Posted:
Hazırlayan: Leo Sei, Ürün Yöneticisi, Google AdWords
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Şubat ayında, AdWords'te URL'lerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmenizi sağlayacak Yeni Sürüm URL'leri duyurmuştuk. Yeni Sürüm URL'lerle, yeni nihai URL ve izleme şablonu alanlarını kullanarak açılış sayfası ve izleme bilgilerinizi ayrı ayrı yönetebileceksiniz. Yeni Sürüm URL'lerin avantajlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin. 

1 Temmuz'dan itibaren tüm reklamverenlerin hedef URL'ler yerine Yeni Sürüm URL'leri kullanması gerekecek. URL'lerinizi zaten yeni sürüme geçirdiyseniz, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Henüz yeni sürüme geçiş yapmadıysanız, 1 Temmuz 2015'ten itibaren reklamlarınıza* ne olacağını ve yeni sürüme geçişle ilgili seçeneklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin. 

1 Temmuz 2015'ten itibaren ne olacak? 

1 Temmuz'dan itibaren, lütfen aşağıdaki değişiklikler için hazırlıklı olun: 
  1. Artık hedef URL oluşturulamayacak veya mevcut hedef URL'ler düzenlenemeyecek. Tüm yeni URL'lerin, yeni Yeni Sürüm URL alanları kullanılarak oluşturulması gerekecek.                           
  2. Alanlar arası yönlendirme URL'leri** içermeyen reklam gruplarınızdaki hedef URL'ler, otomatik olarak yeni nihai URL alanına geçirilecek. AdWords hesabınızda, yeni sürüme geçirilmemiş reklam gruplarını belirten bir uyarı gösterilecek.                                                          
  3. Hedef URL'leri yeni sürüme geçirilmemiş reklamların yayını birkaç ay içinde durdurulacak. Reklamlarınızın yayını durdurulmadan 30 gün önce, e-posta veya hesabınızda göstereceğimiz bir uyarı aracılığıyla sizi bilgilendireceğiz.

Sık sorulan sorular

Yeni sürüme geçiş hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. 

S: Yalnızca URL izlemeyi ya da otomatik etiketlemeyi kullanıyorsam yeni sürüme geçmem gerekir mi? 

C. Hayır, 1 Temmuz'da başlayacak otomatik geçişi bekleyebilirsiniz. Sistemimiz, hedef URL'lerinizi otomatik olarak yeni nihai URL alanlarına taşıyacaktır ve rapor sütunlarınız, bu değişikliği yansıtacak şekilde güncellenecektir. Otomatik geçiş sırasında reklam performansı istatistikleriniz sıfırlanmayacak ve reklamlarınız, politika incelemesinden geçmek zorunda olmayacaktır.

S: Otomatik olarak yeni sürüme geçirilmeyecek ve ilerleyen zamanlarda yayını sonlandırılacak URL türleri hangileri? 

C: Alanlar arası yönlendirmeler, "{copy}" ValueTrack parametresi, "{}" ifadesini kullanan ve AdWords ValueTrack parametresi olmayan parametreler veya reklamınızın görünen URL'sinde kullanılandan farklı bir alan içeren URL'ler bu kategoriye girer. Bu URL'leri lütfen 1 Temmuz'dan önce manuel olarak yeni sürüme geçirin. 

S: Alanlar arası URL'lerimi yeni sürüme nasıl geçirebilirim? 

C: Bu URL'ler için yeni sürüme geçiş kılavuzumuzdan yararlanarak basit veya gelişmiş yöntemi kullanın ve hem duraklatılmış hem de etkin URL'lerinizi yeni sürüme geçirdiğinizden emin olun. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen üçüncü taraf araç sağlayıcınızla çalışın.

S: Geçiş sırasında reklam istatistiklerim sıfırlanacak mı? 

C: Reklam istatistiklerinizi korumak için otomatik veya basit geçiş yöntemlerini kullanın veya sistemimizin URL'lerinizi otomatik olarak yeni sürüme geçirmesini bekleyin. Performans istatistikleriniz korunacak ve reklamlarınız politika incelemesinden geçmek zorunda kalmayacaktır. 

Reklam istatistiklerinizin sıfırlanması sizin için sorun değilse ve Yeni Sürüm URL'lerin sunduğu tüm avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, gelişmiş geçiş yöntemini kullanın. Bu yöntem, yeni izleme şablonlarını ve ValueTrack parametrelerini kullanmanıza olanak tanır. Yeni sürüme geçişten sonra yapılacak değişiklikler reklam istatistiklerinizi sıfırlamayacaktır. 

AdWords raporlarınız aracılığıyla, kaldırılan reklamlarınızın tüm geçmiş performans istatistiklerini hâlâ görebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

S: URL'lerimde dinamik izleme özelliğini kullanıyorum. Ne yapmam gerekir? 

C: 1 Temmuz'dan önce, basit geçiş yöntemini kullanarak URL'lerinizi manuel olarak yeni sürüme geçirmelisiniz. Daha fazla bilgi edinin

Diğer ayrıntılar için lütfen yeni sürüme geçiş kılavuzumuzdaki SSS bölümünü inceleyin. 

