Posted:

Birkaç yıl önce, mesajınızla doğru kitleye ulaşmanın ve sitenizi ziyaret eden müşterilerle yeniden etkileşime girmenin bir yolu olarak yeniden pazarlama ile birlikte ilgi alanına dayalı reklamcılığı kullanıma sunmuştuk.

O günden beri, müşteriler daha fazla katılım, daha yüksek YG ve daha çok satış gibi harika sonuçlar elde etmektedir. Aynı zamanda, yeniden pazarlama, yayıncılarımıza yardımcı olmakta ve İnternet'teki içerik için finansman sağlamaktadır. Ayrıca, Neden Bu Reklam?, Reklam Tercihleri Yöneticisi ve Bu Reklamı Bir Daha Gösterme gibi basit araçlarla, kullanıcılara Google'da ve İnternet'in genelinde gördükleri reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sunuyoruz.

Müşterilerimizin geri bildirimleri doğrultusunda, bu çözümleri daha da geliştirmek için çalışıyoruz. Yeniden pazarlamayı kullanmaya başlama işlemini basitleştirmeyi, yeniden pazarlama listelerinizin yönetimi konusunda size daha fazla esneklik tanımayı ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanız için yeni yollar eklemeyi amaçlıyoruz.

Kullanıma sunulmak üzere olan belirli iyileştirmelerden bazıları şunlardır:

Yeniden pazarlamayı yönetmek için daha akıllı, daha esnek yollar: Yeniden pazarlama listelerinizi yönetmek (veya yeniden pazarlamayı kullanmaya başlamak) her zamankinden kolay ve esnektir. AdWords yeniden pazarlama etiketini geliştirdik. Artık, etiketi sitenizin tamamına bir kez yerleştirmeniz yeterlidir. Ardından, AdWords'te istediğiniz sayıda liste tanımlayabilirsiniz (örneğin, URL'nin "elektronik" kelimesini içerdiği sayfalar için). Şu anda yeniden pazarlama, Google Analytics müşterilerinin birden fazla etiketle uğraşmasını gerektirmektedir. Bununla ilgili bir kolaylık getiriyoruz: Kısa bir süre sonra, Analytics etiketinizde yapacağınız küçük bir düzenleme sayesinde, doğrudan Analytics arayüzünüzden yeniden pazarlama listeleri oluşturabileceksiniz. AdWords yeniden pazarlama etiketiyle oluşturulan listeler gibi, bu listeler de Google Görüntülü Reklam Ağı'nda kampanyalar yayınlamak için kullanılabilecek. Önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak özelliklerle ilgili daha fazla ayrıntı için, buradan yeni AdWords yeniden pazarlama etiketine, buradan ise Google Analytics'e ilişkin gelişmelere göz atabilirsiniz.

Doğru kitleye ulaşmak: Yeniden pazarlama harika sonuçlar getirse de, potansiyel müşterilere ulaşmanıza ve geniş bir kitleyle bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için daha da fazlasını yapabileceğimizi düşünüyoruz. Örneğin, gelecek haftalarda, yeniden pazarlama listelerinizdekilerle benzer olan ancak sitenizi henüz ziyaret etmemiş olabilecek kitlelere reklam göstermenize olanak tanımak için yeni bir seçeneği kademeli olarak kullanıma sunacağız. Bir süredir test aşamasında olan bir özelliğin kullanıma sunulmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Bu özellik, Arama Ağı kampanyanızı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret edip etmediğine göre (yeniden pazarlama listeleriniz aracılığıyla) özelleştirmenize olanak tanımaktadır.

Çevrimiçi reklamcılığın performansı en üst seviyede olduğunda, işletmeler müşterileriyle verimli ve etkili bir şekilde bağlantı kurabilmekte, yayıncılar oluşturdukları harika içerik için finansman elde edebilmekte ve kullanıcılar hem yararlı hem de etkileyici reklamlarla karşılaşmaktadır. Bugün bahsettiklerimiz gibi, bunu başarmaya yardımcı olabilecek araçlara yatırım yapma konusunda kararlıyız.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen: Brad Bender, Ürün Yönetimi Direktörü
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Yardım Merkezi Bağlantıları:
Benzer Kullanıcılara Ulaşma: https://support.google.com/adwords/bin/answer.py?answer=2676774
Yeniden Pazarlama Etiketini Ekleme: https://support.google.com/adwords/bin/answer.py?answer=2476688
Google Analytics'te Yeniden Pazarlama - http://support.google.com/analytics/bin/answer.py?answer=2611268

Posted:

“Kaybedilen potansiyel müşteri kitlesini Yeniden Pazarlama ile kazanmak, bu kitleyi satış ve rezervasyon yaptırmaya motive etmek artık çok daha kolay...”
Yasin ZENGİN, Onur Air Medya Koordinatörü"Potansiyel müşteriyi satışa yönlendirmek için ‘Yeniden Pazarlama’yı mutlaka öneriyoruz”

Onur Air Kimdir?

