Posted:
Merhabalar,

Ben Murat Ali Köybaşı. Google Dublin Merkez Ofisi’nde Google AdWords uzmanı olarak çalışmaktayım. Bu yazı dizisinde sizlerle Google Alışveriş Kampanyaları hakkında bilgiler paylaşacağım. Alışveriş Kampanyaları’na başlarken yardımcı olacak bilgileri ve uygulanması gereken ilk adımları aşağıdaki ilk yazı dizimizde bulabilirsiniz.

Google Alışveriş Kampanyalarının Faydaları

Google Alışveriş Kampanyaları sayesinde Ürün Listeleme Reklamlarınızı çok daha etkin bir şekilde yürütme şansı bulabilirsiniz. Ürün Listeleme Reklamları, Google arama sonuçlarında üst kısımda, ilgili ürünlerin küçük bir fotoğraf, başlık ve fiyat eşliğinde görüntülenmesidir. Google Alışveriş Kampanyaları’nı da  Ürün Listeleme Reklamları’nın yeni versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Yani ürünlerimiz yine aynı şekilde Ürün Listeleme Reklamı sonuçlarında olduğu gibi görünecek, fakat yeni kampanya türü ile AdWords arayüzünde kullanabileceğiniz yeni özellikler olacak. Örneğin:

- Ürünlerinizi alt kategorilere ayırıp her kategori için farklı teklifler verebilir ve alt ürün kategorilerinin performanslarını ayrı ayrı gözlemleyebilirsiniz. 

- Ayrıca yeni kampanya türü sayesinde aynı kategoriler için yaklaşık olarak ne kadar teklifler verildiğini ve ortalama tıklama oranlarını görme şansını bulabilirsiniz. 

- Bu yeni kampanya türünün bir diğer olumlu özelliği ise Merchant Center hesabınızdaki ürünleri artık AdWords hesabınızda da listelenmiş halde görme şansı bulabilmeniz. 

Google/Shopping sitesi (http://www.google.com/shopping) henüz Türkiye pazarı için aktif değil, dolayısıyla son kullanıcının gördüğü reklamlarda şimdilik bir değişiklik yok. Ancak gelecekteki muhtemelen bir lansman için Alışveriş Kampanyalarınızı şimdiden doğru şekilde düzenlemek büyük avantaj. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz tüm diğer avantajları ve yüksek kontrol imkanı sayesinde Alışveriş Kampanyalarına bir an önce geçiş yapmak son derece faydalı olacaktır.

Google Alışveriş Kampanyalarını Kimler Kullanabilir?

Google Alışveriş Kampanyaları özellikle web sitesinde çok fazla sayıda farklı ürünü olan ve web sitesinden satış gerçekleştiren reklamverenlerimiz için uygundur. Alışveriş Kampanyası oluşturabilmek için Merchant Center hesabınız olmalı ve ürün veri feed’leriniz onaylanmış olmalıdır.

Merchant Center Hesap Kurulumu

Merchant Center kurulumu son derece basit  ve kısa süren bir işlemdir. www.google.com/merchants  adresine girerek AdWords hesabınızda kullandığınız e-posta adresinizle bir Merchant Center hesabı edinerek hemen Merchant Center kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu noktada web sitesi URL doğrulama işlemi önemli:

Öncelikle web sitenizi Web Yöneticisi Araçlarında doğrulamış olduğunuzdan emin olun. 
Ardından sitenizin URL'sini Merchant Center’da kaydetmek için:
  1. Ayarlar bağlantısını, ardından Genel'i tıklayın.
  2. Web Sitesi URL'si (İsteğe Bağlı) altına sitenizin URL'sini girin. URL'nizin http:// (veya https://) ile başladığından ve alan adınızı eksiksiz içerdiğinden emin olun.
  3. Değişikliklerinizi onaylamak için Değişiklikleri Kaydet'i tıklayın.
Daha fazla bilgi için Yardım Merkezi Makalesini inceleyebilirsiniz.
Adwords & Merchant Center Hesaplarını Bağlama
AdWords hesabınızla bağlamak için Merchant Center hesabınızda “Ayarlar” bölümünün altında Adwords seçeneğini tıklayıp AdWords müşteri numaranızı ekleyerek kolaylıkla hesaplarınız arasında bağlantı kurabilirsiniz. Bu şekilde Alışveriş Kampanyası oluşturduğunuzda AdWords hesabınız, ürün bilgilerini doğrudan bu bağladığınız Merchant Center hesabınızdan alır. 

Bir sonraki yazıda Merchant Center’da Ürün Veri Feed’i Oluşturma konusunu anlatacağız. 

Görüşmek üzere,

Gönderen:   Murat Ali KöybaşıGoogle AdWords Uzmanı
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

AdWords’te nasıl daha fazla tıklanabilir metin reklamlar yaratabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz, o zaman okumaya devam edin, bu yazımızda sizinle bu konunun inceliklerini, detaylarını ve başarı ipuçlarını paylaşmaya çalışacağız.

Günümüzdeki kullanıcılar, artık kahvaltıları sırasında tabletlerinden haberleri tarayan, işlerine giderken akıllı telefonlarından elektronik postalar gönderen, ofislerindeki bilgisayarlarda çalışan, daha sonra da eve dönüp televizyon izlerken tabletlerinden alışveriş yapan birer tüketicilere dönüşmüş durumdalar. Bu kullanıcıların sürekli bağlantıda olduklarını söyleyebiliriz.
Tüketicilerin kullandığı birçok ekran mobil olduğundan; bu durum, her gün, farklı konumlarda milyarlarca yeni pazarlama anları yaratmakta. Artık, öğle yemeği sırasında, işteki bilgisayarından araç kiralama ile ilgili arama yapan Ayşe’nin büyük ihtimalle en iyi fiyatları ve fırsatları aradığını; aynı aramayı öğleden sonra 4’te havaalanında akıllı telefonundan yapan Mehmet’in ise muhtemelen o anda bir araca ihtiyacı olduğunu belirlememiz gerekiyor.

