Posted:
Hazırlayan: Sridhar Ramaswamy, Başkan Yardımcısı
Yayınlayan: Efe Kandemir, AdWords Uzmanı

Artık mobil dünyaya geçiş söz konusu değil ve olmayacak da... Çünkü mobil dünyaya geçiş çoktan gerçekleşti. Mayıs ayında düzenlenen Google Performance Summit'te, mobil cihazlara öncelik veren bu dünyada tüketicilere ve pazarlamacılara yardımcı olacak tepeden tırnağa yeni bir reklam platformu geliştirdiğimizi duyurmuştuk: Genişletilmiş metin reklamlar ve duyarlı reklamlar, tüketicilerle bağlantı kurmak için kullandığınız ortamı canlı bir hale getirirken, cihaz teklif ayarlamaları daha yüksek hassasiyetle optimizasyon yapabilmeniz için daha fazla kontrol ve esneklik sağlıyor.

Bugünden itibaren, söz konusu yenilikler dünya genelindeki tüm reklam verenlere AdWords'te sunulmaya başlanacak.

Genişletilmiş metin reklamlar kullanmaya başlarken

Bu yılın başlarında, arama deneyimini iyileştirmek ve mobil cihaz, masa üstü bilgisayar ve tabletler genelinde daha tutarlı hale getirmek için, sağ tarafta gösterilen reklamları kaldırdık. Bu adım, AdWords'ü 15 yılı aşkın bir süre önce kullanıma sunmamızdan bu yana reklam öğelerimizde gerçekleştirdiğimiz en büyük güncellemenin önünü açmaya yardımcı oldu.

En popüler akıllı telefonlar için optimize edilen genişletilmiş metin reklamlar, her biri 30 karakterden oluşan iki başlık ve 80 karakterlik uzun bir açıklama satırı içerir. Bu, ürün ve hizmetlerinizi vurgulamak için yaklaşık %50 daha fazla reklam metnine sahip olduğunuz anlamına gelir.

                Standart metin reklam        Genişletilmiş metin reklam

Araştırmamıza göre mobil kullanıcılar daha uzun reklam başlıklarını daha faydalı buluyor, çünkü bu uzun başlıklar sayesinde reklamınıza tıklamadan önce işletmeniz hakkında ek bilgi alabiliyorlar. İşte genişletilmiş metin reklamlar kullanmaya başlayan bazı reklamverenlerin başarı öyküleri:


“Ajansımız Adlucent ile yakın iş birliği içinde çalışan Guitar Center, genişletilmiş metin reklamları ilk kullanmaya başlayanlardan biri oldu. Ek reklam alanı sayesinde, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde yaptığımız gibi, promosyonlarımızı ve satışlarımızı artık ana marka mesajımızı korurken de vurgulayabiliyoruz. Yalnızca marka dışı kampanyalarımız, tıklama oranında 2 kattan fazla artış sağladı.” — Robert Spears, Guitar Center Dijital Pazarlama Müdürü

"Genişletilmiş metin reklamlar, L'Oréal ve ajansımız iCrossing için çok büyük bir fırsat sunuyor. Artık tek bir reklam öğesiyle hem güzellik ürünlerimizi en ince ayrıntısına kadar sergileyebiliyor hem de markamızın sevilmesini sağlayabiliyoruz. Şu ana kadar genişletilmiş metin reklamlar, eski metin reklamlarımıza kıyasla markalarımızdan birinin tıklama oranında %92 artış elde etmemizi sağladı.” — Kirsty Woolley, Çoklu Kanal Edinme Yöneticisi, L'Oréal Luxe

“Telekomünikasyon gibi rekabetçi bir sektörde, EE ve ajansımız MEC'in genişletilmiş metin reklamları olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamaya başlaması kritik önem taşıyordu. Başlangıçtan itibaren, daha iyi bir marka hikayesi anlatmak ve tüketicilere daha fazla bilgi sağlamak için ek reklam metninden faydalandık. EE'nin rekabetçi fiyatlandırma stratejisi ve paketlerine ilişkin ayrıntılarla %50 daha hızlı ağ teklifimizi birleştirerek tıklama oranlarını %79'a kadar artırmayı başardık.” — Sam Richardson, Dijital Medya Yöneticisi, EE

“Kueski, genişletilmiş metin reklamlar kullanma fırsatını kaçırmadı ve derhal en iyi performans gösteren kampanyalarımız genelinde bir strateji uygulamaya başladı. Hem hizmetimizin hızını hem de platformumuzun güvenlik ve emniyetini vurgulayarak ek reklam alanından faydalanmayı başardık ve genel anahtar kelime kampanyalarının dönüşüm oranında %18 artışı da içeren olağanüstü sonuçlar elde ettik.” — Rodolfo Orozco, Kullanıcı Edinme Yöneticisi, Kueski

Genişletilmiş metin reklamlardan faydalanmak, özellikle de tatil sezonu yaklaşırken reklamverenler için çok önemli. Başlamanıza yardımcı olmak için, genişletilmiş metin reklamlar oluşturma ve optimize etmeye ilişkin ipuçları ve püf noktaları sunan bir en iyi uygulamalar kılavuzu yayınladık. Örneğin:


 • Performansı maksimuma çıkarmak için başlıklarınıza odaklanarak tüm reklam öğenizi yeniden gözden geçirin
 • Her reklam grubu için birden fazla genişletilmiş metin reklam oluşturun ve bunları test edin, böylece işletmeniz için hangi reklam öğesinin en yüksek performansı gösterdiğini belirleyebilirsiniz
 • Reklam başlığı reklamlarınızın en önemli bölümüdür, bu sebeple reklam başlıklarınıza odaklanın.AdWords Editör ve AdWords API da genişletilmiş metin reklamları destekler, yani zamandan kazanmak için reklamlarınızı toplu olarak oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Reklamlarınızı yönetmek için 3. taraf araçlar kullanıyorsanız, genişletilmiş metin reklamlar DoubleClick Search, Kenshoo ve Marin Software tarafından da desteklenir. 26 Ekim 2016'dan itibaren, standart metin reklamlar oluşturamayacak veya düzenleyemeyeceksiniz. Başka bir deyişle bu tarihten sonra, metin reklamları sadece genişletilmiş metin reklam biçimini kullanarak oluşturabilecek ve düzenleyebileceksiniz. Mevcut standart metin reklamlar, genişletilmiş metin reklamlarla birlikte yayınlanmaya devam edecektir.

Görüntülü reklam ağı için duyarlı reklamlar oluşturun

Mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada görüntülü reklamlar hem kullanıcıların ziyaret ettiği web sitelerine ve kullandığı uygulamalara sorunsuz bir şekilde uymalı hem de cihazlar genelinde tutarlı bir deneyim sunmalıdır. Reklamlarınızın gittikçe artan farklı içerik türleri ve ekran boyutlarına uyum sağlamasına yardımcı olmak için duyarlı reklamlar oluşturduk. 25 karakterlik ve 90 karakterlik başlıklar, 90 karakterlik bir açıklama, resim ve URL sağladığınızda Google, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki (GDN) iki milyondan fazla uygulama ve web sitesine güzel bir şekilde uyum sağlayan reklamlar tasarlar. Kullandıkları web sitesinin veya uygulamanın görünümüne uygun reklamlarla tüketicilerin ilgisini çekebilmeniz için duyarlı reklamlar ile birlikte yeni yerel envanteri de kullanabilirsiniz.

Bir moda perakendecisi olan JustFab.de, çevrimiçi olarak içeriklere göz atan daha fazla alışverişsevere ulaşmak istedi. JustFab en yeni promosyonlarını içeren başlıklar, kapri pantolon ve şeritli sandalet gibi popüler ürünleri vurgulayan açıklamalar ve en çok satan ürünlerinin resimlerini gönderdi ve Google, GDN'de her cihaz ekranına uyan reklamlar tasarladı. Sonuç olarak JustFab %56 daha yüksek dönüşüm oranı ve EBM'de %55 düşüş elde etti.

Cihaz teklif ayarlamalarını belirleyin

Mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada reklamların görünümünü yeniden tasarlarken cihaz düzeyindeki performansı optimize etmenize yardımcı olan daha esnek araçlara sahip olmanız da önemlidir. Yeni cihaz teklif ayarlamaları, tüketicilere farklı cihazlarda ulaşan birleştirilmiş bir kampanyayı yönetme verimliliğini koruyabilmenizi sağlarken, her cihaz türü (mobil cihazlar, bilgisayarlar ve tabletler) için ayrı ayrı teklif ayarlamaları belirleyebilmeniz adına size daha fazla kontrol yetkisi de verir. Güncellenen en iyi uygulamalar kılavuzu, teklif stratejinizi değerlendirmenize ve mobilin tüm değerini yansıtan doğru performans hedefleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Cihaz teklif ayarlamaları daha yüksek hassasiyetle optimize etmenize olanak tanısa da konum, günün saati ve kitle gibi performansı etkileyen diğer sinyalleri de hesaba katmanız gerekir. Bu çok çeşitli bağlamsal sinyaller genelinde geniş ölçekte optimize etmek için otomatik tekliften yararlanmanız gerekir. Akıllı Teklif Verme, Google'ın makine öğrenimi özelliğinden faydalanarak daha bilgiye dayalı teklifler belirlemenize ve pazarlama bütçenizi en iyi şekilde kullanmanıza olanak tanır. Son Akıllı Teklif Verme yenilikleri hem AdWords hem de DoubleClick Search'te mevcuttur. Önümüzdeki haftalarda,AdWords'te Hedef EBM Akıllı Teklif Verme ile cihaza özel EBM hedefleri belirleyebileceksiniz.

