Posted:
Ürün Listeleme Reklamlar’ınızı sergilemek için Merchant Center'da oluşturmanız gereken ürünlerinizle alakalı veri feed’lerini, Google Alışveriş Kampanyaları’nda da kullanabilirsiniz.

Sizden çok sık soru aldığımız bu konuyla ilgili seminerimize katılarak Ürün Veri Feed’i oluştururken aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca Google Alışveriş Kampanyaları için de feed’lerinizi nasıl düzenlemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Online Seminer: Merchant Center’da Ürün Veri Feed’i Oluşturma
AdWords Uzmanı: Sinem Bahadırlı
Tarih: 26 Mart Çarşamba
Saat: 16:00
Kayıt: Kayıt Formu

Twitter: #adwordswebinartr

Bir önceki online seminerimiz olan “Dinamik Yeniden Pazarlama’’ seminerimizi buradan izleyebilirsiniz:Google AdWords Online Seminerler Ekibi

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Herkese Merhaba,

Google Adwords Türkiye Forumu’nda, sizlerle Google Adwords Alışveriş Kampanyaları ile ilgili bir yazı dizisi paylaşmaya başlıyoruz. 2013’ün son çeyreğinde Türkiye’de lanse edilen Ürün Listeleme Reklamları’na ek olarak 2014 yılının ilk çeyreğinden itibaren Alışveriş Kampanyaları da artık Türkiye’de kullanılmaktadır.

Özellikle internet üzerinde satış yapan tüm reklam verenlerin, ürünlerini sergilemesi için amaçlanan bu kampanya türü ile ilgili yazı dizimize, Google İrlanda ofisimizde AdWords Uzmanı olarak çalışan Murat Köybaşı da katkıda bulunacaktır. Alışveriş Kampanyaları konusunda uzmanlaşan Murat, bu konu ile ilgili çeşitli eğitim projeleri yürütmektedir. Bu yazı dizimizde kendisi Alışveriş Kampanyalarının avantajları, bu kampanya tipinin kurulumu ve optimizasyonu ile ilgili yazılarıyla bizi bilgilendirecek.

4 hafta sürecek bu yazı dizisi, aşağıdaki 4 ana başlıktan oluşmaktadır:

1. Hafta: Adwords Alışveriş Kampanyası’nın Faydaları
                Merchant Center Hesap Kurulumu
                Adwords & Merchant Center Hesaplarını Bağlama

2. Hafta: Merchant Center Hesabında Ürün Feed’i Oluşturma

3. Hafta: Adwords Hesabı Altında Alışveriş Kampanyası Oluşturma

4. Hafta: Alışveriş Kampanyası Optimizasyonu

İlk haftanın yazısı forumda yayınlanmıştır. Burayı tıklayarak ilk yazımıza ulaşabilirsiniz.

Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan 2. yazımızı da Google Adwords Türkiye Forumu’na üye olarak Adwords Alışveriş Kampanyaları kategorisinden takip edebilirsiniz.

Bu yazı dizisinin, satış odaklı tüm reklam verenlerin Alışveriş Kampanyalarını sorunsuz bir şekilde kullanmaları için yardımcı olmasını umuyoruz.

Google AdWords Ekibi

Gönderen:   Sinem Bahadırlı, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan:  Lisya Fins, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Geçen yıl, Google Alışveriş'teki veri kalitesini iyileştirmek için benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini uygulamaya başladığımızı duyurmuştuk. Yeni spesifikasyonlar, kullanıcılara daha iyi Google Alışveriş sonuçları, satıcılara ise daha fazla fırsat sunmamıza yardımcı oluyor. Daha ayrıntılı olarak belirtmek gerekirse, benzersiz ürün tanımlayıcıları sayesinde, bir ürün için o ürünün çeşitli satıcılarının yer aldığı tek bir liste oluşturabiliyoruz. Böylece, kullanıcılar Alışveriş'te daha geniş bir ürün yelpazesini keşfedebiliyor ve ilgilendikleri ürünü satın almak için, tercih ettikleri perakendeciye kolayca ulaşabiliyor.


kg-camera-ui-mock-2-short.png


Benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini karşılamak için, sunduğunuz verilerin kapsamlı ve doğru olması gerekir. Veri kalitesinin iyileşmesi Ürün Listeleme Reklamlarınızın performansını artıracak önemli bir faktördür. Bu doğrultuda, veri kalitesi gereksinimlerine uymak için mutlaka gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz.