Başarılı pazarlamacıların, kullanıcılara doğru anda doğru mesajı vermesinin gerekli olduğu bir zamandayız. Bununla ilgili olarak, AdWords’te de, daha iyi reklam metinlerinin, reklam alaka düzeyini artırarak, daha kaliteli tıklamaları kendine çektiğini biliyoruz. Daha iyi bir reklam alaka düzeyi ve tıklama oranı da, daha yüksek kalite puanlarına, bu da yüksek reklam gösterim konumlarına ve/veya daha düşük tıklama başına maliyetlere yol açabiliyor. Tüm bunlar da, reklam harcamanız için daha iyi geri dönüşler almanızı sağlıyor.

Peki, tüm bunları düşünerek, nasıl daha iyi reklam metinleri yazabilirsiniz? Bunu birlikte öğrenelim:

1. Reklam metinlerinizi anahtar kelimelerinizle ilişkilendirin.

İnsanların günümüzde tüm arama deneyimleri boyunca tutarlılık beklediklerini düşünürsek, anahtar kelimeler ile reklamlar arasındaki bağlantıların olabildiğince hatasız olmasının gerektiği kolayca anlaşılabilir. Bu bağlantılar reklamlarınızın alaka düzeyini iyileştirerek, kalite puanınızı yükseltecektir.


Kullanıcıların aramasında geçen anahtar kelimelerle eşleşen reklam metinleri, alaka düzeyini vurgulamak için otomatik olarak kalın harflerle yazılır ve böylece reklamlar daha çok dikkat çeker.

Lezzetli barbekü sosu
www.örnek.com
Ev Yapımı
Barbekü Sosu
Tavuk veya Etinize Tat Katın.
Reklamlarınızı, anahtar kelimelerinizle ilişkilendirmek için, Araya anahtar kelime ekleme özelliğini de kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu özellik, kullanıcıların aramaları ile anahtar kelimelerinizden biri eşleştiğinde, reklam metninizi bu anahtar kelimeniz ile  dinamik olarak güncellemenizi sağlar. Reklamınızın, reklamı tetikleyen aramayı değil, bu aramanın eşleştiği anahtar kelimenizi içereceğini unutmayın. Bu, bir reklamın, kullanıcıların arama terimleri ile eşleşen farklı anahtar kelimelere göre, birçok farklı şekilde görünebileceği anlamına geliyor. Örneğin, yukarıdaki barbekü sosu reklamını köri sosu ve teriyaki sosu anahtar kelimeleriyle kullanmak istediğimizi düşünelim. Araya anahtar kelime ekleme özelliğiyle, köri sosu araması yapan bir kullanıcı reklamı şu şekilde görecektir:

Lezzetli köri sosu
www.örnek.com
Ev Yapımı
Köri Sosu
Tavuk veya Etinize Tat Katın.

Aramasını teriyaki sosu ile yapan bir kullanıcı ise reklamı şu şekilde görecektir:

Lezzetli teriyaki sosu
www.örnek.com
Ev Yapımı
Teriyaki Sosu
Tavuk veya Etinize Tat Katın.

Araya anahtar kelime ekleme özelliği, tüm anahtar kelimelerin reklam ile alakalı olduğu, temasına göre ayrılmış reklam grupları ile en iyi biçimde kullanılabilir. Örneğin, “lezzetli” veya “ev yapımı” sınıflarına uymayacak olan kelimeler, bu anahtar kelimelerle aynı yerde gruplandırılmamalıdır. Ayrıca, araya anahtar kelime ekleme özelliğiyle oluşturulan reklamların dil bilgisi kurallarına uyup uymadığı da kontrol edilmelidir: “Barbekü Sosu İndirim” vb. gibi.
Google verilerine göre, anahtar kelimeleri, reklam metinlerinin yalnızca başlık kısmında kullanmak, reklamların tıklama oranlarını ortalama %15 ve bunları yalnızca görünen URL kısmında kullanmak tıklama oranlarını ortalama %8 oranında artırmıştır. Anahtar kelimelerin, reklamların hem başlığında, hem de birinci açıklama satırında kullanılması, yapılan testlerin %68’inde tıklama oranını pozitif olarak etkilemiştir.
2. Basit ve ilgi uyandıran reklam metinleri yazın.
Eğer reklam metinleriniz, anahtar kelimelerinizle sıkı sıkıya ilişkilendirilmişse, bir sonraki adım olan ilgi uyandıran, yararlı ve etkili reklam metinleri yazma kısmına geçebilirsiniz demektir.
Özel bir harekete geçirici metin yaratabilirsiniz. Kendi iş alanınıza özgü olan ve insanların internet sitenizde görmeyi bekleyebileceği bir harekete geçirici mesaj kullanın, “bugün kaydolun” veya “barbekü sosumuzu deneyin” vb. gibi. Bu, kullanıcılara ek bilgi verecektir ve işiniz için olumlu olacaktır; çünkü, bu durumda reklamlara tıklayanlar nitelikli potansiyel müşteriler olmaya çok daha yatkınlar demektir.

Harekete geçirici metninizi, açılış sayfanızdaki mesajla yakından ilişkilendirebilirsiniz. Harekete geçirici ifadelerinizi aramak için en iyi yer, reklamlarınızın yönlendiği açılış sayfanızdır. Bu bağlamda iyi bir eşleşme, alaka düzeyini güçlendirerek, reklam metniniz ile açılış sayfanız arasında doğrudan bir bağlantı yaratacaktır.

