Posted:
Artık, AdWords'te Kalite Puanınızla ilgili daha fazla ayrıntıya yer veriyoruz.

Anahtar kelimeler sekmesindeki bir anahtar kelimenin durum balonunu kullanarak, 1-10 arasındaki standart sayısal puanı ve Kalite Puanını oluşturan her bir temel faktör için yeni değerlendirmeleri görebilirsiniz. Yeni değerlendirmeler, beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi konularındaki performansınızın diğer reklamverenlere kıyasla, ortalama mı, ortalamanın üstünde mi yoksa ortalamanın altında mı olduğunu görmenize olanak veren göreli bir ölçü sunmaktadır.


Reklamverenler, Kalite Puanı konusunda daha ayrıntılı bilgiye sahip olduklarında, performansı yükseltme konusundaki çalışmalarına daha iyi yoğunlaşabilecekleri yönünde görüş bildirdiler. Reklamların kalitesinin yükselmesi kullanıcılar için de çok olumlu bir durumdur. Son bir not olarak, bu yeni uygulamanın, size Kalite Puanınızı yükseltmek için kullanabileceğiniz bilgiler verdiğini, ancak Kalite Puanının veya reklam sıralamasının hesaplanma yöntemini değiştirmediğini hatırlatalım.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Jen Huang
AdWords Ürün Yöneticisi

Posted:

“Google, Garanti Bankası’nın İnternet Bankacılığı’nda pazar lideri olması ve dijital dünyadaki başarısına katkı sağlayan önemli bir işortağı.” 
Didem Dinçer BAŞER 


“Google AdWords ile elde ettiğimiz kredi kullandırma adedi %269 artarken, bu adetlerin online kredi kanallarındaki payı bir yılda 2 katına çıktı...” 


Kısaca Garanti Bankası

65 yıllık köklü bir geçmişi, bugün 88 milyar ABD Doları'na ulaşan konsolide aktif büyüklüğü* ile Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası konumundaki Garanti Bankası, son 5 yılda ortalama %31 büyüme ile Türkiye'nin en kârlı özel bankası konumunda.

Geliştirdiği yeni ve yaratıcı ürünler ile sadece Türkiye değil, dünya bankacılığında da birçok ilke imza atan Garanti Bankası; dinamik iş yapış biçimi ve teknolojik inovasyona verdiği önem ile fark yaratmaya, her türlü koşulda müşterilerinin yanında yer alarak onların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Yakaladığı yüksek aktif kalitesiyle Türkiye'nin %96'sını kapsayan Türkiye'de toplam 907, yurtdışında 7 şubesi ve 3250'nin üstünde ATM'si ile Garanti Bankası, 17 bin çalışanı ve ödüllü çağrı merkeziyle 10 milyondan fazla müşterisine her yerde, her zaman risksiz finansal hizmet sağlıyor.

İş Yaklaşımı 

Yetkin ve dinamik insan kaynağı; benimsediği müşteri odaklı hizmet yaklaşımı; kaliteden ödün vermeden sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetler ile Garanti Bankası, Türk bankacılık sektöründe öncü ve lider bir konumda yer alıyor. Çizdiği başarılı, sağlam ve istikrarlı grafik Garanti'nin dünya çapında da tanınan, küresel bir banka olmasını sağlıyor. Garanti; ödeme sistemleri, bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring, menkul değerler ve portföy yönetimi alanlarının da aralarında bulunduğu uzman 8 iştiraki ile, entegre bir finansal hizmetler grubu niteliğini taşıyor.

Şube ağını merkezi operasyon yönetimi, üstün veri ambarı, yönetsel raporlama sistemleri ve etkin alternatif dağıtım kanallarıyla destekleyen Garanti Bankası; alternatif dağıtım kanallarına sürekli yatırım yaparak operasyonel etkinliğini ve kârlılığını artırıyor ve bu alandaki liderliğini sürdürüyor.Geliştirdiği yeni ve yaratıcı ürünler ile sadece Türkiye'de değil, dünya bankacılığında da birçok ilke imza atan Garanti Bankası dijital mecrada da her zaman ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinmiş bir banka. Bu nedenle Google AdWords, ilk kullanmaya başladıkları 2006 yılından beri iletişim planlarında önemli bir paya sahip. Hem ürün satış adedini hem de marka bilinirliğini artırmak için kullandıkları Google AdWords, web'de arama yapan ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda gezen tüm kullanıcılara ürünlerini ve kampanyalarını dijital mecrada dolaysız olarak sunmalarını sağlıyor. Dijital mecrada yapacakları iletişimi esnek bir bütçe ve zaman olanağı ile sunan Google AdWords Garanti Bankası'nın tüm kampanyalarının çok önemli bir kolunu oluşturuyor.

