Posted:
Paylaşılan bütçe meşhur Google kafeteryaları gibidir. Google ofisinde tüm yemekler aşçılar tarafından kafeteryaya aktarılır. Biz Google çalışanları ise ihtiyacımız olduğu kadar yemeği tabaklarımıza alarak karnımızı doyururuz.

Paylaşılan bütçede ise reklamveren AdWords’e ayırabileceği bütçeyi belirler, kafeteryaya yerleştirir ve kampanyalar da aynı bizim gibi ihtiyaçları oldukça gelip bu bütçeden ihtiyaçları kadar miktarı alarak kullanırlar.

Paylaşılan Bütçe Nasıl Oluşturulur?
 1. Google AdWords hesabınıza giriş yapın, sayfanın üst kısmında bulunan koyu yeşil sekmelerden "Kampanyalar" sekmesini seçin.
 2. Sol gezinme çubuğunda, "Paylaşılan kitaplık" bağlantısını tıklayın.
 3. Bu bağlantının altındaki "Bütçeler"i kutusunun alt kısmında bulunan "view" bağlantısına tıklayın.
 4. Açılan sayfada "+Yeni bütçe"yi tıklayın.
 5. Yeni paylaşılan bütçenize bir ad verin, bu bütçeyi paylaşacak olan kampanyalarınızı seçin ve bu kampanyalarınızın paylaşacağı bütçe tutarınızı belirleyin.
 6. Kaydet'i tıklayın.
Paylaşılan Bütçe Oluşturma
Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 • Performans: Kampanya performansınızı hem “Tüm çevrimiçi kampanyalar” sekmesinden kontrol edebildiğiniz gibi, "Paylaşılan Bütçeler" başlığı altından da kontrol edebiliyorsunuz. Bu kontrolü "Paylaşılan Bütçeler" başlığı altından yapmak aynı bütçeyi paylaşan kampanyalarınız arasındaki karşılaştırmalarınızda işinizi kolaylaştıracaktır.
Paylaşılan Bütçeler Başlığı Altında Kampanya Performansınız

Paylaşılan Bütçeye Dahil Edilen Kampanların Ayalarındaki Farklar Neler?
 • Bütçe: Kampanya ayarlarına girdiğinizde Bütçe başlığında iki seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerden,
  • “Ayrı bütçe” seçeneğini seçtiğinizde kampanyanızda standart bütçelendirmeyi kullanabilirsiniz.
  • Seçili olan "Bütçeyi Paylaş" seçeneğini kullanarak kampanyanız arasında bütçe paylaşımına devam edebilirsiniz.
Paylaşılan Bütçe Kullanan Kampanya Ayarlarında Bütçe

 • Yayınlanma yöntemi: Paylaşılan bütçe kullanmayan kampanyalarda reklam yayın yöntemimizi seçebiliyorken, paylaşılan bütçede reklam yayınlanma yönteminiz seçilen bütçenize göre otomatik olarak ayarlanır.  
Paylaşılan Bütçe Kullanan Kampanya Ayarların Yayınlanma Yöntemi
Paylaşılan bütçeyi neden kullanmalı?
 • Bütçeniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. / Google AdWords için ayardığınız bütçenizi daha etkili kullanırsınız
 • Gün içerisinde kampanyalarınıza ait bütçeyi takip etmek zorunda kalmazsınız.
 • Bir kampanyanıza ayırmış olduğunuz bütçe tüketilemediğinde bu miktarı iyi performans gösteren başka bir kampanyanızın kullanmasına imkan tanımış olursunuz.

Paylaşılan bütçeyi kimler kullanmalı? 
 • "Aynı ürün/hizmetim için mobil, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyen birden fazla kampanyam var"
 • "Kampanyalarıma ne kadar bütçe ayırmam gerektiğini tahmin etmekte zorluk çekiyorum"
 • "Devir tasarruf devri, paramı bir yerden artırıp başka bir yerde kullanmalıyım"
Siz de yukarıdaki cümlelere katılıyorsanız Paylaşılan Bütçe sizin için biçilmiş kaftan demektir!

Sevinç Cömertoğlu, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!Posted:

Binlerce anahtar kelime için AdWords tekliflerinizi %5 değiştirmeniz gerektiği oldu mu? Ya da yüzlerce reklamda küçük bir metni bulup değiştirmeniz gerekti mi? Belki de web adresinizi değiştirdiniz ve hesabınızdaki tüm görünür URL'leri ve hedef URL'leri güncellemeniz gerekti.

