Posted:
Hazırlayan: Jon Krafcik ve Max Maxwell, Ürün Müdürleri, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Kullanıcılar gün içinde sürekli olarak farklı cihazlar arasında geçiş yapmaktadır. Akıllı telefonlarında haberleri okur, tabletlerinde viral videolar izler veya dizüstü bilgisayarlarında yaz tatili için araştırma yaparlar. Bu, pazarlamacılar için bir zorluk oluşturur: Doğru kişiyi doğru zamanda nasıl bulabilirsiniz? Google'ın kitle çözümleri, pazarlamacıların, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda bulunan milyonlarca web sitesi ve uygulamadan ve YouTube'da bulunan milyarlarca günlük video görüntülemesinden alınan bilgileri kullanarak, kullanıcılara, ilgi alanlarına dayalı olarak ulaşmasına yardımcı olur. İster markasını oluşturmak, ister satışları artırmak isteyen bir işletme olun, satın almaya giden yoldaki her aşamada kullanıcılara alakalı mesajlar iletmenize yardımcı olabiliriz. İşletmelerin Google görüntülü ve video reklamlar kullanarak hedef kitlelerini nasıl bulacağı aşağıda açıklanmıştır:

       Demografi - Müşterilere yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumu dahil olmak üzere seçtiğiniz demografi grupları dahilinde ulaşın. Örneğin, okul çantaları için bir promosyon çalışması yürüten bir marka, 25-34 yaş arasındaki annelere ulaşabilir.
       Yakın ilgi alanı kitleleri - Markanızla alakalı ilgi alanlarına sahip kullanıcılara ulaşarak marka bilinirliğini ve etkileşimi artırın. Örneğin, bir spor giyim markası, yürüyüş meraklılarına ulaşarak yeni yürüyüş kıyafetlerini duyurabilir.
       Özel yakın ilgi alanı kitleleri - Özellikle işletmenize göre uyarlanmış bir kitle sayesinde üzerinde düşünme oranını artırın. Örneğin, bir futbol video oyunu üreten bir şirket, belirli futbol kulüplerinin taraftarlarına ulaşabilir.
       Pazardaki kitleler - Aktif bir şekilde araştırma yapan ve satın alma amacı olan müşterilere ulaşarak kaliteli trafik sağlayın. Örneğin, bir elektronik eşya üreticisi, aktif bir şekilde kamera alışverişi yapan müşterilere ulaşabilir.

Her ay, dünya genelindeki AdWords reklamverenleri bu kitle çözümlerini kullanarak yüz binlerce kampanya yayınlar. Bu reklamverenlerden biri olan Ford New Zealand, web sitesine daha fazla müşteri çekmek için Google’ın kitlelerini kullandı. Ford, otomobil meraklılarına ulaşmak ve taşıtlarına yönelik marka bilinirliğini artırmak istediği için yakın ilgi alanı kitleleri kullandı. Otomobil üreticisi firma, yeni taşıt almak üzere araştırma yapan ve üzerinde düşünen kişilere de erişmek istediği için pazardaki kitleleri kullandı. Bu çözümlerin yanı sıra dinamik yeniden pazarlama kullanan Ford, sitesini ziyaret eden kullanıcı sayısında %60 artış sağlarken, sitesinde geçirilen süreyi üçe katladı.

R:\Google\Production\Intl\tr_TR\Monetization\595895-01-Image l10n for Flash final deprecation G+ pos\Src\tr_AdWords_595895_E02139276+Ford+New+Zealand+Infographic+Feb16_v03.png


Ford New Zealand pazarlama genel müdürü Cameron Thomas, "Google’ın kitleleri, satın almaya giden yolun her aşamasında müşterilere ulaşmamıza olanak tanıyarak web sitemize daha kaliteli müşteriler çekmemize ve potansiyel müşterileri artırmamıza yardımcı oldu" diye konuştu. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Pazarlamacılar, Google'a özgü üç şey sayesinde bu gibi sonuçlar elde edebilir:

1.  Birçok temas noktasına dayalı derin tüketici bilgileri
Google’ın kitleleri, bir milyardan fazla kullanıcıya ulaşan YouTube gibi mülkler dahil olmak üzere milyonlarca web sitesi ve uygulamadan alınan veriler kullanılarak oluşturulur. Bu, kullanıcıların ilgisini çeken şeylerin ne olduğunu görmemiz için, otel değerlendirmeleri okumak, gayrimenkul uygulamalarında evleri incelemek, otomobil videoları izlemek vb. bağlamlar sunar. Kullanıcılar daha faydalı ve alakalı reklamlar görme olasılıklarını artırmak için deneyimlerini kontrol edebilir.

