Posted:
Hazırlayanlar: Sissie Hsiao (Görüntülü Reklam Ağı Ürün Direktörü) ve Pasha Nahass (Görüntülü Reklam Ağı Ürün Müdürü)
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Geliştiriciler aralıksız olarak, kullanıcıları uygulamalarına çekmenin yeni yollarını bulmaya çalışıyor. Ancak mobil ortamda, kullanıcıların ilgisi daha kısa ömürlü hale geldiğinden ve daha fazla amaç odaklı olduğundan, uygulamanıza kalıcı olarak ilgi duyan kullanıcılar bulmanın güçlüğü, yüklemenin hem öncesi hem de sonrası için devam ediyor. Gerçekten de, yüklenen her dört uygulamadan birinin hiçbir zaman kullanılmadığını saptadık. Biz de çalışmalarımızı, kullanıcıların ilgisini çeken ve uygulamaları en iyi şekilde sergileyen reklamcılık araçlarını geliştiricilere sunmaya yoğunlaştırdık. Kısa bir süre önce uygulama içi reklam biçimlerimizden birini yeniden tasarladık. Bu şekilde, kullanıcılara harika uygulama reklamı deneyimleri sunmaya yönelik çabamızı geliştiriyoruz. Bu nedenle bugün, giderek büyüyen yaratıcı uygulama yükleme çözümleri setimize iki yeni zengin ve etkileyici reklam biçimini dahil ediyoruz.

Denemeli Reklamlar ile reklamın içinde oyun oynama
Denemeli Reklamlar, kullanıcıların bir oyunu indirmeden önce uygulamadan içerik akışı yoluyla en fazla 60 saniye boyunca oynamasına olanak veren bir uygulama biçimidir. Sürükleyici demo sayesinde, oynadığı oyundan hoşnut kalan bir kullanıcının yükleme işlemi yapma ihtimali yükselir. Böylece kullanıcılar indirme işlemi yapmadan önce oyun hakkında bir fikre sahip olur. Uygulama geliştiricileri de, oyunu uygulamadaki deneyimlerine dayalı olarak seçen daha nitelikli kullanıcıları çeker.

Denemeli Reklamlar aşağıdakileri sağlar:
  • Oyunlar için tasarlanmış son derece sürükleyici keyifli reklamlar
  • Oyun oynayan kullanıcılar için indirmeden önce deneme fırsatı
  • Daha alakalı reklam tıklamaları, uygulama indirme işlemleri ve uygunluğu önceden saptanmış uygulama kullanıcıları

    Cookie Jam'in Denemeli Reklamı
Özelleştirilmiş mobil reklamlar sayesinde üst düzeyde yaratıcılık

Ayrıca, Etkileşimli Geçiş Reklamları beta sürümünü de kullanıma sunuyoruz. Etkileşimli Geçiş Reklamları, her reklamverenin uygulamasına uyarlanmış tamamen özel bir kullanıcı deneyimi sunan HTML5 reklamlarıdır. Bu reklamlar sayesinde reklamverenler, standart şablonlar yerine HTML5 kullanmanın ve verileri dinamik bir şekilde almanın sınırsız yaratıcılığına sahip olabilir. Bu reklam biçiminde çeşitlilik potansiyeli yüksektir ve bu avantaj oyun uygulamalarıyla sınırlı değildir. Etkileşimli Geçiş Reklamları, uygulamanızın değer teklifini ve öne çıkarmak istediğiniz işlevleri içerebilecek gerçekten özel bir deneyim sağlar. Ayrıca tüm bunlar kişisel marka stratejinize katkıda bulunur. Bu reklam biçimi, uygulama yükleyen kullanıcılarda daha fazla kullanıcı etkileşimi arayışında olan reklamverenler için özellikle değerlidir.

Etkileşimli Geçiş Reklamları aşağıdakileri sağlar:
  • Reklamverenin gerçekten yaratıcılığını sergileyebileceği güzel ve esnek bir tuval
  • Benzersiz test ve optimizasyon işlevleri
  • Kullanıcıya, uygulamayı indirmeden önce uygulama deneyiminin bir parçasını sunma fırsatı
  • Benzersiz marka oluşturma olanakları
Pazarlamacılar uygulama yükleme sayısını artırmak için bu ilgi çekici reklamlardan yararlanmaya başladılar bile. Örneğin Zalora parmağı kaydırarak özel indirimin görülebildiği bir reklam çeşidi yaptı.

Zalora'nın etkileşimli reklamları parmak kaydırma hareketiyle indirimin görüntülenmesini sağlıyor.

Özelleştirmenin kapsamı büyük veya küçük olabilir. Standart şablonları uyarlamaktan tümüyle özel bir reklam öğesi hazırlamaya kadar, dilediğiniz ölçekte özelleştirme yapabilirsiniz. Pazarlamacılar, etkileyici, gerçek zamanlı reklam biçimleri oluşturmak için canlı uygulama içeriğini de kullanabilir. Reklam düzeni ve etkileşim üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunuzdan, dönüşümleri artırmak amacıyla reklam öğeleri üzerinde A/B testleri yapabilir ve farklı harekete geçirici mesajları deneyebilirsiniz. Kullanıcılara uygulamanız hakkında bilgi vermekle yetinmek yerine, uygulamanıza özel bir deneyim sunarak onları uygulamanızla vakit geçirmeye teşvik edebilirsiniz.

Perakende satış sektöründeki Zalora gibi reklamverenler Etkileşimli Geçiş Reklamlarını, kullanıcılara sundukları en yeni ürünleri galeriler yoluyla sergilemek, kişisel markalarını oluşturan unsurları vurgulamak ve kullanıcılar yüklemeden önce uygulamalarının değerini daha etkili bir şekilde göstermek için kullanıyor.

Zalora, Etkileşimli Geçiş Reklamında, kullanıcıların ekranı hızlıca kaydırarakinceleyebileceği bir ürün galerisini gösteriyor.

Mobil cihazlardaki deneyimlerin mobil ortama uygun olması gerektiğini biliyoruz. Bu gereklilik, reklamlar için de geçerlidir. Küçük ekrana uygun etkileşimli biçimler geliştirmenin yeni ve daha iyi yollarını durmaksızın araştırıyoruz.

Denemeli Reklamlar ve Etkileşimli Geçiş Reklamları şu an için beta sürüm olarak sınırlı bir reklamveren grubunun kullanımına sunulmuştur. Beta testine siz de katılmak istiyorsanız hesap yöneticinizle iletişim kurun.

Posted:

Hazırlayan: Dimitris Meretakis, Ürün Yöneticisi, Google Alışveriş
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Her tatil sezonu daha fazla alışveriş yapan kişi çevrimiçi alışverişe yönelirken çevrimiçi mağazanıza alışveriş yapanları çekme fırsatınız artar. Bugün trafik fırsatını kaçırdığınız zamanları belirlemenize yardımcı olmak için tıklama payını kullanıma sunuyoruz. Tıklama payı, Alışveriş reklamlarınız tarafından alınan toplam olası tıklamaların yüzdesini gösteren yeni bir metriktir.
Kalan tatiller için sitenize gelen trafiği en üst düzeye çıkarmak üzere reklamlarınızın yeterince göründüğünden emin olmak istersiniz. Bu nedenle, daha fazla trafik potansiyeli olan ürün gruplarını tespit etmek için tıklama payını nasıl kullanabileceğinizin bir örneğine bakalım. Öncelikle, Ürün grupları sekmesine tıklama payı sütununu ekleyin. Bu örnekte, "kışlık montların" tıklama oranının %30 olduğunu görüyorsunuz. Bu, "kışlık montlar" reklamlarınızda olası her 100 tıklamadan yalnızca 30'unu aldığınız anlamına gelir. İkincisi, reklamlarınızın daha görünür olmasını sağlamak amacıyla "kışlık montlar" için tekliflerinizi ayarlama fırsatını kaçırmayın. Üçüncüsü, tıklama payını yakından izlemek ve teklifleri optimize etmeye devam etmek için özellikle en popüler ürünlerinizi sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.
Ürün grupları için tıklama payı metriği
Tatil döneminde başarıyı yakalamak için yapabileceğiniz daha fazla şey var. Yeni alışveriş yapanlara ulaşmak ve satışları teşvik etmek için trafiği yönlendirmeye ek olarak kampanyalarınızı düzenlemek isteyebilirsiniz. Gelecek haftalarda ve yeni yıl boyunca kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı olmak için iki tatil kontrol listesi oluşturduk:
Bu listeleri alıp iki kez kontrol ederek ve tıklama oranı analizlerine göre kampanyalarınızı düzenleyerek bu sezon satışlarınızı artırabilir ve iyi bir tatil geçirebilirsiniz!