AdWords'ü daha hızlı, daha kolay ve daha iyi bir hale getirmek istiyoruz. Bu nedenle, AdWords arayüzünde yeni toplu düzenleme özelliklerini kullanıma sunduğumuzu gerçekten büyük bir heyecanla bildiriyoruz! Bu yeni özellikler sayesinde, hesabınızın genelinde büyük ölçekli değişiklikleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

İlk önizleme
Başlangıçta, görüşlerinizi almak ve her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için bu toplu düzenleme özelliklerini sınırlı sayıda AdWords hesabında kullanıma sunuyoruz. Önümüzdeki haftalarda özellikleri herkesin kullanımına sunmayı umuyoruz.


Daha hızlı ve kolay bir şekilde çok daha fazla değişiklik yapın
Yapabileceğiniz değişikliklerin bir özeti şu şekilde:

Anahtar Kelimeler
 • Anahtar kelimede veya hedef URL'de metin arama ve değiştirme
 • Anahtar kelimeye veya hedef URL'ye metin ekleme
 • İlk sayfa TBM'sine veya sayfanın üst kısmına ilişkin TBM'ye yükseltmek dahil olmak üzere yeni teklifler belirleme
 • Teklifleri artırma veya azaltma
 • Anahtar kelime eşleme türlerini değiştirme
 • Etiket ekleme/kaldırma
Reklamlar
 • Reklamda veya URL'de metin arama ve değiştirme
 • Reklama veya URL'ye metin ekleme
 • Metindeki büyük harf kullanımını değiştirme
 • Etiket ekleme/kaldırma
Reklam Grupları
 • Teklifleri artırma veya azaltma
 • Yeni teklifler belirleme
 • Etiket ekleme/kaldırma
Kampanyalar
 • Bütçeleri artırma veya azaltma
 • Yeni bütçeler belirleme
 • Etiket ekleme/kaldırma


Değişiklikleri uygulamadan önce önizlemelerini yapabileceksiniz. Çok sayıda değişiklik yapıyorsanız, bunlar arka planda gerçekleşecek. Bu, toplu değişiklikler yapılırken sayfadan ayrılıp hesabınızda başka işlemler yapabileceğiniz (ve hatta oturumu tamamen kapatabileceğiniz) anlamına geliyor. Bir ilerleme durum çubuğu, değişikliklerin tamamlanmasına ne kadar kaldığını görmenize olanak sağlayacak. Uygulandıktan sonra da değişikliklerinizi inceleyebiliyorsunuz.

İşleri kolaylaştırma
Bu yeni düzenleme özellikleri AdWords'te kullanıma sunulduğunda, kalabalığı azaltmak ve yeni kullanıcıların işini kolaylaştırmak için düğmelerde ve menülerde birkaç değişiklik yapıldığını da fark edebilirsiniz.

"Düzenle" düğmesi "Düzenle" açılır menüsüne dönüşecek. Ayrıca, "Tabloda düzenle" görünümünün birden çok öğeyi düzenleme özelliğinden çok daha ileri düzeyde özellikler kullanıma sunulacağından, bu görünümü kaldıracağız. Tek bir kampanya öğesinde değişiklik yaparken, düzenleme moduna geçmek için bu öğeyi tıklamanız yeterli olacak.


Daha fazla bilgi ve geri bildirim
Bu yeni düzenleme özelliklerini kullanıma sunarken AdWords sözlüğümüzdeki toplu düzenlemelerle ilgili giriş de dahil olmak üzere AdWords Yardım Merkezi'ndeki makaleleri güncelleyeceğiz.

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeni toplu düzenleme özelliklerini kullanırsanız, lütfen bu özelliklerle ilgili yorumlarınızı buradan paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz, AdWords'ü daha da iyi bir hale getirmemize yardımcı olacak.

Gönderen: Prashant Baheti, AdWords Ürün Yöneticisi
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:


 AdWords Editör 9.9'un, Windows ve Mac için artık kullanıma sunulduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz!

Bu sürümde yer alan değişiklikler, Google Görüntülü Reklam Ağı güncellemelerini, içe ve dışa aktarma işlemlerindeki iyileştirmeleri ve yeni kampanya ayarlarını içeriyor. Değişikliklerin özeti şu şekilde:

Google Görüntülü Reklam Ağı güncellemeleri
Reklam grupları sekmesindeki yeni "Esnek erişim" paneliyle veya CSV içe aktarma işlevini kullanarak reklam grubunuzun esnek erişim ayarlarını yönetebilirsiniz. Kampanya düzeyindeki Görüntülü Reklam Ağı ayarlarını da basitleştirdik (artık "Etkin" veya "Devre dışı" ayarını seçmeniz yeterli olacak).

