Posted:
Hazırlayan: Sridhar Ramaswamy, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Reklamlar ve Ticaret
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı
Mobil ortam, mevcut durumu hem tüketiciler hem de markalar için farklı bir noktaya getirdi. Tüketici beklentileri aciliyet ve alaka düzeyi bakımından hiç olmadığı kadar yüksek durumda ve kullanıcıların en önemli anlarında (bilmek istiyorum, gitmek istiyorum, yapmak istiyorum ve satın almak istiyorum anları) onlarla bağlantı kuran markalar başarılı olacaktır. Google, kullanıcılarla ihtiyaçları olduğu anda buluşma temelli bir şirkettir. Reklam alanındaki yeniliklerimizle bu imkanı küçük ve büyük işletmelerin kullanıma sunduk.
Bu hafta, Advertising Week’in Times Center Sahnesinde iki yeni ürün duyurusu yaptım: Customer Match ve Evrensel Uygulama Kampanyaları. Bu ürünler, tam anlamıyla önem arz eden eğilimin yüksek olduğu anlarda orada olmanıza ve alakalı içerik sunmanıza yardımcı olacaktır.
Customer Match ile en değerli müşterilerinize erişin
Çevrimiçi tüketicilerin %70'i markanın mesajındaki kalite, zamanlama ve alaka düzeyinin marka algılarını etkilediğini ifade ediyor.1 Google, tüketicilerin işletmenizle en alakalı şekilde bağlantı kurması konusunda benzersiz bir konuma sahip. İster Google'da arama yapıyor, ister Gmail'de tanıtımları kontrol ediyor isterse YouTube'da video izliyor olsunlar yaptıkları şeye, bulundukları yere, baktıkları zamana ve kullandıkları cihaza dayalı olarak en alakalı bilgileri sunabiliriz. Bugün, alaka düzeyi daha da yüksek içerik sunmak için bu imkanların üzerine yeni reklam yenilikleri getiriyoruz.
En değerli müşterileriniz söz konusu olduğunda sizden daha fazla şey beklerler. Artık Google size halihazırda ilişkide olduğunuz müşterilere (bağlılık programınızda olan veya daha önceden bir satın alma işlemi yapmış kişiler gibi) amaç ve bağlam konusunda onlar için en alakalı şekilde erişmenize yardımcı olabilir.
Customer Match, en değerli müşterilerinize Google Arama, YouTube ve Gmail'de en önemli olduğu anda erişmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış yeni bir üründür. Customer Match, Google'da oturum açmış kullanıcılarla güvenli ve gizlilik korunacak bir şekilde eşleştirilebilecek bir e-posta adresi listesi yüklemenize olanak tanır. Bu sayede, kitlenize erişmek için özel olarak tasarlanmış kampanyalar ve reklamlar oluşturabilirsiniz.
Bir seyahat markası olduğunuzu düşünelim. Artık, bir sonraki gezilerini planlarken ödül programınıza katılmış olan kullanıcılara erişebilirsiniz. Örneğin, bu ödül programınızdaki üyeler Google.com'da “new york'a aktarmasız uçuşlar” diye bir arama yaptığında, tam herhangi bir cihazda New York'a uçuş ararlarken arama sonuçlarının en üstünde alakalı reklamlar gösterebilirsiniz. Ayrıca, bu üyeler YouTube'da favori videolarını izlerken veya Gmail'de yazışmaları takip etmeye çalışırken bir sonraki gezilerini planlamalarında onlara ilham verecek reklamlar gösterebilirsiniz.
Aynı zamanda, Customer Match'i kullanarak YouTube ve Gmail'de ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme olasılığı yüksek yeni müşterilere erişmek için Benzer Kitleler de oluşturabilirsiniz. Örneğin, ödül programınızdaki üyelerle benzer ilgilere ve özelliklere sahip potansiyel müşterilere TrueView reklamları göstererek YouTube'da yeni aktarmasız uçuşlar için farkındalık oluşturabilirsiniz.
Customer Match ile markanız, müşterinizin algılarının en açık olduğu anda doğru mesajla orada hazır bulunur. İşletmenize en bağlı müşterilerinizi gerçekten önemli anlarda memnun etmeniz için size sadece Google yardımcı olabilir.
Customer Match ve Benzer Kitleler ürünleri önümüzdeki haftalarda tüm reklamverenlerimizin kullanımına sunulacaktır. Customer Match hakkında daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.

