Posted:
Gönderen: Amit Agarwal, Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı 


İnsanlar zamanlarının çoğunu İnternet'te geçiriyor ve reklamınızı gördükten sonra işletmenizle yeni şekillerde etkileşime geçiyor.  Hareket halindeyken akıllı telefonlarından ürün veya hizmet arayan ve hemen telefon eden tüketicilerin sayısı giderek artıyor. Hatta mobil cihazlarından arama yapan kullanıcıların %70'i, doğrudan arama sonuçlarından bir işletmeyi telefonla arıyor. [1]

Bugün yalnızca telefon araması üreten kampanyaları kullanıma sunuyoruz. Bu kampanya türü, işletmelerin tam olarak kullanıcıların arama yaptıkları yerde telefon numarasını, işletme açıklamasını ve arama düğmesini göze çarpan bir şekilde göstererek potansiyel müşterilere ulaşmasının yeni ve kolay bir yoludur. 

Telefon aramalarına web sitesi tıklamalarından daha fazla değer veren işletmeler için özel olarak oluşturulmuştur

Yalnızca telefon araması üreten kampanyalar, telefon araması yapabilen mobil cihazlarda reklam göstermek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu, ödemesini yaptığınız her tıklamada işletmenizin telefonla aranabileceği anlamına gelir. 

Yalnızca telefon aramaları için teklif verin

Her tıklama bir telefon aramasıyla sonuçlanabileceğinden, özellikle aramalara yönelik EBM veya ROAS hedefinizi temel alan bir teklif verme stratejisi oluşturabilirsiniz. Bu, işletmenize gelen her telefonun değerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. 

"Giderek daha fazla sayıda müşterimiz, sigorta teklifi almak için mobil cihazlarından bizi arıyor. Yalnızca telefon araması üreten reklamların mükemmel yönü, telefon aramalarından gelen satışlar için oluşturduğumuz spesifik YG hedeflerine ulaşabilmek üzere, bir telefon aramasının değerini temel alarak teklif vermemize olanak tanıması."      Johnson, Pazarlama Direktörü, Clearlink Insurance

Tek bir harekete geçirici mesaja, yani telefon aramalarına odaklanarak reklamları özelleştirin

Sitenizi ziyaret etmeden size kolayca ulaşabileceklerini kullanıcılara bildirmek için, "hemen bir uzmanla görüşün" veya "randevu almak için arayın" gibi harekete geçirici mesajlarla reklamlarınızı telefon aramalarına göre uyarlayın. 

Ulusal telekomünikasyon perakendecisi BizLab için dönüşümlerin çoğu çevrimdışı olarak telefonda gerçekleşmektedir. "Yalnızca telefon araması üreten yeni reklamlar, sadece telefon araması almaya odaklı "şimdi arayın" gibi ifadeler içeren reklamlarla mobil cihazları hedefleyerek potansiyel müşteri hacmini ve dönüşüm oranlarını artırdı."       Catherine Wilson, Kıdemli TBÖ Analizi Uzmanı, BizLab 

Büyük bir İnternet Servis Sağlayıcısı, müşterilerin satış ekipleriyle hızlı ve kolay bir şekilde iletişime geçmesini sağlamak için yalnızca telefon araması üreten kampanyaları kullanıyor. "Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, tek harekete geçirici mesaj olarak telefon aramalarına odaklandığından, aradaki web sitemizi ziyaret etme adımını ortadan kaldırarak mobil alışveriş deneyimini iyileştiriyor. Tüketicilere, doğrudan satış merkezimizi arayarak istedikleri ürünü almanın kolay bir yolunu sunuyor. Daha iyi müşteri deneyimi telefon aramaları ve satışlardaki artış ile bir araya geldiğinde, hem tüketiciler hem de reklamverenler açısından kazançlı bir durum oluşturuyor."
Josh Leibner, Büyük İşletmelerin Pazarlama İş Ortağı Red Ventures'ta Ücretli Arama Direktörü


Daha fazla bilgi edinin
Şu anda yalnızca telefon araması üreten reklamlar oluşturmak için telefon uzantıları ayarını kullanıyorsanız, yalnızca telefon araması üreten kampanyalara nasıl geçiş yapabileceğinize ilişkin bilgileri AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz. 

