Posted:
Son zamanlarda inceleme sıklığı artan ve sitelerinizin askıya alınmasındaki ve işaretlenmesindeki önemli sebeplerden biri olan Bilgi Toplama politikamıza bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Google AdWords, bilgilerin nasıl kullanılacağının açıkça anlaşılır olmadığı durumlarda açık bir gizlilik politikasına sahip olmayan ve kullanıcılardan kişisel bilgilerini talep eden web sitelerine izin vermiyor. Web sitenizde kişisel bilgi toplayan iletişim formu, sipariş formu gibi sayfalarınız varsa; web sitelerinizde aşağıdaki değişiklikleri yapmanız sitenizin Google Politikaları ile uyumlu olmasını sağlayacaktır:

- Web siteniz kullanıcılara özel hassas bilgiler topluyorsa (TC Kimlik No, Vergi No, Kredi Kartı Numarası, gibi), sitenin güvenli bir sunucuda barındırılması gerekir. Kullanıcıdan bilgi topladığınız bütün sayfalarda SSL sertifikası mutlaka bulunmalıdır. Hassas bilgileri topladığınız ilgili sayfa, SSL sertifikası olan başka bir sayfaya yönlendiriyor olsa bile bu bilgilerin girildiği sayfanın SSL sertifikası bulunan güvenli bir sunucuda bulunması gerekmektedir.

- Web siteniz kişisel bilgi topluyorsa, sitenizde gizlilik politikanıza bağlantı bulunmalı ve bu bağlantıya kişisel bilgileri girmeden önce kolayca erişim sağlanabilmelidir. Kullanıcıların Gizlilik Politikası'nı anladıklarını ve kabul ettiklerini belirten seçim kutusu bulunmalıdır. Sadece Gizlilik Politikası'na bağlantı yer alması yeterli olmayacaktır. Kullanıcıdan bilgi topladığınız her ekranda (sipariş sayfası, üye olma ekranı vb.) Gizlilik Politikası bulunmalıdır.

- Aşağıdaki konuları kapsayan bir gizlilik politikanızın olduğundan emin olun:

* Kullanıcıdan hangi kişisel bilgilerin toplandığı
* Bu bilgilerin şirket tarafından nasıl kullanılacağı
* Şirketin verileri üçüncü taraf şirketlere nasıl aktardığı
* Bu bilgilerin nasıl değiştirileceği veya silineceği ya da nasıl kapsam dışında kalınacağı

ÖNEMLİ: Reklamını yapacağınız sitelerle reklam oluşturmadan önce bu maddeleri kontrol etmeniz ve gerekli tüm düzenlemeleri yapmanız reklamınızın daha hızlı yayınlanmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde reklamınız ve sitenizi incelemeye girecek,ve siteniz incelemeden çıkıncaya kadar reklam yayınınız aksayacaktır.

Bilgi Toplama politikamızla ilgili daha fazla bilgi için http://support.google.com/adwordspolicy/bin/static.py?hl=tr&topic=1310866&guide=1308231&hlrm=en&page=guide.cs&answer=190438 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:


Bugünden itibaren, yeni reklam grubu düzeyinde gösterim payı metriklerinin yanı sıra yenilenmiş kampanya düzeyinde; gösterim payı metriklerini içeren Gösterim Payı metrikleri güncellemelerini kullanıma sunmaya başlayacağız.

Bu verileri güncelleme sıklığımızı da günde bir kez olarak değiştirdik. Bu güncellemeler önümüzdeki birkaç gün içinde dünya çapındaki tüm hesaplarda etkili olacak. Gösterim Payı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:
Amerika’da yakın zamanda hayata geçirdiğimiz yeni AdWords Yardım Merkezi artık Türkiye’de!

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da binlerce reklamverenimiz yeni arayüz hakkında olumlu geri dönüşlerde bulundular. 31 Ocak’tan itibaren Türkiye’deki reklamverenlerimiz de http://support.google.com/adwords/?hl=tr bağlantısını kullanarak yeni Yardım Merkezine erişebilecekler.

Yeni Yardım Merkezi'nde aşağıdaki değişiklikler yer alacak:

1. Kolay Navigasyon: Her sayfanın üst kısmında yer alan yeni menü sayesinde aradığımız içeriğe çok daha rahat bir şekilde erişebileceğiz.

2. Daha Görünür Destek Seçenekleri: Her sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Bize Ulaşın” bağlantısı sayesinde tek tıkla Google ekibine ulaşacaksınız.3. Daha Fazla Multi Medya İçerik: Yardım makalelerinde yer alan ekran görüntüleri ve videolar sayesinde Google AdWords’ten daha fazla verim alabileceksiniz.

Yeni Yardım Merkezi'ni denemek istediğinizde 31 Ocak’tan itibaren Yardım Merkezinde sayfanın üst kısmında yer alan “Yeni görünümü deneyin” bağlantısını tıklayabilirsiniz. Yeni görünümden çok memnun kalacağınızdan emin olsak da, istediğiniz zaman sağ alt tarafta yer alan “Eski görünüme geri gön” bağlantısını kullanarak eski Yardım Merkezine ulaşabilirsiniz.

Yeni görünümümüz hakkında yorumlarınızı sayfanın sağ alt kısmında yer alan “Yeni görünümle ilgili görüşlerinizi iletin” bağlantısını kullanarak bize iletebilirsiniz.

