Posted:
Geliştirilmiş kampanyalar, kullanıcılara doğru reklamlarla ulaşmanıza yardımcı olur. Bunu yaparken yer, günün saati ve cihaz türü gibi bilgiler temel alınır. Ayrı ayrı kampanyalar oluşturup yönetmeniz gerekmez. Yeni sürüme geçiş, çoğu reklamveren için 3 adımlı basit bir işlemdir. Şimdiden, reklamverenler 1,5 milyondan fazla kampanyayı yeni sürüme geçirdi ve etkili sonuçlar elde etti.

Yeni sürüme geçiş merkezi

Bugün, çok sayıda kampanyası bulunan reklamverenler için yeni sürüme geçişi kolaylaştırmak üzere yeni sürüme geçiş merkezini kullanıma sunuyoruz. Yeni sürüme geçiş merkezi sayesinde, aynı anda birden çok kampanyayı yeni sürüme geçirebilir ve yalnızca birkaç tıklamayla kampanyaları birleştirebilirsiniz. Yeni sürüme geçiş merkezi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tüm hesapların kullanımına sunulacak. Yeni sürüme geçiş merkezine Kampanyalar sekmesinin sol tarafında bulunan gezinme menüsünden erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.

Yeni sürüme geçiş merkezi giriş noktası
Yeni sürüme geçiş merkezini kullanmanın iki temel yolu vardır:

1. Yeni sürüme toplu geçiş 

Bu seçenek, birleştirilmesi gerekmeyen birden çok kampanyanın hızlı bir şekilde yeni sürüme geçirilmesini sağlar. Kampanyaları tek tek yeni sürüme geçirmek yerine birden çok kampanyayı seçebilir, bir mobil teklif ayarlaması seçebilir, trafik tahminlerini görebilir ve daha az tıklamayla yeni sürüme geçebilirsiniz.

2. Birleştirme ve yeni sürüme geçirme

Benzer anahtar kelimelere ve yer hedeflerine sahip "Yalnızca Arama Ağı" veya "Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı" türünde kampanyalarınız varsa, yeni sürüme geçiş merkezi, bu kampanyaları otomatik olarak tespit eder ve birleştirilmeye aday olarak belirler. Ardından, birleştirilmiş kampanya için önerilen kampanya ayarlarının, reklam gruplarının ve uzantıların ön izlemesini ve ayarlamasını yapabilirsiniz. Varsayılan olarak, reklam grupları ve bütçeler birleştirilir. Birincil kampanyanın kampanya düzeyindeki diğer ayarları ve uzantıları, İkincil kampanyaya ait olanları geçersiz kılar.

Yeni geliştirilmiş kampanyalar oluşturduktan sonra, daha fazla denetim, esneklik ve daha yüksek alaka düzeyi için uzantılarınızı yeni sürüme geçirmenizi öneririz. Ayrıca, birleştirilmiş kampanyanıza otomatik olarak eklenmeyen önemli anahtar kelimeleri, negatif anahtar kelimeleri, uzantıları veya yer hedeflerini İkincil kampanyanızdan tekrar eklemeniz de yerinde olacaktır.

"Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı" türündeki kampanyaları birleştirmek yerine yeni sürüme geçirmenizi öneririz. Yeni sürüme geçiş aracı, resim reklamları, kullanıcılara dayalı hedefleme ölçütlerini ve Görüntülü Reklam Ağı'na özel diğer kampanya öğelerini birleştirme özelliğini desteklemez.

Yeni sürüme geçiş merkezinde, hesabınızdaki tüm kampanyaların görünümü veren gelişmiş bir mod da bulunur. Hâlihazırda birleştirme ve yeni sürüme geçiş işlemlerini nasıl yapacağınıza yönelik bir stratejiniz varsa, bu mod daha fazla esneklik ve daha az yardım sağlar.

Hatırlatmalar

22 Temmuz 2013'ten itibaren, tüm kampanyaları geliştirilmiş kampanyalara geçirmeye başlayacağız.  Geliştirilmiş kampanyalara geçerken, lütfen geri bildirim formumuzu kullanarak görüşlerinizi paylaşmaya devam edin.