İçe ve dışa aktarma işlemlerindeki iyileştirmeler
Artık, Google Arama Ağı ve Google Görüntülü Reklam Ağı için kampanya düzeyindeki ayarları güncellemek amacıyla CSV içe aktarma işlevini kullanabiliyoruz. Ayrıca AdWords Editör'ün farklı URL'lere sahip olan aynı reklamları nasıl ele alacağını da belirleyebiliyoruz.

Yeni kampanya ayarları
Cihaz hedeflemeye yönelik yeni bir seçenek (BlackBerry) ve yeni bir reklam rotasyonu ayarı (Süresiz olarak dönüşümlü yayınla) ekledik.

Yeni sürümdeki bu değişiklikler ve diğer güncellemelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için 9.9 sürümüne ait notları buradan inceleyebilirsiniz.

Yeni sürüme nasıl geçebilirim?

AdWords Editör'ü bir sonraki açışınızda 9.9 sürümüne geçmeniz istenecektir. Yeni sürüme geçtiğinizde yüklenmemiş değişiklikleri ve yorumları nasıl koruyacağınız da dahil olmak üzere, yeni sürüme geçişle ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu talimatları buradan inceleyin.

AdWords Editör 9.9 sürümünü, AdWords Editör web sitesinden de indirebilirsiniz.

Unutmayın!

AdWords Editör'ün önceki sürümleri için dört ay boyunca destek vererek, yeni sürüme geçmeniz için size zaman tanıyoruz. AdWords Editör'ü kesintisiz kullanabilmek için 13 Mart 2013'e kadar yeni sürüme geçmeniz gerekiyor.

Gönderen: Mark Martel, Google Reklamları Takımı
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

İnternet’te gezinen kişiler için işletmenizin sosyal görünürlüğünü artırmak ister misiniz?
Gelin bu hafta da “Sosyal Uzantılar”ı inceleyelim!

Sosyal Uzantılar
 • İşletmenizin bilinirliğini mi artırmak istiyorsunuz?
 • Müşterilerinizin veya arkadaşlarınızın web'deki içeriğinizi paylaşmalarını ve bu paylaşımların görüntülenebilmesi mi istiyorsunuz?
 • Sosyal medyada bilinirliğinizi artırmak için ayıracak bütçeniz mi yok?
AdWords hesabınız varsa “Sosyal Uzantıları” deneyin!

Sosyal Uzantılar Ne Demek?

+1 Butonu
 • Google+ vasıtası ile kullanıcılar web içeriğinizi destekleyebilirler, yani Google+ jargonu ile +1'leyebilirler. 
 • Sosyal uzantıları Google AdWords hesabınıza eklediğinizde, reklamlarınızı gören kullanıcılar reklamlarınızın yanında bulunan +1 butonuna bastıklarında websiteniz +1 tane daha tavsiye almış oluyor.
 • Reklam metninizin altında o güne kadar almış olduğunuz +1'ler de gösteriliyor. Buradaki bilgiler Google kullanıcılarında merak uyandırarak reklamınızın tıklanma olasılığını olumlu yönde etkileyecektir.
Sosyal Uzantılar Nasıl Eklenir?
 1. AdWords hesabınızda oturum açın.
 2. Kampanyalar sekmesini tıklayın.
 3. Düzenlemek istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
 4. Reklam Uzantıları sekmesini tıklayın. Bu şekilde seçtiğiniz kampanyada bulunan reklam uzantılarınızın o andaki durumunu görebilirsiniz.
 5. Uzantılar tablosunun üzerinde bulunan açılır menüden "Görünüm: Sosyal uzantılar"ı seçin.


    6.  Yeni uzantı'ya tıklayın:

    7.  Uzantıyı eklemek istediğiniz kampanyayı seçin ve Google+ sayfanızın URL’sini girin.

    8.  Kaydet’i tıklayın.

Böylece Google AdWords hesabınızda yeni sosyal uzantınızı oluşturmak için gerekli adımları tamamlamış bulunuyoruz!

