Posted:
Kullanıcılar artık her zaman İnternet'e bağlı ve gün boyunca farklı cihazlar kullanarak web'de arama yapıyor ve geziniyorlar. AdWords geliştirilmiş kampanyalarının bir parçası olarak, çok çeşitli cihazların kullanıldığı günümüz dünyasında kullanıcılara daha etkili şekilde erişmenize yardımcı olmak için site bağlantısı, arama ve uygulama uzantılarında geliştirmeler yaptık. Reklamverenler uzantılarını yeni sürüme geçirdikten sonra birçok avantaj elde edeceğinden, aşağıda açıklanan yeni özellikleri kullanmak için bir an önce yeni sürüme geçiş yapmanızı öneririz:

  • Reklamınızda mobil cihazlara özel mesajları ve telefon numaralarını doğrudan gösterin
  • Her bir reklam için hangi uzantıların gösterileceğini daha hassas şekilde kontrol etmek üzere reklam grubu düzeyinde uzantılar kullanın
  • Reklamlarınızı çalışma saatlerinize göre ayarlamak üzere, uzantılar için zaman planlaması yaparak reklamlarınızın belirli günlerde veya belirli saatlerde yayınlanmalarını sağlayın
  • YG optimizasyonu yapmanıza yardımcı olacak, her site bağlantısının performansı gibi ayrıntılı raporlar alın

Uzantılarınızı yeni sürüme geçirmek kolaydır.  Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu Yardım Merkezi makalesini okuyabilirsiniz. Eski (mevcut) uzantıları 23 Eylül 2013 itibariyle otomatik olarak yeni sürüme geçirmeye başlayacağız. Aşağıda, yeni sürüme geçiş işlemine ilişkin bazı ayrıntılar verilmiştir.

Otomatik geçiş sırasında neler olur?
Otomatik geçiş sırasında, yalnızca eski uzantılara sahip kampanyalardaki uzantıları yeni sürüme geçireceğiz. Hem eski hem de yeni sürüm uzantılar bulunan kampanyalar için, zaten yeni sürüme geçiş yapmış olduğunuzu varsayacak ve eski uzantılarınızı silinmiş olarak işaretleyeceğiz. Daha fazla bilgi edinin

AdWords raporlarında, eski ve silinen uzantılar da dahil olmak üzere tüm uzantılarınıza ilişkin istatistikler görüntüleyebileceksiniz.  Uzantılar yeni sürüme geçirildikten sonra uzantı performansı istatistikleri sıfırlanacaktır, ancak geçmiş raporlarınız kullanılabilir durumda kalacaktır. Daha önce geçiş yaparak, yeni uzantıların istatistik bilgilerini hemen toplamaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin

23 Eylül'de otomatik geçiş başladığında site bağlantısı uzantılarınızın görüntülenmeye devam etmesini sağlamak için, lütfen site bağlantılarınızın aşağıdaki iki politikaya uygun olduğundan emin olun:

  • 25 karakter sınırlaması politikası Daha kısa site bağlantıları, Google'da arama yapan kullanıcılara mesajı açık, kısa ve öz bir şekilde verdiği için daha iyi performans gösterir.  23 Eylül'den itibaren, site bağlantılarının 25 karakteri aşmama kuralı zorunlu olacaktır.  
  • Benzersiz site bağlantıları politikası Kullanıcılar, tıkladıkları reklamdaki içerikle tutarlı olan farklı bir sayfaya yönlendirildiklerinde daha iyi bir deneyim yaşar.  Bir kampanya veya reklam grubundaki her bir yeni site bağlantısı, orijinal içeriğe sahip farklı bir açılış sayfasına bağlanmalıdır.

Birçok reklamveren daha şimdiden yeni sürümdeki bu özelliklerden yararlanıyor
Miller’s Bakery bunlardan biri ve reklamlarında bir "telefon etme düğmesi görüntülemek amacıyla, mobil cihazlar için optimize edilmiş telefon uzantıları kullanıyor.  Ayrıca, bu düğmenin yalnızca, personel tarafından müşteri aramalarına yanıt verilebilecek zaman dilimi olan 04:00 - 21:00 saatleri arasında görüntülenmesini sağlamak için zaman planlaması özelliğini de kullanıyorlar. Bu saatlerin dışında, telefonla arama düğmesi kaldırılıyor ve reklam, arama yapan kullanıcıları bir web sitesi iletişim formuna yönlendiriyor. Bu iki özellik bir arada çalışarak bu işletmenin potansiyel müşterilere doğru reklamı, doğru zamanda, doğru cihaza uyarlanmış şekilde göstermesine yardımcı oluyor.

Bu yeni özellikleri yararlı bulacağınızı umarız ve tüm uzantılarınızın görüntülenmeye devam etmesi için 23 Eylül 2013'ten önce bunları yeni sürüme geçirmenizi öneririz.


Gönderen: Karen Yao, Kıdemli Ürün Müdürü
Yayınlayan:  Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Her ay bir milyardan fazla kullanıcı Google Haritalar hizmetlerini kullanıyor. Restoranlardan, araba satıcılarına, dişçilere ve daha fazlasına kadar bu kullanıcılar, Google Haritalar uygulamasından yerel işletmeleri arıyor. Çeşitli yeni özellikler içeren Google Haritalar uygulamasının Android, iPhone ve iPad için yeni sürümü çıktı. Şimdi kullanıcılar için daha cazip, reklamverenler içinse daha etkili olduğunu düşündüğümüz, yenilenmiş bir reklam deneyimi sunuyoruz.

Google Haritalar uygulamasında artık kullanıcılar bir arama yaptıktan sonra, ekranın alt kısmında alakalı reklamlar görüntülenebilmektedir. Bu reklamlar bir başlık, reklam metni ve yol tarifi bağlantısı içermektedir. Kullanıcılar ekrana hafifçe vurarak veya ekranı hızlıca yukarı doğru kaydırarak daha fazla bilgi görebilir. Bu, "Yer ayrıntılarını alın" olarak bilinen yeni bir tıklama türüdür ve bu tıklama karşılığında standart TBM ücreti alınır.
           
Google Haritalar uygulamasında arama ağı reklamları

Kullanıcılar, yer ayrıntılarını almak üzere bir reklamı tıkladıklarında, işletmenin adresi, telefon numarası, fotoğraflar, yorumlar ve benzeri ek bilgileri görebilir. Kullanıcıların buradayapabileceği ücretli veya ücretsiz bir dizi tıklama işlemi vardır. İşletme bilgilerini daha sonra kullanmak üzere kaydetmek, işletmeyi bir arkadaşla paylaşmak veya sayfada gezinmeye başlamak ücretsiz işlemler arasındadır. Bu türdeki ücretsiz tıklamalara ilişkin toplu raporlara hesabınızdan ulaşabilirsiniz.


Reklamlar, Google Haritalar uygulamasında yer ayrıntılarını gösterecek şekilde genişletilir

Yer ayrıntılarının alınması, yol tarifi alınması, tıkla ve ara işlevi ile reklam başlığının tıklanması ücretli tıklamalar kapsamındadır. AdWords yalnızca, reklam gösterimi başına en fazla iki ücretli tıklama için ücret alır. Bu ücretli tıklamalara ait raporları, hesabınızdaki raporları "tıklama türü"ne göre bölümlere ayırarak bulabilirsiniz.

Google Haritalar uygulamasında reklam yayınlamaya başlama
Google Haritalar uygulamasında reklam göstermek için, reklamverenlerin arama ağı kampanyalarına yer uzantıları eklemeleri veya AdWords Express ile bir reklam oluşturmaları gerekir. Kampanyanızın mobil cihazlarda veya Google arama ağı iş ortaklarında reklam göstermemesi durumunda da bu ayarları değiştirmeniz gerekir.

AdWords Yardım Merkezi'nde reklam fiyatlandırması, ücretsiz tıklamalar ve reklam uygunluğuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Yeni Google Haritalar uygulaması,Google Play ve App Store'dan ücretsiz olarak edinilebilir.


Gönderen:    Salahuddin Choudhary, Ürün Yöneticisi, Google Haritalar

Yayınlayan:  Samet Öz, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!
Posted:
Bu hafta AdWords Stratejisti Reha Hoşhanlı AdWords hesap yönetimini kolaylaştırmak için size yardımcı olacak. Özellikle Müşteri Merkezim veya büyük hesaplar yönetiyorsanız ve AdWords Editor'ü henüz kullanmıyorsanız bu seminer fırsatını kaçırmayın!

Adwords Editor ile ilgili seminerimiz 28 Ağustos Çarşamba günü saat 16:00' da gerçekleşecektir.

Seminerimiz için kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Seminerlerimize daha önce kayıt olduysanız, yeniden kaydolmanıza gerek yoktur. Seminer günü seminerin bağlantısı size e-posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Bir önceki seminerimiz olan Adwords Site Politikaları seminerini izlemek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Google Türkiye AdWords Online Seminerler Ekibi

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Reklamların kullanıcılarımız için güvenli ve pozitif bir deneyim oluşturmasını sağlamak için oldukça fazla zaman ve kaynak ayırıyoruz. Bu çabamızda reklam politikalarımızın önemli bir yeri var.

Reklam politikalarımızı tanıyarak, bunların ihlal edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Politikalarımızı ihlal eden reklamları veya siteleri tespit ettiğimizde bunları engelliyoruz. Tekrarlanması durumunda ise, ihlal edenlerin bize reklam vermesini kalıcı olarak askıya alabiliriz. Bu nedenle reklamverenleri, sorunları proaktif şekilde gidermeleri ve hatalarından ders çıkarmaları yönünde teşvik ediyoruz.

İhlallerin önlenmesi

Hesabınızın başlangıçtan itibaren politika ihlalleri içermemesi ve bu sayede reklamlarınızın sorunsuz yayınlanması için aşağıda bazı ipuçları sunuyoruz:
1.        Reklam politikalarımızın arkasındaki temel ilkeleri öğrenin; örneğin "Reklamlar kullanıcıların gizliliğin veya güvenini ihlal etmemelidir." Sadece politikalara uymak dahi sizi ihlallerden koruyabilir. Ayrıca her politikanın detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz (politikaların tam listesi).
2.        Reklam oluştururken bir uyarı alırsanız, uygunluk sağladığınızdan emin olmak için ilgili politikayı inceleyin ve bunu reklamı yüklemeden önce yapın.
3.        Politika ile ilgili duyuruları almak için iletişim bilgilerinizin güncel olduğunu kontrol edin ve size AdWords politikaları ile ilgili gönderdiğimiz e-postaları mutlaka okuyun. Ayrıca tüm politika güncellemelerini çevrimiçi olarak önceden duyuruyoruz.

İhlallerin tespit edilmesi ve çözümlenmesi

Reklamlarınızdan biri onaylanmadıysa, sorunu çözümlemek ve gelecekte aynı ihlali tekrarlamamak için bunun nedenini anlamak isteyebilirsiniz. Detaylara aşağıdaki şekilde erişebilirsiniz:
1.        https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2.        Hesabınızın üst kısmındaki Kampanyalar sekmesini tıklayın.
3.        Reklamlar sekmesini tıklayın. .
4.        Hangi reklamların onaylanmadığını görmek için Durum sütununu inceleyin. Çok sayıda reklamınız varsa filtre kullanmak isteyebilirisiniz (öğrenmek için).
5.        "Onaylanmadı" yanındaki beyaz konuşma balonunun  üzerine gidin.
6.        Daha fazla bilgi edinmek için onaylanmama nedeni üzerine tıklayın.
Onaylanmayan reklamları bulma ve düzeltme veya site düzeyinde ihlal düzeltme hakkında daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.

Google reklamlarının kullanıcılar için güvenilir ve pozitif bir deneyim olmasına yaptığınız katkı bizler için çok değerlidir.

Gönderen: Sudhir Jha, Google Ürün Müdürü
Yayınlayan: Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!Posted:
Bu hafta AdWords Reklam ve Site Kalite Uzmanımız Derya Toka AdWords hesabınızda site politikalarına uygun etkili reklamlar verebilmeniz için size yardımcı olacak. Uzman bakış açısıyla öne çıkan özel konuğumuz Derya Toka'nın tavsiyeleriyle yeni bir bakış açısı kazanma fırsatını kaçırmayın!

Adwords Site Politikaları ile ilgili seminerimiz 14 Ağustos Çarşamba günü saat 16:00' da gerçekleşecektir.

Seminerimiz için kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Seminerlerimize daha önce kayıt olduysanız, yeniden kaydolmanıza gerek yoktur. Seminer günü seminerin bağlantısı size e-posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Bir önceki seminerimiz olan Adwords Reklam Politikaları seminerini izlemek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Google Türkiye AdWords Online Seminerler Ekibi

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Güvenli ve pozitif bir deneyim sağlamak için her bir reklam reklamcılık ilkeleri baz alınarak incelenir. Google AdWords reklamcılık politikaları hakkında detaylı bilgi elde edinebilmeniz için özel konuğumuz Google AdWords Politika Uzmanı Gizem Uygun ile Google AdWords Reklamcılık Politikaları seminerimize davetlisiniz.
Google AdWords Reklamcılık Politikaları ile ilgili seminerimiz 6 Ağustos Salı günü saat 16:00'da gerçekleşecektir. Seminerimiz için kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Seminerlerimize daha önce kayıt olduysanız, yeniden kaydolmanıza gerek yoktur. Seminer günü seminerin bağlantısı size e-posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Bir önceki seminerimiz olan Adwords Performans Analizi seminerini izlemek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Google Türkiye AdWords Online Seminerler Ekibi

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Reklamlarımızın kalitesinin yükselmesine yardımcı olmaya yönelik aralıksız çabalarımızın bir parçası olarak bugün, her bir anahtar kelimenin 1-10 arasındaki sayısal Kalite Puanının (KP) AdWords'te raporlanma yöntemini değiştiren güncellemenin duyurusunu yapıyoruz. Temel olarak bu rapor güncellemesiyle birlikte, üç temel faktörün (beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi) 1-10 arasındaki sayısal Kalite Puanınız için etkisi eskisinden daha fazla olacaktır.

Bu değişikliği, raporlarınızdaki Kalite Puanının, reklamlarınızın görünürlüğünü ve beklenen performansını etkileyen faktörleri daha doğru yansıtması için yapıyoruz. 1-10 arasındaki KP'nize ilişkin size daha fazla şeffaflık sağlamanın, reklamlarınızın kalitesini yükseltmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu değişikliğin yalnızca, anahtar kelimelerin 1-10 arasındaki Kalite Puanlarının raporlanma yöntemiyle ilgili olduğunu lütfen unutmayın. Söz konusu değişiklik, Kalite Puanının her bir açık artırma için gerçek zamanlı olarak hesaplanma şeklini değiştirmediğinden bunun, reklamınızın performansı üzerinde doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla, raporlanan 1-10 arasındaki KP'nize doğrudan bağlı otomatik kurallarınız olmadığı sürece, reklamlarınızın önceden olduğu gibi etkinlik sergilemeye devam etmesi gerekir.

Bu geliştirmenin, reklamlarınızı iyileştirme amaçlı belirli işlemlerin gerçekleştirilmesini ve değişikliklerinizin ne zaman devreye girdiğinin anlaşılmasını kolaylaştıracağına inanıyoruz. Bu güncellemeyle, daha etkili bir AdWords kampanyası yayınlamanıza yardımcı olmak için Kalite Puanınızı daha iyi anlayabilme olanağı sağlamayı hedefliyoruz.

Kalite Puanı Hakkında Daha Fazla Bilgi
Kalite Puanı hakkındaki temel bilgileri gözden geçirmek için, Kalite Puanını kontrol etme ve anlama konulu yardım merkezi makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca, Reklam Kalitesi hakkında bilmeniz gereken 10 şey başlıklı makaleyi de incelemenizi öneririz. Bu makalede, Kalite Puanı hakkında sık sorulan sorular ve yaygın yanılgıların yanı sıra reklamlarınızın performansını etkileyen diğer dış faktörler ele alınmaktadır.

Gönderen: Jen Huang, AdWords Ürün Yöneticisi
Yayınlayan: Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!