Gönderen: Neil Inala, Ürün Müdürü, Google AdWords
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Posted:
Bugün, reklamverenlerin, kısa süre önce kullanıma sunduğumuz yeni özelliklerin ve araçların birçoğunu kullanarak çok ekranlı dünyada AdWords kampanyaları için teklifleri optimize etmesine yardımcı olacak kapsamlı bir eğitim dizisine başlıyoruz. Bu dizi boyunca, mobil, yer ve günün saatine dayalı teklif ayarlamalarının nasıl belirleneceğiyle ilgili öneriler dahil olmak üzere, geliştirilmiş kampanyalarda teklif ayarlamaları belirleme konusundaki en iyi uygulamaları ele alacağız.  Ayrıca, otomasyonu teklif optimizasyonu işlemine dahil etme yöntemlerini göstereceğiz ve işletmelerin, belirli hedeflere ulaşmak için bu çözümleri nasıl kullandığını paylaşacağız. Bu diziyi yararlı bulacağınızı umuyoruz.

Bugünkü makalemizde, yer, zaman ve cihaz genelinde teklif ayarlamalarının öncelik sırasını belirlemeyle ilgili en iyi uygulamalara yer vereceğiz.  Ayrıca, zaman içinde, özellikle sonuçlar ve iş koşulları değiştikçe, bu ayarlamaları optimize etmek üzere kullanabileceğiniz yöntemler önereceğiz.

Genel Bakış

Bu çok ekranlı yeni dünyada, reklamverenler, kullanıcılara bulundukları ortamla alakalı reklamlarla ulaşmak için yeni yollar arıyor. Geliştirilmiş kampanyalar sayesinde, müşterilere kolayca ulaşabilir ve teklifleri cihaza, yere ve günün saatine göre değiştirebilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin hepsini tek bir kampanyada yapabilirsiniz. Üç teklif ayarlaması türü ve her birinin işletmenize neler sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Teklif ayarlamalarını katmanlandırma

Teklif ayarlamaları, her bir kampanya için erişimi optimize etmek üzere üst üste katmanlandırılabilir.

Örneğin, İstanbul'da bir mağaza işletiyorsanız ve kampanyanızın pazar günü hariç her gün mobil cihazlarda iyi performans gösterdiğini biliyorsanız, teklifleri mobil cihazlar ve İstanbul için artırmak ve pazar günleri için düşürmek üzere teklif ayarlamaları belirleyebilirsiniz.

Örnek 
Ayarlanan anahtar kelime teklifi =
İlk anahtar kelime teklifi 1,00 TL X (İstanbul 1,2) X (Pazar günü 0,5) X (Mobil cihaz 1,1) = 0,66 TL

Bu örnekte, yere dayalı teklif ayarlamasını İstanbul için +%20, zamana dayalı teklif ayarlamasını pazar günleri için -%50 ve mobil teklif ayarlamasını +%10 olarak belirledik.  İlk teklifinizin 1,00 TL olduğunu varsaydığımızda, son teklifiniz 0,66 TL veya orijinal teklifinize kıyasla -%34 olur.

Bu örnekte olduğu gibi, birden çok teklif ayarlaması, istediğiniz bir teklif verme stratejisine ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, teklif ayarlamaları tek tek, tüm detaylar için geçerli olmaya devam eder.  Örneğin, pazar günleri için düşürülen teklif, tüm cihazlar ve coğrafyalar genelinde geçerli olur.

Teklif ayarlamalarının öncelik sırasını belirleme

Ticari operasyonlarınızı yönetme ve genel hedeflerinizi belirleme yöntemleriniz, teklif ayarlamalarını yapma sıranızı belirleyen temel faktörlerdir. En önemli teklif ayarlaması türünüzü (konum, cihaz veya zaman) ilk önce belirlemenizi öneririz.  Performansınızdan memnun olduğunuzda, ikinci teklif ayarlaması türünü ve son olarak da üçüncüsünü ekleyebilirsiniz.

Bu işleme temel iş anlayışını dahil etmek iyi bir fikirdir:
  • Yalnızca belirli saatlerde açık bir mağazanız varsa, zaman, büyük olasılıkla ilk belirlenecek en önemli teklif ayarlamasıdır.
  • Ülkeler, şehirler, eyaletler veya posta kodları arasında çok farklı reklam performansları görüyorsanız (veya fiziksel olarak mağazalarınızın yakınındaki kullanıcılar için daha yüksek teklif vermek istiyorsanız), yer, belirlenecek ilk teklif ayarlaması olabilir.
  • Reklam performansınız mobil ve mobil dışı cihazlar arasında geniş çapta değişiklik gösteriyorsa, cihaz, teklif ayarlamaları için başlangıç noktanız olabilir.
AdWords, hangi teklif ayarlaması türünün sizin için en önemli olduğunu belirlemek üzere yararlı bilgiler sunar. Ayrıca, öncelik sırasını belirleme konusunda bilgi sağlayabilecek üçüncü taraf araçlarınız veya arka plan sistemleriniz de olabilir.