Uygulamalarınızı benzersiz bir erişimle tanıtın

Kullanıcılar yeni uygulamaları; çevrimiçi aramalar, favori videolarını izledikleri sırada yapılan öneriler ve uygulama içi öneriler gibi çeşitli yollarla keşfetmektedir. İşletmenizin bir uygulaması varsa çeşitli kanallarda uygulamanızı yükleme ihtimali en yüksek olan müşterilere ulaşmanın ölçeklenebilir bir yoluna ihtiyacınız vardır.
Bugünden itibaren; Google Arama, Google Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda (GDN) uygulama kullanıcılarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olan yeni AdWords kampanyası türü Evrensel Uygulama Kampanyaları'ndan tüm geliştiriciler ve reklamverenler yararlanabilir. Sadece birkaç basit adımda uygulamanızı dünyanın en büyük ağ ve platformlarında benzersiz bir erişimle tanıtabilirsiniz.
Bir macera oyunu geliştirdiğinizi varsayalım. Evrensel Uygulama Kampanyaları ile benzersiz bir erişim elde edersiniz: Her gün yüz milyonlarca saatlik içerik izleyen bir milyarı aşkın kullanıcıya sahip bir platform olan YouTube'da yüklemeler yapılmasını sağlayabilirsiniz. Reklamlarınız ayrıca GDN'deki 650 bin uygulama ve 2 milyonu aşkın web sitesinden oluşan özel kitlelere de erişebilir. Önemli bir nokta da Evrensel Uygulama Kampanyaları'nın "macera oyunları" ve "bulmaca oyunları" gibi gün içinde Google Arama ve Google Play'de gerçekleşen amaç bakımından zengin aramalardan yararlanmasıdır. Bu sayede, kullanıcılar yeni bir şey indirmek için arama yaptıklarında uygulamanız bu kullanıcılara görünebilir.
Tek yapmanız gereken bize istediğiniz yükleme başına maliyeti sağlamak, gerisini biz hallediyoruz. Evrensel Uygulama Kampanyaları, Google'ın reklam platformu paketinin tamamında tek noktadan erişiminizin kapsamını geliştiren ve Android uygulaması yüklemelerini en üst düzeye çıkaran kampanya türüdür. Kampanya kurulumunu, yerleştirildikleri her yerde harika görünen reklam biçimleri oluşturmak için, doğrudan Google Play Store listelemenizdeki uygulama resimlerini, videoları ve uygulama açıklamalarını alarak otomatik hale getirdik.
Bu noktada sistemlerimiz kampanyalarınızı, hedef yükleme başına maliyetiniz dahilinde uygulama yükleme hacmini en üst düzeye çıkarmak için dinamik öğrenmeyi kullanarak optimize eder. Uygun Google ağlarının her birinde reklam metninizin ve uygulama resimlerinizin farklı sürümlerini test ederek en yüksek performansa sahip varyasyonları belirleriz, bu sayede yalnızca en iyi reklamlarınız gösterilir. Daha fazla bilgi edinin
Advertising Week 2015'teki enerji ve konuşmalar, pazarlamacılar için en heyecanlı zamanda olunduğunu gösteriyor. Markaların kendi öykülerini anlatmalarına ve tüketicilerle gerçekten onlar için önem arz eden anlarda bağlantı kurmalarına yardımcı olan ürünler geliştirme ayrıcalığına sahibim.
1 Google/Ipsos, “Consumers in the Micro-Moment” (Mikron Anlarda Tüketiciler), Mart 2015.