Google AdWords'ün tüm araçlarına ek olarak Google Arama Trendleri ve Google Trends gibi bir çok farklı Google ürününü kullanan Garanti Bankası, kampanya iletişiminin ölçümlenmesine çok önem veriyor. AdWords sayesinde, Garanti kullanıcıların Google reklamını tıklayıp web sitesinde ilgili sayfaya gelmeleri, kredi başvuru formunu başarı ile tamamlayıp, şubeye gidip ıslak imza vererek kredilerini kullanmalarına kadar devam eden süreci uçtan uca ölçebiliyor ve reklam kampanyalarını optimize edebiliyor.

Sonuç 

Google AdWords'ün ölçümleme araçlarının yardımıyla, ayırdığı bütçeyi optimize eden Garanti Bankası, internet şubesine giriş ve şifre alma ile sonuçlanan tıklama maliyeti, ve İnternet Şubesi'ne özel mevduat ürünleri olan e-Vadeli hesap açılış maliyetlerini yıl içerisinde yarıya kadar düşürürken; Google AdWords'ten elde ettikleri kredi kullandırım adedini %269 oranında artırdılar. Google AdWords'ün küçük veya büyük her işletme ya da bireysel işlerini tanıtmak isteyen girişimciler için çok etkili bir reklam platformu olduğunu düşünen Garanti Bankası, AdWords'ün sunduğu tüm performans ölçüm araçlarını tüm kampanyalarda detaylı olarak kullanmayı öneriyor. Anahtar Kelime Aracı ve Trafik Tahmincisi gibi AdWords'ün sunduğu performans ölçülerine kadar tüm araçların sağladığı verilerden beslenerek, maliyet ve dönüşümleri anlık olarak gözlemleyen ve daha etkili sonuçları daha düşük maliyetle elde eden Garanti Bankası, Google AdWords sayesinde internet şubelerine giriş ve e-Vadeli hesap açma adetlerini 2 katına; internet şubesi şifre alma adetlerini ise 3 katına çıkardı.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

AdWords'teki şu üç tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimeyi ele alalım.

[güneş kremi] 

"araba brandası" 

[tek kişilik kahve makinesi]

Şimdi şu iki satırdaki arama sorgularına bakalım.

1. 
güneş kremi
 araba brandası satın al
tek kişilik kahve makinesi
2.
güneş kemi
 araba brandaları satın al 
tek kişi kahve makinası

Şu anda, yalnızca üst satırdaki (1) no'lu arama sorguları eşleşmiş kabul edilmekte ve bir reklamı tetiklemelerine izin verilmektedir. Kullanıcının amacı aynı olsa da, alt satırdaki (2) no'lu yakın varyasyonları AdWords tarafından eşleşmiş kabul edilmez. 

Bu kısa bir süre sonra değişecek. Mayıs ayının ortalarından itibaren, sıralı ve tam eşlemeli anahtar kelimeler, yazım hataları yapılmış, tekil/çoğul olarak kullanılmış, kök halinde kısaltılmış, aksan işaretleri ve kısaltmalar kullanılmış yakın varyasyonlarıyla da eşleştirilecektir. Araştırmalarımıza ve testlerimize dayanarak, bu değişikliklerin kullanıcılar ve reklamverenler için çok avantajlı olacağına inanıyoruz. 

Kullanıcının amacına odaklanıyoruz

Herkesin yazım bilgisinde eksiklikler olabilir veya herkes klavyeyi çok rahat kullanamayabilir. Arama sorgularının en az %7'sinde yazım hatası bulunur ve sorgunun uzunluğu arttıkça bu oran da yükselir.

Doğru yazsalar bile, aynı şeyi arayan iki kişinin kullandıkları terimler genellikle biraz farklı olur ("çocuk bisikleti" ve "çocuk için bisiklet" veya "perde kumaşı" ve "perdelik kumaş" gibi).

Google'ın organik arama sistemleri, yazım hatalarını ve yakın varyasyonları algılayarak bunları da değerlendirmeye alır. 


Yazdıklarıyla tam olarak eşleşmese bile, amaçlarına uygun ve istediklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan arama sonuçları elde ettiklerinde kullanıcıların daha memnun olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu davranışı reklamlara uyarlıyoruz. 