*****************


[1] Google/Ipsos, Satın Almaya Giden Yolda Tıkla ve Ara Özelliğinin Rolü (The Role of Click to Call in the Path to Purchase), Eylül, 2013.Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Hazırlayan: Leo Sei, Ürün Yöneticisi, Google AdWords 
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı


URL yönetimi artık daha kolay 

Sürekli bağlantıda olmaları, kullanıcıların işletmenizle etkileşimde bulunma yollarını artırdı, diğer bir deyişle reklam performansını yönetmek için artık elinizde daha fazla veri ve metrik olacak.  

İşte bu nedenle, AdWords reklamlarınıza* yapılan her tıklamaya ilişkin önemli bilgileri daha kolay ve daha hızlı şekilde yönetebileceğiniz ve izleyebileceğiniz bir yol sağlamak amacıyla Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'leri kullanıma sunuyoruz.  

Yeni sürüme geçirilmiş URL'ler reklamverenlere aşağıdaki avantajları sağlar: 
  • URL izleme güncellemelerini yönetmek için harcadığınız süre kısalır
  • Web sitenizdeki tarama ve yükleme süreleri kısalır
  • Yeni ValueTrack parametreleri, reklamlarınız hakkında ek bilgiler edinmenizi sağlar.
    Daha fazla bilgi edinin. 
eProfessional GmbH şirketinde Ürün ve Çözüm Yöneticisi görevini yürüten Johannes Lipka şu açıklamayı yapıyor: “Yeni sürüme geçirilmiş URL'ler, AdWords'te kullandığımız araçlar arasında en fazla zaman tasarrufu sağlayanlardan biri oldu. Bir grup URL'nin özel izleme parametrelerini tek bir yerden değiştirmemize, üstelik bunu reklam durumunu yeniden ayarlamadan yapmamıza olanak tanıdı. Müşterilerimizin hesaplarını mümkün olan en kısa sürede yeni sürüme geçirilmiş URL'lere yükseltmeyi planlıyoruz.”


Günümüzde kullanılan hedef URL'ler 

Bugün URL izlemeyi kullanırsanız, Hedef URL'lerin iki bileşenden oluştuğunu göreceksiniz: 
  1. Açılış sayfası URL'si: Bu, reklamınızı tıkladıktan sonra açılış sayfanıza gelen  müşterilerin tarayıcılarında gördükleri URL'dir
  2. İzleme: Bu bölüm; üçüncü taraf izleme hizmetlerine yönlendirmeler, ValueTrack parametreleri veya özel reklam öğesi kimlikleri gibi bilgileri içerir.
Aşağıdaki örnekte mavi, açılış sayfasını ve yeşil, izleme bilgilerini temsil eder.

                                              www.example.com?creative=12345

Hedef URL'leri kullanırken, izlemede her ayarlama yapmanız gerektiğinde hedef URL'nin tamamını güncellemeniz gerekir. Bu ise hedef URL'nizin tamamının yeniden incelenmesi için işlem başlatır. URL'niz yeniden incelenirken reklam yayınınız durdurulduğundan, sonuçta zaman kaybı yaşarsınız ve potansiyel yeni iş fırsatlarını kaçırırsınız.


Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'lerle neler değişiyor?

Yeni sürüme geçirilmiş URL'ler, URL'nizin açılış sayfası kısmını ve izleme bilgilerinizi AdWords'te ayrı ayrı girmenize olanak tanımaktadır. Artık, reklam durumunuzu yeniden ayarlamak zorunda kalmadan, izleme bilgilerinizi hesabınızda, kampanyanızda veya reklam grubunuzda güncelleme seçeneğine sahipsiniz.

Yukarıdaki örnek URL'nin, yeni sürüme geçirilmiş URL alanları kullanılarak nasıl oluşturulabileceğine bakalım. 

Nihai URL, web sitenizin açılış sayfası URL'sini gireceğiniz alandır. 
Açılış sayfası "www.example.com" artık Nihai URL alanına girilmiştir 


İzleme şablonları, izleme bilgilerinizi girdiğiniz ve AdWords'e URL'lerinizi nasıl oluşturacağını bildirdiğiniz alandır. Artık, izleme güncellemelerinizin birden çok URL'ye uygulanmasını istiyorsanız, hesap, kampanya veya reklam grubu düzeyinde bir paylaşılan izleme şablonu  kullanabilirsiniz. URL izleme bilgilerinizi yalnızca URL düzeyinde yönetmeyi tercih ederseniz, 
reklam, anahtar kelime veya site bağlantısı düzeyinde bir izleme şablonu kullanabilirsiniz. 

Aşağıdaki örnekte, izleme bilgilerimizi hesaptaki tüm URL'lere uygulamak için hesap düzeyinde 
bir izleme şablonu kullandık. 

Hesaptaki tüm URL'lere ilişkin izleme bilgileri hesap düzeyindeki izleme şablonuna yerleştirilmiştir. Özel parametreler, izlemek istediğiniz bilgilerin yanı sıra reklam tıklamalarınız tetiklendiğinde 
URL'lerinize eklenen spesifik değerleri de özelleştirmenizi sağlar. Örneğin, belirli bir reklam 
tıklandığında 12345 değerini eklemek istiyorsanız, bu reklamda {_mycreative} özel parametresini ayarlayabilirsiniz. 

Söz konusu reklam her tıklandığında 12345 değerini eklemek için özel parametre alanına "_mycreative" 


Yeni URL'ler, yeni bilgiler

Kullanıma sunulan bu yeni sürümün bir parçası olarak, reklam tıklamalarınız hakkındaki birçok 
yeni bilgiye erişim elde edeceksiniz.

Yeni ValueTrack parametreleri, işletmeniz hakkında ek bilgiler izlemenizi sağlar. Örneğin, reklam öğeniz için kaç reklam tıklamasının tetiklendiğini yere göre izlemek isterseniz, yeni 
{loc_physical_ms} ValueTrack parametresini kullanabilirsiniz. Yeni ValueTrack parametrelerini en uygun şekilde kullanmak için, bunları hesap düzeyinde ayarlayabilir, böylece bu değerleri  hesabınızdaki tüm URL'lerde izleyebilirsiniz. Yeni değer izleme parametreleri hakkında bilgi 

Hesap düzeyindeki izleme şablonunda yere ilişkin ValueTrack parametresi {location_physical_ms} yeşil renkli kısımdır. 


Sonraki adımlar 

Bu haftadan başlayarak, yeni sürüme geçirilmiş URL'leri tüm reklamverenlerin kullanımına sunacağız. URL'lerinde izleme kullanan tüm reklamverenlerin 1 Temmuz 2015'e kadar yeni sisteme geçmelerini öneririz. Bu tarihten sonra, URL'leriniz yeni yapıya güncellenmeye URL'lerinizi yönetmek için bir izleme platformu kullanıyorsanız, bu değişiklikleri yönetmek için o tarafla çalışmanızı öneririz.

Yeni reklam URL'leriniz için Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'leri kullanmaya nasıl 
başlayabileceğinizi öğrenmek üzere, lütfen Yardım Merkezindeki makalemizi okuyun. 

___________________________________________________________________

*Reklam terimi kullanılan her yerde, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş için mevcut 
olan diğer hedefleme seçenekleri de kast edilmiştir.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!