Posted:
Hazırlayan: Omry Pruzan, Kıdemli Ürün Müdürü, Gmail reklamları
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı
Ailemizle, arkadaşlarımızla ve çalışma arkadaşlarımızla iletişim kurmak için kullandığımız başlıca araçlardan biri olan e-posta, günlük yaşantımızın önemli bir parçası. Aynı zamanda, favori markalarımızın sunduklarından (ör. büyük hafta sonu indirimi, uygun fiyatlı tatil paketi fırsatları veya son teknoloji bir ürünle ilgili bilgi) haberdar olmak için de harika bir yöntem. Birkaç yıldır, yerel Gmail reklamları[1] aracılığıyla e-posta pazarlama stratejilerini genişletmek ve kullanıcılara daha alakalı fırsatları nasıl sunabileceklerini test etmek için reklamverenlerle birlikte çalışıyoruz. Bugünden itibaren, tüm reklamverenler doğrudan AdWords'te bu yerel Gmail reklamlarını kullanabilir.
Zengin ve etkileşimli reklam biçimleri
Gmail reklamlarını geliştirirken, kullanıcıların en fazla neye ilgi gösterdiğini öğrenmek için çeşitli reklam biçimlerini test ettik. Yaptığımız iyileştirmelerden biri, standart metin reklamları Gmail'den kaldırıp bunlar yerine daha az sayıda ve gelen kutusu deneyimiyle daha kusursuz bir uyum sağlayan yüksek kaliteli yerel reklamlar göstermek oldu.
Bugünkü duyuruyla birlikte reklamverenler, bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturup Reklam galerisinde Gmail reklam biçimini kullanarak doğrudan AdWords üzerinden yerel Gmail reklamları yayınlamaya başlayabilir. Reklamın iki ana kısmı vardır:
  Kullanıcıların ilk başta gördüğü, Gmail gelen kutusunun görünümüne uygun daraltılmış reklamdır. Kullanıcılar, daha fazla bilgi edinmek için, daraltılmış reklamı tıklayarak genişletebilir.
  Genişletilmiş reklam birimi, daraltılmış reklamın tıklanmasıyla tetiklenir. Bu, bilgi içeriği ve görsellik bakımından bir açılış sayfası kadar zengin bir deneyim sunan, tam sayfa bir yerel reklamdır. Kullanıcılar reklamı tıklayarak genişlettikten sonra, reklamı gelen kutusuna kaydetmek veya başkalarına iletmek için yapılanlar da dahil olmak üzere içeriğinize yapılacak tüm tıklamalar ücretsizdir.

Reklamverenler, genişletilmiş reklam birimi için, özelleştirilebilir birçok Gmail reklamı şablonu arasından seçim yapabilir. Tek bir resim kullanabileceğiniz gibi, resim, açıklama ve harekete geçirici mesaj düğmesini birlikte kullanarak bir promosyonu vurgulayabilir veya aynı anda birden çok ürünü sergileyebilirsiniz. Özel HTML biçimi, reklam öğelerini yapılandırma konusunda en geniş esnekliği sağlar. Bu biçim sayesinde reklamınıza video, form, telefon numarası ve birden çok bağlantı/harekete geçirici mesaj ekleyerek daha da zengin bir reklam deneyimi oluşturabilirsiniz.