Birçok reklamveren için avantaj, herkes için denetim

Denemelerimiz, yeni eşleme şeklinin, tıklamalarının en az üçte birini sıralı ve tam eşlemeden sağlayan hesaplarda AdWords arama tıklamalarını benzer TBM'ler ile ortalama %3 artırdığını göstermiştir. Sonuçların reklamverene göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Bu yeni iyileştirmeyi reklamverenlerle birlikte test ettik ve katılımcılar olumlu sonuçlar elde etti. GameDuell'in Kıdemli SEM Müdürü Dana Freund "Daha önce, markanın yanlış yazılmış yüzlerce versiyonunu ve tüm anahtar kelimelerimizin çoğul biçimlerini eklemek için çok fazla zaman harcıyorduk" diyor. "Tam ve sıralı eşlemelerde yapılan iyileştirme sayesinde, artık bu anahtar kelimeler için endişelenmemize gerek kalmadı. Daha az sayıda anahtar kelime ile daha fazla alakalı gösterim elde ediyor ve zamandan büyük ölçüde tasarruf ediyoruz." 

Daha fazla tıklama potansiyelini istemiyor ve kampanyanızda mevcut eşleme şeklini kullanmaya devam etmeyi tercih ediyorsanız, bu seçenek de mevcut. Önümüzdeki haftalarda, anahtar kelime eşleme seçeneklerinizi ayarlamanıza olanak sağlayacak denetimleri kullanıma sunmaya başlayacağız. Bu denetimler kullanıma sunulduktan sonra, AdWords'e giriş yapın ve kampanya ayarları sekmesini seçin. "Gelişmiş ayarlar"ın altında Anahtar kelime eşleme seçeneklerini belirleyin: 

Bu denetimlerin tüm AdWords hesaplarında önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulmaya başlayacağını tekrar hatırlatalım. Ancak, yeni eşleme şeklinin fiilen Mayıs ayı ortalarında kullanılabilir olacağını açıkça belirtmek isteriz.

Anahtar kelime eşleme, rapor değişiklikleri ve sık sorulan diğer sorularla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Jen Huang
AdWords Ürün Yöneticisi

Posted:

Kısa bir süre önce, içeriğe dayalı motorumuzda şimdiye kadar yapılan en önemli iyileştirmeyi duyurmuştuk: Gelecek Nesil İçeriğe Dayalı Anahtar Kelime Hedefleme'yi kullanarak Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarını anahtar kelime düzeyine kadar optimize edebilme olanağı. Bu yeni denetimler, reklamverenlere kampanya performanslarında tümüyle yeni bir düzeyde hassas ayar yapma olanağı verecektir. Bunu, standart bir otomobilden, 12 silindirli bir yarış arabasına geçmeye benzetebiliriz. Kampanyalarını otomatik pilota geçirerek, ağır işi Google teknolojisine bırakmayı tercih eden reklamverenler için, otomatik optimizasyon araçları setimiz değerli zamanınızdan ve kaynaklarınızdan tasarruf etmenizi sağlarken Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızın performansını en üst düzeye çıkarmaktadır. Dönüşüm Optimize Edici ve Geliştirilmiş TBM ile teklifleri ayarlamaktan, Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici ile ağdaki en uygun yerleşimleri otomatik olarak bulmaya kadar, bu özellikler, reklamverenlerin küçük bir çaba karşılığında YG hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır.


Görüntülü Reklam Ağı'nın Kendi Kendine Giden Arabası - Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici

Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici, 2010'da sınırlı bir beta sürüm olarak kullanıma sunuldu ve o zamandan bu yana, yüksek hacimli kampanyaları yöneten büyük reklamverenlerin kullandığı en popüler otomasyon araçlarımızdan biri oldu. Bu araç, hedefleme ve teklif vermeyi tam otomatik hale getirmesinin yanı sıra geniş AdSense yayıncı ağımızda ek dönüşümler sağlamak için, istediğiniz EBM'de içerik ve ilgi alanı kategorileri gibi çeşitli yöntemleri kullanmaktadır.Geçen sonbaharda vurguladığımız  gibi, reklamverenler Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici'yi kullanarak büyük başarı elde ettiler. Yakın zamanda bu araç, Dale Carnegie Training kuruluşunun, İnternet'teki erişimini fazla bir çaba sarf etmeden dünyadaki 85'ten fazla ülkeye yaymasına yardımcı oldu. Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici'yi iki kampanyaya uyguladıktan sonra, yalnızca altı ay içinde bu kampanyaların dönüşümlerini %308 ve %101 oranında artırırken, olası satış başına maliyeti sabit bir çizgide tutmayı başardılar.
Şimdi Herkes Kullanabilir 