Geçen yıl, (1) feed'de benzersiz ürün tanımlayıcısı özellikleri (GTIN, MPN ve/veya marka) için veri içermeyen ürünleri onaylamayarak, (2) tanımlayıcı_var özelliğinin hatalı bir şekilde kullanıldığı ürünler için Ürün Listeleme Reklamlarının sıralamasını indirgeyerek ve (3) standart GTIN spesifikasyonlarına uygun olmayan geçersiz GTIN'ler sağlayan ürünleri reddederek söz konusu uygulamayı başlatmıştık.

Benzersiz ürün tanımlayıcılarla ilgili ek uygulama

Çok yakında (1) GTIN'si, MPN'si ve markası hatalı olan ürünleri reddetmeye ve (2) tüm dünyada tanımlayıcı_var özelliğinin hatalı kullanıldığı ürünler için Ürün Listeleme Reklamlarının sıralamasını indirgemeğe başlayacağız. Önümüzdeki aylarda GTIN, MPN ve marka verileri hatalı olan ürünleri bulup reddetme uygulamalarına hız vermeye devam edeceğiz.


Merchant Center'daki Veri Kalitesi ve Veri Feed'leri sekmelerinde yer alan ürün uyarılarını ve ret durumlarını incelemenizi öneririz. Ürün ret işlemlerinin beklemede olduğu durumlarda, ihlaller kullanıcı arayüzünde önce uyarı, uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra ise hata olarak gösterilebilir. "tanımlayıcı_var" özelliğinin hatalı kullanımından dolayı sıralaması düşürülen ürünlerde, özelliğin "false" olarak ayarlandığı ürünlerinizi inceleyerek bu değerin yalnızca özel ürünler için işaretlendiğinden lütfen emin olun.

Daha fazla bilgi için lütfen benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini ve en sonürün feed'i spesifikasyonlarını inceleyin ve verilerinizde gerekli değişiklikleri yapın. Satıcılara söz konusu yeni gereksinimlerde yardımcı olacak önceki ofis saatleri oturumumuzu da inceleyebilirsiniz.


Gönderen: Angelika Rohrer, Program Müdürü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Merve Babayigit, Google Adwords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!Posted:


AdWords üzerinden oluşturabileceğiniz çeşitli video reklam biçimleri bulunmaktadır. Bu biçimlerin her biri, potansiyel müşterilerinizi etkileyebilmek için video reklamların sesli, görüntülü ve hareketli olma avantajını kullanmaktadır. 

Başarılı video reklam oluşturmanın en önemli adımları hedef kitlenizi iyi tanımak ve video içeriğini etkili bir şekilde oluşturmaktır. AdWords, reklamını yapmak istediğiniz videoyu, ulaşmak istediğiniz kitlelere yayınlayabilmeniz için birçok hedefleme seçeneğine sahiptir. Aşağıda, başarılı video kampanyaları oluşturabilmek için neler yapabileceğiniz konusunda bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

1- Etkili bir video oluşturun
 • Videonuzun kısa ve ilgi çekici olmasını sağlayın. İzleyiciler videonuzu sonuna kadar seyretmeyebileceğinden, en önemli mesajlarınızı videonun başlarında iletin. Oynatma oranları, 45 saniyeden sonra belirgin derecede düşmektedir.
 • İşletmenizin neler sunduğunu açık bir biçimde ifade edin.
 • Reklamınızda net bir harekete geçirici mesaj olmasını sağlayın ve markanızla uyumlu renkler, yazı tipleri seçin.
 • Müşterilerin videoyu izledikten sonra atması gereken adımları net bir şekilde belirtin. Bu, satın alma veya web sitenizi ya da mağazanızı ziyaret etme olabilir.