Henüz Google+ Sayfanız Yoksa:

Hala bir Google+ sayfanız yoksa Google+ sayfası oluşturma ve düzenleme ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Google+ Sayfanızı Web Sitenize Bağlama

Sosyal uzantıları etkin kılabilmek için, Google+ sayfanızla websitenizi bağlamanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için izlemeniz gereken adımları Google+ Sayfaları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Sevinç Cömertoğlu, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Sabah kepenk açan bir esnaf dükkanına ilk adım attığında, muhtemel gözünün kaydığı ilk nokta müşterilere satış yaptığı vitrinidir. AdWords hesabınızda bu vitrin tıklama oranınız olmalı. Tıklama oranı, basit bir ifadeyle belirli bir zaman dilimi içerisinde almış olduğunuz tıklamaların gösterimlere olan oranıdır.

Bir kuyumcu olduğunuzu varsayalım.

Her gün yüzlerce, hatta binlerce kişinin vitrininizdeki ürünlere bakması sizin o gün içinde aldığınız gösterimlerken, dükkanınıza girerek size bu ürünler hakkında sorular soran ve ürünlerinizi inceleyen müşteri sayısını tıklamalarınız olarak düşünebiliriz. Böylece tıklama oranınız da dükkanınıza giren müşterilerinizin vitrininizi gören müşterilere oranı oluyor.

Tıklama oranınızı yukarı çekebilmek için tıklamalarınızı arttırırken, alakasız olan gösterimleri azaltmayı hedeflemeniz mantıklı bir çözüm önerisi olacaktır. Gereksiz gösterimlerin azaltılması bu anlamda öncelikli olarak düşünülmesi gereken aksiyon olabilir.

Tecrübelerimiz gösteriyor ki, AdWords reklamverenleri, reklamlarının hedeflemelerini (anahtar kelimeler ve Görüntülü Reklam Ağı hedeflemeleri) çok geniş tutarak, yapmış oldukları iş ile alakasız olan bir çok sorgulamada gösterim alarak çok yüksek gösterim sayılarına ulaşabiliyor. Ancak çok geniş hedeflemeler reklamlarınızın alakasız aramalarda çıkmasına, bunun karşılığında da tıklama sayılarınızın düşük olmasına neden olabiliyor, bu da elbette tıklama oranınızı (TO) ve dolayısıyla da kalite puanınızı negatif yönde etkiliyor.

Bu noktada en yanlış algı, “Ne kadar çok reklamım gösterilirse o kadar iyidir.” düşüncesi. Google AdWords olarak kullanıcılara yaptıkları her bir sorguda en alakalı reklam sonuçlarını göstermek istiyoruz. Bunu yapmamıza yardımcı olan reklamverenlerimizi de yüksek kalite puanları ile ödüllendiriyoruz diyebiliriz.

Peki alakasız aramalarda çıkmamak için ne yapmak gerekir? Alakasız aramalardan çıkmamak için reklamlarımızın hedeflemelerini çok iyi bir şekilde belirliyor olmamız gerekiyor. Hedeflemelerimiz için de yapmamız gerekenler şu şekilde:
 1. Yeni bir kampanya oluşturduğumuzda kampanya ayarlarımızı hedeflemelerimize uygun bir şekilde yapmamız gerekiyor. Kampanya düzeyinde yapabildiğimiz ayarlar kakkında Google AdWords Yardım Merkezi'ndeki ilgili yazımızı okumakta fayda var. 
 2. Google Arama Ağı'nı hedefleyen yeni bir kampanya oluştururken eklediğiniz anahtar kelimeler geniş eşleme olarak hesabınıza ekleniyor.  Lütfen her bir anahtar kelimenin eşleme türünün yapılan sorgularda sizin reklamlarınızı tetiklerken belirleyici olduğunu unutmayın. Bu konu hakkında eşleme türleri hakkındaki Google AdWords Yardım Merkezi'ndeki makalemizi incelemenizi öneririm. Bu yazı dizimizdeki bir sonraki yazımızda Google Arama Ağı'nı hedefleyen kampanyalarımızda hedefleme aracımız olan anahtar kelime eşleme türlerine odaklanacağız. 
 3. Görüntülü Reklam Ağı hedeflemesinde yerleşim seçimi, konu ve ilgi alanları belirleme başarılı bir tıklama oranı hedeflerken dikkat etmemiz gereken bir başka konu başlığı. Bu konuyu ise yazı dizimizin son bölümünde sizlerle paylaşacağız.
Google AdWords reklamlarınızın kalite puanını yükseltmenize yardımcı olmasını planladığımız "Kalite Puanı:" yazı dizimizin ilk yazısını böylece sizlerle paylamış olduk. Yeni dizimizin diğer yazılarında görüşmek üzere!

Cüneyt Ünar, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!