Daha yüksek bir kullanım oranı ve belirgin ölçüde geliştirilmiş motoruyla, Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici'nin artık "beta" sürümden çıktığını ve AdWords üzerinden tüm reklamverenlerin kullanımına açıldığını duyurmaktan mutluyuz. Daha önce, bu güçlü araçtan yalnızca dönüşüm hacimleri çok yüksek (150/ay) büyük reklamverenler yararlanabiliyordu. Yeni ve geliştirilmiş Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici artık, Dönüşüm Optimize Edici ile aynı düşük dönüşüm hacmi şartına (15/ay) sahip. Diğer bir deyişle, Dönüşüm Optimize Edici'yi kullanarak yayınlamakta olduğunuz herhangi bir kampanyayı Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici'ye taşıyabilir ve dönüşümlerinizin artmasının sağlayacağı ek avantajlardan yararlanabilirsiniz! 

Başlayın! 

Bugünden başlayarak, AdWords'te kolayca Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Görüntülü Reklam Kampanyası Optimize Edici kampanyalarınızı nasıl hazırlayacağınız hakkında daha fazla bilgi için, AdWords Yardım Merkezimizdeki adım adım açıklamalı kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.  

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yiğit Yücel
Google AdWords Ekibi

Posted:
Merhaba,

Google AdWords hesabınızla ilgili sorun yaşamanız durumunda,
AdWords Yardım Merkezi üzerinden sorunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya hesabınızla ilgili başka sorularınız için, Pazartesi - Cuma günleri 11:00-19:00 saatleri arasında 00800-4488-25333 numaralı telefonu arayarak bir AdWords uzmanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, AdWords Yardım Merkezi’nde bulunan ‘Bize ulaşın’ bağlantısından da bize e-mail göndererek, hesabınız hakkında bilgi alabilirsiniz. 
Sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!

İyi çalışmalar dileklerimizle,

Google AdWords Ekibi

Posted:
Gelişmiş yer hedeflemeyi (ING) Mart 2011'de kullanıma sunduğumuzda, reklamlarınızın coğrafi hedeflerini belirleme konusunda daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlayarak ilk adımı atmıştık. Reklamverenlerden gelen geri bildirimlere dayanarak, yer hedefleme seçeneklerini daha anlaşılır ve daha güçlü kılacak dört iyileştirmeyi daha uygulamaya koyuyoruz. Aşağıda, yapılan değişikliklerin özetini bulabilirsiniz.

Yer hedeflemeyi anlamak artık daha kolay.

İlk olarak, daha anlaşılır kılmak amacıyla seçenek adlarını değiştirdik. Gelişmiş yer hedefleme seçeneği eskiden şöyle görünüyordu:

Bugün açıkladığımız değişiklikler ise şöyle görünüyor:

Görüntülü Reklam Ağı'nda yer hedefleme üzerinde daha fazla kontrol.

Daha önce, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki reklamlar için geçerli olan tek yer hedefleme sinyali, kullanıcının olası fiziksel yeriydi. Artık, sayfanın içeriğinden çıkartılan yer bilgisi ve olası fiziksel yer kullanılabiliyor. Bu da ilk kez, Görüntülü Reklam Ağı için gelişmiş yer hedeflemeyi uygulanabilir hale getiriyor. Varsayılan ayar, hedeflediğiniz "yerde bulunan" veya "bu yerle ilgili sayfaları görüntüleyen" kullanıcılara reklam göstermektir. Ancak, bu seçeneği istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. İstanbul'daki bir müşterinin Antalya'ya bir yolculuk planı yaptığını ve Antalya'da yapılabilecek etkinliklerle ilgili web sitelerine göz attığını varsayalım. Tekne turları düzenleyen Antalya'daki bir firma, bu tür bir kullanıcıya, sunduğu hizmetlerle ilgili reklamlar göstermek isteyecektir. Benzer şekilde, bir hava yolu şirketi bu kullanıcıya uçuş hizmetlerinin reklamını yapmak isteyecektir. Hedeflemeyle ilgili yeni iyileştirmeler, turları düzenleyen firmaya ve hava yolu şirketine bunu yapabilme olanağı sağlamaktadır. Çünkü, hem tekne turuyla ilgili Antalya hedefli reklam hem de İstanbul'dan yapılan uçuşlar için İstanbul hedefli reklam artık aynı sayfada gösterilebilmektedir. Bir reklamın hedefini belirlerken yer bilgisini kullanmadığımız birkaç durum vardır. Örneğin, Antalya'yla ilgili haberleri okuyan bir kullanıcı "Antalya turlarıyla" ilgilenmeyebilir. İşte bu nedenle, şu an için yalnızca, işe yarayabileceğini düşündüğümüzde, sınırlı sayıdaki sayfalardan alınan yer sinyali bilgisini dikkate alıyoruz. Yerleşim raporu'nda reklamlarınızın gösterildiği sitelerle ilgili, Coğrafi rapor'da ise yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyen tüm kampanyaların, otomatik olarak varsayılan seçenek kapsamında (yani, hedeflediğiniz yerde bulunan, bu yeri arayan veya bu yerle ilgili sayfaları görüntüleyen kullanıcıları hedefleme) olacağını unutmayın. Bu durum, kullanıcılar hedeflediğiniz yerle ilgili sayfaları görüntülediğinde kampanya trafiğinizde hafif bir artışa yol açabilir. Bu trafiği hariç tutmak istiyorsanız, gelişmiş yer seçenekleri arasından "Hedeflediğim yerde bulunan kullanıcılar"ı seçebilirsiniz.