2- Amaçlarınıza en iyi hizmet edecek olan video reklam biçimini kullanın
 • Google AdWords Video (Yalnızca TrueView biçimleri)
  • Görüntüleme başına maliyet (GBM) teklifi modeli ile, reklamınız her gösterildiğinde ödeme yapmak yerine, yalnızca görüntüleyenler videonuzu izlemeyi tercih ettiklerinde ödeme yaparsınız.
  • Raporlama seçenekleri, AdWords'ün diğer kampanya yönetim araçlarında bulunmayan, video reklamlara özel ek ayrıntılar içerir.
  • Yalnızca TrueView video biçimleri kullanılabilir.
  • Video reklamlar YouTube'da barındırılmalıdır. 
  • Hem YouTube; hem de Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterilebilir.
 • Reklam galerisi (Birden çok reklam biçimi)
  • Tıklama başına maliyet (TBM) ve bin gösterim başına maliyet (BGBM) teklif modellerini kullanabilirsiniz. Ayrıca görüntüleme başına maliyet (GBM) modeli de tanıtılan video şablonunda kullanılabilmektedir.
  • Yayın içi, tıkla oynat, genişletilebilir video, görüntülü trueview ve tanıtılan video şablon biçimleri kullanılabilir.
  • Video reklamınızı Görüntülü Reklam Ağı’ndaki belirli sitelerde yayınlamayı seçebilir veya reklamlarınızla, ürününüz veya hizmetinizle ilgili sayfaları hedeflemek için anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.
3- Kampanya kurulum ve hedeflemelerinizi doğru şekilde yapın

En çok kullanılan birkaç video reklam türüne dair ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:
 • Yayın içi video reklamlar (Reklam galerisi ve Google AdWords Video)
  • Google AdWords Video kullanıyorsanız, YouTube hesabınızı AdWords hesabınıza bağlayın.
  • Trafiği reklamlarınızdan, markanızın YouTube kanalına veya ek video içeriğinin yer aldığı bir web sitesine yönlendirin. Müşterileri yalnızca metin içeren bir siteye yönlendirmek yerine video deneyimlerinin devam etmesini sağladığınızda, daha yüksek dönüşüm oranları elde etme olasılığınız artar.
  • Reklamlarınıza harekete geçirici mesaj ekleyin.
  • Reklamlarınızın gösterilme sıklığını belirgin ölçüde sınırlandırabileceğinden, kampanyanız için anahtar kelime hedeflemeyi kullanmaktan kaçının.
 • Tıkla Oynat reklamlar (Reklam galerisi)
  • Açılış resminize net bir harekete geçirici mesaj ekleyerek izleyicileri işlem yapmaya teşvik edin.
  • Dikkat çekici bir açılış resmi kullanın.
  • Açılış resminizin, videonuzun içeriğiyle uyumlu olduğundan emin olun.
İyi bir örnek: • YouTube TrueView video reklamları (Google AdWords Video)
  • YouTube hesabınızı AdWords hesabınıza bağlayın.
  • Reklamlarınıza harekete geçirici mesaj ekleyin (Yayın içi TrueView).
  • Videoların hangi kısımlarının kullanıcıların en çok ilgisini çektiğini görmek için YouTube Analytics'i kullanın.
  • Dönüşüm sağlamaya en yakın biçim olduğu için performans odaklı kampanyalarınızda mutlaka Yayın için TrueView biçimini kullanın.
  • İçeriğinizi en iyi şekilde vurgulayan video görüntüsünü seçin (Görüntülü TrueView, Arama Sonuçlarında TrueView).
  • Devamlı yeni izleyiciler edinmek için sıklık sınırı koyun.
  • Daha önce sitenizi ziyaret etmiş veya başka videolarınızı izlemiş olan kişilere tekrar ulaşabilmek için yeniden pazarlama listeleri kullanın.
  • İstenmeyen aramalara veya yerleşimlere filtre uygulamak için negatif anahtar kelimeler/yerleşimler ekleyin.
Gönderen: Recep Çolak, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Merve Babayiğit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Bu yazıda öncelikle Türkiye’deki mobil cihaz kullanımının/pazarının ne aşamada olduğunu bazı istatistiklerle anlatmaya ve daha sonra mobil cihazlardaki reklamlarınızdan daha fazla verim almanız için bazı tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

Türkiye’de Mobil Ekosistem

Mobil cihazların Adwords reklamlarınız açısından önemini vurgulamak için, öncelikle Türkiye’deki mobil ekosistemi anlamak adına bazı önemli istatistiklerden bahsedelim.
2013 yılı itibariyle Türkiye’de nüfusun %30’u akıllı telefon kullanıyor. 2012 yılına baktığımızda bu oranın %14 olduğunu, dolayısıyla kullanım oranının yıllık %100’ün üzerinde büyüdüğünü görüyoruz. Her ne kadar gelişmiş ülkelere kıyasladığımızda, Türkiye’deki rakam nispeten düşük kalsa da; gerek artış hızı, gerekse %30’un bile ciddi bir kullanıcı sayısına işaret etmesi sebebiyle, ülkemizde mobil cihaz platformunun hem hali hazırda hem de önümüzdeki yıllarda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Türkiye’deki mobil cihaz kullanıcılarının %88’i, mobil cihazlarından her gün internete girdiklerini, %43’ü en azından bir kez mobil cihazlarından çevrimiçi alışveriş yaptıklarını belirtiyorlar. Türkiye’deki mobil cihaz kullanıcılarının %33’ü her defasında, %38’i ise “çoğunlukla” mobil cihazlardaki reklamları farkettiklerini belirtiyorlar. Reklamları hiç farketmediklerini belirten kesim ise %4 ile sınırlı kalıyor. 
Yukarıdaki bilgiler ışığında, mobil cihazların Türkiye pazarında ne kadar önemli bir potansiyel teşkil ettiğini daha net olarak görmüş olduk. Şimdi de, mobil platformdan verimli bir şekilde yararlanabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

