Posted:
Hazırlayan: Vishal Goenka, Kıdemli Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Hesap performansını geniş ölçekte izlemekten hesaplar arası kampanya değişiklikleri yapmaya kadar, yönetici hesapları, tecrübeli AdWords reklamverenlerinin birçoğunun daha kısa sürede daha fazla işlem yapmasına yardımcı olur. Daha bilgilendirici raporlar sağlamak ve yeniden pazarlama çalışmalarınızı ölçeklendirmek için yönetici hesaplarına iki yeni özellik ekliyoruz: Google Analytics hesabı bağlama özelliği ile yeniden pazarlama etiketini ve listesini paylaşma özelliği.
Verilerinize tek bir bağlantıyla erişin
Artık AdWords'te Hesap Ayarları'ndaki kurulum sihirbazını kullanarak Google Analytics veya Google Analytics Premium hesabınızı doğrudan AdWords yönetici hesabınıza bağlayabilirsiniz. Hesapları bağlamaya yönelik bu basit iş akışı, Google Analytics ve AdWords hesaplarınızın her birini tek tek ihtiyacını ortadan kaldırır.


Hedefleri, web sitesi metriklerini, yeniden pazarlama listelerini veya diğer verileri Google Analytics'ten içe aktarırken bu işlemi bir kez yapmanız artık yeterli olacaktır. Yönetici hesabınıza yeni bir AdWords hesabı eklediğinizde, bu AdWords hesabı aynı Analytics mülklerine otomatik olarak bağlanır.
Bu özellikler zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Böylece, kampanyalarınızı optimize etmeye odaklanabilirsiniz. Google Analytics hesabınızı yönetici hesabınıza bağlamayla ilgili daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.
Yeniden pazarlama stratejinizi ölçeklendirin
Birçok reklamveren, Görüntülü reklamcılıkta yeniden pazarlama, Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri ve benzer kitleler yardımıyla müşterilerle yeniden etkileşimde bulunarak ve yeni kullanıcılar bularak büyük başarı elde etmektedir. Yönettiğiniz AdWords hesaplarındaki bu çalışmaları ölçeklendirmede yardımcı olması için artık yeni "Kitleler" görünümünü kullanarak yeniden pazarlama listelerini doğrudan yönetici hesabınızda oluşturma ve paylaşma seçeneğine sahipsiniz (Google Analytics veya Müşteri Eşleştirme'den içe aktarılan tüm listeler dahil).
Ayrıca, yönetici düzeyinde bir yeniden pazarlama etiketi kullanarak yeniden pazarlama listeleri oluşturabilir ve bu listeleri yönetilen hesaplarınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede web sitenizi yeniden etiketleme ve her bir AdWords hesabında birden fazla listeyi yönetme ihtiyacı ortadan kalkar. Yönetilen hesaplarınızdan herhangi birinde kendine ait listeler varsa, bu listeler diğer yönetilen hesaplarınızda da kullanıma sunulabilir.
Bu özellikler, yeniden pazarlama stratejinizi her zamankinden daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulamaya geçirmenizi sağlar. Yeniden pazarlama etiketlerini ve listelerini paylaşmayla ilgili daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.


Posted:
Hazırlayan: Glenn Wilson, Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı


Marka reklamverenleri yıllardır, İnternet'te yayınladıkları reklamların görülmesini sağlamanın yollarını arıyor. Bu zor olabilir çünkü tüm görüntülü reklamların %56'sı ve tüm video reklamların %46'sı* ekranın alt kısmında olduğundan, görüş alanının dışında kaldığından veya bir arka plan sekmesinde bulunduğundan görüntülenme şansı elde edemiyor. Birkaç yıldır reklamverenlerin bu zorluğu aşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz ve bugün bu konuda 3 önemli iyileştirmeyi kullanıma sunuyoruz: tüm BGBM kampanyalarının görüntülenebilir BGBM kampanyalarına geçirilmesi, yeni görüntülenebilir sıklık sınırı ve görüntülenebilirlik standardını temel alan tamamlayıcı raporlama metrikleri.
Tüm BGBM kampanyaları artık görüntülenebilir BGBM kampanyalarıdır
Eylül ayında duyurduğumuz gibi, GDN üzerindeki tüm BGBM kampanyalarını görüntülenebilir BGBM (gBGBM) kampanyalarına geçirerek, görüntülenebilirliği dijital reklamcılıkta bir ölçü haline getirme taahhüdümüzü ileri taşıyoruz. Şu anda yeni sürüme geçiş işlemini tamamladık. Bu sayede, Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN), reklam kullanıcı tarafından fiilen görüntülenebilir olmadıkça reklamverenlerin gösterim için ödeme yapmadığı az sayıdaki medya platformundan biri haline geldi.
Görüntülenebilir BGBM (gBGBM) bazında reklam satın alma, AdWords'te 2013'te başlatılmıştı. Böylece reklamverenler, yalnızca MRC tarafından tanımlanan görüntülenebilirlik sektör standardını karşılayan görüntülü reklam ve video reklam gösterimleri için ödeme yapmayı seçebiliyordu. Bu standarda göre reklamın yüzde ellisi veya daha fazlası, görüntülü reklamlar için en az 1 saniye ve video reklamlar için en az 2 saniye (Google'ın Aktif Görüntüleme teknolojisi tarafından ölçüldüğü haliyle) ekranda görünmelidir. Bu yıl on milyarlarca gösterim, bu standardı karşılamadıkları için filtrelenip AdWords reklamverenleri borçlandırılmadan önce filtrelendi.

Görüntülenebilir BGBM marka reklamverenlerinin verimli bir şekilde reklam satın almasına ve kampanya hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur:
Merkezi Paris'te bulunan bir ses sistemleri şirketi olan Devialet, hoparlörlerinden ve amfilerinden daha fazla tüketicinin haberdar olmasını istiyordu. Devialet, erişimini genişletmek için kampanyalarını BGBM'den gBGBM'ye geçirdi. Bunun sonucunda, görüntülenebilir gösterimleri dolar cinsinden %49, sitede geçirilen ortalama süreyi ise %50 arttı.

Yeni görüntülenebilir sıklık sınırı sayesinde reklamverenler daha fazla kontrole sahip olacak
Sıklık sınırı, reklamlarınızın aynı kişiye kaç kez göründüğünü kontrol etmenize yardımcı olur. Görüntülenebilir olmayan gösterimler sıklık sınırı kapsamında sayıldığı zaman, bir kullanıcı reklamınızı amaçladığınızdan az görebilir.
Önümüzdeki birkaç hafta içinde başlamak üzere, sıklık sınırı AdWords'teki görüntülü kampanyalar ve video kampanyalar için yalnızca görüntülenebilir gösterimleri sayacak. Bu sayede reklamverenler, reklamlarının kullanıcılara fiilen görüntülenebilir olma sıklığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecek. Sıklık sınırı belirleme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Yardım Merkezini ziyaret edin.
Yeni raporlama metrikleri kampanya performansı hakkında daha iyi bir fikir veriyor
Reklamverenlere görüntülü kampanyalarının ve video kampanyalarının gösterdiği performansa ilişkin daha iyi bir fikir vermek için raporlamaya görüntülenebilirlik standardını temel alan, aşağıdaki gibi tamamlayıcı metrikler ekledik:
  • Toplam görüntülenebilir gösterim sayısı
  • Görüntülenebilir gösterimlerin yüzdesi
  • Tıklanan görüntülenebilir reklamların yüzdesi
Bu metrikler reklamverenlerin, hangi yerleşimlerin ve reklam öğelerinin görüntülenebilir oldukları zaman kampanya performansını artırdığını daha net görmesini sağlamaktadır.

Pazarlamacılarla yayıncıların şeffaf, verimli ve güvenilir bir şekilde birlikte çalışmasına yardımcı olmak için görüntülenebilirliğin ortak bir ölçü olarak benimsenmesi fikrini uzun süredir savunuyoruz. Bu iyileştirmelerle, söz konusu yolculukta bir önemli adım daha atmış oluyoruz.

*Google çalışması, 2014

Posted:
Hazırlayan: Dimitris Meretakis, Ürün Müdürü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Alışveriş yapan kullanıcılar tatil döneminden önce ve bu dönem boyunca alışveriş yapmaya hazırlanıyor. Kara Cuma ve Siber Pazartesi trafik getiren önemli günler olmaya devam etse de mobil cihazlar her günü bir alışveriş gününe dönüştürüyor. Bir satıcı olarak, en fazla trafik getiren dönemler için bütçelerinizi ve kampanyalarınızı hazırlamanın yanı sıra tatil dönemi boyunca alışveriş yapan kullanıcılara ulaşmak için bunları optimize etmeyi de istersiniz.
Alışveriş kampanyalarınızı hızlıca analiz etmenize ve doğru düzenlemeleri yapmanıza yardımcı olmak üzere tatiller için tam zamanında birkaç yeni özellik sunuyoruz:
Önce hangi ürün gruplarını optimize edeceğinizi tespit edin:
  • Kampanya ve hesap düzeylerinde ürün grupları sekmesi görünümü, tüm ürün grupları genelinde performansı karşılaştırmayı ve değişiklik yapmayı kolaylaştırır
  • Ürün grupları filtrelemesi hesabınızdaki tüm grupları manuel olarak incelemenize gerek olmadan hangi ürün gruplarının optimize edileceğini seçmenize yardımcı olur (ör. en iyi dönüşüm başına maliyete sahip olanlar)
Tekliflerle ilgili daha iyi kararlar almak için daha fazla analiz
  • Artık mobil cihazlar için teklif ayarlama simülasyon aracı mobil cihazlar için teklif değiştiricinizi değiştirirken mobil fırsatınızı tartmak için kampanya düzeyinde kullanılabilir
  • Teklif simülasyon aracına eklenen dönüşüm tahminleri, farklı bir teklif kullanıldığında reklamlarınızın ne kadar dönüşüm alabileceğine dair analiz sunar
  • Ürün gruplarınızı performansınıza göre yapılandırmanıza yardımcı olması için tıklama sayısı ve dönüşüm başına maliyet gibi performans metrikleri alt bölüm iletişim kutusuna eklendi
Şimdi bunların zamandan tasarruf etmenize ve tatilinizi biraz daha rahat hale getirmenize nasıl yardımcı olacağını inceleyelim. Bir giysi satıcısı olduğunuzu ve en çok satan ürünlerinizi optimize etme planıyla Kara Cuma'dan birkaç gün önce kampanyalarınızı kontrol etmeyi istediğinizi düşünün.
Öncelikle, alışverişle alakalı mobil aramalar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %120'den fazla arttı ve tatil dönemlerinde hiçbir yavaşlama sinyali görülmedi.1  Mobil trafiğinizde de benzer bir artış gördünüz. Mobil tekliflerinizi ayarlamanın mobil sitenize gelen trafiğin artmasına nasıl yardımcı olabileceğini görmek amacıyla mobil tekliflerinizi kampanya düzeyinde optimize etmek için mobil cihazlar için teklif ayarlama simülasyon aracını kullanın.
Mobil cihazlar için teklif ayarlama simülasyon aracı
Artık ürün gruplarınızı optimize etmek için biraz daha ayrıntılara girmek istersiniz. Hesap düzeyinde ürün grupları sekmesine göz atarak en yüksek dönüşüme ve en düşük dönüşüm başına maliyete sahip ürün grubu olarak "ceketler"i tanımlamak için ürün grubu filtrelerini kullanırsınız. Bu bilgiye sahip olarak "ceketler" ürün grubunu optimize etmeye karar verirsiniz.
Hesap düzeyinde ürün grubu filtreleri
"Ceketler" için düşük dönüşüm başına maliyet, satış hacmini ölçeklendirme ve artırma olanağının bulunduğunun işaretidir. Teklif simülasyon aracındaki dönüşüm tahminlerine göz atarak ek dönüşümleri teşvik etmek ve teklifi "ceketler" için elde etmek istediğiniz dönüşüm seviyesine ayarlamak için teklif değişikliklerinizin ürün grubunuz üzerindeki olası etkisini görürsünüz.
Teklif simülasyon aracındaki dönüşüm tahminleri
Son olarak, site verilerinde birkaç ceket markasının erken satış dönemlerinde alışveriş yapan kullanıcılardan ilgi görmekte olduğunu görürsünüz. Ürün grubu alt bölümü iletişim kutusundaki performans sütunlarına göz atarak hangi ceket markalarının daha iyi satış yaptığını öğrenebilirsiniz. Hangi markaların ayrı, daha yüksek teklifler gerektirdiğine dair fikir edinmek için toplam dönüşümlere veya dönüşüm başına düşük maliyete göre sıralama yapın.
Ürün grubu alt bölümü iletişim kutusundaki performans sütunları
Hepsi bu kadar! Bu bilgilerin, tatil dönemleri boyunca hızlı ve etkili şekilde optimizasyon yapmanıza yardımcı olması gerekir. Artık kendi alışveriş anlarınıza dönebilir ve belki de tüm bu yoğun çalışmanız için kendinize bir hediye bulabilirsiniz!

