Posted:
Hazırlayan: Senthil Hariramasamy, Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı 


Kullanıcılar, ister en yakın hamburgerciyi bulmak isterse uçuş rezervasyonu yaptırmak için olsun, bilginin parmaklarının ucunda olmasını bekliyor.  Ayrıca, tüm bu bilgileri bazen 4 inç kadar dar bir alana sahip küçük ekranlarda arıyorlar. Bu durum, mobil reklamlardaki her bir karakterin en iyi şekilde kullanılması gerektiğine işaret ediyor.

Bugün, reklamların akıllı telefonlarda görünme biçimiyle ilgili bir iyileştirmenin duyurusunu yapıyoruz. Bu iyileştirmenin amacı, tüketicilerin hareket halindeyken, aradıkları şeyleri daha kolay ve hızlı bir biçimde bulmalarını sağlamaktır.  8 Ekim 2014'ten itibaren, Mobil Arama Ağı reklamlarınızda ikinci reklam metni satırı ((açıklama satırı 2) yerine reklam uzantılarınız gösterilebilecektir. Açıklama satırı 2'nin gösterilip gösterilmemesi, sergileyeceği performansa bağlı olacaktır. Bu iyileştirmeler, müşterilerinize daha alakalı ve yararlı bilgiler sunmak için tasarlanmıştır. Birçok reklamveren reklamlarla ilgili en iyi uygulamalarımıza bağlı kalarak reklam metinlerini zaten daha uzun başlık satırları için güncellenecek şekilde optimize ettiğinden, çoğu durumda işlem gerekmeyecektir. 

Mobil müşterileriniz için önemi en fazla olan bilgileri vurgulama

Reklam uzantılarının daha dikkat çekici olan bu konumda gösterilmesi sayesinde, tüketiciler, işletmenizle ilgili bilgilere (yeriniz ve sunduğunuz ürünler gibi) daha kolay erişebilecektir.  Aşağıdaki avantajlar sayesinde, reklamverenler reklamlarının performansında artış göreceklerdir:

   Ek bilgilerden yararlanarak, öne çıkan ürün ve hizmetleri daha etkili bir biçimde vurgulama
   Yer uzantıları yardımıyla yararlı ve vakitli yerel bilgiler sunma
   Site bağlantıları sayesinde müşterileri sitenizin alakalı sayfalarına (indirim veya promosyon sayfası gibi) yönlendirme

Nasıl göründüğüne bakalım

Bu güncellemenin nasıl çalışacağını görmek için Flowers Forever adlı örnek işletmeye ait mobil reklamı inceleyelim.  Güncellemeden önce, Google.com'da "flowers (çiçekler)" araması yapan kullanıcılar, işletmenin web sitesi URL'sini, genel bilgilerin yer aldığı iki satırı ve sipariş vermeye yarayan bağlantıyı içeren soldaki reklamla karşılaşıyordu.Güncellemenin ardından potansiyel müşteriler, tek bir reklamda, çiçekçinin yerini gösteren bir Google Haritalar işaretçisiyle birlikte web sitesi URL'sini, reklam öğesini ve çevrimiçi sipariş formunu bir arada görebilecektir.  

İkinci reklam metni satırını ortadan kaldırarak işletmelere reklamlarında müşterilerle etkileşim için bir nokta daha sunmuş oluyoruz.  Bu örnekte, söz konusu etkileşim noktası, ek yer uzantısıdır.  Tüketiciler akıllı telefonlarında tek bir dokunuşla artık Flowers Forever ile üç şekilde etkileşime girebilecektir: Mobil web sitesini ziyaret edebilecekler, sipariş verebilecekler veya mağazayı ziyaret etmek için yol tarifi alabileceklerdir.

Mobil reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanma

Bu iyileştirmelerden yararlanmak için özel bir işlem yapmanıza gerek olmasa da mobil reklamlarla ilgili şu en iyi uygulamaları unutmamak her zaman faydalıdır:

   Müşterinin ihtiyacına hemen cevap verebilmek için, en önemli bilgilerinizin reklam metninin ilk satırında (açıklama satırı 1) yer aldığından emin olun.  Bu metni 35 karakterle sınırlandırmanız gerektiğini unutmayın.
   Tüketicilerin bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlamak ve tıklama oranlarını (TO) artırmak için alakalı uzantıların tümünü etkinleştirin.
   Tüketicilerin hareket halindeyken hızlı ve kolay bir biçimde işlem yapmalarına yardımcı olmak üzere, mobil cihazlar için tercih edilen reklam öğelerini kullanın.  Reklamlarınız mobil aramalarla daha alakalı olduğunda daha iyi sonuçlar alacağınızı da unutmayın. Daha fazla bilgi edinin

Tüketici ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermek ve işletmelerin müşterilerle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için ürünlerimizi devamlı olarak geliştiriyoruz.  Bu yeni güncellemelerin mobil reklamlarınızın performansını artıracağını düşünsek de bu Yardım Merkezi sayfasındaki formu kullanarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!Posted:
Hazırlayan: Jen Huang, Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı

Herkesin yazım bilgisinde eksiklikler olabilir veya herkes klavyeyi çok rahat kullanamayabilir. Aslında, Google aramalarının %7'sinde yazım hatası vardır. Ayrıca sorgu ne kadar uzun olursa yazım hatası yapma ihtimali de o kadar yüksektir. Ancak, yazdıkları mükemmel olmasa bile, kullanıcılar yine de bulmaya çalıştıkları işletmeler, ürünler ve hizmetlerle bağlantı kurmayı istemektedir.

İster "çocuk scooter'ı", ister "çocuk scooter'ı" isterse"çocukların scooter'ları" olsun, çocukları için scooter satın almakla ilgilenen kullanıcılar, arama sorgularına yakın varyasyonlar yerine en alakalı reklamları görmek ister. Bu nedenle, Eylül ayının sonlarından itibaren tüm tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere, kullanıcıların aradıkları işletmelerle bağlantı kurmasının sezgisel bir yolu olan yakın varyasyon anahtar kelime eşlemesi uygulayacağız.

Başarılı bir eşleme

Bu özelliğin 2012'de kullanıma sunulmasından bu yana, reklamverenler güçlü sonuçlar elde etti. Aslında, büyük çoğunluğunuz yakın anahtar kelime varyasyonlarını zaten eşleyerek, karşılaştırılabilir tıklama ve dönüşüm oranlarıyla ortalama olarak %7 daha fazla tam ve sıralı eşleme tıklaması alıyorsunuz. Artan anahtar kelime kapsamının yanı sıra, bu artımlı tıklamalar, yazım hataları yapıldığında ve kısaltmalar kullanıldığında sık görülen "Düşük arama hacmi"ne neden olan anahtar kelimelerle kaçırılan değerli fırsatları temsil ediyor.

Aşağıda, reklamverenlerin bizimle paylaştığı başarı öykülerinden birkaçı yer almaktadır:

  • Shopify - "Müşterilerimizle yüksek verimliliğe, yüksek etkiye ve yüksek alaka düzeyine ulaşmak için tutkuyla çalışıyoruz. Anahtar kelimelerimizi yakın varyasyonlarla eşlemek tam olarak bunu başarmamızı sağladı. "Çevrimiçi alışveriş" ile "çevrimiçi almak" arasında olduğu gibi ek eşlemeler sayesinde, tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelerde alakalı tıklamalar %100 oranında artarken, tıklama başına maliyet istikrarlı konumunu korudu. Ayrıca, yazım hatası içeren anahtar kelimelerin kampanyalarımıza manuel olarak eklenmesi artık gerekli olmadığından değerli bir zaman tasarrufu elde ettik."

  • Underground Elephant - "Daima, müşterilerimizin erişimini artırmaya ve müşterilerinin İnternet'te arama yaptıklarında onları bulabilmesini sağlamaya gayret ediyoruz. Dolayısıyla, anahtar kelimeleri müşterilerimizin hesaplarındaki yakın varyasyonlarla eşleşecek şekilde genişletmek için uzun uzadıya düşünmemiz gerekmedi. Bu özelliği belirli bir müşteri için uyguladıktan sonra, bu müşterinin hesabında tam eşlemeli anahtar kelime tıklamalarının %150 oranında arttığını ve bu ek tıklamaların maliyetinin %10 oranında azaldığını gördük."

  • Stitch America - "'Özelleştirilmiş şapkalar'ı 'özel şapkalar' ile eşlemek gibi, sık rastlanan yan varyasyonları eşlememiz sayesinde tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimeler için tıklamalar beş katına çıktı. Daha da etkileyici olan şey bu ek trafiğin maliyetinin yarı yarıya düşmüş olması."


Daha fazla müşteriye ulaşın

Eylül ayının sonlarından itibaren, tüm tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere yakın varyasyon anahtar kelime eşlemesi uygulayacağız. Yakın varyasyon eşlemesi kampanyalar için zaten varsayılan ayar olduğu için, birçoğunuz anahtar kelime eşleme davranışınızda bir değişiklik fark etmeyeceksiniz. Bu özelliği devre dışı bırakmış olan reklamverenlere, yakın varyasyonları devre dışı bırakma seçeneğinin Eylül'de kaldırılacağını belirtmek isteriz. Bu tarihten sonra tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimeleriniz yakın anahtar kelime varyasyonlarıyla eşlenmeye başlayacaktır. Bu sayede, doğru reklamla daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşabilecek ve tıklama başına maliyeti azaltırken tıklama oranını artıracaksınız.

Karmaşıklığı azaltılmış kontrol

Bu güncelleme sayesinde, istediğiniz kapsamı elde etmek için artık anahtar kelimelerinizin yazım hatası içeren ve kısaltılmış halleri ile diğer yakın varyasyonlarının bulunduğu zahmetli listeler oluşturmanıza gerek yok. Onun yerine, trafiğe şekil vermek ve maliyeti düşürmek için, eşlemek istemediğiniz yakın varyasyonlar da dahil negatif anahtar kelimeler eklemeye odaklanabilirsiniz. Bu sayede kampanyalarınızın YG'si artabilir ve müşterilerinize daha iyi bir reklam deneyimi sunabilirsiniz. Yeni anahtar kelime raporumuzdan, negatif anahtar kelimelerin sunduğu avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

AdWords sisteminin, reklamları tetiklemek için arama sorgularıyla benzer anahtar kelimeler kullanmayı tercih ettiğini belirtmek isteriz. Dolayısıyla, anahtar kelimelerinizin yazım hatası içeren ve kısaltılmış halleri ile diğer yakın varyasyonlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Performansın yakın varyasyonlar arasında dikkate değer ölçüde farklılık gösterdiğini tespit ederseniz, daha iyi performans gösterenleri ayrı anahtar kelimeler olarak ekleyebilir ve tekliflerini ona göre ayarlayabilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Yardım Merkezi makalemize bakın.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:
Hazırlayan: Jesse Adkins, Ürün Müdürü, Google Arama Ağı Reklamları
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, Google AdWords Uzmanı


Web'deki ürün sorgularının artmasıyla birlikte reklamverenler ürünlerini alışveriş yapan ilgili kullanıcılara sunmak için yeni yollar arıyor.

Alışveriş Kampanyalarınızı Google'ın arama ağı iş ortakları kapsamına dahil ederek kullanıcılar Google Arama Ağı'ndaki perakende ve ticaret sitelerinde ürün aradığı veya buralardaki ürünlere göz attığı sırada artık onlara ulaşabilirsiniz. Walmart.com gibi bu tür perakendeciler, site trafiğinden para kazanmaya yardımcı olan en son ürünümüz AdSense Alışveriş'in bir parçasıdır.

Alışveriş Kampanyalarınızı bu siteleri kapsayacak şekilde genişletmeniz google.com.tr ve Google Alışveriş'in ötesindeki uygun kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olur. Ürün Listeleme Reklamlarınız, kullanıcının araması, ürün kategorisi veya ürün adına göre belirlenen bağlamsal olarak alakalı sonuçların yanında gösterilir. Örneğin, Google Alışveriş'te tasarım çantalar satıyorsanız ve kullanıcı bir perakende iş ortağının sitesinde tasarım çanta araması yaparsa Ürün Listeleme Reklamlarınız görünmeye uygun olabilir.

Walmart AFSh -anon 2.png


Walmart.com'daki Ürün Listeleme Reklamları

Metin reklamlara benzer şekilde Ürün Listeleme Reklamlarınızı arama ağı iş ortakları kapsamına dahil etmeniz google.com.tr'deki kalite puanınızı etkilemez.

AdSense Alışveriş şu anda küçük bir perakende ve ticaret yayıncısı grubuyla sınırlandırılmıştır. Ürünü daha fazla yayıncının kullanımına sundukça Ürün Listeleme Reklamları arama ağı iş ortakları kapsamına dahil edilen reklamverenlerin, kendi sitelerinde trafik artışı göreceğini düşünüyoruz. Perakendeciyseniz ve AdSense Alışveriş aracılığıyla sitenizden para kazanmak istiyorsanız lütfen bu ilgi formunu doldurun.

Ürün Listeleme Reklamlarınızı arama ağı iş ortaklarında gösterme ve performansınızı değerlendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen AdWords Yardım Merkezimizi ziyaret edin.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!