Mobil Cihazlardan Yüksek Verim Almak 

1- Mobile Uyumlu İnternet Sitesi


Önümüzdeki dönemde öneminin giderek artmasını beklediğimiz mobil platformu verimli olarak kullanmanın ilk şartı, mobil cihazlar ile uyumlu bir internet sitenizin olmasıdır. Mobil cihaz kulancılarının daha küçük bir ekran kullandıkları ve çoğu zaman bir internet sitesini masa üstü cihazlardakine kıyasla daha kısa bir süre boyunca inceledikleri göz önünde bulundurulduğunda, sitenizdeki bilginin kullanıcıya mümkün olan en kısa sürede ve net bir şekilde verilmesi verimli olacaktır. Bunun için sade tasarımlı, kolay ve kısa sürede yüklenen, mobile uyumlu bir site; mobil cihazlardan aldığınız tıklamalar sonucunda gerçekleşen site içi etkileşimlerin daha hedefe yönelik olmasının ilk şartıdır.
Her ne kadar mobile uyumlu siteler, performans açısından daha verimli olsa da, bazı sektörlerde, mobile uyumlu olmayan siteler için bile; mobildeki hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre, görüntülenen sayfa sayısı gibi önemli göstergelerin diğer cihazlarla paralellik göstermesi mümkün olabiliyor. Bu noktada, mobil cihazlara ne kadar yatırım yapacağınızın kararını verirken, mutlaka bu verileri Google Analytics aracılığı ile incelemenizi öneririm.
Özetle, mobil cihazlardan yüksek verim için mutlaka mobile uyumlu bir internet sitenizin olması; fakat böyle bir çalışmanız yoksa bile, mevcut siteniz ile mobil cihazlarda bulunmanız faydanıza olacaktır.

2- Mobil Cihazlarda Dönüşüm

Mobil cihazlar ile ilgili çekincelerin başında, bu platformdaki dönüşümlerin az olması veya dönüşüm başına maliyetlerin yüksek olması geliyor. İlk etapta istatistikler açısından bu çekince doğru gibi görünse de, karar vermeden önce mobil siteniz içerisindeki problemlerin doğru tespit edilmesi ve  dönüşümün gerçekleşmesi sürecinde mobil cihazların rolünün doğru analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Dönüşüm odaklı (çevrimiçi satış, form doldurulması, kayıt vb.) bir kullanıcı iseniz ve mobil siteniz olmasına rağmen mobil cihazlardaki dönüşüm değerlerinizden memnun değilseniz, özel olarak dönüşüm sayfanızın mobil cihazlarda nasıl göründüğünü kontrol etmenizde fayda var. Küçük ekran dezavantajından ötürü; doldurulacak formun, satın alım sayfasının, gerekli kayıt bilgilerinin mümkün olduğunca kısa ve net olması, mobilden gelen müşterileri dönüşüm esnasında kaybetmenizin önüne geçecektir.
Bunun yanında, mobil cihazlar çoğu zaman dönüşümün asıl gerçekleştiği yer olarak değil, müşteriniz ile ilk temas ettiğiniz platform olarak düşünülmelidir. Bir çok kullanıcı, herhangi bir ihtiyacını ilk etapta en yakınında olan mobil cihazı aracılığı ile Google’da aratma ve bulduğu sonuçları daha sonra daha geniş bir ekranda daha detaylı inceleme eğilimindedir. Dolayısıyla mobil cihazlardaki dönüşüm değerleri değerlendirilirken, bazı dönüşümlerin daha sonra diğer cihazlarda organik arama tarafından gelen trafik ile tamamlandığı gözden kaçırılmamalıdır.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
3- Reklam Sıralamasının Önemi

