Posted:

Kullanıcıların görecekleri reklamlar üzerinde denetim sahibi olmasını sağlamak amacıyla çeşitli yatırımlar yapıyoruz. YouTube'da, TrueView reklam ürünlerimiz ile video reklamlarını izlemeden atlayabiliyorsunuz. Google aramada “Neden bu Reklam?” öğesini tıklayabilir ve ilgilenmediğiniz sitelerin reklamlarının görüntülenmesini durdurabilirsiniz. AdChoices simgesini tıklayarak ulaşacağınız   Reklam Tercihleri Yöneticisi aracımız ile bir müşteri olarak ilgi alanı kategorilerini düzenleyebilir veya Görüntülü Reklam Ağı üzerindeki yeniden pazarlama reklamları da dahil olmak üzere, ilgi alanına dayalı öğeleri devre dışı bırakabilirsiniz. 

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki bazı görüntülü reklamların köşesinde küçük bir [x] simgesi görüntülenecektir. Kullanıcı [x] öğesini tıkladığında, artık söz konusu kampanyadan yeni reklam görmeyecektir. [x] simgesi ilk olarak yeniden pazarlama ve ilgi alanı kategorilerine dayalı reklamlarda gösterilecektir.


[x] öğesini tıklayan kullanıcı için reklamın kaldırıldığını gösteren bir onay sayfası ve Reklam Tercihleri Yöneticisi bağlantısı görüntülenecektir. Bu şekilde sağlanan geri bildirim ayrıca reklamlarımızı iyileştirmemizi sağlayacaktır.

Bu simgenin tıklanması, reklamın tekrar görülmeyeceğini %100 garanti etmez; örneğin aynı reklam farklı bir reklam şirketi tarafından gösterilebilir veya pazarlamacı belirli bir web içeriğini hedefleyen farklı bir kampanya yürütebilir.  Ancak kullanıcılara reklamlar üzerinde kontrol sağlamanın, pazarlamacılara ve web sitelerine daha iyi reklam sağlama konusunda yardımcı olacak, doğru yönde önceden atılmış bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Bu yeni özelliğin, ekosistemin tamamı için faydalı olacağını düşünüyoruz; kullanıcılar yaşadıkları deneyimi kontrol edebilir ve belirli reklamlarla ilgilenmediklerini belirtebilir; reklamverenler artık reklamları ilgilenmeyen kişilere göstermek için para harcamaz; yayıncılar ise daha yüksek performanslı (ve muhtemelen daha değerli) reklamlar elde eder ve hedef kitleleri açısından ilgi çekici olmayacağını düşündükleri reklamları filtrelemek için zaman harcamazlar.

İnternet reklamcılığı web'in temelini oluşturur ve milyonlarca işletmeyi destekler. Ayrıca, kullanıcıları için sağlayacağı kontrol anlamında şimdiden benzersizdir. Şu anda bu yeniliğin ilk aşamalarını yaşamaktayız, önümüzdeki aylarda ve yıllarda çok daha fazlası bu özelliğe eklenecektir.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen : Michael Aiello, Ürün Yöneticisi
Yayınlayan : Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

AdWords'ün yeni görünümüyle ilgili ilk görüntüleri paylaşmamızdan sonra, sizlerden aldığımız geri bildirimleri gözden geçirdik ve daha fazla iyileştirme yapabilmek için çalıştık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde, tüm AdWords hesapları yeni görünüme geçmiş olacak.


Yeni görünüm; yeniden tasarlanmış menüler, sekmeler ve butonlarla arayüzü basitleştirerek verileriniz gibi önemli şeyleri daha kolay ulaşılır hale getirmektedir. Her zaman kullanmaya alıştığınız özellikleri yerinde tutmaya devam ederken, arayüzün çok daha çekici ve canlı olması için en son web teknolojilerini kullandık.


Tasarım seçimleri hakkında özellikle merak ettikleriniz varsa veya Google'da Kullanıcı Deneyimi konusunda nasıl düşündüğümüzü genel olarak merak ediyorsanız, 21 Haziran Perşembe günü saat 19.30'da canlı tartışma ve Soru & Cevap etkinliğimize katılın.

Bu canlı Hangout etkinliğimize katılmak için:
21 Haziran Perşembe günü saat 19.30'da Google Ads+ Sayfası'nı ziyaret edin.
Yayın akışına bakın (aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz) ve katılmak için tıklayın.
Elbette, Google+'a katılmış olduğunuza emin olun!


Tüm Google ürünlerinde daha kolay ve daha güzel bir deneyim için çalışıyoruz. Sizin de, AdWords kullanım deneyimini daha kolay ve keyif verici bulmanızı diliyorum. Soru ve yorumlarınızı duymaktan mutluluk duyacağım!

