Posted:
Hazırlayan: Pallavi Naresh, Ürün Müdürü, AdWords 
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, çok kanallı reklamverenlerin raporlama yönetimlerini ve kendileri için en önemli analizleri bulmalarını kolaylaştıracak üç yeni özelliği kullanıma sunacağız.

Birden çok türde kampanyası ve reklamcılık hedefi olan reklamverenler için, raporlama sıkıcı ve zaman alan bir iş olabilir. Örneğin, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı veya Alışveriş Ağı kampanyalarınızla ilgili belirli hedeflere ilişkin rapor almak amacıyla, ihtiyacınız olan bilgileri görüntülemek için kampanyanızın türüne göre filtreleme yaparak sütunları yeniden ayarlamak zorunda kalabilirsiniz. 

Bu üç yeni raporlama özelliği sayesinde artık aşağıdaki işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz:

       Hesabınızı kampanya türüne göre filtreleme
       Daha alakalı sütunları daha hızlı görme 
       Reklamcılık hedeflerinize göre sütun kümeleri uygulama 

Hesabınızı kampanya türüne göre kolayca filtreleyin

Yeni kampanya türü seçicisi, hesabınızı kampanya türüne göre hızlıca filtrelemenize olanak tanır. Böylece, yalnızca Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı veya Alışveriş Ağı kampanyalarınıza ilişkin sonuçları görebilirsiniz. Örneğin, Görüntülü Reklam Ağı performansıyla ilgili rapor alıyorsanız Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızdaki tüm reklam gruplarını yalnızca bir basit adımda hızlıca görebilirsiniz. 


Görüntülemek istediğiniz kampanya türleri için kolayca filtreleme yapın

Kampanya türüne göre daha alakalı sütunları görün 

Arama Ağı kampanyalarıyla ilgili raporlamadan Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarıyla ilgili raporlamaya geçtiğinizde sütunları sürekli değiştirmekten yoruldunuz mu? Daha önce yalnızca sekmeye (kampanya, reklam grubu veya anahtar kelimeler gibi) göre saklanan son görüntülediğiniz sütunlar artık hem sekmeye hem de kampanya türüne göre saklanacak. 

Diyelim ki Reklam grupları sekmesinde bir Arama Ağı kampanyası için Tıklama Sayısı ve Ort. TBM sütunlarına bakıyorsunuz. Ardından, bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyasında reklam gruplarına bakıyor ve sütunlarınızı Gösterim Sayısı ve Ort. BGBM'yi görecek şekilde ayarlıyorsunuz. Artık, Arama Ağı kampanyaları için Reklam grupları sekmesine baktığınızda Tıklama Sayısı ve Ort. TBM sütunlarını görürsünüz.  Ancak, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarına geçtiğinizde Gösterim Sayısı ve Ort. BGBM'yi görürsünüz. Bu özellik, kampanya türünüze bağlı olarak daha alakalı sütunları hızlıca görmenize olanak tanır. 

Reklamcılık hedeflerinize göre sütun kümelerini hızlıca uygulayın 

Belirli reklamcılık hedeflerine ilişkin verileri hızlıca ve kolayca görüntülemek için, önceden tanımlanmış sütun kümelerini kullanıma sunuyoruz. Bu sütun kümeleri, farklı reklamcılık hedeflerine göre özelleştirilmiş raporlama sütunlarını hızlıca yüklemenize yardımcı olur. Örneğin, bazıları marka bilinci oluşturma hedeflerine, diğerleri performans hedeflerine odaklanmış çok sayıda Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız olabilir. Önceden tanımlanmış sütun kümeleri sayesinde, raporlama görünümünüzü bu reklamcılık hedeflerinin her birine özel sütunları görecek şekilde kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca, "Sütunlar" açılır menüsünden Özel'i seçerek istediğiniz zaman son sütun seçiminize geri dönebilirsiniz.


Önceden tanımlanmış sütun kümeleri, Marka Bilinci Oluşturma veya Dönüşüm hedeflerine ilişkin analizleri bulmanıza yardımcı olur.

Sonraki adımlar

Raporlamada yapılan bu iyileştirmeler, önümüzdeki birkaç hafta boyunca, hesaplarında birden fazla türde kampanya olan reklamverenlere sunulacaktır. Günlük raporlamanızda bunları nasıl kullanmaya başlayabileceğiniz hakkında bilgi için Yardım Merkezimizi kontrol edin. 


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:
Gönderen: Jerry Dischler, Başkan Yardımcısı, Ürün Yönetimi, AdWords
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Mobil cihazlar, alışverişten iletişime kadar, kişilerin çevreleriyle etkileşimde bulunma biçimini sonsuza dek değiştirdi. Aslında, akıllı telefon kullanıcılarının %91'i artık, yeni koşu ayakkabıları seçmek veya çikolatalı kek tarifi bulmak gibi belirli bir görevi yerine getirirken fikir almak amacıyla cep telefonlarını kullanıyor1. Dilediğimiz zaman dilediğimiz yerden İnternet'e bağlanabildiğimiz için anında ulaşılabilen ve alakalı bilgilere güveniyoruz. Bu beklenti, kişilerin karar verme biçimini değiştirdi ve pazarlamacılar için muazzam fırsatlar oluşturdu.

Günümüzde tüketicilerin yüksek beklentilerini karşılamak için Google, müşterilerinize gün içinde sorularına yanıt arama, yeni şeyleri keşfetme veya karar verme anları gibi önemli anlarda daha kolay erişmenize ve onları daha iyi etkilemenizi sağlayacak AdWords yeniliklerini sunmaya odaklanmıştır. 5 Mayıs 2015'te saat 09:30 PT / 12:30 ET itibarıyla, bu yeni ürünleri sizlerle paylaşmak için bir canlı yayın düzenleyeceğim. 45 dakikalık bu etkinliği hemen burada, Inside AdWords blogunda canlı olarak izleyebilirsiniz.

Canlı yayını izlemek için buradan kaydolun.

Aşağıdaki amaçlarla tasarlanan yeni ürünler hakkında bilgi edinmek için bize katılın:

    •    Müşterilerinize, sunduğunuz ürün ve hizmetleri aradıkları anlarda daha iyi bir mobil deneyim sağlayın
    •    Birden fazla cihazda ve temas noktasında işletmeniz için önemli olan çevrimiçi ve çevrimdışı tüm anları ölçün
    •    Giderek karmaşık hale gelen tüketici yolculuğunun tüm potansiyelinden yararlanmak için AdWords'te yaptığınız her şeyi özelleştirin ve ölçeklendirin

Bu yenilikler, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin teknolojiden yararlanma biçimleri hakkındaki benzersiz analizler ile büyük ve küçük ölçekli müşterilerin geri bildirimlerine dayalı olarak geliştirilmiştir. Bu yenilikleri sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Lütfen kaydolun ve 5 Mayıs’ta bize katılın. O tarihe kadar, tanıtılacak yenilikler hakkındaki ön gösterime göz atmak için +GoogleAds sayfamızdan bizleri takip edin.

1Google/IPSOS Tüketici Araştırma Çalışması, Mart 2015


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!