrafındaki alanı bir yarıçapla belirleyerek veya harita üzerine çizdikleri özel şekilleri kullanarak kendi özel hedeflerini oluşturabiliyordu.

Reklamlarla yerel düzeyde etkin bir hedefleme yapabilmek ve şehir hedeflemeyi daha fazla ülkede kullanıma sunmak en büyük önceliklerimizden biridir. Daha önce de duyurduğumuz gibi, yer hedefleme işlevlerini büyük ölçüde geliştirmemize olanak verecek yeni bir sistemi kullanıma açıyoruz. Bu yeni platform, en son Google Haritalar teknolojileriyle bağlantı kurmaktadır. Böylece, şehir düzeyinde, kasaba düzeyinde, ilçe düzeyinde ve posta kodu düzeyinde hedeflemeyi, nihayet başka ülkelerde de kullanıma sunuyoruz.

Yeni yer hedefleme sisteminin bir parçası olarak, mevcut özelliklerde, şehir düzeyinde hedeflemenin olmadığı ülkelerde (tek tek ülkelerde yer hedeflemenin mevcut olup olmadığına bakın) yayınlanan kampanyaları etkileyebilecek değişiklikler yapıyoruz. Belirli bir alandaki kullanıcılara alaka düzeyi yüksek reklamlar gösterdiğimizden emin olmak için yeni sistem, şu anda AdWords'te hedeflenebilir olan yerleri (ülke sınırları içindeki bölgeler) yeterince kapsamayan özel şekil hedefleri kullanılan kampanyaların gösterim hacminde bir düşüşe yol açabilir. Bu özel şekil hedefleri, ileri teknoloji mobil cihazlarda, Google Haritalar'da veya kullanıcıların yaptığı aramalar yer ifade eden terim (örneğin, şehir adı) içerdiğinde, gösterim almaya devam edecektir. Ek olarak, özel şekil hedefleme yönteminin kullanıldığı kampanyalardaki reklamlarda yer uzantıları, yalnızca işletmenizin yakınındaki müşterilere gösterilmelerini sağlayabilmek amacıyla daha seyrek görüntülenebilir.

Yer uzantıları ve özel hedeflerle ilgili değişiklikler, reklamverenlere kampanyalarını güncellemeleri için zaman tanımak amacıyla önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecektir. Söz konusu tarih yaklaştığında başka bir hatırlatma mesajı göndereceğiz. Bu değişiklikler yapılırken gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Yerel düzeyde hedeflemeyi tüm dünyada kullanıma sunmak için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz ve bu işlev Türkiye için kullanıma sunulduğunda sizi bilgilendireceğiz.

Reklamverenlere daha hassas reklam yayını yapma olanağı, kullanıcılara ise daha iyi hedeflenmiş reklamlar sunmak amacıyla yer hedefleme işlevini iyileştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha önce de duyurduğumuz yeni yer hedefleme sisteminin bir parçası olarak, mevcut özelliklerde, şehir düzeyinde hedeflemenin henüz mevcut olmadığı ülkelerde, özel şekil yer hedefleri kullanan kampanyaları etkileyebilecek değişiklikler yapıyoruz. Bu değişiklikler 2012 yılının ilk yarısında yürürlüğe girdiğinde, içinde yer aldıkları bölge veya ülkeden önemli ölçüde küçük boyutta özel şekiller kullanan kampanyalarınızın gösterim sayısında bir düşüş görebilirsiniz. Daha önce, bir kullanıcının IP adresini şehir düzeyinde saptayabilirsek, reklamlarınızı, söz konusu ülkede şehir düzeyinde hedefleme mevcut olmasa bile şehir düzeyinde yayınlıyorduk. Değişiklikten sonra, özel şekilleriniz AdWords'te hedeflenebilir olmayan yerler için artık reklamları tetiklemeyebilir. Kampanyalarınız ileri teknoloji mobil cihazlar kapsamındaysa veya kullanıcıların yaptığı aramalar yer ifade eden terim (örneğin, İstanbul) içerdiğinde, gösterim elde etmeye devam edebilirsiniz.

Bu değişiklikler, reklamverenlere kampanyalarını güncellemeleri için zaman tanımak amacıyla önümüzdeki aylarda gerçekleşecektir. Söz konusu tarih yaklaştığında başka bir hatırlama mesajı göndereceğiz. Bu değişiklikler yapılırken gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Yerel düzeyde hedeflemeyi tüm dünyada kullanıma sunmak için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz ve bu işlev Türkiye için kullanıma sunulduğunda sizi bilgilendireceğiz.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:


"Fark yaratacak araçlar" yazı dizimizin son bölümünde İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı, Web Sitesi Optimize Edici, Dönüşüm İzleme ve Google Analytics üzerinde duracağız.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı:

Görüntülü Reklam Ağı için yönetilen yerleşim hedefli bir kampanya oluşturmaya karar verdiğinizde (içeriğe dayalı hedefleme), bu aracın yaptığı önerileri incelemenizi öneririz. Çünkü bu, saatler sürecek çalışmadan sizi kurtaracak ve kampanyanız için ek anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız için mevcut anahtar kelime listeniz temelinde daha fazla fikir ve yeni anahtar kelimeler sunarak size yardımcı olur. Bu araca Google AdWords hesabınızın içinden veya Ağ sekmesinden erişebilirsiniz. Ekranın sağ tarafında, bu aracı, kampanyanıza yerleşimler ekleyerek (Yerleşim Ekle düğmesini tıklayarak) denemeniz için sunulmuş bir seçenek göreceksiniz.

Web Sitesi Optimize Edici:

Web Sitesi Optimize Edici, site içeriğindeki değişikliklerin dönüşüm sağlamada (yani, ziyaretçileri sitenize bir form doldurmak, ürün veya hizmet satın almak, bir videoyu izlemek gibi değerli bir işlem yapmak üzere yönlendirmede) daha etkili olup olmadığını kontrol ederek sitenizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olur. Bu araç, test etmek istediğiniz bir web sayfası veya bir web sayfasından bölümler (sayfa başlığı, resim veya metin) seçip, en çok istenen sonuçları sağlayacak kombinasyonu veya değişikliği bulmak amacıyla web sitesi trafiğinizin farklı bölümleri üzerinde deneme yapma olanağı tanır. Denemenin tamamlanmasıyla birlikte sistemimiz size güvenilir raporlar sağlar ve gelecekle ilgili öneriler yapar. Web Sitesi Optimize Edici'yi kullanmak için bir deneme tasarlamanız gerekir. Bunu yapmak için çevrimiçi kılavuzumuza bakınız.

Dönüşüm İzleme:

Bu araç, işletme hedefleriniz açısından reklamcılık hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ve bunun size maliyetini kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Google AdWords'ün bu ücretsiz aracı, Google AdWords reklamlarınızın aldığı tıklamalardan ne kadarının, web sitenizde, bir çevrimiçi formu doldurmak, bir ürün satın almak, bir videoyu izlemek gibi değerli bir işlemin gerçekleştirilmesine yol açtığını istatistiksel olarak kontrol etmenize olanak verir. Bu aracı kullanmak için öncelikle Google AdWords hesabınızdan dönüşüm kodunu kopyalayıp (Raporlar ve Araçlar sekmesi > Dönüşümler), ardından kod snippet'ini test etmek istediğiniz web sitesinin HTML'sine yapıştırmanız gerekir. Kodu HTML'ye yapıştırmanızdan sonra, AdWords Dönüşüm İzleme, bir web sitesi ziyaretçisinin reklamlarınızdan birini tıklaması halinde onun bilgisayarına veya cep telefonuna bir çerez yerleştirir. Kullanıcı dönüşüm sayfalarınızdan birine giderse, AdWords sizin için başarılı bir dönüşüm kaydeder.

