Posted:
Gönderen: Jonathan Alferness, Başkan Yardımcısı, Ürün Yönetimi
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Uygulama ekosisteminde karmaşıklık düzeyi arttıkça, başarılı geliştiriciler birden fazla reklam ağında ve işletim sisteminde ölçüm, yönetim ve optimizasyon gerçekleştirmek için yeni yollar aramaya başladı.  Bu sabah gerçekleştirdiğimiz yıllık I/O konferansında, canlı akış yoluyla, mobil uygulama pazarlamacılarının benzersiz ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak tasarlanan bir dizi yeni medya iş ortaklığını ve reklam teklifini duyurduk.

Şeffaf, açık ve güvenilir ölçüm çözümleri

Yükleme işlemlerini ve etkileşimi artırmak isteyen uygulama geliştiricileri için, çeşitli medya iş ortaklarının ve yerleşimlerin verimliliğini anlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle, geliştiricilerin, çeşitliliği fazla olan reklam ağları ekosisteminde tutarlı ölçümler yapmasına ve her bir reklam ağının kazandırdığı kullanıcıların kalitesini anlamasına yardımcı olacak çözümlere yatırım yaptık.

Uygulamalar için Google Analytics, uygulama içi analizler için, ağlardaki reklam verimliliğinin daha şeffaf olmasını isteyen reklamverenlerin gittikçe artan şekilde yararlandığı, sektörde lider konumda olan bir çözüm sunar. Mobil uygulama yükleme kampanyalarınızın gösterdiği performansı izlemek ve hem Android hem de iOS platformlardaki kullanıcılarınızın yaşam boyu değerini anlamak için Google Analytics'i zaten kullanabiliyorsunuz. Bugün itibarıyla, geçen yılın sonlarına doğru iOS dönüşüm izleme özelliğini kullanıma sunmamızdan bu yana InMobi ve Millennial Media da dahil 20'yi aşkın reklam ağında iş ortaklıkları kurmuş bulunuyoruz. Bu iş ortaklarıyla gerçekleştirilen veri entegrasyonu, geliştiricilerin önem verdiği metriklere (bir başka deyişle, YBD ve müşterileri elde tutma) dayalı olarak ağlarda uygulamaların sağladığı değere ilişkin kapsamlı bir bakış sunarak reklamcılık harcamalarınızı nereye yapacağınız konusunda daha iyi kararlar vermenize yardımcı oluyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde de, trafiğinizi optimize etmek için dönüşümlerinizi ilgili ağlara "geri gönderebileceksiniz". Bunların tümü tek bir SDK ile mümkün hale getirildi.  

Ayrıca, ölçüm çözümlerimizden fazlası da var.  İlişkilendirme verisi sağlayıcıları, söz konusu olduğunda geliştiricilerin tercihleri olması gerektiğinin farkındayız ve sektöre yönelik çözümler sunmayı hedefliyoruz.  Bu nedenle, önde gelen üçüncü taraf ölçüm iş ortaklarına ait uygulama yükleme ve etkinlik verilerini AdWords'e entegre edebilme yeteneğini de duyurduk. Adjust, Appsflyer, Apsalar, Kochava ve Tune da dahil üçüncü taraflarla birlikte çalışarak, AdWords'teki farklı izleme araçları arasındaki ölçüm doğruluğunu artırabiliyor, böylece verilerinizin doğru ve güvenilir olmasını sağlıyoruz.

Bu lider konumdaki reklam platformları ve izleme sistemleriyle iş ortaklığı yaparak, mobil uygulama ekosisteminin tamamını daha güçlü ve daha bağlantılı hale getirebileceğimize inanıyoruz. Bunu yapmaktaki tek amacımız geliştiricilerin daha da başarılı olmasını sağlamak.

Hepsi bu kadar da değil. 

