Posted:

 • Müşterilerinizin sizi telefonla aramalarını mı istiyorsunuz?
 • Akıllı telefonlarından reklamlarınızı görüntüleyen potansiyel müşterilerinize, reklamınız üzerinden numaranızı hemen arama imkanı sunabilirsiniz!

 • Arama uzantısı sayesinde, telefon numaranızı reklam metninizde yazmak zorunda değilsiniz.
 • Dönüşümlerinizi ekstra maliyet oluşturmadan artırmak mı istiyorsunuz? O halde “Arama Uzantıları” tam size göre! 
 • Arama uzantılarında reklamlarınızda olduğu gibi aldığınız tıklama başına ücret ödüyorsunuz. Yani arama uzantısına sahip reklamların tıklama başına maliyeti (TBM) ile bu reklamdaki bağlantıların TBM'leri birbirine eşit oluyor.
Arama Uzantıları Oluşturma

 1. AdWords hesabınızda oturum açın.
 2. Kampanyalar sekmesini tıklayın.
 3. Düzenlemek istediğiniz kampanyayı seçiniz.
 4. Reklam Uzantıları sekmesini tıklayın. Bu şekilde seçtiğiniz kampanyada bulunan reklam uzantılarınızın o andaki durumunu görebilirsiniz.
 5. Uzantılar tablosunun üzerinde bulunan açılır menüden Görünüm: Arama Uzantıları'nı seçin. 
    6. Yeni Uzantı’ya tıklayın.
    7. Açılan kutuda, gerekli seçenekleri seçtikten sonra, telefon numarasını ait olduğu ülke seçeneği ile yazın ve kaydet butonuna basın. Dikkat etmek gereken bir nokta, numaranızı yazarken başına 0 koymayın. Yani, numaranızı 212******* şeklinde yazın.

Tebrikler! Kampanyanıza yeni bir arama uzantısı eklediniz!

Arama Uzantılarını Neden Kullanmalı?
 • Arama uzantıları ile reklam metninize sığdıramadığınız iletişim bilgilerinizi ekleme şansı bulacaksınız böylece reklam metninizi daha verimli kullanabileceksiniz.
 • Telefon bilgilerinizi reklam metniniz içerisinde yazdığınız zaman potansiyel müşterileriniz reklamınızı tıklamayabiliyor, bu da tıklama oranınız dolayısıyla da kalite puanınızın düşmesine yol açar. Arama uzantısı sayesinde, hem telefon bilgileriniz reklamınızda yer alır, hem de reklamınız akıllı telefonlardan arama için tıklama alır. Bu şekilde tıklama oranınızı da yüksek tutmuş olursunuz.
 • Telefonunuz çaldığında, arayan müşterinizin size AdWords reklamlarınız dolayısıyla ulaşıp ulaşmadığını bilemiyorsunuz. Arama uzantıları sayesinde aldığınız aramaların ne kadarının AdWords reklamlarınız yolu ile geldiğini görebileceksiniz. Bu aramalara dair istatistikleri de AdWords hesabınızdan takip edebileceksiniz.
 Peki Arama Uzantıları’nı kimler kullanmalı?

AdWords reklamı veriyorsanız ve telefon ile sipariş alıyor veya telefon üzerinden müşterilerinize destek ve bilgi veriyorsanız, arama uzantıları sizin için çok uygun olacaktır!

Geliştirilmiş Arama Uzantıları

Bildiğiniz gibi bir süre önce AdWords kampanya yapısında köklü bir değişiklik yapıldi ve ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ geçişi halen devam etmekte. Bu geçişin ardından, diğer reklam uzantılarında olduğu gibi, arama uzantılarında da bazı yenilikler, değişiklikler fark etmiş olabilirsiniz.

Geliştirilmiş Uzantılar’ sayesinde, arama uzantılarında göreceğiniz yenilikleri özetleyecek olursak; 
 • Reklam grubu seviyesinde arama uzantıları: Artık yalnızca kampanya seviyesinde değil, reklam grubu seviyesinde farklı arama uzantıları yaratabileceksiniz. Yani bir kampanyanın altindaki farkli reklam gruplarında yer alan farklı reklam metinleriniz için istediğiniz arama uzantısını kullanabilirsiniz.
 • Arama uzantılarınız için zaman planlaması: Reklam yayınınız süresince, arama uzantısı için ayrı bir zaman planlaması kurabilirsiniz, böylelikle istediğiniz saatlerde telefon numaranızı potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz.
 • Arama uzantılarında değişiklik geçmişi: Eski kampanya yapısında arama uzantınız üzerinde değişiklik yaptığınızda, uzantıya ait bütün performans verileri siliniyordu. Geliştirilmiş uzantılar sayesinde, arama uzantınızda değişiklik yapsanız bile, geçmiş veriler silinmemektedir.
 • Performans verileri: Her bir arama uzantınız için, tek bir veri kaynağı yerine ayrı ayrı olarak tıklama, gösterim, maliyet, vs.. gibi performans verilerinizi görebiliyor olacaksınız.
NOT: Geliştirilmiş arama uzantısını kullanabilmeniz için, öncelikle kampanyanızı ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’a geçirmelisiniz. Bunun ardından ‘reklam uzantıları’ sekmesinden yeni uzantılarınızı kurabilirsiniz. 

Unutmayın!
Tüm reklam uzantıları gibi Arama Uzantıları'nın da gösterilebilmesi için reklamlarınızı tetikleyen anahtar kelimelerinizin yüksek kalite puanlarının olması gerekir. 

Bayramda her çalan telefonun sevdiklerinizden gelmesi dileklerimizle!

Mark Semoil, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
24 Eylül tarihinden itibaren Google Adwords olarak "25 TL'lik reklam harcaması yap, X TL promosyon kodu kullan" sistemine geçtik. Aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağım bu sistem kısaca X TL'lik promosyon kodu tutarının hesap bakiyenize yansıyabilmesi için, promosyon kodunu uygulayıp sonrasında Google AdWords hesabınızda 25 TL'lik reklam harcaması yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Süreç Nasıl İşliyor?
Promosyon kodu tutarının hesabınıza geçmesi için promosyon kodunu uygulayıp sonrasında 25 TL'lik AdWords reklam harcaması yapmanız gerekiyor. Promosyon kodu uygulamak için izlemeniz gereken adımlar şöyle:
 1. AdWords hesabınızı açın ve "Faturalandırma" sekmenize gidin.
 2. Faturalandırma sekmenizde "Diğer eylemler" sekmesinden "Bir promosyon kodu uygula"yı seçin.
     3. 14 haneli promosyon kodunuzu çıkan kutucuğa yazın ve "Gönder" butonuna basın.

     4. Bu işlemi tamamladığınızda aşağıdaki ekranı görmeniz gerekiyor. Bu ekranı görmeniz promosyon kodunu hesabınıza başarılı bir şekilde eklediğiniz anlamına geliyor.
Hesabınıza kuponu uygulayıp bu mesajı gördükten sonra 25 TL harcamanız gereken süreç başlamış oluyor.

Eski sistemin aksine uyguladığınız promosyon kodunun tutarını "Faturalandırma" sekmenizde "işlem geçmişi"nde hemen göremiyorsunuz. "İşlem geçmişi"nizde, promosyon kodu tutarının hesap bakiyenize eklendiğini görebilmeniz için promosyon kodunu uyguladığınız tarihten itibaren 25 TL'lik reklam harcamanızı tamamlamış olmanız gerekiyor.

Unutmayın!

1. Promosyon kuponunuzu hesabınıza yükledikten ve 25 TL'lik reklamcılık harcamanızı yaptıktan sonra 100 TL'nin hesabınıza yatması 5 iş gününe kadar uzayabilen bir süreçtir. Dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Promosyon kuponunuzu başarılı bir şekilde hesabınıza uyguladınız mı?
 • Promosyon kuponunuzu hesabınıza uyguladıktan sonra yaptığınız reklamcılık harcamalarınızın toplamı 25 TL'yi geçti mi?
 • Reklamcılık harcamalarınızın toplamı 25 TL'yi bulmasının üzerinden 5 iş günü geçti mi?
Tüm bu sorulara cevabınız evet ise ve 100 TL'yi hala "İşlem geçmişi" sayfanızda göremiyorsanız AdWords Destek Ekibi'ne ulaşmanız durumunda size yardımcı olabiliriz.


2. Promosyon kodlarından sadece yeni Google AdWords hesapları, yani hesabın oluşturulma tarihi üzerinden en fazla 14 gün geçmiş olan hesaplar, faydalanabiliyor. Google AdWords hesabınızın yaşı 14 günü geçtiyse promosyon kodu hesabınıza uygulanamaz durumda oluyor.

3. Google AdWords promosyon kodları hesap bazında tanımlanır, diğer bir deyişle bir promosyon kodları hesaplara özeldir, tanımlı olduğu hesaptan başka bir hesap için kullanılamaz. Bu sebeple internet ya da farklı ortamlarda satılan Google AdWords promosyon kodlarına güvenmemek gerekiyor.

4. Promosyon kodu konusunda yapılan politika ihlalleri Google AdWords'te bir daha reklam verememenize kadar giden olumsuz sonuçlara yol açtığı için bu konuda çok dikkatli olmakta fayda var.

Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
 • AdWords reklamlarınız ile sitenize ulaşan ziyaretçiler günün hangi saatlerinde sitenizle daha çok etkileşimde bulunmaktadırlar?
 • İş tipinize ve amaçlarınıza bağlı olarak günün hangi saatlerini veya hangi günleri hedeflemelisiniz?
 • Bunların ışığında, zaman planlamanızı nasıl optimize edebilirsiniz?
Bu soruların yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin altıncısı olan bu yazımızda AdWords Gün Bölümleri Raporu'na odaklanacağız.

AdWords Gün Bölümleri Raporu’na Nasıl Erişebilirim?
Reklamcılık > AdWords > Gün Bölümleri
AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?

Bu raporda, AdWords reklamlarınız ile sitenize ulaşan ziyaretçilerin günün hangi saatlerinde sitenizle etkileşimde bulunduklarını görebilirsiniz. Bu rapor, ilgili profilin saat dilimi ayarlarını temel alarak, istatistikleri günün saatine (00/12 - 23/11) ve haftanın gününe (0/Pazar - 6/Pazartesi) göre analiz etmenizi sağlar.

Aşağıdaki örnek hesapta siteye gelen ziyaretleri e-ticaret dönüşüm oranı (bir satın alma işlemiyle sonuçlanan ziyaretlerin yüzdesi) açısından değerlendirelim. İlk sütunda günün saatleri, ikinci sütunda her saatte elde edilen ziyaretler, üçüncü sütunda ise dönüşüm oranlarının site ortalamasıyla karşılaştırılması gösterilmiştir.

Günün Farklı Saatlerindeki Dönüşüm Oranlarının Site Ortalamasıyla Karşılaştırılması
Bu örnek hesapta, saat 10 ile 16 arası gelen ziyaretlerin dönüşüm oranı site ortalamasına kıyasla daha yüksektir. Ziyaret başına değer açısından da aynı saatlerin önemli olduğunu görebiliriz.

Günün Farklı Saatlerindeki Ziyaret Başına Değerin Site Ortalamasıyla Karşılaştırılması
Peki bu bilgileri öğrendikten sonra ne yapabiliriz?

 • Bu raporu kullanarak elde ettiğiniz veriler bütün kampanyalarınızı kapsamaktadır. Dolayısıyla, kampanyalarınız arasında bazı farklılıklar bulunabilir. Analizinizi kampanya bazında yapmak için ikincil boyut olarak kampanya seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz verileri daha kolay analiz etmek için “CSV olarak Dışa Aktar” seçeneğini işaretleyip dosyayı Google Dökümanlar’a yükleyerek verilerinizi kampanya bazında filtrelemenizi ve analiz etmenizi öneriyorum.
Raporunuza İkinci Boyut Ekleme
 • Belirli saatlerde sitemize gelen ziyaretçilerin site ortalamasına göre daha fazla dönüşüm getirdiğini belirlediysek, AdWords hesabınızdaki Gelişmiş Ayarlar: Zaman Planlaması özelliğini kullanarak anahtar kelimelere bu saatlerde verdiğiniz teklifleri arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için Mod: Teklif Düzenleme seçeneğini işaretlemelisiniz. Böylelikle, hem size değer katan bu trafiği kaçırmamak adına daha rekabetçi olabilirsiniz hem de kısıtlı bir bütçeniz varsa bu bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz. 

 • AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu analiz ettiğinizde belirli saatlerde hiç ziyaretçi gelmediğini veya gelen ziyaretçilerin değer katan ziyaretçiler olmadığını (hiç dönüşüm getirmeyen vb.) fark edebilirsiniz. Bu noktada, AdWords reklamverenleri reklamın yayınlandığı saatleri kısıtlamanın trafik kaybına yol açacağını düşünebilirler. Bu, kısmen de olsa doğrudur. Burada önemli olan doğru metrikleri analiz etmektir. Örneğin, belirli bir saat aralığında gelen ziyaretçilerin hiç dönüşüm getirmediğini farz edelim. Reklamınızın o saatler arasında yayınlanması için belirli bir maliyet harcamış olacaksınız ama bu yayın size gelir olarak geri dönüş sağlamamış olacak. Bu noktada, AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu dönüşümler/getiriler bazında analiz edip AdWords hesabınızda yer alan Gelişmiş Ayarlar: Zaman Planlaması özelliğini kullanarak reklamınızın yayınlandığı saatleri değiştirebilir ve bunun getirileriniz üzerine etkisini ölçebilirsiniz.
AdWords Zaman Planlaması Ayarları
Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu yorumluyoruz. Bu videodaki bakış açısını kendi Analytics hesabınızda da kullanarak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.


Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı


Biraz Daha Analytics?
Google Analytics: Anahtar Kelimeler Raporu
Google Analytics: Eşleşen Arama Sorgusu Raporu
Google Analytics: Anahtar Kelime Konum Raporu
Google Analytics: Ziyaretçi Akışı Raporu


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Adres, telefon numarası gibi bilgilerinizi ve hatta web sayfanızdan daha fazla bağlantıyı reklamlarınızda paylaşmak ister misiniz?

Cevabınız “Evet” ise ilkini yayınlıyor olduğumuz “Reklam Uzantıları” yazı dizimizi takip etmeye devam edin!

Reklam Uzantısı nedir?

Reklam uzantısı, kampanya düzeyinde oluşturulur. Adres, telefon numarası, daha fazla web sayfası bağlantısı, ürün resimleri ve fiyat gibi işletmenizle ilgili ekstra bilgilerinizin görüntülenebilmesine olanak tanıyan bir dizi Google AdWords aracına verilen isimdir. Google AdWords hesabınız ile kullanabileceğiniz reklam uzantıları şu şekilde:
 1. Yer Uzantıları
 2. Arama Uzantıları
 3. Ürün Uzantıları
 4. Reklam Site Bağlantıları
 5. Sosyal Uzantılar
Bu yazımız ise yer uzantıları üzerine.

Yer Uzantıları
 • Müşterilerinizin kendilerine en yakın mağazanızı bulmalarını veya telefonla aramalarını mı istiyorsunuz?
 • Reklam metninize adresinizi yazmak istiyor fakat bu kez de açıklamalarınıza mı yer bulamıyorsunuz? 
 • Dönüşümlerinizi ekstra maliyet oluşturmadan artırmak mı istiyorsunuz?
O halde “Yer Uzantıları” tam size göre!
 • Yer uzantıları, Google.com, Google Haritalar gibi Google mülklerinde ve Arama Ağı iş ortağı sitelerinde görüntülenebiliyor.
 • Yer uzantılarında reklamlarınızda olduğu gibi aldığınız tıklama başına ücret ödüyorsunuz. Yani yer uzantısına sahip reklamların tıklama başına maliyeti (TBM) ile bu reklamdaki bağlantıların TBM'leri birbirine eşit oluyor.
Yer Uzantıları oluşturma
 1. AdWords hesabınızda oturum açın.
 2. Kampanyalar sekmesini tıklayın.
 3. Düzenlemek istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
 4. Reklam Uzantıları sekmesini tıklayın. Bu şekilde seçtiğiniz kampanyada bulunan reklam uzantılarınızın o andaki durumunu görebilirsiniz.
 5. Uzantılar tablosunun üzerinde bulunan açılır menüden Görünüm: Yer uzantıları'nı seçin. 

     6. Yeni uzantı'ya tıklayın:
 • Mevcut bir Google Rehber hesabını kampanyanıza bağlamak için "Bir Google Rehber hesabındaki adresleri kullan:"seçeneğini seçin. Google Rehber'de nasıl hesap oluşturacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

      7. İşiniz bittiğinde Kaydet’i tıklayın.

   Böylece AdWords hesabınıza Yer Uzantıları'nı eklemiş olacaksınız.

  Yer Uzantılarını Neden Kullanmalı?
  • Yer uzantıları ile reklam metninize sığdıramadığınız adres ve iletişim bilgilerinizi ekleme şansı bulacaksınız.
  • Özellikle yerel bir işletmeniz varsa, yakın çevrenizde mobil cihazlar ile arama yapan potansiyel müşterilerinize ulaşabilme olasılığınızı artıracaksınız.
  • Reklamlarınız ile sadece Arama ve Görüntülü Reklam Ağı’nda değil, Google Haritalar gibi birçok değişik ağlarda görüntülenerek müşteri kazanma şansını artıracaksınız.
  Peki Yer Uzantıları’nı kimler kullanmalı?

  AdWords reklamı veriyorsanız ve müşterilerinizi davet edebileceğiniz bir işletmeniz varsa Google Yer Uzantıları’nı kullanarak müşterilerinize müesseseden bir çay ikram etmemeniz için hiçbir sebep yok!

  Sevinç Cömertoğlu
  Google AdWords Uzmanı

  Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

  Posted:
  • Anahtar kelimeleriniz reklamınızı hangi konumlarda tetiklemektedir?
  • Belirli bir anahtar kelimeniz için reklam konumunuz değiştikçe ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri ortalama süre nasıl değişmektedir?
  • Belirli bir anahtar kelimeniz için dönüşümleriniz reklamınız hangi konumdayken daha yüksek olmaktadır?

  Bu ve benzeri sorularınızın yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki Anahtar Kelime Konum Raporu’nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin beşincisi olan bu yazımızda Anahtar Kelime Konum Raporu'na odaklanacağız.

  Anahtar Kelime Konum Raporu’na Nasıl Erişebilirim?

  Reklamcılık →  AdWords → Anahtar Kelime Konumları

  Anahtar Kelime Konum Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?

  Google Analytics Anahtar Kelime Konum Raporu’nu kullanarak anahtar kelimelerinizin reklamınızı hangi konumlarda tetiklediğini görmeniz ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizle etkileşimini reklam konumu bazında analiz etmeniz mümkündür. Bu neden önemlidir?

  Birincisi, AdWords reklamverenlerinin birçoğu, hedefleri sorulduğunda reklamlarının birinci sırada çıkması olduğundan bahseder. Ancak, bu rapor kimi zaman reklamlarınızın birinci sıra yerine başka bir sırada çıkmasının sanılanın aksine daha iyi sonuç verebileceğini göstermektedir. Böylelikle, agresif bir biçimde birinci sıra için yüksek teklifler verip maliyetlerinizi şişirmek yerine sizin için daha verimli olabilecek başka bir konumu hedefleyip ona göre harcama yapabilirsiniz.

  Örneğin, aşağıdaki örnek hesapta yer alan anahtar kelimelerden birinin konum raporunu ziyaret sayısı, hemen çıkma oranı ve ortalama ziyaret süresi açısından değerlendirelim.  Bu anahtar kelime son 1 ayda 489 ziyaret almıştır. Bunların konum bazında kırılımını aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz. Bu örnek anahtar kelime için reklamların üçüncü sırada (organik arama sonuçlarının hemen üzerinde) çıktığı zamanlarda birinci sırada çıktığı zamanlara göre siteye daha çok ziyaretçi gelmektedir, bu ziyaretçiler sitede ortalamada daha uzun süre vakit geçirmektedir ve bu ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı göreli olarak daha düşüktür.
  X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için sitenizin aldığı ziyaret sayısı
  Yine X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için siteden hemen çıkma oranı
  Yine X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için sitede geçirilen ortalama süre
  İkincisi, sizin için önemli olan konumu bu raporu inceleyerek belirlediğinizi varsayalım. Reklamınızın özellikle bu konumda çıktığından emin olmak adına Otomatik Kurallar kullanabilirsiniz. Otomatik kural oluşturarak, reklamınızın istediğiniz konumda çıkabilmesi için tekliflerinizi değiştirebilirsiniz.

  Üçüncüsü, Analytics hesabınızda hedefler oluşturursanız (ki bu konu üzerine ilerleyen günlerde detaylı olarak konuşacağız) Anahtar Kelime Konum Raporu’nuzu belirlediğiniz hedefe ulaşan ziyaretçiler açısından filtreleyebilirsiniz. Örneğin, sitenizde alışveriş yapan kullanıcıların gördüğü “Teşekkür Ederiz” sayfasını URL hedefi olarak belirlerseniz bu sayfaya ulaşan ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak, o ziyaretçinin sitenizdeki bir alışverişi tamamladığını göstereceği için herhangi bir anahtar kelimenizin konumunu gelen satışlar cinsinden değerlendirebilir ve performansınızı arttırmak adına önlemler alabilirsiniz. Bu filtrelemeyi yapmak için Gelişmiş Segmentleri de kullanabilirsiniz.

  Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden Anahtar Kelime Konum Raporu’nu yorumluyoruz. Bu videodaki bakış açısını kendi Analytics hesabınızda da kullanarak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.


  Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

  Cansu Özaras
  Google AdWords Uzmanı


  Biraz Daha Analytics?
  Google Analytics: Anahtar Kelimeler Raporu
  Google Analytics: Eşleşen Arama Sorgusu Raporu
  Google Analytics: Gün Bölümleri Raporu
  Google Analytics: Ziyaretçi Akışı Raporu


  Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

  Posted:
  • Sitenize gelen kullanıcılar, gerçekte hangi kelimeleri aratıyorlar?
  • Bu arama sonucunda hangi anahtar kelimenizle ilişkili reklamınız tetikleniyor?
  • AdWords hesabınızda yer almayan ama kullanıcılarınızın gerçekte arattığı kelimeleri niye hesabınıza eklemelisiniz?
  Bu sorularınızın yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki Eşleşen Arama Sorgusu Raporu'nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin dördüncüsü olan bu yazımızda Eşleşen Arama Sorgusu Raporu'na odaklanacağız.

  Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’na Nasıl Erişebilirim?  Trafik Kaynakları → Kaynaklar → Arama → Ücretli

  Birincil Boyut → Eşleşen Arama Sorgusu
  İkincil Boyut → Anahtar Kelime
  Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?  Google Analytics hesabınızda yer alan Eşleşen Arama Sorgusu Raporu'nu kullanarak, kullanıcıların gerçekte hangi kelimeyi arattığını ve bu arama sonucunda AdWords hesabınızda yer alan hangi anahtar kelimeniz üzerinden reklamınızın tetiklendiğini görebilirsiniz. Bu sayede, ziyaretçilerin gerçekte neyi aradıklarını görebilir ve kullanıcının tam olarak aradığı kelimeyi anahtar kelime listenize ekleyerek kalite puanlarınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’nu yorumluyoruz. Bu videodaki bakış açısını kendi Analytics hesabınızda da kullanarak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.  Negatif Anahtar Kelime Fikirleri 
  Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’nu kullanmak size yeni negatif anahtar kelime fikirleri verebilir.

  Örneğin, internet üzerinden gelinlik sattığınızı düşünelim. AdWords hesabınıza “gelinlik modelleri” anahtar kelimesini eklediğinizi varsayalım. Analytics hesabınıza girip Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’nu kontrol ettiğinizde reklamınızın bu anahtar kelime aracılığıyla “kiralık gelinlik modelleri” sorgusu için tetiklendiğini gördünüz. Eğer siz şirket olarak kiralık gelinlik satmıyorsanız, “kiralık” kelimesini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Böylelikle, içinde “kiralık” kelimesi geçen “kiralık gelinlik modelleri” veya “kiralık gelinlik” gibi sorgularda reklamınız gösterilmeyecektir. Bunun gibi negatif anahtar kelime fikirleri, hedeflemediğiniz kullanıcılardan alacağınız tıklamaları engelleyerek hem bütçenizi verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır hem de kalite puanlarınıza olumlu katkı yaparak reklam sıralamanızı olumlu etkileyecektir.  Anahtar Kelime Fikirleri 
  Eşleşen Arama Sorgusu Raporu size yeni anahtar kelime fikirleri de verebilir.

  Örneğin, elektronik eşyalar satan bir dükkan olduğunuzu varsayalım. AdWords hesabınıza “plazma tv” kelimesini eklediğinizi düşünelim. Eşleşen Arama Sorgusu Raporu’nu kontrol ettiğinizde, kullanıcıların aslında “63 inç plazma tv” veya “abc marka plazma tv” gibi sorgular kullandığınızı gördünüz. Bu yeni arama sorgularını, AdWords hesabınıza yeni birer anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Hatta belirli marka veya modeller üzerinden çok fazla ziyaret almışsanız, ilgili markalar veya modeller için yeni reklam grupları oluşturmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle, kullanıcıya arama sorgusuyla direkt alakalı bir reklam metni göstererek tıklama oranınızı arttırabilir ve reklam sıralamanıza olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri özellikle reklam metninizde kullanın ve kelimeleri eklerken farklı eşleme türlerinden yararlanmayı unutmayın.  Açılış Sayfasını İyileştirme Fikirleri 
  Eşleşen Arama Sorgusu raporu sayesinde reklam metninizde ya da açılış sayfanızda iyileştirmeler yapmayı düşünebilirsiniz.

  Örneğin, AdWords hesabınızda “pantolon modelleri” yer aldığı halde kullanıcılarınız “kot pantolon modelleri” yazarak sitenize gelmektedirler. Ancak, bu ziyaretlerin hemen çıkma oranı yüksekse, bu kullanıcıların sitenizde istediğini bulamadığının bir göstergesi olabilir. Bu noktada, kullanıcıyı yönlendirdiğiniz açılış sayfasını kontrol edebilir ve gerekli iyileştirmeler yapabilirsiniz. İkinci bir yol olarak, “pantolon modelleri” ile ilgili reklamınız, “kot pantolon modelleri” kelimesinden tetikleniyorsa ve daha fazla reklam grubu oluşturmayı düşünebilirsiniz. Sitenizde kot pantolon satıyorsanız, bu kategori için ayrı bir reklam grubu oluşturarak kullanıcıyı ilgili içeriğe yönlendirebilirsiniz. Bazı durumlarda, farklı arama sorguları aynı anahtar kelimeyi tetiklemiş olabilir. Örneğin, “pantolon modelleri” kelimenizi "kot pantolon modelleri” ve “kumaş pantolon modelleri” arama sorguları tetiklemiş olabilir. Bu noktada, hemen çıkma oranlarına veya sitede geçirilen zamana bakarak bu arama sorgularından hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görebiliriz. Bu da bize açılış sayfamızda yapabileceğimiz iyileştirmelerle ilgili (örneğin kot pantolonlar ve kumaş pantolonlar için farklı sayfalar oluşturmak gibi) fikirler verebilir.


  Özelleştirilmiş Raporlar  Özelleştirilmiş raporlar sayesinde yukarıda konuştuğumuz metrikler dışındaki metriklerle ilgili de analizler yapabilirsiniz. Bunun için Gelişmiş Segmentler başlığını da kullanabilirsiniz. Örneğin, odak noktanız dönüşümler ise bu raporu kullanarak kullanıcıların yazdıkları arama terimlerini getirdikleri dönüşümler bazında inceleyebilirsiniz.

  Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

  Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı  Biraz Daha Analytics?

  Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!