AdWords Yardım Merkezi Takımı adına Özgür Yönter

Posted:

Reklamverenlerin talepleri sonucunda, Arama ve Görüntülü Reklam Ağları için, reklam grubu düzeyinde gösterim payı metriklerini pek yakında kullanıma sunacağız. Bu metrikler kullanıma sunulduktan sonra, reklam grubu gösterim payı verilerini, örneğin, alınabilecek gösterimlerin çoğunluğunu alamayan yüksek performanslı reklam gruplarını daha iyi saptamak üzere kullanabilirsiniz.

Önümüzdeki birkaç haftada, reklam grupları sekmenize eklenebilecek üç yeni sütun göreceksiniz:

1. Gösterim Payı: Aldığınız gösterim sayısı, alabileceğiniz tahmini gösterim sayısına bölünerek elde edilen oranın yüzde cinsinden ifadesidir.

2. Kaybedilen GP (Sıralama): Reklam Sıralamanız nedeniyle kaybedilen gösterimlerin payıdır. Kaybedilen GP (sıralama) metriğinin, incelenen tarih aralığı boyunca, belirli bir günün bir kısmında veya tamamında bütçenizin sınırındaysanız veya bu sınıra yakınsanız ("bütçe tarafından sınırlanmak" olarak da bilinir) gösterilmeyeceğini unutmayın.

3. Tam Eşleme GP: (yalnızca Arama Ağı) Anahtar kelimenizle tam olarak eşleşen aramalar için aldığınız gösterim sayısı, alabileceğiniz tahmini tam eşleme gösterim sayısına bölünerek elde edilen oranın yüzde cinsinden ifadesidir.

Daha ayrıntılı metrikleri kullanıma sunmanın yanı sıra daha kesin kampanya gösterim payı metrikleri sağlamak üzere algoritmalarımızı güncellemeyi de planlıyoruz. Sonuç olarak, bilgi sahibi olmanız gereken önemli bazı değişiklikler şunlardır:

1.Kampanya düzeyinde hassaslaştırılmış istatistikler: Algoritmalarımızı geliştirdiğimiz için, geriye doğru Mayıs 2011'e kadar gidecek şekilde, kampanya düzeyindeki tüm gösterim payı metriklerimizi güncelleyeceğiz. Bunun sonucunda, Mayıs 2011'den önceki tarihlere ait kampanya düzeyindeki gösterim payı metriklerini artık göremeyeceksiniz. Mayıs 2011 öncesine ait kampanya gösterim payı verilerinin bir kaydını bulundurmak istiyorsanız, 30 Ocak 2012 tarihinden önce bir rapor indirmeniz gerekecek.

2. Günlük güncellemeler: Gösterim payı metriklerinizi daha yüksek bir doğruluk derecesiyle hesaplamak için tüm gösterim payı metriklerini günde bir kez güncelleyeceğiz (Pasifik Saatine [GMT -8] göre yaklaşık öğle vakti). Sonuç olarak, gördüğünüz gösterim payı verileri, içinde bulunduğunuz günün gösterim payını yansıtmadığı gibi, raporunuzu günün hangi saatinde çalıştırdığınıza bağlı olarak bir önceki günün gösterim payını da içermeyebilir.

Bu değişiklikler 30 Ocak 2012 tarihinde global olarak bütün reklamverenlerin kullanımına sunulmaya başlanacağı için, bunları kısa süre içinde hesabınızda görebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiyi, değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra AdWords Yardım Merkezi'nden edinebilirsiniz.Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi

Posted:
Dünya çapında düzenlenen, öğrenciler arası 2012 Google Online Marketing Challenge (GOMC 2012) yarışması için öğretim görevlisi kayıtlarının başladığını bildirmekten mutluluk duyarız!
Öğrenci kayıtları için ise 31 Ocak 2012 tarihine kadar beklemeniz gerekmektedir. Öğrenci ekiplerinin yarışmaya katılabilmesi için ilk olarak ilgili öğretim görevlilerinin kaydolması gerekir.
Bu yarışma hakkında fikriniz yok mu? Google Online Marketing Challenge, dünyanın her yerinden yüksek öğrenim kurumlarında okuyan öğrencilerin katılabileceği, global bir çevrimiçi pazarlama yarışmasıdır. Bu yarışmada öğrencilerin reklamcılık ve danışmanlık becerilerini kullanarak gerçek bir işletme veya kâr amacı gütmeyen kuruluş için Google AdWords ile başarılı çevrimiçi reklamcılık kampanyaları geliştirmesi, yayınlaması ve tüm bu çalışmalarını kampanya raporlarında özetlemesi gerekir.
Daha sonra Google ve dünyanın dört bir tarafındaki bağımsız akademisyenler, kampanya ve rekabet raporlarının kalitesine göre kazananları belirler. Kazananları bekleyen büyük ödüller:- Dünya Şampiyonları için Mountain View, Kaliforniya'da bulunan Google Merkezi'ne seyahat- Bölgesel Şampiyonlar için yerel Google ofislerine seyahat- Öğrencilerin birlikte çalıştığı kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için 30.000 ABD doları tutarında bağış kazanma fırsatı- GOMC 2012 için yepyeni bir ödül kategorisi olan En İyi Sosyal Medya Sayfası Ödülü. Ayrıntılar çok yakında! Geçen seneki yarışmada 100 ülkeyi temsilen 50.000 katılımcı yer aldı. Bu seneki yarışmada bu sayının artması bekleniyor. Öğrenciler, işte size kendinizi tüm dünyaya gösterme şansı! Google Online Marketing Challenge ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz.

Anthony Pascua
GOMC Ekibi