Gmail Ads GIF 8.31.15.gif
Genişletilmiş reklam birimi örnekleri
Geliştirilmiş Görüntülü Reklam Ağı hedeflemesiyle kitlenize ulaşın
Anahtar kelimeler, yakın ilgi alanı kitleleri, demografi ve konular gibi zaten aşina olduğunuz Görüntülü Reklam Ağı hedefleme seçeneklerinin çoğunu kullanabilirsiniz. Örneğin, spor giyim alanında faaliyet gösteren bir reklamveren, "Fitness" ve "Spor Malzemeleri" gibi alakalı konuları seçebilir veya "Sağlık ve Fitness Tutkunları" ya da "Koşu Meraklıları" yakın ilgi alanı kitlelerindeki kullanıcılara ulaşabilir.
Marriott International gibi markalar, cazip teklifler arayan kullanıcılara ulaşmak için bir süredir Gmail Reklamlarını kullanıyor:
"Gmail reklamları yayınlayarak Renaissance Hotels'in bilinirliğini artırmak için medya ajansımız Beeby Clark+Meyler ile yaptığımız iş birliğinde büyük başarı elde ettik. Büyük reklam birimi sayesinde, Renaissance Hotels deneyimini ve konuklarımızın kaldıkları yerde yeni şeyler keşfetmesine yardımcı olma çabamızı ön plana çıkaran videoları ve resimleri kullanma olanağı bulduk. Kreatif ajansımız Anomaly ile birlikte çalışarak reklamlarımıza zengin görseller ekledik. Bu sayede, RenHotels.com'da sitede geçirilen süreyi %25, ziyaret başına sayfa görüntüleme sayısını da %18 artırarak etkileyici bir kullanıcı etkileşimi elde ettik. Bu birim aynı zamanda, Renaissance Hotels markası için sürekli yüksek erişim de sağladı. O zamandan bu yana, tüm dünyada Marriott International markasının diğer otelleri için de Gmail reklamlarını kullanmaya başladık ve kısa bir süre içinde Autograph Collection Hotels markası kapsamındaki otellerimiz için de kullanacağımızdan dolayı heyecanlıyız."
- Amy Sherman, Kıdemli Dijital Pazarlama Müdürü
Kullanıcılar için görecekleri reklamlar üzerinde kontrol olanağı
Gmail reklamları geliştikçe, kullanıcılara gördükleri reklamların türünü aktif olarak kontrol etme olanağı sunmaya devam ettik. Diğer Google reklamlarında olduğu gibi kullanıcılar, spesifik reklamverenlerin istemedikleri reklamlarını kaldırmak için reklam ayarlarını değiştirebilir İsterlerse, ilgi alanına dayalı reklamların kapsamından tamamen çıkabilirler.
İlk Gmail reklamınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezimizi ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

[1] Gmail reklamları, Google Apps for Work'ün bir parçası olan Gmail for Work'te yayınlanmaz.

Posted:
Hazırlayan: Lane Shackleton, Grup Ürün Yöneticisi; Ammar Ibrahim, Ürün Yöneticisi; Avi Fein, Ürün Yöneticisi Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

TrueView video kampanyalarınızı oluşturmak ve yönetmek için AdWords'teki özel bölüme nasıl gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Tüm kampanyalarınızda rapor almak ve optimizasyon yapmak için ileri ve geri gitmek zorunda mı kalıyorsunuz? Ve hâlâ video kampanyalarınız için AdWords toplu araçlarından yararlanamıyor musunuz? Size iyi bir haberimiz var. O günler artık geride kaldı. TrueView, temel AdWords arayüzünde Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş kampanyalarının yanına katılıyor.
Tek bir arayüzün basitliği ve sunulan daha tutarlı kullanıcı deneyimi sayesinde AdWords, kampanya türlerinde optimizasyon gerçekleştirmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, birden fazla TrueView kampanyası üzerinde çalışırken zamandan ve emekten tasarruf etmek için güçlü toplu yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik, artık tüm kampanya türleri aynı yapıyı paylaştığından, videoya yönelik yeni özellikleri her zamankinden daha hızlı bir şekilde kullanımınıza sunabileceğiz.
Sizi bir gezintiye çıkarmak istiyoruz, lütfen bizi takip edin…
Sol üst köşede kampanya türü seçiciyi bulabilirsiniz. Yalnızca belirli türdeki kampanyaları görmek istiyorsanız bu özellik yararlıdır. Örneğin, "Video"yu seçtiğinizde, kampanyalarınızın Google AdWords Video'dakine benzer bir görünümünü elde edersiniz. Yani, yalnızca video kampanyaları yönetmek için en alakalı sekmeleri ve sütunları görürsünüz. En önemlisi, görünümler arasında geçiş yaptığınızda sütun tercihlerinizi hatırlarız. Böylece kampanya türleri arasında her geçiş yaptığınızda bunları değiştirmeniz gerekmez.

Kampanya türü seçici
Ayrıca, hedefleme gruplarını, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş kampanyaları için temel yapı blokları olan reklam grupları ile değiştiriyoruz. Artık her reklam grubu tek bir TrueView biçimine (yayın içi veya görüntülü) sahip olacaktır. Her bir reklam grubu tek bir biçime sahip olsa da kampanyalar birden fazla reklam grubuna sahip olabilir. Böylece aynı kampanyada hem yayın içi hem de görüntülü reklamlar yayınlayabilirsiniz. Yeni bir kampanya oluşturmak için +KAMPANYA düğmesini tıklayın, yeni Video kampanyası türünü tıklayın, ardından +REKLAM GRUBU'nu tıklayarak her bir kampanyada yeni reklam grupları oluşturun.

Reklam grubu oluşturma
TrueView, kampanya türlerini AdWords'te birleştirdiğinden, çok sayıda kampanya içeren hesapları yönetmeniz, optimize etmeniz ve bu hesaplarda rapor almanız için tasarlanan birçok özelliğe erişebilirsiniz. Örneğin, toplu kullanıcı arayüzü düzenleme, birden fazla kampanyaya ilişkin bilgileri tek seferde doğrudan kullanıcı arayüzünden düzenlemenizi sağlar. Toplu yüklemeler ise, kampanyalarınızın anlık görüntüsünü indirmenize, toplu halde değişiklik yapmanıza ve değişiklikleri hesabınıza anında yüklemenize olanak tanır. Rapor planlama, raporların otomatik olarak çalışması için bir planlama ayarlamanıza ve raporların düzenli olarak kullanıcı hesaplarına e-postayla gönderilmesine olanak tanır.

Toplu düzenleme
Kampanya adı, etiket, maliyet ve dönüşümler gibi bilgilere filtre uygulayabildiğinizden, video kampanyalarına yönelik raporlar da daha güçlü hale geliyor.

Filtreler
Ayrıca, popüler video özelliklerini AdWords'te de aşina olduğunuz yerlerde göreceksiniz. Örneğin, video yeniden pazarlama artık AdWords paylaşılan kitaplığında, YouTube hesabını bağlama ise Bağlı hesaplar bölümünde. Ek olarak, video reklamlarınıza ilişkin analizleri yeni "Videolar" sekmesinde görebilir ve hedeflemenizi "Video hedefleme" sekmesinden yönetebilirsiniz.

Yeniden pazarlama listelesi oluşturma

YouTube kanallarını bağlama
Hedefiniz ister doğrudan yanıt oluşturmak ister marka bilinci oluşturmak olsun, artık tüm pazarlama hedeflerinizi yönetebileceğiniz tek bir birleştirilmiş araca sahipsiniz. Bugünden itibaren, kampanyalarınızı yeni reklam grubu yapısına geçirebilir ve TrueView kampanyalarınıza ulaşmak için "Tüm Video Kampanyaları"na gittiğiniz günlere veda edebilirsiniz. Kampanyalarınızı yeni yapıya geçirmek için, Tüm video kampanyaları'nı tıklayarak (eski günlerin hatırına bir kere daha) AdWords Video'ya gitmeniz ve tüm kampanyalarınızı bir çırpıda kolayca geçirmek için Yeni Sürüme Geçirme Merkezi'ni tıklamanız yeterlidir.  Endişelenmeyin, tüm geçmiş istatistikleriniz ve hedeflemeniz de birlikte taşınır (bunları görmek için kampanya düzeyinde ayrıntılı inceleme yapmanız yeterlidir). Kampanyalarınızın geçişini kendiniz yapmamayı tercih ediyor ve bu yeni video özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız hiç sorun değil. Kampanyalarınız altı hafta içinde otomatik olarak yeni yapıya geçirilecektir.


Video kullanmayı tercih ediyorsanız (bizim tercihimiz kesinlikle öyle!), bu blog yayınının tüm içeriğini buradaki videoda bulabilirsiniz