Uygulamalarınızı Google'da tanıtmak artık hiç olmadığı kadar kolay 

Uygulamalarının tanıtımını yapmak isteyen geliştiriciler için, Google Arama'da, AdMob ağında, mobil sitelerde ve YouTube'da çeşitli yerleşimler sunmaktayız.  Bu yılın başlarında da, Google Play'de Arama Ağı Reklamları'nı duyurduk. Uygulama arama sonuçlarının yanında reklamlar göstererek, tüketicilere tam da yeni bir uygulama aradıkları ve yüklemeye hazır oldukları anda ulaşabilirsiniz.Bugün, reklamverenlerin, Google medyası genelindeki tüketicilere daha verimli ve etkili şekilde ulaşmasına olanak tanıyan yeni bir uygulama türünü, Evrensel Uygulama Kampanyaları'nı duyurduk.  Evrensel Uygulama Kampanyaları, AdWords'te veya doğrudan Google Play Geliştirici Konsolu'ndan Android uygulamalarınıza yönelik yükleme reklamları ayarlamanız için basit bir yol sunar.  Tek bir kampanya ile Google Arama'daki, AdMob ağındaki, mobil sitelerdeki, YouTube'daki ve Google Play'deki erişiminizi ölçeklendirebilirsiniz. Bize uygulamanız hakkında, reklam öğenizin mesajının ne olacağı, hangi kitleye ulaşmak istediğiniz ve ne kadar bütçe ayırdığınız gibi birkaç girdi sağlamanız yeterlidir, gerisini biz hallederiz. Perde arkasında, reklam oluşturma ve teklif verme motorlarımız kampanyalarınızın performansının üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olur. Böylece, uygulamalarınızı tasarlamaya ve geliştirmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Google Play'de Arama Ağı Reklamları ve Evrensel Uygulama Kampanyaları, geliştiriciler ve reklamverenler için önümüzdeki ayarlarda kullanıma sunulacaktır.

İşletmenizin tamamı için eksiksiz çözümler

Bugün I/O'da, uygulama geliştirmenize, kullanıcılarla organik yollarla etkileşimde bulunmanıza ve uygulamanızdan daha fazla kazanç elde etmenize yardımcı olacak çözümleri de duyurduk.  Analizler ve reklamlar konusunda gerçekleştirdiğimiz yenilikler bu teklifleri tamamlar nitelikte olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, açık ve güvenilir ölçüm çözümlerinden ve reklam satın almayı daha kolay ve verimli hale getiren tanıtım araçlarından yararlanarak işinizi büyütmenize olanak tanınması hedeflenmiştir.  Bu deneyimleri yaşayan tüm geliştiricilerimize teşekkür ederim. Uygulamalarınızla etkileşimde bulunmak ve geliştirmeye devam etiğiniz yenilikleri sizinle ve ekosistemdeki iş ortaklarınızla yakından çalışarak desteklemek için sabırsızlanıyoruz.Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Yayınlayan: Geoff Menegay, Ürün Yöneticisi, AdWords Editör
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Geçtiğimiz yılın sonunda, piyasaya sürüldüğü 2006 yılından bu yana araca yapılan en önemli güncellemeyi temsil eden AdWords Editör 11.0'ı kullanıma sunduk. Şimdi de dünya genelindeki tüm reklamverenler için başka bir heyecan verici AdWords Editör güncellemesini kullanıma sunuyoruz. Bu sürüm; etiketler, Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'ler, yalnızca telefon araması üreten reklamlar, mobil uygulamalardaki reklamlar ve daha fazlası için tam destek içeriyor. Ayrıntıları keşfedelim.

Etiketler

Görüşlerinize dayanarak AdWords Editör artık etiketler için tam desteğe sahiptir. Etiketler, hesabınızdaki kampanyalar ve anahtar kelimeler gibi nesneleri anlamlı gruplara ayırmanın etkili bir yoludur. Etiketler sayesinde, işletmenizle en alakalı verilere kolay ve hızlı bir şekilde filtre uygulayıp bunlarla ilgili raporlar alabilirsiniz.

