Posted:
Google Adwords reklamvereni olarak karşılaşılabilecek en kötü sürprizlerden biri sitenizin askıya alınması, dolayısıyla da Google Adwords reklamlarınızın gösterilememesi olsa gerek. Bu yazımız site askı sebeplerinden birisi olan “Kötü Amaçlı Yazılım” üzerine.

Sitemde Kötü Niyetli Yazılım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sitenizde kötü niyetli yazılım varsa:

  • Google Chrome’da açtığınızda uyarı mesajı ile karşılaşırsınız.
  • Google Site Yöneticisi Araçları’nda sitenizin sağlık taramasını yaptığınızda sitenizde kötü niyetli yazılım bulunduğu mesajını alırsınız.
  • Google Adwords'ten sitenizin askıya alındığına dair bir mail alırsınız.

Adwords Hesabım için Süreç Nasıl İlerler?

Sitenizde kötü niyetli yazılım olduğu tespit edildiğinde Google Adwords hesabınızda siteniz askıya alınır, yani sitenizdeki problem sebebi ile reklamlarınız gösterilmez. Siteniz askıya alındığında Google Adwords hesabınızda reklamlarınızın durum sütununda “Site Askıya Alındı” yazısını görürsünüz.

Sitenizde kötü niyetli yazılım varsa izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

1. Sitenizdeki kötü niyetli yazılımı temizleyin, sitenizi siz yönetmiyorsanız bu noktada site yöneticiniz ile iletişime geçin. Sitenizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için buradan yardım alabilirsiniz.

2. Sitenizin temizlendiğinden emin olmak için Google Site Yöneticisi Araçları’dan sitenizi seçin, Sağlık sekmesinin altında bulunan Kötü Niyetli Yazılım’a tıklayarak bir tarama isteğinde bulunun. Sitenizdeki tüm kötü niyetli yazılımları temizlediğinizde “Google bu sitede kötü amaçlı hiçbir yazılım tespit etmedi” mesajını görürsünüz.
Site Yöneticisi Araçları - Kötü Niyetli Yazılım
Siteniz için Site Yöneticisi Araçları’ndan tarama talebi gönderdiğinizde ve sitenizin temiz olduğunu gördüğünüzde bu otomatik olarak Google Adwords sisteminde de güncellenir ve bu güncellemeden sonra sitenizin 1 iş günü içerisinde askıdan çıkması gerekir.

Siteniz 1 iş günü sonrasında hala askıdan çıkmadıysa bunun sebebi çoğunlukla sitenizin bu süreçte yine kötü niyetli yazılıma maruz kalmasıdır. Bu durumda aynı adımları izleyerek sitenizi bir kez daha taratın. Bu taramada da siteniz temiz çıkmasına rağmen siteniz 1 iş günü sonunda askıdan çıkmazsa durum ile ilgili Google Adwords Destek Ekibi’nden yardım alabilirsiniz.

Kötü Niyetli Yazılımdan Nasıl Korunurum?

“Kötü amaçlı yazılım nedir?”, “Nasıl yayılır?”, “Korunmanın yolları nelerdir?” sorularının cevapları için Google Adwords Yardım Merkezi’ndeki "Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunursunuz?" isimli yazıyı okumakta fayda var.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yayınlayan: Gizem Uygun, Google Adwords Uzmanı

Posted:

Google AdWords Reklam Politikaları'nı anlamak, hesabınızı başarıyla yönetmenin ve kullanıcılar için güvenli ve yararlı reklamlar sunmanın önemli bir parçasıdır. 

Politikaların, reklamlarınızın yayınlanmasını nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olmak için, kısa bir süre önce “Reklamlar” sekmesine bir durum bilgileri simgesi eklemiştik. Şimdi de politika sorunlarını daha hızlı bir şekilde saptamanıza yardımcı olacak başka bir özellik olan yeni Politika Ayrıntıları sütununu hayata geçiriyoruz.

Politika Ayrıntıları sütunu, tüm reklamlarınızla ilgili politika sorunlarını görmenize olanak tanıyor. Bu bilgilerin ayrı bir sütunda yer alması ise 
reklamlarınızın ayrıntılarını üzerlerine tek tek gelmenize gerek olmadan taramanıza ve sıralamanıza olanak tanıyor. 


Bu sütunda bulabileceğiniz bilgiler şu şekilde:

  • Her bir reklamınızın onay durumu
  • Reklamınız onaylanmadıysa onaylanmama nedenleri
  • Reklamlarınızın nerelerde gösterileceğini sınırlandırabilecek belirli politikalar

Bu bilgiler, duraklatılmış reklamlarınız için de sunuluyor. Bu özellik ile, duraklatılmış reklamlarınızın durumunu öğrenmek istediğinizde ya da bazı politika sorunlarıyla ilgilenirken bir kampanyayı geçici olarak duraklatmanız gerektiğinde hala o reklamın politika ayrıntılarını görebiliyor olacaksınız.

Aşağıdaki resimde, örnek reklamlar için “Politika ayrıntıları” sütununu görebilirsiniz:


Politika Ayrıntıları Sütunu

Bu sütunu nasıl eklerim?
1. “Reklamlar” sekmenize gidin ve “Sütunlar” düğmesini ve açılan menüden “Sütunlarınızı Özelleştir” seçeneğine tıklayın. 
2. Açılan sayfada "Özellikler" bölümünde, "Politika detayları" sütununu eklemek için tıklayın ve kaydedin.

Unutmayın!
Bu yeni politika sütunu henüz raporlarınızla birlikte indirilememektedir, ancak bunun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz!

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yazan: Ali Miller, Google Adwords Ürün Müdürü
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı
Posted:


Google Adwords’ün yeni arayüzü ile karşımızda olduğunu AdWords Yeni Arayüzüyle Karşınızda! yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Yapılan bu değişim birçok yenilikle birlikte geldi. Bunlardan bir tanesi de kampanya ayarları altında bulunan kampanya türü seçeneği.

Nasıl bir değişiklik?

Yapılan değişiklik ile eskiden bulunmayan bir özellik olan kampanya türü ortaya çıktı (hayatımıza girdi) . Kampanya ayarları sekmesindeki Genel Ayarlar başlığı altında eskiden sadece kampanya adını belirlerken şimdi ikinci bir ayar olarak kampanya türünü seçiyoruz.

Kampanya türü olarak iki farklı seçeneğimiz bulunuyor: standart ve tüm özellikler.

Standart:
Standart özellikler seçeneği ile temel yer hedefleme, teklif verme, bütçe ve reklam uzantıları gibi ayarlar yapılabiliyor. Kampanya türü olarak “standart”ı seçtiğimiz üzerinde değişiklik yapabileceğimiz  ayarlar kampanya adı ve türü, ağlar, cihazlar, temel yer ayarları ve bütçe.
Bu kampanya türü çok daha basit bir şekilde kampanya ayarlarını tamamlamak isteyen kullanıcılar için uygun bir seçenek.

Standart Özellikler
Tüm Özellikler:

Tüm özellikler seçeneği ile ise standart seçeneğinde olan tüm ayarlar ile birlikte gelişmiş yer seçenekleri, diller, genişlemiş yayınlama yöntemi ve eski arayüzde gelişmiş seçenekler altında olan ayarların tümü yapılabiliyor.
Bu kampanya türü kampanya ayarlarının tüm nimetlerinden yararlanarak  daha hakim oldukları kampanyalar yaratmak isteyen kullanıcılar için uygun bir seçenek.

Tüm ÖzelliklerUnutmayın!

Kampanya türleri seçeneklerinin hayatımıza girmesi ile birlikte kullanıcıların en sık karşılaştığı problem “Zaman Planlaması”nı bulamamak oldu. Kampanyalarının başlangıç-bitiş saatlerini, ya da reklam yayını zaman planlamasını yapmak için kampanya türü olarak tüm özellikleri seçmeyi unutmamak gerekiyor.

Gizem Uygun, Google Adwords Uzmanı

Posted:


Google AdWords ile ilgili yenilikleri, hesap performansını arttırmaya yönelik öneri ve ipuçlarını interaktif bir şekilde takipçilerimiz ile paylaşmak adına AdWords Türkiye Twitter hesabımızı 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren kullanmaya başladık.Google AdWords Uzmanları olarak değer katacağına inandığımız blog yazıları, yardım makaleleri ve benzeri içerikleri paylaşıyor olacağız. Bu konuda takipçilerimiz olarak sizlerin de katılımını görmekten mutluluk duyarız.

Google AdWords Uzman Ekibi Adına
Birkan İçaçan, Efe Kandemir ve Yiğit Yücel