Sayfanın üst kısmında 3, yan tarafta 8 reklam çıkan tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların aksine, mobil cihazlarda sayfanın üst kısmında 2 adet reklam yer almaktadır. Mobilde 3. sırada bulunan reklam; sayfanın alt kısmında, organik arama sonuçlarının da altında yer alır. Dolayısıyla, mobil cihazlarda ilk 2 reklam dışında kalmanın verimlilik açısından ciddi bir düşüş yaratacağını söyleyebiliriz.
Sıralama ile ilgili problem yaşamamak için, mobil cihazlara özel ortalama konumunuzu kontrol edip, 1-1,5 arasında tutmaya çalışmanız, bu sıralamanın altında olmanız durumunda mobil cihazlara yönelik tekliflerinizi arttırmanız faydalı olacaktır. 


4- Reklam Uzantılarının Kullanılması

Türkiye pazarında teknoloji kullanım alışkanlıkları her geçen gün iyiye gitse de, çok ciddi bir kesim halen çevrimiçi alışveriş yapmaktansa telefonla sipariş veya fiziki alışveriş yolunu tercih ediyor. İlave olarak, çevrimiçi satışın yanında telefon ile sipariş seçeneğini de müşterilerinize sunmanız durumunda; sipariş verme ile ilgili çekincelerini giderme,  tamamlayıcı ürünler önerme gibi fırsatlara sahip oluyorsunuz. 
Bu durumda, Adwords reklamlarınızda telefon numaranızın bulunması önemli bir gereklilik haline geliyor. Mobil cihazlarda, arama uzantısı direkt olarak “Tıkla-Ara” şeklinde çıktığı için bu platformda görünen reklamlarınızın size telefon olarak dönüşme olasılığı ciddi biçimde artmış oluyor.
Fiziki olarak satış yaptığınız bir mağazanız olması durumunda ise, bulunduğunuz yeri harita veya adres bilgisi şeklinde gösterdiğiniz yer uzantısı sayesinde müşterilerinizin size yakın oldukları anda yakalayıp, satın alımı tamamlama ihtimalini maksimize etmiş oluyorsunuz. 
Söz konusu özelliklerden ötürü bu iki reklam uzantısının mobil cihazlarda kullanılmasının büyük fark yarattığını düşünüyorum.


5- Mobil Cihazlara Özel Reklam Oluşturulması

Mobil cihazlarda müşterilerinize farklı bir mesaj vermek için, yalnızca mobil cihazlarda görünen özel reklamlar oluşturmanız faydalı olacaktır. Örnek olarak, mobil cihazları daha ziyade telefon trafiği getirmesi amaçlı kullanıyorsanız, mobil cihazlarda çıkan reklam metinlerinizde “Bizi Hemen Arayın, Bilgi Almak/Rezervasyon/Sipariş için Arayın” şeklinde mesajlar vermeniz, telefon trafiğini olumlu yönde etkileyecektir. Başka bir örnekte, fiziki mağazanız aracılığı ile yaptığınız satışları arttırmak istiyorsanız, yalnızca cep telefonlarında çıkacak ve yer olarak yakın çevrenizde görüntülenecek özel bir indirim/promosyon öneren bir reklam metni kullanabilirsiniz.
Mobile özel reklam metnini değiştirmenin yanında, mobil reklamların sitenizdeki hedef sayfasını değiştirmek verimliliği pozitif yönde etkileyecektir. Örneğin, mobile uyumlu bir siteniz yoksa, kullanıcıların direkt olarak iletişim sayfasına yönlendirilmesi veya dönüşüm odaklı bir kullanıcı iseniz, reklamın direkt olarak dönüşüm sayfasına yönlendirilmesi, kullanıcıların size ulaşması için gitmesi gereken yolu kısaltarak, mobil platformu daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.


Sonuç olarak gerek mevcut erişim hacmi, gerekse önümüzdeki dönemdeki yüksek büyüme potansiyeli sebebiyle, mobil cihazlara yönelik çalışmaların önceliklendirilerek en az diğer mecralar kadar önemseyerek, mobil cihazlardan en yüksek verimi alabilirsiniz.


Gönderen: Özgen Dündar, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Merve Babayiğit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:
Değerli Google AdWords Kullanıcıları!

Sizlere daha iyi destek verebilmek amacı ile, 5 Mart 2014 tarihinden itibaren, Google Adwords destek ekibimizin çalışma saatleri değişiyor!  Bu tarihten itibaren, Google AdWords destek ekibine, Pazartesi - Cuma günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ulaşabileceksiniz. 