Google Analytics:

Bu, web sitenize ait istatistikleri görüntüleyen ve web sitenizin ziyaretçilerinin nereden geldiği ile web sitenizle ne tür bir etkileşime girdiğini öğrenmenize olanak veren ücretsiz bir Google aracıdır. Bu aracı web sayfalarınıza kurarak, daha zengin içerikli bilgiler görüntüleyebilirsiniz ve bu bilgilerle aşağıdakileri yapabilirsiniz:
 • Belirli anahtar kelimeler tarafından sitenize yönlendirilen ziyaretçilerin sayısını saptayabilirsiniz.
 • Web sitenize giriş kaynağını (Google AdWords reklamları, Google'ın organik arama motoru, bir e-postaya iliştirilmiş bir bağlantının tıklanması vb.) saptayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin kullandığı tarayıcıları saptayabilirsiniz (bu şekilde ziyaretçilerin sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz).
 • Sitenize yönelik trafiğin coğrafi kaynağını saptayabilirsiniz.
 • Sitenizdeki en çok ve en az görüntülenen sayfaları öğrenebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.
 • Sitenizde ziyaretçilerin hangi sayfalardan çıkma eğiliminde olduğunu saptayabilirsiniz.
 • Sayfa başına sitede geçirilen süre değerlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Farklı zaman aralıklarındaki verileri karşılaştırabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

İlk olarak bu adresten bir Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekir. Ardından, tıpkı Dönüşüm İzleme aracında yaptığınız gibi, bir kod snippet'ini kopyalayıp sitenizin HTML koduna yapıştırmanız gerekir. Ayrıntılı talimatları bu linkte bulabilirsiniz. Son olarak, Yardım Merkezi talimatlarında belirtildiği gibi Google AdWords hesabınızı Google Analytics hesabınıza bağlamanız gerekir.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:

"Fark Yaratacak Araçlar" dizisindeki ikinci yazımızda Değişiklik Geçmişim, Görüntülü Reklam Oluşturucu ve Yerleşim Aracını ele alıyoruz.

Değişiklik Geçmişim Aracı:

Bu araç, hesabınızda yaptığınız değişiklikleri (1 Ocak 2006 tarihinden itibaren) izlemenize olanak sağlamaktadır. Bu sayede, söz konusu değişikliklerin kampanyanızın performansını nasıl etkilediğini daha iyi anlayabilirsiniz.Araç, aşağıdaki alanlarda yaptığınız değişiklikleri görüntülemenize olanak verir:

 • Günlük bütçedeki değişiklikler.
 • Hesaba eklenen ve hesaptan silinen anahtar kelimeler.
 • Reklamlarınızın dağıtımıyla ilgili tercihlerinizdeki değişiklikler.
 • Google AdWords API'sı arayüzü üzerinden yapılan değişiklikler.

Değişiklik Geçmişim Aracına, Google AdWords hesabınızın içinden erişebilirsiniz. Adwords Yardım Merkezi'nden araçla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Görüntülü Reklam Oluşturucu:

Google'ın Görüntülü Reklam Ağı'nın gelişimine paralel olarak, giderek daha fazla sayıda reklamveren, reklam bütçelerinin büyük bölümlerini Metin Reklamlar dışında kalan diğer reklam türlerine ayırıyor. Bu aracın amacı, ortalama reklamverenin Görüntülü Reklam Ağı'ndan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktır. Bu araç, çok az zaman ve çaba harcayarak reklamlar oluşturmanıza olanak verir. Reklam şablonunun arka plan renklerini, yazı tiplerini, resimlerini ve metnini seçip, reklamı Google Görüntülü Reklam Ağı için mevcut herhangi bir boyut ve şekilde kaydedebilirsiniz. Bu aracı kullanabilmek için öncelikle, kampanyanızı Google'ın Görüntülü Reklam Ağı'na dahil etmeyi seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Sonra da araca, Yeni Reklam oluştur menüsünden Görüntülü Reklam Oluşturucu seçeneğini kullanarak erişebilirsiniz. Adwords Yardım Merkezi'nden araçla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yerleşim Aracı:

Bu araç saatler sürecek çalışmadan sizi kurtarabileceğinden ve kampanyanız için en alakalı web sitelerini bulacağından, Görüntülü Reklam Ağı için yönetilen yerleşim hedefli bir kampanya oluşturmaya karar verdiğinizde bu aracı kullanmanızı öneririz.
Değerli anahtar kelimelerinizden birini tıklayın ve tıkladığınız anahtar kelime için sistemimiz tarafından alakalı bulunan web sitesi listesini görüntüleyin. Söz konusu yerleşimlerde hangi türde reklamların yayınlandığını ve bu reklamların günlük gösterim sayılarını ve tahmini maliyetlerini öğrenebilirsiniz. Yerleşim Aracına, Google AdWords hesabınızın içinden, Raporlar ve Araçlar sekmesinin açılır menüsünden erişebilirsiniz. Yerleşimin yer aldığı tablonun yukarısında, bu aracı kampanyanıza yerleşimler ekleyerek (Yerleşim Ekle düğmesini tıklayarak) denemeniz için sunulmuş bir seçenek göreceksiniz. Adwords Yardım Merkezi'nden araçla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı:

Görüntülü Reklam Ağı için yönetilen yerleşim hedefli bir kampanya oluşturmaya karar verdiğinizde (içeriğe dayalı hedefleme), bu aracın yaptığı önerileri incelemenizi öneririz. Çünkü bu, saatler sürecek çalışmadan sizi kurtaracak ve kampanyanız için ek anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız için mevcut anahtar kelime listeniz temelinde daha fazla fikir ve yeni anahtar kelimeler sunarak size yardımcı olur. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracına, Google AdWords hesabınızın içinden veya Ağ sekmesinden erişebilirsiniz. Ekranın sağ tarafında, bu aracı, kampanyanıza yerleşimler ekleyerek (Yerleşim Ekle düğmesini tıklayarak) denemeniz için sunulmuş bir seçenek göreceksiniz. Adwords Yardım Merkezi'nden araçla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:
Bugün, ücretsiz Google AdWords araçlarıyla ilgili kısa gönderilerden oluşan bir diziyi başlatıyoruz. Her gönderide, kampanyanızın performansını artırmanızı sağlayacak farklı araçlar tanıtılacak. Bu araçlardan memnun kalacağınızı umarız!

Anahtar Kelime Aracı

Bu, en temel Google AdWords araçlarından biridir ve her kampanyanın başlangıç noktasıdır. Kampanyanıza ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için fikir ve ilham alabilirsiniz.Kampanyanıza "negatif anahtar kelimeler" olarak ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin her biri için beklenen rekabetle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizle ilgili global ve yerel arama tahminlerini görebilirsiniz. Aracı, AdWords hesabınıza giriş yaptığınızda, Raporlar ve Araçlar sekmesinin açılır menüsündeki Anahtar Kelime Aracı'nı tıklayarak kullanabilirsiniz. Aracın bağımsız sürümünü de kullanabilirsiniz.

Reklam Önizleme Aracı

Kampanyanızı oluşturmayı tamamladıktan sonra, bu araç, reklamlarınızın Google'ın arama motorunda gösterilip gösterilmediğini ve nasıl görüntülendiğini kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Bu araç, reklamlarınızı ek gösterim tahakkuk ettirmeden görüntülemenize olanak verir. Araca, Google AdWords hesabınıza giriş yaptığınızda erişmenizi öneririz. Bu şekilde sistemimiz, araçla reklamlarınızı görememeniz halinde, neden göremediğinizi teşhis etmenize yardımcı olabilir. Aşağıda bağlantısı verilen Yardım Merkezi makalesinden araçla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz:
http://adwords.google.com/support/aw/bin/answer.py?hl=tr&answer=46454

Trafik Tahmincisi

Anahtar Kelime Aracı bünyesindeki başka bir seçenek olan bu araç, maksimum TBM'yi ve günlük bütçenizi temel alarak hesabınızdaki seçtiğiniz anahtar kelimeler için trafiği tahmin eder. Hesabınızdaki anahtar kelimeler için aşağıdaki parametreleri öngörmenize olanak sağlar:
 • Anahtar kelimelerinizle ilgili aylık olarak, global ve ulusal ölçekte arama tahminleri yapar.
 • Ortalama TBM'yi tahmin eder.
 • Arama sorgusundaki anahtar kelime için ortalama reklam konumunu tahmin eder.
 • Günlük tıklama sayısını tahmin eder.
 • Test edilen anahtar kelimenin günlük maliyetini tahmin eder.

Bu aracı, Google AdWords hesabınızda yer alan Raporlar ve Araçlar sekmesi altında bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi