Posted:
Günümüzün çevrimiçi alışverişçileri, satın alma yolunda nadiren kolayca ilerleyebiliyor. Bu kişiler yol boyunca çeşitli reklamlarla etkileşimde bulunuyor.  Örneğin, sabah evdeyken ürününüzü arayıp aynı gün daha sonra ofise vardıklarında daha spesifik bir arama yapabiliyorlar.

Bu durum, reklamverenler için dönüşümleri ölçmeyi karmaşıklaştırabiliyor. En çok dönüşümü hangi anahtar kelimelerin ve reklamların sağladığını belirlemek için, müşterinizin satın alma yolunun tam kapsamlı bir fotoğrafını görmeniz önemlidir.

Size dönüşümlerinize, müşterinizin satın alma yoluna ve reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelire (ROAS) ilişkin daha net bir fotoğraf sunmak için, önümüzdeki birkaç ay boyunca çok sayıda yeni özelliği kullanıma sunacağız. Yeni özellikler listemizin ilk sırasında Hesaplar Arası Dönüşüm İzleme ve Arama Ağı Dönüşüm Hunileri yer alıyor.

Hesaplar Arası Dönüşüm İzleme

İşletmeniz için birden çok AdWords hesabı yönetiyorsanız, her bir AdWords hesabı için bir tane olmak üzere birden çok etiketin uygulanmasına ve diğer araçlardan alınan dönüşüm raporlarının AdWords'e aktarılarak birleştirilmesine ne kadar emek harcandığını biliyorsunuzdur. Hesaplar Arası Dönüşüm İzleme sayesinde artık tek bir etiket ve basit bir kurulum ile tüm hesaplarınız genelindeki dönüşümleri ölçebilirsiniz.

Hesaplar Arası Dönüşüm İzleme sayesinde:
 • Sitenizi hızlıca ve kolayca etiketleyebilirsiniz. Bir kod snippet'i oluşturup bu snippet'i tüm hesaplarınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenizi daha kolay ve hızlı bir şekilde etiketleyebilirsiniz. Ayrıca, sitenizin yüklenme süresi de kısalabilir.
 • Daha doğru dönüşüm raporları alabilirsiniz. Tek bir etiket kullanılması, bir dönüşümün hesaplarınız genelinde yalnızca bir kez sayılmasını sağlar. Hesaplar arası etiket sayesinde, bir hesapta yalnızca tıklamaları değil, tüm AdWords tıklamaları için dönüşüme yol açan destek dönüşümlerini de görürsünüz. Söz konusu etiket sayesinde, reklamcılık faaliyetlerinize ilişkin bütünsel bir bakış açısı elde edebilir ve anahtar kelimelerin dönüşüm sağlamak için hesaplar genelinde birlikte nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz.
 • Yeni hesapları kolaylıkla izleyebilirsiniz. Müşteri Merkezim hesabınıza (MM) yeni bir AdWords hesabı eklediğinizde, ilgili kutuyu işaretleyerek Dönüşüm İzleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, yeni bir hesap oluşturduğunuzda artık tüm dönüşümlerinizi yeniden tanımlamanız gerekmez.

Hesaplar arası dönüşüm izlemeyi nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezimizdeki bu makaleyi okuyun. Özellikle, yeniden pazarlama gibi başka özelliklere yönelik etiketler kullanıyorsanız, Google Etiket Yöneticisi, web sitenizdeki tüm etiketlerinizi yönetmenize yardımcı olarak kurulumu kolaylaştırabilir.

Hesaplar Arası Arama Ağı Dönüşüm Hunileri

Hesaplar Arası Dönüşüm İzleme sayesinde, tüm hesaplarınızdaki anahtar kelimelerin tamamı genelinde müşterilerinizin dönüşüm yolunu anlamak için, MM hesabınızdaki Hesaplar Arası Arama Ağı Dönüşüm Hunileri raporlarını kullanabilirsiniz.

Bu raporlar aşağıdakileri kapsamaktadır:
 • Genel Bakış raporu: Karar almadan önce, tüketicilerin tüm hesaplar genelinde reklamlarınızın tamamıyla nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenin.
 • En İyi Dönüşüm Yolları raporu: Hesaplarınız genelinde, en çok dönüşümü hangi anahtar kelime kombinasyonlarının sağladığını öğrenin.
 • Desteklenen Dönüşümler raporu: Hesaplarınız genelinde, ilişkilendirme ölçümünüzde yeterli değer alamayan üst dönüşüm hunisi anahtar kelimelerini görün.
Hesaplarınız genelinde müşterinizin reklamlarla etkileşimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Arama Ağı Dönüşüm Hunileri ile ilgili bu Yardım Merkezi makalesini okuyun.

Bu yeni özellikleri size sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Umarız bu özellikler sayesinde daha kolay bir şekilde dönüşümlerinizi izleyebilir ve kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Müşterilerinizin yolculuğunu ne kadar iyi anlarsanız, müşterilerinize o kadar iyi hizmet verebilirsiniz. Bu da işletmeniz için iyi bir şeydir.

Yakında kullanıma sunulacak olan diğer dönüşüm özellikleri için bizi izlemeye devam edin!

Gönderen: Vishal Goenka, Ürün Müdürü, AdWords Dönüşümleri
Yayınlayan : Samet Öz, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Kullanıcılar araştırma yapmak ve ürün satın almak için Google'ı kullanırken en alakalı ve yararlı sonuçlarla ilgilenir. Reklam uzantıları, potansiyel müşterilere daha fazla bilgi sağlayarak ve yanıt vermeleri için başka yollar sunarak yardımcı olur. Örneğin, işletmenizin numarasını arayabilir, işletmenizin bulunduğu konumu haritada görebilir veya site bağlantılarıyla tanıttığınız daha da alakalı bir açılış sayfası seçebilirler. Reklam uzantıları, reklamları daha yararlı hale getirdiğinden normalde tıklama oranını ve kampanyanın genel performansını iyileştirir.

Bugün, AdWords açık artırmasında yapılan ve daha alakalı reklam uzantılarını ve biçimlerini daha tutarlı bir şekilde göstermemize olanak tanıyan iyileştirmelerin duyurusunu yapıyoruz.

Reklam Sıralaması iyileştirmeleri
Arama sonuçları sayfalarında reklam sipariş etme sistemimiz, Reklam Sıralaması adı verilen bir hesaplamayı kullanmaktadır. Reklam Sıralaması daha önce maks. TBM teklifiniz ve Kalite Puanınız kullanılarak hesaplanıyordu. Bu güncellemeyle Reklam Sıralaması üçüncü bir bileşeni de dikkate alacaktır: reklam uzantılarınızın ve biçimlerinizin beklenen etkisi. Ayrıca, Reklam Sıralamasının reklamınızın uzantılarla ve biçimlerle görüntülenmeye uygun olup olmadığını belirleme sürecindeki önemini de artırdık.

Aşağıda, bu değişikliklere ilişkin daha fazla ayrıntı ve sonuç yer almaktadır:

 • Reklam uzantıları ve biçimleri artık reklamınızın arama sonuçları sayfasındaki konumunu etkileyebilir. Rekabet eden iki reklamın teklifi ve kalitesi aynıysa, uzantıların beklenen etkisinin daha olumlu olduğu reklam genellikle diğerinden daha üst konumda görünür.
 • Reklam Sıralaması, reklamınızın uzantılarla ve biçimlerle gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemede artık daha önemli olduğundan, uzantıların ve biçimlerin görünmesi için Kalite Puanınızı, teklifinizi veya her ikisini birden artırmanız gerekebilir. 
 • Her bir açık artırmada genellikle, uygun olanlar arasından en yüksek performansı gösteren ve en yararlı uzantı ve biçim kombinasyonunuzu gösteririz. Dolayısıyla, tıklama oranınızı artırmaya en çok yardımcı olacak uzantıları tahmin etmeye çalışmanız gerekmez. 
 • Hesabınızda daha düşük veya daha yüksek ortalama TBM'ler görebilirsiniz. Uzantılarınızın ve biçimlerinizin alaka düzeyi yüksekse daha düşük TBM'ler görebilirsiniz. Açık artırmadaki diğer rakiplere kıyasla performansta büyük ve olumlu bir etki bekliyoruz. Diğer durumlarda, reklam konumdaki iyileşme veya diğer reklamlarla olan rekabetin artması nedeniyle daha yüksek TBM'ler görebilirsiniz. 
 • Şimdilik, bu güncelleme yalnızca Google Arama'da görünen Arama Ağı reklamlarını etkilemektedir.

Bu önemli değişiklikleri yansıtmak için reklam uzantıları ve reklamları sıralama biçimimizi kapsayan konularla ilgili Yardım Merkezi makalelerimizi güncelledik.

Uzantıları kullanmayla ilgili öneriler
Uzantılar reklamlarınızı daha yararlı hale getirir ve kampanyanızın performansını artırabilir. Bu nedenle, işletme türünüz ve kampanya hedefleriniz için anlamlı uzantılar eklemeniz gerekir. Sistemlerimiz, Reklam Sıralamasındaki bu iyileştirmelerle, uzantıları en yararlı oldukları ortamlarda otomatik olarak sunmak için ellerinden gelenin daha da fazlasını yapacaktır.

Örneğin, şehir merkezindeki bir kullanıcının, cep telefonunda "otomobil tamiri" araması yaptığını düşünelim. Bu örnekte, kullanıcı bir telefon numarasını tıklayarak arayabiliyorsa veya bizzat ziyaret etmek için yol tarifi alma bağlantısını açabiliyorsa, kullanıcının reklamınıza yanıt verme olasılığı yükselir. Bu nedenle, mobil Arama Ağı reklamınızla birlikte telefon ve yer uzantılarının bir kombinasyonunu gösterebiliriz.

Şimdi de banliyödeki bir kullanıcının dizüstü bilgisayarda "otomobil tamiri" araması yaptığını varsayalım. Reklamınızın, bu açık artırmada organik sonuçların yukarısındaki 3. reklam konumunu kazandığı düşünelim. Söz konusu açık artırmada ve bu reklam konumunda reklamınızla birlikte gösterilebilecek uzantıların en yüksek performans gösteren ve en yararlı kombinasyonu olduğu için satıcı değerlendirmenizi ve site bağlantılarınızı gösterebiliriz.

Daima reklamları, kullanıcıların amacı ve ortamıyla daha alakalı hale getirmenin yollarını arıyoruz. Aylarca yapılan testlerden sonra, bu Reklam Sıralaması değişikliklerinin, kullanıcılara tutarlı bir biçimde en yararlı uzantı ve biçim kombinasyonunu göstererek bu hedefe ulaşmaya yardımcı olacağından eminiz.

Gönderen: Chris Roat, Yönetici Yazılım Mühendisi
Yayınlayan: Samet Öz, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Geliştirilmiş Kampanyalar ile beraber AdWords dünyasına giren yeni bir özellik de “esnek teklif stratejileri”. Esnek teklif stratejileri; günlük bütçenizi yükseltmenize gerek kalmadan belirli kampanyalar, reklam grupları ve anahtar kelimelerde performans hedeflerinize yönelik optimizasyon yapmak için teklifleri otomatik olarak belirler. Bir strateji oluşturduktan sonra, bu strateji, merkezi yönetim ve performans izleme için size ait “Paylaşılan kitaplık”ta saklanır ve Kampanyalar, Reklam grupları ve Anahtar kelimeler sekmelerine uygulanabilir.

Bu yazımda sadece 5 dakika ayırıp esnek teklif stratejilerini kullanarak, sizin için en önemli anahtar kelimelerde reklamınızın sayfanın üst kısmında çıkma şansını nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle bir teklif stratejisi oluşturacağız. Bunun için Paylaşılan kitaplık altından Teklif Stratejileri bölümüne gidebilirsiniz, ya da AdWords hesabınıza giriş yaptıktan sonra burayı tıklayabilirsiniz.

Teklif Stratejileri sayfasında “Yeni teklif stratejisi” butonunu tıklayarak “Arama sayfasındaki konumu hedefleme” seçeneğini seçin:
Arama Sayfasında Konumu Hedefleme ekranına geldiğiniz zaman öncelikli olarak oluşturacağınız stratejiye bir ad vermeniz gerekmekte. Hedefiniz sayfanın üst kısmını hedeflemek olduğu için “Sayfa Üst Kısmı” ya da “İlk 3 Sıra” gibi bir ad verebilirsiniz.AdWords’ün tekliflerinizi reklamınız sayfanın üst kısmında gözükecek şekilde hem yükseltmesi hem de düşürmesi için Teklif Otomasyonu bölümünde “Sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminine ulaşmak için teklifleri otomatik olarak artır veya azalt” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Teklif Düzenleme seçeneği ise daha da rekabetçi olmak isteyen reklamverenler için sağlanmış isteğe bağlı bir özelliktir. Bu özelliği kullanırsanız AdWords tekliflerinizi sayfanın üst kısmında çıkmasına yetecek tutarın sizin belirlediğiniz bir oranda altında ya da üstünde ayarlayabilir. Örneğin seçtiğiniz anahtar kelimeniziz Sayfanın Üst Kısmına İlişkin Tahmini Teklif 1 TL ise, ve siz teklif düzenlemesini %10 artıracak şekilde belirlediyseniz, AdWords teklifinizi 1.10 TL olacak şekilde ayarlar.

İsteğe bağlı olsa da kullanmanızı şiddetle önerdiğim seçenek ise Maksimum TBM Teklif sınırı ayarı. AdWords teklifinizi reklamınızın konumunu sayfa üst kısmına gelecek şekilde hem yükseltip hem düşürecek, ancak yükseltmesi gerektiğinde bir üst sınır belirlemeniz beklemediğiniz kadar yüksek teklif vermenizin önüne geçecektir.


Kaydet butonuna bastığınız zaman sayfa üst kısmına yönelik teklif stratejinizi oluşturmuş olacaksınız. Geriye bu stratejinizi hangi anahtar kelimelerinizde kullanmak istediğinizi belirlemek kaldı. Bunun için sayfanın sol üst tarafındaki “Tüm çevrimiçi kampanyalar”ı tıklayarak anahtar kelimelerinize dönün:


Anahtar kelime listenizden sizin için en önemli, o kelimeyle aratıldığınızda reklamınızın mutlaka sayfanın üst kısmında yer almasını istediğiniz anahtar kelimelerinizi işaretleyin. Ardından “Teklif Stratejisi” butonundaki seçeneklerden “Teklif stratejisi seçin” bağlantısını tıklayın:


Açılan sayfada ismini verdiğiniz stratejiyi tıklayıp kaydet butonunu tıkladığınızda artık AdWords reklamlarınızın sayfanın üst kısmında çıkmasına yardımcı olacak şekilde düzenleyecektir.

İlk sayfaya ve sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleri, sayfa üst kısmında yerleşim elde edeceğinizin veya arama sonuçlarının ilk sayfasında bir reklam konumu elde edeceğinizin garantisini vermez. Bu tahminler ve teklif stratejisi, genel olarak hedef konumunuza ulaşmaya çalışır ancak nihai reklam yerleşimi, reklamveren rekabetinden ve Kalite Puanından etkilenen reklam açık artırmasının sonucuna bağlıdır.

Gönderen : Sertaç Akın, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan : Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!