Posted:
Hazırlayan ve yayınlayan: Deniz Hekimoğlu

Merchant Center, mağaza ve ürün verilerinizi Google'a yüklemenizi ve bu verileri Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerine entegre etmenizi sağlayan araçtır.

Google hem kullanıcılarının hem de reklam veren iş ortaklarının olumlu bir deneyim yaşamasını hedeflemektedir. Bu deneyimi sağlayabilmek için satıcıların izlemesi gereken bir dizi politika bulunmaktadır. AdWords kullanıcılarının karşılaştığı başlıca politika hataları şunlardır:

Veri Toplama ve SSL sertifikası bulundurmama:
SSL kullanmak, şifrelenmemiş bir web bağlantısına göre daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlar. Google kullanıcı bilgilerinin güvenli bir şekilde kullanılacağı konusunda emin olmak ister. Bu sebepten dolayı Google reklamcılık iş ortaklarının yada 3. Partilerin bu bilgileri, bilgi sahibinin rızası dışında kötüye kullanımını engellemek için hassas bilgilerin toplandığı sayfalarda SSL sertifikasının kullanımını zorunlu kılar. SSL kullanılması durumunda şifrelenmemiş bir web sayfasına kıyasla ekstra güvenlik sağlanmış olur; böylelikle kullanıcıların bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirilmesi riski azalır.

SSL sertifikası hassas bilgilerin toplanması sırasında kullanılmalıdır. SSL sertifikası aşağıda sıralanan bilgilerin istendiği sayfalarda zorunlu olarak bulundurulmalıdır:

 1. T.C. Kimlik numarası
 2. Banka ve kredi kartı numarası
 3. Vergi numarası

Bununla birlikte müşterilerin kişisel bilgilerini izinsiz kullanan ve paylaşan websiteleri Google AdWords politikaları gereği reklam verememektedirler.

Web sitenize SSL sayfası yükledikten ve veri toplama işleminin güvenliğini sağladıktan sonra Merchant Center hesabınızın askıdan kalkması için bu bağlantıyı tıklayıp web sitenizin askıdan kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz.

Ürün fiyat uyuşmazlığı:
Ürün verilerinde sağlanan öğelerden bazılarının fiyatı web sitenizden daha farklı bir fiyata sahip ise Merchant Center hseabınıza yüklediğiniz bu ürünler ilk olarak geçici olmak üzere reddedilebilir. Fakat fiyat uyuşmazlığı ürünlerinizin geneli için söz konusu ise hesabın askıya alınmasına sebep olabilir. Bu politikadaki amaç kullanıcıyı olası hayal kırıklığından korumaktır.  Reklamda gözüken fiyat ile site içerisindeki fiyat aynı değil ise bu kötü bir müşteri deneyimi yaratacağından bu durum potansiyel müşterileri kaçırmanıza neden olabilir.

Eğer fiyat uyuşmazlığı sebebi ile hesabınız askıya alındıysa mevcut uyuşmazlığı giderip feed’i güncelleyerek ürünlerinizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi bütün fiyat uyuşmazlığı yaşayan ürünler için gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Geri ödeme ve iade politikası:
AdWords alışveriş politikaları gereği sitenizi ziyaret eden kullanıcıların  iade ve geri ödeme şartlarına kolayca ulaşabilmeleri gerekmektedir. Müşterilerin bu sayfaları alışverişe başlamadan ve tamamlamadan görmeleri şeffaflık ve güvenilirlik için çok önemli bir yer teşkil eder.
İade ve geri ödeme politikalarından açık bir şekilde bahsetmeyen web siteleri Google Alışveriş politikalarını ihlal ettiği için alışveriş reklamı veremezler.

Sayfanızda açıkça yer alması gereken bilgiler:
 1. Kullanıcının yapması gerekenler
 2. Hangi durumlarda iade ve geri ödeme sunduğunuz
 3. İadeyi kabul ettiğiniz zaman dilimi
 4. Kullanıcının geri ödeme alabileceği zaman dilimi gibi bilgiler sayfanızda açıkca belirtilmelidir.

Eğer web sayfanızda iade ve geri ödeme seçeneği sunmuyorsanız bu açıkça ve şeffaf bir şekilde sayfanızda yer almalıdır.  

İmaj kalitesi:
Ürün verilerinize sağladığınız öğelerden bazıları öğe görsellerindeki problemlerden dolayı ilk aşamada geçici olarak reddedilebilir. Fakat ürün verilerinizdeki çok sayıda öğe için aynı hata söz konusu ise hesabınız askıya alınabilir. Bu politikanın amacı web sitenizi görüntüleyen kullanıcılara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve dolaylı yoldan alışveriş kampanyalarınızın performansını geliştirmektir.

Görsellerinizde kullanmamanız gereken öğeler:
 1. Ürün resmi üzerinde bulunan filigran, logo ve slogan
 2. Ürün resminin etrafında çerçeve
 3. Ürün resminde birden fazla ürün
 4. Ürün resminde çok renkli, karanlık veya desenli arka plandır.

Ürün verilerinizin tamamında bu şartları gerçekleştirirseniz hesabınız üzerindeki askının kaldırılması için bu bağlantıdan bir inceleme talebinde bulunabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiye AdWords Yardım’daki makaleden ulaşabilirsiniz

Posted:
Hazırlayan: Archana Kannan, Alışveriş Ürün Müdürü
Yayınlayan: Efe Kandemir, AdWords Uzmanı

Sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılarla tekrar bağlantı kurmanız için geçen yıl Alışveriş yeniden pazarlama listelerini kullanıma sunduk. Şimdi de sadık müşterilerinizi Google'da alışveriş yaptıkları anlarda yeniden etkileşime geçirmenizi sağlamayı kolaylaştırıyoruz. Bunu yaparken de İnternet dışındaki ve İnternet'teki sinyallerle elde edilen mevcut müşteri verilerinizden yararlanıyoruz. Bugün, kampanyaları sizden daha önce alışveriş yapan, ödül programlarınıza üye olan, bültenlerinizde aboneliği bulunan veya yerel mağazanızdan ürün satın alanlar gibi en değerli kitlelerinize hedeflemek için yeni bir fırsat sunan Alışveriş için Müşteri Eşleştirme'yi duyuruyoruz.
Google Arama, Gmail ve YouTube'da kullanılmakta olan Alışveriş reklamları için Müşteri Eşleştirme'nin lansmanını bildiriyoruz. Alışveriş için Müşteri Eşleştirme sayesinde Google'da oturum açmış kullanıcılarla, güvenli bir şekilde ve gizlilikten ödün verilmeden eşleştirilebilen bir e-posta adresi listesi yükleyebilirsiniz.
İşleyiş şekli
Müşteri Eşleştirme'yi kullanarak markanızı ve ürünlerinizi en değerli müşterilerinize arama yaptıkları anlarda daha çok gösterebilirsiniz. Spor ürünleri sattığınızı ve futbolla yatıp futbolla kalkanlara yönelik bir ödül programınız olduğunu varsayalım. Futbol sezonu başladığında yakın zamanda ürün satın alacak bir müşteri segmentiniz olur. Müşteri Eşleştirme'yi kullanarak bu segmente yönelik tekliflerinizi artırabilirsiniz. Bu sayede, futbol severler bir sonraki sefer arama yaptığında karşılarına doğru zamanda doğru ürünle çıkabilirsiniz.
Alışveriş için Müşteri Eşleştirme sayesinde, tekliflerinizi yüksek değer sağladığı bilinen müşterilerinizden oluşan farklı segmentlere göre ayarlayabilirsiniz. İlk olarak, e-posta adreslerinin bulunduğu listeyi AdWords'e yükleyin. Bu listedeki adresler Google'da oturum açmış kullanıcılarla güvenli bir şekilde ve gizlilikten ödün verilmeden eşleştirilebilir. Bu şekilde, kampanyalarınız genelinde o müşterilere ulaşmak için yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz.
Charlotte Russe, kitle stratejisini Müşteri Eşleştirme ile ayarlıyor
Genç kadınlara yönelik moda ürünleri satan Charlotte Russe, yüksek değer sağlayan müşterilere alışveriş yaptıkları anlarda ulaşmak amacıyla Alışveriş için Müşteri Eşleştirme'yi kullanarak şirket stratejisini bir üst düzeye taşıdı.Charlotte Russe ekibi, teklifleri en yoğun kategorilerinde arama yapan en sadık müşterilerine göre ayarladı. Bu sayede Charlotte Russe, müşteriler kıyafet araması yaptığında akıllara gelen bir marka oldu.
"Alışveriş için Müşteri Eşleştirme'yi ilk kez kullanırken çok heyecanlıydık. Müşterilerimizi segmentlere ayırmak için farklı listeler oluşturduk. Bu sayede, Müşteri Eşleştirme'den gelen müşterilerimizden dikkate değer ölçüde daha yüksek TO (%60'a kadar daha yüksek) ve dönüşüm oranları (%30'a kadar daha yüksek) elde ettik."  - Stefanie Tong, Charlotte Russe Pazarlama Müdürü
Alışveriş için Müşteri Eşleştirme bu yazın sonuna doğru kullanıma sunulmuş olacak. Beta sürümüne katılmak isterseniz bu sayfada kaydolabilirsiniz.