Yineleme

Zaman içinde, elde ettiğiniz sonuçlar ve iş koşullarınız değiştikçe, istediğiniz sonuçlara ulaşmak için teklif ayarlamalarınızın her birini yinelemeniz gerekir.  Sezonluk değişimleri yakalamak ve YG'ye yönelik optimizasyon yaptığınızdan emin olmak için bu ayarlamaları düzenli olarak incelemenizi öneririz.

Reklam performansınızla ilgili daha iyi verilere sahip olmanın, teklif ayarlamalarınızı optimize etmenize yardımcı olacağını unutmayın.  Aşağıda bazı ipuçları verilmiştir:
  • Dönüşümleri izlemiyorsanız, teklif ayarlamalarınızı tıklamalara veya gösterimlere dayalı olarak optimize edebilirsiniz.
  • Dönüşümlerin sayısını izliyorsanız (AdWords Dönüşüm İzleme, Google Analytics veya diğer araçları kullanarak), teklif ayarlamalarınızı, gerçek dönüşümlerinizin sayısını ve EBM'nizi temel alarak belirleyebilirsiniz.
  • Her bir dönüşümle ilişkili geliri veya kârı izliyorsanız (Google Analytics'in E-ticaret işlevini veya diğer araçları kullanarak), teklif ayarlamalarınızı, reklamlarınızdan gelen gerçek geliri temel alarak belirleyebilirsiniz.
Hatırlatmalar

Bugün incelediğimiz özellikleri kullanmak için, kampanyalarınızı geliştirilmiş kampanyalara geçirmeniz gerekmektedir.  22 Temmuz 2013'ten itibaren, tüm kampanyaları otomatik olarak yeni sürüme geçirmeye başlayacağız.
Önümüzdeki hafta, AdWords verileriniz (gösterimler, tıklamalar ve maliyet) ile reklamlarınızdan gelen mağaza içi ziyaretçilerin sayısı ve bunların ortalama sipariş değeri gibi işletmenizle ilgili önemli istatistikleri birleştirerek her bir kampanya için mobil teklif ayarlamalarınızı nasıl özelleştireceğinizi daha kapsamlı olarak ele alacağız.

Gönderen: John Sullivan, Global Arama Ağı Çözümleri

Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Posted:
Türkiye AdWords Forumu'nda bugüne kadar birçok AdWords kullanıcısına yardım edildi, AdWords kullanıcılarımızın sorunları çözülmeye çalışıldı.

Forumdaki amaçlarımızdan bir diğeri de, forum kullanıcılarımızın AdWords hesaplarını olabildiğince verimli kullanmasını sağlamak. Bunu sağlamak için, hepinizi "AdWords Kampanya Geliştirme Programı"na davet etmek isteriz. Programın amacı, forumdaki kullanıcılarımızın AdWords kampanyalarını, diğer kullanıcıların önerilerini, tecrübelerini ve desteğini kullanarak geliştirmek.

Programa dahil olmak için tek yapmanız gereken, bu formu doldurmanız. Formu dolduran kullanıcılarımız arasından seçilecek olan katılımcılar, açacakları bir tartışma başlığı altında, işletmeleri hakkında bilgi, AdWords kampanyalarındaki sorunlar ve beklentileri hakkında kısaca bilgi verecekler. Bunun ardından, forumumuzdaki bütün kullanıcılar kendi tecrübelerini, önerilerini ve bilgilerini kullanarak katılımcılarımıza destek olabilecekler.

Katılımcılarımıza destek olan bütün forum üyelerine şimdiden teşekkürler!

Mark Semoil, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
AdWords Seminerlerimiz devam ediyor! 

12 Haziran Çarşamba günü saat 16:00'da güçlü bir dijital analiz olanağı sağlayacak Analytics Kurulumu ve Temel Raporlama  ile ilgili seminerimize kaydınızı  bu bağlantıdan yapabilirsiniz. Seminerlerimize daha önce kayıt olduysanız, yeniden kaydolmanıza gerek yoktur. Seminer günü seminerin bağlantısı size e-posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Bir önceki seminerimiz olan Dönüşüm Takibi ve Optimizasyonu izlemek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Google Türkiye AdWords Online Seminerler Ekibi

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!