Onur Air 1992'de Türkiye'nin ilk özel havayolu şirketlerinden biri olarak hizmet vermeye başladı. 20 yıllık geçmişi boyunca yenilikçi bir şirket olarak ilklere imza atan Onur Air, 34 uçaklık filosu ve 8.015 koltuk kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi.

İş Yaklaşımı

Onur Air, iç hatlarda 12 noktaya, dış hatlarda ise 20 ülkede 95 noktaya sefer düzenliyor. Hizmet kalitesi, uçuş emniyeti ve eğitime verdiği önem ile faaliyet gösterdiği pazarlarda ilklere imza atan Onur Air, filosundaki tüm uçakların teknik bakımından işletmesine kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Bugüne kadar 70 milyon yolcuyu güvenle taşıyan Onur Air göklerdeki 20. yılını kutluyor.

Yenilikçi yapısını pazarlama alanında da gösteren Onur Air, geleneksel reklam mecraları yerine, ağırlıklı olarak yeni medya alanında iddialı çıkışlar yapıyor. Rekabetin yüksek olduğu havayolu taşımacılığında hedef kitleye ulaşma yolunun doğru kurgulanmış pazarlama stratejilerinden geçtiğini iyi bilen Onur Air Pazarlama Ekibi, çevrimiçi pazarlamayı doğru stratejileri oluşturmak için detaylı biçimde kullanıyor. AdWords reklamlarını yoğun olarak kullanan Onur Air, hedef kitlesine ulaşmak için Google Analytics'ten aldığı verileri işleyip, çevrimiçi pazarlama stratejilerini optimize ediyor.

Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki display kampanyaları sayesinde "Onur Air" aramalarının ve siteye giren tekil kullanıcı sayısının arttığını analiz eden Onur Air Çevrimiçi Pazarlama Ekibi, bunun yanında ziyaretçilerin alım yüzdesini artırmayı hedefledi. Stratejik olarak satış odaklı kampanyalar yürüten Onur Air Pazarlama Ekibi, var olan tekil kullanıcı sayısını ve site ziyaretçilerinin bilet alım veya rezervasyon yüzdesini artırmak için 2011 Mayıs ayında ‘Yeniden Pazarlama'yı seçti.

Siteyi ziyaret eden kişiler "Pozitif Yeniden Pazarlama" ile ziyaret ettikleri sayfalara ve ilgilendikleri ürünlere göre yeniden hedeflendi ve potansiyel müşterilere kendilerine özel reklamlar gösterilerek, satışa yönlendirildi. Pozitif Yeniden Pazarlama'ya ek olarak Onur Air, web sitesini hiç ziyaret etmemiş kullanıcılara yönelik "Negatif Yeniden Pazarlama"yı kullandı. Siteyi bir kere bile ziyaret eden kişilere aynı markalama reklamını göstermeyerek reklam bütçesinin etkinliğini artırdı. Bu markalama stratejisi, siteyi hiç ziyaret etmemiş kişilere ulaşmakta ve yeni müşteri kazanımında Onur Air'a çok yardımcı oldu. Doğru analizle ulaştıkları verileri iyi değerlendiren ve analiz sonuçları doğrultusunda Yeniden Pazarlama stratejisini kullanan Onur Air yetkilileri, Yeniden Pazarlama'nın bir taraftan mevcut müşteriler açısından sadakati sağladığını, bir taraftan da yeni müşteri kazanımını olumlu yönde etkilediğini vurguluyor.

Sonuç

Normalden daha düşük maliyetli Yeniden Pazarlama çözümleri ile birlikte satış başı maliyet rakamlarında, direkt web site hedefledikleri reklam kampanyalarına göre yaklaşık 16 kat iyileşme görüldü. Aynı şekilde Yeniden Pazarlama ile, site hedeflemesi yaptıkları display kampanyalarına göre tıklama başı maliyetlerde yaklaşık %34 avantaj sağladıklarını gören Yetkililer, ‘Yeniden Pazarlama'yı çevrimiçi pazarlama stratejilerinin ve kampanyalarının vazgeçilmez bir parçası olarak konumlandırdıklarını kaydediyorlar. Özellikle satışa yönelik e-ticaret siteleri ve üye sayısını artırmak isteyen siteler için tavsiye ettikleri ‘Yeniden Pazarlama' ile, bu sitelerin çok fazla pozitif geri dönüş alabileceklerini belirtiyorlar.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