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Yazan: Greg Rosenberg, AdWords Kullanıcı Deneyimi Ekibi
Çeviren ve Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

Reklam Seçenekleri simgesi geçen yıl ABD'de Google Görüntülü Reklam Ağına eklendi. Reklam Seçenekleri simgesi, kullanıcı imleci üzerine getirdiğinde “Reklam Seçenekleri” olarak genişleyen sektör standardı bir "i" simgesidir. Kullanıcılara, gördükleri reklamlarla ilgili net bilgi vermek Google ve çevrimiçi reklamcılık sektörü genelindeki pek çok kişi ve kurum için büyük önceliğe sahiptir. Bu etiketi tıklayan kullanıcılar, çevrimiçi reklamcılıkla ve gördükleri reklamlarla ilgili daha fazla bilgi alabilecekleri bir sayfaya yönlendirilir.

Reklam Seçenekleri özellikli reklamları şimdi Avrupa'da da kullanıma sunuyoruz. Bu sayede, tüketicilere sektör çapında daha fazla bilgi sağlama çabalarını destekliyoruz.  Yakın zamanda “Google Reklamları” reklam içi bildirim simgesini, "Reklam Seçenekleri" etiketi şeklinde genişleyen yeni bir simge ile değiştireceğiz. Bu bildirimler, Etkileşimli Reklamcılık Bürosu'nun (IAB Avrupa) önderliğinde Davranışa Dayalı Çevrimiçi Reklamcılık Özdenetim Programı tarafından kullanıcılara gördükleri reklamlarla ilgili daha proaktif bir şekilde bilgi vermek ve seçenek sunmak amacıyla geliştirilmiştir. "i" simgemizin ve "Google Reklamları" etiketinin bu yeni bildirimlerle değişmesiyle birlikte, bu sektörler arası inisiyatife olan desteğimizi göstermeyi ve kullanıcılarımızın web reklamları üzerinde görecekleri bir simge aracılığıyla reklam seçeneklerini daha iyi anlayabilmelerini sağlamayı umuyoruz.

Birkaç hafta içinde yeni simge ve etiket, Avrupa dillerindeki sitelerin büyük çoğunluğunda yer alan reklam biçimlerinde görüntülenmeye başlayacaktır. Bu bildirim zamanla, Özdenetim Çerçevesi kapsamında Google Görüntülü Reklam Ağı kapsamındaki tüm Avrupa dillerindeki yayıncı sitelerine yaygınlaştırılacaktır. Bu, "Reklam Seçenekleri" etiketinin şimdiye kadarki en büyük, tek seferde gerçekleştirilen lansmanı olacak ve sektördeki başkalarının da bu etiketi kullanmaları konusunda bizi teşvik edecektir.

"Reklam Seçenekleri" etiketini tıklayan kullanıcılar, çevrimiçi reklamcılıkla ve görüntülenen reklamlarla ilgili daha fazla bilgi edinebilecekleri bir sayfaya yönlendirilecektir. Bu sayfa Reklam Tercihleri Yöneticisine de bağlantı verecektir. Kullanıcılar burada Google Görüntülü Reklam Ağı'nda görecekleri ilgi alanına dayalı reklam türlerini denetleme olanağına sahip olacaktır. Bu yeni simge ve etiket üzerinde yaptığımız testler, bunların reklam performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını göstermiştir. Bu lansmanın kullanıcılara, gördükleri reklamları daha iyi anlamaları için yardımcı olacağını düşünüyor ve bu etiketin sektörün tamamında yaygın şekilde kullanıldığını görmeyi umuyoruz.


Yazan: Jason Bigler,  Ürün Yönetimi Direktörü 
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

Sürekli olarak, AdWords hesabınızı yönetmenin daha verimli yollarını aradığınızı biliyoruz. Birçoğunuzun AdWords hesabınızla ilgili kararlar verirken kendi harici verilerinizi kullanmak istediğinizi de biliyoruz. Bugün, AdWords'teki Komut Dosyalarının sınırlı sürümünü duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Artık, AdWords hesabınızda değişiklikler yapmak üzere basit JavaScript programları yazabileceksiniz.

Komut Dosyalarıyla şunları yapabilirsiniz:
  • Teklifleri değiştirmek veya anahtar kelimeleri duraklatmak/devam ettirmek için harici envanter verilerini kullanabilirsiniz.
  • Hesap istatistiklerinizi bir e-tabloya aktarabilir, bu e-tabloyu kullanarak raporlar ve görseller oluşturabilirsiniz.
  • Anahtar kelime veya reklam grubu tekliflerini değiştirmek için birkaç haftalık istatistik trendlerini kullanabilirsiniz.

Komut Dosyaları, Google Apps Komut Dosyası altyapısında çalışır. Google Apps Komut Dosyası altyapısı artık üç hizmetle entegre biçimde kullanılabilmektedir: Harici verilerle entegrasyon için Google E-Tablolar ile URL Yakalayıcı'yı kullanabilir ve ayrıca komut dosyasının çalıştırılmasıyla elde edilen sonuçları komut dosyasının içinden e-posta ile gönderebilirsiniz

Komut Dosyalarını kullanmaya başlamak için, sol taraftaki araç çubuğundan "Otomasyon"u, ardından da "Komut Dosyaları"nı seçin:Komut Dosyalarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için, hesabı yöneten kişinin JavaScript'le ilgili temel bilgilere sahip olmasını öneririz.

Önümüzdeki haftalarda, bu özelliği herkesin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Bu süre zarfında erişim başvurularını kabul ediyoruz. Başvurabilmek için bir müşteri kimliği numaranız olması gerekmektedir. (Müşteri Merkezim başvuruları kabul edilmemektedir.)  Komut Dosyalarıyla ilgili daha fazla belge için geliştirici sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen: Prashant Baheti, AdWords Ürün Yöneticisi
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:
Geçtiğimiz ay, AdWords'te reklam rotasyonunun çalışma şeklini değiştireceğimizi duyurmuştuk. Daha ayrıntılı belirtmek gerekirse, eşit rotasyon ayarını, reklamların 30 günlük bir süre boyunca eşit rotasyonla yayınlanacağı, sonrasında ise AdWords'ün optimizasyon yaparak daha yüksek performans sergileyen reklamları daha sık göstereceği şekilde değiştirdik.

Geçtiğimiz ay boyunca, sizlerden bu değişiklikle ilgili bir takım endişeleriniz olduğu yönünde görüşler aldık. İlettiğiniz tüm bu görüşler için teşekkür ederiz. Atılacak doğru adımları belirlemek için bunlara dikkatle kulak veriyoruz. İletilen endişeler, (1) bu değişikliğin kapsamı dışında kalma seçeneğinin olmaması ve (2) 30 günlük eşit rotasyon süresinin, yeni reklamlar için belirlediğiniz test süresinden kısa olma olasılığı konularına yoğunlaşmaktadır. İlettiğiniz görüşlerde ayrıca, bu değişikliği neden yaptığımızı da sorguluyordunuz.

Öncelikle, reklam rotasyonunun çalışma şeklini neden güncellediğimizle ilgili biraz daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Yaptığımız testler, değiştirilmiş "Eşit sıklıkta dönüşümlü yayınla" ayarı kullanıldığında, size otomatik ve verimli bir şekilde daha değerli trafik sağlayacağımızı göstermektedir. Optimize edilmiş reklam rotasyonunun reklamverenler için, ortalama olarak tıklama oranında ve toplam dönüşüm hacminde bir artışa yol açtığını saptadık. Aşağıda bu değişikliğin sağladığı yararı gösteren bir örnek verilmiştir (not: veriler açıklayıcı olması için örnek olarak seçilmiştir):

A Reklamı %3'lük bir TO'ya, B Reklamı ise %1'lik bir TO'ya sahiptir. Orijinal "Eşit sıklıkta dönüşümlü yayınla" ayarıyla, reklamlar aşağı yukarı eşit sürelerle gösterilir ve bu da yaklaşık %2'lik bir ortalama TO sağlar. Yeni ayarla, A Reklamı eşit rotasyon süresi geçtikten sonra daha sık gösterilir. Bu da, ortalama TO'yu %3'e yaklaştırır veya tıklama sayısında %50'lik bir artış sağlar. Sistemlerimiz, nasıl performans gösterdiğini test etmeye devam etmek için trafiğin küçük bir bölümünde B Reklamını da yayınlamayı sürdürür.

Ayrıca, ilettiğiniz görüşlere karşılık olarak bu ayarda iki değişiklik yapmayı planlıyoruz. İlk olarak, eşit rotasyon süresini 30 günden 90 güne çıkararak, yeni reklamları test etmeniz için size daha uzun bir süre vereceğiz. İkinci olarak, hâlâ reklamlarınızın süresiz olarak eşit rotasyonla yayınlanmasını istiyorsanız, bu değişikliğin kapsamı dışında kalma seçeneği sunacağız. Bu forma bilgilerinizi girerek veya hesap temsilcinizle bağlantı kurarak bu değişikliğin kapsamı dışında kalmayı seçebilirsiniz. Bu değişikliklerin her ikisi de 11 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen: Nick Fox, Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:
Arama Ağı reklamları stratejisi geliştirmenin temel bileşenlerinden biri, diğer reklamverenlerin neler yaptığını anlamak ve bu bilgileri, kampanyaları en iyi performans için optimize etmek amacıyla kullanmaktır. Reklamverenlerin daha bilinçli optimizasyon kararları almalarını sağlamak amacıyla Açık Artırma bilgileri raporunu kullanıma sunuyoruz.

