Posted:

Normal Ürün Listeleme Reklamları kampanyalarının kullanımdan kaldırılmasına sekiz haftadan daha kısa bir süre kalmışken, ÜLR reklamverenlerinin büyük bir çoğunluğunun çoktan alışveriş kampanyalarını kullanmaya başladığını görüyoruz ve bu reklam verenlerin %85’i tamamen alışveriş kampanyalarına geçmiş durumda. Farfetch, LiBoutique ve ValuePetSupplies gibi, Alışveriş kampanyalarına geçiş yapan reklamverenler, perakende odaklı arayüz, öğe seviyesinde raporlama ve rekabetçi karşılaştırma verileri sayesinde büyük başarılar elde ediyor.

Alışveriş kampanyalarına geçiş yapanlarınız için, kampanya yönetimini, özellikle de teklif optimizasyonunu kolaylaştıracak iki yeni aracı kullanıma sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

 • Toplu Yüklemeler: Artık toplu yüklemeleri kullanarak bir ürün grubu raporu indirebilir, tekliflerinizi ve hedef URL'lerinizi düzenleyebilir ve değişikliklerinizi içe aktarabilirsiniz.
 • AdWords Editör: Geri bildirimlerinize kulak verdik. AdWords Editör'ün en son sürümüyle, tekliflerinizi ve hedef URL'lerinizi tek tek ürün grupları için geniş ölçekte düzenleyebilirsiniz. AdWords Editör'ün Alışveriş kampanyası veya ürün grubu oluşturma işlemlerini desteklemediğini lütfen unutmayın. Kampanyanızı oluşturma ve ürün gruplarınızı alt gruplara ayırma işlemlerini doğrudan AdWords'te yapmaya devam etmeniz gerekecektir.
 


Alışveriş kampanyalarına geçiş yapmadıysanız, tüm normal Ürün Listeleme Reklamı kampanyaları Ağustos ayının sonunda kullanımdan kaldırılacağı için, geçiş işlemine başlamanızı önemle tavsiye ederiz.

Bir üçüncü taraf ajans veya platform kullanıyorsanız, onlara ulaşarak Alışveriş kampanyanızı oluşturmada size yardımcı olup olamayacaklarını sorun. Kullanmıyorsanız başlangıç yapmanıza yardımcı olacak birkaç kaynağı aşağıda bulabilirsiniz:

Gönderen: Eric Tholomé, Ürün Yönetimi Direktörü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:
Bu yazımda, otomatik etiketlemenin yararlarından ve doğru çalışmasına engel olan durumlardan bahsediyor olacağım.

Otomatik Etiketleme Nedir?

Reklamınıza yapılan tıklamaların ayırt edilebilmesi için Google Analytics reklamınızın hedef URL'sini kendisi etiketler. Bunun için, gclid denilen bir parametreyi URL'nizin sonuna ekler.

Google Analytics, otomatik olarak etiketlenmiş URL'lerdeki bilgileri kullanarak, hangi AdWords anahtar kelimelerinin sitenize ziyaretçi getirdiğini, bu anahtar kelimelerin hangi kampanyaya ait olduğunu ve yapılan tıklamaların maliyetini bildirir.Neden Otomatik Etiketleme Kullanmalıyım?

 • URL'lerinizi tek tek manuel olarak etiketlemek zorunda kalmazsınız. Bunu yaparken oluşabilecek hataları engellemiş olursunuz.
 • Hem manuel hem de otomatik etiketlemeyi kullanmaya çalışırsanız veri tutarsızlıklarıyla karşılaşırsınız.
 • Analytics hedeflerini ve işlemlerini AdWords Dönüşüm İzleme'ye aktarmak için otomatik etiketlemeyi kullanmanız gerekir.
 • Otomatik etiketleme, Google Analytics'te daha ayrıntılı raporlar almanıza olanak tanır. Ek metrikler ve raporlar etkinleşir. Bunların bir listesini görmek için buraya göz atabilirsiniz.
Otomatik Etiketlemenin Çalıştığını Nasıl Anlarım?
 • Yönlendirmeler
Hedef URL'nizde gerçekleşen ve sorgu parametrelerini taşımayan bir yönlendirme, otomatik etiketleme parametresi olan gclid'nin yok olmasına ve otomatik etiketlemenin çalışmamasına sebep olabilir.

Bunu kontrol etmek için:
 1. AdWords hesabınızda İstatistikler sekmesine gidip Görünüm: Hedef URL şeklinde verilerinizi filtreleyin. 
 2. En çok tıklama aldığınız URL'lerden herhangi birini kopyalayın. 
 3. Kopyaladığınız URL www.abc.com ise yanına gclid parametresini ekleyin. (örn: www.abc.com?gclid=TeSTer)
 4. Adres çubuğuna yapıştırın ve  bu yeni URL'yi açın.

Otomatik etiketlemenin çalışmadığı birkaç senaryo olabilir. 
 • Eklediğimiz gclid'yi içeren kısım yok oluyorsa 
 • 404 hatası veren çalışmayan bir sayfa açılıyorsa
 • Açılmasını istediğiniz sayfadan farklı bir sayfaya yönlendiriliyorsanız
 • 301 veya 302 yönlendirme uyarısı alıyorsanız (Nasıl kontrol edebileceğinizi görmek için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.)
Bütün bunlar otomatik etiketlemenin çalışmadığı anlamına gelir. Bu noktada, hesaplarınızı bağlamış olsanız bile, Analytics'in içerisindeki AdWords raporlarınızda verilerinizi göremeyebilir veya "not set (tanımsız)" olarak görebilirsiniz.

Bütün bu sorunları giderebilmek için web yöneticinizle görüşerek sunucu tarafı yönlendirmesini kaldırmasını istemeniz gerekmektedir.

 • Çerçeveler
Google Analytics, sayfada iframe gibi bir HTML çerçevesinin içine yüklenebilir. Alt çerçeveler bulundukları üst çerçevenin adres URL'sini okuyamadığı için, Google Analytics kodu, otomatik etiketleme (gclid) değerini, her ne kadar tarayıcı adres çubuğunda bu değer görünür olsa da göremez.

Bu sorunu çözmek için, Google Analytics'in üst sayfada yüklü olduğundan emin olmanız gerekir. Yine bu noktada, web yöneticinizle görüşerek gerekli aksiyonları almanızı öneriyorum.

 • Büyük Harf - Küçük Harf Değişimi
Kimi zaman sunucunuzdaki bir ayar sebebiyle "gclid=TeSTer" şeklindeki kısım "gclid=tester" olarak değişebilir. Bu durumda, her ne kadar o ziyaretin AdWords'ten geldiği anlaşılsa da ziyaret özgü birtakım değerler kaydedilemez. Raporlarınızda "not set (tanımsız)" uyarısı alırsınız.

Bu sorunu çözmek için, web sunucunuzu tüm ayrılmamış URL karakterlerine izin verecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Büyük harfli karakterlerle "-" (kısa çizgi) ve "_" (alt çizgi) gibi karakterler de bunlara dahildir, çünkü bu karakterler AdWords tarafından bir tıklama için benzersiz bir gclid parametresi oluşturmak üzere kullanılabilir.

Gönderen: Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
AdWords'teki tıklama sayısı ile Analytics'teki ziyaret sayısının uyuşmaması en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Hangi durumlarda bu fark normal kabul edilir? Hangi durumlarda teknik bir sorundan şüphe etmelisiniz?

Bu karşılaştırmayı yapmadan önce, birkaç noktadan emin olmak gerekir.

Doğru Hesapları ve Tarih Aralıklarını Karşılaştırmak


 • Uzun tarih aralıklarını karşılaştırdığınızda, hesaplarınızı bağlamadan önceki bir tarihi karşılaştırmanızın içine katıyor olabilirsiniz. Karşılaştırmayı yaptığınız tarih aralığının doğru olduğundan emin olun.
 • Birden çok hesabınız olabilir. Karşılaştırdığınız hesapların doğru olduğundan emin olun. 
 • Filtreler, Analytics raporlarınızdan bazı verileri kaldırabilir. Karşılaştırmayı yaptığınız Analytics görünümünde herhangi bir filtre bulunmadığından emin olun.
 • Analytics'te 48 saatlik bir veri gecikmesi görülebilir. Karşılaştırmayı yaptığınız tarihlerde son 48 saatin bulunmadığından emin olun.
 • Analytics hesabınızda "Tüm Trafik" raporları yerine Raporlama -> Edinme -> AdWords -> Kampanyalar raporuna baktığınızdan emin olun. Tüm Trafik Raporu, AdWords dışı kaynaklardan gelen ziyaretleri de göstereceği için doğru bir karşılaştırma olmayacaktır.

Bu noktalardan eminsek, karşılaştırmaya başlayabiliriz.

 • Tıklamalar ile ziyaretler farklı kavramlardır
Google AdWords tıklamaları, Google Analytics ise ziyaretleri izler. Tıklamalar reklamlarınızın ziyaretçiler tarafından kaç kez tıklandığını gösterir. Ziyaretler ise ziyaretçilerinizin başlattığı farklı oturumların sayısını gösterir. Bu iki sayının tam olarak eşleşmesini hiçbir zaman beklemiyoruz. Bunun birkaç sebebini sıralamak istiyorum.

 • Bir kullanıcı, yarım saat içinde tarayıcısını kapatmadan reklamınızı iki kez tıklarsa, sitenizden ayrılıp kısa bir süre sonra geri dönmüş olsa bile, Analytics bunu sitenize yapılan tek bir ziyaret olarak kaydeder. 
 • Bir kullanıcı reklamınızı bir kez tıkladıktan sonra, geri düğmesini tıklar ve ardından reklamınızı tekrar tıklarsa, Analytics tek bir ziyaret kaydederken, AdWords iki tıklama kaydeder.
 • Bir ziyaretçi reklamınızı tıklayabilir, ancak başka bir sayfaya geçerek veya tarayıcının Dur düğmesine basarak sayfanın tümüyle yüklenmesini engelleyebilir. Bu durumda, Analytics izleme kodu çalışmaz ve izleme verilerini Google sunucularına gönderemez. Ancak, AdWords yine de bir tıklama kaydeder.

Bunun gibi, kullanıcı davranışlarından kaynaklanan durumlar tıklama ve ziyaret sayılarınızda farklılığa sebep olabilir. Verilerinizde yine de normalin üzerinde bir farklılık bulunduğunu düşünüyorsanız, farklı senaryoları incelemeye devam edelim.

Tıklamalar, Ziyaretlerden Daha Yüksek

 • AdWords hesabınızdaki URL'leriniz için otomatik etiketlemeyi devre dışı bırakmış olabilirsiniz
Otomatik etiketleme devre dışı bırakıldıysa ve hedef URL'lerinizi manuel olarak da etiketlemediyseniz, ziyaret, Google AdWords ile değil, Google Organik (doğal arama sonuçları) ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, AdWords hesabınızda otomatik etiketlemenin etkinleştirildiğinden emin olun.

Otomatik etiketlemenin açık olup olmadığını kontrol etmek için AdWords hesabınızda Hesap Ayarları sekmesini kontrol edebilirsiniz.

 • Otomatik etiketleme çalışmıyor olabilir
Sitenizdeki bir yeniden yönlendirme, otomatik etiketlemenin çalışmasına ve sonuç olarak Analytics'teki AdWords raporlarınızda doğru veriler görmenize engel oluyor olabilir. Bir 301, 302 veya JavaScript yönlendirmesi oluşturduysanız, başlangıçta açılış sayfasına eklenen kampanya bilgileri, yönlendirme işleminin sonunda kaybolur. Bu bağlantıda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 • İzleme kodunuz her sayfanızda çalışmıyor olabilir
Sitenizdeki Analytics izleme kodunun çalışması konusunda bir problem varsa, AdWords'te tıklama almanıza rağmen Analytics'te buna karşılık gelen ziyaretleri görmeniz mümkün olmayacaktır. Bu durumda, web barındırma sunucularınızın gerektiği gibi çalıştığından, sayfanın tüm olası kullanıcılar ve IP adresleri için yüklendiğinden ve izleme kodunun tüm web sayfalarınıza doğru yüklendiğinden emin olun. Bunun için, Tag Asistant eklentisini kullanarak kodunuzun çalışması sırasında oluşan hataları görüntüleyebilirsiniz.

 • Ziyaretçilerinizin tarayıcı tercihleri Google Analytics kodunuzun çalışmasına engel oluyor olabilir
Google Analytics’in bir ziyareti raporlayabilmesi, ziyaretçinin web siteniz için JavaScript'i ve resimleri etkinleştirmiş olmasını gerektirir. AdWords üzerinden web sitenize gelen ziyaretçiler, JavaScript'i ya da resimleri devre dışı bırakmışlarsa, Google Analytics bu ziyaretçileri raporlayamaz, ancak tıklamalar AdWords aracılığıyla raporlanır. 

 • Sunucu Gecikmesi
Bir ziyaretçi sitenize bir reklamı tıklayarak gelirse ve izleme kodu yürütülmeden önce açılış sayfasından ayrılırsa, gclid parametresi Google sunucularına hiçbir zaman iletilmez ve o tıklama ziyaretle ilişkilendirilmez. Sonuçta, tıklama ve ziyaret sayıları arasında tutarsızlık oluşur. Bunu doğrulamak için, Raporlama -> Davranış -> Site Hızı -> Sayfa Zamanlamaları raporuna göz atarak, sitenizdeki farklı sayfaların ortalama açılış sürelerine bakabilirsiniz. Uzun açılış süreleri, kullanıcıların ziyaret kaydedilmeden ayrılmasına sebep olarak veri farklılıklarına sebep oluyor olabilir.

 • Arama Uzantılarınıza Yapılan Tıklamalar
Ziyaretçileriniz, mobil cihazlarda telefon numaranıza tıklayarak sizi telefonla arıyor olabilir. Bu noktada, AdWords o tıklamayı kaydeder. Ancak, kullanıcı sitenizi ziyaret etmediği için o tıklamaya karşılık bir ziyaret oluşmaz. 

AdWords hesabınızda Kampanyalar sekmesinde Bölümlere Ayır -> Tıklama Türü filtresini kullanarak arama uzantılarınızdan ne kadar tıklama aldığınızı görebilirsiniz.

Ziyaretler, Tıklamalardan Daha Yüksek

 • AdWords, geçersiz tıklamaları filtreleyerek raporunuzdan çıkarır, Analytics ise tüm verileri gösterir
AdWords, hesabınızı potansiyel geçersiz tıklamalar için tarar ve bu tür tıklamaları hesabınızdan filtreler. Böylelikle, bu tıklamalar için ücretlendirilmezsiniz. Ancak, Analytics bu tür tıklamalara bağlı olarak oluşan ziyaretleri de raporlar ve size gösterir.

 • AdWords bağlama işlemini yaparken görünüm seçtiğinizden emin olun
Hesaplarınızı bağlarken herhangi bir Google Analytics görünümü seçmezseniz, AdWords maliyet kaynağı ayarlarınız Analytics'e aktarılamaz. Bunun için, Mülk Ayarlarınızda AdWords Bağlantı ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

 • Bir kampanyanın geçerlilik süresi içinde sitenize geri dönen ziyaretçiler olabilir
Belirli bir kampanyanın geçerlilik süresi içinde sitenize yapılan bir geri dönüş ziyareti, o kampanyayla ilişkilendirilir. Bu gibi durumlarda ziyaret sayısının tıklama daha fazla olmasını bekleyebilirsiniz.

 • Sitenize yer işaretleri aracılığıyla geri dönen ziyaretçiler
Analytics'in otomatik etiketleme özelliğinden bahsetmiştik. Diyelim ki, AdWords reklamınız üzerinden kullanıcının geldiği sayfa www.abc.com/?gclid=123xyz olsun. Ziyaretçi web sitenizi bu şekilde (gclid parametresiyle birlikte) tarayıcısına kaydederse, Analytics bu yer işaretlerinden gelen ziyaretleri AdWords reklamlarınızdan gelen ziyaretler olarak kaydeder. Ancak AdWords, tıklamaları kaydetmez.

Gönderen: Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Merhabalar, 

Google AdWords destek ekibi olarak her gün onlarca müşterimizin AdWords hesaplarını inceleyip, optimizasyon desteği verme şansına sahip oluyoruz. AdWords uzmanları olarak bu hesapları incelerken en çok karşılaştığımız AdWords yanlışlarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

1. Google’da Kendi Reklamınızı Aratmak

En sık karşılaştığımız sorulardan biri “Google’da kendi anahtar kelimelerimizi arattığımızda reklamlarımızı göremiyoruz” dur. Google arama motorunda kendi reklamlarınızı görememenizin birçok nedeni olabilir. Başlıca sebepler şu şekildedir:

- Kendi anahtar kelimelerinizi aratıp, reklamınıza tıklamadığınızı düşünün. Google AdWords sisteminde en önemli özelliklerden biri kullanıcının alakalı olduğunu düşündüğü reklamları o kişiye göstermek olduğundan, siz kendi reklamınıza tıklamadığınız için, sizin yaptığınız aramanın reklam sonucunuz ile alakalı olmadığını düşünüp, reklamınızı size göstermemeye başlar.

- Kendi reklamınızı aratıp görebilseniz bile reklamınıza tıklamadığınızda aynı zamanda reklam performansınızı düşürmüş olursunuz. Reklamınız görüntülenme aldığı fakat tıklanmadığı için tıklama oranınız düşer ve bu da kalite puanınızı negatif olarak etkiler.

Kalite puanı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki online seminerimizde bulabilirsiniz:
http://www.youtube.com/watch?v=G_80u8BRIAI

Reklamınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek için anahtar kelimelerinizi Google arama motorunda aratmak yerine Reklam Önizleme ve Tehşisi Aracı’nı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yöntem ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:
https://support.google.com/adwords/answer/148778?hl=tr

2. Reklam Uzantılarını Kullanmamak

Reklam uzantıları hem reklamlarınızın daha profesyonel gözükmesine yardımcı olur, hem de belirli işletme hedeflerini gerçekleştirmek için yararlıdır. Örneğin, yerel bir işletme veya birden fazla şubesi olan bir işletmeyseniz insanları mağazanızı ziyaret etmeleri veya aramaları için cesaretlendirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın yolu yer uzantılarını kullanmaktır.
Reklam uzantıları aynı zamanda Google Reklam Politikalarına uygun olarak reklam vermenizi de sağlar. Örneğin, reklam metninize telefon numarası Google Reklam Politikaları uyarınca eklenemediği için Arama Uzantıları özelliğini kullanarak reklamlarınızda telefon numaranızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Arama Uzantıları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki Yardım Merkezi makalemizde bulabilirsiniz:

https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1054212?hl=tr

Arama uzantıları dışında reklam uzantıları olarak reklamlarınıza adres bilgilerinizi, sitenizin farklı sayfalarını ve birçok daha fazla özelliği ekleyerek reklamınızı geliştirebilirsiniz. Bu ücretsiz özellikleri kullanmamak için hiçbir sebebiniz bulunmuyor!

Reklam uzantıları ile ilgili ayrıntılı bilgi için:
https://support.google.com/adwords/answer/2375499?hl=tr

3. İlk Sayfa Teklifinin Altında Kalmak

En sık yapılan AdWords hatalarından biri “İlk sayfa teklifinin altında” uyarısını göz önüne almamaktır. Bu turuncu renkli uyarıyı Anahtar Kelimeler sekmesinde anahtar kelimelerinize verdiğiniz teklifler ilk sayfa tahmini teklifinin altında kaldığında görürsünüz.

Google AdWords tıklama başına maliyetleri açık arttırma sistemi ile çalıştığı için “İlk sayfa teklifinin altında” uyarısı reklamlarınızın bu uyarıyı aldığınız kelimelerde yayınlanma olasılığının oldukça düşük olduğu anlamına gelir. Bu uyarıyı aldığınız anahtar kelimelerin tekliflerini yükseltmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

İlk sayfa teklifi tahmini teklifi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki Yardım Merkezi ve AdWords Blog makalelerimizde bulabilirsiniz:

4. Anahtar Kelime Eşleşme Seçeneklerini Kullanmamak

Anahtar kelimelerinizi eklediğinizde otomatik olarak geniş eşleme seçeneğinde kaydedilir. Geniş eşleme her zaman için sizin için en doğru bir eşleme türü olmayabilir. Eğer ki oldukça spesifik bir kelimeniz yok ise, geniş eşleme modifikasyonu, sıralı eşleme veya tam eşleme seçeneklerini kullanmanızı öneriyoruz. 

Anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanmamak reklamınız veya işletmeniz ile gerçekten ilgili olmayan arama terimlerinde çıkabilme olasılığınızı arttırır. Bu sebepten dolayı sıklıkla Arama Terimleri raporunu incelemenizi ve de anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki online seminerlerimizde ve makalelerimizde bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri ile ilgili Online Seminer’imiz:
Arama Terimleri Raporu:
https://support.google.com/adwords/answer/2472708?hl=tr

Bu yazının reklam performansınızı arttırmada faydalı olacağını umarım. 


Gönderen:  Duygu Aydar, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords UzmanıGoogle AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!