Posted:
Hazirlayan ve yayınlayan: Oraj Bodur
AdWords faturalarınızı ödemenizin en kolay yolu “Çark Menüsünün” altında bulunan Faturalandırma bölümünden kredi kartı eklemektir. AdWords günlük hayatta kolaylıkla ödeme yapmak için de kullandığınız POS cihazını, sanal ortama yüksek güvenlik önlemleri ile taşımıştır.

Google her zaman ödeminizin en hızlı şekilde alınıp, reklam kampanyalarınızın bir an önce aktif olmasını amaçlar. Fakat zaman zaman bu sanal POS makinesi ile ödeme yapmanız bankanızın sizin güvenliğiniz için koyduğu limiltler ile engellenebilmektedir. Eğer AdWords kredi kartınız üzerinde olan bir engel sebebiyle tarafınızdan ödeme alamaz ise, sorun olduğunu AdWords hesabınızın arayüzünün üst kısmında beliren kırmızı şerit içindeki mesajla bildirecektir.

AdWords’e ödeme yapılmasını engelleyen, bankanız tarafından koyulan limitler aşağıdakilerden biri olabilir:


 • Kredi kartının limitinin dolmuş olması veya kullanılabilir bir bakiyenizin olmaması
 • İnternet üzerinden veya uluslararası işlem yapmaya kartınızın izni olmaması
 • Kartınızın otomatik ödemelere kapalı olması
 • Yapmak istediğiniz ödeme, tek bir çekim için izin verilen maksimum tutarı aşmış veya
 • Kartınız belirli bir dönemde yapılabilecek maksimum çekim sayısına ulaşmış olması vardır.

Bu engellerin hangisinin sorunun kaynağı olduğunu bankanızla görüşüp kesin olarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, bu engeller haricinde kredi kartınızı AdWords faturalandırma sistemine tanımlarken:

 • Son kullanma tarihi
 • Kredi kartı numarası veya CVC/CVN numarası
 • Fatura adresi ve telefon numarası gibi bilgileri yanlış bildirmiş olabilirsiniz.

Sık görülen başka bir hata da, kredi kartını sisteme ekleyip ödeme yaptıktan sonra, kartı sistemden kaldırmaktır. Kredi kartınızın ödeme yaptıktan sonra 48 saat boyunca sistemde kalması gerekmektedir. Aksi takdirde ödemeniz başarısız olacaktır.

Bütün bu engellerin kalktığından emin olduktan sonra, aynı kredi kartıyla faturalandırma işlemini tekrar denemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. AdWords arayazünün sağ üst kısmında bulunan “Çark Menüsü” tıkladıktan, beliren Menü’den “Faturalandırmayı” seçin.
 2. Sol taraftaki Menü’den “Faturalandırma ayarlarını” seçin. Açılan ekranda, alt kısımda bulunan “Kullanabilir ödeme yöntemleri” listesinde, daha önce ödeme yaparken başarısız olan kartınızı bulun.
 3. Bu kartın üzerinde aşağıdaki ekran görüntüsünde gözüktüğü gibi, kırmızı şeritte kredi kartınızda bir sorun olduğunu belirten mesajın yanında olan “Sorunu gider” bağlantısına tıklayın.
 4. Gelen yeni ekranda, kredi kartınla ilgili sorunları giderdiğinizi onaylayın.
 5. AdWords bu kredi kartından ödeme almayı tekrar deneyecektir.


Unutmayın, bu adımları yaptıktan sonra, kredi kartınızın en az 48 saat sistemde kalması gerekmektedir. Eğer kredi kartınızı sistemden kaldırırsanız, ödemeniz de tekrar sorun oluşacaktır.


Daha detaylı bilgiye AdWords Yardım’daki makalede bulabilirsiniz.