2. Kullanıcıların tutkularını ve satın alma amaçlarını ayırt edebilme özelliği
Makine öğrenimi kullanarak ve "tutku" ortaya koyanlar ile "niyet" ortaya koyanları ayırt ederek GDN'de milyonlarca web sitesi ve uygulamayı sınıflandırıyoruz. Bu, ziyaret edilen web sitesi ve uygulama türlerine dayalı olarak, satın almaya giden yolun doğru aşamasında müşterilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır. Örneğin, bilinirliğini artırmak isteyen bir elektronik markasıysanız, cihaz tutkunlarını tatmin etmek için elektronik cihaz bloglarını ve videolarını gezinen bu kullanıcılara ulaşmak isteyebilirsiniz. Ancak hedefiniz satışları artırmaksa, fiyat karşılaştırma sitelerinde yüksek çözünürlüklü televizyonları araştıran kullanıcılara ulaşmak isteyebilirsiniz.

3. Her zaman yeni olan gerçek zamanlı veriler
AdWords, kitleleri gerçek zamanlı olarak günceller; bir reklam her gösterildiğinde yeni bilgiler ekler ve kullanıcıların o andaki ilgi alanlarını artık yansıtmayan bilgileri kaldırır. Örneğin, bugün uçak bileti satın alan bir kullanıcı ertesi gün buna ihtiyaç duymayabilir. Bu, reklamlarınızın performansı için önemlidir. Ya da bu kış aşçı olmaya heveslenen bir kullanıcı, bahar mevsiminde bir açık hava tutkununa dönüşebilir.

Daha fazla pazarlamacının kitlelerine ulaşmasına yardımcı olmak için, YouTube ve DoubleClick üzerinden bu çözümleri dünya çapında kullanımına sunuyoruz. Amacınız ister marka oluşturmak, ister satışları artırmak olsun, Google’ın kitleleri milyonlarca web sitesi ve uygulama arasında doğru kişiye, doğru yerde ulaşmanıza yardımcı olabilir.


Posted:
Hazırlayan: Pallavi Naresh, Ürün Müdürü, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı


Hiç AdWords kampanyanızda değişiklik yapmak istediğiniz, ancak bu değişikliklerin işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını bilmek istediğiniz oldu mu? Önümüzdeki
birkaç hafta içinde, kampanyalarınızdaki değişiklikleri test etmenize, sonuçları kolayca ölçmenize
ve işletmenizin işine yarayan değişiklikleri uygulamanıza yardımcı olacak kampanya taslaklarını ve denemelerini kullanıma sunuyoruz.

Değişikliklerinizi düzenlemek için taslaklardan yararlanın

Taslaklar, mevcut bir kampanyada birden çok değişiklik uygulamadan önce bunları hazırlamanıza ve gözden geçirmenize olanak tanır. Örneğin, güçlü mobil dönüşüm oranlarına sahip reklam gruplarına yönelik mobil teklifleri artırmak istediğinizi farz edelim. Kampanyanızın bir taslağını oluşturup, bu reklam gruplarına yönelik farklı mobil teklif ayarlamalarını, kampanyanıza herhangi bir etkisi olmadan belirleyebilirsiniz. Taslağınızdaki değişikliklerden memnunsanız, bunları doğrudan orijinal kampanyanıza uygulayabilirsiniz.

Peki bu mobil teklif ayarlamalarının işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını nereden bileceksiniz?

Bir deneme yapın

Denemeler, kampanyalarınızda yaptığınız değişiklikleri kontrollü bir ortamda test etmenize olanak tanır. Yeni mobil teklif ayarlamalarınızın, orijinal ayarlarınızla karşılaştırıldığında nasıl bir performans verdiğini görmek istediğinizi farz edelim. Öncelikle, yeni mobil teklif ayarlamalarınızı içeren bir taslak oluşturun. Ardından, bu değişiklikleri geçerli teklif stratejinizle test etmek için taslaktan bir deneme oluşturun. Deneme kampanyanız ve orijinal kampanyanız arasında trafiği (ve bütçeyi) ne oranda paylaştıracağınıza ve denemenin ne kadar süre çalıştırılacağına karar verirsiniz.

Screen Shot 2016-02-03 at 12.28.12 PM.png

Sonuçlarınızı ölçün

Başarılı bir deneme yayınlamanın önemli bir parçası, değişikliklerinizin işletme hedeflerinizi nasıl etkilediğini bilmektir. Örneğin, dönüşümlerdeki artışı ölçmek, yeni mobil teklif ayarlamalarınızın daha iyi bir yatırım getirisiyle sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Kampanya taslakları ve denemeleriyle, denemenizin istediğiniz sonucu sağlayıp sağlamadığını anlamak için iki kolay yöntemden yararlanarak sonuçları izleyebilirsiniz:

  • Raporlama puan kartı ile performans karşılaştırması yapın. Performans puan kartı, deneme metriklerinin orijinal kampanya metriklerine göre daha yüksek veya düşük olup olmadığını ve aradaki farkların istatistiksel olarak önemli olup olmadığını gösteren simgeler içerir.


Screen Shot 2016-02-03 at 12.16.11 PM.png

  • Daha derinlemesine bilgiler için reklam grubu düzeyi performansını değerlendirin. Tekli reklam grupları, bazen genel kampanya performansında önemli değişikliklere neden olur. Her bir reklam grubunun kampanyanızı nasıl etkilediğini anlamak için reklam grubu düzeyindeki metrikleri izleyin.


Denemenizin sonuçlarından memnunsanız, denemenizdeki değişiklikleri orijinal kampanyanıza hızlıca uygulayabilir veya denemenizi yepyeni bir kampanyaya dönüştürebilirsiniz.

Başarılı test örnekleriyla test etme

Red Ventures ve The Honest Company gibi müşteriler, yeni kampanya stratejilerini kapsamlı olarak test edip uygulamak için kampanya taslakları ve denemelerinden yararlanıyor.


image007.png“Kampanya taslakları ve denemeleri Fortune 500 müşterilerine yönelik testlerimiz için devrim niteliğindeydi. Bu araç, test oluşturma, analiz ve uygulama sürecini hızlı ve kolay hale getiriyor. Artık kampanyaları ve reklam gruplarını çoğaltmak için elle harcadığımız süreden çok daha kısa bir sürede daha güçlü testler gerçekleştirebiliyoruz. Yeni puan kartı, testlerinizin etkisini daha güvenle ölçmenize ve bu testlerin başarılı olması durumunda tek tıklamayla uygulanmasına olanak tanıyor." Jeremy Mayes, Red Ventures Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı


“Farklı düzeylerde müşteri yaşam boyu değerlerine sahip birden çok dönüşüm türüne sahibiz. Kampanya taslakları ve denemeleri, kampanya trafiğimizin çeyreğiyle yeni teklif stratejilerini test etmemize, raporlama puan kartı ise farklı dönüşüm değerli türleri üzerindeki etkisini kolayca ölçmemize olanak tanıyor. Geçmişte, böyle bir test yapmak hesapta büyük değişiklikler yapmayı gerektirirdi. Yeni, hızlı ve kolaylaştırılmış süreç, karmaşık işletme modelimize en uygun olanı bulana dek yeni teklif stratejilerini hızlıca test etmemize olanak tanıyor." Josh Franklin, The Honest Company Arama Ağı Hesap Yöneticisi


Daha fazla bilgi

Kampanya taslakları ve denemeleri şu anda yalnızca AdWords'deki Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı kampanyalarında kullanılabilir. Kampanya taslakları ve denemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu nasıl yapılır videosunu izleyin veya AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.