Alışveriş kampanyaları ve ürün grubu filtreleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edin. Boyutlar sekmesini ve komut dosyalarını kullanarak optimizasyonlarınızı analiz edebileceğiniz ve ölçeklendirebileceğiniz diğer yollara da göz atın.

1. Alışveriş reklamlarını tetikleyen aramalar tarafından tanımlandığı üzere Google dünya geneli arama verileri 2014 3. Çeyrek-2015 3. Çeyrek

Posted:
Hazırlayan: Wilfred Yeung, Kıdemli Ürün Müdürü, AdWords Teklif Verme
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Kullanıcılar alışveriş yapmak, haberleşmek ve eğlenmek için gün boyunca birden fazla cihaz arasında geçiş yapıyor. İşteki dizüstü bilgisayarımızdan oturma odamızdaki tablete kadar, işimizi halletmek için birçok cihaz türü arasında sırayla ve sorunsuz şekilde geçiş yapıyoruz. Gerçekte, İnternet'ten alışveriş yapanların yaklaşık %40'ı akıllı telefonda araştırma yapmaya başlıyor ve ürün satın almak için bir bilgisayar veya tablet kullanıyor.1 İşte bu nedenle birkaç yıldır, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş'te cihazlar arası dönüşümlere yatırım yapmaktayız. Dünyanın dört bir yanındaki reklamverenler cihazlar arası bilgiler sayesinde AdWords kampanyalarından en üst düzeyde değer elde ediyor ve bunun sonucu olarak, yaptıkları ölçümler dönüşümlerinde %16'ya kadar artış olduğunu gösteriyor.
Bugünden başlayarak, cihazlar arası dönüşümler anahtar kelime düzeyinde kullanılabilir olacak ve halihazırda web sitesi satışlarını, telefonla aramaları ve uygulama yüklemelerini içeren ana Dönüşümler sütununa dahil edilebilecektir. Reklamverenler tüm dönüşümleri tek bir yerde görüntüleyerek, müşterilerin işletmeleriyle etkileşim gerçekleştirmek için izlediği tüm yollar hakında daha derinlemesine bilgi sahibi olabilir. Ayrıca bu bilgileri kullanarak işlem yapmak artık hiç olmadığı kadar kolay: Tüm dönüşümleriniz aynı sütunda bulunduğundan, önemli dönüşümleri optimize etmek için otomatik teklif vermeyi hızla etkinleştirebilirsiniz.

Otomatik teklif vermede cihazlar arası dönüşümleri etkinleştirmek için, AdWords hesabınızda Araçlar>Dönüşümler'in altında iki kolay adımı tamamlayın:

  1. Ayarlar'ın altında Dönüşüm teklifi metriği'nin “Dönüşümle sonuçlanan tıklama sayısı” yerine “Dönüşümler”e ayarlanmış olduğundan emin olun. "Dönüşümle sonuçlanan tıklama sayısı" için cihazlar arası dönüşümlerin ve diğer kontrollerin sunulmadığını unutmayın.
  2. “Gelişmiş dönüşümleri dahil et”i tıklayın ve cihazlar arası ve diğer gelişmiş dönüşümleri “Dönüşümler” raporlama sütununuza ve otomatik teklif vermeye dahil etmek için ilgili kutuyu işaretleyin.


Kullanıcıların İnternet'e sürekli bağlı olduğu bu çok cihazlı dünyanın bir parçası olan yeni dönüşüm türleri hakkında bilgi sahibi olmanızı ve böylece mümkün olan en isabetli reklamcılık kararlarını alabilmenizi sağlamak konusunda kararlıyız. Cihazlar arası dönüşümlerin otomatik teklif verme tarafından hesaba katılmasını nasıl sağlayacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezimize gidin.

1 Mağaza Alışverişlerinde Mobil Aramanın Rolü, Google/Ipsos Media CT, Ağustos 2015. Alışverişler geçtiğimiz 3 ay içinde yapılmıştır.