Canlı destek hatlarımızı bir kez daha hatırlamak isteriz:

Telefon: 
 • 00800 4488 25333: Sabit hatlar üzerinden bu numarayı aradığınızda bizimle ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.
 • 444 21 07: Yukarıdaki hat ile ilgili sorun yaşadığınız veya bize cep telefonu ile ulaşmak istediğiniz takdirde bu numaramızı arayabilirsiniz. (Bu numaraya operatörler tarafından ücret uygulanmaktadır).
Chat: 

Yardım merkezindeki Sohbet seçeneğinden bizimle haftaiçi 10.00 - 18.00 arasında chat üzerinden görüşebilirsiniz. Detaylı konular ve hesap optimizasyonu konusunda size daha verimli hizmet sunabilmemiz için telefon ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Yayınlayan: Merve Babayiğit, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Şimdiye kadar Yeniden Pazarlamayı görüntülü reklamlarımızda kullanıyor ve gayet iyi geri dönüşler alıyorduk. Beklenen geliştirme oldu, artık Arama Ağı kampanyalarımızda da yeniden pazarlamayı kullanıp, sitemizi önceden ziyaret etmiş kullanıcılara özel kampanyalar yapabiliyoruz. Peki Arama Ağlarında Yeniden Pazarlama listelerinden nasıl yararlanabiliriz?

1. Yeniden Pazarlama Listelerine Özel Teklifler Verme:
Örneğin telefon satıyorsunuz diyelim ve kelime başına maksimum tıklama maliyetniz (TBM) X tl olsun. Eğer o an arama yapan kişi daha önce sizin sitenizi ziyaret etmiş ancak alışveriş yapmamış ise, bu kişi belli ki gerçekten satın almak için telefon bakıyordur ve alışveriş yapma olasılığı diğer müşterilere göre daha yüksektir.Dolayısıyla bu kişi sizin için kaçırılmaması gereken bir müşteridir. Dolayısıyla bu kişi için daha fazla yatırım yapabilirsiniz.İşte bu müşterilere %Y kadar daha çok TBM vermek istiyorum diyerek elinizi güçlendirebilir ve satış olasılığını artırırsınız.

2.Yeniden Pazarlama Listelerine Özel Reklamlar Oluşturma
Diyelim ki bu sefer de sitenizden telefon satın almış müşterilerinizin olduğu bir yeniden pazarlama listesi oluşturdunuz.Biliyorsunuz ki genelde telefon koruyucu kılıf da satın alırlar. İşte sadece bu kişileri hedefleyerek ''Bizden telefon satın alan müşterilerimize koruyucu kılıflar %50 indirimli'' şeklinde mesaj verdiğiniz bir reklam metni ve kampanya hazırlayabilirsiniz. 

3.Yeniden Pazarlama Listelerine Özel Anahtar Kelimeler Seçme

Örneğin koşu ayakkabısı satıyorsunuz diyelim. Sitenizin koşu ayakkabıları bölümüne girmiş ancak satın almamış insanları toplayan bir yeniden pazarlama listeniz olsun. Normalde ''koşu'' diye geniş eşlemede olan bir kelimeyi koymazsınız çünkü alakasız birçok tık getirebilir sizi. Ancak sitenizin koşu ayakkabıları bölümüne girmiş ancak alışveriş yapmamış kişileri toplayan listeyi hedeflediğiniz kampanyanızda sadece ''koşu'' anahtar kelimesini tutabilirsiniz çünkü bilirsiniz ki bu kişiler ayakkabı almak ile ilgileniyorlardır ve koşu ile ilgili aradıkları her yerde karşılarına çıkmak satış olasılığınızı artıracaktır. 

Özetlemek gerekirse Yeniden Pazarlama demek nokta atışı yapmak demektir. Yeniden pazarlama yapmak için sitenize küçük bir kod koyarsınız ve onun dışında yapmanız veya ekstra ödemeniz gereken hiçbir şey yoktur. Geri dönüşler konusunda dertli iseniz Yeniden Pazarlama tam size göre!

Yeniden Pazarlamanın nasıl kurulacağını görmek için tıklayınız.
Bir reklam grubuna nasıl yeniden pazarlama listeleri ekleyeceğinizi görmek için tıklayınız.
Yeniden Pazarlama Listerlerinde Özel kombinasyonlar oluşturmak için tıklayınız.


İyi şanslar!

Gönderen: Damla Göksu Küpçü, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Merve Babayiğit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!