Yeni sürüme geçişle ilgili yardım

Yeni sürüme geçiş yapmak için biraz çalışmanız gerektiğini biliyoruz ve size yardıma hazırız. Aşağıda, yeni sürüme geçiş için en iyi seçeneği belirlemenize ve süreci tamamlamanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar belirtilmiştir. 

        Yeni sürüme geçiş kılavuzu: URL'lerinizi yeni sürüme nasıl geçireceğinizi öğrenmek için https://g.co/ads/upgradedurls adresine gidin
        AdWords Editör 11.1: URL'lerinizi yeni sürüme geçirmek için AdWords Editör'ü kullanın
        HOA: URL'lerinizi, toplu e-tabloları kullanarak yeni sürüme geçirmeye yönelik adım adım talimatları izleyin
        URL oluşturucu: Yeni Sürüm URL biçimini kullanarak URL oluşturun
        URL test edici: açılış sayfalarınızı ve izleme şablonlarınızı test edin

AdWords'teki başarınızın devam edeceğini umuyoruz. Yeni sürüme geçişle ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz
  
*Reklam terimi kullanılan her yerde; anahtar kelimelerde, site bağlantılarında, otomatik hedeflerde ve Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş için mevcut olan diğer hedefleme seçeneklerinde kullanılan URL'ler de kast edilmektedir.

**Alanlar arası yönlendirmeler kullanan hedef URL'ler (yani, alanınızdan farklı bir siteye yönlendiren hedef URL'ler) otomatik olarak yeni sürüme geçirilmeye uygun değildir. URL'lerinizi, yeni sürüme geçiş kılavuzundan yararlanarak manuel olarak yeni sürüme geçirmelisiniz. 

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!
Posted:
Hazırlayan: Angelika Rohrer ve Patrik Reali, Google Alışveriş Ekibi
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

Bu yıl Google Alışveriş Feed Spesifikasyonu ile birlikte Google Ürün Sınıflandırması'nı güncelledik. Bu değişikliklerin amacı, İnternette ürünlerinizi arayan müşteriler için daha zengin bir deneyim oluşturmak ve feed'inizde bilgi sunma sürecini basitleştirmektir. Bazı güncellemeler gereği mevcut ürün verilerinizde 15 Eylül 2015 tarihine kadar değişiklik yapmanız gerekiyor.
Güncellenenler:
Google Alışveriş Feed Spesifikasyonu

      Birimler ve Miktar özellikleri artık ABD'de kullanılabilir
      Kimlik Özelliği ve GTIN'lerle ilgili yol gösterici ilkeler daha katı hale getirildi
      Giyim ve Varyant özellikleri sadeleştirildi ve gereksinimler Brezilya'da da geçerli hale getirildi. Böylece "Ayrıntılı Ürün Özellikleri ve Öğe Gruplandırmaları" adlı bölüm yeniden düzenlendi
      Google Ürün Kategorisi özelliği olarak da gönderilebilecek sabit, sayısal Google Ürün Kategorisi Kimlikleri kullanıma sunuluyor
      İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İtalya, İspanya ve Japonya'daki kullanıcıların toplam fiyatı görebilmesi için Gönderim gereksinimleri bu ülkelerde de geçerli hale getirildi

Google Alışveriş Ürün Sınıflandırması

      Bazı kategorileri üst düğümlerine dahil ederek Google Ürün Sınıflandırması yollarının çoğu sadeleştirildi.
      Spor Giyim altındaki kategorilerin çoğu artık spor olmayan benzerleriyle aynı kategoriye dahil edildi. Örneğin; "Spor Etekleri" artık "Etekler" altında bulunuyor.
      "Yiyecek, İçecek ve Tütün" ile "Yetişkin" temalarına daha fazla kategori eklendi
      Bazı temalarda önemli düzenlemeler yapıldı. Bu nedenle sağladığınız Google Ürün Kategorilerini yeniden incelemek isteyebilirsiniz.
15 Eylül 2015'ten itibaren, gönderim dışında bu feed spesifikasyonu güncellemesini dünya çapında uygulamaya başlayacağız. Doğru gönderim bedeli ücretlerinin belirlenmesi daha karmaşık olabileceğinden bu değişiklik için daha fazla uygulama süresi sağlıyoruz. Gönderim uygulaması, 1 Şubat 2016 tarihinde başlayacaktır. Tüm Ürün Sınıflandırması değişikliklerinin uygulanması önerilir ancak gerekli değildir.
Yeni özellikleri bu haftadan itibaren gönderebilirsiniz. Bu güncellemelerin bazıları geçerli ürün verilerinizde değişiklik yapmanızı gerektireceğinden yeni feed spesifikasyonunu incelemenizi öneririz. Tüm değişikliklerin listesine ulaşmak için Merchant Center Yardım Merkezi'ndeki güncellenen feed spesifikasyonunu görüntüleyin.
Müşterilerinize en iyi çevrimiçi alışveriş deneyimini sunmak için tüm ürün veya feed'lerin onaylanmasını sağlamak amacıyla Google Alışveriş'e katılırken Google Alışveriş politikalarımız ve yasal gereksinimlerimizle uyumlu olduğunuzdan mutlaka emin olun.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!