Reklamları, belirli bir fiziksel yerde bulunan istisnasız tüm kullanıcılara gösterin.

Daha önce, "Fiziksel yer bilgisi kullanarak hedefleme"yi seçtiğinizde, reklamınız hedeflediğiniz yerde bulunan kullanıcılara, farklı bir yerle alakalı bir arama yapmıyor olmaları koşuluyla gösterilirdi. Artık, "Hedeflediğim yerde bulunan kullanıcılar"ı seçtiğinizde, reklamınız hedeflediğiniz yerde bulunan istisnasız tüm kullanıcılara gösterilir. İstanbul'da bulunan ve Antalya'ya uçakla gitmeyi planlayan müşterilere ulaşmak için fiziksel yer hedefleme yöntemini kullanan bir hava yolu şirketi olduğunuzu varsayalım. Reklam grubunuzda "antalya uçuşları" anahtar kelimesi olsun. Daha önceden reklamınız, İstanbul'da bulunan ve "antalya uçuşları" araması yapan potansiyel müşterilere gösterilmezdi, çünkü kullanılan arama terimi Antalya'yla ilgilendiklerini göstermekteydi. Yeni "Hedeflediğim yerde bulunan kullanıcılar" ayarıyla, hava yolu şirketi, İstanbul'da bulunan ve "antalya uçuşları" araması yapan müşterilere artık ulaşabilir.

Hariç tutulan yerler için gösterim almayı daha kolay bir şekilde önleyin.

Gelişmiş yer hariç tutma yöntemlerini de değiştirdik. Daha önceden daha az sınırlayıcı olan "Yalnızca fiziksel yere göre hariç tut" seçeneği varsayılan ayardı. Reklamverenlerden gelen geri bildirimlere dayanarak, hariç tutma seçeneklerini yeniden adlandırdık ve daha sınırlayıcı olan "Hariç tuttuğum yerde bulunan, bu yeri arayan veya bu yerle ilgili sayfaları görüntüleyen kullanıcılar" seçeneğini varsayılan ayar yaptık. Bu şekilde, müşterilerinizin hariç tuttuğunuz yerlerde bulunup bulunmadığı veya bu yerlere ilgi duyup duymadığından bağımsız olarak, söz konusu yerler için gösterim alınmasını önlersiniz. Daha önce şöyle görünüyordu:

Bugün kullanıma sunduğumuz ise şöyle görünüyor:

Örneğin, artık Ankara'yı varsayılan olarak hariç tutmak, reklamınızın Ankara'da bulunan veya Ankara dışında olup aramalarında "Ankara" ifadesini kullanan müşteriler için gösterilmeyeceği anlamına geliyor. Bu değişiklik yalnızca yeni oluşturulmuş kampanyaları etkileyecek ve mevcut kampanyaları etkilemeyecektir. Gelişmiş yer hedeflemenin reklamlarınızın gösterimini sınırlayabileceğini ve bu nedenle tüm reklamcılık hedefleri için uygun olmadığını unutmayın. Gelişmiş yer hedeflemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ayarlarınızı değiştirmek için Yardım Merkezimiz'i ziyaret edin. AdWords Editör kullanıyorsanız, bu değişikliklerin etkileriyle ilgili ayrıntıları AdWords Editör Yardım Merkezi'nde (ING) bulabilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Yiğit Yücel
Google AdWords Ekibi