Hâlihazırda kampanya ve reklam grubu raporlarında sunduğumuz Gösterim payı sütunları, alınan gösterimlerin yüzdesini, söz konusu kampanya ve reklam gruplarının almaya uygun olduğu tahmini gösterim sayısıyla karşılaştırmalı olarak göstermektedir. Bu rapor, toplamda kaçırılan fırsatlara ilişkin değerli bilgiler verirken, "belirli bir açık artırmada kimlerin rekabet ettiği" ve "performans verilerinin daha ayrıntılı düzeyde sunulup sunulamayacağı" gibi ek soruları da akla getirmektedir. 

Açık Artırma bilgileri raporu sayesinde, sizinle aynı açık artırma grubunda rekabet eden diğer reklamverenlerle performansınızı karşılaştırabilirsiniz. Reklamlarınızın, arama sonuçları sayfasında ne sıklıkta diğer reklamverenlerin reklamlarından daha üst sırada gösterildiğini ve tahmini olası gösterimlerinize dayalı olarak diğer reklamverenlerinkilere kıyasla ne sıklıkta göründüğünü öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler, size başarılı olduğunuz alanları ve performansınızı artırmaya yönelik fırsatları kaçırıyor olabileceğiniz noktaları göstererek teklifler, bütçeler ve anahtar kelime seçimleriyle ilgili stratejik kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Açık Artırma bilgileri raporu, anahtar kelime düzeyinde veriler sağlar ve beş farklı istatistik sunar. Bu istatistikler şunlardır: gösterim payı, ortalama konum, birlikte yayınlanma oranı, daha üst konum oranı ve sayfanın üst kısmında gösterim yüzdesi:   

Not: Veriler örnektir.


Bir defada tek bir anahtar kelime için rapor oluşturulabilir. Veriler yalnızca, belirtilen zaman aralığında belirli bir minimum etkinlik eşiğine ulaşan anahtar kelimeler için sunulur. Anahtar kelimeler sekmenizdeki istatistik tablonuzda bulunan bir anahtar kelimenin sol tarafında bu simgeyi () görürseniz, bu, söz konusu anahtar kelime için Açık Artırma bilgileri raporunun alınabileceği anlamına gelir.Not: Bu raporda, sizinle aynı açık artırmalara katılan diğer reklamverenlerle ilgili bilgiler yer alır. Bu, diğer reklamverenlerin anahtar kelimelerinin, eşleme türlerinin veya başka hedefleme ayarlarının sizinkilerle aynı olduğunu göstermez. Diğer reklamverenlerle ilgili metrikler yalnızca sizin reklamlarınızın görünmesinin uygun olduğunun tahmin edildiği durumlara dayalı olarak gösterilir. Bu raporlar, kampanyanızın gerçekteki anahtar kelimelerini, kalitesini veya ayarlarını açığa vurmaz ve başkalarıyla ilgili aynı tür bilgileri size sağlamaz.

Bu bilgilere Google Arama'da sorgulama yapılarak zaten ulaşılabilir ve birçok reklamveren görünen reklamları tarayarak bu verileri tahmin etmeye çalışır. Ancak Açık Artırma bilgileri raporu, bu bilgileri elde etmeyi ve anlamayı daha kolay hale getirecektir. Anahtar kelimeleri minimum etkinlik eşiğine ulaşan reklamverenler, bu hizmetten herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilir.

Açık Artırma bilgileri raporu hakkında daha çok şey öğrenmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen: Bhanu Narasimhan, Grup Ürün Müdürü, AdWords
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

12 Haziran 2012 tarihinden itibaren, 9.0 ve önceki AdWords Editör sürümleri kullanımdan kaldırılacaktır.  Bu tarihten sonra, söz konusu sürümler kullanılarak yapılan değişiklikler AdWords hesabınıza uygulanmayacaktır.  Lütfen en son sürümü (9.7.1), 12 Haziran 2012'den geç olmamak kaydıyla, ilk fırsatta indirin.

Otomatik güncelleme istemini yanıtlayarak 9.7.1 sürümüne geçiş yapabilir veya AdWords Editör web sitesinden en son sürümü indirebilirsiniz. Yeni sürümü yükledikten sonra, hesabınızı yeniden indirmeniz gerekir. Yorumlarınızı ve yüklenmemiş değişikliklerinizi korumak için, otomatik yeni sürüme geçiş isteminde "Yedekledikten Sonra Güncelle"yi seçin ve hesabı indirdikten sonra yedek dosyasını içe aktarın.

Sürüme özgü değişikliklerin eksiksiz bir listesi için, lütfen sürüm notlarımızı inceleyin. Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için Yardım menüsü > AdWords Editör Hakkında bölümüne gidin.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!