Her reklamda tek benzersiz satış özelliğini ön plana çıkarabilirsiniz. Birçok farklı noktanın vurgulanmaya çalışıldığı bir reklamda bazen hiçbir mesajın kullanıcılara geçemediği de görülmüştür. Üzerinde çalışılabilecek 70 karakterlik bir açıklama metni ve bir başlık olduğundan; tüm bunları, tek noktaya odaklanarak, reklamları görüntüleyenleri gerçekten etkileyecek bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Fiyatlarınızı, ürün isimlerini, indirimleri ve varsa sınırlamaları belirtmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Fiyatlar, indirim oranları, ürün isimleri, müşterilere göre özelleştirmeler ve ücretsiz teslimat gibi teklifler, etkili satış özellikleri arasındadır.
Kendi Tişörtünü Tasarla
www.örnek.com
Kendi Tasarımınızı Yaratın.
1000’den Fazla Tasarım Modeli.

Belirli bir zamana kadar yayınlanacak kampanyalar için sezonsal satış özelliklerini devreye sokmayı unutmayın, “Yılbaşına kadar ücretsiz teslimat.” vb. gibi.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, çok fazla miktarda satış özelliğinin bir arada kullanıldığı reklamlar yaratmaktan kaçınabilirsiniz (özel dizayn, kumaş kalitesi, fiyatlandırma, ucuz teslimat vb.):

Özel Tişört, Ucuza Teslim
www.örnek.com
50/50 poly-pamuk. Sıcak renkler!
Çok indirimli, sorunsuz, garantili.

Karakter sınırlarınızı etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Vereceğiniz mesaja odaklanırken, satış özelliklerinizi ön plana çıkarmak için, sahip olduğunuz tüm karakterleri de kullanmaktan kaçınmayın (başlık için 25, iki açıklama satırı için de 35’er). Kullanacağınız her fazladan karakter, reklamınızın daha çok fark edilmesine yol açacaktır. Aynı durum, görünen URL için de geçerlidir. “www.örnek.com/özel-tişörtler” gibi mesajınızı güçlendiren bir görünen URL oluşturabilirsiniz. Reklamlarınızdaki görünen URL, bir çeşit isme özel URL’dir, bu kısmın, tamamen özelleştirilebilir olduğunu ve alaka düzeyini güçlendirmeye yardımcı olacak şekilde, anahtar kelimelerinizi kullanmak için size yeniden bir fırsat sunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Marka veya şirket adınızı reklamlarınızda kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, “Meşhur Köpek Maması” gibi tanıdıkları bir markayı gördüklerinde, reklamlara daha çok tıklama eğilimindedirler. Eğer, markanız pek bilinmiyorsa, yine de markanızı kullanmanın ne kadar etkili olabileceğini görmek adına bunu deneyebilirsiniz, hatta markanızın kullanıldığı reklamların performansına şaşırabilirsiniz.

Eğer marka terimleriniz, ticari marka statüsünde ise, marka adınızdan sonra ® veya eklemek, daha da güçlü bir izlenim oluşturacaktır. Özellikle markanız iyi biliniyorsa, marka adınızdan sonra “Resmi Sitesi” terimini eklemek de olumlu bir sonuç yaratabilir.

Reklam metinlerinizde, başlık biçimi gibi, sözcüklerin yalnızca ilk harflerini büyük yazabilirsiniz. Hem başlıkta, hem de reklamınızın içeriğinde bunu kullanmak, reklamınızın görsel olarak ön plana çıkmasını sağlayabilir. Google verilerine göre, bu başlık biçiminin kullanıldığı ve başlıkta bir anahtar kelimenin kullanıldığı reklam metinleri, testlerin %62’sinde tıklama oranlarını artırmıştır.

3. Reklamlarınızı mobil kullanıcılara uyarlayın.
Mobil cihazlardan yapılan aramalar, doğaları gereği, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan yapılan aramalardan farklıdır. Mobil cihazlardan arama yapan kullanıcıların düşünce yapıları oldukça farklıdır; bu kullanıcılar, hareket halinde, daha az sabırlı, daha çok görev odaklı ve satın alma yolculuğunun son kısmına daha yakın olabilirler. Yol tarifleri, mağazaların çalışma saatleri, tek işlemde ödeme veya mobil uygulamalar gibi şeylere daha çok ilgi duyuyor olabilirler. Eğer, trafiğinizin %20’si veya bundan daha fazlası mobil cihazlardan geliyorsa, dikkate alabileceğiniz birkaç öneriyi sıralayalım.

Her reklam grubunuza en az bir tane mobil tercihli reklam ekleyebilirsiniz. Mobil kullanıcılarınız, kendileri ile oldukça alakalı ve “Bizi şimdi arayın.” vb. gibi mobile özel bir harekete geçirici ifade içeren bir reklam görürlerse, daha iyi sonuçlar alırsınız. Bunun için, her reklam grubunuzda, bu mobil tercihli reklamlardan bir veya birkaç tane olduğundan emin olun. Mobil tercihli reklamları oluştururken, AdWords Editör’ün metni değiştirme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, bir kampanyadaki tüm reklamlarda bulunan harekete geçirici metinleri (ör: “İnternetten satın alın”), bunların mobil cihazlara uyumlu biçimleri ile (ör: “Telefonunuzdan satın alın”) değiştirebilirsiniz.

Mobil kullanıcıları, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir açılış sayfasına yönlendirebilirsiniz. Mobil kullanıcıların, mobil bir ekrana sığmayan tam sayfaları büyütüp-küçültme ve kaydırma için pek fazla sabırlarının olmadığını biliyoruz. Bu anlamda en iyi sonuçları alabilmek için, mobil kullanıcılarınızı, küçük ekranlarında göz gezdirme, sepete atma ve satın alma işlemlerini kolayca yapabilecekleri, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir açılış sayfasına gönderin. Bunu yapmanız, mobil dönüşüm oranlarınızı iyileştirecektir.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir açılış sayfanız varsa, reklamınızın görünen URL’sinde bu bilginin aktarıldığından emin olun. Görünen URL tamamıyla özelleştirilebilir olduğundan, hedef URL’nizin tamamını burada kullanmak zorunda değilsiniz. Kullanıcıyı mobil bir deneyimin beklediğini göstermenin basit bir yolu, görünen URL’nin sonuna “/telefon” veya “/mobil” gibi bir ifade eklemektir.

Mobile özel harekete geçirici metinler yazabilirsiniz. Eğer işletmenizin, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir açılış sayfası varsa, reklam metninizde bundan bahsedebilirsiniz. Örneğin, “Bunu mobil sitemizde inceleyin.” veya “Mobil sitemizden alışveriş yapın.” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Ayrıca, özellikle akıllı telefonlardan arama yapan kullanıcılara yönelik harekete geçirici ifadelere yer verebilirsiniz: “Masa ayırtmak için arayın.”, “Yakınınızdaki mağazalarımızı bulun.” veya “Telefonunuzdan satın alın.” vb. gibi.

Mobil tercihli reklam metinleri yaratmak için, AdWords hesabınızda Reklamlar sekmesinde Reklam butonuna tıklayıp Metin reklam seçeneğini seçtikten sonra reklamınızı oluşturup, Cihaz tercihi kısmında Mobil’i seçebilirsiniz, AdWords Editör’de de Reklamlar sekmesinde bir reklam oluşturduktan sonra yine Cihaz tercihi kısmında Mobil’i seçebilirsiniz veya bilgileri bir tablo aracılığıyla yüklüyorsanız da “Cihaz tercihi” isimli bir sütun yaratıp buraya Mobil’i girebilirsiniz.

4. Reklam uzantılarını kullanın.
Reklam uzantıları, kullanıcılara, işletmenizle ilgili ek bilgiler sağlayarak, onların reklamlarınızla etkileşime girmesi için daha fazla neden sunar. Ayrıca, reklamlarınızın görsel olarak kapladığı alanı genişleterek, reklamlarınızı daha görünür bir hale getirir ki bu da tıklama oranlarını artırabilir. Kullanabileceğiniz başlıca reklam uzantıları biçimleri şunlardır:

Site bağlantısı uzantıları, reklamlarınızın alt kısmında görünerek, internet sitenizin birçok farklı sayfasına doğrudan bağlantı sunar. Örneğin, giysiler satan bir mağaza için, site bağlantısı uzantıları doğrudan çocuklarla ilgili giysilerin sayfasına yönlendirme sağlayabilir. Bunların faydası, tüketicilerin, tam olarak ihtiyaçları olan bir bağlantı gördüklerinde reklamlara daha çok tıklamalarından ileri gelir. Site bağlantısı uzantılarını ekleyen bazı reklamverenlerin reklamlarının tıklama oranlarında %20-%30 oranında artış görülmüştür. Site bağlantısı uzantılarını, mobil tercihli olarak da ekleyebilirsiniz, bu durumda bunların 15 karakteri aşmamasına dikkat edin, yoksa bir akıllı telefon kullanıcısı bunları kısaltılmış olarak görebilir.

Arama Uzantıları, reklamlarınıza işletmenizin telefon numarasını eklemeye yarar. Bunun faydası, tüketicilerin sizin reklamlarınızı buldukları anda sizi arayabilmelerinin, size daha fazla ziyaret ve satış olarak dönecek olmasıdır. Arama uzantılarının, tıklama oranlarını ortalama %8 artırdığı da görülmüştür.

Yer Uzantıları, reklamlarınıza işletmeniz için bir adresle yol tarifi ekleyerek, kullanıcılara onların işletmenize ne kadar yakın olduklarını gösterebilir. Bunun faydası, adresinizi gören kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, reklamlarınıza daha fazla tıklama eğiliminde olmasıdır. Yer uzantılarının, tıklama oranlarını ortalama %10 artırdığı görülmüştür.

Uygulama Uzantıları, reklamlarınızın hemen alt kısmına, mobil veya tablet uygulamalarınız için bir bağlantı yerleştirilmesini sağlar. Bunun faydası, kullanıcıların uygulamalarınızı daha kolay bulabilmesi ve bunun da size daha fazla uygulama indirme sayısı ve daha çok yeni kullanıcı olarak dönmesidir.

5. Reklam metinlerinizi deneyerek iyileştirin.
Reklamlarınızı farklı biçimlerde denemeyi önceliklendirebilirsiniz. Kampanyalarınızın en önemli kısımlarını iyileştirmeyi önceliklendirin. Bu anlamdaki yaratıcı değişikliklerin size olabildiğince fazla olumlu sonuç sağlaması için, en yüksek trafiğe sahip reklam gruplarınızdaki reklamları değiştirerek iyileştirmeye çalışın. Bunun için de, en çok geliştirilmesi gereken reklamlara öncelik verebilirsiniz. Bu reklamlar; düşük kalite puanına sahip anahtar kelimelerle çalışan reklamlar, ortalamadan daha düşük tıklama oranlarına sahip olan reklamlar veya ortalamadan daha düşük dönüşüm oranlarına sahip olan reklamlar olabilir. Bunları tespit edip iyileştirmeye başlayın.

Birden fazla farklı reklam yaratarak bunları deneyebilirsiniz. İyileştirmeye karar verdiğiniz reklamlarınızı tespit ettikten sonra, deneme yapma amacıyla bu reklamların farklı çeşitlerini oluşturabilirsiniz. Deneme reklamları oluşturmak için birkaç en iyi uygulama şunlardır:

Yüksek hacimli reklam gruplarınız için 3-4 tane, düşük hacimli reklam gruplarınız için en az 2 tane farklı reklam oluşturun. Daha fazla deneme reklamına sahip olmak, reklamlarınızın daha yüksek performanslı biçimlerini ortaya çıkarmak için size daha fazla olanak tanıyacaktır. Aynı zamanda, makul bir zaman dilimi içinde, istatistiksel anlamlılığa ulaşarak denemeleri sonuçlandırmaya da yardımcı olacaktır.

Deneme yaptığınız öğeleri sınırlandırın. Birbiriyle yakın anahtar kelimelerin ilintili reklam gruplarında olduğu bir yapı ile çalışarak deneme sürecini basitleştirin. Bu anlamda anahtar kelimelerin kontrolünü sağlamak, farklı harekete geçirici mesajlar ve teklifler gibi sadece reklam metinlerinde yapılan değişikliklerin farkını ortaya çıkarıp, bunları diğer farklılıklardan ayıracaktır.
Örnek olarak, şu iki reklamı inceleyin:

Gömleklerimizi Satın Alın
www.örnek.com
Tüm Ünlü Markaların Gömlekleri.
50 TL Üzerine Ücretsiz Teslimat!
Gömleklerimizi Satın Alın
www.örnek.com
Tüm Ünlü Markaların Gömlekleri.
İkinci Gömlekte %50 İndirim!

Bu iki reklamda, başlık ve birinci açıklama satırı aynı, dolayısıyla bu deneme, tüketicilerin ücretsiz teslimatı mı yoksa ikinci gömlekteki indirimi mi daha çok tercih ettiklerini açıkça gösterecektir.

Anahtar kelimeleri bölümlere ayırma raporunu kullanın. Bu, yüksek performans gösteren reklamları ve anahtar kelimeleri tespit etmenin hızlı bir yoludur. Bu raporu görüntülemek için, AdWords hesabınızdaki Reklamlar sekmesinde Bölümlere ayır butonu ile “Anahtar Kelime / Yerleşim” seçeneğini seçin. Bu şekilde, her bir reklamın, her bir anahtar kelime ile olan performansını göreceksiniz. Örneğin eğer aynı reklam grubunda bulunan, X reklamının A ve B anahtar kelimeleri ile oldukça iyi çalıştığını; Y reklamının ise C ve D anahtar kelimeleri ile oldukça iyi çalıştığını görürseniz, bu iki grubu farklı reklam grupları şeklinde ayırmayı düşünebilirsiniz.

AdWords etiketlerini kullanın. Etiketler, en fazla ilgilendiğiniz verileri filtrelemek ve raporlamak için hesabınızdaki öğeleri anlamlı gruplara ayırarak düzenlemenizi sağlar, “%10 indirim” gibi belirli sözcükleri veya ifadeleri içeren tüm reklamları gruplamak buna bir örnek olarak verilebilir. Raporları etiketler ile birlikte çalıştırmak, reklam metinlerindeki ifadelerin performansını incelemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, “ücretsiz teslimat” ifadesini içeren reklamların, “%10 indirim” ifadesini içeren reklamlara göre daha iyi performans gösterdiğini keşfedebilirsiniz. Bu durumda, reklamlarınıza daha çok “ücretsiz teslimat” ifadelerini eklemeyi ve “%10 indirim” ifadesini içeren reklamlarınızı duraklatmayı veya silmeyi deneyebilirsiniz.

En iyi performans gösteren reklamlarınızı bir parça değiştirerek iyileştirin. En iyi performans gösteren reklamlarınız bile geliştirilebilir. Bu reklamlarınız için, metni çok az değiştirdiğiniz bir deneme reklamı kullanmayı deneyin. Deneme amacıyla kullanabileceğiniz birkaç değişiklik; birinci ve ikinci açıklama satırlarının yerlerini değiştirmek, ünlem işaretini kullanıp kullanmamak ve görünen URL’lerde anahtar kelimeleri kullanıp kullanmamak olabilir.

Yeni bir şeyler deneyin. En iyi performans gösteren reklamlarınızı iyileştirmenin yanında, belirli aralıklarla, önemli ölçüde farklı başlıklar veya tekliflerle reklamlarınızın yeni bir çeşitini deneyin. Bu yaklaşım, tüketicilerin tercihleriyle birlikte iyi çalışan farklı reklam metinlerini ortaya çıkarabilir.

Reklamlarınızı tazeleyin ve yenileyin. Denemelerinizi gerçekleştirirken, belirli aralıklarla ilgili reklam gruplarına dönerek bunları farklı reklam metinlerine sahip yeni reklamlar ile tazeleyin. Yeni ürünlerinizin ve tekliflerinizin, reklamlarınıza yansıtıldığından emin olun.
Reklam metinlerinizi, AdWords Editör aracı ile toplu bir biçimde özelleştirebilirsiniz. Kampanyalarınızın reklam gruplarındaki reklamları tek tek değiştirmek yerine, AdWords Editör aracını kullanarak, birçok kampanyanın reklam gruplarındaki reklamları kolayca değiştirebilirsiniz.

Reklamlarınızı iyileştirmeyi otomatikleştirin. Reklamları iyileştirme bir deneme yanılma sürecidir. Birçok reklam denemesi aynı anda yürütülürken, istatistiksel anlamlılığa ulaşılan tüm anların kaydını tutmak zor olabilir. Sistemin bu anları sizin için saptamasına izin verin; fakat, hangi reklamlarınızın, reklam gösterimlerinin çoğunu aldığını, her zaman denetleyerek tespit edin. 

Eğer reklamlarınızı kendiniz denemeyi tercih ediyorsanız, şu en iyi uygulamaları unutmayın:

AdWords Kampanya Denemelerini deneyin, bu size değişiklikleri, kampanyalarınızın belirli bir bölümünde denemenize olanak tanıyacaktır. Bu seçenek daha fazla kurulum gerektirse de, size her denemeye trafiğin ne kadarlık kısmını ayıracağınıza ilişkin tam bir kontrol sağlayacaktır.

İstatistiksel anlamlılığa ulaştığınızda durun. Bu bağlamda, takvime pek bağlı kalmanıza gerek olmayacaktır. Eğer sabit bir zaman için bir deneme gerçekleştirirseniz, örnek büyüklüğünü dikkate almadan, daha yüksek performans gösteren bir reklam metnine daha erken geçilmesi fırsatını kaybedersiniz. Denemenizde istatistiksel anlamlılığa ulaştığınızda, ki bu genellikle 1,000 civarı tıklamaya denk gelir, denemenizi durdurup gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Eşit reklam rotasyonu ayarlarının geçerli olduğunu doğrulayın. Reklamlarınız ile kendiniz denemeler yaparken, reklam rotasyonu ayarını “Eşit sıklıkta dönüşümlü yayınla” olarak seçmeniz, deneme yaptığınız reklamların dengeli olarak dönüşümlü biçimde yayınlanmasını sağlayacaktır. Bu noktadaki risk, aslında bir süre sonra sonucu belli olmuş olan yüksek performanslı reklamların, düşük performanslı reklamlar ile eşit sıklıkta dönüşümlü olarak yayınlanmaya devam etmesi olabilir. Bu nedenle, bu seçeneği tercih ettiğiniz denemelerdeki reklamları ve reklam gruplarını düzenli olarak incelediğinizden emin olun. Sonucu belli olmuş olan denemelerde de, kazananları belirleyip, diğer reklamları veya reklam gruplarını da durdurabilirsiniz.

Özet olarak, reklamlarınız için bir kontrol listesi:
Bu yazıda değinilmiş olan en iyi uygulamaların bir özetini aşağıda bulabilirsiniz. Arama motoru pazarlamacılığı ile ilgilenen her uzman bu noktalara dikkat ederek, reklam alaka düzeyini ve reklam yatırım getirisini en üst seviyeye çıkarabilir.

1. Anahtar kelimelerinizi reklamlarınızla ilişkilendirin.
Tüketiciler, kendi aramaları ile en ilgili olarak görünen reklamlarla etkileşime girme eğilimindedirler. Daha otomatik bir çözüm için, araya anahtar kelime ekleme yaklaşımını da dikkate alın.

2. Benzersiz satış özelliklerini vurgulayın.
Karakter sınırlarının tamamını kullanın ve özel harekete geçirici ifadeler deneyin.
Kullanıcılar, tıklamadan önce kendilerini seçtirmeye yardımcı olan reklamlarla daha fazla etkileşime girerler. Bu da sizin için daha nitelikli tıklamalar ve dönüşümler anlamına gelir.

3. Her reklam grubuna bir veya birden fazla mobil tercihli reklam ekleyin.
Mobil cihazlara yönelik olan reklamlar, mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunarak, onlardan alınabilecek en iyi sonuçları beraberinde getirir.

4. Mobil tercihli reklamlarınız için, mobile özel harekete geçirici mesajlar kullanın.
“Masa ayırtmak için şimdi arayın.” gibi mesajlar, mobil kullanıcılara, özellikle de hareket halinde olduklarında, anında eyleme geçmek için yeni yollar sağlamaktadır.

5. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site kurun ve görünen URL’nizin, açılış sayfanızın mobil uyumlu olduğunu açıkça belirtmesini sağlayın.
Mobil cihazlar için optimize edilmiş olan siteler, mobil kullanıcılar için hayatı kolaylaştırır ve dönüşüm oranlarını iyileştirirler. Mobil uyumlu bir görünen URL, kullanıcılara, reklamınızı seçerek olabilecek  en iyi mobil deneyimi yaşayacaklarını belirtir.

6. Reklam alaka düzeyini iyileştirmek için reklam uzantılarını kullanın.
Reklam uzantıları genel anlamda tıklama oranlarını artırır ve arama yapan kullanıcılar için ek faydalı bilgiler sunarak, mesajınızın fark edilmesine yardımcı olur.

7. Reklam iyileştirme çabalarınızı önceliklendirin.
Çalışmalara yüksek hacimli reklam grupları ile başlamak, reklam iyileştirmenin size getirebileceği olumlu sonuçları en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

8. Yüksek hacimli reklam gruplarınız için 3-4 tane, düşük hacimli reklam gruplarınız için en az 2 tane farklı reklam oluşturun.
Birçok farklı reklam, deneme ve iyileştirme yaparak, en iyi performans gösterenleri bulmanızı sağlar.

9. Reklam rotasyonlarını, iyileştirmelerin otomatik olarak yapılacağı şekilde ayarlamayı göz önünde bulundurun.
Reklamları iyileştirme bir deneme yanılma sürecidir. Birçok reklam denemesi aynı anda yürütülürken, istatistiksel anlamlılığa ulaşılan tüm anların kaydını tutmak zor olabilir. Sistemin bu anları sizin için saptamasına izin verin; fakat, hangi reklamlarınızın, reklam gösterimlerinin çoğunu aldığını, her zaman denetleyerek tespit edin. 

10. Denemeleri kendiniz yapmayı tercih ederseniz, denemelerinizi sıkı takip edin.
İstatistiksel anlamlılığa ulaştığınızda durun. Sonucu belli olmuş olan denemelerdeki reklamların takibini yitirmediğinizden emin olmak adına, eşit sıklıkta dönüşümlü olarak yayınlanan reklamları düzenli olarak denetleyin. Reklamlar üzerindeki denemelerinizi kendinizin yapması size daha fazla kontrol sağlayacaktır; fakat, düşük performanslı reklamları da gereğinden fazla dönüşümlü olarak yayınlamamaya dikkat etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Bu konu ile ilgili olarak daha fazla bilgilenmek isterseniz, Reklam kalitenizi artırma ve Başarılı metin reklamlar oluşturmaya yönelik ipuçları yazılarını da okuyabilirsiniz.

AdWords’teki metin reklamlarınızı sizin için en başarılı olacak şekilde iyileştirmeniz dileğiyle!
Not: Bu yazı, “Creative That Clicks” dokümanı temel alınarak yazılmıştır.
Gönderen:   Mehmet Çelebi, Hesap Strateji Uzmanı
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Giderek büyüyen Mobil Uygulama dünyasında geliştirmiş olduğunuz mobil uygulamanızı, diğer uygulamaların arasından öne çıkarmak, daha geniş kitlelere tanıtmak ve indirme adetlerini artırmak için AdWords’ün Mobil Uygulamalara özel ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda bu ürünleri inceleyeceğiz.

AdWords, şu an için iOS ve Android işletim sistemli cihazlar için geliştirilmiş uygulamaların tanıtımını destekliyor. Bu cihazlar için geliştirmiş olduğunuz uygulamanızı, Uygulama Tanıtım Reklamı türü ile tanıtmanız mümkün. 

Hem metin, hem resimli olarak hazırlanabilen bu reklam türü, klasik AdWords reklamlarından aşağıdaki özellikleriyle ayrılır:

  • Reklamlar tamamen uygulama indirtmeye yönelik olduğu için, yalnızca cep telefonu ve tabletlerde gösterilir, masaüstü bilgisayarlarda gösterilmez. Ayrıca reklamlarınızın yalnızca cep telefonlarında gösterilmesini de sağlayabilirsiniz (Bunun için tek bir kampanya/reklam grubunda yaratmış olduğunuz tüm reklamların “Cihaz tercihi" ayarının yanındaki "Mobil" onay kutusu işaretlemeniz gerekir).
  • iOS cihazlar için hazırlanmış olan reklamlar, tıklandığında kullanıcıyı doğrudan iTunes Uygulama Dükkanı’na, Android cihazlar için hazırlanmış olan reklamlar ise tıklandığında kullanıcıyı doğrudan Google Play Store Uygulama Dükkanı’na yönlendirir.
  • iOS uygulaması tanıtılan reklamlar yalnızca iOS işletim sistemli cihazlarda, Android uygulaması tanıtılan reklamlar ise yalnızca Android işletim sistemli cihazlarda görünür.

Daha Fazla Bilinirlik için Görüntülü Reklam Ağı’nda Tanıtım

Uygulama Dükkanı’nda yeni yerini almış ve henüz bilinmeyen bir Mobil Uygulama için, uygulamanın bilinirliğini artırmak amacıyla öncelikle Görüntülü Reklam Ağı’nda tanıtımını yapmayı düşünebilirsiniz. Özellikle de, tanıtımını yapmak istediğiniz uygulamaya benzer uygulamaları kullanan kullanıcılara erişmek, uygulamanızın indirme adetlerini artırmanıza yardımcı olabilir. Bunun için, klasik bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyasına ek olarak, Mobil Uygulamalara Özel Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

Bu kampanya türünde hedeflediğiniz cihazı, cihaz modelini ve işletim sistemi sürümünü sizin belirlemeniz gerekirken; ilgili Uygulama Dükkanı’ndaki tüm uygulamaları, belirli Uygulama Kategorilerini, ya da hedefleme ayarlarındaki arama kutusunda arayıp bulabileceğiniz belirli Uygulamaları hedefleyebilirsiniz.

Uygulama Arayan Kullancılara Arama Reklam Ağı’nda Tanıtım

Uygulamanıza benzer uygulamalar arayan ya da doğrudan uygulamanızı arayan kullanıcıları Arama ağında hedefleyerek uygulamanızın indirme adetlerini artırabilirsiniz. Bunun için bir Mobil Arama ağı kampanyası oluşturabilir, Uygulama/Dijital İçerik Reklamı şablonunda metin reklamlar yaratarak, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile Arama ağındaki kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. 

Görüntülü Reklam Ağı kampanyasından farklı olarak, burada cihaz hedeflemesi otomatiktir ve örneğin, uygulamanız sadece tabletler için ise cep telefonları otomatik olarak hariç tutulur.

Uygulama Uzantıları ile Uygulamanızın Tanıtımını Destekleyin

Şimdiye kadar uygulamanızı doğrudan tanıtmak amacıyla kullanabileceğiniz kampanya ve reklam türlerini inceledik. Bunların yanısıra, Uygulama Uzantıları ile mevcut Arama kampanyalarındaki reklamlarınızın altında uygulamanızın bulunduğu Apple ya da Google Play Store Uygulama Dükkanı’na yönlendirilen bir bağlantı gösterilmesini sağlayarak, uygulamanızın indirme adetlerini daha da artırabilirsiniz. Mobil Uygulamanızın tanıtıldığı Arama Ağı kampanyalarında olduğu gibi, bu bağlantı da otomatik olarak sadece uygulamanızın desteklendiği cihazlarda görünür, masaüstü bilgisayarlarda yapılan aramalarda görüntülenmez. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; Uygulama uzantısı diğer uzantılarla, örneğin Site Bağlantısı Uzantısı ile beraber gösterilmez, sistem hangi uzantının daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağını ve tıklama alma olasılığının daha yüksek olacağını öngörüyorsa, o uzantıyı reklam altında göstermeyi tercih edecektir. 

Dönüşüm İzleme Kurulumu ile Uygulama İndirme Adetlerinin Takibi

Mobil Uygulamanızı tanıtmak üzere AdWords kampanyalarınızı kurdunuz, peki bu kampanyalar üzerinden yapılan tıklamalar sonucu elde ettiğiniz indirmeleri nasıl takip edeceksiniz? Bunun için hesabınızda dönüşüm izleme kurulumunu yapmış olmanız gerekiyor.


AdWords hesabınız üzerinden yapacağınız dönüşüm izleme kurulumu Android Uygulamaları için Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları ile Uygulama Uzantısı üzerinden alınan tıklamalardan gerçekleşen indirme adetlerini takip edebilmenizi sağlarken, iOS uygulamaları için ise şu an için yalnızca Mobil Uygulamalara Özel Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları üzerinden alınan tıklamalardan gerçekleşen indirme adetlerini takip edebilmenizi sağlıyor.

Gönderen:   Yalın Akay, Google Hesap Stratejisti
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Şubat ayında Alışveriş kampanyalarını tüm Ürün Listeleme Reklamı (ÜLR) reklamverenlerinin kullanımına sunmuştuk. Mart ayında da büyük ölçekli kampanyaları yönetmenize yardımcı olmak için AdWords API desteği sunmaya başladık. Alışveriş kampanyaları, doğrudan AdWords'te envanterinize göz atmanıza ve ürün düzeyinde performans raporları almanıza olanak tanır. Ayrıca, karşılaştırma verileri ve gösterim payı gibi yeni metrikler sayesinde rekabet gücü yüksek teklifler vermenize yardımcı olur. Şu ana kadar reklamverenlerimizden son derece olumlu geri bildirimler aldık ve bundan sonra yapılacakları paylaşmaktan heyecan duyuyoruz:

  
  • Teklif Simülasyon Aracı ile potansiyelinizi keşfedin
ÜLR'lerinizle ilgili üzerinde işlem yapılabilir daha fazla bilgi vermek için Teklif Simülasyon Aracı'nı kullanıma sunmuştuk. Teklif Simülasyon Aracı artık tüm Alışveriş kampanyalarında kullanılabiliyor. Teklif Simülasyon Aracı sayesinde, teklif değişikliklerinin gösterimlerinizi, tıklamalarınızı veya maliyeti nasıl etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz.
  • Alışveriş kampanyası oluşturma seçenekleri
Önümüzdeki günlerde, başlamanıza yardımcı olacak bazı seçenekler eklenecektir. Alışveriş kampanyasını sıfırdan oluşturmayı veya benzer hedef ürünler, negatif anahtar kelimeler veya promosyon metinleri oluşturmak için mevcut ÜLR kampanyalarınızdan birini kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • İleri düzey perakendeciler için birden çok reklam grubu
Alışveriş kampanyalarının bu hali birçok reklamverenimizi tatmin edecek olsa da, ileri düzey perakendecilerden birden çok reklam grubu oluşturmak istediklerini duyduk. Artık Alışveriş kampanyalarında birden çok reklam grubu oluşturmak mümkün.

Perakendeciler için Sürekli Başarı

Alışveriş kampanyalarını tüm ÜLR reklamverenlerinin kullanımına sunmamızdan bu yana, Alışveriş kampanyalarının ÜLR'leri yönetmenize ve işletmenizi etkili bir şekilde büyütmenize nasıl yardımcı olduğuna dair birçok öykü duyuyoruz. Aşağıda bunlardan birkaçını görebilirsiniz:

JumpFly
"Alışveriş kampanyalarının avantajlarıyla ilgili ne söylesek az: Kolay kurulum, verilerin şeffaflığı, ürünleri mantıklı kategorilerde gruplama ve ürün düzeyinde yönetme olanağı bu kampanyaları vazgeçilmez hale getiriyor. Bunların hepsi müşterilerimizin YG'sinin neredeyse üç kat artmasına katkıda bulunuyor ve bunu daha da artırma potansiyeli var."
Exclusive Concepts
"Yeni Alışveriş kampanyaları, ortalamada maliyetleri %13 azaltarak ve reklam harcamalarından elde edilen geliri %22 artırarak çok daha yüksek bir kârlılık elde etmemizi sağladı. Bunun yanı sıra, yeni kampanya türüyle birlikte kurulum süresinden yaklaşık 2 saat tasarruf ediyoruz."
Wiggle
"Teklif stratejimizi hassaslaştırmak için Alışveriş kampanyamızın ürün düzeyindeki verilerini kullandık. Bunu yaparken, en fazla trafik alan ürünlere odaklanıp daha az önemli olanların tekliflerini azalttık. Bu, ziyaretleri %25, YG'yi de %16 artırmamıza yardımcı oldu."
White Shark Media
"Alışveriş kampanyaları, ürüne özel teklifler belirleme ve optimizasyon için harcanan süreyi yarı yarıya azalttı. Artık müşterilerimize daha da fazla vakit ayırabiliyoruz ve elde ettiğimiz sonuçlar mükemmel. Ev aksesuarları satan bir müşteri yalnızca bir ayın sonunda gelirinde %301 artış elde etti. Bunun sonucunda, ÜLR'lerde artık standart olarak yalnızca Alışveriş Kampanyalarını kullancağız."


Alışveriş kampanyalarının geleceği ve normal ÜLR kampanyalarının kullanımdan kaldırılması

Alışveriş kampanyaları, ÜLR'lere gerçekten perakende merkezli ve sorunsuz bir yaklaşım sağlar. Şimdiye kadar aldığımız olumlu geri bildirimlerden son derece memnunuz ve bu yeni kampanya türü için araçlar ve özellikler geliştirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, normal ÜLR kampanya türünü kullanımdan kaldıracağız ve tüm ÜLR reklamlarının otomatik olarak Alışveriş kampanyalarına çevrileceği 2014 Ağustos sonuna kadar Alışveriş kampanyalarına geçmelerini tüm reklamverenlerden rica ediyoruz. Geçiş yapmanıza ve büyük ölçekli kampanyaları yönetmenize yardımcı olmak için önümüzdeki birkaç ay boyunca bu konuyla ilgili daha fazla bilgi ve araç paylaşacağız. En kısa zamanda ÜLR'lerinizi Alışveriş kampanyalarına geçişini planlamanızı ve yeni özelliklerden yararlanmanızı öneririz.

Daha fazla yardım için aşağıda birkaç kaynak belirtilmiştir:

Gönderen: Eric Tholomé, Ürün Yönetimi Direktörü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Merve Babayiğit, AdWords Uzmanı