Artık AdWords Editör'deki Paylaşılan kitaplık'ın altında bulunan etiketler sekmesini kullanarak etiket oluşturabilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Kampanyalarınıza, reklam gruplarınıza, anahtar kelimelerinize ve reklamlarınıza ilgili veri görünümlerinde etiketler atayabilir veya atadığınız etiketleri kaldırabilirsiniz. Ayrıca, etiketleri kullanarak görünümlerinize filtre uygulayabilir, etiketlerle ilgili tüm hesap değişikliklerini içe ve dışa aktarabilirsiniz.


Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'ler

Bu yılın başında, URL izleme bilgilerini yönetirken zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmak, Google'ın web sitenizi tarama sıklığını azaltmak, yeni ValueTrack ve özel izleme parametrelerine erişim sağlamak için Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'leri kullanıma sunduk. 1 Temmuz tarihine kadar yeni sisteme geçişinize yardımcı olmak amacıyla, Yeni Sürüme Geçirilmiş URL'ler için destek ekledik. Artık AdWords Editör'ü kullanarak hedef URL'lerinizi yeni sürüme geçirebilir ve yeni sürüme geçişten sonra nihai URL'lerinizle izleme şablonlarınızı geniş ölçekte yönetebilirsiniz. Yardım Merkezi makalemizden, URL'lerinizi yeni sürüme nasıl geçirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, mobil tüketicilerin işletmenizle telefon üzerinden bağlantı kurmaları için kolay ve verimli bir yol sunar. Artık bu reklamları AdWords Editör'de oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Mobil uygulamalardaki reklamlar

Mobil uygulamalarda reklam göstererek, oyun oynamak, müzik dinlemek, eğlenmek için mobil cihazları kullanan ve sayıları günden güne artan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. "Anahtar kelimeler ve hedefleme"nin altında, özel uygulamalar (veya yerleşimler) ve mobil uygulama kategorileri (ör. Oyunlar ve Alışveriş) de dahil olmak üzere, belirli uygulama kategorileri için reklam göstermeyi seçebilirsiniz.

GDN'de ebeveynlik durumu ve özel yakın ilgi alanları

Demografik hedefleme, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda (GDN) belirli bir demografik gruba dahil olma ihtimalleri yüksek olan kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Cinsiyet ve yaşa ek olarak artık müşterilerinize ebeveynlik durumlarına göre de ulaşmayı seçebilirsiniz.

Ayrıca, Kitleler'in altına özel yakın ilgi alanları için destek ekledik. Özel yakın ilgi alanı kitlelerini kullanarak, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenen doğru müşterilere ulaşmak için, işletmenize uygun hale getirilmiş kendi yakın ilgi alanı kitlelerinizi oluşturabilirsiniz.

Ve çok daha fazlası...

AdWords Editör'ün son sürümü; arama çubuğuna yönelik özellik iyileştirmeleri, daha fazla yerelleştirme desteği ve genel kullanıcı arayüzünde gezinmeye yönelik geliştirmeler de içerir. Tüm yeni özellikler hakkında daha fazla bilgiyi Yardım Merkezi makalemizden edinebilirsiniz.

AdWords Editör 11.1'e hemen geçin!

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Hazırlayan: Sertaç Akın, AdWords Uzmanı
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

AdWords hesabınızdaki rehberleri kullanarak hesabınızda hiç değişiklikler yaptınız mı? Rehber yönlendirmeleri, hesabınızın içinde size adım adım yol göstererek anahtar kelime ve reklam oluşturma işlemlerini ya da reddedilmiş reklamları düzeltme gibi konularda yardımcı olurlar.

Buraya tıklayarak rehber yönlendirmelerini denemeyi, ve daha sonra tekrar erişebilmek için de sık kullanılan bağlantılarınıza kaydetmeyi unutmayın.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!