Geçtiğimiz ay, hedefleme, teklif verme ve optimizasyon seçeneklerinizi tek bir yerde toplayarak görüntülü reklam satın almayı daha kolay ve verimli hale getirmek üzere tasarlanmış yeni bir AdWords arayüzü olan Görüntülü Reklam Ağı sekmesini tanıtmıştık. Görüntülü reklamlarınız üzerinde daha da fazla kontrole sahip olmanızı sağlamak için, bu Görüntülü Reklam Ağı sekmesinde yeni Esnek erişim hedefleme ayarının kullanıma sunulacağını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdWords'teki Ayarlar sekmenizin Ağlar ve cihazlar bölümünde "Esnek erişim" adlı yeni bir hedefleme seçeneğine yer verilecek. Esnek erişim sayesinde, ayarlarınızı, kampanya düzeyi yerine, reklam grubu düzeyinde seçerek, reklamlarınızın gösterileceği yerlerle ilgili ince ayar yapabilirsiniz. Bu ayarla, reklamlarınızın nerelerde görüntüleneceği ve onları kimlerin göreceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.


Bu Değişiklik Neden Yapılıyor?
Şu anda, görüntülü reklam hedeflerinizi, Geniş erişim veya Spesifik erişim ayarını seçerek kampanya düzeyinde yönetebilirsiniz.

  • Geniş erişim ayarını seçerseniz, reklamlarınız birincil hedefleme yönteminizle eşleşen sayfalarda gösterilir. 
  • Spesifik erişim ayarını seçerseniz, reklamlarınız tüm hedefleme yöntemlerinizle eşleşen sayfalarda gösterilir.

Esnek erişim, birden fazla hedefleme seçiminin herhangi bir kombinasyonunu reklam grubu düzeyinde belirlemenize ve reklam grubu düzeyinde farklı hedefleme ve teklif verme yöntemlerini birleştirmenize olanak tanır. Bu ayar ayrıca, hedefleme seçimlerinin kampanyalarınızın erişim kapsamını ve gösterim hacmini nasıl etkilediğini görebilmenizi de sağlar.

Bu Ayar, Kampanyalarımı Bugün Nasıl Etkiler?
Esnek erişim kampanya ayarı, Haziran ayında AdWords hesaplarında isteğe bağlı bir ayar olarak görüntülenecek ve sonuç olarak bu yıl içinde ileriki bir tarihte Geniş ve Spesifik erişim seçeneklerinin yerini alacaktır.

Mevcut bir kampanyada bu seçeneği kullandığınızda, Geniş erişim veya Spesifik erişim seçeneğine geri dönemezsiniz. Ayrıca, tüm yeni reklam gruplarında varsayılan olarak Esnek erişim ayarı kullanılacaktır. Hâlihazırdaki hedefleme ve teklif verme seçimleriniz aynı kalmakla birlikte, artık nasıl hedefleme yapacağınızı ve teklif vereceğinizi tek tek reklam grupları bazında seçme olanağına sahip olacaksınız.

Daha Fazla Bilgi Edinin!
Esnek erişim ayarından nasıl yararlanabileceğinizle ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yazan: Subha Subramanian, Esnek Erişim Ürün Müdürü
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı

Posted:

Bugün, yer hedeflerinin hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilmesine imkan vermesinin yanı sıra dinamik arama ağı ve ürün listeleme reklamlarını ekleme ve düzenleme olanağı da sağlayan AdWords Editör'ün 9.8 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Önemli güncellemelere genel olarak bakarsak: 

Yer hedeflemeyi çok daha kolay bir şekilde yönetin!
Yeni Yer sekmesi (Hedefleme'nin altında), size yer hedeflerini daha etkili bir şekilde ekleme, güncelleme ve kopyalama olanağı sunuyor.  

Dinamik arama ağı ve ürün listeleme reklamları artık AdWords Editör'de!
Bu reklam biçimlerinin her ikisi de kendine ait sekmelere sahiptir. Söz konusu sekmeler ile reklamlarınızı görüntüleyebilir, değişiklik veya ekleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda, dinamik reklam ağı ve ürün hedeflerinizi, yeni eklenen iki hedefleme sekmesinde yönetebilirsiniz. 

Pek çok yeniliğin yanı sıra, konu hedefleme, yayınlama ve CSV içe aktarma işlemini güncelledik. Yapılan değişikliklerin tümü hakkında bilgi edinmek için 9.8 sürüm notlarımızı okumanızı öneririz.

AdWords Editör'ü bir sonraki açışınızda 9.8 sürümüne geçmeniz istenecektir. Sürümü yükselttiğinizde, yüklenmemiş değişiklikleri ve yorumları nasıl koruyacağınız da dahil olmak üzere, sürümün yükseltilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu talimatları gözden geçirin. 9.8 sürümünü, AdWords Editör web sitesinden de indirebilirsiniz

Not: AdWords Editör'ün önceki sürümleri için dört ay boyunca destek verilerek, geçiş yapmanız için size zaman tanınacaktır. AdWords Editör'ü kesintisiz kullanabilmek için 28 Ekim 2012'ye kadar sürümünüzü yükseltmeniz gerekmektedir.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı